Ruim dertig mille voor de nieuwe kerk van Gereformeerde Gemeente Oud-Vossemeer is de verkeerschaos nu beu Bezwaren in overvloed tegen geringe aanwijzing droge sloten Teeltvrije strook kost boeren honderden guldens AL 55 JAAR DÉ THOOLSE COURANT Zo 'n duizend bezoekers op verkoping en markt in Tholen Moerland heeft kater van CWI Tholenaar vast voor schoten in Sint-Willebrord Investeringen in brandweerkorps Zeeland trekt aan ambulance en brandweer van Tholen °)iCi (V \3 Donderdag 14 september 2000 56e jaargang rro.43^ ~i^DDËÏB^0 De grote verkoop- en aetiviteitenmarkt van de Gerefor meerde Gemeente in Tholen heeft zaterdag op het bedrijf sterrein bij Van der Harst tussen de 30.000 en 35.000 gul den opgebracht. Het geld is bestemd voor de bouw van een nieuwe kerk in Stadszicht. Het streefbedrag van alle acties bij elkaar is een ton. Met de opbrengst van de verkoping is nu zo'n 80 mille binnen. Volgens voorzitter A. Quist van het Rehoboth activiteiten comité (RAC) is de verkoop- en activiteitendag een groot succes geweest en wordt er al over gedacht het evenement volgend jaar te herhalen. Bloeddruk meten Tal van opmerkingen voor kernbezoek Het is treurig gesteld met de verkeerssituatie in Oud- Vossemeer. Dat mag geconcludeerd worden uit de vele opmerkingen die door inwoners richting de gemeente zijn gemaakt in verband met het kernbezoek van woens dag a.s.. Te hoge snelheid en onoverzichtelijke situaties als gevolg van parkeergedrag zorgen voor klachten over de Patrijzenweg, Coentjesweg, Dorpsweg, Molenstraat, F.D. Rooseveltstraat, Molenweg/Onder de Molen, Ring/Voorstraat en de wijk Dorpsweg II. Waterbuffer Rondweg Deze week Het waterschap Zeeuwse Eilanden krijgt het druk met de bezwaren van Thoolse en Sint-Philipslandse landbou wers tegen de aanwijzing van droge sloten in het kader van het Lozingenbesluit open teelt en veehouderij. Meer dan honderd belangstellenden kwamen maandag naar de inloopavond van de landbouworganisatie ZLTO in de Wellevaete te Sint-Annaland en bijna iedereen nam een standaardbezwaarschrift mee. Economisch belang Landelijk besluit Natte vingerwerk 90% bezwaren Droge kelen Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: http://www.tip.nl/users/eendrachtbode Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 28,50 per halfjaar, 52,25 per jaar, per post 72,05 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,50 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Veilingmeester J. van Voorst rechts vooraanen zijn assistent A. Quist prijzen de stukken aan vanaf een podium. Quist schat dat er zo'n 1000 be zoekers zijn geweest, al vindt hij het moeilijk om het aantal juist in te schatten. In ieder geval was het 's middags drukker dan 's mor gens. „Omdat het zo'n groot ter rein is lijkt het niet echt druk. Maar het heeft zeker aan onze ver wachtingen voldaan. Iedereen is positief. Ik heb zelfs iemand ge sproken die gewoonlijk op de markt staat en zei dat hij nog nooit zo'n omzet heeft gehaald als zater dag." Er stonden zo'n 75 kramen met al lerhande producten. Een deel (rechts naast de ingang) werd in beslag genomen door de rommel markt van de Gereformeerde Ge meente. Daar kwamen in de och tenduren al vele mensen op af. Maar wie stroopwafels wilde ko pen, boeken, cd's, kaas, hoeden, kaarten, fietsen, snoep, orgels, stoffen en huishoudelijke artikelen kon ruimschoots aan zijn trekken komen. De kramen stonden buiten in een u-vorm rond het gebouw en binnen in de hal van het complex. Door