Burgemeester Nuis gaat op verkenning Niet alle verzoeken worden gehonoreerd Hoofdprijs jubileumloterij overgedragen Motorrijder loopt beenbreuken op VERLOEDERT ONZE TAAL? Verkoping Ger. Gemeente wordt groots evenement U hebt iets met taal? Tholenaar kan klagen over bejegening door ambtenaar Sociale dienst worstelt met belastingplan Bezoek aan alle negen woonkernen in september/oktober Ds. J. Hoffman uit Halsteren 50 jaar in ambt Donderdag 31 augustus 2000 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 Zaterdag 9 september bedrijventerrein Welgelegen Het Rehoboth Activiteiten Comité (RAC) verwacht za terdag 9 september maar liefst 75 kramen voor de grote verkoop- en activiteitenmarkt op het bedrijfsterrein van Van der Harst aan Welgelegen bij Tholen. De verkoping maakt deel uit van verschillende acties die ten behoeve van de bouw van een nieuwe kerk voor de Gereformeer de Gemeente in plan Stadszicht 100.000 gulden moeten opleveren. Burgemeester W. Nuis gaat in september en oktober een intensieve verkenningstocht in zijn nieuwe gemeente uit voeren. Donderdag 14 september trekt hij een hele dag uit voor de grootste woonkern Tholen. Woensdag 20 sep tember is Nuis een hele dag in Oud-Vossemeer. Klaverblad voor gehandicapten buiten de boot Het college van burgemeester en wethouders is niet van plan om alle subsiedieverzoeken die voor 2001 zijn inge diend door stichtingen en andere instellingen volledig te honoreren. De commissie algemeen bestuur en welzijn behandelt dinsdagavond de aanvragen van onder meer de stichting- jeugd en jongerenwerk, de kinderopvang Tho len, meer bewegen voor ouderen, jeugdzorg Zeeland, streekmuseum De Meestoof en de stichting Klaverblad Zeeland. Winst benzinepomp Inwoners van Tholen die vinden dat ze slecht beje gend worden door een ambtenaar of een wethou der, kunnen hun ongenoe gen ventileren bij burge meester W. Nuis. Is een burger ontevreden over de behandeling door de bur gemeester zelf, dan treedt de loco-burgemeester I.C. Moerland als klachtenbe handelaar op. De gemeen teraad zou het klachtrecht maandagavond formeel geregeld hebben door het vaststellen van een specia le verordening, maar de behandeling werd uitge steld. Het voorstel moet eerst besproken worden in de commissie algemeen bestuur en welzijn. Afstand werkvloer Buitenschools Coördinator AANBOD Als u gebruikmaakt van de onderstaande bon, ontvangt u 13 afleveringen van Onze Taal voor maar 45,-. Ter verhoging van kwaliteit dienstverlening Burgemeester en mevrouw Nu is stapten tijdens de viering van het 525-jarig bestaan van Sint-Annaland op zaterdagmiddag even binnen bij kapper C. Quist en zijn vrouw aan de Ring. In september en oktober wil de nieuwe burgemeester intensief kennis gaan maken met de inwoners van zijn gemeente. Het uit veertig mensen bestaande RAC heeft markten in Middelburg, Oud-Beijerland, Dirksland en Hendrik Ido Ambacht bezocht om zich te oriënteren op de organisatie van een dergelijk evenement in Tholen. De kramen staan zowel bin nen als buiten bij Van der Harst. Van tien uur 's morgens tot vier uur 's middags zijn er allerlei activiteiten voor jong en oud. Er is een skelter baan, men kan ponyrijden of een huifkartocht maken. Demonstraties netten boeten en palingroken zijn er, men kan in een legerwagen zit ten of in een legertent kijken. Er is een rommelmarkt met om elf uur een verkoping bij opbod van de meest waardevolle artikelen. Creatieve Tholenaren verkopen zelfgemaakte kaarten, bewerkte dakpannen, handwerkjes, bloe men, enz. Meerdere bedrijven to nen hun nieuwste producten voor deze gelegenheid. Er is kleding, Ook de sociale dienst van de ge meente Tholen zit met het nieuwe belastingplan in zijn maag. „Het is hier net zo'n gigantisch probleem als dat het landelijk is", zei sector- hoofd A.G. van de Sande in de raadscommissie algemeen bestuur en welzijn op vragen van M.A. den Haan. Die signaleerde, dat sociale diensten in heel Nederland moeite De 25-jarige motorrijder J. van H. uit Sint-Annaland heeft gis terochtend gecompliceerde been breuken opgelopen, toen hij