Groei Thoolse donateurs tekent nieuw vertrouwen Foster Parents Gemeente kent bijna 600 uitkeringen toe Adoptieouders ICS en donateurs heel trouw 213 adoptieouders bijna eenderde van het Zeeuwse totaal Christelijke hulp vooral in Afrika en Azië Donderdag 31 augustus 2000 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Het vertrouwen in het werk van Foster Parentsplan (FPP) keert terug. De instelling, die zich richt op de hulp aan kinderen in straatarme landen, is enige tijd negatief in de publiciteit geweest. Er zou teveel geld aan de strijkstok blijven hangen en de geschonken middelen zouden niet voldoende efficiënt worden ingezet. „We hebben vorig jaar een actie gehouden voor het werven van nieuwe adoptieouders. Dat heeft in Zeeland 180 nieuwe ouders opgeleverd", vertelt Michele Piet. Geen spijt Project in dorp Kleurpotloodjes Spoeling dunner A4 tolvrij voor het interlokaal verkeer Digitaliseren van bestemmingsplan Drie keer meer cliënten aan de slag dan begroot Door de gemeente zijn vorig jaar 163 aafivragen om een bijstandsuitkering gehonoreerd en 436 verzoeken om bijzondere bijstand. Respectievelijk 15 en 67 zijn er af gewezen. Vijftig aanvragen zijn nog niet afgehandeld, terwijl er 26 zijn ingetrokken. Dat blijkt uit het beleids verslag van de afdeling sociale zaken. Het meldt verder, dat bijna drie keer zoveel uitkeringen zijn afgebouwd dan was begroot. Weinig bezwaren gegrond Naast de hulp die Foster Parentsplan aan kinderen in arme landen biedt, be staat het International Christelijk Steunfonds ICS in Hilversum. Ook daar betalen adoptieouders 45 gulden per maand per kind. Zonder aanzien des persoons, meldt de folder. Geloof, ras of politieke kleur doen niet ter zake. Het gaat om christelijke naastenliefde. In totaal telt ICS circa 4300 adoptieou ders en 50.000 donateurs. Zelfwerkzaamheid T Amerikaans rekenen Controle 11 m. 6* Piet is vrijwilligster en onder houdt de contacten tussen Zeeuw se adoptieouders en Foster Pa rentsplan. In totaal telt Zeeland nu 68Ö adoptieouders. Daarvan wo nen er 213 in de gemeente Tholen. Vorig jaar waren dat er 202. Foster Parents juicht de toename op Tho len vooral toe omdat de inwoners bekend staan als hulpvaardig, maar ook als kritisch. Deelnemers storten 45 gulden per maand op de rekening van het FPP. Daarmee adopteren ze een kindje in een arm land. De adoptieouders ont vangen regelmatig een levenste ken, zoals een brief en een fotoot je. In de brief staat hoe het het kind vergaat, wat er in het dorp gebeurt en waaraan het geld wordt besteed. 'Jarenlang was het niet mogelijk een Foster Parentskind persoonlijk te bezoeken. „Dat is allang verle den tijd", vertelt Michele Piet. Zelf heeft ze een kindje geadop teerd in Egypte en is daar inmid dels tweemaal op bezoek geweest. Volgens haar de ideale manier om uit te zoeken of je adoptiegeld goed wordt besteed. „Met de toe nemende belangstelling voor ver- weg-bestemmingen is dit een goe de combinatie." Marty den Haan uit Sint-Annaland is zover nog niet en of het er ooit van komt, weet hij ook niet. Sa men met zijn collega's van tim merfabriek De Pluumpot uit Sint- Maartensdijk vatte hij het plan op om een kindje te adopteren. „Je leest er wat over in de krant. Je ziet op de televisie onder welke omstandigheden kinderen moeten leven. Na een beetje praten met collega's vonden we het een goed idee dat de personeelsvereniging zou meedoen." Michele Piet is er dankbaar voor. „Het valt niet mee om de