Schuldsanering voor man die alles had 'Het is lang niet altijd eigen schuld waardoor je in de problemen komt' Vrouwen werden zijn ondergang, zegt Ton Schouten uit Poortvliet Kindertheater rondom Jezus Circa 50 Tholenaren in voortraject van schuldsaneringsregeling Donderdag 19 oktober 2000 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 'Er is hoop', staat er op de sticker die Ton Schouten (57) op de voordeur van zijn woning in Poortvliet heeft geplakt. „Je kunt me gemakkelijk vinden. Ik woon in een villawijk en heb een dikke Mercedes voor de deur." Bedreigd Lasbedrijf Schuldeisers helpen Drie kleinkinderen Kredietbank Naar Zeeland Tien mille over Staan janken Suïcidaal Countryfestival Sint-Maartensdijk Stapelgek Het aantal verzoeken om in aanmerking te komen voor een schuldsaneringsregeling neemt toe. Dat zegt de Mid delburgse rechter mr. W. ter Berg. „Dat komt enerzijds door het wegwerken van achterstanden bij gemeenten, daar komen de verzoeken het eerst terecht, en anderzijds doordat de regeling méér bekend raakt." In Tholen ma ken inmiddels vijf gezinnen gebruik van de regeling. Ze leven van een minimaal inkomen en sparen om geduren de maximaal vijfjaar een deel van de schulden af te los sen. Na die periode zijn de mensen, ook al is slechts de helft van de schuld terugbetaald, van de narigheid af. Helft eigen rekening „Je kunt eigenlijk niets meer doen dan vissen." In werkelijkheid leeft hij in een be jaardenwoninkje en moet hij rond komen van 1300 netto per maand. Aan vaste lasten betaalt hij 1000 gulden. Schouten maakt gebruik van de schuldsaneringsregeling. Drie jaar lang leven van het mini male. Daarvan houdt de bewind voerder 110 gulden per maand in. Na driejaar is dan de schuld van dik 10.000 gulden betaald. Schuldeisers zien dan van verdere invordering af. De vette Mercedes is daarom een tien jaar oude bestelwagen die de eerstvolgende keuring niet meer overleeft. Samen met de auto naar de sloop. Schouten ziet het vaak niet meer zitten. Pillen houden hem op de been. Hij heeft al eens aan het water gestaan. De politie weerhield hem ervan om te springen. Artsen hielden hem met medicatie en veel praten op het overlevingspad. Had den ze dat maar niet gedaan. Dan was Schouten nu van een hoop na righeid afgeweest, zegt hij zelf. „Nee. Echt. Ik denk niet meer zo over zelfmoord. Ik geloof in God. Heb me aangesloten bij de Chris tengemeente Tholen. Geen Gerefor meerde Gemeente of Hervormde Kerk, maar iets dat daar dichtbij ligt. We hebben ook visjes op de au to. We lezen ook de Bijbel en heb ben voor het huwelijk geen ge meenschap. Althans in theorie. Mijn laatste echtgenote was ook lid van die gemeente. En geloof maar niet dat ze met zich liet spotten. Ze heeft me tweemaal mishandeld. Daarvan heb ik aangifte bij de politie ge daan." Vrouwen zijn volgens Ton Schou ten uiteindelijk de ondergang van Ton Schouten geworden. Zijn vrou wen hebben hem beduveld. Zijn vrouwen hebben hem van zijn geld beroofd. Zijn vrouwen hebben zijn zaak naar de knoppen geholpen. Nu nog voelt hij zich door zijn laatste echtgenote en haar familie be dreigd. Nu nog zweet hij peentjes bij de gedachte dat ze zijn verhaal leest. Dat ze verhaal komt halen. „Ze heeft een café gehad in Roosen daal. Daar sloeg ze op een gegeven moment twee man van de barkruk ken. Ze is nergens bang voor en ij- zersterk." Eerst ging het eigenlijk heel goed met Ton Schouten. Hij werd gebo ren in Den Haag. Zijn vader stierf toen hij zes jaar was. Moeder moest de