Sint-Annaland wil volledig tot zijn recht komen in fusiebank Nieuw huwelijk in de maak tussen Rabobank Tholen en St.-Annaland Rabobank Tholen boert in 2000 aanzienlijk beter dan vorig jaar Matten, schommel en saxofoon opsteker voor drie verenigingen Agendapunt samenwerkingsvormenhad zwaardere lading Voorzitter J.L. van Gorsel: 'We moeten de tijd verstaan' Beheerskosten flink gestegen, maar winst niet Gymclub WIK, speeltuin Vrij en Blij en Accelerando Donderdag 28 september 2000 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 „Krijgen we mandaat - gehoord uw overwegingen - om de intentieverklaring tot fusie te ondertekenen?", vroeg bestuursvoorzitter J. de Boer donderdagavond na een lange discussie tijdens de ledenvergadering van de Rabo bank Sint-Annaland-Poortvliet. Er kwam geen enkele af wijzende reactie. „Vriendelijk bedankt, u mag op ons re kenen!", zei De Boer. Er is een nieuw huwelijk in de maak tussen de Raboban- ken Tholen en Sint-Annaland/Poortvliet. Donderdag avond gingen de leden van de Rabobank Tholen akkoord met een mandaat aan het bestuur om tot een intentiever klaring voor het samengaan te komen. De verloving is op zich opmerkelijk, gezien het feit dat Tholen zes jaar ge leden een blauwtje liep toen het ook al probeerde de col- legabank te betrekken in een fusie, samen met Sint- Maartensdijk. Uiteindelijk gingen toen de Rabobanken Tholen en Sint-Maartensdijk samen. De leden gingen donderdag vrijwel zonder commentaar akkoord met een nieuwe huwelijksaanzoek. De vraag zal zijn wat de bruidsschat wordt. Noodzakelijk Overheadsheet Chipknip flopt Malle pietje Niet in de uitverkoop Garanties Voetbalclub Fris van de lever Poortvliet Het jaar 2000 zal voor de Rabobank Tholen aanzienlijk beter uitpakken dan 1999 en 1998. In die jaren werd er na melijk minder winst gemaakt. Vorig jaar daalde de netto winst (na belastingen) tot bijna 1,3 miljoen, terwijl dat het jaar ervoor nog ruim 1,4 miljoen was. Maar nu gaat het weer goed met de bank, meldde directeur G.J. Harmsen donderdag op de algemene ledenvergadering in Meulvliet. Winststijging De ledenvergadering van de Rabobank Sint-Annaland- Poortvliet werd donderdagavond in de Wellevaete opge luisterd door muziek. Een trotse Koos van Poortvliet liet de eerste tonen horen uit de fonkelnieuwe baritonsaxo foon, die de koninklijke fanfare Accelerando kon aan schaffen dankzij het fonds lokale betrokkenheid van de bank. Een bariton is de laagst klinkende saxofoon, die de basis vormt van de klankkleur in een fanfare. V Genoeglijke gezichten achter de bestuurstafel. De leden van Rabobank Tholen leggen de fusieplannen geen strobreed in de weg. Links het herkozen lid van de raad van toezicht S. de Jong met naast hem bestuursvoorzitter J.L. van Gorsel. Staande bestuurslid J.L. Noom. Helemaal rechts wat weggedoken achter de microfoonstandaard) zit het herkozen bestuurslid C. van den Berge. Voorzitter J.L. van Gorsel van de Ra bobank Tholen zette in Meulvliet voor zo'n zestig aanwezigen (waar van meer dan de helft personeelsle den) de redenen uiteen voor het voorstel om te komen tot een fusie. „Ten eerste leert de tijd dat door ont wikkelingen in de maatschappij schaalvergroting absoluut noodzake lijk is om continuïteit te kunnen bie den voor onze dienstverlening. Ten tweede liggen de werkgebieden van onze banken dusdanig onlogisch binnen de gemeente Tholen, dat het voor velen onduidelijk is waar de grenzen