'Wij zijn verwoede lezers en komen hier bijna wekelijks' Commando's landen in Stavenisse Philippuslandt moet de historie levend houden Eigenaren schrikken van de reacties op sluiting supermarkt Scherpenisse Ds. P.C. Hoek krijgt eervolle theologieprijs UK HEIJNEN Uitleenposten zijn niet de duurste posten van de bibliotheek Acht auto's opengebroken in twee nachten Doedelzakken bij taptoe OVM 12\\ tv-Q Centenkwestie St.-Philipsland krijgt heemkundige kring In Sint-Philipsland wordt gewerkt aan de oprichting van een historische vereniging, een zogenaamde heemkundige kring. Inmiddels is een werkgroep gevormd en op 9 novem ber wordt in de Wimpel een dialezing georganiseerd over Sint-Philipsland en Anna Jacobapolder in vroeger dagen. Verhalen Deze week Waardering voor wetenschappelijk onderzoek Promotie De hervormde predikant ds. P.C. Hoek uit Sint-An- naland heeft gisteren de Simon v.d. Lindenprijs in ontvangst genomen. De ju ry vond zijn scriptie over de Zeeuwse predikant Melchior Leydecker er met kop en schouders bovenuit steken. De prijs werd uit gereikt tijdens de diesvie- ring van studentenvereni ging Voetius in De Bilt. Uitstekende analyse Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: http://www.tip.nl/users/eendrachtbode Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 28,50 per halfjaar, 52,25 per jaar, per post 72,05 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,50 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. WWW E-TEC H N O LOC I E HERELSESTRAAT 121 HEERLE 0165-304050 De uitleenpost in 't Ouwe Raed'uus in Poortvliet wordt door vrijwilligsters gerund. Hier neemt Hannie Schot ingeleverde boeken in ontvangst en stempelt Corrie Gebraad uit te lenen boeken af. In de uitleenpost van de openbare bibliotheek in Poortvliet is het maan dagavond druk. Het zijn vooral moeders met kinderen, meisjes en ou dere vrouwen die boeken inleveren en langs de rekken naar nieuw lees voer zoeken. Een groepje kinderen zit in de leeshoek. Er meldt zich een nieuw lid aan. Hoe lang blijft deze uitleenpost nog in 't Ouwe Raed 'uus? Gemeente en bibliotheekbestuur praten over de toekomst van de leesvoorziening op Tholen. Er zijn drie vestigingen en vijf uitleenposten die jaarlijks meer dan 1 miljoen gulden kosten. Die kosten mogen niet meer stijgen, vindt een meerderheid van de raad. Dinsdagavond gingen de fracties, behalve de SGP, schoorvoetend akkoord met het verlenen van extra subsidie. Mevrouw L. Bijl-Schot uit Poortvliet zou het erg vinden als de uitleenpost dicht zou gaan. „Dan moet je weer een auto hebben om naar Tholen te kunnen om boeken te halen. Als je geen auto hebt, moetje met het open baar vervoer. Auto of bus kosten geld. Het komt ook niet altijd uit om naar een andere plek te gaan. Nu wip je even op de fiets. We zijn verwoede le zers en komen hier bijna wekelijks." Zij leest vooral streekromans, haar man pakt naar een thriller of detecti ve. Ook hun kinderen van 19 en 16 jaar die nog thuis wonen, maken ge bruik van de diensten in de uitleen post, zegt ze. „Voor school hebben ze vaak boeken nodig. Die vragen ze dan hier aan. We hebben vier kinderen. De twee oudsten zijn getrouwd en al de deur uit, maar komen hier ook. Ze kregen het lezen van ons mee." Als de uitleenpost zou sluiten, zou zij dat een verarming voor het dorp vin den. „Dan mis je een stukje voorzie ning. Het brood van de bakker moet ook al van een andere plek komen (uit Krabbendijke-red.)" Volwassenen