Meldpunt opent in centrum thuiszorg Twee bezoekers voor open dag Ten Anker Kees F ranke voelde zich een beetje vader over de Annewas Sluiting uitleenposten niet voldoende voor toekomst bibliotheek 300 Otjes en Sientjes ontbijten op jubilerende Eben-Haëzerschool y Kortere werkweek geen invloed op resultaat Huismeester van gezinsvervangend tehuis krijgt geen opvolger Orgelconcert door Jan de Viet Donderdag 28 september 2000 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Vrijwilligers bieden hulp aan zieken Vanaf 1 oktober gaat in het centrum thuiszorg in Sint- Maartensdijk het meldpunt vrijwillige thuiszorg Tholen van start. Vrijwilligers van diverse organisaties gaan via dit meldpunt hulp geven aan chronisch zieken en gehan dicapten. Het bestuur stelt een coördinator aan voor acht uur per week. Elke woensdagochtend is er een bemand spreekuur. De andere dagen worden bellers voorlopig doorverbonden met het meldpunt in Zierikzee. Het be stuur zal fondsen moeten zien te vinden om de coördina tor en de huisvesting te bekostigen. Subsidie Wellevaete Zorgcentrum zoekt oproepkrachten De belangstelling voor de landelijke open dag zorgsector in zorgcentrum Ten Anker in Tholen was vorige week zaterdag minimaal. Slechts twee bezoekers kwamen naar de informatietafel in ontmoetingsruimte De Klipper van het tehuis om zich te laten voorlichten over het werk en de opleidingen die daarvoor nodig zijn. Met een gezamenlijke Chinese maaltijd heeft huismees ter Kees Franke dinsdag afscheid genomen van bewo ners en personeel van de Annewas in Sint-Annaland. Na ruim 12,5 jaar in het gezinsvervangend tehuis gewerkt te hebben, maakt hij gebruik van de vut-regeling. Franke kijkt terug op een plezierige periode waarin hij een scala aan werkzaamheden verrichtte. „Ik had weieens het idee dat ik er zo'n beetje de vader was." Goede sfeer Puur Mevr. Boelhouwers: over 5 jaar 1 bieb Gezien het tekort van 80.000 gulden heeft het bestuur van de stichting gemeenschappelijke openbare biblio theek Tholen aangegeven, dat er nu al maatregelen moe ten worden getroffen. Daarbij worden het sluiten van uit leenposten en het ontslaan van personeel genoemd. Volgens voorzitter mevr. G. Boelhouwers-Stigter zet sluiting van de vijf uitleenposten te weinig zoden aan de dijk. „Er moet een beleid komen op de langere termijn met misschien over vijf jaar wel één grote bibliotheek in de Weihoek.' Werkgroep De Betho maakt minder zonnebanken in zomer De invoering van een periodieke vierdaagse werkweek bij de sociale werkplaats Betho in Tholen, Goes en Ka- pelle heeft niet geleid tot een verminderde productiviteit. De begroting die voor dit jaar is opgesteld, wordt ruim schoots gehaald. Dat zei administrateur F.J. Verschuure van De Betho woensdagochtend tijdens de vergadering van het algemeen bestuur in het gemeentehuis in Sint- Maartensdijk. Gistermorgen zat basisschool Eben Haëzer vol met ko pieën van Ot en Sien. In de stijl van deze verhalen ge kleed, nuttigden leerlingen en leerkrachten gezamenlijk een ontbijtje van hardgekookte eieren, brood en eierkoe ken. De activiteit maakte deel uit van de feestweek waar mee de school haar 75-jarig bestaan viert. i Provincie Weerbarstig Voor de zorg aan stervenden wordt later een aparte groep vrijwilligers gezocht (project vrijwillige termi nale zorg). Deze groep hulpverle ners zal - gezien de aard van het werk- door de coördinator weke lijks worden begeleid. Volgens re gio-coördinator M. Ketting van het meldpunt in Zierikzee bestaat er op Tholen grote behoefte aan deze zorg. Het meldpunt krijgt één telefoon nummer. Maandagavond hoopte het bestuur van de stichting netwerk vrijwilligers