Groepsexpositie in warenhuis in Peking bracht een ommekeer Songfestivalzangeres treedt op in Haestinge Opbrengst 'Laat al wat leeft' is voor begeleid wonen en werken Bogen voor juf Lizette en haar man Concert van twee organisten en panfluitiste in Grote Kerk Adriënne Deurloo uit Tholen leert waterverftechniek in China Christelijk Thools mannenkoor Rehoboth brengt nieuwe cd uit Donderdag 14 september 2000 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 In december keerden Tom en Adriënne Deurloo met hun twee kinderen terug in Tholen na bijna zeven jaar in Chi na te hebben gewoond en gewerkt. Deurloo runde in Pe king twee fabrieken van Akzo Nobel coatings, Adriënne (51) gaf Nederlandse les, volgde in de hoofdstad een schildercursus en leerde er aquarelleren op speciaal Chi nees papier. Haar werk was begin dit jaar voor het eerst te zien in molen De Hoop tijdens de kunstroute in Tholen. Nu hangt haar werk in het woonzorgcentrum de Merwe- landen in Dordrecht. Ze gaat in Tholen lesgeven in deze techniek en ze wordt actief in de Kunstkring Tholen. „Het economische leven in China is vrijer geworden, maar de verschillen tussen arm en rijk zijn groot." Achter deuren Handen- en voetenwerk Lekker rustig De organisten Peter Wilde man en Arjan Breukhoven geven zaterdagavond 23 september een dubbelcon cert in de Grote Kerk te Tholen. Ook panfluitiste Liselotte Rokyta zal bij dragen aan het concert. Met koren Clarity en De Morgenster Songfestivalzangeres Nina Aström uit Finland treedt 6 oktober op in gemeen schapscentrum Haestinge te Sint-Maartensdijk. Aan het concert verlenen ook de koren Clarity (Sint-Maar tensdijk) en De Morgenster (Alblasserdam) hun mede werking. Tijdens de repetitie van het Christelijk Thools mannen koor Rehoboth zijn zaterdagavond de eerste exemplaren van de nieuwste cd van het koor overhandigd aan de diri gent Kees van der Steenhoven en organist Bram Bout. Ze kregen de gloednieuwe compact disc van bestuurslid en koormeester H. Copier in de kerk aan de Hoogaarsstraat. Pensiontehuizen Adriënne dacht dat ze hier gewoon door kon gaan met het Chinese schilderen, maar het rijstpapier met een dunlaagje aluin (xuanpapier), blijkt alleen in Amsterdam verkrijg baar. De zoutkristallen die nodig zijn voor de techniek en de water verf, moeten er ook voor uit het Ver re Oosten komen. „Ik heb het hier nog niet gevonden. De verf die hier verkocht wordt, is anders van sa menstelling en geeft andere effec ten. Ik heb nog wel een voorraadje Chinese waterverf, maar ik moet nog uitzoeken met welk soort wa terverf ik het beste kan werken." Ook de zoutkristallen (zoals die ge bruikt worden voor een vaatwasma- chine), blijken niet meer te voldoen. „Vijf jaar geleden kon ik die er nog voor gebruiken. Nu zijn ze er niet meer." Terug in Nederland na bijna zeven jaar China. Van de betrekkelijke schaarste naar de overvloed. Maar het materiaal dat ze nodig heeft, kan ze hier niet of moeilijk vinden. Naast de speciale techniek maakt dat haar werk ook zo bijzonder. De techniek is nogal bewerkelijk. Het xuanpapier wordt aan de ach terzijde met verf ingesmeerd. „Dan pak ik het bij de hoeken vast en kreuk ik het met de vuile kant in mijn handen tot een prop. Dan wordt het uitgespreid en leg je de goede, schone kant boven. Het pa pier is dan gecraqueleerd. De ach tergrond heeft lichte en donkere vlekken die nooit hetzelfde zijn. Dan laat je het drogen en beschilder je het." Een speciaal effect wordt verkregen door het opbrengen van een zout kristal dat op het