Burgemeester moet er taak bruggenbouwer bijkrijgen Bestrating op peil houden is plicht gemeente tegenover de inwoners VVD wil groei recreatie, in elke plaats een agent Strafschop gemist van 2,5 miljoen gulden CDA wil jeugd dijken schoon laten maken D66 maakt speerpunt van recreatiebeleid Algemene beschouwingen Nieuw kunstbeleid komt voor SGP uit de lucht vallen Donderdag 28 september 2000 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 Prij scompensatie Oud-archief mag van de PvdA uit gemeentehuis Vijfhoek in Tholen voor welgestelde ouderen Spreekuur raad ChristenUnie vindt beleid college zorgwekkend Verkrotte gebouwen Vergaderen in monumenten PvdA wil straten desnoods handmatig schoon krijgen Overdekt zwembad Middenstandsfederatie Recreatie en natuur Snelloket voor uitgeven paspoorten Onkruid Strijdvaardig Zeilschool Speelmansplaten zelfstandig Nieuwe bezems 9 gemeente Tholen De gemeenteraadsfracties hebben maandag hun algemene beschou wingen gepresenteerd op de ge meentebegroting voor 2001. Een samenvatting van die beschouwin gen vindt u op deze pagina. Op maandag 30 oktober praat de ge meenteraad vanaf twee uur 's mid dags over de begroting. Het gemeentebestuur wil volgend jaar de prijscompensatie betrekken bij het totaal te besteden bedrag aan subsidies. Echter, de bedragen die in de tarievenverordening staan, blijven onveranderd zodat bepaalde activiteiten gehonoreerd kunnen worden. De SGP is het daarmee niet eens. Ze noemt deze handelwijze 'beslist niet rechtvaardig tegenover de andere verenigingen'. En vol gens de staatkundig-gereformeer den is het zo ook niet afgesproken in de kadernota. De fractie pleit ervoor om bezuini gingen niet op één 'tak van dienst' af te wentelen, maar over alle be leidsterreinen uit te smeren. Het oud-archief van de gemeente hoeft wat de PvdA betreft niet in het nieuwe gemeentehuis ondergebracht te worden, maar kan gerust naar een ander gebouw. Ook zou onderzocht kunnen worden of het naar een re gionaal archief kan. Die zijn er op meer plaatsen in ons land, schrijft de PvdA in haar algemene beschou wingen. In de commissie algemeen bestuur en welzijn viel onlangs het woord pre-vut in verband met het gemeentearchief. Archivaris J.P.B. Zuurdeeg - dié kort na de herinde ling in het stadhuis in Tholen begon - wordt volgend jaar zestig. Zeeland kent geen regionale archie ven. Er zijn een zevental gemeenten in de provincie met een eigen ar chiefdienst (in Axel en Sas van Gent zijn onlangs nieuwe functionarissen aangesteld). Daarnaast is er in Mid delburg het Zeeuws Archief, waarin het rijksarchief en de archiefdien sten van Middelburg en Veere sinds kort zijn verenigd. Ook waterschap Zeeuwse Eilanden heeft een eigen archivaris. Om de Thoolse economie een nieuwe impuls te geven, vindt de VVD dat de recreatie in de komende vijf jaar met 40 procent zou moeten stijgen. De recreatie moet wel op een verantwoorde manier worden gestimu leerd, vinden de liberalen. Kwaliteitsverbetering is daarbij het tover woord. Meer toeristen betekent voor de Thoolse middenstand een op pepper. Ook zou er in elke woonkern een buurtpost voor de wijkagent moeten komen. In de algemene beschouwingen ruimt de VVD veel plaats in voor cultuur en recreatie. Nu de Ooster- schelde de status krijgt van nationaal park ligt er volgens de VVD een kans om daar op in te spelen. Er zou den meer bewegwijzerde fietspaden, wandelroutes en ruiterroutes moeten komen, parkeerplaatsen voor fietsen in elke woonkern. Ook de overnach tingsmogelijkheden (kamer met ont bijt) zouden vergroot moeten wor den. De handelshavens zouden duidelijker in beeld moeten komen als recreatiehaven. De kades zouden daarvoor opgeknapt moeten worden. De VVD maakt zich zorgen over de toekomst van de middenstand. Het winkelbestand loopt terug en in