Worst, spek en stroopvet voor Nuis Provincie Zeeland Vergadering Provinciale Staten Molenhoek nog dit jaar verbeterd Derde rotonde Tholen en obstakels Oud-Vossemeer naar andere plek Seminar over goede relaties Commissievergaderingen Donderdag 19 oktober 2000 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 19 Gemeente betaalt elk jaar zes ton voor invoeren 30 km Sportlaan Minder ruimte voor Thoolse scholen Informatierubriek van de Provincie Zeeland, nr. 42/2000 Afdeling Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 10 39 infocentrum@zeeland.nl Beroep Zeelandbrug Nieuwsbrief Vrijdag 27 oktober om 10.00 uur vergaderen Provinciale Staten (PS) in de Statenzaal, Abdij 10 in Middelburg. Zoals gebruikelijk is de vergadering openbaar. Wie wil kan een plekje zoeken op de publieke tribune om de bijeenkomst bij te wonen. Vanaf januari begint de gemeente geleidelijk aan in alle woonkernen met het invoeren van 30 kilometer-zones. Duurzaam veilig verkeer krijgt dan handen en voeten. De gemeente heeft er van het rijk 6 mil joen gulden voor gekregen. Elk jaar wordt er zes ton voor uitgetrok ken. Er worden borden geplaatst en wegen aangepast. Bij elke woon kern komen 'poortconstructies', zoals die op de Molenvlietsedijk in Tholen. Tholen-stad krijgt zijn derde rotonde. In Oud-Vossemeer staat de verplaatsing van de obstakels op de toevalswegen op het program ma. In Poortvliet worden aan de Paasdijkweg twee verkeersremmende maatregelen aangebracht. Maandag kunnen belangstellenden kennismaken met de plannen voor de ze drie woonkernen tijdens een in loopavond in Meulvliet te Tholen tus sen half acht en negen uur. Maar ook de tekeningen van alle andere woon kernen zijn er te zien. Tholen wordt voor een groot deel in gericht als een gebied waar niet har der mag gereden worden dan 30 kilo meter per uur. Op de doorgaande routes blijft 50 km toegestaan: Grind weg, Ten Ankerweg, Postweg, Mo lenvlietsedijk, Mossellaan en de Kon. Julianastraat. De vrachtwagens mo gen niet langer op de kade staan, maar moeten een plaatsje op het industrie terrein zoeken. Op de kruising Jhr. van Vredenburgchlaan/Postweg/Ten Ankerweg wordt een rotonde aan gelegd. In Oud-Vossemeer blijft alleen het stukje provincialeweg Onder de Mo len een 50 km-weg. De poortcon structies op dit deel en op de Molen weg worden verschoven en komen buiten de bebouwde kom. Parkeren voor vrachtwagens en bussen wordt in het dorp verboden. Deze voertui gen moeten naar het bedrijventerrein. Alleen voor de voetbalwedstrijden en andere evenementen op het sportter rein wordt ontheffing verleend voor het parkeren aan de Bou Kooij man straat. In Poortvliet blijven de Stoofstraat (tot het Zuidplandsoen), de Lageweg en de Paasdijkweg als 50 km-wegen gehandhaafd. De rest wordt 30 kilo meter-zone. Vrachtwagens worden hier nog geen parkeerbeperking opge legd. De gemeente belegde al drie inloop avonden. In Sint-Annaland was de belangstelling in de Wellevaete be perkt: twee inwoners kwamen de te keningen bekijken en om uitleg vra gen. Maar ook zo'n 12 leden van 3VO (voorheen Veilig Verkeer Neder land) bekeken de plannen. Zij verga derden in het gebouw. Ook in dit dorp komt een rotonde. Die komt op de kruising van de Veilingweg/Lange- weg/Stoofweg. Vrachtwagens wor den naar het bedrijventerrein en het havenplateau verwezen. De kruising Bierensstraat/F.M. Boogaardweg/An- na van Bourgondiëstraat wordt ver hoogd. In Staveniss blijven de Stoofdijk, een deel van de Buurtweg, de Voorstraat en de Poststraat 50 km-wegen. De rest van het dorp wordt 30 kilometer zone. In Sint-Philipsland bezochten zo'n 15 belangstellenden de inloopavond. De Oostdijk, Stationstraat blijven 50 km-wegen. Het parkeren voor zwaar verkeer kan op het havenplateau, de