voorbewerkte pa pier wordt gelegd. „Als je daar een paar druppels schoon water op doet gaat het zout op de verf inwerken." Adriënne illustreert het aan de hand van het werk van haar Chinese leer meester Liu Bin waarvan een schil derij in de woonkamer hangt. De rotsen in het water zijn door de wer king van het zout vormgegeven. Er zijn donkere lijnen met fijne vertak kingen ontstaan. Het water en de rest van de achtergrond is blauw. Niet egaal, maar zoals waterverf doet, vervloeiend. In dit geval ver kregen door het kreuken en knijpen in het papier. Er drijven bladeren van waterlelies op het water. Twee fantasievogels zitten op een rots en kijken de toeschouwer aan. De planten en vogels zijn er met een penseel opgeschilderd. De techniek op xuanpapier was nieuw voor Adriënne die samen met andere westerlingen in Peking een cursus volgde bij Bin. „We kregen les in de traditionele Chinese schil derkunst. Bloemetjes, vogels, vis sen en vlinders op rijstpapier. Schil derijtjes zoals je ze hier ook wel vindt in Chinese restaurants. Het is wijdverbreid. Chinezen krijgen van jongs af les in kalligraferen en in de traditionele manier van schilderen. We leerden deze techniek pas toen we samen met de andere cursisten een groepstentoonstelling hadden. Bin kwam met dit werk. We hadden het nog niet eerder gezien. Het sprak ons zo aan dat we gevraagd hebben of hij het ons ook wilde le ren. Met deze techniek kun je na melijk veel vrijer werken. Je zit niet meer vast aan de patronen uit de tra ditionele schilderkunst." De expositie vond plaats in de hal van een groot winkelcentrum, een van de vele warenhuizen die de laat ste jaren in de 13 miljoen tellende Adriënne Deurloo beschikt over een atelier waar ze de Chinese schildertechniek verder ontwikkelt. stad zijn verrezen. „Een groot ver schil met 1993 toen we er aankwa men. Het was ons eerste buitenland se avontuur. Ik ging vaak de stad in met de fiets. Om zomaar rond te kij ken in de kleine straatjes waar alles buiten gebeurt. Die nauwe straatjes met kleine winkeltjes, de hutong, worden afgebroken. Dat waren ge zellige buurten. Nu wordt bijna al les achter deuren gestopt. De oude mensen die in deze wijken leven, moeten naar grote flatgebouwen. Jammer is dat." Zelf kwam het gezin in een apparte ment terecht. De kinderen, toen 7 en 8 jaar, voelden zich in het begin op gesloten in het huis met de hoge vensterbanken en kleine ramen. Pe king kent een landklimaat met hete zomers en strenge winters. Toen ze er in januari 1993 aankwamen vroor het er 20 graden. Na twee maanden kreeg het gezin een eigen woning. „Later zijn we buiten Peking gaan wonen. De stad zelf is heel druk en erg vies door de luchtvervuiling van auto's en het stoken van kolen. Ver schrikkelijk. Elke keer als je buiten bent geweest, voel je een laag vuil op je gezicht zitten." (Peking staat met Dehli, Calcutta en Teheran vol gens Population Action Internation al in de top vijf van de meest ver vuilde steden ter wereld). Aan het werk is dat niet te zien. Ad riënne toont een aquarel die ze vol gens de ouderwetse manier maakte. Een lotusbloem met bamboe en een ijsvogel in een passe-partout van zijde. Ondanks de vervloeiende ef fecten van de waterverf is het vrij statisch opgebouwd. Het verschilt hemelsbreed met het werk dat ze la ter is gaan maken en waarmee ze is doorgegaan. Het is veel vrijer, speelser en verrassender. Al keren de bloem- en vogelmotieven nog volop terug in het nieuwere werk. De lotusbloem is haar lievelings bloem geworden. Maar ze