Provincie Zeeland Vergadering Provinciale Staten 'Geen nadere regels te stellen aan overlast varkensbedrijven' Trouwe Duif zit vroeg op vlucht uit Morlincourt Regiovisie Walcheren 2000+ lOfficiële Mededelingen Jeugd Smash 1 verliest van tweetal Donderdag 14 september 2000 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 21 Informatierubriek van de Provincie Zeeland, nr. 37/2000 Afdeling Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 10 39 infocentrum@zeeland.nl Stremming Zeelandbrug Vrijdag 22 september om 10.00 uur vergaderen Provinciale Staten (PS) in de Statenzaal van het provinciehuis, Abdij 10 in Middelburg. Zoals gebruikelijk is de vergadering openbaar. Wie wil kan een plekje zoeken op de publieke tribune om de bijeenkomst bij te wonen. Commissies Weinig animo Brabantrit Tholen heeft Zeeuws record milieuklachten Ongunstig Sneller reageren De boer op Diversen Ontwerp-streekplan- uitwerking Walcheren 2000+ Abdij In het streekplan is Walcheren aangegeven als "recreatieve her structureringszone", wat betekent dat er voor deze regio een visie moet worden opgesteld, die het toekomstige beleid aangeeft voor recreatie en toerisme, natuur en landschap, landbouw en infra structuur. Bij het opstellen van deze visie werkt de provincie Zeeland nauw samen met andere overheden op Walcheren en een aantal belangenorganisaties. Voor dit samenwerkingsverband is een Stuurgroep opgericht, waarin vertegenwoordigers van deze organisaties zitting hebben. De Stuurgroep heeft de regiovisie Walcheren 2000+ vastgesteld en door middel van een uitvoerings programma aangegeven hoe deze visie gerealiseerd moet gaan worden. - Creatieve ideeën Ontwikkeling van plattelandstoe- risme is in eerste instantie ge richt op kleinschalige voorzienin gen en versterking van natuur en landschap. Daarbij moet worden gedacht aan activiteiten die een relatie hebben met het agrarisch bedrijf of het platteland. Van agrarische ondernemers worden creatieve ideeën verwacht, waar bij de vraag centraal moet staan welke activiteiten voor recreanten en toeristen interessant zijn. Belangrijk daarbij is dat niet alle ondernemers ieder voor zich het wiel uitvinden of eikaars succes formule kopiëren. Samenwerking tussen agrarische ondernemers, koppeling van attracties aan step/fiets/wandel/ruiter/skate- routes, samenwerking met de recreatiesector e.d. is van groot belang voor het welslagen van initiatieven. Verblijfsrecreatie 'Daarbij kan worden gedacht aan bijzondere vormen van kampe ren, een agrarische herberg of hotelkamers op de boerderij, appartementen of studio's in een karakteristieke boerenschuur. In de regiovisie Walcheren 2000+ zijn een tweetal vormen van ver blijf nader uitgewerkt, namelijk de hofstedecamping en appartemen- ten-in-de-schuur. De hofstedecam ping is een kleinschalige camping bij een beeldbepalende en in gebruik zijnde boerderij, waarbij tenminste 5 ha loofbos (met streekeigen boomsoorten) wordt aangeplant. Gelet op het quotum van 65 eenheden is voor de le fase van het stimuleringsproject plattelandstoerisme maar 1 hof stedecamping op Walcheren mogelijk. Appartementen-in-de-schuur zijn alleen mogelijk in bestaande mo numentale of beeldbepalende schuren bij (reële) agrarische be drijven. Daarmede wordt een ver dere verstening van het landelijk gebied voorkomen en wordt een bijdrage geleverd aan het behoud van