kost verdienen voor vijf kinde ren. „In werkhuizen. Deels zwart, want ze kreeg ook een uitkering." Dat weerhield moeder er niet van zoonlief naar de ambachtsschool te sturen. Hij kwam er af met het di- Ter Berg: „De wet wordt toegepast als alle mogelijkheden om met de schuldeisers de aflossing van de schuld in der minne te schikken, op niets zijn uitgelopen. Die taak, het zorgen voor een minnelijke schik king, ligt bij de gemeenten." In Tholen, zegt Van den Kieboom, regelt een bewindvoerder inmiddels voor vijf gezinnen de inkomsten en de uitgaven. De gemeente deed de schuldeisers een voorstel. Die gin gen ermee akkoord en de rechter stemde met het saneringsverzoek in. De namen van de schuldenaren werden in een krant gepubliceerd. Ter Berg: „Dat is wettelijk ver plicht. Volgens de wet wordt daar mee voorkomen dat iemand nog za ken doet met de persoon die onder bewind is gesteld zonder dat de be windvoerder daarvan weet." Ter Berg weet ook wel dat iemand uit Alkmaar geen regionaal dagblad uit Zeeland of West-Brabant leest. Maar aan de wettelijke verplichting ploma brood- en banketbakker en monsterde aan bij de marine. „Veel gezien. Veel gedaan. Als we oefen den op de Karei Doorman of de Ze ven Provinciën voor een nucleaire oorlog, moest ik de boel de boel la ten en bij alarm gaan schuilen. Er is heel wat brood door die koude oor log verbrand." Valse beloften over promotie „ze zeiden dat ik na vier jaar korporaal kon worden") hielden Schouten na vier jaar aan de wal. Hij vestigde zich bij een vriend in Tiel en trouw de er. „Huisje, boompje beestje. Niet samenwonen. Hokken, dat deed je niet. Dat was niet netjes." Schouten liftte mee op een idee van zijn schoonvader. Samen begonnen ze een lasbedrijf. Schoonpapa had de kennis, Schouten het geld. Hij investeerde tienduizend, opgespaar de marineguldentjes in apparatuur voor het lassen van Franse klein- meubelen. „Het liep prima in het begin. Binnen een paar jaar hadden we tien man personeel." Toch zag Schouten een donkere wolk. Het bedrijf had slechts één af nemer. Die begon over de prijzen te zeuren en schoonvader kneep de marges. In 1968 vertrok hij uit het bedrijf. Zijn vrouw was het ermee eens. Het Daarin heeft de wetgever echter voorzien. Als alle pogingen om met schuldeisers tot een minnelijke schikking te komen zijn mislukt, kan de rechter de regeling opleggen. Rechter Ter Berg weet dat er schuldeisers zijn die, alleen om de tegenpartij dwars te zitten, niet wil len meewerken. „Als uit de verkla ring van de gemeente blijkt dat geen akkoord met crediteuren kan wor den bereikt - als die minnelijke schikking, zoals de wet zegt, er niet in zit - dan kan ik onwillige schuld eisers verplichten aan de regeling mee te werken." Inwoners van Tholen hebben daar volgens Van den Kieboom nog wei nig last van. Uitzonderingen daar gelaten doen de meeste bedrijven en instellingen volgens hem zonder veel tegenstribbelen aan de regeling mee. „Het gaat sommige onderne mers zelfs niet om het terugkrijgen kind was nog te klein voor com mentaar. Schouten begon een 'vrachtjestaxi'. „Nieuw voor dat moment. Ik bracht pakjes weg die snel ergens moesten zijn." Dat werd hem door collega-taxibe drijven niet in dank afgenomen. Nog voordat het idee goed en wel van de grond was gekomen, moest Schouten op last van de economi sche controledienst stoppen. Hij had geen papieren. Geen diploma's en geen vestigingsvergunning. Hij liet de moed niet zakken. Ver kocht de auto's en werd kok in een wegrestaurant