veel gevallen wordt een winkelbestem ming omgezet in een woonbestem ming. De VVD dringt aan op een on derzoek (samen met het midden- en kleinbedrijf) naar de wenselijkheid van de minimale voorzieningen in iedere plaats. Voor elke woonkern zou bovendien een plan van aanpak moeten worden gemaakt. Eén woon kern zou aangewezen kunnen wor den als centraal winkelgebied. Om de veiligheid voor de burgers te vergroten wil de VVD in elke woon kern een agent. Een vaste wijkagent moet er een buurtpost bemannen. Zo'n buurtpost kan ondergebracht worden in een dorpshuis. De libera len beseffen dat het politieapparaat met 14 personen, niet bij machte is om zeven dagen lang 24 uur diensten te draaien, maar moet zelf bekijken welke tijd ze per buurtpost kan be steden. Ook het instellen van een te- lefoonwacht behoort tot de moge lijkheden. Bij diverse culturele evenementen moet de gemeente een voortrekkers rol vervullen, zo vindt de VVD. Dat geldt voor open monumentendag, nationale molendag, straatspeeldag, boomfeestdag en de kunstroute Tho len. Vanaf volgend jaar wil de VVD beginnen met een reeks van kunst voorwerpen in openbare gebouwen. In elke woonkern moet een werk ko men dat bij het publiek aanspreekt. Een medisch centrum met huisartsen praktijk op de plaats van de Vijfhoek in Tholen wijst de liberale fractie af. De VVD wijst op de gevaarlijke situ aties die kunnen ontstaan als de scho len in- of uitgaan en de artsen naar een spoedgeval moeten. Ook het op halen van medicijnen 's middags zal voor de nodige problemen zorgen, vooral vor bewoners van de Jan van Bloisstraat. Verder vreest de VVD dat de kosten voor de bouw hoog zullen uitvallen, vanwege de gunstige plek en de (welstands)eisen die aan het gebouw zullen worden gesteld. Liever ziet de VVD zo'n centrum bij het politiebureau verrijzen. Dat is dicht bij zorgcentrum Ten Anker en is beter te bereiken. Op de plaats van de Vijfhoek kan dan een complex met duurdere seniorenwoningen worden gebouwd, 'op een half ver zonken garage, waardoor een aan trekkelijk complex ontstaat voor de welgestelde ouderen.' Om de burgers van de gemeente be ter van dienst te kunnen zijn, stelt de VVD voor om brieven op tijd te be antwoorden, goede voorlichting te geven en de openingstijden van het gemeentehuis te verruimen. Het pu bliek zou het gemeentehuis makke lijk in moeten kunnen lopen naar een klantvriendelijke balie. Het instellen van een spreekuur van raadsleden dient volgens de VVD overwogen te worden B. en w. van Tholen geven de bedrijfsterreinen voor een appel en een ei weg. De inwoners betalen het gelag voor de bedrijven die spotgoedkoop hallen en huizen op industriegrond kunnen bouwen. Alleen vorig jaar al heeft het college 2,5 miljoen gulden aan extra inkomsten laten liggen. „Ook ons college weet niet iedere penalty te benutten", schrijft de ChristenUnie in de algemene beschouwingen. Alleen op het bedrijfsterrein van Sint-An- naland werd de grondprijs met 600.000 gulden gesubsidieerd door de Thoolse gemeenschap. „Het beleid moet op zeer korte termijn om." De ChristenUnie heeft de accountant die de gemeenteboekhouding onder zoekt aan haar zijde. In een commen taar op de jaarcijfers noemt de ac countant de huidige werkwijze van het college 'dubieus'. De partij wil marktconforme prijzen, zoals 100 gulden per m2 in plaats van de huidi ge ƒ42,50 die Interpak voor 21.230 m2 op Welgelegen betaalde of ƒ44,50 die Van de Klundert voor 3250 m2 in Oud-Vossemeer op tafel moest leggen en ƒ45,15 die DB Vastgoed Zeeland aan de Ceciliaweg te Sint-Annaland voor 3395 m2 moest betalen. Honderd gulden is nog belangrijk on der het niveau van Bergen op Zoom (waar de industriegrond uitverkocht is) en gelijk aan die van Reimerswaal. Een jaar geleden hamerde de toenma lige RPF/GPV-fractie op hetzelfde aambeeld. Gezien de krapte op de ar beidsmarkt, de schaarste aan grond en de dreigende miljoenentekorten bij de gemeente werd toen al gepleit voor stopzetting van de subsidiëring van industriegrond. Het college is echter op 'oude paden' doorgegaan, maar volgens de CU leiden die niet meer tot succes. Het aantal werklozen is de laatste twaalf maanden met slechts 1,3% (6 mensen) gedaald, terwijl de economische groei op Tholen weer de hoogste was van heel Zeeland. „De bakens dienen snel verzet te wor den." De CU vindt dat b. en w. 