Trombonespeler is motor achter vereniging, houdt hand op de knip Verburgh Tennisclubs dwingen gesprek af over 40 huurverhoging banen Tekort op havens bijna 284.000 gulden per jaar College van b. en w. toont noodzaak niet met cijfers aan Penningmeester Jan Knuist van Euterpe vijftig jaar muzikant Kees Nooy 40 jaar KNFM-lid Tholen spoort goed op gebied lokale lasten Tennissers betalen zelf derde kosten Pendelaars Donderdag 12 oktober 2000 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 De grote motor achter de muziekvereniging in Sint- Maartensdijk. Zo kenschet ste erevoorzitter M. van Damme van Euterpe zater dagavond penningmeester en trombonist Jan Knuist in Haestinge. De 62-jarige Knuist is vijftig jaar muzi kant. Hem werd de gouden onderscheiding van de Ko ninklijke Nederlandse Fe deratie van Muziekgezel schappen opgespeld. Ook de 66-jarige Kees Nooy uit Tholen (veertig jaar) en Jacco Rip uit Sint-Maar tensdijk (12,5 jaar) kregen een speldje. Knuist houdt de hand op de knip, geniet van een lange repetitiedag, maar zorgt ook voor het in zamelen van oud papier. rombone dubbel Wethouder I.C. Moerland gaat onder druk van de vijf Thoolse tennisclubs en de raadscommissie middelen in b. en w. be spreken of hij met de ten nisclubs alsnog overleg mag voeren over de huur verhoging van 40% voor de vijftien tennisbanen in de gemeente. ,,Ik wil er mijn best voor doen, maar ik zeg niks toe", zei Moerland maandagavond tijdens de commissiever gadering. Ledental daalt Exorbitant Strenge dirigent Te weinig aangepast Wel rechtvaardig? Conservatief Sportvelden Minderheidsstandpunt Antwerpsestraat 12-14-16 p 1 4611 AG Bergen op Zoom tel. 0164 - 237940 Fax 245360 specialisten in - Computersnetwerken, systemen op maat. - Hi-end audio(speciale luisterruimte). - Beeld en geluidsystemen door heel uw huis. - Eigen technische dienst en service afdeling. Gemeente stelt onderzoek in naar gebruik Paspoort duurder Hondenbelasting Jubilaris Jan Knuist werd Samen met zijn vrouw in de bloemetjes gezet door muziekvereniging Euterpe. Knuist stapte in de voetsporen van zijn vader A. Knuist die penning meester was bij de toenmalige ver eniging Met vereende krachten (MVK). „Toen ik tien jaar was, ging ik al met hem mee. Ik vond het leuk. Op mijn twaalfde werd ik lid. We oefenden in een lokaal van de openbare school. Toen we daar uit moesten, gingen we naar de Wachtkamer van tandarts De Ruyter boven het café van Steketee op de ÏMarkt." Knuist kreeg zijn eerste les van wa genmaker Piet Bil. Hij kreeg een rombone in de handen geduwd >mdat dit instrument toen vrij was. Cnulst bleef trouw aan de trombo- e zoals hij trouw aan de muziek- ereniging zou blijven. Het instru- tent was toen nog geheel van aper, herinnert de jubilaris zich. it de fusie tussen MVK en de endracht uit Scherpenisse werd in 164 Euterpe geboren. „We speel- Op verzoek bracht Euterpe een keer per jaar vanaf een open vrachtwagen een muzikale hulde aan iemand die jarig was of zoveel jaar was getrouwd. Bij een van deze tochten ver loor Knuist, die achterop de wagen zat, de schuif van zijn trombone bij het wisselen van een muziekblad. De schuif viel tussen de achterklep en de wagen op straat waar net een auto passeerde die het onmis bare onderdeel van het instru ment dubbel reed: 1500 gul den schade. „De tweede keer heb ik er een touwtje aange daan. Dan kon hij niet vallen. Maar ik moet het nog vaak ho ren." De 66-jarige Kees Nooy uit