Tholen doet alles om bordeel te weren Zilveren scoutingmedaille voor Thoolse schipper Jan le Due Aanfluiting dat er zo weinig gebouwen open worden gesteld' 'Het is een groot plan waar veel animo voor is' Donderdag 14 september 2000 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Raadscommissie unaniem achter college Plaats voor twee landhuizen in Muye Perfect stuk Zonde gelegaliseerd Dubbel lastig parket Het past niet Leider zeeverkenners Heenetrechtgroep en beheerder scoutingcentrum Zeeland Zijn vrouw heeft al twee onderscheidingen te pakken en nu tooit ook Jan le Due uit Tholen zich met een scou- ting-medaille voor vele jaren trouwe dienst als leider bij de zeeverkennersgroep en vrijwilliger op verschillende gebieden. De waardering voor langdurige medewerking op plaatselijk, provinciaal en landelijk niveau werd za terdagavond tot uitdrukking gebracht in een zilveren me daille, die werd opgespeld door de Thoolse scouting voorzitter Hans Burgers. Dat gebeurde tijdens het ouder-kindweekeinde van de Heenetrechtgroep in het scoutingcentrum Zeeland aan het Veerse meer. Ver trouwd terrein voor Jan le Due, want hij maakt deel uit van de staf die daar zorgt voor het beheer en onderhoud. Nattigheid In de Muyepolder bij Sint-Maartensdijk is plaats voor twee landgoederen op de tien hectare landbouwgrond van de familie Schot-Oudesluijs. Projectontwikkelaar T. de Bakker van DLV Makelaardij uit Goes heeft namens de familie een verzoek ingediend bij de gemeente Tho len. Het college staat positief tegenover het plan voor een landgoed in het buitengebied. Maandagavond be spreekt de commissie gemeentelijke ontwikkeling het verzoek. Het bestemmingsplan buitengebied moet er voor aangepast worden. De Bakker en landschapsarchi tect J.W. van den Bosch'uit Middelburg zullen een toe lichting geven. Iets nieuws L. Moerland van Hervormde Gemeente in Tholen over monumentendag Voor de 49-jarige Paul Terwindt uit Moergestel bij Til burg is de Grote of Onze-Lieve-Vrouwekerk in Tholen de eerste lange rustplaats. Hij heeft er zaterdag rond het middaguur 100 kilometer fietsen opzitten. Buiten bij de ingang belt hij nog even mobiel met het thuisfront. De zweetdruppels parelen nog op zijn voorhoofd als hij de kerk binnengaat. Het is monumentendag, het kleine deurtje van de Grote Kerk staat open. Terwindt fietst graag en houdt van oude gebouwen. Hij wil er nog meer bezoeken, maar in de gemeente Tholen is alleen deze kerk en een aantal molens voor het publiek geopend. Eigen merk orgel Red jezelf Barbecue Pannenkoekmeel Rijbewijs kwijt na teveel alcohol „Een prima daadkrachtig besluit over een heikel onderwerp."Zo noemde burge meester W. Nuis dinsdagavond de unanieme opstelling van de commissie alge meen bestuur en welzijn achter het voorgenomen prostitiebeleid van de gemeen te Tholen. De burgemeester verzekerde dat 'het college er alles aan zal doen om vestiging van seksinrichtingen tegen te gaan'. Wie vorige week uit het 23 pagina's tellende stuk de indruk gekregen mocht hebben dat de gemeente een bordeel op 500 meter uit de bebouw de kom met maximaal vier prostitu ees gemakkelijk wil toestaan, vergist zich. Een potentiële gegadigde zal het zo lastig mogelijk worden ge maakt, zo werd duidelijk. Burge meester W. Nuis stelde, dat een bor deel hier niet thuishoort. „Dat hoort niet bij de gemeente Tholen, niet bij de demografische samenstelling (de bevolking) en niet bij de grootte van onze woonkernen." De commissie was dat met hem eens, al werd dat verschillend ver woord. „Hoererij is verderf voor de samenleving", liet SGP-woordvoer- der M. Dijke weten. PvdA-raadslid mevr. M.A.E. Velthuis drukte zich voorzichtiger uit. „Bescherming van ons woon- en leefklimaat is wense lijk, terwijl hierbij ook het aspect van de openbare orde en veiligheid mee speelt." Het