Temptation moet de teler extraatje geven Broekhuis Tachtigers uit Poortvliet volop actief in fruitpluk bij Alkema Wethouder prijst creativiteit en ondernemerschap van Bosters CDA'er Van Beek voelt zich 'grotelijks belazerd' Wachten met een nieuwe fusie VVV Provincie geeft groen licht voor actualisering komplannen Technika 10 in A JP wankelt door tekort aan leiding Procedure voor declaratiegedrag van ambtenaren Vijf raadsleden zetten internet op verlanglijst Zeshonderd mensen bezoeken demonstraties open dag Donderdag 12 oktober 2000 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 Tholen wil CWI in Bergen op Zoom Tholen valt buiten de boot voor het centrum voor werk en inkomen (CWI). In de nieuwe regio-indeling kan Tholen onder Goes komen te vallen, maar daar voelen VVD, CDA en burgemeester W. Nuis niets voor. Zij zien liever aansluiting bij het CWI in Bergen op Zoom. Het college schrijft een brief aan de overkoepelende organi satie van de CWI's die op verzoek van het ministerie be sloten heeft een groot aantal vestigingen op te doeken. B. en w. betreuren dat. Inkrimping fors „Borgpen eruit en anders kun je bij ons altijd nog een cursus volgen", zei Koos Bosters, voordat wet houder R. Ravensteijn vrij dagmiddag voor het eerst in zijn leven een brand bluste. Tussen de buien door doofde de wethouder met een poederblusser een bak met vuur, waarna een enorme opblaasbare cham pagnefles ontkurkt werd, waaruit fleurige ballonnen kwamen. Het nieuwe op leidingscentrum van Bos- ters-van Wezel aan de Mo lenweg in Oud-Vossemeer was officieel geopend. Za terdag maakten tijdens de open dag velen gebruik van de gelegenheid om het sterk uitgebreide bedrijf te bewonderen en met name de demonstraties mee te maken. Grote oogst doet appelprijs kelderen De appeloogst is dit jaar erg groot, maar dat heeft zijn weerslag op de prijs. „Die stoft in", zegt fruitkweker Piet Alkema uit Sint-Maartensdijk. Hij voert nogal wat fruit ongesorteerd af tegen een door de EU vastgestelde interventieprijs. Daarnaast behoort hij tot een selecte groep telers die met een bijzonder ras proberen wat ex tra's te verdienen. Exclusief product Dirk en Annie Doornbos genieten van de buitenlucht tussen de appels De fruitpluk is in volle gang. Huisvrouwen, vutters en dergelijke worden ook op Tholen volop ingeschakeld om de peren en appels tijdig binnen te krijgen. Dirk en An nie Doornbos uit Poortvliet plukken al twintig jaar met veel genoegen. Op zich niets bijzonders, ware het niet dat zij al 80 is en hij dat in november hoopt te worden. Bijzonder, vindt Piet Alkema, bij wie het tweetal voor het zesde jaar aan de slag is. Plak cake Pieterspad Giften KNRM Trots Overleven In juni vond de opening aan de Ha ven in Sint-Maartensdijk nog fees telijk plaats, nog geen drie maan den later verdwijnt het weer. Vooral M.A. van Beek van het CDA trok in de commissie alge meen bestuur en welzijn fel van leer tegen de sluiting van het kan toor. Volgens hem is er met Tholen gesold. „Met vijf beroepskrachten zou de kwaliteit van de dienstverle ning niet voldoende zijn, wordt er beweerd. Alsof het aantal perso neelsleden garantie is voor kwali teit." Werkzoekenden zouden naar het kantoor in Bergen op Zoom kun nen, dat volgens de besluitvormers voor alle burgers met openbaar ver voer binnen een uur te bereiken zou zijn, zo zei Van Beek. „Het ene mo ment is het alle hens aan dek om de sexinrichtingen buiten de deur te houden, terwijl het andere moment een belangrijke voorziening zoals het CWI, onder je handen wordt af gebroken." Van Beek zei zich