betalen nu 45 gulden per jaar, 65-plussers 35 gulden, voor de jeugd tot achttien is een lidmaat schap gratis. Tegen een verhoging van de contributie zou mevrouw Schot geen bezwaar hebben als ze maar ze ker wist dat de uitleenpost gehand haafd blijft. „Als het niet anders kan, zou ik wel meer willen betalen. Al moet het ook niet te veel omhoog gaan. Liever meer betalen dan met een auto of bus naar een andere plaats moeten. Daar weegt het wel te genop." Mevrouw C. van Tiggele-de Jonge zou het vooral voor haar kinderen van 10 en 7 jaar betreuren als de uitleen post zou sluiten. „Dan ga je toch echt niet zo gemakkelijk naar Sint-Maar tensdijk of Tholen, hoor. Vooral voor jonge kinderen die zelf pas kunnen le zen, is het belangrijk. Steeds zelf boekjes kopen is duur. Kinderen ver anderen snel van smaak; dan willen ze dit en dan willen ze dat lezen. Hier kun je het boek terugbrengen als het niet bevalt en weer een nieuw nemen. Dat kan in de winkel niet." Ze komt ongeveer een keer in de drie weken naar de uitleenpost. Neemt drie boeken voor zichzelf mee en vier voor de kinderen. „Ik zou het erg vin den als het dicht zou moeten. Het is overal een centenkwestie. Maar zeker op zo'n klein dorp is het erg. Wat blijft er hier dan nog over? Een uit leenpost hoort er gewoon bij. Ook voor ouderen. Die pakken niet zo maar de auto of de fiets om een boek te halen. Juist als ze minder kunnen, zou ook nog het lezen wegvallen." Corrie Gebraad is al twintig jaar het gezicht van de post in Poortvliet. Ze heeft 115 jeugdleden (tot achttien jaar) ingeschreven en 73 volwasse nen. Twee keer per week is de ruimte in het dorpshuis open: op maandag avond en op dinsdagmiddag. Ze doet het samen met Ineke Schot, BeLsy Niemantsverdriet en Hannie Schot. Henny Kaptein verzorgt de adminis tratie. Hannie Schot neemt de ingele verde boeken in ontvangst. „Oude ren komen niet elke week. Maar waar moeten die naar toe als dit dicht gaat? Vaak zijn het alleenstaanden. Er zijn er ook bij die geen kinderen hebben die voor hun een boek halen of terugbrengen. Ook voor de jeugd is het belangrijk. Er worden heel veel informatieboekjes gehaald voor spreekbeurten op school. En als ze er niet zijn, vragen ze het aan. Die ko men dan van de andere uitleenpos ten." ZIE VERDER PAGINA 9 Philippuslandt. Zo zou de nieuwe op de totale bevolking van Sint-Phi- vereniging moeten gaan heten die als doel heeft om de geschiedenis van het voormalige eiland levend te hou den. De gedachte om tot een heem kundige kring te komen leeft al wat langer op Sint-Philipsland, maar af gelopen zomer stak een groepje en thousiaste inwoners de koppen bij el kaar. Tijdens enkele oriënterende gesprekken werden de mogelijkhe den en onmogelijkheden bekeken en dat leidde tot de beslissing om ermee door te gaan. De werkgroep die de oprichting voorbereidt, bestaat uit drs. C. van Nieuwenhuijzen, J. Kem- peneers, M.C. van Dijke, mevr. A. van Nieuwenhuijzen-van Iwaarden, C. Overwater en H.J. Rijstenbil. Vóór het einde van het jaar wil men de vereniging officieel oprichten bij de notaris. De gemeente zal om een startsubsidie gevraagd worden. Het werkgebied van Philippuslandt (onder die naam komt het Zeeuwse eiland voor in oude stukken) zal het grondgebied zijn van de in 1995 op geheven gemeente Sint-Philipsland. Door studie, research, het uitgeven van publicaties en organiseren van activiteiten moeten de historie van Sint-Philipsland en de eigen histori sche