zorgsector Tholen het nummer al bekend te maken tijdens de informatieavond in het centrum thuiszorg in de smalstad. Maar PTT Telecom kon het nummer nog niet doorgeven omdat de aansluiting nog niet gereed was, zo deelde penning meester A. Beurkens mee. Voor de voorlichtingsavond waren zestig uitnodigingen verstuurd. Er waren achttien belangstellenden aanwezig. Dat waren leden van het Rode Kruis Tholen en Sint-Philips- land, de Nederlandse Patiëntenver eniging (NPV), de vrijwilligers- groep Graag Gedaan, de bejaarden- soos uit Sint-Annaland, de diaconie van Rehoboth uit Sint-Maartensdijk en de stichting Oosterschelde thuis zorg. Ook dames die zich opgaven als vrijwillig telefoniste, woonden de bijeenkomst bij. Het is de bedoeling dat vrijwilligers een aantal uren per week hulp bie den aan mensen die slecht ter been zijn, ziek of gehandicapt. Die hel pen bij het opknappen van een klus je in huis, boodschappen doen, sa men wandelen of winkelen, medi cijnen ophalen of zomaar een stuk je voorlezen aan iemand die vaak alleen is en dreigt te vereenzamen. Hulp die niet door een huisarts, de wijkverpleging of de gezinszorg wordt gegeven. De vrijwilliger kan ook ingezet worden als er al hulp is van een vaste verzorger. De vrijwil lige thuiszorg maakt het mogelijk dat deze vaste verzorger (kinderen, familieleden of buren) ook eens een keer weg kan. Daarmee wordt de zogenaamde mantelzorg aangevuld en ontlast. Bij de stichting kunnen zich allerlei organisaties aansluiten, zoals het Ro de Kruis, Graag Gedaan, NPV, de Zonnebloem, diaconieën, ouderen bonden en de stichting gehandicap tenbeleid. De vragen om hulp wor den door de coördinator behandeld. Zij of hij zoekt er een vrijwilliger bij uit het bestand van de aangesloten or ganisaties. Deze clubs behouden hun eigen identiteit, zo verzekerde de se cretaris J. Heijboer-Dingemanse van de stichting. „Iedere vereniging kan ook gewoon zijn eigen werk blijven doen. Maar het meldpunt moet één groot bestand met vrijwilligers wor den. Nu komen er vrijwilligers uit andere regio's naar Tholen." Tholen vormt de laatste regio in Zee land voor de vrijwillige thuiszorg. Voor heel Zeeland heeft de provincie dit jaar 465.000 gulden beschikbaar. Daarvan kan ook de coördinator en de huisvesting op Tholen betaald worden, maar voor het volgend jaar zal het bestuur ook andere subsidie gevers moeten zoeken, zoals de ge meente. De stichting is ingenomen met de ruimte in het centrum thuis zorg omdat de hulpvragen veelal via de wijkverpleging binnenkomen. Het bestuur bestaat naast Beurkens en Heijboer verder uit waarnemend voorzitter E. van der Munnik-van Willigenburg en de leden G.C. Boudeling (deskundige zorgverze keraars) en H. Moerenhout (Rode Kuis). Op vrijdag 10 november wordt in de Wellevaete in Sint-Annaland de na tionale dag van de mantelzorg gehou den. De naasten van hulpbehoevende familieleden staan er centraal. Er wordt een toneelstukje opgevoerd. Tijdens de middag zal het werk van het meldpunt onder de aandacht van de bezoekers worden gebracht. „De opkomst is erg tegengevallen. neke Klaassen van de verpleegafde- Waar het aan ligt weet ik niet pre cies. Het was slecht weer en onze voorbereidingstijd was erg kort," zegt vestigingsleider M. Felius van Ten Anker. Bovendien is het najaar volgens Felius niet geschikt om per soneel te werven die ook een oplei ding moet volgen. „Het tijdstip was ongunstig. Scholen werven ook pas leerlingen in het voorjaar. Een open dag in februari of maart zou beter zijn." In Ten Anker werken verpleegkun digen, verzorgenden, helpenden en assisterenden. Voor elke functie is een opleiding nodig. Voor verpleeg kundigen duurt die 4 