niet te kunnen voorstellen dat de plannen tijdens de opening (op 20 juni) al niet be kend waren. „Als dat niet zo was, is het tekenend voor het beleid van het ministerie. Ik noem dat onbehoor lijk bestuur. Als het wel zo was, dan voel ik mij - net als oud minister Luns - grotelijks belazerd." Het CDA brak een lans voor aan- De streek VVV Zuid-Beveland en Tholen is nog maar nauwelijks op streek of er wordt alweer gesproken over een fusie tussen alle VVV's in Zeeland. De gemeente Tholen is ge vraagd om een intentie-overeen komst te tekenen, maar het college van b. en w. vindt dat nog te vroeg. De raadsfracties vroegen zich in de commissie gemeentelijke ontwikke ling echter af wanneer b. en w. dan wel in willen stappen. Nu niet mee doen, betekent straks weinig of geen invloed uitoefenen, zo vrezen verschillende fracties. M.A.J. van der Linde (PvdA) be greep wel dat de streek VVV niet zat te springen om weer te fuseren, maar vroeg zich af wanneer het col lege dan wel denkt mee te gaan doen. E. Frigge-Hogesteeger (VVD) vond het wat mager om het convenant nu niet te tekenen. „Willen we meepra ten dan is een professionele organi satie hard nodig. Dit is een eerste aanzet naar een grote club: één VVV voor Zeeland." Gedeputeerde staten zijn onlangs akkoord gegaan met het door de Thoolse gemeenteraad vastgestel de plan van aanpak voor de actu alisering van de bestemmingsplan nen voor de diverse woonkernen. Alle komplannen zijn ouder dan tien jaar, behoudens enkele recen te herzieningen voor delen van kernen. Sinds de wetswijziging van 3 april 2000 is het belang van actuele bestemmingsplannen toe genomen. De provincie is blij dat het gemeentebestuur van Tholen het belang van uniforme regelin gen onderkent. Een praktisch ar gument is verder dat verouderde bestemmingsplannen veel proce dures vergen, die beslag leggen op het bestuurlijk en ambtelijk appa raat. De planning is dat er gemid deld twee bestemmingsplannen per jaar worden aangepast, zodat de operatie in 2004 afgerond is. De gemeente Tholen trekt hier voor extra personeel aan, want het karwei komt naast de lopende pro jecten en bestemmingsplanproce dures. De provincie concludeert dat de komende vijf jaar een aan zienlijke toename zal plaatsvinden van het aantal te behandelen be stemmingsplannen en eventuele bedenkingen en beroepsprocedu res. De Technika 10 club die het jeugd- en jongerenwerk al ruim vijfjaar in Anna Jacobapolder organiseert, dreigt dit jaar niet door te kunnen gaan. Er is namelijk een tekort aan begeleiding. Technika 10 is be doeld voor meisjes van 9 t/m 12 jaar. Zij maken op de club kennis met techniek: leren dingen maken van hout en metaal, hoe elektrici teit werkt en dergelijke. Vrouwen die zelf de kneepjes van het vak kennen, dragen hun kennis over. Het jeugd- en jongerenwerk zoekt geïnteresseerde vrouwen die één dag in de week de Technika 10 club willen begeleiden. Via gratis korte cursussen worden ze tech nisch bijgeschoold. Belangstellen den kunnen contact opnemen met Ineke van Helmondt, tel. 0166- 673132. m sluiting bij het CWI in Bergen op Zoom, omdat het dichterbij ligt en beter te bereiken is dan Goes. Nu het CWI is opgedoekt, vreest Van Beek dat ook het arbeidsbureau ge sloten zal worden. Volgens mevr. E. Frigge-Hogcstee- ger (VVD) wordt er met het CWI gejojood. Ze vond dat het college ernaar moet streven het CWI voor Tholen te behouden, maar hesefte dat dc pap al gestort was: „Als het niet lukt, dan moet Tholen aanslui ten bij Bergen op Zoom en niet bij Zeeland." Nuis begreep de verontwaardiging van de raadsleden, maar zei dat het college 'redelijk alleen staat tegen over de hogere overheden.' De in krimping is fors; van de 80 CWI's blijven er zo'n 20 over. „De dupe is degene die al zo afhan kelijk is van korte afstanden. Het heeft een duidelijke functie. Er is geen vooroverleg geweest. We heb ben er behoorlijk in geïnvesteerd. Nu vindt er kapitaalsvernietiging plaats. De minst slechte oplossing is aansluiting bij Bergen op Zoom." Op de vraag van Van Beek of het ar beidsbureau ook verdwijnt, kon Nuis geen antwoord geven.