Nog dit jaar zal een begin worden gemaakt met het woonrijpmaken van de tweede fase van Molen hoek. Tegelijk zullen de nog reste rende werkzaamheden van de eerste fase uitgevoerd worden. B. en w. schrijven dat aan de ge meenteraad in antwoord op de vragen van alle raadsfracties over de diverse knelpunten in deze nieuwe Thoolse woonwijk. Volgens de raad is Molenhoek al ge ruime tijd een bron van ergernis voor Burgemeester W. Nuis werd gis terenmiddag in de Gouden Leeuw te Sint-Annaland ont haald op een Zeeuws mael. Mid denstandsvereniging Activa had hem tijdens de middagpauze van zijn bezoek aan Sint-Annaland uitgenodigd om te proeven van de streeklekkernijen worst, spek en stroopvet. En er was nog een bolus toe. De burgemeester was vergezeld van hoofd gemeentelij ke ontwikkeling L.T. Steenpoorte en welzijnsamhtenaar P. van der de bewoners door een conflict tussen projectontwikkelaar Flipse en de ge meente. Voor de eerste fase had Flip se de grond in Molenhoek verworven en daarop huizen gebouwd. Met de gemeente was een zogenaamde ex ploitatie-overeenkomst gesloten over de uitvoering van o.a. straatwerk en de overdracht daarvan. De periode van twee jaar stond vast, maar door diverse omstandigheden is deze tijd Vlies. Activa-voorzitter W.J. Mosselman benadrukte de ont wikkeling van de recreatieve mo gelijkheden in Sint-Annaland: zowel de jachthaven als het bun galowplan in de kleine Suzanna- polder. Voorzitter J.W. van Pope- ring van de Dorpsgemeenschap bood de burgemeester een wen- senlijstje aan dat in samen spraak met Activa was opgesteld. De burgemeester zei nog onder de indruk te zijn van de activitei ten ter gelegenheid van 525 jaar aanzienlijk langer geworden dan de gemeente kon voorzien. „Wij betreu ren dit. Dit neemt niet weg dat ook wij verantwoordelijk gehouden kun nen worden voor de wijze waarop de zaken zijn gelopen'zo trekken b. en w. het boetekleed aan in een concept brief waarover de gemeenteraad maandagavond een beslissing moet nemen. Onlangs heeft het college met Flipse Sint-Annaland in zijn eerste werkweek in juli en hij kwam nu graag nader kennismaken. Zo bezocht hij de Wellevaete, streek museum de Meestoof, het kunst werk aan de Ring, de haven en de ijsbaan, waar plannen zijn voor de aanleg van een skeeler- baan. Burgemeester Nuis en zijn twee medewerkers brachten ook een bezoek aan het kantoor van de Eendrachtbode in de Nieuw- straat, waar de digitale opmaak van de krant werd bewonderd. Op 24 oktober 2000 zal de adviescommissie bezwaar schriften van de provincie Zeeland een zitting houden tot het horen van belanghebbenden in het provincie huis, Abdij 6 te Middelburg. Aan de orde komen, onder voor behoud van wijzingen, de volgen de zaken: - om 14.30 uur wordt het be zwaarschrift van de Stichting Provinciaal Bestuur van de Vrouwen Advies Commissie in Zeeland te Middelburg behan deld tegen een besluit van GS van 11 juli 2000 inzake subsi die voor activiteiten kadervor ming en deskundigheidsbevor dering in het jaar 2000. - om 15.00 uur wordt het be zwaarschrift van het college van Burgemeester en wethou ders van de gemeente Honte- nisse behandeld. Het college maakt bezwaar tegen een besluit van GS van 4 juli 2000 inzake het opleggen van een last onder dwangsom wegens de opslag van havenslib in het slibdepot op het haventerrein van Walsoorden. Voor meer informatie over deze zaken kunt tijdens kantooruren op werkdagen contact opnemen met de secretaris van de advies commissie bezwaarschriften, de heer mr. K.S. van der Meulen, telefoonnummer 0118-631378 b.g.g. 631274. Voor fietsers en bromfiet sers is de Zeelandbrug in verband met de reconstruc tie afgesloten. Het fietsver- keer is sinds 1 april aange wezen op een speciale fietsbus en het reguliere