Tholen is zaterdagavond tijdens het jaarconcert van Euterpe in Haestinge onderschei den met het speldje voor een 40-jarig lidmaatschap van de Koninklijke Ne derlandse Federatie van Muziekge- 'zel- schappen. Voorzitter T. Steketee van Euterpe vertelde dat het eigenlijk vorig jaar al uitgereikt had moeten worden. Nooy werd op 12-jarige leeftijd al meegenomen door zijn vader naar Sint Cecilia in zijn woonplaats Hei- loo. Nooy kreeg een bugel en een les boekje en werd later lid. In 1948 ver huisde hij naar Hoorn waar hij bij twee gezelschappen speelde. In 1953 kwam Nooy vanwege de ramp naar Stavenisse. Bleef daar wonen, maar verkaste later naar Bruinisse, daarna naar Sint-Maartensdijk, Stavenisse en woont nu in Tholen. Hij veranderde in totaal zevenmaal van vereniging, maar ook van instrument. Hij speelde onder meer bugel, tuba, trombone, althoorn en besbas. Om gezondheids- fedenen moest Nooy twee jaar gele den stoppen met blazen. JSteketee betreurde dat. „We missen e, maar we hopen dat je toch nog ang komt luisteren." acco Rip uit Sint-Maartensdijk was 2,5 jaar lid. Hij verdeelt zijn aan dacht tussen Euterpe en korfbalver eniging Emergo. Speelt niet in het korps, maar als drummer slaat hij bij straatoptredens zijn partijtje mee. „Ik hoop dat je met deze opsteker de slag- wcrkgroep nog lang blijft steunen." In het korps speelden Jan Willem de Feijter uit Sint-Maartensdijk en Anke Vmegop uit Scherpenisse voor het eerste mee. Steketee zelf speelde op de besbas die jsamen met een xylofoon is aange schaft uit de erfenis van bijna 50 mille van W. Robbe. In de Atlas van de lokale lasten 2000 staat de gemeente Tholen op de 32ste plaats. „We komen er heel positief uit", zei PvdA-raadslid mevr. M.A.E. Velthuis in de com missie middelen. Het was M. Dijke echter opgevallen dat drie Zeeuws- Vlaamse gemeenten de ranglijst aanvoeren. „Het is een uitdaging om de lasten voor de Thoolse bur ger in de hand te houden", zei het SGP-raadslid. „Dat lukt ons ook aardig", ant woordde wethouder van financiën R. Ravensteijn. „Gelet op ons voor zieningenniveau sporen we goed, maar het kan altijd beter." Open dag politiebureau. Zaterdag is in het kader van de landelijke po- litiedag het politiebureau in Bergen op Zoom (Jacob Obrechtlaan) geo pend van tien tot vier uur. Er zijn demonstraties en rondleidingen. den een half jaar hier en een half jaar in Scherpenisse. Steeds in de openbare scholen. Later zijn we naar de kantine van Goedhart ver huisd op het fabrieksterrein. Vanaf 1974 zitten we in de oude kleuter school." Euterpe moest het afgelopen jaar van de gemeente met de andere ge bruikers naar een andere onderko men zoeken omdat het houten ge bouw aan de Radda Barnenstraat gesloopt zou worden. Nu dat niet doorgaat, kan Euterpe er blijven, maar voor hoe lang is niet zeker. „Dat hangt af van wat- ze met Haes tinge gaan doen. Dat moeten we maar afwachten. Maar we moeten zelf ook naar iets anders uitkijken. De beste oplossing is een eigen ge bouw. We hebben het zo vaak nodig in een week. Als je een ruimte moet delen, kom je in de knoei." In 1975 kwam Knuist in het bestuur van Euterpe. Hij volgde A. van den Hoek uit Scherpenisse op. Vanaf toen kwamen er 'werkende leden', muzikanten uit de fanfare in het be- Bestuurders van de tennisverenigin gen uit Oud-Vossemeer, Tholen, Sint-Philipsland en Sint-Maartens dijk waren daar aanwezig om via mevr. H.A. Polderman-Martin van Eegedima hun ongenoegen te uiten