-Volgens de burgemeester is daar niets over bekend. J. van den Donker (D66) kon zich wel vinden in de opstelling van b. en w„ maar vond dat het college niet te lang moet wachten om aan de besprekingen mee te doen. Drs. A.L. Piet (CU) wees erop dat een kleine VVV 'erg kwetsbaar' blijft. „Zeker als er problemen met personeel zijn," zo verwees hij naar de 25 mille die de gemeente betaalt voor de ontbindingsvergoeding van een ontslagen medewerker van de VVV. „Een grotere professionele organisatie kan tegenvallers beter opvangen." Maar volgens wethouder W.C. van Kempen (die R. Ravensteijn ver ving) is het voor het huidige streek- VVV nodig dat er pas op de plaats wordt gemaakt. „De nieuwe club zit in een groeiproces. Dat moetje niet frustreren. Het was al niet makke lijk. Op termijn willen we wel mee gaan naar een grote VVV. Via onze inbreng in het bestuur zullen we la ten weten dat dit niet het eindstation is. Na ongeveer anderhalf jaar zul je eraan moeten beginnen." Met die toezegging konden de meeste raadsleden vrede hebben. „Een schitterende accommodatie", zei wethouder Ravensteijn, doelend op de drie fraaie lesruimtes en de grote voorraadhal. Hij prees Bos ters wegens zijn goed ondernemer schap. „Ik ken Elon brandbeveili ging in Oud-Vossemeer al heel lang. Eerst aan de Dorpsweg en vervolgens aan de Molenweg. Je vader had er een groot aandeel in en zelf heb je de onderneming uit gebouwd. Je bent een rappe prater en je zou zo in de politiek kunnen, maar ook het onderwijs ligt je wel. Van de brandblussers ben je naar de opleidingen overgegaan. Niet al leen bedrijfshulpverlening, maar omdat je een bootje hebt in Dintel- oord, ben je ook nog met een vaar- bewijzencursus begonnen. Kortom, je bent buitengewoon creatief. Ga zo door", zei de wethouder die Bosters namens het gemeentebe stuur een vlag overhandigde met de opdruk 'Tholen, daar kun je niet omheen.' Ravensteijn noemde het nieuwe op leidingscentrum een aanwinst voor het bedrijventerrein Klaverveld. „Zo'n 2,5 jaar geleden was het Oud-Vossemeerse industrieterrein een witte vlek, waarmee ik in mijn maag zat. Maar de Thoolse econo mie draait heel erg goed en wat het aantal nieuwe vestigingen betreft, behoren we tot de beste van heel Zeeland. Ook met het Oud-Vosse meerse bedrijventerrein is het voortvarend verlopen. Verschillen de lokale ondernemingen kunnen om te beoordelen of hij de appels juist sorteert. Door een nieuw soort appel als een exclusief product op de markt te brengen, proberen fruittelers te berei ken dat ze een hogere prijs krijgen. Alkema heeft twee hectare Tempta tion ('verleiding') aangeplant, een ras dat van een Franse boomkweker komt. Vanaf 1996 is steeds een halve hectare geplant, zodat de Smurdieke- naar nu voor het eerst een volle oogst heeft. „Er zijn in ons land 40 tot 50 telers die dit ras hebben, hier is dat enkel nog Bram Roggeband in Tho len." Er is een speciale telersvereni ging opgericht, die onder meer af spreekt hoeveel kilo er geoogst mag worden en aan wie ze geleverd wor den. „De vorige