debat in de raadscommissie trok dinsdagavond drie belangstellenden op de publieke tribune, waarvan twee SGP'ers speciaal voor dit on derwerp waren gekomen. De regering heft het bordeelverbod per 1 oktober a.s. op en als er dan niets geregeld is, zouden prostitutie- bedrijven vrij baan hebben. Dat wil len de Zeeuwse gemeenten koste wat kost voorkomen en daarom werden de koppen bij elkaar gestoken om gezamenlijk een beleid te ontwikke len op dit terrein. Burgemeester Nuis sprak over 'een prima stuk en een perfecte voorbereiding van de amb tenaren' Hij noemde de kern van het voorstel, dat het college de intentie heeft om er alles aan te doen om ves tiging van seksinrichtingen tegen te gaan. Een nulbeleid, waarbij geen enkel bordeel in de gemeente Tholen wordt toegestaan, is volgens de bur gemeester onmogelijk. „Dat zou rijp zijn voor toetsing door de onafhan kelijke rechter, maar zegt u nu niet dat de gemeente Tholen openstaat voor 1 bordeel. Wij willen mogelijke ongewenste neveneffecten voorko men en dit voorstel is daarvoor de minst slechte oplossing", zei Nuis. „Het liefst zouden wij bordelen in zijn geheel verbieden", zei CDA- raadslid M.A. van Beek. Hij verwees daarbij naar de bijbelse visie van zijn partij en de opvattingen van het me rendeel van de Tholenaren ten aan zien van huwelijk en seksualiteit. „Als we bordelen verbieden, lopen we echter het risico dat we een toet sing door de rechter verliezen en dan zetten we de deur open voor onge wenste ontwikkelingen", aldus Van Beek. „Prostitutie en overspel druisen re gelrecht tegen Gods Woord in, met name het zevende gebod", zei Dijke. Hij hekelde het besluit van de rege ring om het bordeelverbod per 1 ok tober op te heffen. „Hiermee wordt de zonde gelegaliseerd. Hoererij is verderf voor de samenleving. Wij maken dan ook ernstig bezwaar te gen dit beleid van het paarse kabinet. Het gaat ook niet om een normaal beroep, zoals men doet voorkomen." Volgens de SGP-woordvoerder be perkt de regering de lokale autono mie door de opheffing van het bor deelverbod aan alle gemeenten op te leggen. In het belang van de Thoolse bevolking ging hij met het voorge stelde prostitutiebeleid van b. en w. akkoord. P. van Belzen verwees naar de op stelling van het Tweede-Kamerlid Schutte. „Legaliseren van bordelen is volgens zijn en onze optie het le galiseren van zonde. Trouwens ook vanuit een ander humaan standpunt valt er veel af te dingen op de legali satie van deze 'werksoort'. Alleen het feit dat het gewoon niet toestaan door de minister wordt geïnterpre teerd als strijdig met 'de vrijheid van arbeidskeuze' geeft aan, dat hij pros titutie als het uitoefenen van een nor maal beroep beschouwt. Als we dan hier ook nog ons eufemistisch taal gebruik loslaten op de daar geldende 'vaktermen', dan snapt iedereen wel dat het hiet niet om een gewone be drijfstak gaat." Het raadslid van de ChristenUnie zei in een dubbel lastig parket te zitten. „Wij mogen wel de zelfde mening zijn toegedaan als on ze partijleden in het parlement, maar dezelfde staatkundige rechten heb ben we niet. Uitsluitend daarom zul len wij om eventueel verder kwaad in te dammen, akkoord gaan met de opstelling van het college", zei Van Belzen. VVD-raadslid P.K.M. Stouten on derschreef de woorden van de burge meester, met name ten aanzien van de complimenten richting de ambte naren. D66-raadslid J. van den Don ker was dinsdagavond verhinderd. Burgemeester Nuis bedankte de fracties voor hun medewerking. „Ik ben heel erg blij met uw unanieme steun. Ons voorgestelde prostitutie beleid is een noodgedwongen keu ze, wantje blijft met vraagtekens zit ten. Maar wat de wetgever ons oplegt, staat hier niet meer ter dis cussie. We moeten ons daarbij neer leggen. Dijke zegt wel, wat houdt de lokale democratie dan nog in, maar