Brand in huurpand op Welgelegen blijft met vele raadsels omgeven Gebakken aap, geroosterde mier en gestoomde slang tijdens boekenweek Van Houte en Verjaal zetten hun zinnen op woonboulevard Tholen Autokrakers teisteren de Meanderlaan Spoeling dun bij brandweer Schrijfster Thea Dubelaar leest op De Kraal in Tholen ^2b f\- G AL 55 JAAR DÉ THOOLSE COURANT Éskes krijgt een tweede vestiging in B. op Zoom Deuren van kantoor en loods stonden open; mogelijk aangestoken Prestigieus plan bij Welgelegen Gele kaarten in Sint-Philipsland, in Poortvliet en in Scherpenisse Donderdag 12 oktober 2000 56e jaargang no. 47 Gemeente weet van niets Geen zuivere koffie Vijf controles Huurcontract Het ambitieuze plan voor een woonboulevard met kanto ren tegenover Van der Harst aan Welgelegen in Tholen trekt steeds meer ondernemers aan. Woninginrichting Van Houte uit Sint-Maartensdijk zegt 'zeer geïnteres seerd' te zijn en ook radio- en tv-zaak Verjaal uit de smalstad heeft bij de gemeente aangeklopt. Deze week Stavenisse pakt mis Leuke, zielige, enge en spannende boeken. Ze komen al lemaal aan bod in de kinderboekenweek die maandag van start is gegaan. In Montessorischool De Kraal in Tholen, kwam maandag schrijfster Thea Dubelaar ver tellen uit en over eigen werk. Okki en Taptoe Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: http://www.tip.nl/users/eendrachtbode Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 28,50 per halfjaar, 52,25 per jaar, per post 72,05 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,50 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. De Meanderlaan in Tholen wordt geteisterd door een serie auto-in braken. In de nacht van dinsdag op woensdag werden maar liefst zes auto's opengebroken. Een van de eigenaren parkeerde zijn voertuig om half vijf op de oprit van zijn woning en kwam de volgende och tend om kwart over acht tot de ont dekking dat er was ingebroken. De dief ging er met geluidsapparatuur ter waarde van enkele honderden guldens en waardepapieren van door. Tussen negen uur en half acht ondergingen twee auto's van een andere familie uit de Meanderlaan hetzelfde lot. Ook deze stonden op de oprit en werden opengebroken. De buit was wederom stereo-appa- ratuur met enkele honderden gul dens aan waarde. Een auto die van kwart voor elf tot half acht op de oprit bij een ander huis stond, werd op dezelfde manier ontdaan van de autoradio. Een vijfde wagen stond tussen elf uur en half acht aan de Meanderlaan geparkeerd en deze werd ook opengebroken waarna een mobiele telefoon werd meege- tnomen. Het lijkt erop dat de inbra- iken vrij laat in de nacht zijn ge pleegd. De zesde auto werd door de eigenaar namelijk om drie uur langs de weg geparkeerd en om vier uur werd de inbraak ontdekt. Hier werd een radardetector weg genomen. Vorige week werden in dezelfde omgeving ook al vier auto's open gebroken. Eén in de Meanderlaan, twee in de Oranjerie en één in het Groot Verréhof. Autobedrijf Eskes uit Tholen krijgt met ingang van 1 november in Ber gen op Zoom een tweede vestiging met de overname van garage Van Sprundel aan de Witteveenweg op het bedrijvenpark Noordland. „Als je de mogelijkheid krijgt om een uitbreiding te realiseren en je hebt daarvoor de kennis in huis, dan moet je dat aanpakken, al is dit voor ons geen kleinigheid", zegt Eskes sr. Het bedrijf is nog maar drie jaar oud. „Van Sprundel is een goede relatie omdat we allebei Mazda verkopen. Hij heeft nog een vestiging in Roosendaal en daarop gaat hij zich nu concentre ren. Voor ons schiep dat een kans en behalve Mazda verkopen we in Bergen op Zoom ook Hyundai au to's. Ons rayon wordt