'Slachtoffer geworden van onderwijssysteem' Achterop auto rijden kost 500 gulden boete Verburgh Filmopnamen eiland in de tijd Aantal bezoekers expositie van Vosmeer 2000 valt tegen Forse geldboetes voor hardrijders Aanfluiting zo weinig Thoolse vrijwilligers voor monumentendag Twee documentaires over landbouw en dorpsleven Gerard van Gammeren en Monique Hommel winnen fotowedstrijd Proef Tholen met intranet Donderdag 21 september 2000 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Schoolverzuim met 250 gulden beboet „We hebben er alles aan gedaan om onze zoon naar school te krijgen, maar de ondersteuning die we kregen was be neden alle peil." De 50-jarige A.A. van der V. uit Tholen probeerde vrijdagmiddag tevergeefs de kantonrechter van zijn gelijk te overtuigen.Vorig jaar bleef zijn toen 16-jari- ge zoon vijf weken weg van school en voor dat verzuim kreeg de vader een boete van 250 gulden opgelegd. Doorzetten De 43-jarige P.B. uit Bergen op Zoom vindt het 'bela chelijk' dat hij 500 gulden moet betalen wegens het ver oorzaken van een aanrijding. De man reed 11 september vorig jaar op de oprit naar de Thoolse brug achterop een andere auto die stilstond voor een rood verkeerslicht. Toen het slachtoffer er politie bij wilde hebben en agres sief werd, was B. in zijn auto gestapt en doorgereden. Onvoldoende schuldbesef Motorrijder aangereden b.v. Antwerpsestraat 12 - 14 - 16 4611 AG Bergen op Zoom "1 tel. 0164 - 237940 Fax 245360 specialisten in - Computersnetwerken, systemen op maat - Bi-end audio, (speciale luisterruimte]. - Beeld en geluidsystemen door heel uw huis. - Eigen technische dienst en service afdeling. Gerard d'Olivat is begonnen met de opnamen voor twee films over Tholen, die over een jaar te zien zullen zijn. 'Eiland in de tijd' is de titel van het tweeluik. In twee keer 45 minuten zal een beeld worden getoond van de landbouw en het leven op het platteland. Het ministerie van landbouw en de NCRV financieren de film, die ook op de televisie te zien zal zijn. Geschiedenis v Saamhorigheid De publieke belangstelling voor de tentoonstelling in de Vossenkuil van foto's en tekeningen van Oud-Vossemeer was vrijdag en zaterdag voor de stichting Vosmeer 2000 teleurstellend. De 75 ingezonden foto's en de 105 teke ningen van de leerlingen van drie basisscholen, brachten slechts zo'n vijftig bezoekers naar het dorpshuis. De bes te foto in de categorie algemeen werd gemaakt door Ge rard van Gammeren, in de categorie mens en dier won Monique Hommel. Bij de tekeningen vielen van elke school drie leerlingen in de prijzen. Natuur Beheerscommissie Stavenissenaar moet 850 gulden betalen Niet verzekerd Van der V. zei dat zijn zoon het slachtoffer is geworden van het on derwijssysteem. De jeugdige Thole- naar - wiens gedrag volgens rechter M.J.M. Klarenbeek nogal eens te wensen overliet - werd in 1998 voor waardelijk geplaatst op de school voor speciaal onderwijs De Bösrand in Bergen op Zoom. Doordat hem op die school werd voorgehouden dat een normale baan voor hem nooit weggelegd zou zijn, werd de jongen niet gemotiveerd, zei de vader. Hij liet zijn zoon diverse keren op eigen kosten testen en probeerde hem te vergeefs elders geplaatst te krijgen. „Hij is voor het ivo getest, maar de mogelijkheid om naar dat onderwijs over te stappen is hem nooit gebo den." Vorig schooljaar bezocht hij één dag per week de school en liep vier dagen stage bij een varkensboer. Dat ging mis toen deze een week met vakantie ging. „We hebben de boer tevoren gewaarschuwd