bij Tiel. „Ik had wis seldiensten. Toen ik op een dag plotseling thuis kwam, lag mijn vrouw met mijn beste vriend in bed. Ik wist niet wat me overkwam. Daar was nooit enige aanleiding voor ge weest." Schouten loste het probleem niet op door te gaan schelden of te gaan slaan. Volkomen verbouwereerd verliet hij het huis om zich in het water van kant te maken. „Mijn he le wereld met een dochtertje van acht jaar stortte in." Politie en artsen hielden Schouten in leven. Hij is nooit meer naar huis teruggegaan. „Mijn dochter is in tussen 34 en weet de waarheid nog niet. Ze ziet haar moeder als een van het geld, maar vooral om de menselijke aspecten van de rege ling. Want je kunt door zoveel oor zaken in problemen komen. Het hoeft ook niet altijd je eigen schuld te zijn. Zeker als je geen schuld hebt, zoals bij ziekte of werkloos heid, is het goed dat schuldeisers meewerken om je binnen afzienbare tijd van de ellende af te helpen." Als rechter Ter Berg de regeling op legt, moet de schuldenaar zich ge durende een door hem bepaalde tijd maximaal inspannen een zo groot mogelijk bedrag bij elkaar te krij gen voor de schuldeisers. Als dat lukt, kunnen deze hem daarna niet meer aanspreken op eventuele res tantschulden. Lukt het niet, dan volgt onvermijdelijk een faillisse ment. De rechter bepaalt niet alleen de pe riode waarin terugbetalingen moe ten worden gedaan, maar ook het bedrag dat de schuldenaar voor zichzelf mag houden. In de praktijk komt het er op neer dat de meeste mensen waarvoor de regeling geldt, te maken krijgen met het bestaans minimum. Er zijn gezinnen die van 1300 gulden netto per maand moe ten rondkomen. Daar moeten vaste lasten van worden betaald. Kinde ren moeten daarvan naar school en er moet gegeten worden. Mevrouw X. kwam in de problemen nadat derden zich hadden bemoeid met het bedrijf van haar en haar man. Er waren beloftes gedaan van goede verdiensten als er eerst flink werd geïnvesteerd. Een krediet bij de bank was snel geregeld en ook leveranciers zagen brood in de in vestering. Totdat de zaken zo waren geregeld dat derden met de op brengst gingen strijken en de onder nemer met de lasten kwam te zitten. Na enige tijd waren de derden ver trokken en kon X. kiezen tussen een faillissement of een schuldsane ringsregeling. Ze koos voor dat laat ste. Ze onderhoudt nu van nog geen 1300 gulden netto per maand haar gezinnetje. Dat bijt intussen op een houtje. Voelt zich vaak machteloos en gezinsleden hebben er wel eens over gedacht een einde aan hun le ven te maken. Nee. De naam mag niet in de krant. De schande is al groot genoeg. Van den Kieboom kent de ellende die zowel voorafgaat aan dé rege ling, als wanneer afspraken eenmaal zijn gemaakt en de aflossingen plaatsvinden. Samen met het maat schappelijk werk probeert hij er voor te zorgen dat de pijn zo gering mogelijk blijft. Hij kent ook de oor zaken van de narigheid. „Mensen die financieel verder hebben ge sprongen dan hun polsstok lang is en zich plotseling geconfronteerd zagen met een bedrijf dat failliet ging. Of ze werden door andere oorzaken werkloos. Dan val je een heel eind in inkomen terug. Vaak is dat inkomen dan niet toereikend om de opgebouwde schulden af te los sen." Dat betekende dat leningen niet meer werden afgelost. Dat meubel- me was met een Noorse getrouwd. Die wilde een cateringbedrijf in de buurt van Oslo beginnen en had een kok nodig. Ik mee. Ik heb er drie jaar gezeten. Geld verdiend, ge spaard en een vriendin gehad. De zaak ging