aanzienlijk groter omdat we straks het dealer schap voor heel West-Brabant hebben vanaf Putte tot Dinteloord. En in Tholen blijft alles zoals het is." Zoon Hermen, die nu bij een an dere garage werkt, gaat in de ves tiging Bergen op Zoom aan de slag samen met Eskes sr. en een monteur. De onderneming wordt in een aparte b.v. ondergebracht. Tholen blijft een vennootschap onder firma met vier mensen, on der wie twee andere zoons van Eskes. Het onderzoek naar de oorzaak van de brand in de hal aan de Ambachtsweg wordt volgens de politie een langdurige zaak. Linksachter is één van de twee uitgebrande vrachtwagens zichtbaar. De politie heeft de huurder nog steeds niet kunnen achterhalen. Op een eiland als Tholen kent iedereen zijn buren wel, maar niet op het industrieterrein Welgelegen. Daar blijkt al vanaf juni een bedrijf te zit ten dat de ramen had afgeplakt en waar alleen bij nacht en ontij activi teiten ontplooid werden die blijkbaar het daglicht niet konden zien. Donderdagavond na half negen brandde het pand van de onbekende huurder, aan het eind van de Ambachtsweg vlak langs de Oud-Vosse- meersedijk, uit. Er zijn diverse aanwijzingen dat de brand is aangesto ken en dat er twee gestolen Belgische vrachtwagens in stonden waarvan de lading was verdwenen. „Tot acht uur donderdagavond heb ik nog in mijn bedrijf gewerkt en toen was er niets van een brand of andere activiteiten merkbaar", zegt directeur Piet Goorden van autobedrijf en auto verhuur Klein Molenbeek. Hij was één van de vier huurders van het grote blauwe complex, dat vorig jaar werd gebouwd en waarvan de twee eenhe den langs de Oud-Vossemeersedijk lang leeg stonden. Vorig jaar novem ber kwam Klein Molenbeek erin met naast het autobedrijf Allied Mineral Products, de Amerikaanse handelson derneming die de grondstof levert voor het maken van vuurvaste mate rialen in Europa. Koos Heijboer en Jacco Bruijnzeel van Allied Mineral Products kennen hun naaste buurman niet en weten evenmin wat voor onderneming daar gevestigd was. De andere buurman, die onlangs de showroom direct langs de Oud-Vossemeersedijk had ge huurd - Finnpower Benelux uit Sint- Annaland - had ook nog geen kennis gemaakt met de onbekende huurder. Ook de gemeente Tholen, die vrijwel elk bedrijf heeft geregistreerd in ver band met de vroegere hinderwet en huidige milieuvergunning, tast in het duister. „Voor een motor van 2,5 kilo watt heb je al een vergunning nodig, maar dit bedrijf kenden we niet", zegt gemeentevoorlichter F.A.P.M. Bakx. „Van drie van de vier hallen in het complex kennen we de gebruiker, maar van hal 13c wisten we niets. We verkeerden in de veronderstelling dat er niemand was. De ramen waren af geplakt en de deur was dicht, zo heb ben we diverse keren vastgesteld bij controles op het bedrijventerrein Wel gelegen. We hebben er niéts gesignal eerd en de onderneming heeft zich zelf ook nooit gemeld en daardoor was het donderdagavond bij de brand allemaal een beetje vaag. We wisten nergens van en we weten nu nog niet wie er in zat. Het bedrijf zal daarom boetes krijgen omdat het zich vier maanden aan de milieuregels heeft onttrokken." Eigenaar van het pand is de beleg gingsmaatschappij Welgelegen, die het beheer overliet aan Europoort ma kelaardij uit Spijkenisse. Een woord voerster van dat laatste bedrijf wilde alleen kwijt, dat de desbetreffende hal ,kort geleden' was verhuurd, maar verder wilde ze geen informatie ver strekken. Mensen van andere bedrijven op Wel gelegen hebben gesignaleerd, dat een deurwaarder een aantal keren tever geefs bij het pand Ambachtsweg 13c is geweest. Mogelijk om achterstalli ge huur te innen. Een