dat hij onze zoon van zestien niet alleen kon laten met 10.000 varkens", bracht de vader als verweer naar voren. In ie der geval was de zoon zijn stage plaats kwijt. Hij ging vervolgens bij een loonbedrijf aan de slag en meld de de school dat hij daar stage liep. Zijn vader had met dat baantje geen moeite: „Dat zou ik ook liever ge daan hebben dan totaal ongemoti veerd naar school gaan." Tussen 31 mei en 9 juli vorig jaar liet hij zich niet meer op school zien en De Bos rand meldde dat bij de leerplicht ambtenaar van de gemeente. Die kreeg van Van der V. te horen dat hij zelf voor een andere school en een stageplaats zou zorgen. De jongen ging vervolgens naar het Groencolle- ge in Goes. Inmiddels werkt hij bij Meeus Transport in Bergen op Zoom en volgt aan de streekschool een op leiding voor vrachtwagenchauffeur. „Ik ben blij dat er via wat omwegen nu een passende oplossing is gevon den", zei officier van justitie me vrouw C. Laukens. 21e stelde echter vast dat de jongen gedurende meer dan een maand, met medeweten van zijn vader, verzuimd had naar school te gaan. „Jongeren van die leeftijd hebben de stimulans van hun ouders nodig. Ze moeten leren doorzetten als ze eens met een tegenvaller ge confronteerd worden. Dat ze niets willen leren, dat gaat er bij mij niet in." Uit het rapport van de leerplicht ambtenaar had ze begrepen dat de jeugdige Tholenaar in oktober vorig jaar op het Groencollege kon begin nen. Ze eiste een geldboete van 250 gulden voor overtreding van de leer plichtwet. Nadat de jongen zelf achter gesloten deuren was gehoord, deed de kan tonrechter uitspraak. Hij vond dat Van der V. te ver was gegaan door zijn zoon te steunen in diens school verzuim. „U zult misschien gegron de redenen hebben gehad tegen de betreffende school, maar dan is dit niet de manier om daarmee om te gaan." Hij nam de eis van de officier over. Van der V. was het met het von nis niet eens, maar zag af van hoger beroep. „Dat zou tegen de Staat der Nederlanden moeten gaan en dan trek je toch aan het kortste eind." Eén rijbaan was vorig jaar septem ber afgesloten wegens werkzaam heden aan het wegdek van de brug. Voor de doorstroming van het verkeer waren er tijdelijk ver keerslichten geplaatst. „Ik had dat stoplicht niet gezien door de auto voor me, die volgens mij ook plot seling remde", verklaarde B. vrij dagmiddag tegenover kantonrech ter M.J.M. Klarenbeek. De bestuurder van de aangereden auto reageerde volgens B. agressief in zijn richting en wilde er politie bij halen. Hij had even staan wachten om een schadeformulier in te vul len, maar werd bang dat er klap pen zouden vallen en stapte daar om in zijn auto en reed weg. Daarbij raakte hij nog een wegaf- zetting. Het slachtoffer had vol gens de rechter verklaard dat hij stilstond voor rood licht, achter zich plots gierende banden hoorde en vervolgens een klap voelde. Zijn vrouw was door de aanrijding erg overstuur en werd door een andere automobilist naar familie in Tholen gebracht. Zij had last van pijn in de nek. B. - die via het nummerbord was achterhaald - zei dat hij achteraf een ingevuld scha deformulier naar de politie had verstuurd en dat de schade via de verzekering is vergoed. Officier van justitie mevrouw C. Laukens verweet B. dat hij onvol doende had opgelet en daardoor was ingereden op een stilstaande auto. „Dat kan heel vervelend let sel veroorzaken, gelukkig is dat hier meegevallen." Niettemin eis te ze een boete van 450 gulden, voor welk bedrag B. ook al een acceptgirokaart