'zeer terughoudend' moeten zijn bij het aantrekken van nieuwe bedrijven. De arbeidsmarkt is zeer gespannen en daar hebben zowel bestaande Thoolse ondernemingen als de gemeente zelf onder te lijden. „Het is niet uit te slui ten, dat tekort aan personeel of sterk oplopende loonkosten leiden tot fail lissementen van Thoolse onderne mers. Dan wordt economische groei een boemerang die ons zelf treft." De CU vindt 1 in plaats van 7% econo mische groei voldoende. Met een pro jectmatige aanpak zouden de 445 ar- beidszoekende Tholenaren geschikt gemaakt moeten worden De laatste jaren en vooral de laatste maanden worden in zeer hoog tempo bedrijventerreinen in de gemeente Tholen verkocht. De CU noemt dat naast de eerder genoemde aspecten om nog twee redenen 'zorgwekkend'. „De lokale bedrijventerreinen, waar we per kem in principe maximaal 5 ha mogen bebouwen, raken zeer snel vol. Dit legt ons grote beperkingen op .in de toekomst. Maar nog belangrij ker is, dat we aan de natuurlijke waar den afbreuk doen. Open ruimte en landbouwgrond die nooit meer terug komt. Het open karakter van Tholen is al aangetast en dit proces gaat in steeds hoger tempo door." De CU wil met een keuze voor be perkte economische groei en behoud van het natuurlijke en open karakter slechts I ha nieuw bedrijventerrein per jaar uitgeven, primair aan Thoolse ondernemers. Een uitzondering wil de fractie maken voor knelgevallen uit de bebouwde kommen. Ook wil men leegstaande en verkrotte be drijfsgebouwen door de gemeente la ten opkopen, saneren en weer op nieuw uitgeven. Hier zal meestal een duur prijskaartje aan hangen, maar enkele zeer slechte terreinen die er verlaten bijliggen, krijgen dan weer een goede uitstraling. Dit beleid kan betaald worden door de prijs van de bedrijfsgrond marktconform te ma ken, aldus de ChristenUnie. De partij koos 'verantwoorde vitali teit' (levenskracht) als motto voor de algemene beschouwingen. De CU heeft elf velletjes vol gemaakt, maar de partij constateert zelf, dat men met die van vorig jaar kan volstaan: her neem en lees! Burgemeester W. Nuis moet er ta ken bij krijgen, vindt de PvdA- fractie. En dan geen zaken die na de laatste gemeenteraadsverkiezin gen van de eerste burger naar de wethouders zijn overgeheveld, maar nieuwe taken die van doen hebben met bestuurlijke vernieu wing. De aanbevelingen die een staatscommissie - de commissie El- zinga - daaromtrent doet, kunnen wat de sociaal-democraten betreft in Tholen vandaag al ingevoerd worden. Onder aanvoering van Nuis die bruggen moet leggen tus sen het gemeentebestuur en de be volking, en tussen de bestuurders onderling. De lokale democratie heeft volgens het kabinet te kampen met een aantal knelpunten die structureel zijn en die het functioneren van die democratie op termijn niet ten goede komen. Daarom is het belangrijk dat er een in de lokale samenleving geworteld en voor de burger herkenbaar stelsel van democratische besluitvorming be staat. De nota burgerparticipatie die hierover in Tholen is opgesteld, geeft aanzetten tot verbetering van de rela tie tussen bestuurder en burger, met name door het bieden van meer in spraak. Maar volgens de PvdA zal dat niet voldoende zijn. 