'Beter een beslissing nemen die fout blijkt, dan er geen nemen' Waarschuwing voor risico's bij kentering Eevliet holt voor project van Novib Zeven scholen krijgen 16 computers Met onze brillen magu gezien worden Van Dijke Zeeland b.v. opent uitbreiding en viert 40-jarig bestaan Rabo vindt CPB te optimistisch Bankkantoren in Scherpenisse en Stavenisse op termijn dicht Donderdag 28 september 2000 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 Verjaal De multimedia specialist in de regio Van Dijke Zeeland b.v. opende vrijdagmiddag het uitge breide bedrijfspand aan de Kwekerijweg te Sint-Philips- land met de nodige feestelijkheden. Tegelijk werd het 40-jarig bestaan van het bedrijf gevierd. Een luchtige en tourage werd afgewisseld met een serieuze presentatie en enkele goedgesproken woorden. Druk was het in elk geval wel. De vele bezoekers werden vanaf de parallel weg van de Krabbenkreekweg met ouderwetse dubbel dekkers vervoerd naar het feestadres. Kansen Videofilm Prof.dr. A. van der Zwan: niet alles kan De voorzitter van de raad van toezicht van de Rabo bank Sint-Annaland/Poort- vliet gaf donderdagavond niet de gebruikelijke riedel over de jaarrekening. Prof. dr. A. van der Zwan maak te 'een waarschuwende kanttekening' en zei be ducht te zijn voor de risi co's die aan verdere groei kleven. P.M. Scherpenisse concludeerde, dat Van der Zwan ,aan de noodrem' trok en dat er een samen hang was met de komende fusie, maar dat ontkende de voorzitter van de raad van toezicht. Ongelukken Mooie verhouding Honderd nieuwe leden De troonrede is al heel snel in vervulling gegaan op ze ven basisscholen in Oud-Vossemeer, Poortvliet en Scherpenisse. Kondigde koningin Beatrix onlangs extra middelen aan voor het onderwijs, met name ook om computers te kopen, Budelpack bediende de regering op haar wensen. Directeur Peter Ingelse overhandigde maandagmorgen op de School met de Bijbel te Poort vliet drie computers aan groep 5 en 6. En dat waren de eerste van de totaal zestien p.c.'s die dit verpakkingsbe drijf aan Thoolse scholen schonk. Wie mag blijven en wie niet? Waren er op de alge mene ledenvergadering van de Rabobank Tholen maar weinig opmerkingen over de fusieplannen met Sint- Annaland/Poortvliet, over het verdwijnen van kanto ren werd wel het nodige gezegd. Molendijk 3-4,4695 BB St. Maartensdijk, Tel. 0166 - 66 23 15 ELECTRO WORLD. DE WERELDZAAK DIE JE KENT Waarom "oil u met minder genoegen nemen Kerkstraat 5-13 Steenbergen Telefoon (0167)553385 Computers, netwerken, printers, faxen. Zaktelefoons, telefoon- De specialist voor de particuliere centrales, en klein zakelijke markt Beeld en geluid. De kleinkinderen van Dim van Dijke braken bij wijze van openingshandeling door een piepschuimen muur heen. Van Dijke Zeeland b.v. bestaat al sinds 1960. Het begon als een loon werkers- en bloembollenteeltbe- drijf. Vader Jan van Dijke en zijn zoons Adri en Dim van Dijke ont wierpen en bouwden zelf machines om het werken gemakkelijker te maken. Een bollenpeller bijvoor beeld. Daaruit groeide een metaal bedrijf met twintig werknemers en een afzet in zowel het binnen- als buitenland. Het bedrijfspand aan de Kwekerijweg is met de geopende nieuwbouw uitgebreid van 1200 tot 2500 vierkante meter. Burgemeester W. Nuis heeft het er maar druk mee. Het is de zoveelste opening die hij in enkele weken tijd mag verrichten. „Het gaat econo misch goed met Tholen", meldde hij dan ook in zijn toespraak voor de nieuwe hal van Van Dijke Zee land b.v. De tientallen gasten had den zich buiten in het zonnetje ver zameld. „We zitten in een situatie waarin bedrijven kunnen verbete ren. Er wordt gebouwd of ver bouwd. En dat komt ten goede aan de uitstraling, maar zeker ook aan de werkgelegenheid", aldus Nuis die aangaf wel een kleine link te hebben met de landbouw in Zee land. „In 1974 had men hier te lij den van zware regenval. De oogst was niet meer met machines uit de grond te krijgen. Dus wat doe je dan? Je trommelt een hoop soldaten en wat leidinggevenden op om de knollen en bollen uit de klei te trek ken. En zo ben ook ik in die tijd als jonge officier