over de sterke huurverhoging. „We voelen ons overvallen", zei mevr. Polderman. Het stak haar dat er geen overleg is gevoerd. „We dach ten eerst dat we dat gemist hadden, want zo gingen we - tot nu toe - toch niet met elkaar om. Een verho ging van bijna 40% - 215 gulden per baan - kan ik me in de gemeen tepolitiek niet herinneren." Mevr. Polderman zei dat bestuursle den van tennisverenigingen maar al te goed weten dat verhogingen soms nodig zijn om begrotingen kloppend te houden. „Daar hebben we als vrijwilligersorganisaties elk jaar mee te maken. Over privatise ring en onderhoud is overleg ge voerd, maar over die 40% huurver hoging niet." Het viel mevr. Polderman op dat b. en w in hun voorstel de gevolgen per lid precies hadden uitgerekend: 3,50. „Maar het college doet dat alleen voor de tennisbanen en bij andere verhogingen lees ik die bere- Na de voorgestelde tariefsverho ging van 40% voor de huur van de tennisbanen betalen de tennis sers zelf nog maar een derde van de kosten. Het overgrote deel, tweederde, komt uit de grote pot van de gemeente en wordt dus in feite door alle inwoners van de gemeente Tholen betaald. Het huidige dekkingspercentage is 26% en na de voorgenomen ta riefsverhoging wordt dat 33%, zo blijkt uit berekeningen van de ge meente. De lasten van de tennisbanen zijn in de gemeentebegroting 2001 geraamd op f 42.936,75. Daarin zitten f 15.836.75 kapitaallasten. De baten (huur tennisbanen) zijn momenteel 11.260 gulden en na de voorgestelde tariefsverhoging wordt dat 14.430 gulden. stuur. „Die wisten ook beter wat er in de vereniging leefde." Knuist is niet al die jaren penning meester geweest. Nadat hij zijn functie had neergelegd, werd hij echter na drie jaar weer in het be stuur gekozen en weer als penning meester. „Dat gebeurde automa tisch." Het innen van contributie gaat nu via de bank of giro, vroeger werd er wekelijks of om de veer tien dagen tijdens de oefenavond contant betaald. „Dan zat de pen ningmeester met een schriftje en een doosje voor de centen aan tafel. De tijd is veranderd. Voor de bank kon ik op een gegeven moment niet meer met een lijst komen, maar moest ik een schijfje inleveren. Maar een computer is niet aan Jan besteed. Nu heb ik iemand gevon den die de gegevens voor mij op een floppy zet." Ook het contact met de andere be stuursleden is veranderd. „Vroeger kwam ik twee keer per week bij de voorzitter in huis. Nu hoor ik ze overal zeggen: heb je mijn e-mail keningen niet in het voorstel. Overi gens is ƒ3,50 niet juist, want wij hebben een gemiddelde spelersca paciteit van 40 mensen per baan en geen 60, zoals b. en w. aangeven. Dan kom je op ƒ4,30 per lid per jaar." Die gemeentelijke huurverhoging komt bovenop de andere kosten, legde mevr. Polderman uit. „De wetgeving vraagt aanpassing van de kantines en de landelijke tennis- bond rekent ook meer. Allemaal verhogingen en we zitten nog met de erfenis van de privatisering van de gemeentelijke tennisparken, die ook niet overal even gunstig is uit gevallen. Denk maar aan de riole ring. De contributies moeten de laatste jaren al te vaak te veel om hoog en dat kost leden, terwijl wij juist meer jongeren en ouderen sportief bezig willen laten zijn. Sportverenigingen bieden immers een gezonde opvang voor jong en oud. Verenigingen houden de dor pen en stadjes levendig, maar dan moet de contributie wel betaalbaar blijven voor iedereen." Het bestuurslid van Eegedima zei gerust te willen