'Een goede rela tie tussen de bevolking en het bestuur moet vooral gebaseerd zijn op ver trouwen en respect. Een correcte be handeling en een vlotte afhandeling van zaken is een basisvoorwaarde voor het winnen van vertrouwen en respect'. De commissie Elzinga geeft de burgemeester op dit punt nieuwe taakopdrachten: hij moet de kwaliteit van de procedures op het vlak van de burgerparticipatie bevorderen, een adequate behandeling van bezwaar schriften en van klachten van burgers bevorderen en de kwaliteit van de dienstverlening aan de burger bevor deren. Over beide laatstgenoemde punten moet de burgemeester jaarlijks verslag doen aan de gemeenteraad. In het kader van de ontvlechting van gemeenteraad en college van burge meester en wethouders stelt de com missie voor qm de burgemeester een aantal nieuwe bevoegdheden te ge ven. Hij zou de eenheid van het colle- gebeleid moeten bevorderen, de mo gelijkheid moeten krijgen om zijn oordeel kenbaar te maken over het collegeprogramma, zelf onderwerpen moeten kunnen plaatsen op de agenda van de collegevergadering en met een eindvoorstel kunnen komen als be sluitvorming uitblijft. Verder zou de burgemeester moeten toezien op een tijdige voorbereiding, vaststelling en uitvoering van het gemeentelijk be leid én op een goede samenwerking en afstemming tussen de betrokke nen. Verder moet hij de samenwer king bevorderen tussen het gemeente bestuur en andere gemeentebesturen en overheden. i Al deze aanbevelingen spreken de PvdA aan en geven in haar ogen een goede invulling aan de functie van burgemeester. 'Hij is degene die brug gen legt tussen het gemeentebestuur en de bevolking en tussen de bestuur ders onderling'. Het kabinet wil de De PvdA is blij dat er een vervolg komt op het realiseren van kunst in de open ruimte (zoals hier in Sint- Philipsland), maar de SGP wil de noodzaak in een tijd van bezuinigingen eerst bediscussiëren. aanbevelingen van de commissie in 2002 invoeren. Maar voor de sociaal democraten hoeft Tholen daar niet op te wachten, gezien de voortvarend heid waarmee het gemeentebestuur zich wil aanmelden voor het project duale gemeenten. Ze stellen voor de portefeuille van de burgemeester met onmiddellijke ingang uit te breiden met wat door de staatscommissie is aanbevolen. Kritisch is de PvdA over de voortva rendheid waarmee b. en w. op advies van de VNG 190.000 gulden extra in de begroting hebben opgenomen voor salarisverhoging van wethouders en raadsleden. De fractie wil eerst duide lijke argumenten daarvoor horen en ziet zelf liever aanpassing van de se cundaire arbeidsvoorwaarden. Be zorgd is de PvdA over het verloop on der de ambtenaren en de vacatures die daardoor op verschillende afdelingen zijn ontstaan. Om meer inzicht in het personeelsbeleid te krijgen, vraagt de fractie om een notitie. Wilde de fractie monumentale gebou wen vorig jaar meer benutten voor culturele en toeristische doeleinden, nu is men van mening dat de gemeen te deze :;elf zou kunnen gebruiken voor vergaderingen en representatie. Een onderzoek naar de mogelijkhe den en de kosten wordt gevraagd. Volgens de PvdA schiet de zorg voor de openbare ruimte er in Tholen bij in. Overal ligt zwerfvuil, vuilnisbak ken zijn vol of ontbreken en in de straten tiert het onkruid. In de begro ting is 71.000 gulden opgenomen om de straten zes keer mechanisch te ve gen. Voor handmatig schoonhouden is geen geld gereserveerd, terwijl de veegwagen - aldus de PvdA - toch niet overal kan komen. De fractie wil onderzocht zien hoe effectief het me chanisch onderhoud is, of een ver schuiving naar handmatig onderhoud mogelijk is en hoeveel geld het vergt om het probleem van het zwerfvuil de baas te blijven. Ook de klachten die er al jaren zijn over het schoonhouden van de scho len kaart de fractie aan. Dit is lande lijk een probleem, want zelfs in de Tweede Kamer is er