hal van 525 m2 kost ƒ3937,50 per maand, exclusief btw. Er zijn drie dergelijke rdimten in het complex met een hoogte van zes meter, alsmede nog een showroom annex bedrijfsruimte van 260 m2, die ƒ2708,35 per maand kost, exclusief btw. Toen de brandweer van Tholen met zes vrijwilligers donderdagavond ar riveerde, stond de deur van het kan toor aan de voorkant open, terwijl ook de grote deur van de loods een meter open stond. Verdachte omstandighe den die er op kunnen duiden, dat men het vuur dat eerder werd aangestoken, heeft willen aanwakkeren. Geen zui vere koffie dus. Er werden restanten van dozen met kleding (jeans) aange troffen, alsmede zaagtafels en work mates. Er stonden ook een aantal lad ders. Helemaal aan de achterkant stonden twee vrachtwagens: een trek ker met een trailer. Van één van de wagens was nog een Belgisch num merbord te herkennen. Het vermoe den bestaat, dat de twee vrachtwagens met hun lading (kleding en workma tes) gestolen zijn, daarna in de loods aan de Ambachtsweg zijn gereden, waar de lading werd overgeladen op andere vrachtwagens die vervolgens met de noorderzon verdwenen. De technische recherche heeft vrijdag tijdens een onderzoek in de loods geen duidelijke aanwijzingen voor brandstichting kunnen vinden. „Maar het wordt niet uitgesloten", zegt een politiewoordvoerder. „Uitgebreider onderzoek van sporen en monsters geeft mogelijk meer duidelijkheid." Raadslid M.A. van Beek stelde maandagavond in de commissie mid delen vragen over de brand in Tho len. Volgens wethouder K.A. Heij boer zijn er dit jaar vijf controles uit gevoerd bij het nog onbekende be drijf: op 25 januari, 15 februari, 25 mei, 15 augustus en 1 september. „Het pand bood steeds hetzelfde aan zicht. Er was niemand aanwezig. Voor onze waarneming was de loods niet verhuurd." De wethouder legde uit, dat de mi- lieuproeedure zodanig is, dat een be drijf vier weken voor vestiging zich kenbaar moet maken bij de gemeen te. Door geen van de ondernemin gen daar is dat gebeurd, maar bij de controles is dat hersteld." Heijboer vertelde verder, dat na de brand metingen zijn verricht, waarbij geen gevaarlijke stoffen zijn aange troffen. Voor middernacht en ook vrijdag werden er controles uitge voerd van het afvalwater. De over stort bleek niet ontregeld te zijn en bij de rioolwaterzuiveringsinstallatie van het waterschap Zeeuwse Eilanden in Tholen waren met het bluswater geen schadelijke stoffen van betekenis ont vangen. „Dat zijn geweldige meeval lers", zei de wethouder in de com missie. In het belang van het onderzoek zei hij geen verdere mede delingen over het nog onbekende be drijf te kunnen doen. De politie heeft bij de verhuurder in middels wel een huurcontract achter haald. „Maar of die huurder ook daadwerkelijk de gebruiker van het pand was, weten we nog niet. Dat moet eerst zorgvuldig uitgezocht worden. Via de nummerborden van de vrachtwagens zou ook snel wat achterhaald kunnen worden. „Maar zo eenvoudig blijkt het niet te zijn", aldus een politiewoordvoerder. Zie ook pagina 3. De gemeente kocht in augustus 11 ha gunstig, zodat we de panden voor grond van de Belgische familie Waucquez aan de Oud-Vossemeerse dijk. Eerder hadden woninginrichting Bouman-Potter uit Poortvliet met de Rabobank Tholen en Schipper ac countants al een gezamenlijk plan ge maakt voor het strategische perceel tegenover Van der Harst, direct in het zicht bij het wegenknooppunt onder de Thoolse brug. Er was toen ook nog ruimte voor een autobedrijf gere serveerd. „Ik wil daar graag gaan zitten", zegt Erik van Houte van de gelijknamige woninginrichting aan de Markt in Sint-Maartensdijk. Hij heeft