dat geldt voor meerdere onderwer pen. Je wordt hier voor het blok ge zet, dat is duidelijk. Onze grondwet is het referentiekader en dat poets je zomaar niet weg." Nuis merkte nog op, verrast te zijn door de opstelling van de gemeente Goes, die het aantal bordelen juist wil vergroten. De opstelling van de Thoolse politiek was voor hem dui delijk. „Wat voor de één principieel is, ligt voor de ander bij de leefbaar heid. Het is een combinatie. Het past niet!", aldus burgemeester Nuis. Scoutingvoorzitter Hans Burgers (links) feliciteert Jan le Due met zijn onderscheiding. Op zijn achtste werd de Middelbur ger lid van scouting Berkelom in zijn toenmalige woonplaats. Hij vloog over naar de verkenners en op zijn zeventiende kwam Jan le Due bij de stam. Tevens werd hij assis tent-leider bij de verkenners. In 1969 werd een voorzichtige aanzet gedaan voor samenwerking van de meisjes- en jongensgroepen in Mid delburg. Daar ontmoette Jan le Due toen zijn latere vrouw Edith, die leidster was van een meisjesgroep. In 1972 stopte Jan met de verken ners, want hij trouwde en verhuisde naar Tholen, maar steeds kampe rend op het scoutingcentrum Zee land bleef hij betrokken bij het werk. Een paar jaar was hij zelfs voorzitter van het bestuur van de ac commodatie in Veere. Bij de oprichting van de Thoolse Heenetrechtgroep in 1980 werd Jan le Due weer actief als leider. Na een omscholing bij de Karei Doorman- groep en een zeilcursus bij de zeil- school van scouting Nederland dacht hij wel als schipper te kunnen functioneren. Mijlpaal in die tijd was de bouw van de clubgebouwen. „Groot was de woede en teleurstel ling toen bleek dat de lelievlet - staande voor de deur van het onder- houdslokaal - niet naar binnen kon", zo bracht voorzitter Burgers in herinnering. „Eerst werden de vletten op hun kant naar binnenge rold en daarna werden stukken uit de deursponning gezaagd." Toen zoon Marlijn zeeverkenner werd, besloot Jan le Due als leider te stoppen. Op de achtergrond deed hij nog wel van alles voor het ge bouw op de voormalige oesterput ten en bij de instructie van de or ka's. Drie jaar geleden werd hem gevraagd om tijdelijk weer schipper te worden. „Laten jongeren het nu maar over nemen. Dat lijkt je beter, al hebben wij daar zelf onze twijfels over. Nu het moment echter aange broken is om bij de leiding van de zeeverkennersgroep te stoppen, wil len we daar toch even bij stilstaan. Gelukkig ga je de scouting niet ver laten. Je blijft betrokken bij dit kampeerterrein, de reserveringen en het bosonderhoud, maar als blijk van waardering voor je zeer ver dienstelijk werk over een reeks van jaren wil scouting Nederland je toch eren met de zilveren medaille", al dus voorzitter Hans Burgers, die daarna de onderscheiding (met paars en geel lint) opspeldde en een oorkonde overhandigde. „Toen de zeeverkenners zich gingen opstellen, voelde ik nattigheid. Ik dacht, al dat blauw bij elkaar, hier klopt iets niet", vertelde Jan le Due, die niettemin blij verrast was met de waardering. Hij is besmet met het scouting-virus, waarmee de hele fa milie is aangetast. „Je vindt dit werk natuurlijk in de eerste plaats leuk en wanneer anderen dan laten weten, dat je het goed doet, blijf je „Het is een groot plan," legt I. Schot-Oudesluijs uit. „Per land goed is vijf hectare grond nodig. Wij hebben daar tien hectare. Dus is het mogelijk dat er twee landhui zen komen." Mevr. Schot maakt daarbij gebruik van de regeling landgoederen in het streekplan Zeeland. Die laat nieuwe landgoederen toe als er ten minste vijf hectare bos bij de 'wo ning van hoge kwaliteit' wordt aan gelegd. Voor de eigenaren zijn er belastingvoordelen te halen via de regeling voor de wet op natuur schoon, zo staat in de toelichting op het voorstel van b. en w. „Ik wist al lang dat het plan voor het