het grote terrein en de grote hal kon alles ruim worden opgezet. Bedrijven die met hun artikelen op de markt stonden, stonden een deel van de winst af voor de bouw van de nieuwe kerk, waarvan bij de ingang een grote bouwtekening kon worden bekeken. Bij het pompstation was het een drukte van belang. Vijf cent van el ke getankte liter was voor de nieuwbouw bestemd. Quist: „Dat heeft constant gelopen. Het was een groot succes. Dat is een goede zet geweest." Op de weg Welgele gen werd de rij met geparkeerde auto's steeds langer. Vooral 's mid dags groeiden de bermen aan bei de zijden van de weg vol. Tot echte problemen heeft dat volgens Quist niet geleid. „De politie is wel een paar keer langs geweest. Er ston den een paar auto's verkeerd ge parkeerd, maar Welgelegen is een weg langs een industriegebied. De bedrijven zijn zaterdags gesloten. We hadden achteraf gezien wel wat meer parkeerwachten in moe ten zetten, ja." Dat bezoekers van markten graag en eetkraam bezoeken is bekend. Dat was nu niet anders. De kibbe- lings in de viskraam en de friet vonden veel aftrek. Er was ook een ijsboer en voor het gebouw stond een grote sinaasappel van waaruit sap werd verkocht. Wie paling wil de roken, spijkers wilde slaan of paard wilde rijden of wilde sjoe len, grabbelen, skelteren, het kon er allemaal. Bij het paard- en po nyrijden stond de hele dag een rij met wachtende kinderen. Ook voor de huifkarritten was veel belang stelling. Bij twee verpleegsters kon zelfs voor een gulden de bloeddruk ge meten worden. Het liep er storm. Velen lieten zich even vastkoppe len aan een meetapparaat om de bovendruk en de onderdruk in di gitale cijfers op een schermpje te zien verschijnen. Duidelijk werd dat een bovendruk van 160 en een onderdruk van 95 te hoog was. We. J dat geconstateerd dan kregen de bezoekers een folder mee van de hartstichting, plus een klein pa piertje met de getallen. En het ad vies om naar de huisarts te gaan. Quist vernam overal positieve ge luiden. „Er werd al spontaan ge zegd: dit moet je nog een keer doen. In de wandelgangen is daar ook al over gesproken. Van der Harst heeft zijn medewerking ook al toegezegd. Het voordeel is dat we de volgende keer niet zo veel hoeven uit te denken. Zo'n eerste keer geeft het meeste werk: je moet overal achterkomen." Quist was een van de leden van het RAC die met een kaartje 'Markt- leiding' op zijn jasje op de fiets rondreed om eventuele knelpunten te helpen oplossen. Volgens Quist is zo'n dag ook goed voor de on derlinge verstandhouding. „Er zijn enorm veel mensen van onze ge meente bij betrokken. Iedereen is enthousiast. Dat is goed voor de sociale contacten." ZIE VERDER PAGINA 7 Het ziet er naar uit, dat het 20 juni ge opende centrum voor werk en inko men (CWI) in Sint-Maartensdijk dicht gaat. „Ik heb er een kater van", zei wethouder Moerland dinsdag avond in de raadscommissie alge meen bestuur en welzijn. „Een paar maanden geleden openen en nu op doeken. We waren zeer verheugd met ons eigen CWI. We hadden veel ver trouwen in deze nieuwe voorziening, al wisten we wel dat de schaalgrootte aan de kleine kant was. Het college heeft dan ook besloten om een pro testbrief te schrijven, omdat Tholen qua ligging een eigen CWT dient te hebben. Ik hoop dat we het redden, maar ik heb mijn twijfels", bekende Moerland. Er blijven landelijk maar 84 van de 200 eerder geplande CWI's over. In het CWI werken gemeente (sociale dienst), arbeidsbureau en het GAK samen om uitkeringsgerechtig