Aanpak van verkeersproblematiek met nieuwe borden en gesprekken Kopers voor landgoed staan reeds te dringen Duitse onderscheiding voor het kerkenwerk van Mieneke Lanooy Juridische stappen tegen ontwikkelaar Molenhoek AL 55 JAAR DÉ THOOLSE COURANT Bel 0900 - 20.20.990 voor de beste banen in Zeeland Vijftien auto's te snel op de Ten Ankerweg Secretaresse uit Scherpenisse 25 jaar bij Berlijnse Bijbelweken Donderdag 21 september 2' 56e jaargang no. 44 Twintig handtekeningen voor 30-km-zone Patrijzenweg Oud-Vossemeer Eind dit jaar of begin volgend jaar worden er in Oud- Vossemeer 30-kilometer-borden geplaatst. Bij de toe gangswegen naar het dorp worden zogenaamde poort constructies aangebracht om de snelheid van het auto- en vrachtverkeer terug te brengen. Voor het centrum (Ring, Voorstraat, Vierwindenstraat en F.D. Rooseveltstraat) wordt een verkeersplan gemaakt. Dit zijn enkele punten uit het plan van het college om de verkeersproblemen in de woonkern het hoofd te bieden. Gistermiddag bracht het college een bezoek aan het dorp. Veel bewoners spra ken de bestuurders op straat aan. De meest voorkomende klachten betroffen overlast door het verkeer. Praktijk weerbarstig Fietsers Eeweg en Stoof weg krijgen meer de ruimte 'Flipse heeft nogal een dik voorhoofd De gemeente Tholen overweegt juridische stappen te ne men tegen Flipse Partners projectontwikkeling bv uit 's-Gravenpolder. Volgens b. en w. houdt de ondernemer zich niet aan de afspraken die met de gemeente gemaakt zijn over het afleveren en onderhouden van de wijk Mo lenhoek I in Tholen. Aanmaningen Deze week Landhonger Terug naar de Gouden Eeuwin de Muye Er staan tien kopers te dringen voor het aan te leggen landgoed in de Muyepolder in Sint-Maartensdijk. Dat beweerde althans projectontwikkelaar T. de Bakker van DLV Makelaardij in Goes maandagavond in de commis sie gemeentelijke ontwikkeling tijdens het spreekrecht. De familie Schot-Oudesluijs uit de smalstad wil op haar akkerland twee landhuizen bouwen op 10 ha grond. De raadsleden reageerden overwegend positief op het ver zoek. Een koninklijke onderscheiding is al menige Tholenaar ten deel gevallen, maar een Duitse onderscheiding is een zeldzaamheid. Mevr. M.J.L. Lanooy-van Dalen uit Scherpenisse viel vrijdagmiddag die eer te beurt in huis Schuylenburch aan de Lange Vijverberg in Den Haag. Ambassadeur Eberhard von Puttkamer speldde haar de onderscheiding op omdat ze 25 jaar als secretaris van de Nederlandse werkgroep van de Berlijnse bijbelweken bruggen heeft geslagen tussen oost en west. Daarmee werden ook de Duits-Nederlandse betrekkingen gediend. De 'Bibelwochen' zijn in 1954 met name opgezet om christenen in de voormalige DDR te bemoedigen. Begrip gekweekt Zeer grote eer Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: http://www.tip.nl/users/eendrachtbode Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 28,50 per halfjaar, 52,25 per jaar, per post 72,05 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,50 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Wethouder K.A. Heijboer van open bare werken deelde mee dat er een gesprek zal plaatsvinden met de be woners van de Molenstraat en omge ving die brieven hebben geschreven naar het college over parkeerproble men. „We willen kijken welke op lossing de bewoners aandragen en dan zien wat wij kunnen doen. Als er overeenstemming is, dan gaan we daarna de hele buurt erbij betrek ken." Om de doorgang in de F.D. Roo seveltstraat te verbeteren had Heij boer al een oplossing op zak. Er komt een bord dat het vrachtverkeer en het landbouwverkeer uit de straat moet houden, behalve voor de be voorrading van winkels. Raadslid M.A. van Beek (CDA) vroeg wat het college ervan dacht om de Langeweg van Tholen naar de Molenweg in Oud-Vossemeer te ver breden voor het vrachtverkeer. Dan zou het zware verkeer niet meer door de woonkern (Onder de Molen en Molenweg) hoeven