gedach ten en de achtergronden van Fos ter Parents duidelijk te maken. We zijn maar met zes vrijwilligers en het werk komt steeds op dezelfde schouders neer." Sinds FPP is aangesloten bij de Nederlandse overkoepelende organisatie Globe gaat het beter. Piet: „Dat is in Ne derland de paraplu waaronder wij werken. Daarin is onder meer het Wereldnatuurfonds vertegenwoor digd, Terres des Hommes en de stichting Vluchtelingenwerk." Piet hoopt dat onder andere door die samenwerking de mensen het vertrouwen in FPP behouden. Ze kent de verhalen van geld dat niet aankomt, van cadeautjes aan de kinderen die niet ter bestemder plaatse worden afgeleverd, de ver halen over briefjes van de kinde ren die niet van de kinderen zou den zijn, foto's van willekeurige kinderen waarvan wordt beweerd dat zij de adoptiekinderen zijn. Uit onderzoek is inmiddels geble ken dat het allemaal zo'n vaart niet loopt. „Onbegrijpelijk al die negatieve publiciteit", zegt Harry Peiman. Hij is kringcoördinator voor het FPP-gebied ten westen van Etten-Leur en richt zijn aan dacht ook op Tholen. „Onbegrij- De personeelsvereniging van timmerfabriek De Pluumpot steunt al tien jaar een adoptiekind via Foster Parentsplan. Henok Gebretsadik Debele is het 9-jarige Ethiopische adoptiekind van De Pluumpot pelijk dat mensen zomaar die be richten de wereld insturen. Onte recht. Foster Parents heeft ze ook altijd weersproken." Ook Peiman weet dat ouders vanwege de nega tieve publiciteit hebben afgehaakt. „Maar door elke ouder die opzegt, kan een kind niet meer worden ge holpen." Gelukkig, zegt hij, is er vanuit Tholen amper gereageerd op de golf van aandacht die zelfs het mi nisterie van ontwikkelingssamen werking niet onberoerd liet. Pei man: „De situatie op Tholen is als volgt. In Tholen-stad woonden 83 ouders. Dat werden er na de actie 89. In Poortvliet bleef het aantal ouders gelijk: twaalf. Hetzelfde geldt voor Scherpenisse. Daar wo nen tien ouders. Sint-Maartensdijk telt er 35. Daar is niemand bijge komen. Stavenisse had er veertien, dat werden er vijftien. Oud-Vosse- meer ging van 32 naar 34 en Sint- Annaland steeg van 27 naar 29 ou ders." Marty den Haan heeft geen mo ment spijt van zijn adoptie-initia tief. „Als je ziet hoe goed we het hier hebben. Hoe goed we hier kunnen leven. Ik ben zelf met va kantie in Roemenië geweest. Daar was de situatie ook niet best. Daarvan is wel iets blijven han gen." Dat FPP een grote organisa tie is waar mogelijk wel eens iets mis kan gaan, zegt hem niet zo veel. Het gaat Den Haan en zijn 23 collega's vooral om de hulp die wordt geboden. FPP werd in 1937 opgericht en werkt in tenminste 40 ontwikke lingslanden. FPP is wereldwijd aangesloten bij PLAN Interna tional. Een internationale humani taire ontwikkelingsorganisatie zonder politieke of godsdienstige doelstellingen. Het gaat om kans arme kinderen in ontwikkelings landen. In tegenstelling tot enkele jaren geleden staat niet meer zozeer het adoptiekind centraal, als wel een project in het dorp van het kind, legt Piet uit. Dat neemt niet weg dat adoptieou ders wel een persoonlijke band met het kind hebben, zegt ze. „We hebben een kantoor in Goes. Daar brengen adoptieouders spullen die bestemd zijn voor hun kind. Men sen komen met beertjes, kleurpot loden, schriften. Kleine dingen die gemakkelijk en zonder hoge por tokosten verstuurd kunnen wor den. Nee, geen kostbaarheden. Geen sieraden." Volgens Piet werkt dat averechts. „Dan heeft één kind