buitengebied herzien zou wor den. Via de contacten met project ontwikkelaars ben ik erachter ge komen dat het heel aantrekkelijk is om er landgoederen van te maken. Er komen huizen met allure. Het bos moet wel voor het publiek toe gankelijk zijn." Schot kreeg twee jaar geleden bij de ruilverkaveling 10 hectare land bouwgrond in de Muyepolder. Het bedrijf ging van zeven naar twee percelen. Het akkerbouwland ligt tussen het nieuw aangelegde Muye- bos en het perceel van P. Mulders langs de Pluimpotdijk aan de zuid kant van de polder. „Het is best wel goede landbouwgrond, maar als we er gewassen bespuiten moet je steeds vaker rekening houden met voorbijgangers, wandelaars en fiet sers die naar de zeedijk gaan of naar de kinderboerderij bij cam ping De Muye. Het wordt in dat gebied toch steeds meer natuur." Op de percelen waar de landhuizen mogelijk komen, werden dit jaar uien verbouwd die gisteren van het land zijn gehaald. In het andere deel groeit momenteel de paarse liatris. Of de familie Schot er zelf gaat wonen, is nog niet zeker. „We had den liever dichter bij het bedrijf aan de Sportlaan willen wonen op de Bellevue. Helaas werd dit ons niet gegund. Daarover loopt nog een rechtszaak. We wachten nog op de uitspraak." Volgens het college zijn er vele po sitieve punten om medewerking te verlenen aan het verzoek. De land goederen in het buitengebied moe ten volgens het college bijdragen aan de ruimtelijke kwaliteit van het gebied. En ook toegankelijk zijn voor het publiek, bevolking en toe risten. „Het is iets nieuws. Het eerste pro ject in Zeeland. Er is veel animo voor. En je doet ook nog wat voor de burger," aldus mevrouw I. Schot-Oudesluijs die zich in de materie verdiepte en via de make laar het verzoek voor het landgoed bij de gemeente indiende. „Het is moeilijk te zeggen wanneer er be gonnen wordt. Eerst zal er bos aan geplant worden. Maar ik denk dat we het land volgend jaar nog wel beboeren." De vergadering van de commissie begint om half acht. L. Moerland leidt een groepje bezoekers rond in de Grote of Onze-Lieve-Vrouwekerk in Tholen. „Eigenlijk is dit een aanfluiting," hoeveel vrijwilligers er nodig zijn zegt L. Moerland van de Hervorm- om meer gebouwen open te stellen de Gemeente die de kerk openstelt voor bezoekers. „Alleen de Grote Kerk is open. Er kwamen hier men sen speciaal uit Middelburg die de Gasthuiskapel en het stadhuis wil den bezoeken, maar die zijn dicht. Eigenlijk kun je het toch niet maken dat zulke gebouwen, waar ook zo veel gemeenschapsgeld in zit, niet open zijn?" Moerland betreurt het dat op Tholen de animo afneemt en vraagt zich af op zo'n dag. „Wij willen het in ie der geval blijven doen. We zijn met vijf mensen van de kerkvoogdij op zo'n dag om beurten aanwezig. Ook de zendingscommissie doet mee. Die staan hier ook de hele dag. Maar het gaat me meer om het ge heel van zo'n monumentendag. Er zou wat coördinatie vanuit de ge meente moeten komen. Eén ambte naar die de zaak voorbereidt door een vergadering uit te schrijven voor de kerkvoogdijen en de be heerders van de monumenten om te bekijken wie er wat doet. Misschien is dit iets voor de nieuwe burge meester om op te pakken," mijmert Moerland terwijl Terwindt in zijn sporttenue na een bekertje koffie van de zendingscommissie via het transept in een van de zijbeuken verdwijnt. Voor de Hervormde Gemeente kost het volgens Moerland geen moeite om mee te doen. „Met de braderie zijn we ook open. Je hoeft er niks voor op te tutten. De kerk is mooi van zichzelf. Maar het ontbreekt ons wel aan mensen om voor het hele eiland iets te doen." Wie niet in de Gasthuiskapel of het stadhuis terecht kan, heeft nu alle tijd om de kruisbasiliek te bezichti gen. Het schip met de zijbeuken is al rond 1400 gebouwd. Tot in de eerste helft van de zestiende eeuw