Provincie Zeeland Promotiedag openbaar vervoer Sieraden Thoolse klederdracht compleet La Traviata opent het seizoen van De Maagd Zeelandbrug ■■■Officiële Mededelingen Russisch circus naar Dinteloord Donderdag 31 augustus 2000 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 19 Informatierubriek van de Provincie Zeeland, nr. 35/2000 Afdeling Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 10 39 infocentrum@zeeland.nl Commissies Voor drie gulden de provincie door per bus. Dat kan zaterdag 9 september tijdens de promotiedag openbaar vervoer. Bovendien is het dan open monumentendag. Zaterdag 9 september Geen zwaar en hoog verkeer op veer Vlissingen-Breskens Waterhuishouding en milieu Milieutijdingen Het streekmuseum De Meestoof in Sint-Annaland heeft de collectie sieraden behorend bij de Thoolse vrouwen dracht gecompleteerd. Daarvoor zijn diverse stukken aan de bestaande collectie toegevoegd. Twee financiële in jecties van fondsen maakten de aanschaf mogelijk. Het is tien jaar geleden dat prinses Margriet schouwburg De Maagd in Bergen op Zoom opende. Dat tweede lustrum wordt gevierd met het verloten van tien gratis abonnemen ten. En zaterdag is er voor genodigden de voorstelling 'Cir cle of Life' van de Gevleugelde Vrienden. Het elfde theater seizoen van de Bergse schouwburg omvat 99 voorstel lingen. Op 9 september begint de losse kaartverkoop. Ierse muziek Diana Milieu Zwemverbod zwemstrand recreatieterrein De Speelmansplaten Abdij De reconstructie van de Zeeland- brug verloopt vlot. De betonnen voertuigkeringen of barriers staan sinds half augustus op de brug. Dat is een maand eerder dan in de planning was voorzien. Vooral door de gunstige weers omstandigheden kon vlot en doel matig worden doorgewerkt. De barriers worden nu verder afgewerkt, waarbij kan worden volstaan met een kleinere ploeg mensen dan tot nu toe werd inge- ziet. Op de gedeelten van de brug waar het asfalt al is opgebroken, zijn de stalen rij-ijzers van de voegovergangen verwijderd om aangepast te kunnen worden. Ook worden daar reparaties uit gevoerd aan het onderliggende beton. Daarom blijven de verkeersmaat regelen van kracht: een snel heidsbeperking voor auto's en motoren van 50 kilometer per uur en een inhaalverbod in ver band met de beperkte breedte van de rijstroken. Bovendien is de leuning, die normaal langs het fietspad staat, voor auto's minder stevig dan de vangrail, zoals die voor de reconstructie langs de hoofdrijbaan stond. Voor brommers en fietsers blijft de brug gesloten. Voor hen rijdt volgens een dienstregeling een busje, dat de fietsen en kleine brommers over de brug brengt, terwijl hun berijders van het open baar vervoer gebruik maken. Tijdens de asfalteringswerken, die van 18 september tot en met 9 oktober duren, is de Zeeland- brug voor alle verkeer afgeslo ten. Als alternatieve route moet dan gekozen worden voor de weg over de stormvloedkering. Doordat het ziekenhuis van Goes voor inwoners van Schouwen- Duiveland dan lastig is te berei ken, wordt in die periode een extra ambulance ingezet op het voormalige eiland en wordt de chirurgische dienstverlening in het ziekenhuis van Zierikzee tot 24 uur per dag uitgebreid; in nor male omstandigheden is die beschikbaar op werkdagen van negen uur 's morgens tot vijf uur 's middags. Het totale werk aan de brug duurt tot 1 november. Dinsdag 10 oktober treedt de huidige beperkte toegang tot de Zeeland- brug opnieuw in werking. Woensdag 1 november wordt de brug weer volledig in gebruik genomen. Maandag 4 september, 13.45 uur, vergadert de statencom missie algemeen bestuur in het provinciehuis, Abdij 6, Middel burg. Agendapunten zijn het sociaal jaarverslag 1999 over het perso neelsbeleid van de provincie, de herindeling van de gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen, het jaar verslag 1999 van de Euregio Scheldemond en een discussie nota over de waterschappen in de 21e eeuw. Andere punten zijn bijdragen/sub sidies voor het glastuinbouwpro- ject