failliet, maar ik was in loondienst, dus een uitkering aan gevraagd. Die kreeg ik een half jaar. Had ik dan geen werk, dan moest ik terug naar het land van herkomst. Mijn vriendin vroeg me met haar te trouwen, maar dat vond ik een te grote verplichting. Bij de minste ruzie zou ze dreigen je naar Neder land te sturen." Schouten kwam op 47-jarige leef tijd alleen terug. Zij het met een aardig Noors spaarbankboekje. „Om hier iets nieuws te beginnen en voor mijn oude dag." Zo was hij een tijdje vrachtwagen chauffeur, werd marktkoopman in tweedehands spullen en handelde in cd's en video's. Hij had een flink magazijn in Nij megen en kocht en verkocht vrijwel alles wat los en vast zat. De inkom sten waren goed en het leven lachte de vrijgezel weer toe. Tot hij een advertentie las waarin Lenie uit Roosendaal een man zocht. Schou ten zag haar en werd zo verliefd als een puber. „Lenie wilde graag naar Zeeland. We huurden een pandje aan de Kaaistraat in Sint-Maartensdijk. De Winkel van Sinckel. Zij deed hier de zaken, ik in Nijmegen. Zij haal de de goederen uit Nijmegen om Sint-Maartensdijk te bevoorraden. Ik dacht: Dat afrekenen komt later wel." Zo liep Nijmegen leeg en Sint- Maartensdijk vol. Nog geen man overboord, dacht Schouten. Hij deed de zaak in Nijmegen van de hand en concentreerde zich op Smurdiek. Lenie had een dochtertje en volgens Schouten was het kind gek op hem. „Op school zei ze dat ze eindelijk ook een pappa had." Vervolgens kondigden zich de eer ste ruzies aan. „Over het zakelijk beleid. Ik dacht: het wordt niets. Ze kocht maar en kocht maar. Ik trok me terug uit de zaak en liet het aan haar over. Zelf ging is als cafetaria medewerker werken op camping De Pluimpot. We onderhielden een knipperlichtrelatie. Dan weer aan, dan weer uit. Ik werd er overspan nen van." Toch trouwde Schouten met Lenie. Lenie was lid van de Christenge meente Tholen. Op 7 januari 1999 legaliseerde Schouten zijn bed- werk. „Tien dagen later was ze weg. Met haar dochter. Ze liet me weten dat ze meer van het huwelijk had verwacht. Helaas weet ik nog steeds niet wat." Schouten voelde zich intussen op gezadeld met de zaak. Hij wilde er vanaf en berichtte dat de huisbaas. „Die was al bezig het pand te ver kopen. Een projectontwikkelaar zaken naar hun geld konden fluiten. Dat de rekening van de dierenarts bleef liggen en dat de aanmaningen van postorderbedrijven bij bosjes in de brievenbus terechtkwamen. De schulden lopen soms op tot 150.000 gulden en meer. Als iemand met die schuld wordt teruggeworpen op het bestaansminimum, dan duurt de sa neringsperiode maximaal. Ook al zou daar slechts 5000 gulden van worden terugbetaald, dan is de schuld kwijtgescholden. Een bewindvoerder houdt in de ga ten of het spel serieus wordt ge speeld. Dat kan een advocaat zijn, maar ook de gemeentelijke krediet bank. Soms wordt die te hulp geroe pen om een bedrag voor te schieten om schulden te saneren. Dan komen de schuldeisers toch snel aan hun trekken en heeft de schuldenaar met maar één instantie te maken. Van den Kieboom weet niet voor hoe veel geld de gemeentelijke krediet bank in Goes, de bank waar Tholen zaken mee doet, aan WSNP-geld heeft uitstaan. „Dat komt omdat we had er lucht van gekregen dat het gemeentehuis zou worden uitge breid. Ons pandje stond die verbou wing in de weg. Dat huisje zou dus flink geld kunnen opleveren." Schouten had er geen problemen mee. Hij bestudeerde de boekhou ding en constateerde dat Lenie bij leveranciers, bij nutsinstellingen