naar Zeeland gegaan om hieraan mee te helpen." Van Dijke Zeeland b.v. is gegroeid in de loop der jaren. En behalve de nu geopende uitbreiding van het pand, heeft directeur Dim van Dijke aangegeven dat hij een uitbreiding van het personeelsbestand niet uit sluit. „Dat kan ook niet als je als be drijf innovatief bezig wilt zijn", zei Nuis. „En u wilt dat. Toen de bollen uit deze streek verdwenen, was dat een bedreiging voor uw bedrijf. Maar u bent hier gebleven en hebt van die bedreiging een kans ge maakt. Blijf dat maar doen. Maak van uw zwakke punten, uw sterke punten. Of zoals vader Jan van Dij ke zei: 'Je kunt beter een beslissing nemen waarvan je achteraf moet zeggen dat die verkeerd is geweest, dan dat je geen beslissing neemt.' Uw beslissingen zijn in elk geval de juiste geweest", besloot de burge meester. Op een sein van Nuis, ging de rol deur van de nieuwe fabriekshal open en werd er een muur van piep- schuimblokken zichtbaar. Toen de deur helemaal open was, werd die muur van binnenuit doorbroken door de kleinkinderen van Van Dij ke. De directeur betrad vervolgens binnen het spreekgestoelte en hield een korte toespraak. „Mijn vader begon destijds het loonbedrijf in de teelt en verwerking van gladiolen. In de loop der jaren zijn beide zoons in de onderneming gekomen. De mechanisatie stond toen nog in de kinderschoenen. Er deden zich spe cifieke problemen voor. Die prik kelden ons om zelf machines te ont wikkelen. De vraag van collega telers bleef niet uit. Gedreven door kwaliteit, flexibiliteit, creativiteit en samenwerking zijn we doorgegaan. In 1985 verhuisden we vanuit de dorpskern naar het industrieterrein. Het bedrijf groeide. Er kwamen meer en grotere machines. En nu is het een internationaal bedrijf. Nu, na 40 jaar mag het resultaat er zijn. Maar dat alles heeft geen waarde zonder de inzet en de kwaliteit van onze grandioze medewerkers. Met name in dit laatste jaar hebben ze extra inspanningen moeten verrich ten", aldus Van Dijke die ook zijn 'baas, uitlaatklep en vriendin' be dankte, namelijk zijn vrouw Lenie. Ook stond Van Dijke stil bij dege nen die deze feestelijkheden niet meer konden meemaken, namelijk zijn vader en broer. De moeders Van Dijke en Geense waren wel aanwe zig. Na de toespraak van Van Dijke, werd de videofilm vertoond die het Sint-Philipslandse bedrijf heeft la ten maken. Een flitsende presentatie waarin stilstaande en bewegende beelden - ondersteund door een zoetgevooisde damesstem - een overzicht geven van de activiteiten van Van Dijke Zeeland b.v. Van het afsluiten van het contract via het ontwerp met behulp van moderne computers tot aan de productie en levering met de eigen vrachtwagens van Van Dijke. Tijdens de dag voor genodigden en ook de open dag voor alle belangstellenden was ook het laatste paradepaardje van het bedrijf, een mobiele landspoeler, te zien. Deze grote machine op rups banden was speciaal hiervoor terug gehaald naar Sint-Philipsland en stond tentoongesteld bij de opslag loods van Van Dijke. Vele bezoekers en gasten deden het bedrijf van Van Dijke aan. Bij de opening werden ze getracteerd op optredens van een pianist, een zi geunerorkest, een clown en een goochelaar. Kosten noch moeite waren gespaard om van de gecom bineerde opening en viering van het 40-jarig bestaan een groot feest te maken. De gemaakte videofilm zal worden gebruikt als bedrijfspresen tatie op onder meer beurzen. De resultaten 1999 waren fraai met een stijging van de nettowinst van 951 mille naar 1.059.000 gulden. De brutowinst nam toe van 2.015.000 naar 2.382.000 gulden, maar van het resultaat van vorig jaar ging 752 mille naar de stroppenpot en 571.000 gulden naar de belas tingdienst. „Met het bestuur verheugen wij ons over die positieve resultaten", zei Van der Zwan. „De trend van de laatste jaren zet zich door, wat een compliment aan het adres van de di recteur-bestuurder en zijn team waard is. We hebben echter van het toezicht zeer serieus werk gemaakt en de raad van toezicht hecht eraan een waarschuwende kanttekening te maken. Na acht jaar praktisch onon derbroken hoogconjunctuur