den sneller aan een baan te kunnen helpen. De gemeente heeft de nodige kosten gemaakt en ook ambtenaren ondergebracht bij het CWI dat in het pand van het arbeidsbureau op de Ha ven in Sint-Maartensdijk is onderge bracht, zo stelde raadslid M. Dijke vast. Hij was benieuwd of de Thole- naren nu naar Goes of Bergen op Zoom moeten. „De kans is groot dat het Bergen wordt, dat is beter dan Goes, maar we gaan nog protesteren tegen het sluiten van ons CWI. We hebben het hoofd nog niet in de schoot gelegd", zei de wethouder. Raadslid M.A. den Haan wees erop, dat de dienstverlening voor de bijzon dere bijstand ook bij het CWI zou ko men. „Dat gaat dus ook niet meer door", stelde hij met spijt vast en Moerland kon dat slechts beamen. De 30-jarige Tholenaar F.S. is vrij dagavond aangehouden in verband met schoten die diezelfde dag zijn gelost op een fitnesscentrum te Sint- Willebrord. 's Morgens werd er drie keer geschoten op het fitnesscentrum, maar niemand raakte gewond. De zelfde avond meldde de Tholenaar zich bij de politie. Over de toedracht is nog niets bekend. De man wordt verdacht van poging tot doodslag. Burgemeester Nuis kondigde dins dagavond in de raadscommissie alge meen bestuur en welzijn ambitieuze investeringsplannen aan voor de Thoolse brandweer. Hij noemde een nieuwe auto in Sint-Maartensdijk, een nieuwe kazerne in Sint-Anna- land, nieuwe kleding en (communica tie-)apparatuur. Raadslid Dijke informeerde of de Thoolse ambulance voorzien wordt van hartbewakingsapparatuur zoals Schouwen die krijgt. Volgens wet houder Moerland wordt in Schouwen een proef genomen met een antistol- lingsapparaat in de ambulance. Als dat goed werkt, komt volgend voor jaar Tholen aan de beurt. Negen inwoners vragen bij de ge meente aandacht voor diverse ver keerssituaties of doen voorstellen ter verbetering. Vier van hen willen die woensdagmiddag ter plekke toelich ten. Zo vraagt L.M. Plandsoen om eenrichtingsverkeer en een parkeer verbod in de Ring en de Voorstraat. En tegelijkertijd verbreding van de trottoirs om het verkeer te dwingen de snelheid aan te passen. Door van de groenstrook op de hoek van de Vier- windenstraat en de Ring een parkeer plaats te maken, zou het parkeerver bod gecompenseerd kunnen worden. de woning parkeren, dat voetgangers midden over straat moeten. En Ver hees vraagt om toezicht op het parke ren op trottoirs en in onoverzichtelijke bochten. Klachten over te hard rijden - met de vraag om snelheidsremmen- de maatregelen - zijn aangedragen voor de wijk Dorpsweg II, de Coen tjesweg en de Patrijzenweg. Ten aan zien van laatstgenoemde straat wil mevrouw H. Ernest handtekeningen van bewoners aanbieden aan het ge meentebestuur. M.N. Kortekaas bepleit actie in de Molenweg en Onder de Molen, als maar drukker wordende doorgaande wegen waar vrachtwagens en land bouwvoertuigen regelmatig over het trottoir moeten om elkaar te kunnen passeren. Hij draagt drie alternatieven aan. In de eerste plaats een rondweg van de Oud-Vossemeersedijk rondom het bedrijventerrein naar de Molen dijk, en tegelijkertijd inrichten van Molenweg en Onder de Molen als woonerf of 30-km-gebied. Als tweede noemt hij de aanleg van een weg (en parkeergelegenheid) achter de hui zenrij aan de westkant van de Molen weg, gecombineerd met een wachtge- bod voor beide wegen. Een derde, snel en goedkoop te realiseren oplos sing, kan volgens Kortekaas zijn om in de Molenweg het trottoir aan de westkant op te schuiven naar de par keervakken (waardoor