identiteit levend worden gehou den. Naast de sterk in de plaatselijke geschiedenis geïnteresseerde (oud- jinwoners richt de vereniging zich lipsland en Anna Jacobapolder. Een ledenwerfactie ligt dan ook in het verschiet. Inmiddels bestaan er plannen om met enige regelmaat een publicatie te maken (bulletin of jaarboek) met verhalen over gebeurtenissen en mensen van toen. Ook is er het idee om verhalen van oudere inwoners op de band vast te leggen, en verspreid op het eiland aanwezige gegevens en bijzondere voorwerpen te inventari seren. In de vertrekpunten die voor de heemkundige kring zijn geformu leerd, is sprake van een databank waarin dit soort informatie opgesla gen zou kunnen worden. Ook het op zetten van een foto- en knipselar chief wordt daarin genoemd. De vereniging zal zich inzetten voor de instandhouding van historisch waar devolle elementen en wil als klank bord fungeren ten aanzien van de plaatselijke historie (bijvoorbeeld voor de gemeente). Tijdelijke of per manente exposities rekent men ook tot de werkzaamheden. Evenals het jaarlijks organiseren van een gezelli ge, informatieve avond. Op 9 no vember is dan ook al een dialezing gepland in De Wimpel, die wordt verzorgd door Jan Kempeneers en zijn dochter Anja Neele. De vereni ging in oprichting zou na de verbou wing van De Wimpel graag een zaal van het dorpshuis aankleden met his torische afbeeldingen en een vitrine met voorwerpen. Kritische leraar Duits, P. van Belzen, neemt afscheid van Calvijncollege Politieman is volgens nieuwe chef werkeenheid Tholen H. Radojewski ook maar een mens met armen en benen Warme bakker Schot stopt na 40 jaar in Sint-Maartensdijk Investeren in harmonie en fanfare houdt de jeugd van de straat, volgens voorzitter J. Westdorp van muziekbond Computers vormen het hart van nieuw beunschip Philipskercke Eerste aanzet beleidsplan met evenwichtig compromis Onderzoek naar e-commerce en levensmiddelenautomaten voor ouderen Tweede boekje Arie de Viet over Sint-Maartensdijk Kees Kodde Zeeuws kampioen met zijn spaniël Blow Vosmeer zakt na verlies in derby naar plaats onderin de ranglijst IN EEN ARMELIJK HUIS HUIST GEEN MUIS Dit nummer bestaat uit 24 pagina's Na de slager gaat dit jaar in Scherpenisse ook een van de twee super markten dicht. Houtman Kopak in de Kerkstraat sluit binnenkort de deuren. Volgens de familie Houtman is er door de strenge eisen van de keuringsdienst van waren geen mogelijkheid meer om kaas en vlees waren vers van 't mes te verkopen. Houtman ziet het niet zitten om daarvoor nog een grote investering te doen. „In de toekomst is er ook geen bestaansrecht voor twee super markten in een dorp met 1600 in woners. Nu doet de omstandigheid zich voor om een leuke supermarkt over te nemen." Meer wil het echt paar er op dit moment niet over kwijt. Toen het nieuws over de sluiting vo rige week donderdag en vrijdag be kend werd, was dit het gesprek van de dag in Scherpenisse. De inwo ners betreuren het dat er weer een winkel sluit, zo is de algemene te neur. Mevrouw Houtman zei ge schrokken te zijn van de reacties. Bijna vier jaar geleden, op 1 decem ber 1996, nam het echtpaar Hout man uit Capelle aan de IJssel de zaak over van de gezusters Anna en Betsie Noom. Zij hadden toen 39 jaar lang de kruidenierswinkel/su permarkt geleid. Onder verschillen de namen zoals Paraat, Centra en Caspar, afhankelijk van het vloerop pervlakte van de winkel, geheel vol gens de formule van Schuitema (Cl 