Wijze mannen en accountant voor bestuurlijke en financiële crisis Vijfjaar wachtlijst is vijf loten in de bus Laatste fusie tussen Rabobanken in gemeente Tholen is in de maak Kerk in manege of in de boomgaard van Klippel 'Kinderopvang gaat bijna ten onder aan eigen succes Sint-Annaland/Poortvliet gaat samen met Tholen Mi CM AL 55 JAAR DÉ THOOLSE COURANT Boegbeeld mooi en duur, maar van weinig nut Beter Wonen verkoopt dit jaar nog 82 huizen Wedstrijd van regiobrandweer in Tholen-stad Donderdag 28 september 2000 56e jaargajig.no. .45 Vanavond bloed geven in Haestinge Het gemeentebestuur heeft drie wijze mannen aange trokken en een tijdelijk financieel deskundige van ac countskantoor Deloitte en Touche om een bestuurlijke en financiële crisis bij de stichting kinderopvang Tholen te helpen oplossen. De gemeenteraad stelde daar maandag middag 60.000 gulden voor beschikbaar. De fracties van de SGP en de ChristenUnie stemden tegen. Vrije Hervormde Gemeente niet op plaats scholen Laban Deurloostraat Hartstikke druk Grabbelton Huidig systeem verloting grond onbevredigend Gezien de schaarste aan bouwgrond moeten kavels niet zomaar meer verloot worden. De periode dat iemand voor een bepaalde woonkern op een wachtlijst staat, dient mee te wegen bij de kaveltoewijzing. Dat stellen de raadsfrac ties van de ChristenUnie en de SGP in schriftelijke vragen aan b. en w. van Tholen. Wie bijvoorbeeld vijf jaar op de wachtlijst staat, zou vijf loten in de bus moeten krijgen. Ongewenste neveneffecten Deze week Na zes jaar gaat het er toch van komen. De laatste fusie van de Rabobanken op Tholen is in de maak. Bestuur en raad van toezicht van de Rabobank Sint-Annaland/Poort- vliet en de Rabobank Tholen hebben maandagavond een intentieverklaring getekend om op basis van gelijkwaar digheid tot fusie over te gaan. In Tholen, Sint-Annaland en Sint-Maartensdijk blijft volwaardige dienstverlening gehandhaafd. De andere kantoren zullen op termijn hoogstwaarschijnlijk dichtgaan, waarvan Scherpenisse als eerste aan de beurt komt. Kortzichtig Werkterrein .^xjMSE Bx Uu X BEW. EX /X Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: http://www.tip.nl/users/eendrachtbode Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 28,50 per halfjaar, 52,25 per jaar, per post 72,05 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,50 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Voor de eerste keer gaat W. Nuis een begrotingsdebat in als burgemeester van Tholen. PvdA-fractievoorzitter M. A.J. van der Linde wees hem daar maandagmiddag even op bij de aan bieding van de algemene beschou wingen over de gemeentebegroting 2001„Na goedkeuring door de raad is er veel mandaat voor de wethou ders en een klein beetje voor de bur gemeester. Die functioneert als boegbeeld van de gemeente. Een boegbeeld is mooi en duur, maar van weinig nut en zo'n boegbeeld wil de PvdA niet. Wij willen een eigentijd se invulling aan het begrip boeg beeld geven", aldus Van der Linde. „U prikkelt mij persoonlijk, maar ik hoop niet te worden wat u niet wil", was de reactie van Nuis. Zowel het CDA als D66 drongen aan op uitgebreidere antwoorden van het college op de algemene beschouwin- gèn. „De begrotingsbehandeling is een hoogtepunt in het jaar en daarom willen we niet alleen antwoorden op vragen, maar ook op onze visie zien we graag commentaar van het colle ge. De begrotingsbehandeling moet interessanter worden", zei Van Beek. „We zijn het zelden eens, maar nu haal je me de woorden uit mijn mond", merkte J. van den Donker op. „Vorige jaren stelde ik wel eens vijftig