zijn er tekenen die op een kentering wij zen. Maar ook als die kentering zich niet mocht voordoen, moeten wij ons niet alleen laten leiden door ex pansie. Snel oplopende arbeidskos ten en grondstoffenprijzen zetten winstmarges onder druk." Expansie kan volgens Van der Zwan een uitnodiging zijn tot onvoorzich tigheid. „Groeimogelijkheden moe ten zorgvuldig tegen de risico's af gewogen worden. De raad van toe zicht heeft het bestuur gevraagd hierop alert te blijven en de afwe gingen extra aandacht te geven. In een bijzondere vergadering deze week hebben we afgesproken, dat de portefeuille de komende maan den grondig zal worden nagelopen. Zo hebben we heel wat vergaderd in de afgelopen periode. De admini stratieve organisatie en de naleving van de voorschriften krijgt in een stappenplan de nodige aandacht. Terugkijkend op 1999 kunnen we zeggen, dat het afgelopen jaar bij zonder goed is afgesloten en de jaarrekening is ook in orde bevon den", aldus de verklaring van de voorzitter van de raad van toezicht, die met applaus werd ontvangen. Bestuursvoorzitter J. de Boer zei te hechten aan een goede interactie en positief-kritische benadering. „De wijze woorden van de raad van toe zicht heeft het bestuur goed in haar oren geknoopt. In de troonrede zei de koningin al, dat er nu sprake is van welvaart, maar dat we ook moe ten denken aan het welzijn in de toekomst. Het hoofd koel dus en de voeten warm", aldus De Boer. P.M. Scherpenisse voelde toch een bepaalde opbouw in deze vergade ring. „Eerst trekt Van der Zwan aan de noodrem en dan komt er een fu sievoornemen. Hoe zit dat? Er wordt over toetsing van risico's ge sproken. Zijn er negatieve tekenen? Is er geen groei meer mogelijk bij deze bank?", informeerde Scherpe nisse. Van der Zwan bracht naar voren, dat de opbouw die Scherpenisse veron derstelde, er totaal niet in zat. „Er is geen sinister scenario. Onze opmer kingen staan volledig los van het fu sieplan. Het is een kwestie van openheid naar onze leden toe." De voorzitter van de raad van toe zicht wees erop, dat het een hele normale, menselijke eigenschap is, dat wanneer het een hele tijd goed gaat, de voorzichtigheid daaronder te lijden heeft. „Als je niet oppast, gebeuren er dan ongelukken, want de bomen groeien niet tot in de he mel. Er moet geen mentaliteit ont staan van: alles kan, want het het gaat goed. We zijn niet tegen ex pansie, maar de risico's moeten we goed blijven afwegen." Bestuursvoorzitter De Boer kon zich er wel in vinden. „Wij prijzen ons gelukkig met een scherpe raad van toezicht, die ons de spiegel voorhoudt om de kwaliteit in de or ganisatie te houden." Directeur Slieker had in zijn toelich ting bij de jaarrekening 1999 aange geven, dat de bank een goed ge spreide bedrijfsportefeuille heeft. „Met 30% landbouw, 30% binnen vaart en 30% midden- en kleinbe drijf is er sprake van een hele mooie verhouding bij de uitzettingen. Met 209 tegenover 170 miljoen gulden in 1998 zijn we op een enorm bedrag aan leningen uitgekomen, maar het is duidelijk minder meer dan een jaar eerder. De verhouding bedrij ven/particulieren is stabiel gebleven. Onder druk van de stijgende uitzet tingen daalt onze solvabiliteit en dat moeten we goed in de gaten houden. De bancaire productiviteit is goed. Als we 1 gulden uitgeven, verdienen we 38 cent, dus het aantrekken van meer personeel is een goede investe ring geweest. De provisies zijn een hele belangrijke pijler voor onze bank. In het belegd vermogen zit bijna een verdubbeling." De directeur gaf de leden behalve de terugblik op 1999 ook al een stand per 1 september 2000 met de begro ting voor dit jaar. Aan de hand daar van merkte P.M. Scherpenisse op, dat de afdeling verzekeringen dan nog een hele slag moet maken ge zien de ontvangen assurantieprovi sie per 1 september van 255 mille en de begroting voor heel 2000 van 500.000 gulden. De directeur hand haafde zijn prognose omdat volgens hem in de laatste maanden van het jaar heel veel levensverzekerings- posten worden gesloten. Bestuurslid M.D. Geuze en lid van de raad van toezicht D.L. Hage wer den bij acclamatie