werd aan het godshuis gebouwd. De verschillende fasen zijn terug te vinden. De kerk kende een grote restauratie tussen 1946 en 1959, maar de tand des tijds blijft zijn werk doen. Nu in de vorm van de bonte knaagkever. In het koor staat een stuk hout uit het gewelf dat door de kevers is aangetast. Moer land laat het de bezoekers zien. De beestjes hebben het hout volledig aangevreten. De koorkerk heeft een houten gewelf waar de kever zich thuisvoelt, maar ook in de houten kapconstructie boven het stenen ge welf van het kolossale schip is de bonte knaagkever actief. „Er zijn ook weer nieuwe larven geconsta teerd. Dit jaar is er groot onderhoud en wordt het hout weer behandeld. De injectoren om de knaagkever te bestrijden hebben ze in het hout la ten zitten." In het zuidkoor staan een aantal kleine orgeltjes tegen de wanden die niet meer gebruikt worden. Sommi ge bezoekers herkennen er hun ei gen merk orgel in of een orgel dat ze vroeger ooit wel eens hebben be speeld. „Eén van de bezoekers die bij zijn kinderen in Halsteren lo- lang bij zo'n vereniging. Zo gaat dat bij andere clubs ook." Bijna al zijn vrije tijd gaat bij Jan le Due in de scouting zitten. In Tholen en in Veere en soms ook op lande lijk niveau, zoals in 1997, toen hij het landelijke waterkamp in Roer mond met bijna 6000 scouts bege leidde. „We komen altijd vrijwilli gers tekort. Bij scoutingcentrum Zeeland ben ik één van de twee be stuursleden die voor het beheer en onderhoud zorgen, maar naast mijn werk heb ik er eigenlijk te weinig tijd voor. Ook in Tholen ben ik na melijk iedere zaterdag bij de Heene trechtgroep betrokken: voor extra instructie en voor onderhoud." Het scoutcentrum in Veere is een in ternationale trekpleister. In de zo mer komt 58% van de gasten uit Duitsland en België. Van de rest komt 70% uit Zeeland en 30% el ders uit Nederland. „Het is allemaal best intensief af en toe", zegt Jan le Due. „Mijn vrouw is secretaris van de Heenetrechtgroep, mijn dochter is behalve instructeur bij een zeil- school in haar vrije tijd ook bij de Thoolse zeeverkenners betrokken. Hetzelfde geldt voor mijn zoon die op de grote vaart zit. Alleen onze oudste zoon heeft gevoetbald en dat viel op zaterdag niet met de scou ting te combineren. Hetzelfde geldt voor Jochem Kuzee en Joram Dees. Die zijn ook allebei bij de Heene trechtgroep geweest, maar ze ma ken nu furore in hun sport." Jan le Due gaf in Tholen leiding aan 26 jongeren bij de orka's (10-11 jaar), de zeeverkenners (11-15 jaar) en de wilde vaart (vanaf 15 jaar). „Veilig leren varen, dat stond bij mij altijd voorop. Het hoeft niet per-, fect te zijn, maar ze moeten het wel zelf leren. Ook het onderhoud ple gen en in teamverband werken. En je moetje als leiding steeds blijven herinneren, hoe je zelf vroeger was, al noem ik het toch wel eens 'de Thoolse puinhoop'. Je eigen en thousiasme moet de kinderen en thousiast maken. Wanneer je om vijf uur moet stoppen en het is half zeven voordat je naar huis gaat, dan is dat zeker gelukt." Voor de scouting is er in Tholen animo genoeg. Voor de esta's is er een wachtlijst. „Een groep van twintig kinderen met drie of vier leiders, dat werkt het beste. Je moet een gezellige club hebben, die blijft het langst overeind. Al heb je na tuurlijk altijd wel golfbewegingen in een vereniging. Maar er zijn ver schillende stille vennoten die bij springen als het even moeilijk is. Vrijwilligers blijven belangrijk, ook voor de scouting", aldus Jan le Due. Jurgen van den Berge is schipper geworden en Mark Breure is als lei ding toegevoegd aan de zeeverken ners, die op zaterdagmiddag van één tot vijf uur bij elkaar komen in Tholen. Het thema voor het jaarlijkse ouder- kindweekeinde van de Heenetrecht groep in Veere was dit keer 'Red je zelf'. Verschillende scouts vlogen over naar