in de Bathpolders, de herin richting van het winkelcentrum in Sluis, het technopark in Schoon- dijke en de stichting proefboerde- rij Rusthoeve in Colijnsplaat. De commissie behandelt de ver hoging van de veertarieven Westerschelde in 2001 en finan ciële aangelegenheden van het Zeeuws biologisch museum en de stichting het Zeeuwse land schap. De jaarstukken 1999, de begroting 2001 en de maarjaren- raming tot 2004 van het haven schap Zeeland seaports comple teren de agenda. De vergadering is openbaar en begint met spreekrecht voor het publiek. De vergaderstukken liggen ter inzage in het provinciaal informa tiecentrum, Abdij 9, Middelburg. Het centrum is op werkdagen geopend van 9.30 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 16.30 uur. Nieuws siiili Wie die zaterdag met de bus reist, betaalt maximaal drie gul den voor een twee-strippenkaart die met een stempel overdwars de hele dag geldig is als dag kaart op de lijnbussen en lijntaxi's van Connexxion en BBA in Zeeland. Wie betaalt met een chipkaart, neemt een drie-strippenkaart uit de automaat en laat die bij de chauffeur afstempelen tot dag kaart. Ondanks de strip meer is de chipkaartbetaler goedkoper uit dan wie met baar geld afre kent bij de chauffeur. De dagkaart geldt niet voor het collectief openbaar vervoer; wie daarvan op zaterdag 9 septem ber gebruikt maakt, blijft dus aan gewezen op de gebruikelijke cw- plaatsbewijzen. Het provinciaal bestuur wil met de promotiedag het openbaar vervoer onder de aandacht bren gen. De bedoeling is natuurlijk zoveel mogelijk mensen met de bus op stap te laten gaan, niet alleen op die ene zaterdag, maar elke keer als zij wat verder van huis willen gaan en daarvoor de fiets niet kunnen gebruiken. Nu maakt een beperkt aantal rei zigers gebruik van de bussen, waardoor de overheid vrij veel geld moet bijpassen om de lijnen kostendekkend te houden. Naar mate er meer 'gebust' wordt, neemt de rentabiliteit van het openbaar vervoer toe en kunnen frequenties van lijnen worden opgevoerd. Monumentendag Bewust is ervoor gekozen de pro motiedag samen te laten vallen met de open monumentendag. Van die combinatie wordt meer rendement verwacht dan van de landelijke autovrije zondag (24 september). De provincie doet daaraan dan ook niet mee. In een brief aan de statencom missie verkeer en vervoer schrij ven gedeputeerde staten dat vrij wel alle dorpen en steden, waar monumenten open en te bezichti gen zijn, met de bus bereikbaar zijn. Natuurlijk wordt gehoopt dat zoveel mogelijk bezoekers de auto laten staan en 9 september voor de bus kiezen. Vervolgens zou het mooi zijn dat zij zo de smaak te pakken hebben, dat zij ook op andere dagen en voor andere bestemmingen van het openbaar vervoer gebruik gaan maken. Van meet af aan worden 9 sep tember al vijf bussen achter de hand gehouden om een grote toeloop te kunnen opvangen. Als dat niet voldoende blijkt te zijn, kan een beroep worden gedaan op extra inzet. Overigens wordt verwacht dat de promotiedag niet erg duur hoeft te zijn. Vanwege het lage tarief zal het aantal passagiers groter zijn dan op een andere zaterdag. Geschat wordt dat er zo'n 1500 reizigers (35 procent) meer zul len zijn en dat leidt tot een meer opbrengst ten opzichte van een 'gewone' zaterdag. Wat dus ener zijds tekort wordt gekomen aan het verlaagde tarief, wordt terug gewonnen door het aanbod van reizigers. Verwacht wordt dat de provincie tussen de vijf- en tienduizend gul den kwijt zal zijn; die kosten komen ten laste van de reserve openbaar vervoer in de provincia le begroting. De marge is zo ruim doordat niet duidelijk is of en hoeveel extra materieel moet worden ingezet. Connexxion gaat tellingen uitvoe ren op een gewone zaterdag (2 september) en tijdens de promo tiedag op 9 september om tot een goede vergelijking te kunnen komen. Zaterdag 9 september is het veer Vlissingen-Breskens gestremd voor vrachtverkeer, kampeerauto's, auto's met cara vans en al het andere groot en zwaar