jaar, voor ver zorgenden 3 jaar, voor helpenden 2 jaar en voor assisterenden 1 jaar. Op de tafel lagen folders en bro chures. Jacqueline de Korte die de praktijkopleidingen verzorgt, An- Kees Franke (tweede van rechts) kon het prima vinden met de bewoners van de Annewas. Kees Franke (die binnenkort 60 beeld ogen als dat nodig was of ling Stelberg, Marciële Krist van de psycho-geriatrische afdeling Vlied berg, verpleegkundige Ingrid Win kel en Felius zaten klaar om de be zoekers te informeren en rond te leiden. De animo was echter klein. Ten Anker zoekt vooral mensen die huishoudelijke hulp willen verrich ten en verzorgenden op oproepbasis (met een zogenaamd nul-urencon- tract). Vooral tijdens vakanties en bij ziekte is er behoefte aan reserve krachten. Ook zoekt Ten Anker nog naar een nachthoofd met een vaste aanstelling voor het verpleeg- en verzorgingshuis. De meeste functies in het zorgcen trum zijn goed bezet, zegt Felius. „Maar de prognoses tot 2008 geven aan dat er een tekort komt. Nu gaat het om tien tot vijftien extra huis houdelijke hulpen en verzorgenden, wordt) ging in januari 1988 voor veertien uren per week aan de slag in het pas gereedgekomen gezins vervangend tehuis dat toen vijf be woners telde. Die parttime baan kwam hem goed uit, want hij had thuis in Sint-Maartensdijk nog de nodige andere bezigheden. Het werk in de Annewas stond hem wel aan. „Ik deed alle voorkomende werkzaamheden, zowel binnen als buiten." Onderhoud aan het gebouw en aan de tuin hoorde in ieder geval tot zijn taken. Was er iets kapot, dan werd Franke ingeschakeld om het te repareren. Ook door de bewoners. Verhuisde er iemand naar een ande re kamer, kwam er een nieuwe be woner of vertrok er iemand, dan was Franke behulpzaam. „Ik heb in de loop der jaren zowat het hele ge bouw al behangen en gewit", ver telt hij. Schoonmaken, ramen lap pen, het hoorde er allemaal bij. „Ik heb zelfs nog riolering aangelegd en in de tuin een schommel geplaatst." Soms viel hij in voor zieke perso neelsleden, druppelde dan bijvoor in vast dienstverband en met een nul-uren contract." Het verloop onder het personeel is ook niet groot. Wel is er sprake van doorstroming via een opleiding, zegt hij. Ook in Ter Valcke, een andere in stelling van de SVRZ (stichting re gionale zorgverlening Zeeland) liep het volgens Felius niet storm. In zorgcentrum Ter Weele in Krabben- dijke kwamen wel veel mensen op bezoek, maar daar was de open dag zorgsector gecombineerd met een rommelmarkt. Op de homepage van Ten Anker (ht- tp://www.zz.nl/vzanthb.htm) staat te lezen waarom leerlingen voor Ten Anker kiezen: 'Omdat er een goede sfeer is, de begeleiding er goed is, Tholen een mooi Zeeuws eiland is en er alles.kan en niets moet.' ging met sommige bewoners een eindje fietsen. Het aantal uren dat hij in de Annewas werkte, nam toe tot 31 per week. Sinds zijn 55e ken de de Smurdiekenaar seniorenverlof en was hij 27 uren - op dinsdag, donderdag en vrijdag - present in het gezinsvervangend tehuis. Be paalde werkzaamheden vielen daar door weg, zo wordt er sindsdien een glazenwasser ingeschakeld. Een bijzondere taak van de huis meester was eten koken. „Na een jaar nam ik dat over van Ine Mets- ke, die groepsleidster werd. Met haar was ik nog het enige perso neelslid van het eerste uur." Op de vijf doordeweekse dagen zorgde Franke voor de warme maaltijd. Hij stelde - in overleg met de leiding en de bewoners - het menu samen en regelde de boodschappen. De laat ste vijf jaar kookte de huismeester op drie dagen en werd het de andere dagen door een ander personeelslid gedaan. Het is niet altijd eenvoudig, want er zijn veertien bewoners en smaken verschillen