ervan lopen. En dat terwijl we wel sociaal-economisch gebon den zijn", aldus Van Gorsel die als derde voordeel - voortvloeiend uit de vorige - lagere kosten en een nog be ter resultaat noemde. „Gezien de overspannen arbeidsmarkt is het bin nen een grotere organisatie gemak kelijker om kwalitatief goed perso neel aan te trekken, terwijl wij anderzijds beter in staat zijn om ons eigen personeel betere perspectieven te bieden. Verder zijn met ingang van 1 januari 2000 de eisen voor de ef fectendienstverlening behoorlijk ver zwaard. Maar ook voor andere dienstverlening worden de eisen door allerlei (maatschappelijke) oor zaken steeds zwaarder. Veel van on ze diensten worden ook steeds spe- cialistischer. Denk naast beleggingen ook aan verzekeringen, financiële planning en complexe financierings constructies. U wilt daar graag ge bruik van maken en wij willen u op timaal blijven bedienen. Tot slot, en dat is niet het minst belangrijke, kun nen we met een fusie onze coöpera tieve doelstelling tot meer waarde brengen voor de leden, klanten en de hele leefomgeving." De besturen van de beide Raboban ken hebben geleerd van de misluk king van de vorige keer. Het vele werk dat erin was gestoken, ging ver loren doordat de leden van Sint-An- naland/Poortvliet de fusie afstemden. „Ik ben vorige keer een jaar kwijt ge weest aan de voorbereidingen van de fusie. Dat was toen allemaal voor niets", zegt directeur G.J. Harmsen van Rabobank Tholen. „Daar hebben we van geleerd. Nu hebben we de le den eerst gevraagd om toestemming fusiebesprekingen te mogen ope nen." Voorzitter Van Gorsel bena drukte in zijn toelichting dat een toe stemming voor het tekenen van een intentieverklaring door het bestuur tot fusie, niet vrijblijvend is. „Als u nu ja zegt, schept dat verwachtingen. Als we een hoop werk gaan verzetten en u stemt uiteindelijk de fusie af, dan hebben we een probleem", aldus Van Gorsel. Die opmerking mocht weinig baten. De voorzitter kreeg in Meulvliet maar weinig mensen zover dat ze kritische opmerkingen maakten. Er werd wel nog even gerefereerd aan de vorige, mislukte, fusie door dhr. Stoop die wilde weten of nu dezelfde uitgangs punten worden genomen. „Nee, we gaan helemaal opnieuw beginnen. Dat kan ook niet anders. Er zijn zes jaren overheen gegaan en de ontwik kelingen hebben niet stil gestaan. Toen waren het drie betrokken ban ken, nu twee. De structuur en de orga nisatie zijn veranderd. We gaan uit van de situatie zoals die nu bij de ban ken is", antwoordde Van Gorsel die niet meer op het verleden wilde terug grijpen. Op de vraag van J. Noom jr. wat de fusie van 1994 nu eigenlijk heeft opgeleverd gezien de achteruit gang in Scherpenisse en Stavenisse, kon Van Gorsel alleen maar antwoor den dat ook die ingegeven was uit noodzaak. „De maatschappij en de tijden veranderen. Kijk maar naar het postkantoor. Waar is dat gebleven? Misschien is het wel beter voor de ge meenschap om op elk dorp een eigen bankkantoor te hebben. Maar wat kost dat? We moeten per slot van re kening de kostenbeheersing in de ga ten houden; denken aan onze concur rentiepositie. Maar dat fusies ook wel eens minder wenselijke effecten heb ben, moeten we erkennen. En die zijn soms onvermijdelijk." Onmiddellijk werd er vanuit de zaal gewezen op het Poortvlietse bankfili aal. „Als we fuseren, is dat na Scher penisse en Stavenisse het volgende dat sluit?", wilde men weten. Van Gorsel kon het allemaal