oogst is volledig aan Super de Boer verkocht. We willen geen buikproduct, maar een exclusie ve appel." De Temptation is een goudgele vrucht met een oranje blos. De appel is bijzonder hard en heeft een hoog suikergehalte. De telers willen proberen om van deze oogst de klasse II te gebruiken om een ex clusieve appelsap van te maken, want daarvoor is de appel bijzonder ge schikt. Het ras is erg productief en niet gemakkelijk te telen. „Maar dat hebben we er graag voor over om te proberen een plus in de prijs te beha len", aldus fruitkweker Piet Alkema. moeten ook de andere tien naar de leeskamer, willen ze kennis kunnen nemen van de besluiten van b. en w. Mevr. M. Velthuis vond dat jammer, zei ze maandagavond in de raads commissie middelen. „Alle zes par tijen zijn met e-mail bereikbaar, dus waarom zou je die mogelijkheid dan niet benutten. De raadsstukken worden toch ook op verschillende manieren geleverd: op papier of op diskette. Dat hoeft toch bij de colle- genotulen ook geen bezwaar te zijn?" Wethouder Moerland legde uit, dat om vergissingen te voorkomen voor één lijn gekozen was. „Als je de mensen zelf laat kiezen hoe ze de notulen willen hebben, is de kans op fouten groter." A.P. Kornaat bes treed dat. „Een kind kan de was doen. Eén keer een programmaatje maken en het is geregeld. En e-mail is nog goedkoper dan diskettes ook." „Ik weet niet of het zo simpel is, maar ik wil het nog wel eens be kijken", liet wethouder Moerland weten. Op verzoek van de raadscommissie middelen hebben b. en w. van Tho len de procedureregels voor het de claratiegedrag van bestuurders en ambtenaren op een rijtje gezet. Be stuurders kunnen alleen die kosten declareren die niet besteed moeten worden uit de onkostenvergoeding. Op een speciaal formulier dienen de posten vermeld te worden, die moeten worden voorzien van een akkoordverklaring door de ge meentesecretaris. Medewerkers van personeelszaken controleren de declaraties nog op de wetmatig heid. Chef personeelszaken B.J. van Olffen en wethouder van finan ciën R. Ravensteijn moeten dan nog tekenen, voordat de bedragen via de salarisadministratie overge maakt worden. Jaarlijks controleert het verificatiebureau dat en perio diek vindt nog controle plaats door de belastingdienst. Een soortgelij ke procedure is er voor het perso neel. Alleen vindt de eerste onder tekening plaats door de direct leidinggevende, die budgethouder is. Maar ook bij de ambtenaren moet wethouder van financiën Ra vensteijn nog voor akkoord teke nen, wil het geld overgemaakt kun nen worden. A.P. Kornaat sprak maandagavond in de raadscommis sie middelen zijn voldoening uit over deze regeling. „Ik ben heel erg blij met deze aanpak van b. en w. De controle zit goed in elkaar. Declaraties zijn hiermee bij de ge meente Tholen heel erg duidelijk geregeld." J Tiif 'ill J li Cift n 'JÈ linfiiUitiiili inihlÜ #6tU OOGSUtTKSIWWB CWMM ST1ENSBGEN -I Advertentie I.M. Hoewel het echtpaar Doornbos al op leeftijd is, vullen ze de kisten op de fruittreintjes bij Alkema nog vlot. Helemaal achterin de boomgaard aan de Veerhoekseweg bij Sint- Maartensdijk is de plukploeg van Alkema vrijdagmiddag aan het werk. De zon schijnt, om even later toch weer plaats te maken voor een buitje. Maar zo erg als 's morgens, toen de onweersbuien elkaar op volgden, is het niet. Het is de eerste echt slechte dag. Tot nog toe werkte het weer goed mee bij de fruitoogst. In één van de paden tussen de rijen Jonagold zijn Dirk en Annie Doorn bos aan het werk. Ze hebben een pluktrein bij zich die bestaat uit vijf grote kisten. Doornbos