gesproken over allergische aandoeningen en onfrisse toiletten. De PvdA wil weten hoe de situatie in Tholen is, hoeveel geld er beschikbaar is om de scholen schoon te houden en of dat voldoende is. Hoewel het gemeentelijk beleid erop gericht is om in de welzijnssector in toenemende mate te privatiseren, vindt de PvdA dat de gemeente de to tale financiering van deze voorzie ningen in het oog moet houden om te voorkomen dat minder draagkrachti- gen er geen gebruik van kunnen ma ken omdat te hoge eigen bijdragen verlangd worden. Dat er weinig vor deringen gemaakt worden met bud getfinanciering, wordt betreurd om dat de fractie dat instrument breder toegepast zou willen zien. Budgetaf spraken zouden geregeld kunnen worden bij het herijken van de tarie venverordening. Het nog langer uit stellen van de invoering van een welzijnskoepel vindt de PvdA on verantwoord gezien de alsmaar toe nemende druk op verenigingen en stichtingen door privatisering en taakverzwaring. De fractie wil ook weten of het mogelijk is het vers trekken van subsidie afhankelijk te maken van deelname aan de wel zijnskoepel. Verder is ze benieuwd of b. en w. nog mogelijkheden zien om een overdekt zwembad in de gemeente te realise ren. En steunt het beleid om bij bouwwerken 1% van de stichtings- kosten te besteden aan kunst. Het verdwijnen van het nog prille centrum voor werk en inkomen waar door inwoners in de toekomst waar schijnlijk naar Goes of Bergen op Zoom moeten, betreurt de fractie. Ze vraagt aandacht voor de problemen waarmee zowel de afdeling sociale zaken als inwoners met een uitkering geconfronteerd kunnen worden als gevolg van het nieuwe belastingstel sel. De SGP-fractie betreurt het dat de gemeente niet méér geld uit trekt om de bestrating op peil te houden. Ze ziet het als een plicht richting de inwoners en vindt bo vendien dat klachten en schade claims zoveel mogelijk voorko men moeten worden. Een rappor tage wijst uit dat over een periode van twintig jaar gemiddeld 5,5 miljoen gulden nodig is voor de Thoolse straten. Vanaf 2004 zullen de onderhoudskos ten sterk oplopen, wat te maken heeft met de ouderdom van een aantal stra ten. Het rapport geeft ook aan, dat uit stel van onderhoud geen afstel bete kent en evenmin financieel voordeel oplevert. Door uitbreiding van het stratenareaal is jaarlijks 80 mille extra nodig voor onderhoud, maar op dit moment gaat het gemeentebestuur niet verder dan 50 mille. Wanneer komt er ruimte voor het volledige be drag, wil de SGP weten. De fractie wil ook een evaluatie van de dit jaar toegepaste methode van onkruidbe- strijding, maar heeft het eigen oordeel al klaarliggen blijkens de vraag naar bétere alternatieven. Zorg is er tevens omtrent een ander onderdeel van openbare werken, de riolering. Door personeelsgebrek is er een achters tand bij het beheer en de fractie wil weten of daaraan niet op een of ande re manier iets gedaan kan worden. Het zit de SGP niet lekker dat Thool se starters en jonge gezinnen die wil len bouwen, als gevolg van de door krapte gestegen prijzen een achter stand hebben ten opzichte van ka pitaalkrachtigen van buiten de ge meente. De gemeente zou zich bij projectontwikkelaars in nieuwe be stemmingsplannen (zoals Oud-Vosse- meer) sterk moeten maken voor een gevarieerd aanbod (in prijs) zodat ook de genoemde groepen eigen inwoners aan hun trekken komen. Verder wil de SGP dat het gemeentebestuur actief naar bouwgrond zoekt binnen de dorpskommen, en bekijkt welke rol daarbij de wet voorkeursrecht ge meenten kan spelen. De staatkundig-gereformeerden zijn bereid b. en w. meer bevoegdheden te geven waardoor sneller grond aange kocht kan worden voor het ontwikke len bedrijventerreinen. Want het tem po waarin de grond momenteel wordt uitgegeven, is nauwelijks bij te benen. Anderzijds