had gekregen. Hij vond het belachelijk: „Ik heb al zoveel schade en zoveel proble men door deze aanrijding. Het kan bovendien iedereen overkomen dat je eens niet oplet." De kanton rechter vond bewezen (lat B. het verkeer in gevaar had gebracht. „Ik vind, anders dan u, dat dit ver wijtbaar is. En omdat u onvol doende besef heeft dat u fout bent geweest, vind ik het transactiebe drag te laag. Ik leg u een straf op van 500 gulden." B. had daar geen goed woord voor over en beende boos de zaal in het voormalige Thoolse stadhuis uit. De 20-jarige D.A.M. de G. uit Poortvliet moest eveneens wegens een aanrijding voor de rechter ver schijnen. Ook al omdat verzuimd was haar een bekeuring toe te stu ren. Zij had op 26 oktober vorig jaar op de kruising van de Zuid straat met de Molenstraat ver zuimd een motorrijder voorrang te verlenen. Deze leek er heel ernstig aan toe te zijn - de traumahelikop ter werd nog gealarmeerd - en kwam er uiteindelijk met enkele gebroken ribben, een gebroken duim en kneuzingen vanaf. „Ik reed in de Zuidstraat en op het smalle stoepje langs de super markt liepen enkele kinderen. Dat vond ik eng en daarom hield ik hen in de gaten. Ik reed ook niet hard, in de eerste versnelling", vertelde de Poortvlietse tegen de rechter. „Plotseling lag de motor voor me, dat ging heel snel." De kruising van de Zuidstraat en Paasdijkstraat met de Molenstraat en Langestraat is niet erg over zichtelijk, vulde ze nog aan. Zag De G. de motorrijder volledig over het hoofd, deze had haar wél gezien en stak de kruising over omdat ze zo langzaam reed. De auto raakte nog juist de achterkant van de motor, die door de klap nog een tweede auto en een paaltje raakte. De officier van justitie vond het prima dat De G. extra aandacht had gehad voor de kinderen. „Maar feit blijft dat er een weg van rechts is waar verkeer uit kan komen. En dan moet je stapvoets rijden. U kent de situatie daar blijkbaar goed en had voorzichti ger moeten zijn." Ze eiste 350 gulden boete, gelijk aan de bekeu ring die De G. eigenlijk had moe ten ontvangen. De rechter, die zich realiseerde dat er veel van be stuurders in het verkeer wordt ge vergd - nam die straf over. Advertentie ï.M. De filmmaker won vorig jaar de de, maar het is juist andersom. Een kleine gemeenschap is veel dyna mischer omdat de lijnen veel kor ter zijn dan in de grote stad. Dyna miek is geen lawaai en drukte zoals sommigen denken. Om wat gedaan te krijgen, ben je in een dorp veel minder tijd kwijt dan in een grote stad. Je weet hier waar je terecht kunt, maar in de stad heeft nooit iemand tijd." culturele prijs van de provincie Noord-Holland met een film over Texel. Eerder won hij een prijs (een gouden kalf) met een film over wiegedood. Gerard d'Olivat werkt ook regelmatig mee aan pro gramma's voor de RVU die op Ne derland 3 worden uitgezonden. Binnenkort maakt hij deel uit van een forum tijdens de filmdagen in Utrecht, waarvan 'stad en platte land' het thema is. „Je hoort nogal eens dat de stad dynamisch is en het platteland het tegenovergestel- Gerard d'Olivat wil in zijn eerste documentaire de veranderingen in de landbouw vastleggen. Hij maakte al opnamen van de bloem zaadteelt met behulp van W.A. Boogaard. „De bloemen zijn prachtig, maar dat weet blijkbaar geen mens", zegt de filmmaker. Dinsdagmorgen legde hij de aard appelveiling in Sint-Annaland vast. Hij maakte opnamen van het keuren van de aardappelen in de hal door de handelaren, de gang van zaken in de mijnzaal en het transport van de aardappelen. Daarbij