alles en de ander niets. Dat zou jaloezie in de hand wer ken waardoor een adoptiekind een buitenbeentje wordt. Daarom komt die 45"gulden ook ten goede van een project. Niet aan één kind. Dat adoptiekind plukt uiteindelijk wel de vruchten van de financiële adoptie." Piet kent voorbeelden van projecten waarbij de inwoners van het dorp van het adoptiekind zelf een naaiatelier konden begin nen. Scholen werden gebouwd en irrigatiewerken werden aangelegd. Dergelijke motieven waren voor Marty den Haan eveneens aanlei ding om mee te doen. Met zijn collega's gaat hij van het stand punt uit dat kinderen beter in ei gen land geholpen kunnen worden dan dat ze naar Nederland komen. „Dat zie je aan asielzoekers. Die komen naar hier, maar kunnen ei genlijk niet aarden. Het is vooral voor kinderen het beste, ze in hun eigen cultuur groot te laten wor den", vindt hij. Voor de Tholenaren werd het aan vankelijk een kindje uit Kenia. Den Haan: „We konden kiezen. Een jongen of een meisje. We ko zen voor een jongen. Niet om een bepaalde reden. We vonden dat leuker." De club kreeg een brief terug met foto's van het gezin waarin het jongetje opgroeide. Den Haan: „We kregen informatie over leeftijden, wat de ouders voor werk deden. De moeder van het ventje bleek te zijn overle den." Het kind, tien jaar oud, ging naar school. „Het was maar een oppervlakkig briefje. In het En gels. We wilden terugschrijven, maar dat is aan allerlei regels ge bonden. Zo mochten we niet te rugschrijven hoe goed we het hier in Nederland hebben. Met als mo tief dat je dan de mensen daar de ogen uitsteekt." De mannen van de timmerfabriek schreven terug over hun werk en over het leven op Tholen. Geld mocht niet worden ingesloten. Evenmin dure cadeautjes. „We hebben kleurpotloodjes laten op sturen." Dat de relatie niet intie mer wordt, vindt de personeels vereniging van De Pluumpot niet erg. Den Haan: „Het gaat om het steunen van het kind. Sommigen zien het als dochter of zoon. Dat gevoel hebben we niet." Wat Den Haan aardig vindt, is de vooruit gang van de welvaart in de omge ving van het kind. „Je leest dat het onderwijs geniet. Dat er af en toe wordt gewerkt en dat er resultaten met je adoptiegeld worden be haald." Dc Pluumpotters kennen de kritieken die van meerdere kan ten op Foster Parentsplan is afge vuurd. Ze hebben nooit overwo gen daarom hun bijdrage te stoppen. Den Haan: „Al kwam maar de helft aan. Dan hebben ze tenminste iets." Het Kenyaanse jongetje is inmid dels zo ver dat hij geen adoptie hulp meer nodig heeft, hebben de timmerlieden gehoord. Den Haan: „We zijn toch doorgegaan en heb ben een kindje uit Ethiopië ge adopteerd." Ook daarvan komt re gelmatig een briefje met de stand van zaken. „Daar zijn ze bezig met het maken van een waterput en de bouw van een school. Op die manier sponsor je het hele dorp." „En dat is precies onze kracht", zegt woordvoerster Michele Piet. Ze wijst op de werkwijze van de instantie. Alle projecten komen tot stand in overleg tussen FPP, de ouders van het kind, familieleden en dorpsgenoten. FPP stelt geld beschikbaar voor de uitwerking van een initiatief. Waterputten, onderwijs, verbetering van infrast ructuur. Daar gaat heel wat geld inzitten, erkent FPP. De instelling leverde vorig jaar een bijdrage van 183 miljoen gulden aan de over koepelende instelling PLAN Inter national. Die kon daardoor 471 miljoen gulden besteden. Het aantal FPP-kinderen in Neder land bedroeg in dat jaar ruim 363.000. Dat