openbaar vervoer. Na 1 november kunnen zij pas weer op eigen kracht over de brug. overeenstemming bereikt over de overname van de straten, zoals dat eerder was overeengekomen. „Wij verwachten, dat wij nu aan de door enkele bewoners geuite problemen tegemoet kunnen komen", schrijven b. en w. aan de raad. Mr. F. Tazelaar had in een brief na mens de bewoners van Molenhoek I geklaagd over het achterwege blijven van het meest simpele onderhoud aan De burgemeester sluit zijn ken nismakingsbezoeken aan de woonkernen donderdagmorgen a.s. in Stavenisse af. Ook met verschillende andere onderdelen van de Thoolse samenleving maakte hij kennis, zoals met kerkbestuurders, huisartsen, het Ondernemers Overleg Tholen en het platform leefbaar platteland Tholen. Vandaag en morgen gaat burgemeester Nuis samen met zijn vrouw naar de verzorgings tehuizen in zijn gemeente. Na de opening door de commis saris van de koningin, drs. W.T. van Gelder en de berichten van verhindering, volgt de beëdiging van mevrouw P.L.E. van Veen-de Rechter (D66) uit Philippine. Zij neemt de plaats in van drs. R.C. Bastiaanse. Bij de ingekomen stukken wordt een brief behandeld van de frac tievoorzitter van het CDA in de gemeente Oostburg. Hierin wordt verzocht om eerdere reali satie van aansluiting van de N61, Schoondijke-Hoek, op het tracé van de Westerschelde- tunnel. Hierna volgen de voor stellen van Gedeputeerde Staten (GS). Welzijn, Economie en Bestuur Het eerste voorstel van GS gaat over de beschikbaarstelling van een bijdrage voor intensivering van de Zuid-Nederlandse culture le samenwerking. GS stellen voor een extra bijdrage van ƒ40.000,- beschikbaar te stel len. De provincies Limburg, Noord- Brabant en Zeeland, verenigd in de Alliantie Zuid-Nederland, be reiden samen met het kabinet een regioconvenant voor. In het convenant zullen concrete pro jectafspraken worden gemaakt over ruimtelijke kwaliteit en samenhang, bereikbaarheid en vitaliteit, kennis en arbeid. Bij deze thema's moet worden ge dacht aan: verbetering van de grensoverschrijdende netwerk vorming, o.a. op het gebied van infrastructuur; acties om het kennisniveau in Zuid-Nederland te verhogen; het maken van een kennisregio in samenwerking met Duitsland en België. Aansluitend komen de ontwikke lingen van de Euregio Schelde- mond aan de orde. sloottaluds en plantsoen (minimaal gras maaien) en het nog steeds niet aangelegde plantsoen/speeltuintje. In de meer dan drie jaar dat de mensen daar wonen, is er geen verbetering opgetreden, klaagde Tazelaar, wat de raadsfracties met hun schriftelijke vragen onderstreepten. Daarbij hadden ze ook gevraagd om het contract van Flipse met de ge meente te publiceren. Volgens b. en w. is het niet gebruikelijk, dat een overeenkomst tussen twee private partijen wordt gepubliceerd. „De re delijkheid en billijkheid die altijd in acht genomen dient te worden bij het aangaan van verbintenissen, impli ceert ook dat niet eenzijdig de afspra ken in de openbaarheid gebracht kun nen worden. Het openbaar maken van het contract draagt niet bij aan het inzichtelijk maken van de situ atie. Wij achten het niet nodig en zelfs in strijd met de in acht te nemen redelijkheid en billijkheid om het contract openbaar te maken. Dit neemt niet weg, dat deze informatie voor de raadsleden op verzoek wel beschikbaar is en destijds is het stuk ook ter inzage gelegd'aldus b. en w. Het college zegt de raad toe, dat na ondertekening van de overname van de straten en plantsoenen in Molen hoek I, de gemeente het initiatief zal nemen om een informatie-avond voor de bewoners te beleggen. De Christengemeente organiseert in haar gebouw aan de Simon Lindhout- straat in Tholen op zaterdag 11 no vember een seminar over relaties. Vanaf tien uur worden er diverse le zingen gegeven door Dirk Lemmens van het centrum voor pastorale coun selling uit Heverlee. 