werden gesprekken ge voerd met de handelaren M. Bijl uit Poortvliet en Vastenhout uit Nieuw-Vennep, alsmede met vei lingdirecteur D.L. Hage. De suikerbietenoogst komt nog aan de orde en ook gesprekken met een vader en een zoon staan op het pro gramma. „Dan heb je geschiedenis en perspectief bij elkaar. Boven dien wil ik ook de seizoenen over brengen. Ik ben benieuwd hoe het hier in de winter is." Het tweede deel van de film zal over het gemeenschapsleven op een eiland gaan. „Ik wil de waar den en normen vastleggen, de saamhorigheid, de loyaliteit, de functie van het geloof. Allemaal elementen die in grote steden op de achtergrond zijn geraakt. Niet alles staat echter van tevoren vast. Ik zie er ook wel tegenop omdat sommige mensen misschien niet zo dol zijn op film en televisie, maar vanzelfsprekend laat ik ie dereen in zijn waarde. Ik moest eerst wel wennen aan het eiland, maar ik begin het nu mooi te vin den", aldus filmmaker Gerard d'Olivat. Leerlingen van de drie basisscholen zorgden voor 105 tekeningen op de tentoonstelling in de Vossenkuil. Volgens voorzitter C. Plompen van Vosmeer 2000 is de deelname aan de fototentoonstelling tegen gevallen. „We moesten er op het laatst nog zelf om gaan vragen of mensen foto's in wilden zenden. Ik weet niet waarom het zo is ge lopen. Driekwart jaar geleden zijn we al begonnen om er bekendheid aan te geven met folders die huis- aan-huis zijn verspreid en aan plakbiljetten op de scholen. We haden graag gezien dat de mensen zelf op pad waren gegaan voor dit jaar 2000. Het was toch ook een goede periode om foto's te maken. De vakantie viel erin. De mensen hadden toch een rolletje in de ca mera zitten." Wethouder R. Ravensteijn opende vrijdagavond de expositie door de deuren naar de grote zaal te ope nen. Hij zei hlij te zijn met het ini tiatief van de stichting. „Dat veö- hoogt de levendigheid in de woon kernen. Het college is daar voor stander van." Hij was benieuwd naar de resultaten. „Er is veel ge beurd in het dorp. Niet altijd ten voordele. Zo zijn vele midden standers uit de Voorstraat verdwe nen. Aan de andere kant zien we nieuwe wijken ontstaan zoals 'de Goudkust' en straks Welhoek. Op het bedrijventerrein Klaverveld is de grond in een half jaar tijd ver geven. Er staan leuke bedrijfjes." Hij feliciteerde Vosmeer 2000 met de tentoonstelling en hoopte dat er veel bezoekers zouden komen. Een rondje langs de panelen in de grote zaal leert dat menigeen zich heeft laten inspireren door geitjes en bokjes in een weitje achter het huis of runderen in üe natuur langs het kanaal of in het Ramme- gors. Er zijn ook paarden te zien, een nestje met jonge poesjes en parende libellen op een waslijn. Een enkele opname valt op omdat het leven van dikkopjes - onder water - in beeld is gebracht. Alle opnamen zijn in kleur gemaakt en hebben meestal het standaardfor maat van 10 bij 15 centimeter. Eén is er gescand: 'Zwaenen op pee- koppenveld bie de Moerdiek', heeft Kees de Leeuw er in dialect onder geschreven. Fotograaf Piet Kooien uit Tholen jureerde de foto's. Zijn oog viel op de foto van de openstaande Krammersluizen in de Philips- dam, gemaakt door Van Gamme ren. De tweede prijs was voor Danker Kouwen en de derde voor Jan Hommel, die nog een extra vermelding kreeg voor een foto die buiten mededinging was inge stuurd. Bij mens en dier had Mo nique Hommel runderen badend in het water van natuurgebied het Rammegors treffend op de gevoe lige plaat vastgelegd. Zij won ook de derde prijs in deze