moet de herbezinning op - Gras en onkruid tussen de straatklinkers staan meerdere fracties niet aan. de SGP pleit bovendien voor meer geld voor herbestrating zoals hier in de Noordweg te Anna Jacobapolder. het acquisitiebeleid zo breed mogelijk opgepakt worden. Niet alleen de grondprijs moet daarin betrokken worden, vindt de SGP, maar ook type en kwaliteit van de bedrijven die wor den aangetrokken. Ze denkt daarbij aan een 'groen bedrijventerrein'. Be zorgd is de fractie over de ontwikke ling van het midden- en kleinbedrijf in Tholen. Jaarlijks sluiten er onder nemers - zoals bakker en slager - hun deuren, waardoor essentiële voorzie ningen wegvallen en de leefbaarheid een knauw krijgt. De SGP stelt b. en w. voor om met de middenstandsfe deratie te overleggen hoe deze ont wikkeling kan worden omgebogen en daarvoor beleid te ontwikkelen. De alsmaar stijgende bijdrage voor de bibliotheek is de fractie al jaren een doom in het oog. Ze wil weten of er bij de onderhandelingen door de ge meente wordt aangedrongen op een hogere lezersbijdrage. En heeft ten aanzien van de subsidie principiële bezwaren 'zover het aanstootgevende, godslasterlijke, zedenkwetsende en gezagsondermijnende boeken be treft'. Dat de gemeente verder wil gaan met het realiseren van kunst in de openba re ruimte, komt voor de SGP 'uit de lucht vallen'. De fractie vindt het on begrijpelijk in een tijd dat er op aller lei zaken bezuinigd moet worden. Ze wil vooraf in de commissie algemeen bestuur en welzijn over dit beleid pra ten. Wél is men voorstander van het goed onderhouden van monumenten. Een verdere uitbreiding van de recre atie wijst de SGP af. 'Het steeds toe nemend toerisme trekt een zware wissel op de bij veel Thoolse burgers hoog in het vaandel staande zon dagsrust'. Initiatieven zullen dan ook op dat aspect beoordeeld worden door de fractie. Met name in het pro ject nieuwe economische dragers schuilt volgens haar gevaar, want dat kan leiden tot de komst van meer mi- nicampings en dus verblijfsrecreatie. 'Uiteindelijk komen we dan terecht in Walcherse toestanden met alle ge volgen van dien'. Naast principiële bezwaren telt voor de staatkundig gereformeerden het aspect van de druk op natuur en milieu. Het ge meentebestuur houdt daar volgens hen - ze wijzen op het voortdurende streven om jachthavens uit te breiden - te weinig rekening mee. Dat zou anders moeten en ten aanzien van het gebied rond de Speelmansplaten speelt de Vogelrichtlijn een rt^Lj. De SGP krijgt steun uit onverwachte hoek, want in het blad Wantij van de Zeeuwse milieufederatie schrijft drs. A.G.M. Sauter van de natuurvereni- ging Tholen over het gevaar van de recreatiedruk op de natuur (met na me in de Scherpenissepolder). De nota Belvedere van de rijksoverheid preekt het versterken en promoten van de cultuurhistorische identiteit van stedelijke en landelijke gebieden. 'Maar promotie van cultuurhistorie kan door derden al snel aangegrepen worden om het plattelandstoerisme te stimuleren. In de nota wordt het ma gische woord 'plattelandsontwikke ling' gebruikt. Dit staat tot nu toe praktisch gelijk aan recreatiebevorde ring'. De fractie is benieuwd naar de erva ringen met de hulpverlening door de ambulancedienst boven de Wester- schelde. Verder wil de SGP weten hoe bij eventuele calamiteiten bij zware industrie in de omgeving de communicatie verloopt tussen de plaatselijke, regionale en provinciale diensten. Nu er volgens de fractie de laatste jaren 'voorbeelden te over zijn van het neerstorten van vliegtui gen in bewoonde gebieden', wil ze dat het gemeentebestuur er bij de be treffende instanties op aandringt om oefenvluchten boven bewoond ge bied in Tholen te beëindigen. Thoolse verenigingen of scholen zouden in staat moeten worden gesteld om gedeelten van dijken of parken te adopteren. De jeugd zou ze dan ook schoon moeten houden door bijvoorbeeld zwerfvuil op te ruimen. En dat tegen een vergoeding die ten goede moet komen aan de school of de vereniging zonder dat dit in strijd is met de subsidieverordening. Dat stelt het CDA voor in haar algemene beschouwingen bij de begro ting van 2001. Op die manier leren jongeren wat ze later niet moeten doen, namelijk hun omgeving vervuilen. Het CDA vraagt ook aandacht voor de volkshuisvesting voor de relatief jonge bevolking in de gemeente. 