op de achterste van een rijtje van drie stilstaande auto's reed. Het ongeluk gebeurde rond twintig over zeven op de Broekseweg tussen Sint-Annaland en Oud- Vossemeer, even voorbij de afslag Verloedert onze taal of wordt het Nederlands juist rijker aan uitdruk kingsmogelijkheden? Dat is een van de vele taalonderwerpen die het Ge nootschap Onze Taal aan de orde stelt. Wat is het Genootschap Onze Taal? Een club voor taalpuzzelaars? Een vereniging van taalpuristen? Een verzameling dicteefreaks? Eigenlijk niets van dat alles, of misschien toch van alles een beetje. Want het Ge nootschap Onze Taal, opgericht in 1931, is een vereniging voor alle liefhebbers van de (Nederlandse) taal. Het genootschap heeft 46.000 leden, die via het tijdschrift 'Onze Taal' geïnformeerd worden over onder werpen als goed of fout taai-ge bruik, leesbaar schrijven, nieuwe woorden en jongerentaal, de her komst van woorden en uitdruk-kin- gen, de positie van het Neder-lands, grammatica, spelling, taal-verwer- ving en taalvariatie. Kortom: over alles wat taal zo boeiend maakt. On ze Taal is geen vakblad voor taal kundigen, maar is bestemd voor ie dereen die meer wil weten over onze taal. U bent lid-abonnee voor 38,- per jaar. stoffen, schoenen, hoeden, leder waren, orgels, muziekdragers, boeken, huishoudelijke artikelen, naaimachines, gereedschap, hob by-artikelen, fietsen, speelgoed, noten, kaas, vis, snoep en bloe men. Drankjes en hapjes zijn er ook in overvloed, o.a. oliebollen en pata- tes-frites, verse sinaasappelsap en koffie. En de winst van de benzi nepomp die op het terrein staat, is die negende september ook voor de kerkbouw. Op een groot aantal scholen zijn totaal 3000 kleurplaten verspreid. Voor twee leeftijdsgroepen zijn er acht prijzen te winnen van een tientje tot vijftig gulden. De organisatie zorgt voor parkeer wachten, een informatiebalie met o.a. een bouwtekening van de nieuwe kerk, EHBO-mensen en een toiletwagen. Het RAC ver wacht gezien de ervaringen elders vele honderden bezoekers op za terdag 9 september tussen tien en vier uur bij Van der Harst. hebben met de invoering van het nieuwe belastingplan voor de 21ste eeuw. „Als je moet gaan terugvor deren of nabetalen van of aan inwo ners, is dat altijd vervelend", zei het PvdA-raadslid. „De gemeenten hebben een tegenvoorstel gedaan aan het rijk, maar dat is afgewezen. Ik houd mijn hart vast!", zei Van de Sande. EHBO-cursus. De EHBO-vereni- ging Nieuw-Vossemeer begint in september met een nieuwe cursus eerste hulp bij ongelukken. Wie me dio 2001 minimaal 16 jaar is, kan zich aanmelden bij M. Jogchems, tel. 0167-502830. naar Sint-Philipsland. Door mist was het zicht ter plaatse vijftig meter. De drie auto's stonden stil voor een afslaande mestwagen, die na de boerderij van G.H.M. Brooij- mans het land opging. De laatste van de drie stilstaande auto's was een VW pickup met een open laadbak van BTL uit Brui- De Taaladviesdienst is een afdeling van het genootschap die jaarlijks meer dan tienduizend vragen over taal beantwoordt. Telefoonnr.: 0900 - 345 45 85 1,- per minuut), e-mail: taaladvies@onzetaal.nl Onder http://www.onzetaal.nl/ vindt u op de website onder andere taal nieuws, vragen en antwoorden en talloze koppelingen naar andere plaatsen op internet die u informe ren over het Nederlands. 's Morgens kan hij daar alleen zijn gang gaan, maar 's middags zijn de wethouders en de fractievoorzitters erbij, want dan is het kernbezoek. Donderdag 28 september gaat Nuis naar Sint-Philipsland en Anna Jaco- bapolder. Die twee woonkernen denkt hij in een ochtendje af te kun nen werken, maar dan zal hij niet veel tijd hebben om ook de Sluis nog aan te doen. nisse, bestuurd door een 39-jari- ge inwoner uit die plaats. Vol gens de politie heeft de motorrij der door te hoge snelheid bij mist de auto, die knipperlichten voerde, te laat opgemerkt. De motor raakte de achterbumper van de pickup, die ingedeukt werd. De tweewieler viel op het wegdek, maar de bestuurder Tweejaarlijks organiseert het ge nootschap een publiekscongres over onderwerpen als 'taal en