gebruikt ook (pioen)rozen en tulpen in haar schilderijen. „Bijna allemaal motie ven uit de natuur. Waarschijnlijk omdat ik het zo geleerd heb. Maar ik heb ook een oude Chinese munt geschilderd en een Tibetaanse mon nik met een gebedsmolentje." Zit er bij de Chinese schilders altijd een verhaal achter de afbeelding, bij de Thoolse speelt dat niet. „Ik ben meer bezig met kleuren. Bin had al tijd een verhaal." Tijdens de cursus bedienden de cur sisten zich van het Engels, maar Deurloo leerde ook Chinees, het Mandarijn. „Je leert wel wat Chi nees. Zeker als je gewoon bood schappen moet doen. Maar veel Chinezen willen Engels leren. Daarom praten ze ook liever En gels. Ze hebben er meer aan om En gels te leren dan om mij Chinees te leren. Verder was het handen- en voetenwerk." De cursus volgde ze aanvankelijk een keer per week, maar de laatste maanden drie keer per week. „Ik was er druk mee be zig, omdat ik er zoveel mogelijk van wilde leren." De cursisten beleefden veel plezier aan de nieuwe techniek. „Eigenlijk durfden we in het begin niet. Het geeft een groot verrassingseffect als het zout op de verf gaat inwerken. Je kunt het een uur laten liggen. Dan is bijna alles vaag geworden, maar je kunt het ook een minuut la ten liggen. Dan krijg je een heel an der effect." Met de docent wisselde Adriënne ervaringen uit over hun werkwijze. „Hij vroeg altijd hoe ik iets deed. Hij was weg van mijn werk omdat ik andere kleuren gebruikte. Hij heeft ook veel uit mijn werk ge haald. Het was een wisselwerking. We inspireerden elkaar." Voor de docent was het geven van schilderles een welkome aanvulling op zijn schamel inkomen. „Toen ik weg ging waren er 36 cursisten, al lemaal buitenlanders uit Europa, Amerika en Azië (zoals Maleisië en Singapore). Dat was voor hem heel veel. Hij kon het geld ook goed ge bruiken, want van zijn werk kan hij moeilijk bestaan. De laatste paar ja ren had hij ook niet veel verkocht. We betaalden 20 gulden per maand voor de les. Hier betaal je bijna 20 gulden per lesuur." In de periode van zes jaar heeft Ad riënne het een en ander zien veran deren. „Naar buiten toe geven de Chinezen de indruk dat het allemaal wat vrijer is. Bij de gewone mensen merkje daar niet zo veel aan. Vooral in de omgang. Wij respecteren ieder mens, maar dat gebeurt daar heel vaak niet. Ik heb gezien hoe een ou der echtpaar op straat door een poli tieagent met een touw aan een fiets vast werd gebonden omdat ze cd's verkochten op straat. Dat mag al leen in de winkels. Ze gaan daar an ders met mensen om. Ruwer." Een gevolg van de liberalisering van de economie is volgens haar dat en kele jongeren erin slagen snel ca- rièrre te maken door na hun studie bij buitenlandse bedrijven te gaan werken. „Die betalen beter dan de Chinese. Ze kopen mooie auto's, mobiele telefoons en video-appara- tuur. Heel materialistisch zoals in het westerse kapitalisme. De ver schillen met de armen worden gro ter. De armen liggen op straat, net zoals in vele andere Aziatische en Afrikaanse landen." Het was de bedoeling dat Deurloo drie jaar in China zou blijven. „Maar het beviel ons heel goed. De mensen zijn aardig. Ook de kinde ren wilden blijven. Die zaten op een Duitse school omdat ze pas na een halfjaar op de internationale school terecht konden. En het bedrijf was ook blij dat we bleven, want er zijn niet zo veel mensen die naar China willen." Terug in Nederland zocht het echt paar woonruimte in West-Brabant. Het werd Tholen waar ze al eerder dertien jaar woonden. „We hebben hier