de rijbaan bre der kan worden) en een nieuwe par- keerstrook te realiseren op de plaats van het huidige trottoir en een deel van de voortuinen van de bewoners. Ook in dit geval zou een wachtgebod ingesteld moeten worden. Het opheffen van parkeerverboden, een paar jaar geleden, heeft in diverse straten geleid tot belemmering van de doorstroming, maken meerdere inwo ners kenbaar. Namens 3VO wijst A.L. Gelok daar op. En L.M. Plandsoen noemt de Molenstraat en de Voor straat waar als gevolg van dit beleid hulpverleningsvoertuigen moeilijk doorheen kunnen komen. Mevrouw E. van Maanen, die in de Molenstraat woont, voegt er nog aan toe dat bewo ners met een uitrit vaak moeilijk - of helemaal niet - hun eigen erf kunnen verlaten als gevolg van geparkeerde auto's. Anbo-voorzitter A.F. Verhees wijst op de gevaarlijke situatie die voor fietsers in de Molenstraat is ont staan. Ook noemt hij de F.D. Roo seveltstraat waar na de reconstructie de bewoners hun auto's zo dicht tegen Bewoners van de oostkant van de Molenweg hebben er bezwaar tegen, dat een stuk grond achter hun achter tuinen ingericht zou gaan worden als waterbuffer in natte perioden. Ze den ken dat het braakliggende terrein er verwaarloosd bij zal komen te liggen, terwijl hun woongenot al is aangetast door de bouw van een aantal grote loodsen op het bedrijventerrein. Lie ver kopen de bewoners het stuk grond om hun tuinen uit te breiden. Het aan grenzende bedrijventerrein Klaver veld is praktisch vol en zal daarom in het kader van het kernbezoek beke ken worden. Ook de plek van het nieuwe bestemmingsplan Welhoek en de woningen aan de Raadhuisstraat en Schoolstraat - waar een woonzorg centrum voor ouderen en eventueel kinderopvang de huidige woningen zou moeten vervangen - krijgen aan dacht. Evenals de peuterspeelzaal in verband met mogeüjke nieuwbouw in de toekomst. In het jeugdhonk van Jong Vosmaer praat men met het be stuur en het jeugd- en jongerenwerk over het opknappen van dit onderko men. Ook speeltuin De Vossentuin wordt bezocht, met het oog op een gesprek met het bestuur over gemeen telijke steun. En in de Veerstraat wordt clubgebouw Odéon van mu ziekvereniging OVM bekeken, waar aan bouwkundige aanpassingen no dig zijn. Onder de aandacht van het gemeente bestuur zijn tenslotte nog diverse an dere zaken gebracht. Zoals het ge bruik als hangplek van de voormalige weegbrug in de Veerstraat en het ge vaar dat dit bouwwerk oplevert voor spelende kinderen. Onvoldoende on derhoud aan de plantsoenen in de Botlandstraat en de Damasstraat. Re pareren van de ballenvanger op het trapveld aan de Patrijzenweg. Ver krotting in Molenstraat, Ring en Raadhuisstraat. En de slechte toegan kelijkheid voor minder-validen van met name het postagentschap en de huisartsenpraktijk. Zilveren scoutingmedaille voor Thoolse schipper Jan le Due Tholen doet alles om bordeel te weren Aanfluiting dat er zo weinig gebouwen open waren op de monumentendag Familie Schot-Oudesluijs wil landgoederen aanleggen in Muyepolder St.