'Tholen heeft een hoog aandeel ge zinnen met kinderen.' Om die later te kunnen huisvesten, zal de gemeente ervoor moeten zorgen dat er voldoen de woningen worden gebouwd. Maar dat is voor het CDA niet voldoende. Ook moet de gemeente ervoor zorgen dat andere voorzieningen meegroeien zoals scholen en gezondheidsinstel lingen. Ook moet er gedacht worden aan ontspanning. De fractie betreurt het dat paspoorten straks niet meer direct aan de balie van het gemeentehuis uitgegeven kunnen worden zoals nu het geval is. De service aan de bevolking is mo menteel volgens het CDA optimaal, maar als het nieuwe uitgiftesysteem in werking treedt, moet de burger twee maal naar het gemeentehuis voor zijn reisdocumenten. Dat betekent dat het gemeentehuis jaarlijks 3000 tot 3500 maal meer be zocht wordt. En dat legt 'weer meer druk op de organisatie.' Het CDA vraagt het college om te onderzoeken of er een snelloket ingevoerd moet worden. Het bestrijden van onkruid kan vol gens de fractie beter. Het nieuwe sys teem dat nu wordt toegepast, selectief spuiten, is voor het CDA niet erg be vredigend. Verder vraagt het CDA aandacht voor gevaarlijke wegen en noemt daarbij Scherpenisse en de weg tussen Poort vliet en Oud-Vosemeer. 'Uw college dient dit soort gevaarlijke situaties in alle urgentie af te handelen door zelf het voortouw te nemen.' Voor toeristen zijn goede overnach tingsplaatsen voor het CDA van groot belang. Om daar voor te zorgen heeft de fractie er geen moeite mee om de toeristenbelasting te verhogen. Recre atie en cultuur nemen een steeds gro tere plaats in nu er meer vrije tijd is. Daar is ruimte voor nodig. Het CDA wil weten of het college bereid is om die te scheppen. Dat zou voor het CDA kunnen in de Thoolse havens. De fractie vraagt zich namelijk af of de gemeente er de jaarlijkse zware lasten nog voor over heeft. Om lasten en baten dichter bij elkaar te brengen, wil het CDA de ha vens meer gebruiken voor recreatieve doeleinden. De christen-democraten dagen het college uit om hierover een discussie aan te gaan. Voor bedrijven die zich op Tholen willen vestigen, hoeft de grondprijs voor het CDA niet verhoogd te wor den. Er wordt in de raad wel over ge sproken, maar het CDA vindt dat de bedrijven op Tholen niet dezelfde fa ciliteiten hebben (ligging, infrastruc tuur, service en ondersteuning) als in Bergen op Zoom. Voor uitbreiding en verplaatsing van bedrijven moeten voldoende plaatsen zijn. Het werven van nieuwe bedrijven dient een actie ve zaak te blijven. Wel wil het CDA kijken of het mogelijk is bedrijven aan te trekken die werk bieden aan hoger geschoolden Het college moet alert blijven op de ontwikkelingen in de Auvergnepol- der. De fractie verwacht een parate en zonodig een strijdvaardige houding van het college als er zich zaken voor doen die negatief zijn voor de ge meente. Van de recreatie dient naar de mening van D66 in de komende jaren een speerpunt gemaakt te worden. Bij de herziening van de nota recre atieve voorzieningen zal vooral de kwaliteit aandacht moeten krijgen. Hierbij is het van groot belang, dat de toerist ook iets geboden kan wor den, zegt de kleinste raadsfractie in de algemene beschouwingen. Uitbreiding van jachthavens en verbe tering van campings en andere ver blijfsmogelijkheden