karakteristieke agrarische gebouwen. Deze bijzondere vorm van verblijf op de boerderij voegt iets toe aan het bestaande aan bod aan verblijfsrecreatie op Walcheren. Per agrarisch bedrijf mogen maximaal 5 appartemen ten worden gerealiseerd, waarbij een combinatie met een mini- camping mogelijk is. Ondernemersplannen doorlopen een toetsingsprocedure, waarbij een commissie bestaande uit deskundigen de initiatieven be oordeelt. Op basis van de uitgebrachte adviezen beslist de Stuurgroep welke ondernemersplannen ge realiseerd kunnen worden. Plannen waaraan de Stuurgroep medewerking heeft toegezegd, kunnen niet direct daarna worden gerealiseerd. Op gemeentelijk niveau zullen er ook planologi sche- en vergunningprocedures moeten worden doorlopen. Plannen indienen De toetsing van initiatieven voor plattelandstoerisme zal in 2 ge deelten plaatsvinden. In de perio de van 1 oktober tot 1 decem ber 2000 kunnen alle agrariërs hun idee bij de toetsingscommis sie indienen. In deze le toet singsronde beziet de toetsings commissie welke initiatieven kansrijk zijn en welke niet. Daarvoor is geen uitgewerkt ondernemersplan nodig; een beschrijving van het initiatief is voldoende. Agrariërs die hun initiatief aan de toetsingscommissie willen voor leggen kunnen hun plan indienen bij de provincie Zeeland, Directie Ruimte, Milieu en Water (t.a.v. dhr. L. Caljouw), Postbus 165, 4330 AD Middelburg. Subsidie en informatie Eén van de instrumenten die inge zet worden is het verlenen van projectsubsidies. Zowel vanuit Europa als vanuit de nationale en regionale overheden worden mid delen beschikbaar gesteld voor initiatieven die een bijdrage leve ren aan de vernieuwing van het Zeeuwse platteland. Eén van de maatregelen die in het Uitvoe ringsprogramma Vitaal Platteland genoemd worden is het bevorde ren van de toeristisch-recreatieve infrastructuur en activiteiten op het platteland. Op welke wijze projecten ingediend kunnen wor den, de criteria waaraan voldaan moet worden en alle overige in formatie staat beschreven in het Uitvoeringsprogramma. Alle infor matie hierover kunt u verkrijgen bij het loket plattelandsontwikke ling van de provincie Zeeland, telefoonnummer 0118-631443 of e-mail: vitaalplatteland@zeeland.nl. De Zeelandbrug wordt in ver band met de reconstructie afgesloten voor alle verkeer gedurende de periode 18 september tot en met 9 okto ber 2000. Voor het kruisen van de Oosterscheide is men aangewezen op de weg over de stormvloedkering. Gedurende de stremming is er een aangepaste dienstre geling voor het openbaar ver voer. Het gaat voornamelijk om lijn 132, Goes-Zierikzee v.v.. De aangepaste dienstre gelingen zijn verkrijgbaar bij de buschauf-feurs van Connexion. Nieuws Na de opening door de commis saris van de koningin, drs. W.T. van Gelder en de berichten van verhindering volgt de installatie van de nieuwe griffier der staten. Mr.drs. L.J.M. Verduit is de opvol ger van mr. J.A. Lander, die per 1 september gebruik heeft gemaakt van de mogelijkheid om vervroegd uit te treden. De inge komen stukken worden daarna behandeld. Dit zijn onder andere een brief van de Middelburgse en Vlissingse Bedrijven Club inzake de bloktijden van de bruggen over het kanaal door Walcheren en een bezwaarschrift van een inwoner van Aardenburg'tegen de planvaststelling provinciale weg Aardenburg-Eede. De mededelin gen van Gedeputeerde