betekent dat er bij FPP een bedrag van ongeveer 220 miljoen gulden per jaar binnen komt. Wereldwijd staan er een mil joen Foster-Parentskinderen inge schreven. Landelijk werd de kritiek op de or ganisatie, nieuw leven ingeblazen doordat minister Herfkens van ont wikkelingssamenwerking FPP op één lijn stelde met organisaties die soortgelijk werk doen. Door die gelijkstelling kan FPP ook aan spraak maken op subsidies. Me deorganisaties (Mensen in Nood, Memisa, Vastenactie) moeten de subsidie nu met een nieuwe instel ling delen. Dat betekent dat voor bestaande verdelers de spoeling dunner wordt. Om van een hoop gepraat af te komen over de be trouwbaarheid van de bestedingen, richtte FPP zelf een kwaliteitsraad op. Voorzitter is de voormalige mi nister van ontwikkelingssamen werking drs. C.P. van Dijk, ooit voorzitter van de RSV-enquête- commissie. Hij heeft de taak naar de critici te luisteren en klachten te behandelen. Den Haan vindt het best. „Die 45 gulden is natuurlijk een hoop geld. Samen is het wel te doen. En we voelen ons er lekker bij als we mensen kunnen helpen." Hij vindt het wel jammer dat niet alle personeelsleden meedoen. „Een man of drie, vier heeft gezegd dat het voor hen niet hoeft. Ze zijn lid van een kerkgenootschap en vin den dat ze via de kerk al aan ont wikkelingshulp betalen. Ook is het argument dat het geld van FPP niet op de juiste plaats terecht komt." Een werkgroep van de provincie Noord-Brabant heeft zich gebogen over de versnelde aanleg van dfe Zoömweg-noord/A4 (tussen Dintel- oord en Bergen op Zoom), met deelneming van private partners, als tolweg. Dit omdat het rijk voor de totale aanleg van de weg niet eerder dan in 2015 geld beschikbaar wjl stellen, los dan van 120 miljoen voor de omleiding Halsteren. De conclusie is, dat de variant van een tolweg met eigen exploitatie realis tische kansen biedt. Om uitwijkgé- drag van het verkeer te voorkomei), zou interlokaal verkeer vrijgesteld moeten worden van het betalen van tol. Gedoeld wordt op verkeer af komstig uit en op weg naar Steen bergen, Bergen op Zoom en Tholen. Dat scheelt 7 miljoen gulden aan in komsten. Maar dat geld zou het rijk moeten bijpassen omdat men h^t project als een pilot wil laten funge ren en bovendien de hele weg wordt aangelegd met alleen de 120 mil joen voor de omleiding Halsteren als inbreng van de overheid. Want zelfs het beheer en onderhoud van de wegverbinding zouden meegefi- nancierd worden. De gemeentebe sturen van Bergen op Zoom en Steenbergen steunen de tolvrij stel ling voor interlokaal verkeer, uit vrees voor een extra belasting van het lokale wegennet. Overigens houdt Steenbergen los hiervan be zwaren tegen het tracé dat op haar grondgebied voor de A4 is gekozen. Er loopt nog een procedure bij de Raad van State. De grote bestemmingsplankaarten hebben hun langste tijd gehad. Ook hierbij gaat de digitale snelweg een rol vervullen. Het project Bessy is al in 1997 begonnen op initiatief van de provincie, die nu een over eenkomst wil tekenen met de ver eniging van Zeeuwse gemeenten en de stedebouwkundige adviesbu reaus. Standaardisatie, toegankelijk heid, uitwisselbaarheid, eenduidig heid en de koppeling van admi nistratieve gegevens zijn de gemak ken van het nieuwe systèem. Het begin van de digitale operatie valt samen met de aanvang van de grootscheepse actualisering van de komplannen binnen de gemeente Tholen. Van de voorschriften wordt tachtig procent standaard doorge