vragen waarop ik geen ant woord kreeg, maar ik zou graag zien dat b. en w. nu wel op mijn opmer kingen ingaan." Burgemeester Nuis noemde de ver leiding groot om direct te reageren. „Maar ik doe het niet, want u hebt als faad zelf voor deze formule gekozen. Maar ik ga in het college wel een warm pleidooi voeren voor een debat met de raad, dus zullen we uitvoeri ger ingaan op uw inbreng." Op pagina 7 kunt u meer over de al gemene beschouwingen lezen. Het Thoolse Rode Kruis organiseert vanavond - donderdag 28 september - weer een bloedafname in Haestin ge. Vanaf zes uur tot negen uur is er gelegenheid om een halve liter bloed te geven. De bekende donors hebben een persoonlijke oproep gekregen, maar nieuwe donors zijn altijd wel kom om de plaatsen van trouwe do nors die geen bloed meer kunnen of mogen geven, op te vullen. Vooraf wordt het bloed gecontroleerd en de bloeddruk gemeten. In verband met de aanleg van twee rotondes bij Sint-Maartensdijk zijn er omleidin gen vanaf zowel de richting Scher- penisse als uit Stavenisse/Sint-An- naland. Haestinge is echter toch bereikbaar en het Rode Kruis rekent dan ook weer op vele inwoners. Aan kinderen geen gebrek. Drie jaar geleden opende Puk en Muk in Tholen nog feestelijk een uitbreiding van het pand. Directeur mevr. J. Verhage van kin- „De kinderopvang gaat bijna ten on der aan haar eigen succes", zei WD- raadslid mevr. E. Frigge-Hogesteeger. „De subsidie is gebaseerd op 33 kind plaatsen en dat aantal is inmiddels verdubbeld. Hét is een heel goede zaak, dat een aantal wijze mannen een nieuwe bestuursstructuur opzet. Er is namelijk niemand mee gebaat, dat de kinderopvang failliet gaat." Oud-wethouder J. Versluys, drs. T.G.A. Westerveld (voorzitter raad van toezicht stichting Beter Wonen) en A.A. Meloen (oud-directeur Schel de college Sint-Maartensdijk) gaan de bestuurlijke problemen oplossen. Er functioneren namelijk maar twee be stuursleden meer, terwijl er zeven be horen te zijn. De Vrije Hervormde Gemeente zou een eigen kérk in Scherpenisse kunnen bouwen in de boomgaard van raadslid M.J. Klppel of in de ma nege aan overkant van de Langeweg. Die suggesties doen b. en w. nu naar aanleiding van de ai jarenlang slepende kwestie over een eigen on derkomen voor de Vrije Hervormde Gemeente. B. en w. hielden de ker kenraad vele jaren op sleeptouw. De voormalige gemeentewerkplaats werd beloofd, maar de peuterspeelzaal kreeg voorrang. Medewerking voor andere plaatsen, zoals nieuwe bedrijven van buiten die Tholen die volop krijgen, kreeg de kerk niet. Dit ondanks vele brie ven van ds. J. van der Sleen en vra gen in de gemeenteraad. De kerk moest zelf maar met mogelijke bouwplaatsen komen, stelde wet houder Van Kempen. Nu is de wind gedraaid. „We heb ben eerder kritiek gespuid, maar nu betuig ik onze erkentelijkheid", zei R van Belzen maandagmiddag in de gemeenteraad, die de brief van b. en w. had gezien met eventuele bouw mogelijkheden in Scherpenisse. J.C. Koopman constateerde toch, dat de mogelijkheden daar steeds beperkter worden. „De gevoelens van onrust bij de kerkenraad zijn dan ook begrijpelijk. Actief mee denken van het college is daarom op zijn plaats. Ga er zo positief moge lijk mee om'zei Koopman. „Het is best een lastige materie, maar we werken eraan mee", zei burgemeester W. Nuis. Op de plaats van de huidige scholen aan de Laban Deurloostraat willen b. en w. geen kerk toestaan. Daar moeten nieuwe huizen komen, evenals op de plaats waar nu nog de gymzaal staat. De gemeente noemt wel de vier af gebroken afgebroken huizen van Beter Wonen aan de Laban Deur