rijden. „De be drijventerreinen liggen vlak bij el kaar." Heijboer vond het een goede sugges tie, maar legde de bal meteen terug bij Van Beek die bestuurder is van het waterschap Zeeuwse Eilanden dat deze weg beheert. „Wellicht kun nen we er dan samen met de provin cie wat aan doen. Maar het verkeer zou ook vanaf de Oesterdam, via de Postweg, Kadijk en de Hogeweg naar het bedrijventerrein kunnen rij den." Van Beek was blij met de reactie en zei het dezelfde avond nog in te zul len brengen in de commissie finan ciën van het waterschap waar hij lid van is. Ook burgemeester W. Nuis ondersteunde het idee. „Als het een verbetering oplevert, sta ik daarach ter." Voor de burgemeester was het het eerste kernbezoek, voor het college het laatste uit de reeks van acht. Hij had het bezoek als buitengewoon plezierig ervaren, zo zei hij. Het was hem opgevallen dat de bewoners met wie het college sprak veel wensen hadden, maar beseften dat niet alles ineens opgelost kan worden. „Nie mand is met ons een debat aange gaan. Wel is er aandacht gevraagd. Er zijn ideeën ingebracht, sommige daarvan zijn utopisch, andere goed uit te voeren." Zo kreeg het college op de Patrijzen- weg een lijst met twintig handteke ningen van de bewoners die op num mer 25 tot en met 57 wonen. Er wordt te hard gereden, vinden ze. Opmerkelijk is dat de bewoners niet om een drempel vragen, maar wen sen dat er door middel van borden op gewezen wordt dat 30 km de maxi mumsnelheid is. Namens 3VO bood J.Gelok een lijst met problemen aan in tien verschil lende straten. Het betreft voorname lijk parkeerproblemen. Ook worden er voorstellen gedaan, zoals het te rugbrengen van een parkeerverbod in de Vierwindenstraat. De inventarisa tie is gemaakt door het vrouwennet werk, samen met 3VO (voorheen VVN). De problemen die bewonots aandroe 7 dagen per week tussen 9 en 21 uur Advertentie De Eeweg bij Tholen wordt een fiets- weg en langs de Stoofweg in Sint- Annaland komt een vrijliggend fiets pad. Dat is het waterschap Zeeuwse Eilanden van plan als de gemeente Tholen tenminste een financiële bij drage levert. In de rapportage verken ning nieuwe (brom)infrastructuur ontvouwt het dagelijks bestuur van het waterschap die plannen. Na de re actie van de gemeente Tholen maakt het waterschap in december een plan van aanpak. Zeeuwse Eilanden wil ook nog een voorlichtingsavond or ganiseren om inwoners van Tholen en Sint-Annaland de gelegenheid te geven om informatie te krijgen of hun mening over het plan te laten ho ren. De Eeweg is een door fietsers en auto's zeer druk bereden weg. Het is de route van de leerlingen van het voortgezet onderwijs vanaf de rich ting Stavenisse die het Calvijncollege in Tholen bezoeken. Voor de bewo ners van Dalempolder is de Eeweg de kortste weg naar de Oesterdam. In de Eeweg is er achter het bedrijf van Rietkerk een fietspad, maar dat houdt op, zodat de tweewielers toch weer over de rijbaan moeten. Wanneer de Eeweg als fietsweg wordt aangeduid, zijn fietsers er 'de baas' en komen au to's op het tweede plan. De Stoofweg bij Sint-Annaland grenst aan de nieu we woonwijk met de Huygensstraat als ontsluitingsweg. Het is de door gaande route naar Stavenisse en naar Sint-Maartensdijk. Er laten nogal wat inwoners hun hond daar uit en met name in het donker is dat gevaarlijk. Een vrijliggend fietspad zou daar een -hele verbetering zijn. Het is een tijdje stil geweest met snelheidscontroles, maar de politie is toch weer uitgerukt met de radar. Dinsdag werd op de Oesterdam ge controleerd tussen half tien en elf uur. Van de 160 geregistreerde voer tuigen overschreed er niet één de 100 km, de toegestane maximum snelheid. Donderdag vielen er daar entegen 22 boetes. Op de Broekse- weg tussen Oud-Vossemeer en Sint-Annaland werden tussen 11.30 en 13.00 uur 155 voertuigen gecon troleerd, waarvan er 3 harder reden dan de toegestane 80 km. De hoogst gemeten snelheid was 97 km. Op