Staten (GS) gaan over het jaarverslag 1998/1999 Ruimte, Milieu en Water en de verkoop/ruiling van gronden. De grondtransacties over de periode 1 januari tot 30 juni 2000 zijn opgenomen in een overzicht. Hieruit blijkt dat in de eerder genoemde periode 549 m2 verkocht is en er een aantal ruilingen hebben plaatsge vonden. Herindeling Gedeputeerde Staten stellen voor in te stemmen met de beleids voornemens voor een open over leg met de Zeeuwsch-Vlaamse colleges van burgemeester en wethouders over de wens van GS tot herindeling. Uitgangspunt van het beleid is de wens te komen tot drie gemeenten in Zeeuwsch- Vlaanderen. Naar de mening van GS moet de Kanaalzone in elk geval in één gemeente vallen. De gemeentelijke herindeling moet op dit punt voor de komende 25 jaar rust brengen in de regio en de nieuw te vormen gemeenten dienen ook in de toekomst krach tig samen te werken. Tarieven PSD Op basis van het vorig jaar vast gestelde tarievenbeleid voor de Westerscheldeveerdiensten wordt voorgesteld een verhoging toe te passen van gemiddeld 5%. Na de invoering van de euro in 2002 moet de tariefstelling in die munt eenheid plaats vinden. Vooruitlopend daarop staan de tarieven voor 2001 in het over zicht ook al in euro's vermeld. Kadastrale atlas De Stichting Kadastrale atlas Zeeland heeft in 1990 een rente loze lening ad. 10.000,- ont vangen voor de uitgave van de reeks 'Kadastrale atlas Zeeland 1832'. Van deze reeks zijn in de tussentijd 12 exemplaren ver schenen. Verwacht wordt dat nog ongeveer 20 delen zullen ver schijnen. De afhandeling van be palingen in de provinciale subsi dieverordening vraagt ieder jaar veel tijd, terwijl er vanuit kan wor den gegaan dat de lening pas over ongeveer 20 jaar kan wor den afgelost. GS stellen voor de lening om te zetten in een eenmalige subsidie ten laste van de Reserve Welzijn. Economische geschiedenis De Stichting Historisch Onder zoek Zeeland heeft vorig jaar een subsidieverzoek ingediend voor een pilotonderzoek naar de mogelijkheden tot het schrijven van de economische geschiede nis van Zeeland. Het gaat dan om beschrijving van de infrastructure le vernieuwing en economische ontwikkeling in de periode 1800- 2000. GS stellen voor 50.000,- subsidie te verlenen voor dit pro ject. Biologisch Museum Het Zeeuws Biologisch Museum gaat voor het personeel een andere rechtspositie invoeren. Tevens worden gedetacheerde personeelsleden in dienst geno men. Deze maatregelen hebben tot een extra subsidieverzoek van de stichting geleid. GS stellen voor de subsidie met ingang van 1 januari 2000 structureel te ver hogen met 100.000,-. Het Zeeuwse Landschap Door een nieuwe rijksregeling voor de subsidiëring van natuur beheer moeten er nieuwe afspra ken worden gemaakt tussen het rijk, de provincie en de natuur- beherende organisaties. Als ge volg van onduidelijkheden over de nieuwe subsidieregeling dreigt er een ondoorzichtige overgangs periode te ontstaan. GS stellen voor in afwachting van een nieu we prestatie-afspraak tussen pro vincie en Het Zeeuwse Land schap de subsidiëring op de oude wijze voort te zetten. Glastuinbouwproject In het kader van het glastuin bouwproject Bathpolders te Reimerswaal worden diverse voorzieningen gerealiseerd. Zo moet er een aansluiting worden gemaakt op het rioolgemaal te Rilland en wordt er een fietspad aangelegd. Tevens wordt er een op natuurontwikkeling