categorie, terwijl de tweede voor Danker Kouwen was. „Vooral de tekeningen maken de tentoonstelling goed", zegt Plom pen. Ze zijn groter van formaat. De tekeningen zijn gemaakt door de kinderen van Die Heenetrecht- school, de Sint-Anthoniusschgol en De Ark. De leerlingen uit'de groepen 5, 6, 7 en 8 lieten zich in spireren door hun omgeving: de eigen woning, de Vossenkuil, de kerken, het voetbalveld, een straat, het smidsklokje, het bank gebouw of de school, de brug naar Nieuw-Vossemeer, het stoomge maal en het ambachtsherenhuis dat door een leerling als hoog heemraadshuis werd aangeduid. De voormalige beheerscommissie van het dorpshuis bekeek alle te keningen die van een nummer wa ren voorzien. Plompen maakte za terdagmiddag de prijswinnaars bekend. Van de Sint-Anthonius- school werd Sharon Vaders eerste, 2. Tommy van der Plas en 3. Car- lijn Geluk. Van Die Heenetrecht- school won Danica Rooij akkers de eerste prijs, 2. Dirk-Jan Haver- mans en 3. Samira Verhees. Van De Ark won Harm van Gorsel, 2. Johan Troost en 3 Linda Deurloo. De volgende activiteit van Vos meer 2000 vindt plaats op zater dag 28 oktober in de Hervormde kerk, waar verschillende koren uit het dorp zullen optreden. Ieder met een eigen inbreng, maar ook met enkele gezamenlijke num mers. Op zaterdag 8 december wordt in de Vossenkuil de video film vertoond (en verkocht) die het afgelopen jaar van het dorp is gemaakt. „Het is zonde van het geld, maar een goede leer", reageerde M.L.P. uit Stavenisse toen de Thoolse kan tonrechter hem vrijdag veroor deelde tot een boete van 850 gul den. Hij had geen enkel excuus voor het feit dat hij 23 september vorig jaar op de Provincialeweg in Sint-Maartensdijk met een snel heid van 123 km/u had gereden, terwijl maximaal 80 is toegestaan. De 31-jarige P. was midden in de nacht van zijn werk op weg naar huis. „Het was gewoon fout." De of ficier van justitie onderschreef dat. „Helaas gebeuren er nog veel onge lukken door te hoge snelheden. En dat het 's nachts minder druk is op de weg is geen argument, want dan is het zicht veel minder doordat het donker is." Bijzondere omstandighe den waren er volgens haar niet en daarom eiste ze de boete die er vol gens de richtlijn van het openbaar ministerie voor staat: 850 gulden. De rechter nam dat over. J. van der V. (29) uit Poortvliet werd veroordeeld tot een boete van 475 gulden omdat hij op 1 februari van dit jaar op de Oesterdam 134 km/u had gereden. De Tholenaar was in gehaald door een rode VW Golf die naar zijn mening gevaarlijk reed om dat er tegenliggers aan kwamen. De VW overschreed daarna regelmatig de witte middenstreep en Van der V. had daarom nog met zijn koplampen geseind. Uiteindelijk was hij de auto voorbijgereden. „Ik wilde hem niet meer voor me hebben." De auto bleek een politiewagen te zijn die even later naast de Tholenaar op dook en hem staande hield. Van der V. weigerde een verklaring af te leg gen. Hij wilde van de rechter weten in hoeverre de snelheidsmeting klopt. De surveillanten hadden ver klaard over een afstand van acht ki lometer 140 km/u (exclusief fout marge) te hebben waargenomen op hun getestte snelheidsmeter. „Dan moet ik dat aannemen", zei Van der V., die nog kwijt wilde het geen stijl te vinden dat de politie weigert te ko men wanneer ze gebeld worden voor een bedreiging. Dat had volgens de rechter met deze zaak niets te ma ken. „Als u klachten hebt over de po litie, zijn daar instanties voor waar u terecht kunt." Hij nam de eis van de officier over. Bij verstek werden nog