'Hoe bouw en onderhoud ik mijn relatie' en 'Hoe houd ik mijn relatie goed' staan cen traal in respectievelijk het ochtend- en middaggedeelte. Het seminar is voor iedereen vanaf 14 jaar. De basisscholen in Tholen gaan door de groei van het stadje steeds meer een compacte massa vormen. Zeker nu de Eben Haë- zer er twee lokalen bij krijgt voor het onderbrengen van een twaalf de en een dertiende groep leerlin gen. Dat stelde P. van Belzen (CU) in de commissie algemeen bestuur en welzijn. Volgens het raadslid is er een toe komstvisie nodig voor het hele ge bied waar de scholen zijn geconcen treerd. Infrastructuur en Vervoer Na de grensoverschrijdende zaken volgt de verordening Pro vinciaal Overleg Verkeer en Vervoer (POW). Deze verorde ning is bijgewerkt en moet opnieuw worden vastgesteld. De Reserve Verkeer Vervoer moet onder meer worden gewij zigd om het mogelijk te maken, dat daar een beroep op kan worden gedaan i.v.m. de aanleg van ontbrekende schakels in het fietsnetwerk van het Actieplan Fiets. Een andere reden is dat jaarlijks ƒ50.000,- aan de Reserve moet worden toege voegd voor het ondersteunen van projecten en activiteiten op het gebied van gedragsbeïnvloe ding, voorlichting, promotie en innovatie door derden. De provincie Zeeland wordt met betrekking tot haar activiteiten op het gebied van verkeers- en vervoersvoorzieningen in toene mende mate geconfronteerd met verzoeken om schadevergoe ding. Momenteel beschikt de Volgens wethouder W.C. van Kempen van onderwijs is zo'n vi sie voor de scholen nog niet voor handen, maar buigt het college zich over andere stedebouwkundi- ge zaken in dat deel van Tholen nu de nieuwe woonwijk Stadszicht met 280 woningen ontwikkeld wordt. Voor de bouw van de lokalen is 99.871 gulden extra nodig. Er was al 487.550 gulden voor de uitbrei provincie niet over een eigen regeling, waarin normen en pro cedureregels zijn opgenomen. Juist vanwege de toename is besloten tot het opstellen van de Regeling Nadeelcompensatie Verkeers- en Vervoersvoorzie ningen. De voormalige veerhaven in Kats en Zierikzee zijn nog steeds in beheer bij de provincie. GS zijn van mening dat het beheer en onderhoud van havens geen pri maire taak is van de provincie. Datzelfde geldt voor het onder houd van de dijken rondom de havens. Voorgesteld wordt de eigendommen over te dragen aan het waterschap en aan twee particuliere ondernemingen. Ruimte, Milieu en Water Vorig jaar besloten Provinciale Staten vast te houden aan het bij de geluidszonering gehan teerde uitgangspunt van 60.000 vliegbewegingen op het lucht vaartterrein Midden-Zeeland. In bestuurlijk overleg met de minis ter en het vliegveldbestuur is ding uitgetrokken, maar dat bleek onvoldoende te zijn omdat de bouw op twee plaatsen gebeurt. Bovendien moet ook het school plein verlegd worden. (Volgens Van Belzen wordt er 170 vierkante meter schoolplein ingeleverd). En maakt de school gebruik van een architect, wat de kosten ook hoger maakt. „Tholen is een groeikern. Dat be tekent dat Tholen er ook de meeste afgesproken dit aantal te vermin deren tot 45.000. GS stellen voor met het vliegveldbestuur een overeenkomst te sluiten die zo wordt opgesteld dat het toe gestane aantal controleerbaar en handhaafbaar is. Hoewel wordt afgeweken van het gel dende Externe Veiligheidsbeleid voor wat betreft een deel van camping De Witte Raaf acht GS dit, gelet op de op te stellen overeenkomst, wel toelaatbaar. De conceptnota Natuur- en Milieueducatie gaat uit van een voortzetting van het huidige beleid inzake het stimuleren van ecologische basisvorming en toename van kennis over het 'grijze' milieu. Het duurzaamheid