gerichte verbindingszone ontwikkeld. Naar de mening van GS gaan de kos ten van deze voorzieningen de normale exploitatiekosten van de gemeente Reimerswaal te boven. In een eerder afgesloten conve nant met de gemeenten Reimers waal, Kapelle en Borsele is afge sproken dat de provincie een bij drage zal verstrekken in de te maken kosten van extra voorzie ningen. Voorgesteld wordt een bijdrage van 500.000,- te ver strekken. Koopcentrum Sluis De gemeente Sluis-Aardenburg heeft besloten tot herinrichting van het kernwinkelgebied in Sluis. De herinrichting zal worden uitge voerd rondom een aantal beeld dragers van het centrumgebied. Het project levert volgens GS een bijdrage aan de ontwikkeling van recreatie en toerisme, instand houding en bevordering van de werkgelegenheid, de leefbaarheid en versterking van de omgevings kwaliteit. GS stellen voor een bij drage van 1.234.000,- te ver strekken. Techriopark Schoondijke De gemeente Oostburg heeft de gebouwen en terreinen van IPC- plant gekocht. Deze worden doorverkocht aan Technopark Zeeland, die de gebouwen weer doorverhuurt. Het terrein moet echter gebruiksklaar worden gemaakt en dat vraagt de nodige investeringen van de gemeente. Het gaat dan om infrastructuur zoals verlichting, aanpassing van riolering en wegen. GS stellen voor de gemeente een bijdrage van 45% toe te kennen van het werkelijke tekort, met een maxi mum van 1,4 miljoen gulden. De bijdrage wordt gegeven omdat de ontwikkelingen passen binnen het Provinciaal Sociaal-Econo misch Beleidsplan. De bijdrage aan de gemeente is eenmalig. Overige zaken Bij het secretariaat Euregio Scheldemond, ondergebracht bij de provincie Oost-Vlaanderen, is een Nederlander aangenomen. Om fiscale problemen te voorko men wordt de medewerker in dienst genomen bij de directie WEB, afdeling bestuur. De perso neelskosten worden als kosten van technische bijstand Euregio Scheldemond gedeclareerd bij de provincie Oost-Vlaanderen. Een regeling op het gebied van arbeidsvoorwaarden en de 12e wijziging van de begroting sluiten het zesde agendapunt af. Informatie De agenda van de Statenverga dering en de stukken die daarbij horen, liggen ter inzage bij het Informatiecentrum van de provin cie Zeeland, Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, tel 0118-631400. E-mailadres: infocentrum@zeeland.nl. Het informatiecentrum is van maan dag tot en met vrijdag geopend van 09.30 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 16.30 uur. De Provinciale Commissie Milieu beheer en Waterhuishouding komt op 21 september om 14.00 bijeen in het kantoorge bouw van de directie RMW, Het Groene Woud 1, Middelburg. De vergadering is openbaar. Op de agenda staan het actieprogram ma energie, de streekplanherzie ning nieuwe economische dra gers, het beleidsplan natuur- en milieueducatie en advisering inza ke duurzame bedrijfsterreinen. De Statencommissie Ruimte, Milieu en Water wordt op 20 sep tember om 13.30 verwacht voor een extra vergadering. Deze extra vergadering gaat over de 5e nota Ruimtelijke Ordening en over het landelijk onderzoek woningmarkt en woonmilieus. Het is de bedoeling dat een mede werker van de inspectie volks huisvesting een toelichting op dit laatste punt zal geven. De verga dering is openbaar en wordt gehouden in het provinciehuis, Abdij 6, Middelburg. De complete agenda en bijbe horende stukken