en vrienden zo'n 30.000 gulden schuld had. Schouten stuurde gele verde voorraden terug, regelde af lossingen en zorgde voor lage kos ten. „Uiteindelijk bleef er ruim 10.000 gulden over. Maar toen kwam ze terug", schrok hij. „Ze had spijt, zei ze. En wilde het op nieuw proberen. Weer met een zaak." Schouten was zo gek niet of hij trapte er wederom in. „Ze had een goed figuur en zag er, als ze aange kleed was, heel mooi uit", is zijn excuus. De zaak werd gevonden in Rilland. Met 145.000 gulden voor raad. „Ik moest 100.000 gulden be talen. De eigenaar wilde stoppen en we kwamen een voor mij gunstige regeling overeen." Het werd een ramp. Lenie kocht weer en meer. Voor tienduizenden guldens beha's, garens, panty's. Het liedje eindigde met gigantische ruzies. Met dreigementen zoals moord en doodslag. Schouten: „Ze heeft een broer waar zelfs de politie bang voor is. Ik heb aangiftes ge daan van diefstal, van mishande ling, van bedreiging. Uiteindelijk heb ik alles verloren." Lenie liet beslag leggen op alle goederen. De deurwaarder kwam foto's maken van de inventaris. La ter werd het beslag opgeheven. Schouten: „Toen begon de ellende pas goed. Ze kwamen met een be stelwagen en haalden alles wat enigszins bruikbaar was, weg." Schouten wilde nog bezwaar ma ken en belde de politie. „Ze had een relatie met een Roemeen. Die dreigde me te vermoorden. M'n keel af te snijden." Met de eigenaar van het Rillandse pand restte hem slechts angst. „We stonden te trillen op onze benen en hebben gewoon staan janken toen ze weg waren." Lenie is inmiddels spoorloos. Het kind is van school gehaald. Schou ten zit met de brokken en de schuldeisers. „Een ambtenaar van de gemeente wees me op de schuld- sane- ringsregeling. Daar ben ik wel blij mee. Maar je kunt eigenlijk niets meer doen dan vissen." Schouten laat zich niet helemaal af schepen. Er lopen gerechtelijke procedures. Een om geld terug te krijgen van zijn ex en een voor een omgangsregeling met zijn stief dochter. „Ik kan intussen goed op schieten met de natuurlijke vader van het kind. Als je die hoort praten over wat zijn vrouw hem heeft aan gedaan, schieten de tranen je in de ogen. Mijn broers hebben gezegd dat wanneer ze Lenie vinden, ze haar afmaken. Dat doen ze natuur lijk niet, maar het tekent wel de sfeer." zowel in Goes lenen, als van de Ra bobank. Nee. Die leningen kom je in de gemeentebegroting niet te gen." Het rijk heeft 25 miljoen gulden be schikbaar gesteld om de WSNP te laten uitvoeren. Dat bedrag is be stemd voor bewindvoerders, de ad vocatuur en de rechterlijke macht. De rijksoverheid gaat uit van 12.000 wettelijke schuldsaneringen per jaar. Een gemiddelde sanering van drie jaar levert een bewindvoer der een bedrag van ongeveer 2800 gulden op. Van den Kieboom vindt de WSNP een goede regeling. „Er is eindelijk uitzicht voor de mensen. Zonder die regeling blijven schulden de men sen achtervolgen. Zodra ze maar even wat meer geld hebben, wordt dat onmiddellijk afgepakt. Dat de motiveert mensen. Daarvan lijden ze psychische schade. Ik kan me voorstellen dat mensen suïcidaal worden." Van den Kieboom kan bij de vijftig Tholenaren die in het 'voortraject' van deze regeling zitten, geen be paalde categorie inwoners aanwij zen waar de meeste saneringen plaatsvinden. „Het gaat zeker niet alleen om mensen met een laag in komen. Ik ken mensen die een heel goed inkomen hebben, maar toch problemen hebben gekregen. Je kunt geen specifieke doelgroep noe men. Zo'n schuldenlast is ook niet