voerd; er blijft 20% beleidsvrijheid over. Volgens b. en w. blijven er vol doende mogelijkheden over om specifieke situaties apart te regelen. De gemeenteraad ging maandag avond zonder discussie akkobrd met de ondertekening van de overeen komst met de provincie. Waardevol cultuurlandschap. Irt Kwadendamme wordt zaterdag 16 september een paneldiscussie gehou den over waardevol cultuurlandschap m.m.v. dijkgraaf Gosselaar, gedepu teerde Poppelaars, ZLTO-voorzitter Vermeer en vertegenwoordigers van o.a. rijk, bureau voor toerisme en de vereniging Natuurmonumenten. Het beleid is erop gericht mensen zo snel mogelijk weer aan het werk te krijgen. De doelstelling voor 1999 was om 16,7 uitkeringen te kunnen beëindigen. Dat is ruim schoots gelukt, want in tien maan den tijd zijn 27 uitkeringen volledig en drie gedeeltelijk beëindigd. En daarbij komen er nog 15 van men sen die een werkervaringsplaats hebben gekregen (wet inschakeling werkzoekenden, wiw). In totaal voerde de afdeling 267 doelmatig heidsonderzoeken uit, om te kunnen vaststellen binnen welke periode een cliënt weer tot de arbeidsmarkt zou moeten kunnen toetreden. Een dienstbetrekking op grond van de wiw vervulden begin vorig jaar 36 Tholenaren. Er stroomden 13 nieu we in en 20 uit, zodat er aan het ein de van het jaar 29 van deze regeling gebruik maakten. De bedoeling bij sociale zaken is, om voor iedere 'klant' met een bij standsuitkering een diagnose te stel len ten aanzien van de kansen op de arbeidsmarkt. Binnen een jaar na de aanvraag wordt een trajectplan op gesteld. Dit kan variëren van een plan gericht op werk, tot een zorg plan waarbij eerst hulpverlening in gezet moet worden. Bij de aanvragen wordt onderscheid gemaakt in die voor een bijdrage in de kosten van levensonderhoud en aanvragen in het kader van het mi nimabeleid. Onder de eerste catego rie vallen de algemene bijstand (abw) en de regelingen ioaw, ioaz en bbz. Hiervoor zijn respectievelijk 136, 21, 1 en 5 aanvragen gehono reerd (dat is 91% van de aanvra gen). Over 6 abw- en 4 bbz-uitke- ringen moet nog een besluit worden genomen. Er zijn 9 abw- en 6 bbz- aanvragen afgewezen. Deze vier re gelingen leverden vorig jaar 30 be- zwaarschriften op van aanvragers, waarvan er elf gegrond zijn ver klaag! en op 7 nog niet is beslist. De aanvragen minimabeleid hebben betrekking op bijzondere bijstand, leenbijstand en het declaratiefonds. Respectievelijk 307, 48 en 81 ver zoeken zijn positief beoordeeld (dat is 78% van de aanvragen), terwijl er 49, 6 en 12 zijn afgewezen. Over 35 verzoeken om bijzondere bijstand en 5 voor het declaratiefonds moet nog een besluit vallen. In deze cate gorie zijn 18 bezwaarschriften inge diend, waarvan er slechts vijf geho noreerd zijn en er nog twee op een beslissing wachten. Het aantal aan vragen om bijzondere bijstand bleef in 1999 ver beneden de raming (het bleef op 67% steken). Maar in het eerste kwartaal van dit jaar zijn al een kwart meer aanvragen bij de ge meente binnengekomen dan was verwacht. Dat betekent weliswaar een kwart meer uitgaven, maar an derzijds blijkt uit terugvordering en verhaal ruim 85% meer binnen te komen dan begroot. Van de heronderzoeken van dossiers algemene bijstandswet werd vorig jaar 27,8% niet tijdig afgehandeld door de ambtenaren. Hiervoor kan de gemeente 0,2% gekort worden op de rijksbijdrage. Er zijn 45 maat regel- en 25 boeteonderzoeken uit gevoerd; in 25 gevallen is een maat regel opgelegd. Daarnaast werden 