daarover al contacten gehad met zijn collega Bouman en de Rabobank. „We zijn al langer bezig om uit te breiden in Sint-Maartensdijk, waar onze 1700 m2 verkoopoppervlak te gering zijn. Vorig jaar heb ik nog een stuk grond achter het VGZ-kantoor in gebruik kunnen nemen, maar verdere moge lijkheden zijn er niet. Inmiddels heeft een onderzoeksbureau aangegeven, dat ik bij de Thoolse brug of net bui ten het eiland moet gaan zitten, want intussen komt 70% van onze omzet al van buiten Tholen. Ik laat nu bere kenen, wat nieuwbouw in twee lagen bij Welgelegen gaat kosten. Als dat niét doorgaat, is de rondweg bij Hal steren een alternatief. We streven naar 3 tot 4000 m2." Erik van Houtg zit met de 1700 m2 aan de Markt en Westvest in Sint- Maartensdijk niet in zijn maag. „Ik huur dat overigens van mijn vader, maar de markt voor woningbouw is woondoeleinden kunnen verkopen.' Collega-ondernemer Verjaal uit Sint- Maartensdijk is nog veel minder ver dan Van Houte, maar heeft wel bij de gemeente geïnformeerd naar de grond bij Welgelegen. „Ik hoor ge zoem en ik zie een hoop rondom mij gebeuren en daar moet ik op inspe len", zegt Arnold Verjaal. „Als ik in vesteringen wil doen in mijn huidige winkel, is dat dan nog verantwoord? En dan kijk ik dertig jaar vooruit. Ik constateer dat de Molendijk wordt af gesloten, ik zie het gemeentehuis ver trekken en de woningstichting die al met Halsteren samenwerkt, zal mis schien ook weggaan. Het arbeidsbu reau zie ik door de ontwikkelingen daar ter ziele gaan en dan kom ik tot de conclusie, dat Sint-Maartensdijk niet de meest gunstige vestigings plaats meer is. En ik wil juist daar zit ten, waar de meeste klanten komen en dan lijkt me Welgelegen wel wat. Maar ik oriënteer me overal. Het kan ook in Sint-Annaland of Poortvliet zijn", aldus Arnold Verjaal. Het stedebouwkundig adviesbureau RBOI heeft van b. en w. inmiddels de opdracht gekregen om een bestem mingsplan voor te bereiden voor de 11 ha. grond tegenover Van der Harst. „Daarbij moet eerst duidelijk worden of daar wel of geen kantoren mogen komen", zegt hoofd gemeen telijke ontwikkeling L.T. Steenpoor- te. „Hierover zal ook vooroverleg met de provincie worden gevoerd en daarna moet de gemeenteraad er een uitspraak over doen." De vrijwillige brandweer van Sint- Philipsland heeft zaterdag drie en dinsdagavond 1 gele kaart uitgedeeld voor verkeerd of slordig geparkeerde auto's. De actie paste in de nationale brandpreventieweek. De brandweer wil automobilisten confronteren met de mogelijke gevolgen van hun par- keergedrag voor de brandveiligheid. Fout of slordig geparkeerde auto's vormen soms een ernstige belemme ring voor de brandweer. In Sint-Phi lipsland bleek de bocht bij het kruis punt Emmastraat/Julianastraat een knelpunt. Gisteren en vandaag wordt er ook overdag gecontroleerd. De ge le kaart wordt alleen als waarschu wing uitgedeeld. De politie komt er niet aan te pas. De brandweer van Sint-Maartensdijk deelde dinsdagavond vier gele kaar ten uit in Poortvliet en Scherpenisse. De auto's stonden binnen de toege stane vijf meter uit een hoek. Gister avond werd in Sint-Maartensdijk zelf gecontroleerd en daar zijn knelpun ten bekend in straten waar aan weers zijden geparkeerd wordt. Daar kan de brandweerwagen niet door, maar de gemeente heeft daar geen gele streep aangebracht of andere verkeersmaat regelen getroffen, zodat er wettelijk geen parkeerbelemmeringen zijn. De brandweer Tholen begon gister avond met de controle. Bevelvoerder J.L. Nieuwenhuijzen spreekt over een goede actie. „In bochten, bijvoor beeld van de Touwslagersdreef, wordt er soms gevaarlijk geparkeerd. Mensen