praten over de huur prijs in verhouding tot de kwaliteit van de tennisbanen. „We willen mi nimaal open overleg en een verho ging van 40% lijkt ons dan rijkelijk veel", aldus mevr. Polderman. De commissieleden vielen met na me over het gebrek aan overleg, maar wethouder I.C. Moerland van sportzaken maakte duidelijk dat er bij verhoging van' tarieven nooit overleg gevoerd wordt met belang hebbenden. „Maar ik wil het boete kleed wel aantrekken en vandaag heb ik gehoord dat de capaciteit van 60 mensen per baan ook niet klopt, maar 50 moet zijn. Dan kom je op ƒ4,20 per lid en dat is op jaarbasis niet veel. Dat zijn hele kleine getal len. Kijk maar eens wat je daarvoor kunt kopen als je na het tennissen uitrust in de kantine", zei Moerland, die zelf actief tennisser is. Maar de bestuurders op de publieke tribune mopperden dat je zo'n huurverho ging niet met een paar biertjes meer of minder kunt vergelijken. Eegedima Tholen int van volwasse nen 150 gulden contributie per jaar, van jeugdleden tot en met 17 jaar 90 gulden en van jongeren tot en met 12 jaar 60 gulden, zei mevr. Polderman op vragen van raadslid P. van Belzen. Die wees erop, dat zo'n sterke huur) gehad'? Het onderlinge contact is er wel, maar op een andere manier. Ik ga liever op de fiets naar iemand toe dan dat ik de telefoon pak." Knuist verzorgt ook het muziekar chief van Euterpe. De muziekstuk ken staan geordend in een kast. Wil een andere vereniging een stuk le nen, dan kan dat via de Zeeuwse muziekbibliotheek worden aange vraagd. Ook verzorgt hij het maan delijkse ledenkrantje. De kopij voor de honderd exemplaren wordt bij Knuist ingeleverd. „Dikwijls op het laatste moment." Hij kopieert de stukken, vouwt de pagina's, niet ze, doet er een omslag om en snijdt het krantje tot het geschikte for maat. Ook verzorgt hij de contac ten met de donateurs. En hij is al jarenlang het gezicht van het oud papier dat voor een voorname bron van inkomsten zorgt (zie in dit ver band het artikel over de brand in de papiercontainer). verhoging niet gebruikelijk is bij de gemeente. Maar terugblikkend had hij in de stukken ontdekt, dat er in 1995 ook al moeilijkheden met de tennisverenigingen waren geweest. „Waarom pikt het college de tennis banen er nu uit? Waarom vallen die zo uit de boot en ik verwonder me erover, dat ef in zo'n geval geen open óverleg is geweest." M.A. van Beek wilde ook weten hoe deze exorbitante stijging zo plotse ling ontstaan is. „Of was dat tekort er vorig jaar ook al?" A.P. Kornaat was het eveneens in het verkeerde keelgat geschoten dat b. en w. bij zo'n sterke huurverhoging geen overleg met de tennisclubs had den gevoerd. „Zo'n extreme verhoging kan niet zonder overleg", vond P.K.M. Stou ten. Hij deed een voorstel om de ba nen niet met 40% maar met 5% te verhogen, zoals ook met de sportvel den gebeurt. Het tekort van 2800 gul den kan volgens het VVD-raadslid uit het overschot van de rekening 2000 gedekt worden. Stouten pleitte verder voor evaluatie van de privati sering. Wethouder Moerland antwoordde, dat de huren van de tennisbanen al jaren niet verhoogd zijn. „Maar' ik kan me voorstellen dat de vereni gingen het nu veel vindij. Voor de Knuist heeft met alle dirigenten tot nu toe goed op kunnen schieten, zegt hij. De huidige dirigent P. de Rooy is de vijfde op rij: „Streng maar rechtvaardig". Daarvoor had den B. van Os, M.A. Gijssen, Joh. Geluk en A. Riedijk de muzikale leiding. Euterpe kent