000). Voordat Houtman naar Scherpenis se kwam, was hij afdelingschef bij Albert Heijn. Hij zocht toen al een tijdje naar een eigen zaak. Houtman verliet de grootgrutter vanwege een op handen zijnde reorganisatie en omdat het concern besloten had ook de winkels op zondag open te stel len. Dat is tegen de geloofsprincipes van Houtman. Op 29 juli sloot slagerij Slager de winkel. De winkel werd overgeno men door schilder Noom en is in middels volledig ingericht als verf- en behangwinkel. Wat er met het pand van Kopak gaat gebeuren, is niet bekend. Ds. P.C. Hoek uit Sint-Annaland. van het 101-jarig bestaan van Voe- tius, met 98 leden de grootste theo logische studentenvereniging aan de rijksuniversiteit Utrecht. Anne- Marie van Briemen, vijfde jaars studente en tot voor de zomerva kantie de oudste vice-voorzitter, overhandigde de prijs aan ds. Hoek. „De voordracht van de be oordelingscommissie was una niem. Er waren twee predikanten genomineerd en ds. Hoek heeft op een uitstekende manier de stof ver werkt door een analyse te geven van de godsleer van Leydecker, die in de traditie van Voetius staat. Hij heeft in zijn vijftig pagina's tellen de scriptie geloof en wetenschap verbonden", zegt Anne-Marie van Briemen. Zij heeft zelf het Oude Testament als hoofdvak, zodat ze niet voor de prijs in aanmerking kan komen, want dan moet je gereformeerd protestantisme als hoofdvak heb ben. De Simon v.d. Lindenprijs wordt sinds 1978 uitgereikt. „Het is echt een theologieprijs die bij Utrecht hoort. Voor ds. Hoek is het een leuk extraatje", aldus de oud ste vice-voorzitter van Voetius. De jury bestond behalve uit prof. dr. Van Asselt (opvolger van prof. Graafland) uit prof. W. Balke en prof. A. de Reuver. De laatste is nog predikant geweest van de Her vormde Gemeente Tholen. Drie jaar geleden was ds. Kunst uit Hol- landscheveld de winnaar en giste ren ds. Hoek. „Eind augustus hoorde ik dat ik genomineerd was en donderdag kwam het bericht dat ik de prijs zou krijgen. Wetenschappelijk on derzoek is altijd mijn hobby ge weest", zegt ds. Hoek. Hij noemt het onderwerp van de scriptie ,heel specialistisch.' „Het gaat om de systematische analyse van de ken nis, de wil en de macht van God in de godsleer van Leydecker. Dat was een leerling van Voetius en la ter is Leydecker hem ook opge volgd als hoogleraar. Onderdeel van de scriptie was ook, dat voor de interpretatie van de gerefor meerde scholastiek de filosofische opvatting van Duns Scotus heel be langrijk was, terwijl voorheen Tho mas van Aquino als de voornaam ste op dit terrein werd ervaren." Ds. Hoek maakt duidelijk, dat de prijs 'stimuleert en motiveert' om verder te gaan met wetenschappe lijk onderzoek. „Er zijn wel plan nen om te promoveren. De scriptie kan uitgebouwd worden tot een dissertatie, maar dat vergt wel zes tot zeven jaar", zegt de winnaar van de Simon v.d. Lindenprijs. Het is lang geleden dat er militai ren voet op Stavenissense bodem zetten. Maar gisterenochtend land de een Duitse helikopter op een weitje van J.A. Dorst aan de Piloot- weg in Stavenisse. De Bel Air ver voerde in totaal acht personen, waaronder vijf commando's. Het ging om een internationale commando-oefening. „Het is een zo genaamde 'forward air control' waarbij de commando's F16's moe ten binnenloodsen", vertelt sergeant majoor Wellink die de leiding over de oefening heeft. Het draait in de excercitie allemaal om twee Deense commando's die in het kader van een