verzoek van de bewoners van de Westkerkseweg in Scherpenisse stond de radarwagen tussen 13.15 en 14.15 uur op die weg. Van de 130 voertuigen die er langs kwamen, re den er 4 harder dan 50 km, het is daar binnen de bebouwde kom. De hoogst gemeten snelheid was 65 km. De politie ging tenslotte naar de Ten Ankerweg in Tholen, waar van de 210 gecontroleerde voertui gen 15 de 50 km aan hun laars lap ten. De hoogst gemeten snelheid was 71 km. Het Thoolse bedrijf Nestaan Hol land dat isolatiematerialen maakt, is afgevallen in de race om de titel 'Beste ondernemer van Zeeland'. Er zijn nog 3 genomineerden over: Is- timewa Elektro uit Vlissingen, Mo- duSpec Engineering uit Seroosker- ke en Sprint Photo uit Goes. Volgens wethouder W.C. van Kem pen van ruimtelijke ordening wordt het tijd gerechtelijke stappen te on dernemen. Bij de bewoners was de maat al een jaar vol, nu voelt ook het college voor hardere maatrege len. Wethouder K.A. Heijboer van openbare werken was stellig in zijn uitspraken, maandagavond in de commissie gemeentelijke ontwikke ling, toen beide wethouders een vraag van E. Frigge-Hogesteeger (VVD) beantwoordden. Het liberale raadslid zei tijdens de rondvraag dat ze erg was geschrok ken van de toestand in Molenhoek I. „De wegen liggen er slecht bij, er wordt geen onderhoud aan ge pleegd, de voetpaden zakken weg in de sloot, de straatnaamplaatjes han gen los. Het is gewoonweg een zootje. Het is schandalig hoe de wijk erbij ligt." Volgens het raadslid hebben bewo ners in juni een brief gestuurd, maar is er tot op heden niets aan de toe stand verbeterd. „Het is tijd om de projectontwikkelaar op zijn verant woordelijkheden te wijzen. Zo niet dan moet de gemeente maar naar de rechter stappen. Dit gaat alle perken te buiten." Volgens Van Kempen is er echter re gelmatig contact met Flipse. „Maar deze meneer roept maar: het komt wel in orde. We hebben aanmanin gen geschreven. Er liggen ook weer brieven van bewoners die beant woord moeten worden. We gaan weer actie ondernemen. Hij komt zijn contract niet na. Wellicht dat het tijd wordt voor gerechtelijke stappen om deze mensen te dwin gen het werk af te maken." Heijboer viel zijn collega-wethou der bij. „Het is niet de eerste keer dat we de projectontwikkelaar op zijn verantwoordelijkheden wijzen. Dat doen we al het hele jaar. We hebben het niet laten slepen. We zullen zeker juridische stappen gaan ondernemen. Flipse heeft een beetje een dik voorhoofd." Echtpaar Weterings vaart in zeven jaar de wereld rond met zelfgebouwd schip Bouw zomerwoningen in de Kleine Suzannapolder vertraagd door eisen van de provincie Van Dijke Zeeland verdubbelt bedrijfspand aan Kwekerijweg Sint-Annaiandse Maria van 't Hof voor GZB naar Kirgizië Mevr. Van Den Dorpel kwart eeuw in Tholen actief voor Prinses Beatrix Fonds Documentaires in de maak over Thoolse landbouw en dorpsleven 't Hummeltje in smalstad tussen buien door geopend Ruiter Koopman tweede in hoogste categorieën op het NK western rijden Tholense Boys geeft SSC de punten cadeau DE NAASTE VIJAND VAN DE HUISEIGENAAR IS ZIJN HUURDER Dit nummer bestaat uit 20 pagina's met andere belangen in deze pol der." Volgens Piet is er veel wat voor het plan pleit, maar hij vroeg zich af of er een aantal waarborgen opgeno men kunnen worden over het kap pen van bomen, het splitsen van het perceel en het afsluiten van het bos door de eigenaar. „We moeten er voor oppassen dat met geld alles te koop zou zijn. Eén of twee landgoe deren is goed, maar als het er 25 worden, is dat te veel van het goede. Bedrijventerrein, woningbouw en landgoederen ontrekken tientallen hectaren grond aan de landbouw. We willen het open karakter van Tholen behouden en zien graag een lange-termijnvisie tegemoet." Volgens wethouder W.C. van Kem pen van ruimtelijke ordening gaat het nu om een principevoorstel. Dat wordt aan de provincie voorgelegd. Daarna worden er nadere voorwaar den aan