loostraat (vlakbij de watertoren) als planologisch aanvaardbare moge lijkheid. De Vrije Hervormde Ge meente dient dan over de aankoop van de grond wel te onderhandelen met Beter Wonen. De woningstichting had hiervoor eerst epn invulplan, maar op ver zoek van de gemeente is dat van de baan, zegt directeur J. Kloet. „De gemeente wilde de ontsluiting van de scholen bij nader inzien liever via de Laban Deurloostraat dan via de Langeweg laten lopen, gezien de verkeersveiligheid. Wij zouden er dan hoogstens nog twee in plaats van vier huizen kunnen bouwen, maar een plan voor kerkbouw daar is voor mij nieuw", zegt Kloet. De boerderij van wijlen Duijnhou- wer aan de Molenweg wijzen b. en w. af. Enerzijds schep je daar par keerproblemen en anderzijds wordt de open bebouwingsstructuur aan de rand van het dorp geweld aan ge daan. Dat geldt ook voor het perceel van Weggemans aan de Molen straat/Molenweg, het agrarisch per ceel aan de Molenweg op de grens van de bebouwde kom en een per ceel aan de Westkerkseweg. Blijven over de boomgaard van M.J. Klippel en de manege aan de overkant van de Langeweg. Beide plaatsen dienen nadrukkelijk bij het onderzoek van de kerkenraad be trokken te worden, vinden b. en w. Het college wijst er nog eens op, dat de kerkenraad het Holland Huis (dat nu elke zondag wordt gehuurd) wel kan vergeten, evenals de voormali ge gemeentewerkplaats, waar twee nieuwe basisscholen met een peu terspeelzaal komen. Raadslid mevr. E. Frigge-Hoge- steeger vroeg om de verschillende bouwmogelijkheden voor de kerk in Scherpenisse nog eens in de commissie gemeentelijke ontwik keling te bespreken. De burgemees ter zegde dat toe. De raadsleden M.J. Klippel en P.W.J. Hoek van de SGP waren maandagmiddag allebei afwezig, evenals wethouder I.C. Moerland. m deropvang Tholen wijt de problemen mede aan de afstandelijke houding van het gemeentebestuur. „Er heerst absoluut geen chaos bij ons, maar we zijn de laatste jaren hard gegroeid. En de gemeente heeft de kinderopvang altijd van een afstand bekeken en moeizaam subsidie toegekend. Daar hebben we steeds hard voor moeten werken!" Bij kinderopvang Tholen werken mo menteel al 22 personeelsleden. „We hebben het hartstikke druk. De perso neelskosten wegen zwaar en er is ook sprake van schaarste, terwijl de over heid nogal druk op ons legt om voor voldoende capaciteit te zorgen. De vraag is er en daar proberen we aan te voldoen. Het rijk stelt stimulerings gelden beschikbaar, maar die heeft de gemeente nog niet ontvangen." Mevr. Verhage noemt het 'heel nor maal' dat er een tijdelijk financieel deskundige voor zestig mille wordt aangetrokken. „In vier jaar moeten we onze organisatie verdubbelen en dan huur je deskundigheid in bij een organisatie-adviesbureau. Dat speelt echt niet alleen in Tholen. De ge meente is bij deze aanpak betrokken en die heeft er ook belang bij, want eind 2002 moet het allemaal klaar zijn", aldus mevr. Verhage. Het bestuur van de stichting kinder opvang gaat ervan uit, dat de finan cieel deskundige van Deloitte en Tou che zijn opdracht medio januari 2001 heeft afgerond. De accountant gaat een onderzoek instellen naar de renta biliteit van de vier verschillende vor men van kinderopvang (in de Oester schelp, in de particuliere Puk en Muk-huizen, bij gastouders en de bui tenschoolse opvang zoals die nu in peuterspeelzaal de Fabeltuin is onder gebracht). Een prognose van het fi nancieel resultaat 2e halfjaar 2000 moet er komen en er dient een plan ning- en controlesysteem ontwikkeld te worden met de daarbij behorende rapportages. De inrichting van een goede