-Maartensdijk Betho eindigt in smalstad als vierde op sportdag van sociale werkplaatsen Budelpack van verpakker naar producent met overnames van Andrélon en Ponds Uitvoerder G. Goedegebuure uit Sint-Annaland kwart eeuw bij Gebr. Moerland Winsten Thoolse vervoerders onder druk door dure diesel Echtpaar Bovenschen uit Scherpenisse blij met oppas tijdens de vakanties Tholense Boys blijft tegen SSV steken op puntloos gelijkspel Bronzen medaille Vossemeerse dames op WK kustvissen BIJ EEN STRUIKELEND PAARD GAAT DE WAGEN AAN BROKKEN, EEN SLECHTE HUISVROUW BRENGT HET GEZIN TOT VERVAL Dit nummer bestaat uit 22 pagina's „Ik denk dat er door de provincie be hoorlijk aan Tholen getrokken zal worden om zoveel mogelijk diensten op het gebied van de ambulance en brandweer van Zeeland af te nemen." Dat zei wethouder Moerland dinsdag avond in de raadscommissie alge meen bestuur en welzijn bij de voor behandeling van de begroting 2001. „Als wij niet meedoen, komt de pro vincie inwoners tekort omdat er voor een regionale ambulancevoorziening (rav) eigenlijk 400.000 mensen nodig zijn." De wethouder en de burge meester spreken binnenkort in Mid delburg over de kwestie. De interpro vinciale dienstverlening op het gebied van ambulance en brandweer is tel kens een discussiepunt. Tholen benut de achterwacht in West-Brabant, ter wijl het landelijk beleid is om voor al le hulpverleningsvragen de politiere gio (en dat is heel Zeeland) als basis te laten dienen. Ook gezworene J.L.C. Mol uit Sint- Maartensdijk van het waterschap Zeeuwse Eilanden ging met zo'n papier naar huis. „Ik ben ook ge woon boer en voor twee sloten (aan de Gemaalweg in Sint-Maartens dijk en de Nieuweweg in Stavenis- se) dien ik bezwaren in." Mol is niet bang voor verstrengeling van belangen. „De ambtenaren van het waterschap stellen adviezen op naar aanleiding van de bezwaren en dan zijn er vijf leden in het dage lijks bestuur die daarover een be slissing nemen." Het is maandagavond warm. Een typische dag voor droge sloten. Het raam in de Wellevaete staat open om in het zaaltje een beetje verkoe ling te krijgen. Op lange tafels lig gen de kaarten met daarop de droge sloten op Tholen en Sint-Philips- land. Slechts tien tot vijftien pro cent van de zevenduizend kilometer waterlopen in onze streek staat tus sen 1 april en 1 oktober volgens de normen van het waterschap droog. Wie op de kaart een dun, lichtgroen streepje aantreft op de sloot langs zijn of haar perceel, is gelukkig. Want droge sloten vallen buiten het lozingenbesluit, zodat je geen teelt en spuitvrije zone in acht hoeft te nemen. „Een droge sloot is dus een econo misch belang", zegt de Thoolse ZLTO-voorzitter L. Hage. „Voor aardappelen geldt een teelt- en spuitvrije zone van 1,50 meter. Bij een lengte van 200 meter mis je dus de opbrengst van 300 m2, zodat je circa 300 gulden inkomsten derft." Mol verontschuldigt zich, dat het waterschap dit niet heeft verzon nen. „Het is een landelijk besluit dat in overleg met verschillende maatschappelijke organisaties is genomen. Het waterschap is alleen bij de uitvoering betrokken." Het begrip droge sloten blijkt niet onomstreden. Een droge sloot is niet simpel een sloot waar geen wa ter in staat. Als de slootbodem van het gegraven profiel boven het zo- merpeil ligt, is er sprake van een droge sloot, zo luiden de regels van het waterschap. M.C. den Engels man, lid van de landinrichtings commissie Stavenisse, denkt dat er weinig droge sloten zullen zijn. Hij vindt de hele rompslomp van wei nig nut. Mol heeft een gemakkelij ke interpretatie van het begrip dro ge sloot. „Als de waterloop 75% van de 180 dagen in de periode van 1 april tot 1 oktober droog staat, is er volgens mij sprake van een droge sloot." Volgens Hage is de inventarisatie voor het maken van de kaarten natte vingerwerk' geweest. „In mei, toen het flink regende, heeft het waterschap de gegevens verza meld. Ik onderschat de kennis van de kantonniers niet, maar