meer hardrij ders veroordeeld tot forse geldboe tes. J. van den B. uit Kruiningen (27) moet 512 gulden betalen en kreeg vier maanden voorwaardelijke ont zegging van de rijbevoegdheid met een proeftijd van twee jaar omdat hij op de Oesterdam 132 km/u had gere den en al eerder wegens te hard rij den is veroordeeld. M.M.A. van P. uit Sint-Maartensdijk (34) reed 36 km te hard en dat kost hem 505 gul den. De 26-jarige P.S. uit Sint-Maartens dijk moet een boete van 915 gulden betalen. Zijn auto was, na een schor sing, in januari vorig jaar niet verze kerd en voor dergelijke feiten was de man in 1997 ook al twee keer ver oordeeld. S. was vergeten de schor sing te verlengen, zei hij vrijdag te gen de rechter. Hij liet foto's zien om aan te tonen dat de auto niet op de openbare weg had gestaan, maar in zijn achtertuin. Daar knapte hij het voertuig op, maar gezien de tegen vallende kosten had hij het inmiddels van de hand gedaan. De officier had enige moeite met dat verhaal. „Ken nelijk was u heel goed op de hoogte van de regels." Toch nam ze enige clementie in acht door de ontzegging voorwaardelijk te eisen. S. schrok van de hoge boete, want hij is pas va der geworden en zijn vrouw werkt niet meer. Als chauffeur op een vuil niswagen kan hij zijn rijbewijs niet missen. De rechter nam de eis van de officier over en zei dat S. in vier maandelijkse termijnen mag betalen. K. van der M. (23) uit Nieuw-Vosse meer werd bij verstek veroordeeld tot een boete van 450 gulden omdat hij in een auto had gereden zonder geldig rijbewijs. Eenzelfde straf kreeg de 41-jarige K. van D. uit Sint- Maartensdijk wegens het geen voor rang verlenen aan een bromfietser op het fietspad. De zaak van mevrouw M.M.M.N. (29) uit Sint-Annaland was in juni aangehouden om haar de gelegen heid te geven, bewijzen te overleg gen van het betalen van een boete. Ze liet echter niets van zich horen en daarom eiste de officier alsnog een - hogere - boete van 180 gulden. De vrouw was in april vorig jaar in Sint- Maartensdijk betrokken bij een aan rijding. N. bleek geen geldig rijbe wijs te hebben en gaf bovendien een valse naam op. De boete voor dat laatste vergrijp betaalde ze niet en dat kost de vrouw nu 180 gulden, want de kantonrechter nam de eis over. De 35-jarige M.C. uit Scherpenisse werd veroordeeld tot een week ge vangenisstraf. Een eerder opgelegde voorwaardelijke straf werd door de kantonrechter in een definitieve om gezet, omdat de man tijdens zijn proeftijd in oude zonden was verval len. Als coördinator van de activitei ten op de open monumentendag wil ik reageren op het stuk 'Aan fluiting dat er zo weinig gebou wen open worden gesteld' in de Eendrachtbode van 14 september. Nadat de gemeente met de open monumentendag was gestopt, heb ben wij vanaf 1995 de organisatie overgenomen met een groep vrij willigers van Heemschut en Tholen Stad Actief. Dit hield in het samen stellen van de programma's, de openstelling van de monumenten, het organiseren van activiteiten en het verzorgen van persberichten. De meesten van ons waren overi gens ook tevoren al als vrijwilliger actief. Zo hebben mevrouw Aal- brechtse en - op persoonlijke titel - mevrouw Meerman vorig jaar voor de tiende maal intensief meege werkt (van 's morgens vroeg tot 's avonds laat) en zij verdienen alle lof daarvoor. De eerste drie jaren na de overname zijn alle vrijwillig molenaars, kerk voogdijen en beheerders van ander soortige monumenten aangeschre ven voor een vergadering over het thema van de monumentendag, de