media', 'namen','jargon'en 'overtuigende taal'. Voor meer informatie over het Genootschap Onze Taal kunt u zich wenden tot het secretariaat van het genoot-schap, Raamweg 1 A, 2596 HL, Den Haag, tel.: 070 - 356 12 20, fax: 070 - 392 49 08, e-mail: onzetaal@onzetaal.nl Vrijdag 6 oktober komt van negen tot drie uur Sint-Maartensdijk aan de beurt, waar hij van maandag tot en met vrijdag sinds 1 juli bijna da gelijks aan het werk is in het ge meentehuis. Donderdag 12 oktober trekt de burgemeester een dag uit voor Scherpenisse en Poortvliet. Woensdag 18 oktober komt Sint- Annaland aan de beurt, van negen tot drie uur. Tijdens de viering van vloog in de brede grasberm. Per ambulance werd hij overge bracht naar het ziekenhuis. Hij was goed aanspreekbaar. De voorkant van de Suzuki was zwaar beschadigd. De politie was met een busje en een motor ter plaatse om het verkeer te re gelen. Over één rijstrook bleef de Broekseweg vrij. De Nederlandse Hervormde predi kant ds. J.H.J. Hoffman uit Hal steren gedenkt op zondag 10 sep tember dat hij vijftig jaar op de kansel staat. Hij gaat die zondag voor in zijn eerste gemeente (Baardwijk-Drunen) waar hij in 1950 als predikant werd beves tigd. Ds. Hoffman is in de ge meente Tholen een bekende, want regelmatig preekt hij in Hervorm de en Gereformeerde kerken in Tholen, Oud-Vossemeer, Anna Ja- cobapolder, Poortvliet en Sint- Maartensdijk. Ook als predikant van psychiatrisch ziekenhuis Vre derust in Halsteren heeft Hoffman veel contacten met Tholenaren die daar zijn of waren opgenomen en hun familie. Hofmann was na Baardwijk nog predikant in twee Zeeuwse gemeenten, namelijk Koudekerke en Kruiningen. In 1989 ging de voorganger met emeritaat als dominee van Vrede rust. Triatlon. In Vlissingen wordt op 9 september om 13.00 uur voor de tweede keer een triatlon georgani seerd voor 50-plussers. Deelne mers kunnen zich melden bij de Zeeuwse sportraad (tel. 0118- 670837) voor 20 km fietsen, 5 km wandelen en 500 m of een half uur zwemmen. het 525-jarig bestaan, begin juli, maakte hij daar al kennis met ver schillende mensen. Stavenisse sluit op donderdag 26 oktober de rij met een ochtendbezoek van burgemees ter Nuis. Direct na zijn benoeming is Nuis begonnen aan zijn inwerkperiode. Hij voerde diverse gesprekken met collega-bestuurders, de gemeente secretaris, beleidsambtenaren, enz. Daarnaast bracht de burgemeester een aantal korte bezoeken aan de verschillende woonkernen. Tijdens de zomervakantie was het echter niet altijd mogelijk om overal in gang te krijgen. Nu de vakanties voorbij zijn, zal Nuis zijn inwerkpe- Enquête Lievensberg. Begin sep tember houdt ziekenhuis Lievensberg in Bergen op Zoom een tevreden- heidsonderzoek onder de patiënten in de polikliniek. Aan 300 mensen die voor de tweede keer (of meer) naar de Voor Tholen betekent dat een nieuw fenomeen, al kon iedere burger maandagmorgen om elf uur op het spreekuur van b. en w. komen om al lerlei zaken aan de orde te stellen. Ook klachten over ambtenaren en collegeleden. Via de vereniging van Zeeuwse gemeenten wordt er nu echter in de hele provincie een rege ling gemaakt die uitvoering geeft aan het in de algemene wet bestuursrecht aangegeven klachtrecht. riode intensiveren. Dinsdagmiddag had hij een ontmoeting met de pers, 's avonds sprak hij de gemeenteraad op informele wijze. Op korte ter mijn zal Nuis gesprekken voeren met o.a. de plaatselijke huisartsen, de kerkgenootschappen en een aan tal plaatselijke, actieve maatschap pelijke organisaties. Daarnaast werkt hij per woonkern een gericht programma af, waarbij hij persoonlijk kennis wil nemen van zaken die actueel zijn of wor den. Het bezoeken van gebouwen/ voorzieningen en instellingen die hij voor een goed functioneren van belang acht, maken ook onderdeel uit van de bezoeken. polikliniek komen, wordt gevraagd een vragenlijst in te vullen. Degenen die meewerken, steunen het Bukum- bi-ziekenhuis in Tanzania, want Lie vensberg geeft voor elk ingevuld for mulier 5 gulden aan dit doel. „Elke burger heeft er recht op, dat bestuursorganen op een correcte