hebben daar geen erg in, maar de brandweer speelt het wel parten.' De brandweer Sint-Annaland maakt geen rondgang. „Er zijn hier geen problemen, dus we gaan niet voor niets door het dorp rijden", zegt be velvoerder A.L. van Iwaarden. „Alle manschappen zijn wel op het parke ren geattendeerd en ze letten er ook extra op, maar Sint-Annaland kent weinig knelpunten. Incidenteel zal er wel iemand zijn auto op een brand- kraan parkeren, maar dat is meest on wetendheid.' Tilanuspenning voor EHBO'er Tinus de Rijke uit Stavenisse Bemanning TH 5 vangt zeldzame zwemkrab op de Noordzee Tachtigers uit Poortvliet volop actief in fruitpluk bij Alkema Taptoe Vossemeer jong, dynamisch en met vlotte muziek Leerlingen die zestien jaar worden, schenken minder aandacht aan fiets Zuinige penningmeester Knuist blaast al halve eeuw deuntje mee bij Euterpe St.-Philipslandse brandweer blust papiercontainer in smalstad Koploper WHS beleeft gouden dag dankzij gelijkspel Noad '67 Tennisclubs dwingen gesprek af over fikse huurverhoging banen DIE ZIJN BILLEN BRANDT, MOET OP DE BLAREN ZITTEN Dit nummer bestaat uit 20 pagina's Het zoeken naar een tweede beroeps kracht voor de Thoolse brandweer zal niet gemakkelijk zijn. Dat voor spelde burgemeester W. Nuis in de commissie algemeen bestuur en wel zijn. „De spoeling is dun en de vraag naar beroepskrachten is groot. We kijken naar onze eigen mensen, maar gaan ook extern werven," zo zei hij op een vraag van M.A.H. den Haan (PvdA). De commissie ging ermee akkoord dat de tweede beroeps kracht, naast J. de Feyter, al in 2001 moet kunnen aantreden. Aanvanke lijk was dat voor de tweede helft van het volgend jaar gedacht. Met het zoeken naar een kandidaat moet nu al worden begonnen, zei Nuis. De vrijwillige brandweer van Stave nisse heeft voor de tweede keer ,mis gepakt' bij een brand. Eerder in Sint- Philipsland en donderdagavond op nieuw bij de brand op Welgelegen en de containerbrand in Sint-Maartens- /dijk. Voor die laatste brand had Stave nisse volgens de regels gealarmeerd moeten worden, maar de centrale in Roosendaal overlegde met de officier van dienst bij de brand in Tholen en die dirigeerde zonder overleg met zijn plaatselijk beter bekende Thoolse col lega's de blusgroep Sint-Philipsland naar Sint-Maartensdijk. Stavenisse bleef tot grote teleurstelling van de vrijwilligers daar, opnieuw werkloos achter. Thea Dubelaar zit in de kring met de kinderen van groep 3 rond haar. Ze leest een stuk voor uit haar boek 'Sander'. Het gaat over een jongen die allemaal avonturen beleeft. Op een dag komt er een gast in huis bij Sander. En moeder heeft garnalen, mosselen en vis gemaakt. Sander vindt die heel lekker, maar dat veran dert als vader aan Theo (de gast) vraagt wat het vreemdste is dat hij ooit heeft gegeten. Theo heeft name lijk veel gereisd. „Gebakken aap, geroosterde mier en gestoomde slang", zegt Theo. En ook een witte, kronkelende worm. Sander vindt de garnalen opeens niet zo lekker meer. De kinderen hangen aan de lippen van de schrijfster die op aangeven van de leerlingen een ander boek pakt. Het is 'Dappere Chris op de en ge zolder'. Dubelaar schreef drie boeken over Dappere Chris. Op de zolder beleeft Chris allerlei spannen de avonturen door een vreemde oude jas en een pop. Nog veel meer boe ken heeft Dubelaar geschreven. Er liggen er wel tien op de grond, maar dat is nog maar een deel van de der tig werken die de schrijfster op haar naam heeft staan. Kort laat Dubelaar nog een paar boeken de revue passe ren, soms leest ze er een stukje uit voor. 