andere speltakken, zoals orka's naar de zeeverkenners en zeeverkenners naar de wilde vaart. Ze moesten een fiets meenemen, want fietsen en lopen vormden za terdagochtend om half vijf onderde len van het overvliegplan. Vrijdag avond werden de tenten opgezet, een spel gespeeld en een kampvuur gehouden. De veertien overvliegers moesten zatèrdagochtend al heel vroeg uit de veren, maar de andere leden en de ouders konden op een meer nor male tijd ontbijten. Overigens ging ook 's morgens vroeg een aantal ouders als begeleider mee bij de wandel- en fietstochten, via Mid delburg en Vrouwenpolder naar Veere. Van daaruit moesten de overvliegers roeiend naar de Ha ringvreter. Daar waren inmiddels de overige scouts en ouders gearri veerd met de Morgenster. Met pro visorische middelen moest er zelf soep worden gekookt, brood gebak ken en thee worden gezet. Het weer was prima. Na de maaltijd waren de veertien overvliegers toe aan het laatste on derdeel van hun tocht. Van palen, drijvers en touw moesten ze een vlot bouwen om zo terug te kunnen varen naar het scoutingcentrum. Onder aanmoediging of met de no dige plaagstoten van alle andere Tholenaren die vanaf de Morgen ster of vanaf één van de vijf vletten toekeken, bereikten ze goed ge mutst de overkant. Het ouder-kindweekeinde werd za terdagavond besloten met een bar becue, waarvoor grote belangstel ling was. Voorzitter Hans Burgers sprak over 'een geweldig weekein de'. De Heenetrechtgroep houdt 6 okto ber een ouderavond in het clubge bouw op de voormalige oesterput ten in Tholen en 28 oktober is er een klusdag gepland. Het laatste damwandprofiel moet dan aange bracht worden. Het tegelpad moet verbeterd worden en de zeeverken nerszolder dient een verfje te krij gen. Verder dienen de keuken en het sanitair schoongemaakt te wor den. Voorzitter Burgers deed een oproep aan de leden en hun ouders om ook dan weer present te zijn. Hij kondigde 'als slecht nieuws' te vens nog een verhoging van de con tributie met vijf gulden per kwar taal aan per 1 januari a.s. en de invoering van een incassosysteem ter vervanging van de acceptgiro kaarten. Bij de esta's zijn Wendy Keilen en Annemiek Westerweel als nieuwe leidinggevenden aangetreden, bij de orka's is Tessy Damen toege voegd. Mark Breuze is als leider bij de zeeverkenners gekomen en Jos Loos bij de wilde vaart. Jos Kodde is bestuurslid geworden met boten- onderhoud als speciaal aandachts punt. geerde, heeft er vanmorgen op zit ten spelen. Dat is leuk." Terwijl Moerland een nieuw groep je bezoekers opvangt, begint Ma- riëlle Klaver-Wessels het grote kerkorgel te bespelen dat in 1991 voor het laatst werd gerestaureerd. De organiste kiest geen gemakke lijk werk: Preludium Es dor van J.S. Bach. Zweet Terwindt van het fiet sen, de organiste zweet van het slaan op de toetsen en het duwen op de pedalen. Na het werk van Bach speelt Klaver werk van een andere orde: improvisaties op Piet Hein. Het klinkt wat luchtiger. In de librije ligt het gastenboek. De bezoekers hebben er hun naam in geschreven. Ze komen uit Weesp, Zierikzee, Vlissingen, Middelburg, Goes, Den Haag, Den Helder, Creil. Onder de rubriek opmerkingen heeft een van de bezoekers met hoofdletters geschreven: RUST. Terwindt fietst verder. Hij moet ki lometers maken, want over een aan tal weken gaat hij met drie anderen op een fietsvakantie naar de Alpen. „Eigenlijk gaan we er net over heen." In molen de Nijverheid in Sint- Maartensdijk heeft vrijwillig mole naar J. Guequièrre 's morgens zo'n twintig bezoekers gehad. Hoewel het niet was aangekondigd dat de molen open was, trekken de vier vlaggen die de molenaar aan de wieken heeft gehangen de aandacht van voorbijgangers. Hij maalt graan en geeft elke bezoe ker een zakje pannenkoekmeel mee. Met een zeef haalt hij de zemelen ('t