liggen ter inza ge bij het Informatiecentrum van de provincie Zeeland. Op de laatste duivenvlucht van het seizoen, vanuit Morlincourt, zaten de vroegste duiven zaterdag in Tholen-stad. Kevin v.d. Berge pakte de twee snelste van het rayon Zeeland-oost. Zijn winnaar vloog met een snelheid van 1387,3 meter per minuut. Van de 556 meegegeven Thoolse duiven op deze vlucht was pas de zesde die terugkeerde niet van een lid van de Trouwe Duif, namelijk van Ineke Quist uit Sint-Philipsland. Los 9 september 9.30 uur met zuidwes- 15, 18, 19, 22, 23, 24, 25; A.W.A.P. Bo- tenwind, 235 tot 244 km. Kevin v.d. Ber ge heeft snelste een en twee van rayon oost De Trouwe Duif Tholen, 68 duiven van 6 deelnemers. Eerste duif 12.19.29 u. is 1387,336 m/min, laatste duuif 12.34.02 u. is 1275,483 m/min. K. v.d. Berge 1, 2, 4,5,6,7,9, 10, 12, 14; J. Kegge 3, 15; C. Moeliker en Zn. 8, 11, 16; P. Laban 13,17. De Vredesduif Sint-Philipsland, 131 duiven van 8 deelnemers. Eerste duif 12.31.43 u. is 1332,117 m/min, laatste duif 13.01.08 u. is 1146,927 m/min. J. Reijngoudt 1, 2, 8, 10, 14, 19, 26, 29, 32; R. Reijngoudt 3, 5, 6, 7, 11, 12, 15, 22, 24, 25; comb. Reijngoudt en Zn. 4, 9, 13, 16, 17, 18, 20, 27, 28, 30, 31; A. Goudzwaard 21,23; gebr. Reijngoudt 33. De Zwaluw Sint-Maartensdijk, 96 dui ven. Eerste duif 12.27.52 u. is 1360,33 m/min, laatste duif 12.55.05 u. is 1179,8 m/min. I. Quist 1,3,4,5,6,7, 8,9, 11,12,13, 14, lijn 2, 10, 16, 17, 20; J. Benningshof 21. De Reisduif Scherpenisse, 139 duiven van 13 deelnemers. Eerste duif 12.25.33 u. is 1330,38 m/min, laatste duif 12.50.12 u. is 1165,86 m/min. A. Moerland 1,7, 8, 12, 23, 34,40; comb. Bolier 2, 43; A. Hage 3, 17, 30, 32, 35, 39; M. Ponse 4, 10, 15, 22, 28,31,33,42, 45, 46; DJ. Menheere 5, 9, 11, 13, 24, 36; L. Hage 6, 20, 26; C. de Graaf 14, 16, 18, 25, 27, 44; J. Suurland 19, 38; L. de Kwak Koolaard 21, 37; J. Moerland 29; H. v.d. Weerden 4147. De Zwaluw Oud-Vossemeer, 122 dui ven van 14 deelnemers. Eerste duif 12.27.51 u. is 1338,013 m/min, laatste duif 12.53.36 u. is 1169,494 m/min. C. Hommel 1J. v.d. Repe 2; A. Haver- mans 3, 9, 13; A. Vis 4, 26; R. Hendrikse 5, 21, 23; M. de Graaff 6, 24; P. Hommel 7, 10, 14, 18, 31; J. Buitenhuis 8; J. Ca- pelle 11, 15, 20; D.A. Vaders 12, 16, 17, 22, 25, 28; I. Berkey 19; A. Capelle 27, 29; L. Hoek 30. Slechts zeven fietsers kwamen za terdag aan de start voor de West- Brabantrit van toerclub Tandje Bij. Nieuw gezicht was dat van Vosse- meerder Piet Etienne, die oefent om binnenkort in China te fietsen. Vanuit Sint-Maartensdijk werd via Nieuw-Vossemeer het Brabantse binnengereden. De plaatsen Steen bergen, Welberg en Stampersgat wer den aangedaan. Vanaf Standdaarbui- ten volgde toerleider Jan v.d. Reest een andere dan de gebmikelijke route. Langs het industrieterrein Moerdijk koerste men naar Zevenbergen, Lan- geweg en Prinsenbeek om na 80 km tp rusten bij een uitspanning in het Mastbos. Na de koffie vervolgde het gezelschap richting Breda, maar het nemen van een verkeerde afslag bete kende een omweg van tien kilometer via Rijsbergen. Men fietste zuid waarts naar het knooppunt Galder en toen weer richting het westen, om via Zundert, Wernhout, Achtmaal en Nis pen op bekend terrein te geraken. Na de Heide en fort De Rovere kwam de Thoolse brug in zicht. Doordat ieder een meer kopwerk moest doen dan gebruikelijk, waren de laatste 