principe moet meer onderdeel worden van de bedrijfsvoering van overheden, bedrijven onder wijsinstellingen en maatschappe lijke organisaties. Ook de burger moet zich daar van bewust zijn. Dit zijn uitgangspunten in een door de rijksoverheid, provin cies, gemeenten en waterschap pen opgestelde notitie NME21 'leren voor een duurzame samenleving'. De provincie ver vult in het geheel een regisse rende rol en stelt jaarlijks ƒ250.000,- beschikbaar voor de uitvoering van het eerderge noemde beleid. GS stellen aan Provinciale Staten voor de nota en antwoordnota vast te stellen. In het beleidsprogramma 1999- 2003 is opgenomen dat de Reserve Natuur en de Reserve Milieu samengevoegd moeten worden. Met de samenvoeging wordt beoogd om vanuit ver schillende invalshoeken een cofi nanciering te verzorgen om zo doende een brede steun te kun nen geven aan projecten van natuurontwikkeling en milieu. Een andere belangrijke compo nent is de mogelijkheid om de verbondenheid tussen beide hoofdmoten te benadrukken. Hieraan wordt inmiddels vorm gegeven in het Zeeuws Milieu beleidsplan, het Waterhuishou dingsplan en in Werk in uitvoe ring (10 puntenplan voor het Zeeuwse natuurbeleid). De provincie heeft gepartici peerd bij het ontwerpen van een verbeterde ontsluiting van het Havengebied Sloe. Het resultaat van die samenwerking is o.a. Stationstraat, Zijpestraat, op de Luys- terlaan bij de Rijksweg en op het in dustrieterrein. Op de kruising School- straat/Luysterlaan komt een zoge naamde punaise, een ronde verhoging in de bestrating. De bebouwde kom van Anna Jacobapolder wordt een 30 km-gebied. In Sint-Maartensdijk blijven de Sportlaan, Haven, Westpoort, Bloe- menlaan, Hogeweg en Onder de Lin den 50 km-wegen. Vrachtwagens worden voor het parkeren verwezen naar het industrieterrein, maar ook op de Sportlaan wordt het nog toege staan. Deze weg wordt echter wel voorzien van een snelheidsremmer. Er komen stroken voor fietsers en aan de noordkant wordt een stoep aange legd. De werkzaamheden beginnen als de twee rotondes klaar zijn. De kruising Westvest/Achter't Bos wordt enigszins verhoogd. En op de krui sing Hogeweg/Bloemenlaan wordt het mini-rotondetje vervangen door een heus plateau. (In de smalstad staat ook een herinrichting van de Haven, Markt en Molendijk op stapel). In Scherpenisse blijven de Spuidam, Westzeedijk en de Westkerkseweg 50 km-wegen. Bewoners van de West kerkseweg klagen bij de gemeente over hardrijdende auto's. Wethouder K.A. Heijboer was van mening dat ook deze straten onder het 30 km-re- giem zouden vallen, maar moest dat herzien. Hij bood dinsdagavond zijn verontschuldigingen aan aan een van de bewoners op de inloopavond die door 16 belangstellenden bezocht werd. Het parkeren voor vrachtwagens blijft op het plein aan de Spuidam. Op de kruising Langeweg/Maluslaan en op de kruising Platteweg/Margrietlaan komen plateaus. leerlingen bijkrijgt. Hoe lang kun nen we daar nu nog vooruit? Het is nu al een verkeerschaos. Moet u maar eens om drie uur 's middags komen kijken. De scholen worden groter maar de ruimte is er straks niet meer. Grond groeit niet." Het schoolbestuur wil zo snel mo gelijk aan de slag. De Eben Haëzer heeft een groep leerlingen in de personeelsruimte ondergebracht en een andere groep in de handenar- beidruimte. De bouwvergunning is inmiddels al verstrekt. het plan om een ongelijkvloerse aansluiting ter plaatse van de Vaathoekweg. De bestaande plannen voor de aansluiting op de Westerscheldetunnel moeten worden aangepast. Door het convenant te ondertekenen ver plicht de provincie zich effectief mee te werken aan het bespoe digen van de ruimtelijke orde ningsprocedures. Een ander, maar zeker niet minder belang rijk punt is de provinciale bijdra ge van 2,5 miljoen