niet zeggen. Maar hij liet wel doorschemeren dat het logisch lijkt dat in elk geval de drie grotere bankkantoren in Tholen, Sint-Annaland en Sint-Maartensdijk alledrie blijven bestaan als vestigin gen met een volledige dienstverle ning. „Als de Rabobank in Scherpe nisse zou sluiten, en er zou nog wel een filiaal van een andere bank zijn, dan zou ik naar die bank gaan", merkte dhr. J.RM. van der Male (uit Tholen) op. Van Gorsel vond echter dat er voldoende alternatieve manie ren zijn om buiten een kantoor om de meeste bankzaken te regelen. „Neem een geldautomaat. Het is toch wel handig als werkende mensen ook na zes uur nog aan geld kunnen komen." Van der Male vond echter dat de Ra bobank prioriteiten moet stellen. „Rabobank Nederland sponsort van- alles. Enorme bedragen gaan er naar sport en cultuur, terwijl in de dorpen de filialen verdwijnen." Van Gorsel was het ermee eens dat de Rabobank ervoor moet waken dat een fusie ten koste gaat van de mensen. „Maar on ze medewerkers ervaren zelf dat de bedrijfsvoering steeds specialisti- scher wordt. En dat kan ik goed be grijpen als ik naar mijn eigen agra risch bedrijf kijk. Mijn vader had indertijd vanalles. Vee, landbouw. Maar nu wordt alles specialistischer. Er zijn veel meer soorten aardappe len. Er worden andere groenten ge teeld zoals broccoli en er is bloem zaad. Dat alles vraagt van onze medewerkers veel meer specialisti sche kennis. „Voor de fusie van 1994 konden we apart niet iedereen meer goed bedie nen. Nu kan dat wel, maar hoe is de situatie over tien jaar? Kijk maar naar de euro en de open rente. Steeds meer Thoolse bedrijven doen zaken in het buitenland. Je hebt te maken met an dere landen en Europees beleid. Als Rabobank Nederland besluit daarin verder te gaan, zullen we als plaatse lijke banken dat ook moeten doen", zei Van Gorsel. „We moeten onze tijd verstaan. Tijdig inspelen op verande ringen in de maatschappij." Veranderingen speelden Van Gorsel ook nog even parten, toen hij aan de hand van een kaartje uit wilde leggen hoe onlogisch de werkgebieden van de twee Thoolse Rabobanken liggen ten opzichte van elkaar. „Vroeger had je een overheadprojector waar je zo'n sheet op kon leggen. Nu kan ik het u niet laten zien, want we werken te genwoordig met computerprojec ties." S. Veijaal uit Sint-Maartensdijk noemde het symbolisch. „U heeft het zelf aangegeven. Ik ben het roerend met u eens. De fusie moet gebeuren, al zitten er ook nadelen aan. Als je niet met je tijd meegaat, kom je voor problemen te staan." Nadat Van Gorsel nog een paar keer geprobeerd had om reacties los te krijgen, moest hij concluderen dat de aanwezige leden allemaal voor het aangaan van fusiebesprekingen wa ren. Directeur Harmsen had dat wel verwacht. „De vorige keer was Tho len ook voor de fusie. En hoewel het toen niet door is gegaan, zijn de leden nog steeds van dezelfde mening", al dus Harmsen die de lage opkomst wel had verwacht. „We hebben het ook niet echt als een besluit tot fusiebe sprekingen aangekondigd. Bovendien verwacht ik dat er bij de daadwerke lijke besluitvorming wel meer leden aanwezig zullen zijn." Volgens de di recteur kunnen de beslissende verga deringen al in december of januari worden gehouden en binnen een jaar moet de fusie dan in kannen en krui ken kunnen zijn. staat een kostenpost van 11,5 mil joen. Ten overstaan van de leden moest di recteur Harmsen het floppen van de 'chipknip' toegeven. H. Visser