altijd ontzettend fijn gewoond. Het is hier prima. Lekker rustig", vindt Adriënne. Haar werk is nog te zien tot 4 no vember, dagelijks van 10 tot 17 uur in woonzorgcentrum de Merwelan- den, Haringvlietstraat 115 in Dor drecht. Oud-Tholenaar en galerie houder J. Mosmans en aftredend bestuurslid van de Kunstkring woont in De Merwelanden. Hij haalde het werk naar Dordt. Op za terdag 7 oktober is de kunstenares zelf tussen 11 en 16 uur in het cen trum aanwezig om de techniek te demonstreren. Zowel het bekende Van Dam-orgel van de Grote Kerk als een Cantor concertorgel zal worden bespeeld. Het programma is echter afgestemd op het Cantor-orgel en panfluit. Na de openingspresentatie en intrada van psalm 150, worden er twee wer ken van Johann Sebastian Bach ge- Peter Wildeman, Arjan Breukhoven en Liselotte Rokyta speeld, waaronder het virtuoze 'Ba- dinerie in b-mineur' en 'Nun danket alle Gott'. Arjan Breukhoven ver zorgt een demonstratie op het Can tor-orgel dat door het publiek in de pauze nader bekeken kan worden. Verder komen in het concert werken van diverse Europese componisten voor, zoals Johannes Brahms, Piaz za en Carpentier. Daarvan worden werken op orgel én panfluit ge speeld en dat levert speelse muziek op. Na een improvisatie van Peter Wildeman op het Cantor-orgel, worden er nog enkele 'toppers' ten gehore gebracht. Bijzonder is ook de Roemeense ballade van Liselotte Rokyta die voor de gelegenheid ook haar bas-panfluit zal bespelen op deze avond. Peter Wildeman uit Tholen is een bekend organist/pianist. Als dirigent van 9 koren en beroepsmusicus schreef hij meer dan 250 werken voor koor, orgel en orkest. Arjan Breukhoven is organist in de Verrijzeniskerk te Rotterdam en di rigent van drie grote koren. Hij maakte diverse opnamen en con- certtoernees door een aantal landen. Panfluitiste Liselotte Rokyta stu deerde aan het concervatorium bij Nicolae Pirvu in Roemenië. Ze volgde masterclasses bij de bekende Georghe Zamfir en Simion Stanciu. Ze maakt deel uit van het Roemeen se orkest Ciobanita en maakte al di verse cd's. Ze reisde op toernee naar Canada, Oostenrijk, Roemenië en Zwitserland. Het concert in de Grote Kerk te Tholen begint om acht uur en de deuren gaan om half acht open. Nina Aström kreeg internationaal be kendheid na haar optreden op het Eu rovisie songfestival dat in mei in Stockholm werd gehouden. Haar nummer 'A little bit' sloeg aan en werd in meerdere landen een hit. Toch is de Finse in eigen land al lan ger bekend. De lerares Engels begint eindjaren '80 optredens te geven. Ze laat zich beïnvloeden door de muziek van onder anderen Stevie Wonder, Paul Simon, Julie Miller, Mary Black en Jennifer Wames. Die bonte men geling maakt het moeilijk de stijl van Aström te omschrijven. Het is een mix van pop, jazz en folk. In 1991 raakt de carrière van de zangeres in een stroomversnelling als ze muzi kant en geluidstechnicus Martin Kan- tols tegenkomt. Die neemt het initia tief om de eerste cd van Aström 'Pers on 2 person' op te nemen. Een jaar la ter komt de rest van Europa in beeld als ze de Nederlandse concertpromo tor Gerrit aan 't Goor ontmoet. Via hem komt ze onder meer in Amerika terecht voor cd-opnamen en bij diver se tv-programma's in Europa. Haar vijfde en laatste cd (geproduceerd door Luca Genta) is getiteld 'A little bit of love' die net na het songfestival uitkwam. De koren Clarity en De Morgenster worden gedirigeerd door respectieve lijk Mario Riedijk en Martin de Jong (beiden uit Sint-Maartensdijk). Pak even uw zakboekje THOLEN 16 en 17 sept. startweekend SCJT met zaterdag spellencircuit, barbecue en avonturentocht en zondag jeugd dienst in Ichtuskerk, 17 u. 22 sept. Verkoop onderkleding Nico le Tahey, Ten Anker. 