nu eenmaal, zegt hij. „En ik vond het ook best een hele verantwoording. Want je hebt toch ook te maken met zaken als diëten en hygiëne." Het koken zelf was nooit een probleem, want dat deed hij thuis ook wel omdat zijn vrouw parttime werkt. Dat hij werkte in een instelling waar verstandelijk gehandicapten wonen, heeft Franke nooit als een probleem ervaren. „Het is me hon derd procent meegevallen. Mijn vrouw heeft een hele tijd in een psychiatrische inrichting gewerkt en haar verhalen heb ik altijd met aandacht beluisterd. Dan is de drempel al een beetje weg." Hem is opgevallen dat de bewoners van de Annewas in de gemeenschap van Sint-Annaland betrokken worden. „Ze zijn deze zomer ook allemaal naar het Setallands spektakel ge weest." Franke noemt het omgaan met deze mensen 'dankbaar werk'. „Ze zijn zo puur, draaien nergens omheen. Hebben ze bijvoorbeeld ergens geen zin in, dan hebben ze simpelweg geen zin. Ik kreeg wei eens het gevoel dat je van deze mensen nog wat kunt leren." Was het verloop onder het personeel de afgelopen periode groot, de meeste bewoners verblijven al een hele tijd in de Annewas. Daardoor is er ook een speciale band ontstaan, geeft Franke aan. Twee bewoners overle den er de afgelopen periode en dat was niet alleen voor de overige huisgenoten, maar ook voor het per soneel erg aangrijpend. De huis meester werd bij de activiteiten be trokken, want begin jaren negentig ging hij een week mee op vakantie en later maakte hij ook wel dagtrips mee of ging een dagje mee vissen. Voor allerlei kleine dingen wisten de bewoners hem ook te vinden. „Zoals een lamp vervangen, of klei ne reparaties. Want bij dit soort mensen is er vaker wat kapot." Franke omschrijft de Annewas als een groot huisgezin waarover hij zichzelf een beetje vader voelde. „Ik heb er met plezier gewerkt. Na tuurlijk was er weieens iets niet zo als het zijn moest, maar dat gebeurt overal." Kees Franke vindt dat hij de juiste keuze heeft gemaakt door nu te stoppen met werken. „Ik ben nog goed gezond en heb thuis nog genoeg te doen. En als ik eens om me heen kijk, dan zijn er van mijn leeftijdgenoten niet zoveel meer die nog werken", zegt de scheidende huismeester van de Annewas. Het gezinsvervangend tehuis krijgt geen nieuwe huismeester. „Binnen Het Gors - de stichting waaronder de Annewas valt - kennen we die functie nergens meer. Ze past ook niet meer binnen de nieuwe visie van de organisatie, om die zorg te bieden die de bewoners vragen", zegt interim-hoofd Carla Rooze. Het werk dat Franke deed zal door de overige medewerkers en vrijwil ligers worden overgenomen. De commissie algemeen bestuur en welzijn spreekt dinsdagavond weer over de situatie bij de bibliotheek. Concreet vraagt de meerderheid van b. en w. advies over een subsidie van 15.064 gulden over 2000 en een éénmalige bijdrage van 42.495 gul den. Dit om de huidige voorzienin gen in stand te houden om uitkom sten van het project toekomstvisie Thoolse bibliotheekwerk niet te frustreren. SGP-wethouder K.A. Heijboer is het echter niet eens met dit voorstel. Het geld wordt gehaald uit de post onvoorzien, terwijl de SGP bij eer dere discussies in de gemeenteraad er op aangedrongen heeft dat de le- zersbijdrage wordt verhoogd. In verhouding tot de gemeentelijke bijdrage van 1.050.000 gulden be taalt de lezer een schijntje voor het lenen van een boek. Het bibliotheekbestuur voert aan, dat de kosten zijn gestegen door een nieuw automatiseringssysteem (Vu- bis) en door de wettelijke invoering van leenvergoeding. Dit kost de bi- blotheek 44.900 gulden of 11.595 gulden meer. Berekend is, dat na 2005 per uitlening 40 cent meer van volwassenen gevraagd