uit Sint-Maartensdijk wilde weten of de chipknip gaat verdwijnen. „De chip knip loopt van geen kanten. Er zijn weliswaar veel apparaten uitgegeven, maar de klanten maken er weinig ge bruik van", zei Harmsen. „We moe ten de hand in eigen boezem steken. In het begin probeerden we elkaar uit de markt te spelen met twee verschil lende systemen (chipper van de Post bank en chipknip van de overige ban ken - red.). Maar uiteindelijk zijn we ook samen gaan werken met de Post bank. Toch heeft dat nog niet veel re sultaat gehad. Maar we blijven er energie en geld in steken om de chip knip aan te laten slaan." Visser pleitte ervoor om kleine bedrijven een gratis chipknip-apparaat te geven. Volgens S. Verjaal uit Sint-Maartensdijk heeft de consument gewoon geen behoefte aan de chipknip. Op de ledenvergadering in gemeen schapscentrum Meulvliet werden ook enkele bestuursleden herkozen. Be stuurslid C. van den Berge uit Tholen was aftredend en werd herkiesbaar gesteld door het bestuur. Omdat er geen tegenkandidaten waren, werd Van den Berge zonder stemming her kozen. Datzelfde gold voor S. de Jong uit de raad van toezicht. Bestuurs voorzitter J.L. van Gorsel herdacht voorafgaande aan de vergadering het overlijden van secretaris van de raad van toezicht, M.J. Boonman uit Oud- Vóssemeer. Boonman werd door de aanwezigen herdacht met een minuut stilte. Zijn plaats in de raad van toe zicht wordt voorlopig niet opgevuld, dit met het oog op de voorgenomen fusie tussen de twee Rabobanken Tholen en St.-Annaland/Poortvliet. Bezwaren waren er in eerste instantie zeker. Aan de ene kant van .Thoolse vluchtelingen' die destijds van de toenmalige Rabobank Sint-Maartens dijk of de toenmalige of huidige Ra bobank Tholen naar Sint-Annaland overgekomen zijn. Aan de andere kant van chauvinistische Sint-Anna- landers die zelfstandigheid hoog in het vaandel hebben en niet onderge sneeuwd willen worden. En dan wa ren er ook nog vragen uit Poortvliet: blijft het kantoor daar wel bestaan? Dat een fusie achter het agendapunt 'samenwerkingsvormen' verscholen ging, had het overgrote deel van de le den niet verwacht. Er was sprake van een verrassing. A. van der Harst vond, dat het woord op de agenda had moe ten staan. „Een fusie is immers zo es sentieel, daar moet je open over zijn. Als de leden dit geweten hadden, was de sportzaal van de Wellevaete nodig geweest voor deze vergadering. Zo groot zou de opkomst dan zijn. Draai er dus niet omheen. U zou veel ge loofwaardiger zijn geweest, wanneer het woord fusie in plaats van samen werkingsvormen op de agenda had gestaan." Van der Harst zei tijdens een ledenbijeenkomst op 27 juni al wantrouwen te hebben geproefd om dat er toen in bedekte termen over sa menwerking werd gesproken. „We menen oprecht dat we de leden eerst wilden raadplegen voordat we een intentieverklaring zouden onder tekenen om tot fusie over te gaan", zei bestuursvoorzitter De Boer. „Sa menwerkingsvormen is een heel alge mene bewoording, maar dit proces is de laatste weken ook heel snel ge groeid. Het is zelfs zo vers, dat de Ra bobank Tholen na het verzenden van de agenda nog een aanvullend punt aan de leden heeft toegestuurd." De voorzitter van de raad van toezicht, prof.dr. A. van der Zwan, noemde het verwijt van Van der Harst .onredelijk.' „In een heel vroeg stadium raadplegen we de leden. Toen we de agenda op stelden, hebben we ons verenigd in een iets neutraler begrip