gruus') eruit. Guequièrre is nu drie jaar vrijwillig molenaar op de molen aan de Oudelandseweg. De wind staat westnoordwest en zou nog iets harder mogen wezen, zegt hij. „Eerst zat de wind achter de bomen van de zuivering, maar daar is hij vanachter gekomen. Nu is het beter." Met zijn rechterhand voelt hij voortdurend in het meel voor de juiste dikte: niet te grof en niet te fijn. Molenaar M. Kodde uit Sint-Annaland komt hem 's mid dags een handje helpen. Hij brengt op de stelling een touw aan zodat bezoekers niet pardoes tegen de wieken lopen. De 9-jarige Mare Polderman uit Stavenisse is met zijn moeder ko men kijken. Marc is een molenlief hebber en lid van de vereniging de Zeeuwse molen. Hij heeft alle mo lens op Tholen wel eens bezocht, maar gaat elke keer opnieuw als de monumenten opengesteld zijn voor het publiek. Ook hij gaat naar huis met een zakje meel. De molen van Stavenisse kent hij ook natuurlijk. Bij G. de Moed kwamen zaterdag zo'n 35 bezoe kers. Ook een clubje vrienden van diens zoon uit Smilde, Naaldwijk, Stad aan 't Haringvliet. Moest Guequièrre de zeilen bijzetten, De Moed kon het zonder het doek aan de wieken af. De hooggelegen ko renmolen ving voldoende wind om te draaien. O. Huiskamp van molen de Hoop in Tholen liet pas 's middags de wie ken draaien omdat er 's morgens geen wind was. Ook hij gebruikte de zeilen. Toch kwamen er nog zo'n vijftig bezoekers, vooral geïnteres seerden, zegt Huiskamp. „En de meesten van buiten Tholen. Maar er kwamen ook een paar mensen uit Tholen zelf die hier hun hele leven al hebben gewoond, maar nog nooit op de molen waren geweest." Ook Huiskamp vindt het jammer dat er zo weinig op monumenten dag wordt gedaan. „De organisatie was dit jaar onder de maat. Er zou weer eens iemand moeten zijn die de kar wil trekken." Volgens Huis kamp is het voor drs. W. Heijbroek en H.Elenbaas - die de afgelopen ja ren de monumentendag voorbereid den nadat de gemeente ermee op hield - te veel geworden. „Die zitten ook al overal in. Die kunnen dat ook niet allemaal meer." De vrijwillig molenaars zijn on langs met de gemeente rond de tafel gegaan om eens bij te praten. Vol gens Huiskamp was het ruim tien jaar geleden dat er overleg is ge weest. „Er is toen gezegd dat we re gelmatig met elkaar zouden spre ken, maar dat is niet gebeurd. Er waren wat onduidelijkheden over het beleid van de gemeente. Dat wekt irritaties. En om te voorkomen dat vrijwilligers afhaken, hebben we een afspraak gemaakt om de za ken eens toe te lichten. Dat is goed bevallen. Er is nu afgesproken dat we regelmatig overleg hebben." Een 27-jarige inwoonster van Tholen mag drie maanden niet rijden. Bo vendien moet ze een geldboete van 1650 gulden betalen. Die straf gaf de Middelburgse politierechter omdat ze 23 oktober vorig jaar onder invloed van alcohol op de Postweg haar toen 23-jarige vriend had aangereden. De officier van justitie had zes maanden ontzegging van de rijbevoegdheid geëist en een geldboete van 1650 gul den. De rechter halveerde de rijont zegging omdat hij vond dat de man ook schuld had. De twee kwamen op een zaterdagavond uit een café. De man reed op een fiets over de rijbaan en slingerde heen en weer voor de auto van zijn vriendin. Toen die op een gegeven moment wilde inhalen, week de man net weer uit en kwam voor de auto terecht. Dat gebeurde vlak voor de afslag naar de Jonkheer van Vredenburchlaan. Bij de botsing raakte hij licht gewond. Ter observa tie werd de man een nacht opgeno men in ziekenhuis Lievensberg, waar een politie-arts een bloedmonster nam. De vrouw, die hevig ontdaan was, werd op de Postweg onderzocht en zij blies 610 ug/1; bijna drie keer de toegestane hoeveelheid. Haar rij bewijs werd ingevorderd. Ze reed bo vendien in een niet-gekeurde auto.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 3