herkozen, zodat ze elk aan hun tweede periode be ginnen. P.J. Moerland en C. de Jon ge werden aangewezen om de notu len voorlopig vast te stellen. Het ledental van de vereniging steeg van 671 tot 750, een groei van bijna 12%. Er kwamen meer dan honderd nieuwe leden bij, maar door overlij den verminderde dat aantal. De le dengroei werd gestimuleerd door de uitgiften van ledencertificaten, waarmee 3,2 miljoen gulden binnen werd gehaald. Eind dit jaar komt er nog zo'n ronde, kondigde directeur Slieker aan. In het kader van het ledenbeleid komt er een cursus telebankieren. Het bankblad 'Oog voor onderne men' zal als ledenblad gaan funge ren. In de laatste uitgave was be knopt het jaarverslag over 1999 opgenomen. Aangezien dertig pro cent van de aan de bank toever trouwde middelen bij de ouderen zit, zal de bank speciaal aan deze doel groep aandacht schenken. De gene ratie van na de oorlog wordt binnen kort de grijze golf. Ondernemers uit die groep gaan hun bedrijven te gel de maken, waardoor het belegd ver mogen bij de Rabobank Sint-Anna- land-Poortvliet de komende vier jaar zal verdubbelen, zei directeur Slie ker. Met rood-wit lint zijn de banen voor de verschillende groepen afgezet bij de sponsorloop van basisschool de Eevliet te Poortvliet. Alle 75 leerlingen van openbare basisschol de Eevliet in Poortvliet zetten het donderdagmiddag op een lopen. Op het sportveld wel te verstaan en met de bedoeling om geld bijeen te brengen voor een goed doel. Leerkrachten en medezeggenschapsraad organi seerden namelijk een sponsor loop waarvan een kwart van de opbrengst bedoeld is voor de No vib. De Nederlandse organisatie voor internationale ontwikke lingssamenwerking - in 1956 op gericht - geeft geld en advies aan meer dan 700 partnerorganisa ties die in derdewereldlanden projecten opzetten samen met de bevolking. „We doen al jaren mee aan de muntjesactie van de No vib", legde schoolleider J.H. Kers uit. Na de zomervakantie verza melen de kinderen buitenlands muntgeld en dat gaat naar het goede doel. Vorig jaar leverde dat in Poortvliet zo'n 700 gulden op, terwijl de Novib met 620.000 gul den over het hele land een re cordopbrengst noteerde. Dit jaar is de opbrengst van de muntjes actie bestemd voor projecten in het onderwijs en de gezondheids zorg. Ook de opbrengst van de sponsorloop van de Eevliet - het bedrag is pas bekend als alle kin deren hun sponsorgeld hebben ingeleverd - komt daaraan deels ten goede. „Een scholenproject in Burkina Faso", aldus Kers. Van een ander deel van het geld wil de school sport- en spelmateriaal aanschaffen. Op het sportveld waren drie par koersen uitgezet voor de verschil lende groepen. De kortste afstand was bedoeld voor de groepen 1 tot en met 4. Deze kinderen kre gen bovendien na elk rondje een sticker op de kaart rond hun hals, zodat ze 's avonds thuis zelf konden zien hoeveel rondjes ze hadden gelopen. Halverwege het voetbalveld bogen de groepen 5 en 6 af en de twee hoogste groe pen liepen de langste ronde. Aan de kant werd het aantal geturfd. Een groep ouders en leerkrach ten had daartoe kaarten gekre gen met daarop de namen van een aantal leerlingen. De kinde ren riepen zelf al als ze weer een keer langs kwamen. Het zonnetje scheen en daardoor was het be hoorlijk warm om te rennen. Na afloop was er voor ieder kind een herinnering en een glaasje fris, wat door de Rabobank werd ge sponsord. Groep 5 en 6 van de School met de Bijbel in Poortvliet werden door Budelpack blij gemaakt met een computer. Links directeur Peter Ingelse van het verpakkingsbedrijf met ict-leerkracht Jan van Luik, rechts Jan Kees Hage van Budelpack met schooldirecteur Peter Grabijn. (Advertentie LM.) „We willen op deze manier het het gebied van de automatisering. Thools welzijn dienen en het eiland leefbaarder maken", zei Ingelse. „Wat terugdoen in het gebied waar we werken en waarin een groot aantal van onze medewerkers wo nen. Budelpack helpt mee om de inhaalslag te maken die nodig is op Het is nu vechten om een computer in de klas en de toekomst is dat er 1 p.c. op de 4-5 kinderen beschikbaar komt. Dicht in de omtrek