administratie, het opstellen van een meerjarenbegroting en de defini tieve invulling van een boekhouder met mandaat en budget behoren ook tot de opdracht. Volgens b. en w. is landelijk een beeld te zien dat overeenkomt met de pro blematiek van de Thoolse stichting. „De ontwikkeling van de snelle groei van de kinderopvang, daarmee gepaard gaande activiteiten en de daarbij behorende leiding heeft geen gelijke tred gehouden. Gezien de ex plosieve groei de laatste jaren moet aan de ontwikkeling van een aantal functies aandacht besteed worden. Op korte termijn moet over de lei ding van de kinderopvang Tholen duidelijkheid ontstaan", aldus b. en w. in hun voorstel aan de raad. Het gaat om een éénmalige bijdrage van 60.000 gulden, die uit de reser ve stimuleringsregeling kinderop vang wordt gehaald. Als later blijkt, dat de gelden uit de stimuleringsre geling nodig zijn voor het bekosti gen van de verdere uitbouw van kinderopvang, zal de zestig mille ten laste van de post onvoorzien van de gemeente worden gebracht. Bij dat aspect zette PvdA-raadslid mevr. M.A. Velthuis een vraagteken. „Wij vragen ons af of deze reserve daar wel voor bedoeld is." Burge meester W. Nuis, die wethouder I.C. Moerland verving, zei dat het college voor deze aanpak gekozen heeft. „We willen op korte termijn de kinderop vang veilig stellen en uit welke pot dat dan betaald wordt, dat is vers twee. De pot onvoorziene uitgaven is ook niet die grabbelton die we ervan kunnen maken. Onvoorzien heeft ook zijn grenzen", zei Nuis. ZIE VERDER PAGINA 5 Het huisvestingsbeleid is er op ge richt, dat in alle woonkernen ge bouwd wordt voor de natuurlijke be volkingsaanwas, terwijl in Tholen ook migratie is toegestaan. In ver schillende kernen zijn de bouwmoge lijkheden beperkt. Er is sprake van grote druk op de woningmarkt. Dit resultaat vaak in jarenlang wachten op een geschikte kavel bouwgrond. Volgens de twee raadsfracties doet het huidige systeem van kaveltoewijzing door loting onvoldoende recht aan langdurige en serieuze belangstelling van gegadigden voor bouwgrond in een bepaalde woonkern. „Wij vinden het gewenst, dat de schaarse bouw grond op een zorgvuldige en eerlijke wijze wordt verdeeld, waarbij de ge spannen marktsituatie en de - soms jarenlange - inspanningen van men sen om een kavel te verwerven, met elkaar in evenwicht moeten worden gebracht. Daarom stellen we voor om hel huidige systeem van kaveltoewij zing door loting dusdanig aan te pas sen, dat het aantal jaren dat een ge gadigde voor bouwgrond voor een bepaalde kern staat ingeschreven, meeweegt in de kaveltoewijzing door loting. Wij vragen het college dit voorstel nader uit te werken en aan de raad ter bespreking voor te leggen", aldus de ChristenUnie en de SGP in hun schriftelijke vragen aan b. en w. Voor de loting van bouwkavels in Buitenzorg Tholen en de Muijepol- der Sint-Maartensdijk was de belang stelling enorm. Verschillende mensen profiteerden van de hoge huizenprij zen door hun eigen woning met flin ke winst te verkopen en plannen te maken voor een nieuw huis nu het lot hen zo gunstig gezind was. Het leidt mede tot doorstroming, zodat er in de oudere wijken weer woningen be schikbaar komen. Maar het overgrote deel van de gegadigden in zowel Bui tenzorg als de Muijepolder werd te leurgesteld, hoe lang ze ook al op de wachtlijst stonden. In de algemene beschouwingen over de begroting 2001 noemt de Chris tenUnie de loting onbevredigend. „Een recent voorbeeld in Sint-Maar tensdijk geeft aan, wat hiervan de on gewenste neveneffecten zijn. Het is triest, dat burgers die soms