verkeer. De maximale hoogte van de voertuigen die mee kunnen is 2.40 meter, inclu sief de lading. Die dag wordt gewerkt aan het wegdek van de laadbrug in Breskens. Daardoor is het bene- denrijdek van de veerboten niet te bereiken. Alleen personenauto's, motoren, (brom)fietsers en voetgangers kunnen dan via de veerdienst Vlissingen-Breskens worden over gezet. Het groot en zwaar verkeer wordt aangeraden gebruik te maken van het veer Kruiningen- Perkpolder of via België te rijden. Op de lijn Kruiningen-Perkpolder zal zaterdag 9 september, afhan kelijk van het verkeersaanbod, tussen half negen 's morgens en drie uur 's middags met twee schepen worden gevaren. Op Vlissingen-Breskens is de zomerdienstregeling nog van kracht, daar wordt overdag dus zonder meer met twee schepen gevaren. Als alles volgens plan verloopt, kan zondag 10 september alle verkeer weer mee op Vlissingen- Breskens. Wie het zekere voor het onzekere wil nemen, kan vanaf zaterdag avond telefonisch nadere informa tie inwinnen op de aanlegplaatsen in Vlissingen (0118-465905) of Breskens (0117-381663). De reizende tentoonstelling over het milieubeleidsplan en het waterhuishoudingsplan is binnen kort nog op vier plaatsen in de provincie te zien: zaterdag 2 september tussen tien en vijf uur op de veerboot Kruiningen-Perkpolder vrijdag 8 september van drie tot acht uur in de openbare bibliotheek Terneuzen, Oost kant 1 zaterdag 9 september van tien tot vijf uur op het veer Vlissin gen-Breskens donderdag 14 september van drie tot vijf en van half zeven tot acht uur in de openbare bibliotheek Zierikzee, Haring- vlietplein 2. Medewerkers van de provincie reizen met de tentoonstelling mee om ter plekke informatie te verschaffen. De ontwerp-plannen milieubeleid en waterhuishouding zijn verkrijg baar bij het provinciaal informatie centrum, Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, tel. (0118- 631400) e-mail: infocentrum@zeeland.nl. Een samenvatting van de plannen is aan hetzelfde adres verkrijgbaar. In Milieutijdingen nummer 64 wordt informatie verschaft over de inrichting van 150 hectare landbouwgrond in de Scherpenis- sepolder op Tholen tot natuurge bied. Het werk is onderdeel van het plan Tureluur. Andere onder werpen zijn duurzaamheid, ener giezuinige bedrijven en meststof fen en bestrijdingsmiddelen in de landbouw. Milieutijdingen is verkrijgbaar bij het provinciaal informatiecen trum, Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, tel. 0118- 631400, e-mail: infocentrum@zeeland.nl. Daar is ook een gratis abonnement te besteilen. De sieraden behorende bij de Thoolse vrouwendracht. Aangekocht zijn een paar spiegel- dijkefonds maakten de aankoop mede mogelijk. Bij het kostuum zoals dat om-st- reeks 1840 werd gedragen, be hoorden een bloedkoralen hals snoer, een paar oorijzerhangers (of spiegelbellen), een paar lange bel len en twee mutsspelden. Later werden in plaats van spiegelbellen de wissel- en kussenbellen gedra gen. In het boek 'Kostuum en sie raad in Zeeland' schreef J. de Bree 33 jaar geleden dat de Thoolse vrouwendracht in grote trekken gelijk is aan die van Schouwen- bellen, een oorijzer met twee ge torste gouden krullen, twee ronde en twee amandel- of druppelvor mige cantille gouden mutsspelden én enkele rouwsieraden. De aan winsten zijn afkomstig van een Thoolse familie. Bestuurslid J.F. Kousemaker van De Meestoof is blij dat de sieraden op Tholen blij ven, hoewel het de nodige moeite heeft gekost om dat te realiseren. Bijdragen van het Prins Barnhard Cultuurfonds Zeeland (Anjer fonds) en het Maurits van Katten- Duiveland. Maar ze oogt anders doordat de krullen van het oorijzer groter zijn en een hogere stand hebben. 