samenwer kingsvormen, maar ieder lid dat geïn teresseerd is, had kunnen aanvoelen, dat het om een fusie zou gaan." A. van Keulen pleitte voor het uit schrijven van een speciale ledenver gadering omdat er nu maar 34 van de 750 leden aanwezig waren. „We laten ons niet als malle pietje gebruiken", zei Van der Zwan. „Daar komt u straks dan achter", merkte Van Keu len op. Ook PM. Scherpenisse zei, dat het veel drukker zou zijn geweest, wan neer men vooraf had gewezen dat het vanavond om een fusie ging. Van der Zwan hamerde erop, dat de aanwezigen zich nu konden uitspre ken over het voornemen om tot fusie over te gaan. „U kunt ons niet het hele pad laten afleggen en dan nee zeg gen." C. Meertens wees er echter op, dat je de leden die er nu niet zijn, maar straks wel op de fusievergade ring komen, niet in de hand hebt. K.M. Jansen zei ,goed geschrokken' te zijn van het fusievoornemen. „Ik ben namelijk een Thoolse vluchteling en ik kan het mijn kinderen niet aan doen, dat er nu een fusie komt met de Rabobank Tholen, waar ik ben weg gegaan. Ik hoop dit niet mee te ma ken. Laat de raad van toezicht maar eens met mij komen praten." De Boer benadrukte, dat deze stap juist met het oog op o.a. de kinderen van Jansen wordt gezet. „Het gaat om kwalitatieve dienstverlening in de toe komst." Naarmate de discussie vor derde, stelde Jansen zich wat genuan ceerder op. „Ik wil de ontwikkelingen niet in de weg staan, maar het is niet alleen geld dat telt. Het gaat ook over normen en waarden. Daarop moet men bij de verdere besprekingen zeer alert op zijn." „Wij doen onze bank echt niet in de uit verkoop", verzekerde De Boer. Van der Harst begreep het wantrouwen van Jansen wel. „Ik heb het zelf ook meegemaakt, dat er bij een wisseling van de wacht vroegere afspraken onge daan werden gemaakt. Blijven de af spraken met onze bank geldig of wor den die na de fusie te niet gedaan?" Van der Zwan wees hem erop, dat af spraken zwart op wit dienen te staan en ook door beide partijen (bank en klant) akkoord bevonden moeten zijn. Van der Harst noemde het op zich goed, dat er samenwerking wordt ge zocht, al trok hij in twijfel dat strenge re richtlijnen voor de effectendienst verlening de reden voor de fusie zijn. „We ontkomen er niet aan om de kop pen bij elkaar te steken. Goeree Over- flakkee is straks misschien het vol gende traject, want het drukken van de kosten is belangrijk en er is een te kort aan specialisten. Maar het grote wantrouwen is: wat gaat de samenwer king brengen? Wij zijn hier gewend: een man een man, een woord een woord en de goede sfeer van de Rabo bank Sint-Annaland-Poortvliet. Veran dering van eten wil niet zeggen, dat het beter is. Ik heb eerder de fusie van de Rabobank Tholen en Sint-Maartens dijk meegemaakt, dus ik weet wat er kan gebeuren. Daarom vraag ik: wat voor garanties krijgen we, want er is onzekerheid en wantrouwen. Gaat bij voorbeeld onze directeur Slieker waar mee we prettige contacten hebben, van het toneel verdwijnen? En waar komt het hoofdkantoor?" De Boer legde uit, dat aan de hand van een distributieplan de plaats van een advies- of hoofdkantoor bepaald zal worden en voor de directeur en trouwens ook voor de nieuwe bank komt er een profielschets. „We willen een objectieve aanpak met gebruik making van deskundigen. Gelijk waardigheid van beide banken is in de gesprekken een heel zwaar punt. En de scherpere eisen voor de effecten dienstverlening