til vele ja ren op een kavel wachten, dezelfde kans hebben als een toevallige pas sant of een belegger. Wij willen de gewogen loting. Hoe langer men in geschreven staat, hoe groter de kans. Bijvoorbeeld vijf jaar is vijf kansen, l jaar of minder is 1 kans. Hiermee krijgt de al lang wachtende lokale be volkingeen eerlijker kans. Bovendien zou een inwoner slechts eens in de tien jaar voor een kavel in aanmer king kunnen komen." Volgens de ChristenUnie drukken projectontwikkelaars een te groot stempel op de mogelijke uitbreidin gen. De gemeente zou alle grond in mogelijke uitbreidingsgebieden voor de komende 25 jaar in bezit moeten krijgen. De eigenlijke bouw zou slechts in dat tempo moeten plaats vinden dat nodig is om de bevol kingsgroei op Tholen op te vangen. Compact bouwen is gezien de schaarste van de grond van belang, aldus de ChristenUnie. De woningstichting Beter Wonen laat de kassa rinkelen. Dit jaar worden maar liefst 82 huurwoningen ver kocht aan huurders. Het grootste deel daarvan staat in Oud-Vossemeer: 28. In Sint-Annaland wil directeur J. Kloet 20 huizen kwijt en in Sint- Maartensdijk 15. In de andere woon kernen gaat het om kleinere aantallen. In Poortvliet en in Scherpenisse elk 7 huizen, in Sint-Philipsland 5 en in de Kotterstraat te Tholen wordt er 1 lege woning te koop aangeboden aan ieder die dat wil. Bestaande huurders krij gen als eerste gelegenheid en Hop mans en Geense zal de desbetreffende huizen taxeren. Bovendien heeft Be ter Wonen nog toestemming nodig van de inspectie van de volkshuisves ting. Van de 82 huizen staan er een aantal leeg. Hiervoor hebben zich al kandidaten bij de woningstichting ge meld. In 137 huurwoningen van Beter Wo nen wordt de keuken vervangen. Door zogenaamde front-wisselsyste men zijn de huurders in de gelegen heid gesteld om zelf hun kleurkeuze kenbaar te maken en meer dan negen tig procent van de betrokkenen heeft dat ook gedaan. Volgend jaar hoopt de woningstichting door middel van een proefopstelling de keuzemoge lijkheden nog inzichtelijker te maken. Daarnaast kunnen huurders nog een langer blad of extra kastjes kiezen, maar dat mag direct met de aannemer geregeld worden. Bij een groot aantal huizen wordt de vinylwandbekleding in douche, wc en keuken vervangen door tegels. Ook hier krijgen de huur ders de kans een kleur te kiezen. Te vens worden het sanitair en de kranen vervangen. Huismeester Kees Franke voelde zich een soort vader voor Annewas, maar krijgt geen opvolger bij vertrek Algemene beschouwingen: SGP hamert op straten, PvdA wil burgemeester bruggenbouwer maken, CU ziet strafschop van 2,5 miljoen gemist, WD wil agent in elke plaats, CDA wil jeugd dijken schoon laten maken en D66 maakt speerpunt van recreatie Waardige levensavond voor bejaarde honden Snotdolf heeft clubvlag, maar wil ook eigen accommodatie Middenstand kan alleen in fede- ratieverband een vuist maken SGP heeft problemen met uitbreiding van 'huisjes op twee wielen' WHS zet zegereeks voort, maar SPS na tweede nederlaag op rij weer met beide benen op de grond MEN WORDT NOOIT BETER BEDIEND DAN DOOR ZICHZELF Dit nummer bestaat uit 22 pagina's Een ploeg van de blusgroep Sint- Maartensdijk (onder de naam Ont stekers) doet zaterdag in Tholen- stad mee aan de najaarswedstrijd van de regionale brandweer West- Brabant. Er zijn twaalf deelnemers, die vanaf kwart voor acht 's mor gens in actie komen. Een en ander speelt zich af rondom de haven, de molen, de voormalige oesterputten en op de Markt. Niet het brandweer- werk is het belangrijkste onderdeel van deze wedstrijd, maar de samen