'De bellen aan het oor ijzer en de mutsspelden zijn bo vendien van een opvallend rijke uitvoering, terwijl ook de wijze van dragen van de lange sluier muts, die van een brede strook kant is voorzien, sierlijker is'. Typisch Thoolse elementen zijn in de sieraden te vinden, meldt De Bree. Hij beschrijft een aan het Zeeuws Museum geschonken set van rond 1840 en noemt de gepon ste ornamentjes aan de sloten van het bloedkoralen halssnoer. En oorijzerhangers hebben soms een vorm die afwijkt van wat in Zee land gebruikelijk is en die ook el ders in ons land niet voorkomt. Ook trof hij zeldzame spiegelbel len aan, bestaand uit een vierkant enigszins afgerond bovenstuk van cantille (gouddraad) versierd met' poli plaatjes. Op het midden van dit bovenstuk een staand ovaal, met daarop in staande ruitvorm in een gouden kastje een stukje glas gemonteerd. Het onderstuk is plat en opengewerkt, in de vorm van een halve cirkel. Er hangt een gou den bol aan en verder een aantal lovertjes die met een kettinkje aan elkaar zijn verbonden. In latere uitvoeringen zijn de sieraden niet minder rijk, maar anders - geva rieerder - van uitvoering. De zet ting van pareltjes, granaatjes en bloedkoralen is steeds anders. De rouwklokken die in de rouwperio- de werden gedragen, weken op Tholen niet af van die op Walche ren, aldus De Bree. Gevarieerd aanbod en bekende namen in schouwburg Inmiddels zijn bij De Maagd meer dan 16.000 aanvragen voor een abon nement binnen. De nieuwe show van Brigitte Kaandorp en het toneelstuk The Mousetrap (naar een thriller van Agatha Christie) zijn al uitverkocht. Dit seizoen worden 10% meer voor stellingen geboden dan het vorige, toen een zaalbezetting werd bereikt van 82%. Het aanbod is bijzonder gevarieerd met vier klassieke concerten, 21 voorstellingen met lichte muziek of muziektheater, 12 toneelvoorstellin gen, 8 opera's, 20 cabaretshows, 12 musicals en één operette, 5 ballet- of dansvoorstellingen, 3 keer folklore en 11 kinder- of familievoorstellin gen. Dan is er nog één keer bewe gingstheater (Mummenschwanz, met mime, bewegingstheater en acroba tiek) en op 20 februari voeren de Chippendales hun zinnenprikkelende show op in het Bergse theater. Het seizoen in De Maagd begint op 22 september met de opera 'La Tra viata' van Verdi, uitgevoerd door de Poolse Staatsopera van Bydgoszcz. Een dag later komen de dansliefheb bers aan hun trekken, want dan voert het Koninklijk Ballet van Vlaanderen - in een show vol contrasten - num mers op uit het musicalrepertoire. Op 26 september treedt de zanger Rob de Nijs op in de stad waar eind jaren zestig zijn schoonvader een naar hem genoemde club exploiteerde. De Nijs begint dit jaar met zijn negenmans formatie aan een toernee door het land. De eerste week in De Maagd wordt op 28 september afgesloten met de voorstelling Cabarestafette, waarin aanstormend cabarettalent voor het voetlicht treedt (later in het seizoen komt dit nog twee keer, tel kens met ander talent). Op het terrein van de lichte muziek komen bekende namen naar Bergen op Zoom: Normaal, de Nits, Marian ne Weber, BZN, De Kast en Benny Neyman. En uit Vlaanderen De Nieuwe Snaar. Er is Ierse muziek van Jim McCann en Shantalla en van Mairin Fahy, terwijl Pater Moeskroen zich eveneens laat inspireren door Ierse en Schotse folk. Heel iets an ders is het concert van het Rosenberg Trio en Louis van Dijke - voor het eerst samen op toernee - of dat van het Orkest van de Koninklijke Lucht macht. Klassieke muziek wordt naar De Maagd gebracht door het Molda- visch Filharmonisch koor en orkest, het Kiev-koor, het Concertgebouw kamerorkest, terwijl vooraanstaande vocalisten op 6 januari een nieuw jaars-operagala verzorgen onder steund door koor en orkest van de Staatsopera van Cluj Napoca. Daarmee is het nog lang niet gedaan met de muziek. Want er is de operette Die lustige Witwe, van Lehar, met de 'Can-can' als een van de hoogtepun ten. Verder zijn er opera's: Lucia di Lammermoor (Donizetti), Le Nozze di Figaro (Mozart) en van Verdi II Trovatore, Nabucco en Aïda. Het lichtere musicalgenre is volop verte genwoordigd, met drie voorstellin gen van Rent (hoofdrollen voor Tom van Landuyt, Jim de Groot en Nurlai- la Karim), twee van Buddy, the Bud dy Holly Story en twee van de pop musical BoyBand. Maar