grootschalige oefening die verspreid over heel Noord-Brabant plaats vindt, een stuk opleiding moeten krijgen. De F 16-gevechtsvliegtuigen stijgen op vanuit Leeuwarden en zul len in een kwartier tijd in Stavenisse zijn. Dorst staat met zijn kleinkinde ren Joan en Mariëtte in het weitje bij de helikopter. De kinderen vinden het in camouflagekleuren geschilder de gevaarte prachtig. Om twee uur zouden de gevechtsvliegtuigen over komen en tegen die tijd zijn er al en- kele oudere inwoners van Stavenisse bij de helikopter gearriveerd. Er wordt gepraat over de oorlog, over Duitsers, over bunkers en munitie. En natuurlijk over wanneer de vlieg tuigen komen. Dorst legt het elke keer opnieuw uit. Veertien dagen ge leden werd hij benaderd door Wel link of men zijn weiland mocht ge bruiken om te landen. Om kwart over twee doemt er opeens een F16 uit het dichte wolkendek op. Met een donderend geraas scheert het ge vechtsvliegtuig over de windmolens aan de Pilootweg, even later gevolgd door een tweede exemplaar. „Zou het nu al gebeurd zijn?", vraagt Dorst zich af. En inderdaad pakken de commando's op de dijk hun spul len in en komen weer terug. De oefe ning blijkt mislukt te zijn. Het zicht is door het slechte weer niet goed ge noeg om duikvluchten uit te kunnen voeren. Wellink hoopt nog deze week of volgende week een keer te rug te komen. Want de Denen moe ten een aantal oefeningen helemaal afwerken om hun certificaat te krij gen. Als oberleutnant Behneke en zijn piloten weer bij de helikopter ar riveren, is het daar inmiddels aardig druk geworden. Een aantal kinderen, J.A. Dorst (midden met lichte jas) bij de helikopter met links naast hem sergeant-majoor Wellink en aan de andere kant de drie Duitse piloten. In de helikopter zit Joan Dorst die samen met zijn zusje Mariëtte bij zijn opa aan het spelen was. Rechts W. Klippel. maar zeker ook ouderen kijken nieuwsgierig naar binnen door de ra men. Behneke doet er niet moeilijk over. De kinderen mogen gerust ach ter de stuurknuppel gaan zitten, met helm en al. „Het is heel begrijpelijk dat ze het spannend en leuk vinden. En ook de volwassenen hebben altijd interesse als we ergens landen. Dat geeft niets", zegt de piloot die vertelt dat de Bel Air een kist van 1963 is, maar praktisch onverwoestbaar. Ver geleken met een auto, heeft het ding er zo'n 3 miljoen 'kilometer' opzit ten. Er is plaats voor ongeveer zes personen (afhankelijk van het ge wicht) en met de 800 liter brandstof kan men zo'n twee uren vliegen. De heli en de vliegers zijn afkomstig van het 'Huey Team' Heideflieger uit FaBberg en hebben er ongeveer drie kwartier over gedaan om in Stavenis se te komen vanuit de basis bij 't Harde. De reis terug wordt nog even uitgesteld voor 'eine Tasse Kaffee' bij de familie Dorst. „Het is best leuk om zo'n internationaal gezel schap over de vloer te krijgen. Eén van die Denen zei - toen ik met het tweede bakje koffie kwam - dat hij volgende week weer zou komen. Nou, ik heb gezegd dat ze gerust langs kunnen komen voor een kopje koffie. En ze namen ook allemaal netjes hun kopje mee naar de keu ken. Ze zijn in elk geval goed opge voed", grapt mevr. Dorst. „Maar ik hoop wel dat ze de volgende keer die duikvluchten uit gaan voeren. Dat is nog leuker." In Tholen, Poortvliet en Scherpenis se zijn in de nacht van maandag op dinsdag en van dinsdag op woens dag acht auto's opengebroken. Maandagnacht is aan de Meander laan in Tholen een radio/cd-speler met