bestuurt het groene trekkertje dat ervoor staat - 'de kikker' noemt Alkema het. Zijn vrouw geeft aan wanneer het ver plaatst kan worden als de bomen er naast leeg zijn geplukt. Zelf vinden de Poortvlietenaren het niets bijzon ders dat ze op zo'n hoge leeftijd nog vijf volle werkdagen per week ac tief zijn. „Vroeger zei men al: wie niet werkt, zal niet eten", zegt Doornbos die als politieman in Rot terdam heeft gewerkt. „Ik kan niet stilzitten", vult zijn vrouw aan. Ze is van boeren komaf en houdt van het buitenleven. Dat is één van de redenen dat ze ap pels zijn gaan plukken. „Je bent in de buitenlucht. Bovendien kom je onder de mensen." Toen Doornbos in de vut ging, wilde hij zich pro ductief maken. Samen met zijn vrouw ging hij aan de slag op het fruitbedrijf Vrouw Belya in Tholen. Toen dat ophield te bestaan, plukten ze een seizoen bij een stuk of vier verschillende bedrijven. Maar dat stond hen niet aan en zo kwamen ze vervolgens bij M. de Rooij in Sint- Annaland terecht. Nadat die zijn ap pels via een rooiregeling van de hand deed, verkasten ze naar Alke ma. „Ze arriveren 's morgens in hun rode autootje altijd als eersten en gaan als laatsten naar huis", vertelt de fruitkweker. Ook tussen de mid dag blijft het echtpaar op het bedrijf en heeft aan een half uur schaft vol doende om de boterhammen te ver orberen. Ze vinden het plukken ge zellig en Annie zorgt regelmatig dat de mensen een plak cake bij de kof fie hebben. „Hier word je niet moe van", zegt Annie Doornbos. Ze plukt gewoon door terwijl ze met de verslaggever praat. „Voor ons hoeft al die poes pas niet, maar voor Alkema is het een mooie reclame." Het Poortvliet- se paar werkt van eind augustus tot eind oktober in het fruit. Ze begin nen in de peren. Vroeger was het werk zwaarder dan tegenwoordig. Dan moesten de - kleinere - kisten op een slee door de boomgaard ge trokken worden. Of een emmer vol- geplukt worden die voor de borst hing. Op ladders hebben ze in ieder geval nooit hoeven staan. De appels in de toppen van de bomen mogen ze van Alkema niet te plukken, dat doet diens zoon André. Maar Annie verhult niet dat ze het af en toe toch stiekem doet. Voor de regenbuien zoals die vrijdag vallen zijn ze niet bang. „We hadden droge kleren in de auto liggen", vertelt ze. Een re genjack met capuchon en een pet moeten voldoende bescherming bieden. Het Poortvlietse paar beseft dat ze dankzij een goede gezondheid dit werk nog kan doen. „Gaat een van ons mankeren, dan stoppen we er mee." Oud voelen Dirk en Annie Doornbos zich allerminst. Ze zijn sportief, wandelen en fietsen veel. In mei fietsten ze nog het Pieterspad, van Zuid-Limburg naar Groningen. „We hebben er drie weken over ge daan, waarvan veertien fietsdagen, en in totaal 813 kilometer afgelegd. De verblijfskosten onderweg werden door onze kinderen betaald als ca deau 'Voor onze tachtigste verjaar dag", zegt Annie nog nagenietend. De laatste kilometers in Groningen - waar ze vandaan komen en familie hebben wonen - fietsten de kinderen mee. Het was een geslaagde vakantie zonder materiaalpech. „En we had den ook geen last van zadelpijn of zo. Drie weken later reden we 85 km tijdens de Thoolse fietsdag", aldus Doornbos. Als er niet geplukt wordt, hebben hij en zijn vrouw volop werk in de grote moestuin die ze ook nog hebben. „En in januari, februari en maart handwerken we. Ik maak pop pen en mijn man borduurt", zegt An nie Doornbos uit Poortvliet. De oogst van zowel de peren als de appels is goed en tot nu toe werkte het weer mee. Maar de vele kilo's doen de prijs