openstelling en de activiteiten voor Tholen. Behalve van de bestuursle den van Heemschut en Tholen Stad Actief was de opkomst daarbij nul komma nul. Ook de Hervormde Gemeente schitterde toen door af wezigheid. Daarom is de afgelopen vijf jaar met zes tot acht vrijwilli gers het gehele programma opge steld en uitgevoerd. Hoogtepunten in de loop van de jaren waren: - rondleidingen en demonstraties restauratieambachten in Gasthuis kapel, stadhuis en kerken; - jeugdactiviteiten (o.m. puzzel- tochten) die het eerste jaar in het landelijke tv-programma werden opgenomen; - vaartochten en rondleidingen bij de werf van Van Duivendijk; - muzikale visafslag rond het vis- perk; - excursies naar boerderijen, gema len en openbaar groen; - de monumentenconcerten in of bij de Gasthuiskapel; - activiteiten van de Kunstkring Tholen en Uit op Tholen. Er zijn verscheidene pogingen ge daan ook in de andere woonkernen activiteiten te organiseren, maar dat heeft weinig opgeleverd bij gebrek aan vrijwilligers ter plaatse. Een open monumentendag in Sint-Phi- lipsland, georganiseerd door me vrouw Timmers, trok te weinig be zoekers om te herhalen. Elk voorjaar werd het programma voorbereid en uitgewerkt, en in de vorm van persberichten aangebo den aan de Open-monumentenkrant en de plaatselijke en regionale pers. Daarbij is steeds zo goed mogelijk aangesloten bij het landelijke the ma. Dit jaar was het thema 'Neder land Waterstaat' zeer aantrekkelijk. Dit voorjaar is nog een artikeltje voor de Open-monumentenkrant gemaakt en daarop zijn bezoekers van buiten de gemeente afgekomen. Tijdens de voorbereiding bleek echter, dat een aantal vrijwilligers ermee stopte of verhinderd was, en niet vervangen kon worden. Daarop heb ik het besluit genomen alleen de Grote Kerk open te stellen, om dat het nu eenmaal onmogelijk is om met twee of drie mensen een volledig programma uit te voeren. Het probleem ligt dus niet bij de or ganisatie, maar bij een ontoerei kend aantal vrijwilligers. Een deel van de groep kan dit na zoveel jaren niet meer opbrengen. Wij danken hen voor het vele werk dat ze heb ben gedaan. Om weer volop te kunnen gaan draaien, hebben we nieuwe vrijwil ligers nodig. Het moet toch moge lijk zijn, vijf tot zes mensen op de been te brengen voor drie vergade ringen, wat voorbereidende werk zaamheden en een zaterdag dienst doen. Iedereen met belangstelling voor monumenten en geschiedenis kan zich aanmelden als vrijwilliger bij W. Heijbroek, Ten Ankerweg 41, 4691 GV Tholen, tel. 0166- 602882, e-mail Heijbroek@irs.nl. Voor het houden van rondleidingen in de monumenten kan een korte cursus worden gegeven. Het nationale thema voor volgend jaar is 'wonen in monumenten'. Als er voldoende reacties komen, kun nen wij dan weer een volledig pro gramma presenteren. W. Heijbroek, Tholen. De gemeente Tholen gaat een proef nemen met intranet, een intern com puternetwerk voor de medéWerkers in het gemeentehuis. Ook komt er een informatiesysteem voor de radsteden. De volgende stap zal het internet zijn. „Worden daarbij procedures vastgelegd voor het ge bruik?" wilde SGP'er P.W.J. Hoek weten in de commissie middelen. Er is op dit moment nog geen beleid ontwikkeld, zei burgemeester W. Nuis. „U doelt op eventuele proble men, ik begrijp wat u bedoelt. Zoals je het internet voor kinderen kunt afschermen, kan dat hier ook." Filmmaker Gerard d'Olivat (links als geluidsman) tijdens de opnamen in de mijnzaal van de veiling Sint-Annaland.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 5