'De Spiegeljongen', 'Sjanetje' en 'Wil je mijn vriendje zijn' bij voorbeeld. De kinderen krijgen aan het einde van de 'les' allemaal een boekenlegger mee met daarop de ti tels van alle boeken van Dubelaar en achterop zet de schrijfster haar hand tekening. „Het is net een ballon", zegt een leerling. „Een hoofd met één heel lange haar", roept een an der. „Nou, het is toch echt mijn handtekening hoor!", verdedigt Du belaar zich. Thea Dubelaar is op toernee door Nederland. Dat doet ze zo'n tien we ken per jaar, waaronder in de boe kenweek. De 53-jarige schrijfster werd geboren in het Noord-Holland se Den Up. Aanvankelijk werkte ze bij een verzekeringsmaatschappij, maar dat beviel haar niet. Ze vluchtte de journalistiek in. „Maar toen was het nog zo dat je als vrouw niet op een redactie terecht kon, tenzij je al ergens op een redactie had gewerkt. Het enige waar ik eigenlijk terpcht kon, was bij de jeugdbladen Okki en Taptoe", legt Dubelaar uit. Later schreef ze nog zeven jaar voor een aantal weekbladen. „In de journalis tiek ben je dagelijks bezig met op te schrijven wat je hoort. Dat helpt je later enorm bij het schrijven van een boek." Dubelaar trouwde in 1972 met de Antilliaanse zakenman Maurice Bel- zamont en verhuisde naar Frankrijk waar ze begon met het schrijven van kinderboeken. Haar debuut was 'Sja netje' 1980) waarvoor ze meteen de zilveren griffel kreeg. Dubelaar schrijft boeken voor kinderen vanaf groep 2 van de basisschool tot jonge ren uit het voortgezet onderwijs. De schrijfster woont momenteel half in Frankrijk en half op het Frans-Antil- liaanse eiland Guadeloupe, waar het ouderlijk huis van haar man staat. Dit eiland gebruikte ze ook als ach tergrond voor haar boek 'Nanseli, waar ren je heen'. Dat werd onlangs opgenomen in de bundel 'The White Raven 2000', een internationale keu ze uit de beste kinderboeken van de wereld. Het is ook het enige dat in het Frans is vertaald. „Ik schrijf (nog) geen boeken in het Frans. Maar deze wilde ik wel vertalen, omdat het gaat over het dorp waar we op Guadeloupe wonen." Dube laar schrijft heel verschillende wer ken. Dikke, dunne, voor jonge en voor oudere kinderen, zielige, vrolij ke, spannende en enge. Maar niet elk boek is uit het leven gegrepen, zoals Nanseli. „In elk boek zitten dingen uit mijn hoofd. Het werkt net als een videotheek waar je wat beelden uit plukt. Dat beeld is in met name de fantasieverhalen heel anders dan de werkelijkheid." De Nederlandse Franpaise vindt het leuk om met haar boeken langs scho len te gaan. „Je schrijft wel een boek voor kinderen, maar het is altijd maar afwachten hoe het valt. Op zo'n dag krijg je heel veel reacties. Je ziet wat een boek doet met de kinderen." Overigens vindt Dubelaar dat haar boeken heel tijdloos zijn. „Omdat ik al snel naar het buitenland ben ge gaan, ben ik niet besmet met modieus taalgebruik. Mijn eerste boek, Sjanet je, wordt nu nog door kinderen gele zen", aldus Dubelaar die wel kijkt voor welke doelgroep ze schrijft, maar haar stijl niet aanpast. „Je hebt een eigen manier van vertellen. Die blijft hetzelfde. Alleen moet je wel naar het niveau vari de doelgroep schrijven. Mijn boeken zijn heel ver schillend en toch kun je eruit halen dat ze van mij zijn." Veel oefenen is het devies voor wie wil gaan schrij ven. En af en toe de tijd nemen om ideeën in je op te laten komen. „Dat doe ik ook als ik vastzit in een ver haal. Gewoon een paar uren niets doen. Mijn verhalen beginnen meest al ook met een klein idee en in het begin heb ik er geen flauw benul van hoe het zal eindigen." Kinderen ui( groep 3 van De t'raal brullen samen met Thea Dubelaar het personage uit één van haar boeken na.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 1