is echt de reden voor de fusie. Zonder fusie zouden we toch een samenwerkingsverband moeten zoeken, maar we willen ook op ande re terreinen dan de effectendienstver lening de specialismen verdiepen. Maar behalve alle rationele argumen ten is ook de beleving belangrijk", zei de bestuursvoorzi.ter. Op dat aspect ging de voorzitter van de raad van toezicht uitvoerig in. „Het is inderdaad niet alleen objectief za ken benaderen. Dit onderwerp is ook een kwestie van beleving. De sfeer bij de Rabobank Tholen is anders dan die bij de Rabobank Sint-Annaland- Poortvliet. Stemming en teneur spe len dus wel degelijk mee. Vandaar ook ons eerste uitgangspunt: een fusie op basis van gelijkwaardigheid." Van der Zwan wees erop, dat ons ei land een bepaalde karakteristiek heeft, maar geen enkele groep mag in de nieuwe bank domineren. „Dat evenwicht zullen we nauwlettend in de gaten houden. Onze signatuur moet tot zijn recht komen en ook die van Tholen, maar geen van beide mag een dominerende invloed hebben. Het gaat om het belang van onze leden en onze personeelsleden." Volgens Van der Zwan zijn er tamelijk heldere afspraken gemaakt over het profiel van de nieuwe bank. ,JEr is een redelijke mate van overeenstemming." PM. Scherpenisse merkte op, dat de belevingswaarde in Sint-Annaland veel dieper zit. „Jullie - waarmee hij Van der Zwan, De Boer en Slieker achter de tafel bedoelde - komen niet van Sint-Annaland, maar een Setal- lander laat zich niet dirigeren door ie mand uit Tholen. Qua voetbal zouden we ook op het hoogste niveau kunnen spelen wanneer de beste voetballers van ons eiland in één club zouden uit komen, maar dat zie je ook niet ge beuren." Van der Zwan antwoordde, dat hij toch al 35 jaar op Tholen komt. „En mijn vrouw komt uit Scherpenisse en ik woon in de Scherpenissepolder, maar heel serieus: zwaarwegende za kelijke voordelen moet je niet laten schieten door een gevoelskwestie. Bovendien wordt u niet gedirigeerd. Wij komen in een volgende ledenver gadering alleen met een fusievoorstel waarin sprake is van echte gelijk waardigheid. Als u vanuit Tholen ge dirigeerd wordt, dan komen we niet met een fusievoorstel", verzekerde Van der Zwan. De Boer zei al veertig jaar in Sint-An naland te wonen. „Ik ken de emotio nele kanten van een fusie, maar laten we ons niet op achterstand zetten." Scherpenisse: „Neem de ongerust heid dan weg en laat de fusie slagen!" „We gaan helemaal fris van de lever naar de toekomst toe", verzekerde De Boer. „Met een evenwichtige geogra fische spreiding en afspiegeling van de krachtenvelden in bestuur en raad van toezicht. P.A. Potter had uit de monden van De Boer en Van der Zwan alleen maar voordelen gehoord, maar hij was be nieuwd of er ook nadelen aan een fu sie vastzitten. „Het ligt allemaal in het positieve vlak", antwoordde De Boer. „Maar als ik klein geld moet halen, kost me dat in Sint-Annaland niets, terwijl ik er in Sint-Maartens dijk voor moest betalen", merkte Potter op. De Boer erkende, dat er in de tarieven en voorwaarden van de twee banken zeker verschillen zitten, maar die moeten nog geïnventariseerd worden. Een verschil is bijvoorbeeld ook, dat Sint-Annaland het fonds lokale be trokkenheid kent en de Rabobank Tholen niet. Directeur A. Slieker noemde de be drijfskleding, die Sint-Annaland wel heeft en de Rabobank Tholen niet. „Maar als het over tarieven en voor waarden gaat, dan moet er een con sensus bereikt worden