ook Diana, met Vera Mann als de nu al legen darische prinses van Wales, staat op het programma. De liefhebbers van ballet en dans kunnen de uitvoering door het Bolshoi Ballet zien van Tsjaikovski's klassieker Het Zwa- nenmeer, het sprookjesballet De No tenkraker van dezelfde componist. Een midzomernachtsdroom van Sha kespeare en ballethoogtepunten in 'Voetsporen van de dans'. Bulgaarse folklore brengt een vrouwenkoor met 'Le mystère des voix bulgares', Pool se traditionele dansmuziek komt van een dansgezelschap uit Silezië, ter wijl The big black flatfoot stamp and Gedeputeerde Staten van Zee land hebben op 7 augustus j.l. in verband met het aantreffen van een verhoogde concentratie blauwalgen op basis van artikel 11 Wet hygiëne en veiligheid zwemgelegenheden (WHVZ) een zwemverbod ingesteld voor het zwemstrand van het recreatiege bied De Speelmansplaten aan de Oesterdam. Bij besluit van 27 juli j.l. is voor hetzelfde gebied eveneens van- dance company met 'Stamping' een Zuid-Afrikaanse show brengt. Een bijzondere toneelvoorstelling is de Nederlandse vertaling 'Driestui- versopera' van de Duitser Bertold Brecht met muziek van Kurt Weil. Ellen Vogel vertolkt de hoofdrol in de tragikomedie 'Verzameld werk'. Ver der staat 'Aan de vooravond' gepro grammeerd, geschreven door Eli As ser naar aanleiding van een gebeurtenis uit de Tweede Wereld oorlog waarbij hij zelf betrokken was. Grote toneelnamen ook in 'Het huis van Bernarda Alba' - Anne-Wil Blankers en Pleuni Touw - en in 'Blind Date' - Peter Tuinman en Liz Snoijink. Diverse cabaretiers brengen twee voorstellingen in Bergen op Zoom: Urbanus, Lenette van Don gen, Hans Liberg en Tineke Schou ten. Verder staan onder meer Bert Klunder, Freek de Jonge, Brigitte Kaandorp en Hester Macrander ge programmeerd. Tenslotte zijn er de jeugdvoorstellin gen. Zoals het muzikaal theater sprookje 'Vladimir, de prinskikker', de musicals 'Koning van Katoren' (3 voorstellingen), 'Honderd-en-één Dalmatiërs' (2 voorstellingen), 'Krui meltje, de musical' en 'Nijntje' (2 voorstellingen), alsmede poppen theater "De nieuwe buren van Jan Klaassen en Katrijn'. wege het aantreffen van een ver hoogde concentratie aan blauwal gen een verbod ingesteld. Omdat de concentratie dusdanig was afgenomen is het bij besluit van 1 augustus j.l. het zwemver bod van 27 juli j.l. weer opge heven. Opnieuw aangetroffen verhoogde concentraties heeft het college van Gedeputeerde Staten doen besluiten op 7 augustus j.l. wederom een zwemverbod in te stellen. Het zwemverbod ligt van 1 sep tember 2000 tot en met 29 sep tember 2000 ter inzage bij de Directie ruimte, milieu en wa ter, Het Groene Woud 1, Mid delburg, werkdagen 8-17 uur en desgevraagd buiten kantooruren. Voor het inzien buiten kan tooruren, mondelinge toelich ting en kopieën van ter inzage gelegde stukken kunt u zich wen den tot P.Meerman (0118- 631738) Het Staatscircus van Moskou geeft op 5 en 6 september vier voorstellingen in Dinteloord. Daarin staat het echte circus centraal, met dierennummers, hoogwaardige acrobatiek en humoris tische clowns. Er treden artiesten op uit de Oost-Europese circusscholen. Zo is de kop-op-kop balance te zien, trapezenummers, clownerieën en slapstick. Met chimpansees, lama's en Siberische tijgers wordt gewerkt. Oekraïense lilliputters tonen een dres suur met twaalf huiskatten. Keniaan- se acrobaten vertonen hun kunsten, evenals hoelahoep-meisjes en een an- tipodiste. Verder is er een sterke man uit Azerbeidzjan die een aambeeld van 103 kilo op zijn voorhoofd ba lanceert. De circustent staat op de ijs baan in Dinteloord. De voorstellin gen zijn dinsdag 5 september om 16.15 en 20 uur, en op woensdag 6 september om 15 en 20 uur. De kynologenclub Scheldezoom organiseert zaterdag een grote be hendigheidswedstrijd in het sport park Rozenoord aan de Beukenlaan te Bergen op Zoom. De selectie wedstrijd in de B2- en C-klasse duurt van negen tot vijf uur.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 19