ma nier met hem of haar omgaan. Als ie mand niet tevreden is over de wijze waarop hij of zij door een bestuurs orgaan of een onder verantwoorde lijkheid van dat bestuursorgaan werkzame persoon is bejegend, kan daarover een klacht worden inge diend", schrijven b. en w. in hun voorstel aan de raad. „Een zorgvuldige afhandeling van klachten schept voor de burger de mogelijkheid, genoegdoening te krij gen voor als onjuist ervaren bejege ning. Anderzijds is voor de gemeen telijke organisatie het leereffect, dat bij een zorgvuldige klachtenafhande ling optreedt, nuttig. Dit kan bijdra gen aan het verhogen van de kwali teit van de dienstverlening. Een ander positief effect dat verwacht mag worden van een zorgvuldige klachtenbehandeling, is herstel van de geschonden vertrouwensrelatie met de klagende burger." Klachten kunnen zowel mondeling als schriftelijk ingediend worden. Bij een mondeling of telefonisch inge diende klacht, kan het geven van op heldering of nadere uitleg, dan wel het aanbieden van verontschuldigin gen al een afdoende reactie zijn. Ook bij schriftelijk ingediende klachten kan een snelle en informele wijze Het jeugd- en jongerenwerk vraagt voor het volgend jaar 142.500 gul den subsidie, maar kijgt niet het volle pond als het aan b. en w. ligt. Het college wil de subsidie verho gen met 2,8 procent volgens de norm die is vastgesteld met de an dere Zeeuwse gemeenten. Dat bete kent een geringe verhoging ten op zichte van dit jaar waarin 132.767 gulden werd uitgekeerd. Het jeugd- en jongerenwerk kan dan rekenen op 138.384 gulden. Wel is er nog een aparte post opgenomen voor huisvesting van 4000 gulden. Ook de stichting jeugdzorg Zeeland krijgt minder dan gevraagd. Voor het opvoedbureau is een verzoek in gediend voor 22.000 gulden. Daarin wordt een uitbreiding van het spreekuur van 8 naar 9 uur verre kend, plus een huurbedrag van 1750 gulden (voor de ruimte boven de openbare bibliotheek in Sint-Maar tensdijk). Dit jaar ontving de jeugd zorg 20.000 gulden. Ook hier wil het college niet verder gaan dan een geringe verhoging met 2,8 procent. De stichting moet het met 20.560 gulden doen. Ook het streekmuseum De Meestoof in Sint-Annaland krijgt niet het vol ledige bedrag van 55.000 gulden dat is gevraagd. Om dezelfde redenen wil het college een beperkte verho ging. Dat komt uit op 50.886 gul den. De subsidie aan het Klaverblad die onder meer de belangen van gehan dicapten in de provincie behartigt, wordt volgend jaar stopgezet. De gemeente heeft dat met andere gemeenten in de Oosterscheldere- gio die ook subsidie verlenen, afge sproken. Volgens de gemeenten kunnen lokale stichtingen voor ge handicaptenbeleid zelfstandig wer ken, zonder steun van het provin ciale consulentschap. De Thoolse stichting is het daar niet mee eens en heeft voor het handhaven van de subsidie gepleit. van behandelen resultaat hebben. Het schriftelijk tot uitdrukking bren gen van klachten kan echte rook wijzen op de behoefte om de zaak diepgaander te laten onderzoeken. Daarom is voor schriftelijke klach ten die aan een aantal eisen voldoen, een procedure voorgeschreven. Een klacht kan worden gedefinieerd als een uiting van ongenoegen. Ove rigens dient volgens b. en w. scherp onderscheid te worden gemaakt tus sen een klacht en een melding. Een melding van een losliggende stoepte gel is geen klacht, maar een medede ling dat ondanks herhaalde melding niet gereageerd wordt, zal wel als klacht opgevat moeten worden. Za ken die een jaar geleden hebben plaatsgevonden, komen niet meer in aanmerking voor een klacht. Ook wanneer er nog bezwaar- of beroeps procedures gelden, is er geen klacht mogelijk. Klachten over individuele raadsle den zijn evenmin mogelijk. Alleen een klacht over de gemeenteraad als bestuursorgaan valt onder de rege ling. Door de klachten te laten behandelen door de burgemeester, wordt voldaan aan de wens om enige afstand te Het college stelt de raad echter voor de subsidie te beëindigen. B. en w. vinden dat de stichting ook informatie kan inwinnen bij lande lijke organisaties op dit gebied. Het