moet worden om de stijging van de kosten op te vangen. Hoewel de gemeenteraad eerder heeft aangegeven, niet verder te wil len gaan dan 1.050.000 gulden wil de meerderheid van b. en w. de ex tra kosten nog voor gemeentereke ning nemen. Het bestuur van de bibliotheek heeft de gemeente de voorwaarde gesteld, dat wil de bibliotheek meewerken aan het project toekomstvisie, als er voor 2001 een eenmalige bijdrage van 42.495 gulden wordt betaald. De meerderheid van het college wil dat wel doen. Bij de gemeente staat kwaliteitsver betering en een goede informatie verstrekking aan de inwoners voor op. De relatie met de bibliotheek bestaat uit meer dan alleen een fi nanciële band, zegt het college. Maar de bibliotheek moet het voor taan wel met het toegekende budget doen. De raad wil niet meer steeds allerlei tekorten dekken waarmee de bibliotheek voor de dag kwam. B. en w. vragen zich af, of het be staande stelsel van 3 filialen en 5 uitleenposten in de toekomst ge handhaafd moet blijven. Mobiliteit, automatisering en informatietech- De Betho heeft een productieafde ling waar zonnebanken en onderde len voor zonnebanken worden ge maakt, en een hoveniersafdeling. In de zomermaanden (mei tot septem ber) werkt de productieafdeling vier dagen omdat er dan minder vraag is naar zonnebanken. De hovenierstak werkt in de wintermaanden vier da gen omdat er in deze periode min der onderhoud nodig is aan het openbaar groen. In de andere maan den wordt door beide afdelingen wel vijf dagen gewerkt. „We zien geen daling van de pro ductiviteit over het eerste half jaar van 2000. In vier dagen wordt net zoveel gedaan als in vijf dagen. De resultaten van de begroting vallen zelfs hoger uit." De uitleg van Verschuure wekte bij een aantal leden enige verbazing. Minder dagen en evenveel produce ren leek hen onmogelijk. Maar Ver schuure legde uit dat dit komt om dat de vrijdagmiddag al een 'enorme leegloop' te zien gaf omdat mensen vrijnemen. En zo'n halfvol le productieafdeling produceert nu eenmaal minder, zo zei hij. Daarentegen ligt de productiviteit volgens hem op donderdagmiddag weer hoger. „De mensen laden zich even op omdat ze weten dat ze vrij dag vrij zijn." Verschuure noemde het nadrukke lijk zijn uitleg en voegde er aan toe dat anderen er een andere verkla ring voor zullen geven. Op de vraag of de hogere productiviteit te maken heeft met beter gekwalificeerde werknemers, antwoordde Ver schuure dat dat geen reden kan zijn. Hij wees erop dat er op de wacht lijst voor De Betho steeds meer mensen met een (grotere) handicap worden ingeschreven. Directeur A.W. Leenhouts van De Betho lichtte desgevraagd toe dat er niet minder uren per jaar wordt ge werkt, maar dat ze anders verdeeld zijn. Werd bijvoorbeeld voorheen gewerkt met (verplicht) verlof, nu zijn het atv-dagen die opgenomen worden (arbeidstijdverkorting), maar blijft het gemiddelde van 36 werku ren per week over het hele jaar geno men hetzelfde. De Betho heeft van de Nederlandse organisatie voor sociale werkplaat sen het verzoek gehad om samen met andere werkplaatsen in te schrijven op een telefoon-en tele communicatiebedrijf voor de leve ring van diensten om zodoende 18 procent aan telefoonkosten te be sparen. SGP-raadslid M. Dijke (die samen met CDA-er J.R Bout lid is van het algemeen bestuur) wilde weten of het dagelijks bestuur daar op in wil gaan. Maar Leenhouts zei dat dit niet zal gebeuren. „Wij zien onze telefoonkosten niet met 18 procent dalen. Er wordt voornamelijk lokaal en interlokaal gebeld." Burgemeester W. Nuis maakte voor het eerst een bestuursvergadering bij van De Betho. Hij verving wet houder I.C. Moerland die verhin derd was. De