die nooit in het nadeel van de klant mag zijn." M. Bijl was benieuwd, wat er met het kantoor Poortvliet gaat gebeuren. De Boer vertelde, dat in de drie gro tere kernen Tholen, Sint-Annaland en Sint-Maartensdijk volwaardige dienstverlening gehandhaafd blijft. „De bestaande kantoren zullen zo goed mogelijk benut worden bij de fusie, maar geldautomaten nemen een aantal functies weg. En de ver anderingen gaan door", zo liet hij Bijl enigszins in het onzekere. „Omdat het al wat later in het jaar is, joen in 1998 tot 56 miljoen vorig heb ik bij de jaarcijfers, de gegevens tot en met augustus 2000 maar mee genomen", zei directeur Harmsen. Hij bracht de leden het financiële jaarverslag over 1999 met daarin geen geweldige cijfers. Het bedrijfs resultaat daalde met 287.000 gulden tot 2.582.000 gulden. Een afname van zo'n tien procent. Na toevoe ging van 589.000 gulden aan de stroppenpot (34 mille minder dan in 1998) en aftrek van de belastingen, bleef er nog 1.298.000 gulden netto winst over. Dat is 11,3 procent min der dan het jaar ervoor. Er ging iets minder om in verleende diensten waarvan de bank provisie krijgt. Het betalingsverkeer nam toe tot ruim 1,1 miljoen (ter vergelijking: in 1996 was dat nog 928.000 gulden). Aan verzekeringen ging er 11.000 gulden minder om en beleggingen zakten tot 760.000 gulden, terwijl dat in 1997 nog dik 1,1 miljoen was. In totaal ging er 2,8 miljoen om in de provisiediensten, terwijl dat in 1998 2,9 miljoen was en in '97 3 miljoen. Naar verwachting is dat dit jaar 3,2 miljoen. De omzet in effec ten (kalde dramatisch van 85 mil- jaar. Harmsen weet dit aan een per soneelstekort. Harmsen nam behalve de inmid dels alweer gedateerde cijfers over 1999, ook de cijfers tot en met au gustus van dit jaar mee en sprak ook wat verwachtingen uit over 2000. „Het gaat goed", sprak hij optimistisch. „We verwachten een winststijging van 36 procent. Maar daar zit wel een addertje onder het gras. Na wat verrekeningen komen we echter toch nog uit op een nor male winststijging van 19 procent. En we hebben nog een aantal maanden te gaan." De balansgroei tot en met augustus bedraagt vier procent. Het aantal uitzettingen is met 5,1 procent gestegen en de kosten zijn met 2,3 procent toege nomen. In de begroting was men er nog vanuit gegaan dat de netto winst dit jaar op dik 1,5 miljoen uit zou komen en dat zou een stijging van 16,5 procent zijn. Het balan stotaal was in 1999 iets meer dan 368,6 miljoen (een daling van drie procent). Tot en met augustus van dit jaar is het balanstotaal al 382,9 miljoen. De winst uit rente nam vo rig jaar wel toe tot 11,1 miljoen en de verwachting is dat dat dit jaar op 11,2 miljoen uit zal komen. Daarbij zakken zowel de inkom sten als uitgaven voor rente, maar de lasten zakken harder. De totale bedrijfsopbrengsten komen daar mee voor 1999 op 13.955.000 gul den en de begroting voor 2000 is 14.478.000 gulden. Aan de kostenkant van de winstre kening, blijken de personeelskos ten gestaag toe te nemen met zo'n twee ton per jaar. De beheerskos ten zijn in 1999 echter fors geste gen met 618.000 gulden. Volgens Harmsen speelt daar de doorbelas ting door Rabobank Nederland van de invoering van de Euro en van de oplossing van het millenniumpro bleem in mee. „Bovendien is de kostenstijging weliswaar hoog ge weest, maar dat is inclusief de her inrichting van het kantoor in Sint- Maartensdijk. Zo bezien, valt het dus allemaal wel