geen muziek- commissie. „We laten de keuze van de muziek aan de dirigent over. Voor de concoursen zijn er ver plichte nummers." Op 18 novem ber is het weer zover. Tijdens het jaarconcert kreeg het publiek een voorproefje met Ceremony van Willem Laseroms en Overture to a new age van Jan de Haan. Telde MVK begin jaren vijftig zo'n 23 muzikanten, nu telt Euter pe 43 muzikanten in het korps, de jeugd in opleiding meegerekend 71. „Vroeger had je maar 16 man of minder die naar de oefenavond kwamen.Die stonden dan meer rond de kachel te ouwehoeren dan dat ze speelden. Nu hebben we ook een jeugdorkest met ruim 20 leden. Voor de jeugd is het veel aantrek- sport hebben we echter een taak stellend beleid. Het is misschien best zinvol met de tennisclubs te spreken, maar ik denk toch dat het moeilijk wordt om de verhoging niet te laten doorgaan. Want die is al in de begroting 2001 verwerkt." De wethouder zei, dat na de priva tisering voor de gemeente alleen opknapbeurten van de banen en de hekwerken nog overgebleven zijn. Hij wees ook op het feit dat bij de ene tennisclub meer vrijwilligers actief zijn dan bij de andere en ook dat is van invloed op de kosten. Wethouder van financiën R. Ra vensteijn hield de commissie voor, dat de huur van de tennisbanen in het verleden te weinig is aange past, waardoor je nu met een forse verhoging komt te zitten. „Maar wij krijgen onze eigen be grotingen zo niet meer rond", liet mevr. Polderman weten. Ze wees er ook op, dat alle tennisverenigin gen met vrijwilligers werken. „Als sportvereniging zijn we een maat schappelijke organisatie die jong en oud erbij wil houden. We heb ben ons al teruggetrokken uit de landelijke jeugdcompetitie. Om te bezuinigen spelen we alleen nog onderlinge wedstrijden." VVD en PvdA spraken zich uit voor een 5% stijging, waarbij K^f- kelijker geworden omdat ze ook samen spelen. Vroeger kreeg een kind elke week 20 minuten les en dan was het gebeurd. Nu komen ze met zijn allen en spelen ze in groepjes." Euterpe zit in de groei, ook finan cieel is er ten opzichte van een kwart eeuw geleden het een en an der veranderd. „Toen sprak je over 1500 gulden wat er jaarlijks om ging in de vereniging. Nu over 70.000 tot 80.000 gulden. Alleen al aan kosten voor dirigent, docenten en de Zeeuwse muziekschool is dat 25.000 gulden per jaar." Aan subsi die ontvangt Euterpe ongeveer 8000 gulden per jaar. Voor de aan schaf van de nieuwe uniformen werden certificaten van 100 gulden uitgegeven. Knuist is ook de man die sponsors benadert voor een fi nanciële bijdrage. Volgens Van Damme is Knuist ie mand die de hand op de knip houdt. „Jan was een conservatief penningmeester. Ik hield meer van uitgeven. Voor al die dure instru menten en opleidingen moet veel geld komen. Maar ik zei altijd: als er veel geld in kas zit, is het niet goed. Als de bodem in zicht kwam, dan was het crescendo." De trombonist herkent zich in die typering. „Maar ik zeg altijd: de vereniging is geen bedrijf. Ik ben nogal ouderwets. Geld lenen nee, alleen als de meerderheid van het bestuur dat wil. Geen geld, dan niet kopen." Knuist is verknocht aan 'de mu ziek.' Als hij op vrijdagavond niet naar de repetitie kan, zit hij onge makkelijk in zijn stoel. „Laatst hebben we van tien uur 's ochtends tot vier uur 's middags geoefend, met een uur pauze. Dan heb ik een mooie dag gehad. Voor het con cours nog eens extra te oefenen, vind ik geen enkel probleem." Maar ook het