20 km zwaar. Op het eindpunt bleek dat 171 km was afgelegd met een gemiddelde snelheid van 29 km/u. Het seizoenklassement van Tandje Bij wordt aangevoerd door Arjaan den Braber met 3526 km, voor Mas An- driesse met 2970 km en Jan v.d. Reest met 2893 km. Zaterdag wacht de toerfietsers een rit van 170 km door het Limburgse mergelland en de Bel gische Voerstreek. Tholen heeft het Zeeuws record milieuklachten en dat was even schrikken voor de raadscommis sie gemeentelijke ontwikkeling. Ook wethouder Heijboer zat er flink mee in zijn maag, maar de realiteit is, dat de gemeente alleen tegen excessen bij varkensbedrij ven kan optreden. „We kunnen geen nadere regels stellen omdat we met zijn allen in Nederland hebben goedgevonden, dat het Groen Labelsysteem werd toege past. Varkensbedrijven die voor dat systeem kozen, hoeven in vijf tien jaar geen nadere investerin gen te doen. Met heel Nederland hebben we dus geen vat op de ze ven varkensbedrijven in onze ge meente, maar bij excessen sprin gen we er direct op in!", verzekerde de wethouder. De commissie reageerde op het jaar verslag 1999 van de regionale brand weer Zeeland, waar ook inwoners van de gemeente Tholen hun milieu klachten moeten indienen. Van de 1080 milieuklachten die vorig jaar in Zeeland geregistreerd werden, kwa men er maar liefst 281 uit de ge meente Tholen, waarmee onze streek het provinciale record heeft. Bekend is, dat met name leden van de actie groep Varkens Nee bij elk varkens luchtje met meerdere mensen de mi- lieulijn bellen, wat mede het grote aantal klachten kan verklaren. Ter- neuzen met veel meer chemische in dustrie volgt met 145 klachten op de tweede plaats, gevolgd door Sas van Gent met 111 en Schouwen-Duive- land met 106. Het kleinste aantal mi lieuklachten kwam vorig jaar uit Goes en Sluis-Aardenburg met elk 14, Kapelle met 15, Axel met 16 en Reimerswaal met 17. Al die meldin gen hebben geleid tot verdere actie van provinciale en/of gemeentelijke milieu-piketambtenaren en/of overi ge diensten (brandweer, politie). Daarnaast komen bij het milieumeid- punt dagelijks telefoontjes binnen van burgers of bedrijven die in min of meerdere mate betrekking hebben op het milieu, maar die niet leiden tot het opmaken van een milieu-meld- rapport. De centralisten van de regio nale brandweer Zeeland verwijzen dergelijke vragen vaak naar de ge- meentelijke diensten voor verdere af handeling. Het eigenlijke aantal mel dingen is dus groter dan de 1080 voor heel Zeeland. Inmiddels is hiervoor een technische oplossing gevonden die in de loop van 2000 in de registra tie kan worden doorgevoerd. De werkwijze van de klachtenlijn is zodanig, dat de betrokken milieu ambtenaar binnen zestig minuten contact zoekt met de klager over de industriële of agrarische activiteiten. Het kan echter ook over een laag overvliegend groot vliegtuig gaan. De 24 uurs beschikbaarheid van het milieumeldpunt biedt een doelmatige mogelijkheid voor burgers om klach ten en vragen vrij direct te laten be handelen. Vorig jaar kwamen er zo'n 25 meldingen over dubieuze stoffen binnen, die altijd gevolgd worden door inzet van de brandweer. „Tholen springt er heel erg ongunstig uit", concludeerde J. van den Don ker. „Het is een hele spijtige zaak, dat er zoveel klachten zijn. In het rapport staat wel, dat de klachten over inten sieve veehouderijen door onbekende oorzaak