werking en saamhorigheid. Deze za ken worden via diverse spelelemen ten gestimuleerd en beproefd. De regionale wedstrijd wordt voor de zevende keer gehouden. Mocht Ou denbosch winnen, dan krijgt die de wisselbeker definitief in zijn bezit. Eigenlijk had Kruisland, als winnaar in 1999, de wedstrijd moeten orga niseren, maar dat korps kreeg in mei al een lagedrukwedstrijd te regelen. Daarom bood de blusgroep Tholen aan om de organisatie over te ne men. De dag wordt afgesloten met een gezamenlijke maaltijd in Meul- vliet, waar aansluitend de prijsuitrei king plaatsvindt. De ledenvergaderingen van beide banken hebben donderdagavond una niem mandaat verleend aan hun be stuur om de intentieverklaring te on dertekenen en dat gebeurde maan dagavond tijdens een vergadering van de fusiecommissie in de Gouden Leeuw te Scherpenisse. „We moeten de tijd verstaan", zei bestuursvoorzit ter J.L. van Gorsel tijdens de leden vergadering van de Rabobank Tho len. „Bij mijn aantreden als voorzitter van de raad van toezicht was ik hoge lijk verbaasd dat er nog twee Rabo banken op Tholen waren", bracht prof. dr. A. van der Zwan op de leden vergadering in Sint-Annaland naar voren. De affaire Doetinchem, die de Rabo- bankorganisatie vele miljoenen gul dens heeft gekost, blijkt de aanlei ding tot de nieuwe fusiepoging te zijn. De verscherpte richtlijnen op het gebied van de effectendienstverle ning maken het onmogelijk dat de twee banken afzonderlijk nog actief blijven op dit belangrijke terrein, dat heel veel provisie-inkomsten ople vert. Om de lucratieve beleggingen voort te kunnen zetten, moet er vanaf 1 januari 2001 samengewerkt wor den om voldoende gecertificeerde adviseurs in huis te hebben. „En de enige effectieve manier van samen werking is dan fusie", zei Van der Zwan. Op een vraag van een lid of Rabobank Nederland hier niet de hand in had, liet hij weten: „Rabo- bank Nederland ziet deze fusie graag, maar wij beslissen het zelf. Het is ook nodig om voor het grootbedrijf op Tholen een volwaardige gespreks partner te zijn. Het zou dom en kort zichtig zijn om de mogelijkheden die er nog liggen, niet te benutten." Van der Zwan noemde het drukken van de kosten en het behalen van effï- ciencyvoordelen nog niet zo belang rijk als de effectieve benutting van het potentieel op Tholen. „Er ligt nog een heel werkterrein binnen te halen en dat kan door krachtenbundeling." Bestuursvoorzitter J. de Boer wees erop hoe het gescheiden optrekken van de beide banken tot ongewenste gevolgen heeft geleid. „We zijn el- kaars concurrenten geworden en de groei van de Rabobank Sint-Anna land/ Poortvliet is mede een gevolg van het vertrek van klanten bij de Ra bobank Tholen." De Boer achtte de fusie noodzakelijk om de klanten goed te kunnen blijven bedienen. „Laten we vooral waken voor achter hoedegevechten met een licht dog matische inslag", zo waarschuwde hij de 34 aanwezige leden. Zijn collega Van Gorsel had tegen over zijn 26 leden (er waren nog veel meer personeelsleden aanwezig: 36) heel wat minder overtuigingskracht nodig om het mandaat te krijgen, al lukte dat ook in Sint-Annaland uit eindelijk zonder tegenstemmen. Zie verder ook pagina 9. In De Gouden Leeuw in Scherpenisse 'verloofden' de twee Thoolse Rabobanken zich. De intentieverklaring om tot een echt 'huwelijk' te komen, werd ondertekend door de bestuursvoorzitters J.L. van Gorsel (links vooraan) en J. de Poer. Ook de voorzitters van de raden van toezicht tekenden voor akkoord: rechts P.M. Groffen en links A. van der Zwan. i a Y

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 1