scheppen tevens verplichtingen. Het verbeteren van de directe omgeving van jachthavens helpt mee om het imago van Tholen te verbeteren. Ook de ontwikkelingen rond de Oosterschelde als nationaal park kunnen hieraan een bijdrage le veren. Maar ook het streekmuseum, een kinderboerderij en eventueel een overdekt zwembad zijn zaken die de aantrekkelijkheid van dit gebied kun nen vergroten. Het al eerder genoem de monumentenbeleid heeft hierin ze ker ook een functie. Bestaande fietsroutes dragen hieraan bij en ver dienen ruime aandacht. Het in stand houden van de fietsveren is hier een taak. Het aangeven van wandelroutes in de kernen en in de omgeving daar van verdient aanbeveling. Samenwer king met en versterking van de VVV is daarom noodzakelijk, aldus D66. De partij vraagt het college om een serieuze inspanning te leveren om op deze manier het toerisme en de recre atie op een hoger peil te brengen. „Welke stappen denken b. en w. te on dernemen om deze doelen te berei ken?" Eén VVV voor heel Zeeland kan de recreatie ook versterken, meent raads lid J. van den Donker. De Speelmans platen langs de Oesterdam dienen een belangrijker functie te krijgen voor de recreatie. De zeilschool dient een zelfstandige status te krijgen om opti maal te kunnen functioneren. Het be vorderen van de watersport in de re gio en bij de eigen bevolking is één van de pluspunten van een dergelijk instituut. .Nieuwe bezems vegen schoon' is de titel van de algemene beschouwingen van D66. waarbij wordt aangesloten op de benoeming van de nieuwe ge meentesecretaris Nieuwkoop en de nieuwe burgemeester Nuis. Het aanpassen van de wedden van wethouders en raadsleden zonder dat hier een extra rijksvergoeding tegen over staat, is volgens D66 niet nodig. „Het belasten van de burger hiervoor met een belastingvrehoging van meer dan 2% is niet verantwoord. D66 vindt dit vooral onrechtvaardig omdat een gemeentelijke belasting niet naar draagkracht geheven wordt en dus de financieel minder draagkrachtige bur ger het zwaarst getroffen wordt." D66 pleit voor het herinvoeren van een avondgedeelte bij de kernbezoe- ken om met de bevolking van gedach ten te kunnen wisselen over de ver keersproblematiek en het project Duurzaam Veilig. De fractie wil rui mere inspraakmogelijkheden. „Zon der draagvlak door overleg is elk plan veroordeeld om tot de middelmaat te gaan behoren. Optimale benutting van de mogelijkheden kan alleen als iedereen de kans heeft gekregen om zijn of haar ideeën te toetsen en in te brengen. Ook dit gebied is bij uitstek geschikt om ervaring op te doen met interactief beleid", aldus D66. Burgemeester en wethouders van Tholen maken bekend dat ter gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage ligt Gemeenteblad Tholen nummer 12 - 2000. Tegen betaling van de kosten kan daarvan afschrift wor den verkregen. In het Gemeenteblad Tholen worden de integrale tek sten van algemeen verbindende voorschriften (verorde ningen e.d.) gepubliceerd. Dit nummer van het gemeenteblad bevat: 1. het besluit van de raad van de gemeente Tholen van 25 september 2000 tot vaststelling van de „Beleids nota prostitutiebeleid gemeente Tholen". In deze nota worden de beleidsregels beschreven die de gemeente Tholen ten aanzien van prostitutie-inrichtingen han teert. 2. het besluit van de raad van de gemeente Tholen van 25 september 2000 tot wijziging van de Algemene plaatselijke verordening. Deze wijziging houdt verband met de opheffing van het algemeen bordeelverbod in het Wetboek van Strafrecht met ingang van 1 oktober 2000. De besluiten treden in werking op de eerste dag na de datum van deze bekendmaking. '•V Sint Maartensdijk, 2§ september 2000, De secretaris (wnd), A.G. v.d. Sande De burgemeester, W. Nuis Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 7