zijn afgenomen, maar hier is dat toch niet het geval. De varkens houders weten precies wanneer de pi ketambtenaar niet bereikbaar is en dan gaan ze hun gang", zei het D66- raadslid. „Ik hoop niet, dat de mensen moe worden van het klagen", merkte mevr. E. Frigge-Hogesteeger op. Dat de klachten over de intensieve vee houderij afnemen, zoals het rapport aangeeft, zou volgens haar kunnen liggen aan het betere voer dat de var kenshouders gebruiken. „En dat is een verheugende zaak", aldus het VHD-raadslid. M.A.J. van der Linde was niet zo po sitief. „Het stonk onlangs weer ge ducht in de Thoolse wijk Dalempol der. Maar je kunt klagen wat je wilt, terugkoppeling vindt er niet plaats", meende het PvdA-raadslid. „Hoeveel van de klachten wordt nu opgelost?", wilde J.C. Koopman we ten, die geschrokken was dat Tholen bovenaan de Zeeuwse milieuklach tenlijst stond. „Worden de betrokke nen wel op de hoogte gehouden van de actie die volgt op de klachten?", aldus het SGP-raadslid. „De mensen zijn beu geklaagd en de stank neemt niet af", concludeerde J.P. Bout (CDA). „Dat Tholen voor 25% van het totaal van de Zeeuwse milieuklachten zorgt, geeft te denken", zei drs. A.L. Piet. „Je kunt wel tien keer bellen naar de klachtenlijn, maar hoe zit het met de bereikbaarheid van de milieu ambtenaar die piketdienst heeft?", informeerde het raadslid van de Christenunie. „Omdat niet alle klachten geregis treerd worden - zo blijkt uit het rap port - is het nog erger dan de 281 klachten", zei PvdA-raadslid A.P. Komaat. „De overlast is hetzelfde, maar het aantal klachten neemt af", zei wet houder Heijboer vol vuur in zijn be antwoording. Hij legde uit, dat door het convenant over de groen label stallen landelijk geen nadere regels aan de varkensbedrijven gesteld kun nen worden. „De stankcirkels zijn landelijk zelfs verruimd. Het is een hele moeilijke, ondoorzichtige mate rie, maar we reageren wel op klach ten en als er geen ambtenaar beschik baar is, schakelen we de politie in. Dat is bij recenten klachten nog ge beurd, maar alles bleek in orde te zijn." Heijboer stelde, dat met luchtwassers de stank voor 95% terug te brengen is. „Maar die eis mogen we niet stel len. Bij niet-normale klachten, bij ex cessen treden we echt wel op en des noods schakelen we het Openbaar Ministerie in." De wethouder gaf echter toe, dat niet alles na te gaan is. „Met deze hoeveelheid klachten zou den we het aantal milieu-ambtenaren moeten verdubbelen." Van den Donker hamerde erop, dat vooral de reactiesnelheid moet toene men. „Want we worden gewoon voor de gek gehouden als er bij een be zoek van de piketambtenaar na klachten van inwoners blijkt dat alles in orde is." Van der Linde bracht naar voren, dat de stank niet aan de windrichting ligt, maar veroorzaakt wordt door de aard van de werkzaamheden. „Daar zou met de varkenshouders over gespro ken moeten worden om een beeld van de klachten te krijgen." De wethouder antwoordde, dat be drijfsbezoeken een onderdeel van het beleid uitmaken en in het algemeen noemde hij de samenwerking van de gemeente met de varkensbedrijven vrij goed. Mevr. Frigge meende dat het uitrij den van mest ook voor een hoeveel heid klachten verantwoordelijk is. „Maar het uitrijden van mest valt niet onder de bevoegdheid van de ge meente, maar onder de Algemene In spectie Dienst (AID)", vertelde wet houder Heijboer. De commissie