alle betrokkenen aan te rekenen. Vaak zijn omstandigheden waarin niemand de hand heeft, de oorzaak dat het mis gaat." Dat neemt niet weg dat de regeling ook wordt misbruikt. Rechter Ter Berg heeft de afgelopen jaren een aantal regelingen ongedaan ge maakt. „De meest voorkomende oorzaak is dat pas later blijkt dat voor het begin van de regeling schulden op grond van een misdrijf tot stand zijn gekomen. Daarmee bedoel ik uitkeringsfraude." Als een uitkeringsinstantie merkt dat ie mand onterecht van een regeling ge bruik heeft gemaakt, wordt dat geld teruggevorderd. Dat kan in de tien duizenden guldens lopen. Zo ie mand heeft volgens Ter Berge geen recht op een WSNP-regeling. „Die wordt failliet verklaard." De kindertheatergroep Simon en Zo verzorgt zaterdag 28 oktober een voorstelling in Meulvliet in Tholen. Daarin worden, met wisselende scè nes, speels en verbeeldingsvol ver halen gebracht over Jezus Christus. Het publiek wordt erbij betrokken en er worden ook liedjes gezongen. De voorstelling begint om drie uur en is bedoeld voor 'kinderen tussen de 4 en 84 jaar'. Pak even uw zakboekje THOLEN 23 okt. Inloopavond verkeersmaat regelen Tholen, Poortvliet en Oud- Vossemeer, Meulvliet 19.30-21 u. 25 okt. Oecumenisch avondgebed, Ichthuskerk, 19.30 u. 27 okt. Duo Kattebel, Ten Anker, 14.30 u. 27 okt. Koor- en samenzangavond, Rehobothkerk, 19.30 u. 28 okt. Kindertheater Simon en Zoo, Meulvliet 15 u. 1 nov. Pro-impulsion uit Wagenin- gen bij De Passage. 2 nov. Keutjesavond, Ten Anker. OUD-VOSSEMEER 21 okt. Jaarconcert Smalstads man nenkoor, Vossenkuil 20 u. 28 okt. Millenniumuitvoering geza menlijke koren, N.H. kerk 19.30 u. SINT-ANNALAND t/m okt Overzichtsexpositie Chris Lanooy; de aardappel, Meestoof, di t/m za 14-17 u. 25 okt. Mevr. Baard-Lobbezoo ver telt voor plattelandsvrouwen over Azië, Havenzicht 19.30 u. SINT-MAARTENSDIJK 19, 26 okt. Informatie-avond rond om de Bijbel, vml. kleuterschool R. Barnenstraat, 20 u. 21 okt. Bingo Anbo-soos, Maar- tenshof, 14 u. 21 okt. Fancyfair Herv. gem. Reho- both, vml. kleuterschool R. Barnen straat, 13.30-17 u. 23 okt. Vergadering gemeenteraad, gemeentehuis 19.30 u. 24 okt. Vergad. comm. gem. ont wikkeling, gemeentehuis 19.30 u. 27 okt. Thuismodeshow, Maartens- hof. 30 okt. Vergadering gemeenteraad, gemeentehuis 14 u. SCHERPENISSE 28 okt. Inzameling hulpgoederen door Dorkas werkgroep, inzame lingsdepot Platteweg, 9.30-12 u. 28 okt. Tweedehands boekenmarkt St. Ontspanning Gehandicapten, clubgebouw 'Ons Huis', Langeweg 34, 13.30-16.30 u. 8 nov. Toneelstuk 'Oppassen gebla zen' voor 50-plussers, Holland Huis 13.30 u. SINT PHILIPSLAND 20 okt. Bloeddonoravond Rode Kruis, De Wimpel, 18.30-21 u. 25 okt. Bingomiddag voor ouderen, de Rozeboom, 14.30 u. POORTVLIET 4 nov. Radioprogram. De omge keerde wereld, 't Ouwe Raed'uus, 20.15 u. BERGEN OP ZOOM t/m 12 nov. Tentoonst. Rietpen Galerie, Het Markiezenhof, 14 u. 13 t/m 22 okt. Najaarskermis, Plein 13. 18 en 25 okt. Herfststadswandeling, vertrek VVV Uitwinkel 14 u. 19 okt. Klucht De Knecht van Twee Meesters, De Maagd, 20.15 u. 20 okt. Moldavisch koor en orkest. De Maagd, 20.15 u. 21 okt. Klezmerband Di Gojim Oos tenwind, De Maagd, 20.15 u. 24 en 25 okt. Lenette van Dongen, De Maagd, 20.15 u. 27 okt. Lucia di Lammermoor, de Maagd, 20.15 u. 28 okt. Shocking Blues, De Stoele- mat, 20.15 u. 28 okt. Cuby and the Blizzards, De Maagd, 20.15 u. 29 okt. Het Zwanenmeer, De Maagd, 14.30 u. 31 okt. Normaal, De Maagd, 20.15 u. 1 nov. The Mousetrap, De Maagd, 20.15 u. +film+++film+++film+++film+ ROXY I: U-571 - do en zo t/m wo 20 u., vr en za 21.30 u. Pokemon 2: Op eigen kracht (Ned. gespr.) - do en wo 14 u„ vren za 14 en 18.45 u., zo 14 en 16 u. ROXY II: X-men - do en ma t/m wo 20 u., vr en za 18.45 en 21.30 u., zo 14 en 20 u. Chicken run (ned. gespr.)