organisatorische werk geeft Knuist veel voldoening. „Zoals óp zo'n jaarconcert. Als ik dan al die 40 muzikanten daar zie zitten op het podium met die aan kleding. Dan ben ik zo gröös als een bezem." Wil je goet functioneren in een vereniging dan moet je niet teveel andere zaken erbij doen, vindt Knuist. Hij was ook een tijdlang penningmees ter van de klaverjasclub De Pendelaars, maar stootte die functie af. „Dat werd me te veel. Je ziet het dikwijls als je een datum af moet spreken. Dan kan er een weer niet om dat hij iets anders heeft. Dat was toen ook zo. Zolang ik in de muziek zit, doe ik er niets bij. Bewust niet. Ik heb voor de muziek gekozen." naat dat voorlopig noemde. Hij deed een dringend beroep op b. en w. om overleg te voeren, terwijl dat voor Stouten een meer eisend ka rakter had. En in het overleg wilde hij ook evaluatie van de privatise ring betrekken. Het CDA vond een daling van 40 naar 5% te ver gaan. „Dat is ook ad hoe beleid. Het col lege is er debet aan dat in het verle den de huur van de tennisbanen niet tijdig is aangepast. Nu dienen b. en w. overleg te voeren met de clubs' en tot zaken te komen", zei Van Beek. „Als er geen overleg gevoerd wordt, komt u op de koffie", zei Van Belzen. Hij vroeg zich af, of het college hier wel een rechtvaar dig beleid voert. „Voor de Christen- Unie zijn alle sportverenigingen gelijk. Zijn de meevallers wel ge lijkmatig verdeeld? Voor de begro tingsbehandeling op 30 oktober moet er overleg plaatsvinden met de tennisclubs. Als er achterstand is in de aanpassing van de huur, moet dat tijdens het gesprek meegeno men worden", zei Van Belzen, die zich evenals het CDA niet wilde vastleggen op 5%. M. Dijke zei voor een evenwichtige verhoging te zijn. „Wij willen ook inzicht in de kosten van voorzienin gen, maar het college is daar kenne lijk bang voor. We zeggen toch niet dat het kostendekkend moet zijn", zei de SGP-woordvoerder. De huur van de tennisbanen is mo menteel 585 gulden per baan, maar volgens het voorstel aan de com missie is dat 'aan de zeer lage kant.' Vandaar het collegevoorstel om de huur op te trekken naar 800 gulden. Wethouder Moerland wilde de zaak nog in het college bespreken. Hij deelde de mening van Stouten dat de 2800 gulden uit het reke ningoverschot betaald zou kunnen worden. Nu is 30 oktober de begro tingsbehandeling al gepland, maar volgens de wethouder kan de verla ging achteraf via een begrotings wijziging ook geregeld wofden. Stouten trok zijn voorstel om de huur met 5% te verhogen in. „Maar bij de begrotingsbehande ling behoud ik dan wel alle vrij heid om daarover opnieuw een voorstel te doen", aldus het VVD- raadslid. Er stonden nog meer tariefsverho gingen in het voorstel, maar die liepen minder in het oog dan de tennisbanen. „Door meevallers zijn de verhogingen ook heel wat minder groot dan eerst de bedoe ling was", zei wethouder Moer land. „Behalve de tennisbanen dan, gaat het om minimale verho gingen. Het blijft binnen de per ken." Dijke vond de 5% stijging voor de huur van de voetbal- en korfbal- velden te laag. Hij hield aan 10% vast, zoals ook in de gemeentebe groting 2001 staat. „B. en w. voe ren nu wel aan dat er voor 2001 fors bezuinigd is op de uitgaven van sportvelden, maar de bezuini ging van 15.000 gulden is geen nieuw feit. En in voorgaande jaren was er 30 mille meer geraamd. Ik zie geen enkele noodzaak om van die 10% af te wijken. Ook bij de dorpshuizen wordt zonder nadere motivatie