gemeentelijke ontwik keling nam kennis van de notitie Tholen gaat de boer op' over het mi lieubeleid. Van der Linde viel het op, dat de klankbordgroep besloten ver gaderingen houdt. Hij wilde in elk geval, dat de adviezen over het mi lieubeleidsplan wel openbaar wor den. „De adviezen gaan naar uw commissie en naar de media", ant woordde wethouder Heijboer. Mevr. Frigge pleitte nog voor een zo breed mogelijke samenstelling van de klankbordgroep. De regio Walcheren is in het streekplan Zeeland aangeduid als recreatieve herstrutureringszone, waarvoor een integrale visie dient te worden gemaakt die het beleid aangeeft voor recreatie en toerisme, natuur en landschap, landbouw en infrastructuur. Voor het maken van deze visie is de Stuurgroep Walcheren 2000+ in het leven geroepen, waarin de Walcherse gemeenten, het Waterschap Zeeuwse Eilanden, de provincie Zeeland en diverse belangenorganisaties samen werken. Op 24 augustus j.l. heeft de Stuurgroep de Regiovisie Walcheren 2000+ vastgesteld. Gedeputeerde Staten zijn voorne mens deze visie op te nemen in het provinciale ruimtelijke beleid door hoofdstuk 4 van de Regio visie Walcheren 2000+ als streekplanuitwerking vast te stel len. De ontwerp-streekplanherziening ligt tot en met 11 oktober 2000 voor een ieder ter inzage bij de Directie Ruimte, Milieu en Water, Het Groenewoud 1 te Middelburg, op werkdagen van 8.00 tot 17.00 uur. Gedurende de termijn van terinzagelegging kunnen schriftelijke zienswij zen over de ontwerp-streekplan- uitwerking worden ingediend bij Gedeputeerde Staten, Postbus 165, 4330 AD Middelburg. Nadere informatie over de ontwerp-streekplanuitwerking kan worden ingewonnen bij dhr. L. Caljouw, tel. 0118-631926. Exemplaren van de ontwerp- streekplanuitwerking kunnen wor den opgevraagd bij de afdeling voorlichting, tel. 0118-631400. Het eerste jeugdteam van tafeltennisver eniging Smash '76 verloor met 4-6 van Asio uit Haaften. Dit ondanks het feit dat deze ploeg met slechts 2 spelers op kwam dagen. Merijn v.d. Klooster won tweemaal en Harm Westdorp en Hubert Bruijnzeel elk een keer. Smash 2 speelde 5-5 gelijk tegen Vice Ver sa. Rudi Hage won al zijn enkelpartijen en samen met Anky Vroegop ook het dubbel. Vroegop won ook een enkelpartij, maar Andreas Prins bleef op nul steken. Door elk tweemaal winst in het enkelspel en samen in de dubbel, deden Remco Vroegop en Arno Bruijnzeel niet voor el kaar onder in de wedstrijd van Smash 3 te gen Markiezaat. Via nog een overwinning van Tim Westerlaken, won Smash met 4-6. Smash 4 won met 6-4 van Witac 3. Martijn Neele bleef ongeslagen. Marius Prins won tweemaal en Bart-Jan Quist een keer. Markiezaat 6 viel met 1-9 ten prooi aan Smash 5. Esther Bruijnzeel en Judith Gun- ter wonnen al hun partijen en het dubbel spel. Ellen Hage liet één keer een steekje vallen. Smash 6 leed een forse 2-8 nederlaag te gen Witac 4. Mark Poldeman bleef op nul staan, terwijl Tom Overbeeke en Martijn v.d. Klooster iedere één keer wonnen. Smash 7 verloor tot slot van TCS 4 met 8-2. Cees-Jan Koopman bezorgde Smash de twee punten, terwijl Thijmen den En gelsman en Riny Potappel op nul bleven staan. Programma 16 sepL: Tios-Smash, Smash 2-TCS 3, Smash 3-Witac 3, jeugd Tios-Smash, Backhands-Smash meisjes. Smash 2-Hotak 2, Smash 3-TCS, Smash 4-Smash 5, Smash 6-Smash 7.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 21