boeren die er vrijwel dagelijks komen, hebben toch een beter zicht op hun percelen en de sloten die erlangs lopen. We zitten hier echter niet om tegenstellingen op te roepen, maar om samen uit dit probleem te komen." Mol wijst op een keur uit 1996. Toen is al besloten dat er een strookje van 30 cm uit de insteek van de sloot vrij blijft. „Eerst was dat 50 cm, maar na bezwaren is dat teruggebracht tot 30 cm." Het Lo zingenbesluit scherpt die situatie echter aan. Voor aardappelen en ui en moet er maar liefst 1,50 meter vrijgehouden worden en dat zijn juist de producten met de hoogste saldo's. Voor suikerbieten en bloemzaden geldt 50 cm, voor gra nen en graszaad 25 cm. Voor die laatste twee producten verandert er dus niets omdat er toch al een mi nimum van 30 cm gold. Op die teeltvrije stroken van maxi maal 1,50 meter mag er niet gespo ten worden, maar het onkruid komt daar toch, zodat de boeren er hun werk aan hebben, zonder dat er op brengsten tegenover staan. En de teeltvrije stroken kunnen ook nog een nadelige invloed hebben op de verspreiding van het kwaad in de aardappelen. Overigens blijkt het waterschap dan ontheffing te kun nen geven, zodat er wel gespoten mag worden. J. de Jager vermoedt, dat tachtig tot negentig procent van de bedrijven bezwaren zullen indienen. Wan neer vanuit eigen waarnemingen kan worden aangegeven, dat de niet door het waterschap als droge sloten aangegeven waterlopen toch droog staan, kan het bestuur van Zeeuwse Eilanden het besluit her zien. Op 18 september sluit de be- zwarentermijn en 1 oktober is dan heel dichtbij. Het waterschap zou dan in veertien dagen alle omstre den sloten bekeken moeten heb Boeren zijn soms gek op droge sloten (zoals hier aan de Westkerkseweg te Scherpenisse) omdat ze dan tot aan de slootkant gewassen mogen telen, terwijl ze bij watervoerende sloten een teeltvrije strook aan moeten houden om te voorkomen dat er bestrijdingsmiddelen in het water terechtkomen. ben, om de bezwaren goed te kun nen beoordelen. Er staat een ter mijn voor van zes weken, maar 1 oktober is dan voorbij. Er is zelfs nog een verlenging mogelijk van nog eens zes weken, maar dan wordt het nogal later. Volgens een medewerkster van het waterschap zal het dagelijks bestuur een voor stel gedaan worden, hoe de bezwa ren afgehandeld moeten worden. Want na 1 april 2001 kan er weer al een heleboel land ingezaaid zijn met nieuwe gewassen en hoe moet er dan omgegaan worden met de teelt- en spuitvrije zone? Zeeuwse Eilanden zal daar de komende we ken duidelijkheid over geven. Behalve dat aspect is ook de hand having van de regels een arbeidsin tensieve taak. Per gewas moet ge controleerd worden of de juiste breedte als teelt- en spuitvrije zone in acht genomen wordt. „Een uni forme afstand van 75 cm voor alle producten zou gemakkelijker zijn", erkent Mol. „Maar het gaat om lan delijke normen en het waterschap moet de wet uitvoeren. Controle zal echter moeilijk zijn en veel manu ren vergen. Nu al zijn er veel men sen betrokken bij de voorbereiding van dit Lozingenbesluit", aldus ge zworene Mol. Van kwart over zeven tot kwart over negen wordt er intensief gebruik ge maakt van de informatiemogelijk heden in de Wellevaete. En na het bekijken van de kaarten en het op halen van een bezwaarschrift bij de dames van de ZLTO Tholen, schuift menigeen aan de bar aan voor een verfrissing. De kelen zijn nog veel droger dan de sloten op deze warme dag.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 1