van de 10% afgewe ken", aldus het SGP-raadslid. Kornaat had dezelfde vragen. „Ook onze fractie is verbaasd over de wijziging. Gaat het hier om een pure bezuiniging op onderhoud of zijn er in het verleden te hoge be dragen geraamd?" Wethouder Moerland wees op het taakstellend beleid en het feit dat bij de sport ongeveer een ton is wegge haald. „Door meevallers kunnen we de tariefsverhoging terugbrengen van 10 naar 5% en wat is er dan beter dan dat je de heffingen kunt verla gen. Dat geldt ook voor de dorpshui zen. Die zijn opgericht voor het ver enigingsleven en daarmee moet je in je tarieven rekening houden", aldus Moerland. Zijn collega Ravensteijn van finan ciën vulde aan, dat de gemeente na de zogenaamde mei-circulaire van het kabinet de tarieven heeft kunnen verlagen. Kornaat wilde weten, waarom wet houder Heijboer daar niet achter stond. „Tijdens de onderhandelingen voor de collegevorming zijn daarover afspraken gemaakt en toen is vastge legd dat minderheidsstandpunten al leen bij stemverklaringen aan de orde komen. Ik houd me aan die afspraak, zodat ik daarover nu niet mag discus siëren", zei de SGP-wethouder. Dijke hield vast aan 'een evenwichti ge verhoging'. „De voetbalvelden schieten er nu uit met 5%. Als je daarvoor de 10% handhaaft, is ook de ƒ4,20 per tennislid geen probleem meer." De SGP stond daarin echter alleen, zo bleek bij het trekken van de conclusies. Van de huurverhoging van de gymnastieklokalen en de dorpshuizen met 5% werd geen punt gemaakt, evenals van de aanscher ping van de huur voor bruiloften, waarvoor in het vervolg drie dagde len in rekening worden gebracht. De zwembadtarieven gaan 3% omhoog, op de dagkaartjes na. De peuterspeel zalen betalen 2% meer huur vanaf 2001. Na de positieve adviezen van de commissie middelen neemt de ge meenteraad hierover 30 oktober de definitieve beslissing. D66-raadslid J. van den Donker was maandagavond in de commissie middelen verhin derd, zodat hij 30 oktober pas zijn mening over de verhogingen kan ge ven. Advertentie I.M. PvdA, VVD en CDA steunen een voorstel om een onderzoek in te stellen naar de kostendekkendheid van de havens van Tholen, Stavenisse, Sint- Annaland en Sint-Philipsland. Voor 2002 wordt het tekort van de vier handelshavens geraamd op 283.669 gulden. De schippers zelf betalen nog geen kwart van de kosten: het dekkingspercentage is 23%. Daaren tegen zijn de jachthavens kostendekkend. Voor de handelshavens staan tegenoveer de 366.169 gulden aan kosten maar 82.500 gulden aan baten. De beperkte liggeldverhoging van 2% rief dat het rijk wil invoeren. „We kij- of 1700 gulden riep in de commissie ken naar de kosten en die liggen hier middelen maandagavond vragen op. A.P. Kornaat wilde met name het te kort op de handelshaven in Sint-Phi lipsland aanzienlijk terugdringen door multifunctioneel gebruik toe te staan. Hij dacht daarbij aan recreatie ve mogelijkheden, waarvoor dan toe stemming aan het provinciaal bestuur zou moeten worden gevraagd. „Maar als er 284 mille op jaarbasis bij moet, dan moet er een behoorlijke slag ge slagen worden om het dekkingsper centage op te krikken", zei het PvdA- raadslid. P.K.M. Stouten was verbaasd. „Ik be grijp dat de PvdA nu ons voorstel steunt dat wij al veel eerder naar vo ren hebben gebracht. Daar ben ik zeer gelukkig mee", aldus het VVD- raadslid. M.A. van Beek pleitte voor een inte graal onderzoek naar het gebruik van alle handelshavens. Niet alleen in