27 bijzondere onderzoeken uitge voerd in het kader van de fraudebe strijding. Zeven daarvan zijn over gedragen aan de sociale recherche, waarbij in twee gevallen uitsluitend is verzocht om proces-verbaal op te maken. Van de drie tegen een opge legde maatregel ingediende bezwa ren zijn er twee gehonoreerd. E-commerce. FNV Bondgenoten en het hoofdbedrijfschap detail handel organiseren op 4 september in De Raayberg te Bergen op Zoom een bijeenkomst over trends in de detailhandel (zoals E-com merce, kopen via internet). De avond begint om acht uur en is be doeld voor medewerkers (al dan niet FNV-lid), werkgevers en le denvan ondernemingsraden in de detailhandel. Volgens een woordvoerster van de organisatie wonen er naar schat ting 100 adoptieouders en dona teurs op Tholen. Precies houdt ze die cijfers niet bij. „Dan zouden we alle postcodes moeten nagaan. Dat is heel veel werk en daar heb ben we geen tijd voor", zegt een mevrouw vanuit het hoofdkantoor in Hilversum. Dan oogt tv-presentatrice Violet Falkenburg, ambassadeur van ICS, aanzienlijk vriendelijker in de ad vertentie. Ze laat merken in diver se ontwikkelingslanden op bezoek te zijn geweest en spreekt over de 'oerschrik' die ze kreeg bij het zien van al.die ellende. Ze schrijft over ouders die hun kind geen naam durven geven uit angst dat het toch niet in leven blijft. Voor 1,50 gulden per dag, adverteert ze, wordt zo'n kind geholpen. 'U kunt er op bezoek, want u bent zijn hulpouder'. ICS wil niet zeggen welke inwoners van Tholen daarop zijn ingegaan. Naast problemen van administratieve aard, is voor ICS ook de privacy in het geding. „Misschien willen de mensen in uw gemeente voor een ander niet weten dat ze hulpouder zijn", zegt de woordvoerster. Informatiemateriaal is er in over vloed. Naast de aanbevelingen van Falkenburg appelleert ICS aan het gevoel van kinderliefde. 'Maak kindergeluk werkelijkheid'. Uw steun, uw betrokkenheid, is hun toekomst. En daar gaat het uiter aard allemaal om. Of je als Derde- Wereldkind nu geholpen wordt met 45 gulden uit een openbare portemonnee of uit die van de christelijke naastenliefde, het gaat uiteindelijk om het verbeteren van de levensomstandigheden van on ze medewereldburgers in landen als Kenia, Thailand, de Filipijnen en Oeganda, om maar enkele plaatsen te noemen waar kinderen wonen die door Smurdiekenaars of Setallanders zijn geadopteerd. Daarnaast windt ICS er geen doek jes om dat hulpverlening nodig is. Zo kreeg een adoptieouder een briefje van een sponsorkind uit Oeganda. 'We zijn er zo blij mee dat u ons te hulp bent gekomen. U bent mijn hulpouder en daardoor helpt u ook onze school en ons ge zin. Rebellen hebben met een schep mijn pappa doodgeslagen. Mijn moeder moet nu alleen voor zeven kinderen zorgen. Voor mij, vier broertjes en zusjes en er wo nen ook nog twee neefjes bij ons omdat mijn oom en tante gestor ven zijn aan aids. Mijn oudste broertje was pas door de rebellen meegenomen, maar gelukkig wist hij te ontsnappen.' ICS verleent sedert 1980 vooral hulp aan Aziatische en Afrikaanse landen. Dan gaat het vooral om hulp aan kinderen, noodlijdenden en vluchtelingen. De instelling richt zich vooral op de zelfwerk zaamheid van de mensen. „Het is de bedoeling dat ze uiteindelijk hun leven en toekomst in eigen hand kunnen nemen", zegt ICS- directeur drs. Jos Huizinga. De christelijke instelling heeft on geveer 30 projecten onder handen. Daaraan wordt per jaar ongeveer 4 miljoen gulden