- do t/m za en ma t/m wo 14 u, zo 16.15 u. CINEM'ACTUEEL 1-2-3: Reindeer Games - do en ma t/m wo 20 u„ vr 21.30 u„ za 18.45 en 21.30 u., zo 16.15, 18.45 en 21.30 u. Poke mon 2: Op eigen kracht (Ned. gespr.) - do en wo 14 u„ vr en za 14 en 18.45 u„ zo 14 en 16.15 u. Nutty Professor II; The klumps - do 14 u., vr t/m zo 14, 18.45 en 21.30 u„ ma 20 u„ wo 14 en 20 u. The road to El Dorado: Het land van goud (Ned. gespr.) - do t/m zo en wo 14 u. Coy ote ugly - do, di en wo 20 u„ vr 18.45 en 21.30 u„ za 21.30 u„ zo 16.15, 18.45 en 21.30 u. Verrassingsvoorpremière: do 20 u. Magnolia - ma en di 20.30 u. Voor de derde keer wordt er zaterdag avond in Sint-Maartensdijk een countryfestival gehouden. Mike de Rijcke uit de smalstad, die in 1996 bekend werd als eindfinalist in de soundmixshow van Henny Huisman met zijn imitatie van de Amerikaanse zanger Garth Brooks, is één van de artiesten die vanaf vijf uur in Haestin- ge optreedt. Hij speelt zelf mandoline, terwijl sologitarist Sjaak Verburgt (de vaste studiobegeleider van André Ha- zes) één van de bandleden is. De zaal wordt met wagenwielen, strobalen, paardenhoofdstellen, e.d. aangekleed. De plaatselijke Smalltowndancers ge ven een demonstratie line dance met nog een andere club uit Vlissingen. De Thoolse countryzanger Frank Jan sen heeft vorig jaar via het beroemde Warner concern de cd 'My way or the highway' op de markt gebracht, waar op alleen originele, zelf geschreven nummers staan. Hij is nog bezig aan een zevendaagse promotiereis in En geland, maar zaterdagavond komt hij naar Sint-Maartensdijk. Naast deze solisten komen de acht- mans formatie Bullit uit Goes en de uit vier leden bestaande groep Nobo dy uit Oost-Brabant. Haestinge zal volgens de organisatoren Annemieke en Hans Visser 'op zijn grondvesten daveren'. godheid. Moet ik dat beeld versto ren? Vrienden zeggen van wel. Ik heb intussen drie kleinkinderen. Daarvan heb ik er pas eentje ge zien. Mijn dochter wil geen con tact. Ze denkt dat ik haar in de steek heb gelaten." Schouten was zo van de wereld dat hij niet meer voor zichzelf kon zor gen. Zelfs nadenken lukte niet meer. „Een psychiater heeft de echtscheiding aangevraagd. Advo caten hebben de boel geregeld toen ik in het ziekenhuis lag." Daar leerde hij zijn tweede vrouw kenen. Een 18-jarige schoonheid, zegt hij er zelf van. Hopeloos ver liefd was hij op d'r. „Zij wilde ook uit het leven stappen. Door uit een trein te springen. Ik ben met haar getrouwd. Vooral ook om mijn eer ste vrouw te treffen. Zo van zie je wel. Ik kan het wel en jonge vrou wen vinden mij nog steeds aantrek kelijk" Na de ziekenhuisperiode vertrok hij met zijn aanstaande naar Den Haag. Schouten kende daar ee'n aantal mensen uit zijn jeugd. Zijn moeder woonde er nog. Ook andere familieleden. Binnen een jaar was Schouten getrouwd en ging het echtpaar terug naar Tiel. De nieuwe schoonvader nam hem graag op in zijn groentezaak. Lang mocht het geluk niet duren. Het echtpaar bleef kinderloos. De nieuwe schone van Schouten legde het aan met Jan en alleman. „Ik heb haar wel zes keer uit het huis van een andere man gehaald. Ik was stapelgek op haar. Ik had geduld. Ik vergaf haar en werkte zes dagen in de