het plan gesteld, zo zei hij. De raad heeft daar ook invloed op. Dat er grond ontrokken wordt aan de landbouw zag Van Kempen ook wel in, maar hij noemde dat ook een kwestie van vraag en aanbod. „Er is landhonger. Voor landgoederen, maar ook voor andere dingen. Het is bovendien particulier eigendom. Er kunnen andere zaken op worden toegestaan zolang de plannen maar planologisch kloppen." Alleen drs. A.L. Piet (CU) maakte zich enige zorgen over het uit pro ductie nemen van landbouwgrond. Volgens hem moet de gemeente daar voorzichtig mee zijn. Het ge beurt op meerdere plaatsen in de ge meente voor woningbouw en be drijventerreinen. Daarmee komt het open karakter van het Thoolse land schap in gevaar, zo zei hij. Bij de aanvraag van De Bakker gaat het om een landgoed nieuwe stijl. Op vijf ha mag een woning van al lure worden gebouwd. Vier ha van het parkachtige bos rond de woning moet toegankelijk blijven voor het publiek. De gemeente kost het geen cent, zo zei De Bakker. „Landelijk gezien is er een grote vraag naar. Er komt een grotere groep mensen die veel geld hebben en daarvoor iets moois willen bouwen." Vooral het feit dat het landgoed in gebed wordt in bomen en struweel, sprak de raadsleden aan. J.P. Bout (CDA) omschreef het als een keuri ge aanvulling op natuurgebied de Pluimpot en P.W.J. Hoek (SGP) zag met de aanleg van het landgoed 'Tholen langzamerhand groener' worden. Wel vroeg hij hoe het bos onderhou den zal worden. Hij vond dat er nauwlettend op toegezien moet worden. Bovendien mag er van de SGP geen golfbaan of een dagrecre atieterrein van gemaakt worden. M.A.J. van de Linde (PvdA) had ook geen moeite om de rijken in ons land tegemoet te komen. De soci aal-democraat vond het net als Bout een mooie aanvulling op de natuur waarden in het Thoolse. Dezelfde mening was E. Frigge-Hogesteeger (VVD) toegedaan. Vooral het feit dat de Thoolse bevolking ook toe gang krijgt tot het landgoed sprak haar aan. Volgens J. van den Donker (D66) gaat Nederland met de aanleg van nieuwe landgoederen terug naar de Gouden Eeuw. „Alleen is er nu minder ruimte dan toen. Wat ge beurt er met het gebied als we het niet doen? Het kan heel mooi zijn, maar het mag niet tegenstrijdig zijn Met op de achtergrond de Molenstraat, praten gemeentebestuurders van 3VO met naast hem de burgemeester en wethouder Heijboer. gen, waren volgens Nuis prominent tijdens dit kernbezoek: „Vaak gaat het over te hard rijden of parkeren in te smalle straten. Mensen bieden ook allerlei oplossingen aan. De prak^.'k is weerbarstig. Er is ons ook gewezen op de moeilijke doorgang voor am bulance en brandweer als er veel au to's geparkeerd staan. Daar zullen we naar kijken, want u moet als bewoner over de verkeersproblematiek in bereikbaar zijn als er wat gebeurt." Ook zal het college snel een inva lidenparkeerplaats aanbrengen'op het plein aan de Raadhuisstraat. „Die is ei^iiet. Dat is een kwestie van een Oud-Vossemeer. Rechts A.L. Gelok bord neerzetten. Dat moet gebeuren. Alle openbare ruimten moeten ook goed bereikbaar zijn, al vraag ik me af of dit gebouw daaraan voldoet," zo ^ei Nuis in de Vossenkuil. Familieleden, bestuursleden en medewerkers van de Duitse ambas sade woonden de plechtigheid bij in één van de best bewaarde 18de eeuwse patriciërshuizen van ons land; een stadspaleis met weelderi ge plafondschilderingen, grenzend aan de Binnenhofvijver, waar op de achtergrond luid claxonnerende vrachtwagens waren te horen. Een dochter van de familie Lanooy zat vast in één van de blokkades waar mee tegen de hoge dieselprijzen werd geprotesteerd en miste daar door de uitreiking. Mieneke Lanooy moest voor haar kerkenwerk in Duitsland ook heel wat barrières overwinnen, zo schetste de ambassadeur. „Het was niet eenvoudig om de Berlijnse muur te passeren. „De Evangeli sche Kirche der Union (het ver band van protestantse kerken in die delen van Duitsland die ooit tot Pruisen