onbekende waarde gestolen. In de Julianastraat te Poortvliet werd een autoradio, mobiele telefoon en een portemonnee met inhoud mee genomen. De waarde van de gesto len spullen bedraagt meer dan dui zend gulden. In de Beatrixlaan in Scherpenisse werden twee auto's opengebroken. Uit de ene werd een radio/cd-speler en een c.d. met een totale waarde van enkele honderden guldens gestolen. Uit de andere au to werd een radio/cd-speler meege nomen. Op het Anna van Buren- plein in Scherpenisse werd een radio/cd-speler en c.d.'s met een to tale waarde van honderden guldens gestolen. Dinsdagnacht waren drie auto's uit Tholen het doelwit. Twee stonden er aan de Oranjerie en één aan het Groot Verréhof. Uit alledrie de au to's werd geluidsapparatuur gesto len met een waarde van honderden guldens. Zaterdagavond zal het doordringen de geluid van doedelzakken weer klinken over het dorpsplein in Oud- Vossemeer. De jaarlijkse taptoe van muziekvereniging OVM wordt na melijk opgeluisterd door Inter Scal- dis pipes and drums uit Vlissingen. De band speelt Schotse muziek en heeft ook dansers erbij. De leden dragen een uniform afgeleid van dat van The King's Own Scottish Bor derers, het regiment dat in 1944 be trokken was bij de bevrijding van onze provincie. Aan de 21e taptoe in Vossemeer doet verder het showkorps Jong Ex celsior uit Delft mee, een korps dat op concoursen altijd hoog scoort. Het optreden van dit jeugdkorps be staat volledig uit filmmelodieën. Derde gast is het chr. showkorps De Bazuin uit Leerdam, een tamboer en trompetterkorps dat exercitie en show zal mixen tot één geheel met hoge moeilijkheidsgraad. Tenslotte is er natuurlijk Oud-Vossemeer's Muziekvereniging, eerder dit jaar ter gelegenheid van het 75-jarig be staan volledig in het nieuw gesto ken. De fanfare, drumband en majo- retten van OVM zullen ieder hun eigen inbreng hebben tijdens het muziek- en showfestijn dat om half acht begint aan de Raadhuisstraat. Kinderboekenweek. Ook in de Thoolse bibliotheken is de kinder boekenweek gestart met als thema 'Driftkikkers en feestvarkens' in het kader van werelddierendag. Er zijn kleurplaten, stripverhalen, maskers, een woordenspel, bouwplaten en een speurtocht voor de kinderen. Ds. Hoek is blij met de prijs, waar aan een geldbedrag van 500 gulden is verbonden. „Het gaat me meer om de symboliek. Ik zie het als een stukje waardering voor wetenschap pelijk onderzoek en tegelijk een in spanning om verder te gaan. Boven dien vind ik het een stimulans voor predikanten van de Gereformeerde Bond in de Nederlandse Hervormde kerk om aan wetenschappelijk on derzoek te doen. We moeten ook hierin onze verantwoordelijkheid kennen door onze partij mee te spe len en constructief mee te werken." Ds. Hoek, die 2 mei vorig jaar zijn intrede deed in de Hervormde Ge meente van Sint-Annaland, studeer de maart 1998 cum laude af aan de rijksuniversiteit in Utrecht bij dr. W.J. van Asselt. „Peter Hoek had een hele goede scriptie over de godsleer van Melchior Leydecker, eerst predikant te Renesse en later hoogleraar", vertelt dr. Van Asselt. „Het gebeurt overigens heel zelden dat iemand cum laude afstudeert. Eens in de drie jaar wordt de Simon v.d. Lindenprijs uitgereikt. Het gaat dan om de beste scriptie over de ge schiedenis van het gereformeerd protestantisme en dat is een eervolle prijs." De prijsuitreiking vond gisteren middag plaats tijdens de viering

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 1