dalen. „Van Jonagold en Elstar is er zoveel aanbod, dat er niets te verdienen valt. Maar ik heb die bomen nu eenmaal staan en ze moeten vijftien jaar mee", aldus Alkema. Met name het fruit dat on derin de bomen hangt, gaat onge sorteerd weg. De sorteerkosten we gen niet op tegen de door de overheid daarvoor vastgestelde in terventieprijs. Het grote aanbod betekent wel dat er dagelijks zowel een pluk- als een sorteerploeg aan het werk is bij de teler in Sint-Maartensdijk. Ge middeld zijn er twaalf plukkers be zig. Naast de overvloedige oogst en lage prijs wordt de fruitsector ook geconfronteerd met hagelscha- de. „Voor het derde achtereenvol gende jaar hadden we hagel in mei. Dat betekent kwalitatief een ader lating, terwijl er ook minder fruit bewaard kan worden", zegt Alke ma. Dat de hagelbuien steeds aan de ene kant van de Veerhoekseweg vallen en de boomgaard aan de an dere kant ongemoeid laten, kan hij niet verklaren. Alkema laat de plekjes op de appels zien. „Als ze bij elkaar niet groter zijn dan een dubbeltje, gaat het fruit nog als klasse I weg." De Smurdiekse fruitteler laat regelmatig een keur meester van The Greenery komen Sinterklaas komt al wat dichterbij, zodat er aan de verlanglijsten ge dacht kan worden. Wanneer vijf raadsleden niets meer weten, kun nen ze altijd nog een internetaan sluiting op hun wensenlijst zetten. Uit een inventarisatie van b. en w. is namelijk gebleken, dat tien van de vijftien raadsleden al op de digitale snelweg zitten. De vier wethouders e-mailen al alsof het de gewoonste zaak van de wereld is. Het college voerde de inventarisatie uit in ver band met het toesturen van de notu len van de vergaderingen van b. en w. Nu er vijf raadsleden nog geen internet-aansluiting hebben, blijft het college de notulen ter inzage leggen in de leeskamer. Het college vindt dat alle raadsleden over de zelfde informatie moeten kunnen beschikken en op dezelfde manier worden ingelicht. Zolang de vijf geen e-mail mogelijkheid hebben, mensen ook leren te reanimeren. En dat is heel belangrijk om nog kans te maken te overleven. En het geleerde is niet alleen van belang voor bedrijfshulpverlening, maar ook voor de ongelukken bij u in de keuken." Bosters wilde ter gelegenheid van de opening een goed doel in de schijnwerpers zetten, namelijk de Koninklijke Nederlandse redding maatschappij KNRM. Met een s stand waren ze in de grote hal aan wezig, waar ook een videofilm werd vertoond. „Met gevaar voor eigen leven rukken die mensen onder bar re omstandigheden uit en dat werk willen we vandaag en morgen graag onder de aandacht brengen", aldus Bosters, die giften voor zijn bedrijf voor de KNRM had bestemd. Wethouder Ravensteijn blust zijn eerste brand als officiële openingshandeling voor het opleidingscentrum. Links van hem Koos Bosters. zich hier verder ontplooien." De wethouder wees op het belang van plaatselijke activiteiten. „Koos Bosters, met wie ik nog samen heb gevoetbald, is begaan met de Vosse- meerse gemeenschap. Je bent regel matig sponsor van allerlei evene menten en dat is ook belangrijk voor de leefbaarheid van een dorp. En de organisatie van een open dag geeft ook aan dat je betrokken bent bij je woonomgeving", aldus Ra vensteijn. Bosters sr. zei ontzettend trots te zijn op zijn zoon die drie jaar gele den het bedrijf overnam. „Onze complimenten voor deze uitbrei ding, die er op duidt dat de overna- ilm. me heel goed gelukt is. We wensen je alle succes toe", zei Bosters sr., die zijn zoon een ingelijste spreuk meegaf om die de rest van zijn le ven te volgen. Daarin