23 sept. Orgel- en panfluitconcert Pe ter Wildeman, Arjan Breukhoven en Liselotte Rokyta, Grote Kerk 20 u. 23 sept. Rommelmarkt muziekver. Concordia, Oudelandsepoort 1, 14- 16.30 u. 23 sept. Beurs tweedehands kleding en speelgoed, de Wingerd 9-12 u. 27 sept. Oecumenisch avondgebed, Ichthuskerk, 19.30 u. 29 sept. Kledingverkoop Esther Thuismode, Ten Anker. 3 okt. Rondleiding wijnmakerij Tho len, Plattelandsvrouwen, 13 u. 4 okt. Kon. Ned. Reddingmij. bij Passage, 19.45 u. 5 okt. Ledenvergad. Ondernemers vereniging, Meulvliet 20.30 u. OUD-VOSSEMEER 30 sept. Alg. ledenvergad. w.s.c. Vos meer, Hof van Holland, 19.30 u. SINT-ANNALAND 20 sept. Triviant, Plattelandsvrouw en, Wellevaete, 20 u. 30 sept. Natte Laarzentocht, Staats bosbeheer Regio VVV Zuid Beve land Tholen. t/m okt Overzichtsexpositie Chris Lanooy; de aardappel, Meestoof, di t/m za 14-17 u. STAVENISSE 14 sept. Zendingsavond van zen dingscommissie Ned. Herv. kerk, de Schuilplaats, 19.30 u. SINT-MAARTENSDIJK 14 sept. Informatieavond over de Bij bel door Christengemeente, Haestin ge 20 u. 15 sept. Summer-memories disco, Haestinge 20.30 u. 15 sept. Kledingverkoop H&A Mo de, Maartenshof. 16 sept. Opening peuterspeelzaal. 21 sept. Mosselavond bewoners Maartenshof. 28 sept. Bloeddonorenavond, Haes tinge. 6 okt. Concert Nina Aström, Clarity en De Morgenster, Haestinge. SCHERPENISSE 26 sept. Jaarverg. klaverjasclub De Roemers, Gouden Leeuw, 19.30 u. 30 sept. Openstelling inzamelings depot Dorkas, Platteweg 9.30-12 u. 3 okt. Ontspanningsavond de Zon nebloem, Holland Huis. POORTVLIET 14 sept. Lezing over ergotherapie, voor plattelandsvrouwen, 't Ouwe Raed'uus 14-16 u. SINT-PHILIPSLAND 19 sept. Video-avond bewoners De Rozeboom. BERGEN OP ZOOM t/m jan. Tentoonst. 150 jr. mode, Markiezenhof. 22 sept. Opera 'La Traviata', De Maagd, 20.15 u. 23 sept. Musical-jubilee 15, De Maagd, 20.15 u. 23 sept. t/m 1 okt. Junior Museum- week, Markiezenhof, 11-17 u. 23 en 24 sept. Muziekspektakel, St. Catharinaplein. 26 sept. Theaterconcert Rob de Nijs, De Maagd, 20.15 u. 28 sept. Cabarestafette, De Maagd, 20.15 u. 30 sept. Bergs Bierfestival, De Stoelemat, 13-22 u. +film+++film+++film+++film+ ROXY I: Hollow man - do, ma en di 20 u„ vr 18.45 en 21.30 u„ za 14, 18.45 en 21.30 u„ zo 14, 16.15 en 20 u., wo 14 en 20 u. ROXY II: Gone in 60 seconds- do en ma t/m wo 20 u., vr en za 18.45 en 21.30 u„ zo 16 en 20 u. Teigetjes film (Ned. gespr.) - za, zo en wo 14 u. CINEM 'ACTUEEL 1-2-3: Big momma's house - do, ma en di 20 u„ vr 18.45 en 21.30 u„ za 14, 18.45 en 21.30 u„ zo 14, 16.15, 18.45 en 21.30 u., wo 14 en 20 u. The Flintstones in Viva Rock Vegas (Ned. gespr.) - za, zo en wo 14 u. The perfect storm - do en ma t/m wo 20 u„ vren za 18.45 en 21.30 u„ zo 16, 18.45 en 21.30 u. Romeo must die - vr en za 18.45 en 21.30 u., zo 16.15, 18.45 en 21.30 u„ wo 20 u. Teigetjes Film (Ned. gespr.) - za, zo en wo 14 u. Verrassingsvoorpremière: do 20 u. Holy smoke - ma 20.30 u. Todo sp- bre mi madre - di 20.30 u. Prachtig vonden de leerlingen van de zmlk-school Sint Jan uit Roosendaal het dat hun juf Lizet te Offermeijer uit Tholen ging trouwen met Theo de Jong. Ze stonden met kleurige bogen ge reed op de stoep bij het stadhuis in de Hoogstraat. Ook kregen ze rijst in hun handen, maar door het lange wachten was het voor sommige kinderen