Thoolse organist Jan de Viet geeft zaterdag een concert in de Ne derlandse Hervormde kerk van Steenbergen. Het thema is 'Van Sweelinck tot Bach'. Met muziek voor eenklaviers orgel probeert De Viet de ontwikkeling van de noord- Duitse stijl weer te geven. Deze mu ziek komt goed tot haar recht op het orgel uit de 17e eeuw. Het concert begint om kwart over acht. Op het plastic bestek en de bekertjes na, zou deze foto van groep 8 (met op de achtergrond leerkracht B. Hoftijzer) een oude prent kunnen zijn. Het begon maandagmorgen alle- Die kleding speelde de hele week maal met het hijsen van de vlag. De ze Thoolse vierkleur werd voorzien van het opschrift EHS 75 en blijft de hele feestweek in top. Op de eerste dag van deze schoolfestiviteiten kwam er een fotograaf langs die alle kinderen en leerkrachten op de ge voelige plaats vastlegde. Individueel en als groep gebeurde dat in een ou derwets schoollokaaltje. De hele school ging op het schoolplein op de foto. En dat allemaal in kleding zo als in de verhalen van Ot en Sien. een rol. Dinsdag werd er hard ge werkt aan het project voor de ten toonstelling over diverse thema's. Per twee groepen werd een thema opgegeven waarover de kinderen een tentoonstelling moesten inrich ten die aanstaande zaterdagmorgen te zien zal zijn. Gisteren was een echte Ot-en-Sien- dag. Na het ontbijt waarvoor hon derden eieren gekookt werden in de keuken van zorgcentrum Ten Anker. Daarna was het tijd voor oud-Hol- landse spelletjes waarme de rest van de ochtend werd gevuld. Vandaag wordt er hard gewerkt aan de opbouw van de tentoonstelling. Ook de kinderen werken daaraan mee. Per twee groepen mogen ze één lokaal inrichten. De overige klassen zijn nodig voor de reünisten. Oude lesmaterialen (in bruikleen ge geven) worden in vitrines tentoon gesteld. Ook is er een video- en fo topresentatie van de activiteiten die de leerlingen in deze week hebben meegemaakt. Morgen is er in de ochtenduren een vossenjacht door Tholen. En 's mid dags gaan leerlingen en ouders naar Ten Anker om daar liedjes uit de ou de doos te zingen voor de bewoners en om er ballonnen op te laten, 's Avonds is er dan een jubileumbij eenkomst in het gebouw van de Ge reformeerde Gemeente aan de Hoogaarsstraat. Tijdens die bijeen komst wordt er veel gezongen door en laten (oud-)leerlingen en leer krachten nog muzikaal wat horen. Voorzitter T.C. Aarnoudse van het schoolbestuur houdt een herden kingstoespraak en ds. C. de Jongste verzorgt de meditatie. Ook P. Schalk en directeur A.J. Nederlof zullen nog spreken. Zaterdagmorgen kan men de ten toonstelling van de leerlingen bekij ken en is er een verkoping ten bate van het project Gambella in Ethio pië. Op het plein worden voor de consumpties vier legertenten opge zet. 's Middags is er een reünie van oud-leerlingen waar men veel men sen verwacht. De (oud)-leerkrachten sluiten de feestweek af met een etentje. nologie maken acht vestigingen ook minder nodig. Een werkgroep (bestaande uit direc teur Niederer van de bibliotheek en ambtenaar Osinga van de gemeen te) gaat zoeken naar oplossingen, waarvan in april 2001 het program ma klaar moet zijn. In juni kan de gemeenteraad het nieuwe beleid vaststellen. Intussen analyseert de bibliotheek het aanbod en het ge bruik van de voorzieningen. De kosten per vestiging worden ook berekend. Daarbij worden ook ver gelijkingen gemaakt met bibliothe ken elders in het land. Er wordt ver der een inventarisatie gemaakt van groepen, organisaties en instellin gen op sociaal en educatief gebied die een mogelijke samenwerkings partner voor de bibliotheek kunnen zijn. Op basis van die uitkomsten worden aanbevelingen gedaan. De