behoorden) wilde in 1954 christenen uit oost en west bijeen brengen en Nederland diende daar bij als katalysator. De internationa le politiek achtte de tweedeling van Duitsland goed, maar in de DDR werd het als een straf ervaren na de Tweede Wereldoorlog. Het was voor de Oost-Duitsers moeilijk om contacten met het westen te onder houden. De grenscontrole was streng. Je vraagt je nu af: hoe hiel den de mensen het uit in zo'n dic tatuur?" "U hebt met uw inzet voor de Ber lijnse Bijbelweken een belangrijke brugfunctie vervuld en de dialoog op gang gebracht. En dat was ook voor Nederlanders een flinke stap, want de Duits-Nederlandse betrek kingen lagen na de oorlog niet zo gemakkelijk. U hebt met uw werk groep de kansen benut en lang zaam aan zijn de verhoudingen verbeterd. Er is de laatste jaren veel veranderd en na de val van de Berlijnse muur kijken we allemaal veel optimistischer tegen de situ atie aan, maar de Berlijnse Bijbel weken waren een goed initiatief en u hebt zich daar met groot enthou siasme voor ingezet. In gemeen schappelijk geloof ontstond er een betere verstandhouding tussen oost en west. De werkgroep gaat door, maar namens de bondspresident mag ik mijn dankbaarheid uitspre ken voor het werk dat u 25 jaar hebt gedaan. Zowel ten tijde van de deling van Duitsland als na de her eniging. Christenen uit alle bevol- kings- en leeftijdsgroepen hebt u in het kader van de Berlijnse Bijbel weken de mogelijkheid gegeven om hun Duitse buren te ontmoeten. U kweekte begrip, met name voor de moeilijke menselijke omstan digheden in Oost-Duitsland. Op deze manier ontstond een band van solidariteit die ook na de tien jaar geleden voltooide hereniging van Duitsland zijn kracht heeft bewe zen", aldus de ambassadeur. In de 7 juni te Berlijn door presi dent Johannes Rau getekende oor konde wordt melding gemaakt van de bijzondere verdiensten van mevr. Lanooy. De onderscheiding betreft het kruis van verdiensten aan lint in de orde van verdienste van de Bondsrepubliek Duitsland. In haar dankwoord noemde Miene ke Lanooy het ontvangen van de hoge onderscheiding een zeer grote eer. „Niet alleen voor mij, maar voor allen die betrokken zijn bij het werk voor de Berlijnse Bijbelwe ken in Nederland." Wist ze vrijdag middag wat er komen ging, 20 no vember vorig jaar was er in de Ja- cobikerk te Utrecht echt sprake van een grote verrassing toen er aange kondigd werd dat ze een onder scheiding zou ontvangen. „Dat was werkelijk het laatste waaraan ik ge dacht had, maar ik ben dankbaar, dat ik een zeer kleine bijdrage aan dit werk mocht leveren." Tijdens de jaarlijkse ontmoetings dag van de Berlijnse Bijbelweken in Nederland nam mevr. Lanooy in november afscheid als secretaresse. Aaltje Sobbelaar nam haar taak over, terwijl Jos Koffijberg de nieu we voorzitter werd. Bij die gelegen heid spraken ds. Ochel uit Berlijn en mevr. dr. G.C. Weber, hoofd van de culturele afdeling van de Duitse amhassade in Den Haag. Zij maakte toen bekend, dat het in het voorne men lag om Mieneke Lanooy te on derscheiden. De procedure vergde echter nog heel veel tijd, zodat het vrijdag pas zover was. In Utrecht kreeg de vertrekkende secretaresse ter gelegenheid van haar afscheid een Joods litho 'Doortocht door de Schelfzee' ge maakt door Lika Tov aangeboden en een uitvergrote foto van een jon getje bij een gat in de Berlijnse muur. 'Een gat dat mevr. Lanooy in figuurlijke zin in 25 jaar heeft ge maakt en dat later een letterlijk gat werd', zo kwam naar voren in de Jacobikerk, waar Theo Theunissen nog een orgelconcert gaf. Pagina 7: Je rolt ergens in en je zag dat het nodig was. Mevr. Lanooy-van Dalen bezig aan haar dankwoord in het Duitsnadat ze van ambassadeur Von Puttkamer linkshet kruis van verdienste van de Bondsrepubliek Duitsland heeft ontvangen in het statige voormalige stadspaleis Huis Schuylenburch in Den Haag.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 1