moeilijk om dat zo lang vast te houden. Toen de 24-jarige Lizette (die onder wijsassistente is) en haar 29-jari- ge bruidegom (binnenschipper van beroep) eindelijk naar buiten kwamen, ging een hoeraatje op en werden ze enthousiast toegezon gen door de kinderen en hun be geleiders. Daarna wandelde het gezelschap naar het feestadres, waar de leerlingen nog bloemen en andere cadeautjes voor het bruidspaar hadden. Het is de eerste cd die het koor met Van der Steenhoven heeft opgeno men. Er staan 17 liederen en psal men op met een totale duur van 74 minuten en 39 seconden. Copier noemde het resultaat ge weldig en prees verder de profes sionele aanpak bij het maken van 'Laat al wat leeft'. In juni werd de cd opgenomen. Dat gebeurde in de Maartenskerk in Tiel. De inhoud is gevarieerd. Het mannenkoor, dat uit ongeveer 70 leden bestaat, zingt psalmen en geestelijke liederen on der begeleiding van orgel, maar en kele stukken worden door orgel en trompet begeleid, andere stukken worden a capella gezongen. De trompettisten zijn Herman en Henk-Jan Dorst. De cd opent met Prijs de Heer met blijde galmen (ps 146). Ook zingt het koor de bij velen gewaardeerde psalm 116 'God heb ik lief' van G. Jellesma in een bewerking van M.W. Kramer. Dirigent Van der Steenhoven is nu ruim twee jaar verbonden aan het mannenkoor. De vorige cd 'Con cert wereldwijde zending' betrof een live-opname in de Hervormde kerk in Dirksland. Ook toen diri geerde Van der Steenhoven en be speelde Bout het orgel, maar zong het koor samen met het jongeren koor Con Amore uit Dirksland. In 1996 werden opnames gemaakt in de Nederlandse Hervormde kerk in Tholen voor 'Sion, loof met dank'bre stem', een gezamenlijk optreden met het gemengd koor Crescendo en het jeugdkoor Sja- loom. Toen was Rijk J. Rijkse diri gent. De eerste cd die het mannen koor zelf uitbracht, dateert uit 1993. 'Olijven ruisen' werd ook opgenomen in de Nederlands Her vormde kerk. Het jaar daarvoor zong het koor in Wemeldinge. In de Nederlands Hervormde kerk werd 'Neig mijn hart' opgenomen, samen met Jantine van Voorden. In totaal zijn er nu zeven cd's ge maakt waar het mannenkoor op te horen is. Maar het mannenkoor Re hoboth maakte ook lp's. De eerste al in 1976, 'Om die te doen uit dankbaarheid', met dirigent C. Burger. In 1978 volgde de tweede, 1981 de derde, in 1982 de vierde. De laatste langspeelplaat werd op genomen in het Belgische Hasselt in 1987: 'De natuur zingt Godes eer'. Van de nieuwste cd heeft het man nenkoor er 500 afgenomen. De compact disc is bij de leden onder de aandacht gebracht via inteken lijsten. Zaterdag vindt de officiële presen tatie plaats in de Nieuwe Kerk in Zierikzee. Het mannenkoor zal een deel van het cd-repertoire zingen. De avond wordt verzorgd door de stichting pensiontehuizen der Ge reformeerde Gemeenten. De netto opbrengst van de cd en de muziek- casette is daarvoor bestemd. Het geld wordt gebruikt om in Oud dorp een project te beginnen onder de naam Mekkerstee met een gei tenboerderij, kaasmakerij en res taurant. Dat is bedoeld voor men sen uit de regio die met psychische problemen te maken hebben en in de gangbare gezondheidszorg niet verder geholpen kunnen worden. De zangavond begint om 19.30 uur. Bestuurslid en koormeester H. Copier links) overhandigt de eerste cd aan dirigent Kees van der Steenbergen in de Rehobothkerk in Tholen. Lizette Offermeijer en haar bruidegom werden op hun trouwdag verrast door de leerlingen van de bruid.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 9