Sint-Philipsland. Hij noemde een ta riefsverhoging van 2% 'aan de matige kant.' Wethouder Heijboer kon de fracties direct meedelen dat het onderzoek naar het gebruik en met name de kostendekkendheid van de handels havens er komt. Het college heeft daartoe al een besluit genomen. Des gevraagd zei de wethouder zich niet aan een termijn van bijvoorbeeld 1 januari te willen binden. De tarieven van de burgerlijke stand gaan met 10% omhoog. Voor het doen van nasporingen in de registers wordt voortaan voor een ambtenaar kwartier 34 in plaats van 31 gulden berekend. Wie op maandag- of dins dagmorgen tussen 9 en 10 uur koste loos wil trouwen, moet voortaan 34 gulden betalen wanneer het paar een ambtenaar als getuige wil hebben. Wethouder Ravensteijn kondigde staande de vergadering nog een ver hoging van 3,3% aan voor het pas poort en de identiteitskaart. Volgens hem gaat het hier om een doorbereke ning van het rijk. P. van Belzen teken de hiertegen bezwaar aan. „Een pas poort is op Tholen al aanzienlijk duurder dan elders in Zeeland en dan komt er nog 3,3% bovenop. Dat is van de gekke! De mensen moeten ook al twee keer naar het gemeente huis komen om een paspoort te kun nen krijgen." Het raadslid van de ChristenUnie wees op het uniform ta- hoger dan elders", zei Ravensteijn. Dat begreep Van Belzen niet, want straks wordt het een doorgeefsys- teem. Het paspoort wordt elders ge produceerd en de gemeente reikt het alleen uit. „En dan scheelt het toch tientjes met een andere gemeente, dat is toch vreemd!", zei Van Belzen. De wethouder wilde de zaak nog wel eens bekijken. „Trekken we de pas- poortprijs wegens de uniformiteit ge lijk met andere gemeenten of moet de Thoolse gemeenschap er geld bijleg gen. Overigens komt het nieuwe pas poort pas 1 april." Stouten wees erop, dat er drie maan den lang 2 gulden op paspoorten wordt toegelegd wanneer de 3,3% verhoging niet wordt toegepast. „Vreemd dat een commissielid de wethouder daarop attent moet ma ken", merkte Kornaat op. Op Van Belzen na ging iedereen daarmee ak koord. Later kan alsnog bekeken wor den of het uniforme tarief van het rijk wordt aangehouden. De voorgestelde 2% stijging van de hondenbelasting vond iedereen goed, maar bij meerdere dieren wordt er volgens Van Belzen te weinig gere kend. Een eerste hond kost 94 gulden en elke volgende hond van dezelfde houder 65 gulden meer dan de vorige. Van Belzen wilde twee of drie keer het basistarief van 94 gulden in reke ning brengen. Hij was ook benieuwd naar de controle. „Die zou in het na jaar plaatsvinden, maar door vertra gingen bij de onroerende-zaakbelas- ting en de invoering van de euro is de controle op honden uitgesteld tot het vooijaar van 2001Maar voor de zo mervakantie krijgt u uitsluitsel", ver zekerde Ravensteijn. Van Beek maakte zich zorgen over de kostenstijging van de onroerende- zaakbelasting. Hij vreesde dat de Thoolse middenstand zwaarder belast zal worden, terwijl de nationale groei maar 2% is. De wethouder van finan ciën zei dat er eerst gewacht moet worden op de taxaties van het onroe rend goed. De lijkbezorgingsrechten gaan met 10% omhoog. Wethouder Heijboer noemde dat gerechtvaardigd gezien het dekkingspercentage van 47%. De forensenbelasting stijgt met 2% en de leges voor bouwvergunningen gaan met 15% omhoog De Thoolse tennisclubs kwamen maandagavond in het geweer tegen de huurverhoging van de 15 banen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 5