raadscommissie algemeen bestuur en welzijn wordt bij de stappen be trokken. Voorzitter mevr. Boelhouwers wil er niet op vooruitlopen. Ook al is de bibliotheek een zelfstandige stich ting, ze wil de gemeente duidelijk betrekken bij de reorganisatie. „Het is immers een politieke kwestie. We moeten het samen doen. Al geruime tijd zijn we in gesprek met de ge meente en die verhouding willen we goed houden.' Ze kent het budget echter nog niet dat de bibliotheek van de gemeen te krijgt. Dan pas kunnen eventu ele bezuinigingen vastgesteld wor den. Mevr. Boelhouwers weet wel dat het sluiten van de uitleenpos ten in Scherpenisse, Oud-Vosse- meer, Poortvliet, Stavenisse en Sint- Philipsland onvoldoende zal zijn om op termijn van alle zorgen ver lost te zijn. „Personeel is de belang rijkste kostenpost en uitleenposten hebben allemaal vrijwilligers. Al leen de directeur is voor een aantal uren aan de uitleenposten verbon den. Wat het meeste kost, zijn de huren van de gebouwen en die zijn van de gemeente. De boeken roule ren, dus de kosten daarvan vallen ook wel mee. Er moet een beleid komen voor de langere termijn. Misschien heb je over vijf jaar maar 1 grote bibliotheek meer in de Wei- hoek. De oudere mensen wil je ook blijven bedienen en dat zou bijvoor beeld kunnen door ze via internet boeken te laten lenen.' In Sint-Philipsland wordt een nieuw onderkomen voor de bibliotheek gemaakt in dorpshuis de Wimpel. „De inrichting daarvan moeten we straks ook uit ons budget halen'zo maakt de voorzitter zich al zorgen, want eigenlijk is dat geld er niet. Gedeputeerde staten van Zeeland zijn dinsdag akkoord gegaan met deelname aan het project structuur bibliotheekwerk Zeeland. In ver band met het advies van de com missie Meijer zal de provincie sa men met de Zeeuwse gemeenten een speciale commissie instellen om een bibliotheekbeleidsplan te ontwikkelen. In het voorjaar van 2001 verwacht het provinciaal be stuur in een vergevorderd stadium te zijn met de ontwikkeling van het bibliotheekbeleidsplan. De ChristenUnie noemt in de alge mene beschouwingen de biblio theek een weerbarstige zaak, want het wil maar niet vlotten met een nieuw beleid. „De tijd dringt, wil het college niet van de ene in de an dere reorganisatie rollen.' De CU lijkt al afgedaan te hebben met het idee, dat koste wat kost in elke woonkern een uitleenpost overeind moet blijven. „De biblio theek is slechts een onderdeel van het totale welzijn. Voorzieningen op dit terrein zijn duur en blijken maar al te vaak schijnoplossingen te zijn. Ondanks ons kleine kernen- beleid blijkt, dat vechten voor alle voorzieningen in elke kern niet ver standig en bovenal niet haalbaar is." De CU wil dat b. en w. het voortouw nemen om door middel van heldere afspraken en creatieve oplossingen voorzieningen in stand te houden. Het CDA noemt de fijnmazigheid van de bibliotheek via de uitleen posten een groot goed, maar is er ook van overtuigd dat het zo niet langer kan. De fractie verwacht van het bibliotheekbestuur een actieve opstelling. De SGP herhaalt nog maar eens de principiële bezwaren voor zover het aanstootgevende, godslasterlij ke, zedenkwetsende en gezagson dermijnende boeken betreft. D66 vindt, dat het standpunt van b. en w. over de bibliotheek te lang op zich laat wachten. „De problemen vragen al jaren om een oplossing.' Raadslid J. van den Donker pleit wel voor een oplossing ,voor elke kern.' „Het is immers een basis voorziening, die vooral voor de jongste lezertjes goed bereikbaar moet zijn.' Dinsdagavond wordt de discussie voortgezet in de raadscommissie algemeen bestuur en welzijn

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 3