werd melding gemaakt van het grote belang van wilskracht en doorzettingsvermo gen. „Als je die spreuk volgt, gaat het bijna vanzelf", merkte Koos Bosters op en dat ontlokte bij meni ge gast toch een glimlach. Ook bestuurslid H.J. Boers van de ondernemingsvereniging Oud-Vos semeer had een spreuk: ,Wie inder haast iets doet, heeft de meeste kans op ongelukken.' Hij speelde daar op in met zijn cadeau: een plant in een brandemmer. „Moch ten er fouten gemaakt zijn en de poeder is op, dan kun je altijd nog deze brandemmer gebruiken." f- - - Boers prees Bosters als een ge waardeerde ondernemer die ook de kar van de ondernemersvereniging een beetje trekt. „Negen jaar gele den heb je hier de laatste uitbrei ding gehad en vandaag open je de ze forse uitbouw. Ik hoop dat het niet te lang duurt voordat het indus trieterrein van Tholen bij dat van Oud-Vossemeer wordt gevoegd", zei het bestuurslid van de plaatselij ke ondernemersvereniging. Koos Bosters was blij met de be langstelling van aannemers, klanten en andere gasten. Hij bedankte al lereerst zijn ouders. „Zonder hen had ik dit nooit kunnen bereiken. En mijn vrouw moet ook nogal eens kastanjes uit het vuur halen. Ik moet nog meer mensen bedanken, want dankzij onze klanten heeft dit bedrijf zo kunnen groeien. Verder ben ik ook trots op mijn medewer kers - bijna achttien inmiddels - die door het vuur gaan voor de zaak." Bosters zwaaide hoofdaannemer De Kort lof toe voor de uitvoering van de nieuwbouw. „Eind mei stond er hier nog geen paal en daar na kwam de bouwvakvakantie nog, zodat er in korte tijd veel gedaan is door de hoofdaannemer en zijn on deraannemers. In verband met de nieuwe wettelijke eisen hebben we een heel groot gebouw weggezet. We kunnen nu helpen gevaren in kaart te brengen, kleine calamitei ten leren bestrijden, maar behalve een brandje blussen kunnen we Dhr. Krüger van Feuerlösch Gerat uit Neuruppin (70 km boven Ber lijn) overhandigde als leverancier van de Elon brandblussers een che que van 1000 Duitse marken aan de vertegenwoordiger van de KNRM, die Koos Bosters op zijn beurt een plaquette van de reddingmaatschap pij aanbood. Na de val van de Ber- lijnse Muur ontdekte de Oud-Vosse meerse onderneming het bedrijf uit het voormalige Oost-Duitsland en dat leidde tot een samenwerking die nog steeds voortduurt. „Ze hebben een zeer goed product", aldus Bos ters. Namens de medewerkers overhan digde J. Jansen nog een cadeau, waarna de belangstellenden in groe pen werden rondgeleid. De open dag werd zaterdag door zeshonderd mensen bezocht. De he le dag door was er aanloop. Zaken relaties die vrijdag niet in de gele genheid waren, kwamen zaterdag, alsmede vele inwoners van Oud- Vossemeer. Die zagen behalve de Neutekraekers (die voor de muzika le omlijsting zorgden) ook nog de monstraties kleine blusmiddelen van de Thoolse brandweer, het schminken van slachtoffers van de Lotusgroep en een demonstratie be drijfshulpverlening. Ook vrijdag werden er bij de keukenopstelling 'vlam in de pan' demonstraties ge geven door Lotusslachtoffers met snijwonden. De bezoekers zagen ook diverse stands in de grote hal met modelbouwbootjes, brandblus sers, verbandmiddelen, e.d. Via de 'bunkerboot' kwam er 2300 gulden aan giften binnen voor de KNRM en de reddingmaatschappij verkocht in de eigen stand nog eens 1100 gulden aan artikelen. „Het is over weldigend geweest", zo blikt Koos Bosters tevreden terug. „We hadden goed weer, veel bezoekers en de de monstraties werden positief ontvan gen." 0 i r

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 13