college wil wel het verzoek van de stichting kinderopvang Tholen inwilligen. De stichting Kinderop vang wil 175.000 gulden voor vol gendjaar en kreeg dit jaar 151.455 gulden. Volgens het college is het nodig om de basissubsidie te vers trekken en kan de gemeente ook plaatsen inkopen. Vorig jaar kocht de gemeente vijf plaatsen in voor kinderen die op aanraden van een arts of andere hulpinstelling werden geplaatst. Ook voor het volgend jaar wil het college vijf plaatsen reserveren. Dat kost 107.500 gulden. De basis subsidie zou dan 67.500 gulden be dragen waardoor het totale bedrag op 175.000 uitkomt. De stichting heeft ook geld ge vraagd voor buitenschoolse op vangplaatsen. (dat kon via een tij delijke stimuleringsmaatregel). De regeling is nu opgegaan in de rege ling uitbreiding kinderopvang en buitenschoolse opvang. Een deel van de regeling is al uitgevoerd. Voor 2001 heeft de stichting 22.600 gulden nodig om deze opvang in stand te houden. Dit bedrag kan volgens b. en w. betaald worden uit de reserve uitbreiding buiten schoolse opvang. Ook voor meer bewegen voor oude ren van de Oosterschelde thuiszorg stelt de gemeente geld beschikbaar. Voor volgend jaar vraagt de thuis zorg 31 cent per inwoner. Evenals vorig jaar wil het college daar aan tegemoet komen. Het subsidiebe drag wordt dan 7363 gulden, maar b. en w. laten weten niet bereid te zijn om achteraf een eventueel te kort bij de thuiszorg te dekken. scheppen met de werkvloer, waar de publiekscontacten die aanleiding kunnen geven tot klachten, veelal plaatsvinden. Deze aanpak schept volgens het college de voorwaarden voor een objectieve behandeling. Een interne klachtencoördinator moet de registratie en afhandeling bewaken en ook het jaarverslag ma ken. De vereniging van Zeeuwse ge meenten maakt een voorlichtings brochure voor de inwoners. Nu kan het voorkomen, dat de af handeling van klachten door burge meester Nuis of loco-burgemeester Moerland niet tot tevredenheid plaatsvindt. De mogelijkheid bestaat om zich dan tot een externe klach tenbehandelaar te wenden. De ver eniging van Zeeuwse gemeenten gaat dat gezamenlijk aanpakken en binnenkort krijgt de gemeenteraad van Tholen daar nog advies over. De ondernemingsraad van de gemeente Tholen heeft zich akkoord verklaard met de voorgeschreven procedure. Maandagavond neemt de raad een besluit. Naast dit nieuwe klachtrecht blijft de commissie van bezwaar en be roep functioneren. Deze commissie, die onder leiding staat van voorma lig chef financiën C. Meertens, komt in actie wanneer belanghebbenden bezwaar aantekenen tegen een be sluit van de raad of b. en w. Overi gens wordt deze commissie, waarin de fractievoorzitters zitting hebben, maar zelden ingeschakeld. Dit jaar kwam die nog niet bijeen. Dan is het tijdschrift Onze Taal echt iets voor u. Onze Taal is een lev endig blad waarin allerlei taalaspecten aan bod komen. Onze Taal is in formatief, boeiend én leerzaam. Voor slechts 38,- per jaar bent u lid abonnee (10 afleveringen). Geen geld vooreen taalliefhebber! Voor inlichtingen of een proefnummer: 070 - 356 12 20. ®<s Ja, noteer mij als lid-abonnee voor 45,-. Voor die prijs ontvang ik Onze Taal van oktober 2000 tot 1 januari 2002 13 afleveringen) Bon (zonder postzegel) sturen naar: Genootschap Onze Taal Antwoordnummer 18496 2501 WK Den Haag naam: adres: postcode/plaats: Wg Advertentie I.M. C. Visscher uit Vleuten kreeg zaterdagmiddag de sleutels overhandigd van de Renault Twingo die hij won in de jubileumloterij van Tholense Boys. Jeugdsecretaris Ben Schot, die de loterij organiseerde, droeg de door plaatselijk Renault-dealer autobedrijf C. Bal gesponsorde auto over. Visscher had een lot gekocht van bestuurslid Herman Draaijer, die voor hetzelfde bedrijf werkt. Hij was in zijn nopjes met de prijs en won eerder ook al een abonnement op de Eendrachtbode in deze loterij (Advertentie I.M.). De voorkant van de motor werd geheel vernield bij de botsing gisterenmorgen op de Broekseweg toen het zicht door de mist slechts 50 m was.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 7