mee", aldus de directeur. De verwachting is dat de beheerskosten dit jaar weer zullen dalen met 278.000 gulden. De af schrijvingen (die in '98 nog daal den) zijn vorig jaar toegenomen met 12,7 procent tot 533.000 gul den. Voor dit jaar wordt wederom een forse toename verwacht tot een bedrag van 627.000 gulden. De totale kostenstijging bedroeg in 1999 8,4 pocent tot bijna 11,4 mil joen. Op de begroting voor 2000 Koos van Poortx'liet beproeft zijn nieuwe baritonsaxofoon, onder het toeziend oog van de andere gelukkige verenigingsbestuurders v.l.n.r.: Cor Vroegop (Accelerando), Maya Bungener (Vrij en Blij), Peter Moerland (WIK) en Bert van 't Hof (Vrij en Blij). schommel had veertig jaar trouwe dienst gedaan, vertelde secretaresse mevr. M. Bungener-van Iwaarden. „Een schommel is onmisbaar in een speeltuin, want de kinderen komen er altijd graag naar toe. En hoewel een speeltuin in de eerste plaats voor kinderen is: je wordt oud als je stopt met spelen", gaf mevr. Bun gener de bankleden nog even mee. De derde gelukkige was gymnas tiekvereniging WIK, die drie wed- strijdmatten van 200x300x20 cm rijker werd en ook twee trainings- matten van 400x200x10 cm kon „Een mooi verjaardagsgeschenk, want juist vandaag - 21 september - is de 119de vetj aardag van Accele rando", zei voorzitter C. Vroegop. Zo'n nieuwe, dure baritonsax was voor de vereniging zelf niet haal baar, maar aangezien de oude sax al dertig jaar meeging (het oudste in strument bij Accelerando), was een nieuwe geen overbodige luxe. Speeltuinvereniging Vrij en Blij mocht een schommelstelling aan schaffen, die evenals de andere toe wijzingen (en die van vorig jaar) in beeld werd gebracht. De oude t aanschaffen. „Een opsteker voor onze 300 leden tellende vereni ging", zei voorzitter P.J. Moerland. WIK is door de gymnastiekbond KNGU als mastervereniging aange wezen en bij landelijke wedstrijden zoals die ook in Sint-Annaland ge organiseerd worden, zijn dan val- matten gewenst. Woordvoerder Tj. Heijboer van de klankbordgroep, die zelf vorig jaar als EHBO-voorzitter in de prijzen viel, maakte de gelukkigen bekend. Hij was verheugd aan drie vereni gingen die veel aan de weg timme ren en niet uit de Sint-Annalandse samenleving weg te denken zijn, een bijdrage te kunnen overhandi gen uit het fonds lokale betrokken heid. „Ik was dankbaar, in deze klankbordgroep zitting te hebben kunnen nemen. Ik ben ook heel blij met deze bank, die als eerste hulp bij tekorten optreedt. Het is mooi om mee te beslissen over de aan- maar het mooiste is dat de ^ragen, bank alles betaalt", zei Tj. Heij boer. De klankbordgroep bestond verder uit drs. T.G.A. Westerveld (voorzit ter streekmuseum, die evenals de EHBO vorig jaar een bijdrage ont ving), bestuurslid M.D. Geuze, di recteur A. Slieker en W. Heijboer namens de raad van toezicht. De laatste meldde, dat de regels van het fonds lokale betrokkenheid op twee punten bijgesteld zijn. Ten eerste mag een vereniging die een bedrag toegewezen heeft gekre gen, drie jaar lang geen verzoek meer indienen. De tweede wijzi ging is, dat wanneer er weinig ver zoeken binnenkomen, de beschik bare 25.000 gulden - minus het toegewezen bedrag - gereserveerd zal blijven tot het volgende jaar. Vorig jaar heeft de Rabobank Sint- Annaland-Poortvliet totaal 220.000 gulden in de lokale gemeenschap gestopt in de vorm van sponsoring, donaties, e.d.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 9