gulden in de meerkosten. Voor de voortgang van het project was het nood zakelijk dat de ondertekening eind september plaats had. Ge deputeerde Hennekeij heeft dat, onder voorbehoud van goedkeu ring door PS, namens de provin cie gedaan. GS vragen Provin ciale Staten in te stemmen met de ondertekening van het conve nant en de daaruit voortvloeien de verplichtingen. Overige zaken Aan PS wordt de nieuwe Ver ordening bezwaar en beroep schriften provincie Zeeland 2000 voorgelegd. De nieuwe verordening voorziet in één regeling die van toepassing is op alle bezwaar- en beroep schriften die bij de provincie worden ingediend en vervangt de verschillende regelingen die nu nog van toepassing zijn. Op het gebied van de arbeids voorwaarden komen twee voor stellen aan de orde. Het sociaal statuut is herzien en moet opnieuw worden vastgesteld. Het andere punt is de invoering van de Collectieve Arbeids voorwaardenregeling Provincies. Door de invoering van deze regeling worden de verschillen tussen de arbeidsvoorwaarden van de diverse provincies opge heven. GS vragen de Staten in te stemmen met de voorgestel de wijzigingen. De volledige agenda en bijbe horende stukken van de com missie liggen ter inzage bij het Informatiecentrum van de provin cie Zeeland, Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, tel 0118-631400. E-mail adres: infocentrum@zeeland.nl. Het informatiecentrum is van maan dag tot en met vrijdag geopend van 9.30 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 16.30 uur. De commissie 28 Luchtvaartwet vergadert op vrijdag 20 oktober provinciehuis, Abdij 6, Middelburg. Aanvang 09.45 uur. De commissie bespreekt de aanwijzing ex artikel 27 en 28 van de Luchtvaartwet inzake de geluidszone luchtvaartterrein Midden- Zeeland. De klachtencommissie brengt vervolgens verslag uit van de afhandeling van binnengekomen klachten. Namens het vliegveld bestuur zullen mededelingen worden gedaan met betrekking tot de op korte en lange termijn te verwachten ontwikkelingen op en rond het vliegveld. De Provinciale Commissie Milieubeheer en Waterhuishouding (PCMW) vergadert op donderdag 26 oktober 2000 vanaf 14.00 uur in het kantoorgebouw van de directie Ruimte, Milieu en Water, Het Groene Woud 1 te Middelburg. De vergadering is openbaar. Agendapunten zijn: - ontwerp milieubeleidsplan 2001-2006 en ontwerp waterhuishou dingsplan 2001-2006 - ontwerp nota handhaving omgevingsbeleid daarnaast ter kennisneming: - jaarprogramma ruimte, milieu water 2001 - de waternieuwsbrief - enkele door de PCMW uitgebrachte adviezen. De volledige agenda's en bijbehorende stukken van de commissies liggen ter inzage bij het Informatiecentrum van de provincie Zeeland, Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, tel 0118-631400. E-mail adres: infocentrum@zeeland.nl. Het informatiecentrum is van maandag tot en met vrijdag geopend van 9.30 tot 12.30 uur .en van 13.30 tot 16.30 uur. Nummer 5 van de Nieuwsbrief Walcheren 2000+ is verschenen. Het nummer bevat onder andere artikelen over de vaststelling van de Regiovisie Walcheren 2000+, de mogelijkheden die geboden worden voor subsidieaanvragen in het kadeer van plattelandstoerisme op Walcheren en de uitwerking van het streekplan. Abonnementen en losse exemplaren van de nieuwsbrief zijn gratis te bestellen bij het informatiecentrum van de provincie, tel. 0118-631400. Bestellen via e-mail kan ook: infocentrum@zeeland.nl. Ni Burgemeester Nuis tw eede van rechts) bracht gisteren met zijn medewerkers Steenpoorte en Van der Vlies links) onder meer een bezoek aan het kantoor van de Eendrachtbode. Daar demonstreerde Cecilia Elenbaas de digitale opmaak en gaf uitgever W. Heijboer een rondleiding.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 19