van Poortvliet gaan we daaraan meehel pen." De levering loopt via de stichting Furbie die in het leven geroepen is door het ministerie van onderwijs, werkgevers- en werknemersorgani saties. Budelpack stelde het geld beschikbaar (tussen de 15 en 20.000 gulden) en Furbie zorgde voor hergebruik van computers. Ook garantie en onderhoud wordt door die stichting verzorgd. Directeur Peter Grabijn van de Poortvlietse basisschool was in zijn nopjes. „Door deze schenking zit ten we al voorbij ons streven van 1 computer per 10 leerlingen. Voor onze 85 leerlingen zijn inmiddels 13 computers beschikbaar. Naast p.c.'s gaat het ook om programma's en om instructie van de leerkrach ten, die hun digitale rijbewijs moe ten halen. Een kind weet namelijk meer van de computer dan de leer kracht. In Jan van Luik hebben we inmiddels een ict-leerkracht binnen onze school en de computer wordt een echt leermiddel. Kinderen die moeite hebben met bepaalde vak ken, kunnen dat via de computer invididueel bijspijkeren en onze er varing is, dat een kind ontzettend snel leert via de computer." Budelpack schonk de twee scholen in de thuisbasis Poortvliet (De Ee vliet en de School met de Bijbel) elk 3 computers. Die Heenetrecht- school, de Ark en de Sint Anthoni- usschool in Oud-Vossemeer, als mede de Oosterscheldeschool en de Groen van Prinstererschool uit Scherpenisse kregen elk 2 compu ters. Budelpack co-packers wil de ze actie het komende jaar voortzet ten, zodat er ook andere basis scholen op Tholen van een compu ter voorzien worden. Schaalvergroting houdt meestal in dat kleinere kantoren moeten sluiten. Dat wordt vooraf nooit hardop gezegd, maar de praktijk laat zien dat dit vaak het gevolg is. Op vragen van leden over de kantoren in Scherpenisse en Stavenisse, gaf bestuursvoorzitter J.L. van Gorsel een verrassend eerlijk ant- Rabobank Nederland vindt de voor spellingen voor dit en volgend jaar van het centraal planbureau (CPB) te positief. Dat zei mevr. A.C. van den Berg donderdagavond op de le denvergadering van de Rabobank Tholen in Meulvliet. Zij is werk zaam in de stafgroep economisch onderzoek van Rabobank Neder land. Voor Nederland is er volgens mevr. Van den Berg nog werk aan de winkel op het gebied van lastenver lichting, arbeidsparticipatie (meer mensen aan het werk, ook vrou wen), verhoging van de arbeidspro ductiviteit en terugbrengen van de schuldenlast. woord. „Hoewel het nu nog niet aan de orde is, moetje realistisch zijn. De kantoren in Scherpenisse en Stavenis se zullen op den duur verdwijnen. Dergelijke kleine kantoren kunnen gewoon niet blijven bestaan, vanwege de eisen die de maatschappij, maar ook instanties aan ons stellen. Ziet u het al voor u. Een kantoor in Scherpe nisse met iemand die verstand heeft van agrarische zaken, verzekeringen, middenstand, effecten en noem maar op? Dat gaat gewoon niet." Houdt dan een soort servicepunt open waar mensen één avond in de week voor papierwerk terecht kunnen", sugge reerde één van de aanwezigen. Van Gorsel gaf daar geen concreet ant woord op. „We moeten het ook be taalbaar houden. En een betaalauto maat in Scherpenisse heeft ook voordelen. Natuurlijk is persoonlijk geholpen worden door een aantrekke lijke medewerker van de bank een voordeel. Helaas doet schaalvergro ting wel eens pijn. Maar we moeten erdoorheen. Bovendien zijn er zoveel manieren om je bankzaken te regelen via bijvoorbeeld telebankieren en in ternet. Daar wordt steeds meer ge bruik van gemaakt." Op die manier doorredenerend en -bezuinigend lijkt Advertentie I.M. ook het voorbestaan van de kantoren in Poortvliet en Oud-Vossemeer niet zeker. St.-Philipsland is qua inwoner tal ook niet bijster groot, maar zit wel licht te ver van andere plaatsen met een Rabobank af, om daar de tent op termijn ook te sluiten. Zo zou het toe komstscenario voor de Rabobank in de gemeente Tholen er na een eventu ele fusie als volgt uit kunnen zien over een tiental jaren: één bank met vier filialen in Tholen, St.-Maartens- dijk, St.-Annaland en St.-Philipsland. Advertentie I,M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 14