week, vijftien uur per dag. De zaken gingen goed. Ik had een mooie auto. Geld genoeg, maar een slecht huwelijk." Begin '70 was het over. De vrouw was er met een saladefabrikant uit Winterswijk vandoor gegaan en niet van zins terug te komen. „Alles van waarde had ze meegenomen. Antiek, mijn geld, mijn muntenver zameling. Aan kasgeld miste ik 30.000 gulden en mijn schoonfami lie zag me niet meer staan. De fis cus wel. Die kwam de belasting centjes regelen." De bank had vertrouwen in Schou ten en hielp hem opnieuw te begin nen. Helaas. Twee jonge jongens kregen van de gemeente krediet om met behoud van uitkering voor zichzelf te beginnen en startten in dezelfde straat een groentewinkel. Toen ook de supermarkt daar groente ging verkopen, was het voor Schouten einde groetenver- haal. Na diverse omzwervingen belandde hij in Noorwegen. „Een kennis van Sinds het bestaan van de regeling tot publicatie van naam, geboorte zijn in Zeeland 272 verzoekschrif ten ingediend. Die hebben er in tientallen gevallen toe geleid dat de rechter met het verzoek heeft inge stemd. In Tholen zitten momenteel tussen de 40 en 50 huishoudens in het 'voortraject', zegt R van den Kieboom, woordvoerder van de af deling sociale zaken van de ge meente. In Nederland hebben naar schatting 200.000 gezinnen te kampen met een problematische schuldenlast. Verplichtingen die amper kunnen worden nagekomen zonder weer opnieuw geld te lenen, bij familie aan te kloppen en het ene gat met het andere te dichten. Daaraan komt een keéb een einde en dan staat de deurwaarder op de stoep. Schuldei sers leggen beslag op eigendom men, loon of uitkering en vragen het faillissement aan. Elk moment kan de elektriciteit of telefoon wor den afgesloten of de schuldenaar uit de woning worden gezet. Zover hoeft het niet te komen. Op 1 de cember 1998 trad de wet wettelijke schuldsanering natuurlijke personen (WSNP) in werking. De wet is be doeld om mensen die niet meer uit de financiële problemen komen, een faillissement te besparen en hen na maximaal vijf jaar met een schone financiële lei te laten beginnen. datum, adres en woonplaats, is vol daan. Van den Kieboom vindt het onder werp niettemin 'privacygevoelig' en is heel voorzichtig in zijn antwoor den: „We hebben schuldeisers voor gesteld de helft van het bedrag af te lossen en de rest voor eigen reke ning te nemen. Dus vijftig procent tegen finale kwijting." Dat betekent dat, wanneer de Thoolse families die onder bewind staan binnen vijf jaar de helft van de oorspronkelijke vorderingen hebben betaald, ze daarna niet meer voor de restant- schuld kunnen worden aangespro ken. „Ze kunnen met een schone lei beginnen en worden niet hun hele leven achtervolgd door crediteuren. Dat is wel het geval als je niet voor de regeling in aanmerking komt en je failliet wordt verklaard." Van den Kieboom heeft ervaren dat niet iedere schuldeiser op zo'n rege ling zit te wachten. De redenen daartoe kunnen heel verschillend zijn. In negen van de tien gevallen verwacht de schuldeiser dat, als hij meer dan vijf jaar de tijd heeft, er meer te halen valt dan die vijftig procent. Daarnaast is er tussen schuldeiser en schuldenaar vaak al zoveel voorgevallen dat de relaties sterk vertroebeld zijn, waardoor de schuldeiser niet bereid is de helpen de hand toe te steken en ook nog dwars gaat liggen. Als een minnelijke schikking niet lukt. legt de Middelburgse rechtbank een regeling voor schuldsanering op.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 13