besteed. De cijfers zijn gecontroleerd door het ac countantskantoor Pricewaterhou- seCoopers en in orde bevonden. De hulporganisatie is er trots op de kosten van de hulp te hebben kun nen terugbrengen. In 1998 bedroe gen die nog 17,7 procent van het beschikbare geld (bijna 5,5 mil joen gulden), vorig jaar werd aan kosten 15,6 procent gedeclareerd. Dat percentage mag overigens 25 procent zijn, zegt de stichting Cen traal Bureau Fondsenwerving (een toezichthoudend orgaan waarvan zowel Foster Parentsplan als ICS lid zijn). De oorzaak van de daling is volgens Huizinga een vermindering van de reclame-uitgaven. „We besteden minder geld aan tv-campagnes. On ze collega's van Foster Parentsplan geven gemakkelijk drie miljoen gul den uit voor een tv-campagne. Daaraan houden ze dan 3,5 miljoen gulden over. Heb je toch een half miljoen opgehaald. Wij noemen dat Amerikaans rekenen." Huizinga is ervan overtuigd dat ICS uiteindelijk meer geld overhoudt om hulp te verlenen. Hij wijst op de donateurs en de adoptieouders. „Die zijn heel trouw. Gemiddeld helpen die ons achttien jaar. Bij Foster Parents is de omloopsnelheid gemiddeld drie jaar. Veel donateurs en adoptieou ders haken daar na drie jaar af." De inkomsten van ICS stegen vorig jaar in Nederland met 2,5 procent. Wereldwijd blijven de inkomsten stabiel, schrijft de organisatie in haar jaarverslag 1999. Voor meer dan de helft komen de inkomsten uit het kinderdonatieplan. De rest komt van kerken, scholen, particu lieren en bedrijven. Naast hulp aan derdewereldlanden, ging er geld (30.000 gulden) naar de slachtoffers van de orkaan Mitch in de Verenigde Staten. De slachtoffers van de oorlog in Kosovo (328.000 gulden) kregen financiële steun. Evenals die van de aardbeving in Turkije (92.000 gulden). ICS zegt overigens net als Foster Pa rentsplan waaraan het de komende jaren haar geld gaat uitgeven. Foster Parentsplan wil dit jaar vooral heil brengen in Sierra Leone, Zimbabwe en de Filipijnen. Voor ICS ligt de na druk op Kenia, Thailand en de Fili pijnen. In Kenia worden nieuwe scholen gebouwd. Er worden leer middelen en schoolkleding verstrekt. Onderwijzers krijgen trainingen. Ge zorgd wordt voor medicijnen. Er is aandacht voor de landbouw. Via ICS komt er gereedschap, zaaigoed, meststoffen en voorlichting. Thai land staat voor dit jaar voor ongeveer een half miljoen gulden op de begro ting. Op basis van de adoptie van de kinderen wordt er gezorgd voor kle ding, dekens en muskietengaas. Ook voor een veeteeltproject voor rijst- Bij ICS ligt dit jaar de nadruk op hulp aan kinderen, noodlijdenden en vluchtelingen in Kenia, Thailand en de Filipijnen. banken en drinkwatervoorziening. Cambodja idem. Ruim een ton voor onderwijs in dat land. In de Filipij nen zorgt het kinderadoptieplan voor bijna drie ton aan kleding, schoenen, voedsel en de verbetering van le vensomstandigheden en bestaans mogelijkheden. Eigenlijk verschilt ICS in nauwe lijks iets van de collega goede doe len, geeft Huizinga toe. Hij reali seert zich dat het in Nederland barst van de instellingen die zich bezig houden met het verbeteren van de omstandigheden in arme landen. Al die instellingen hebben kantoren, personeel, kosten. „Waarom dan niet alle krachten bundelen? Het is niet aan mij om daar antwoord op te geven. Ik denk datje ook iets van je zelf wilt meegeven." Honderden stichtingen en.yerenigin- gen vragen dagelijks om de gunst van een donateur, een gulle' gever, (een adoptieouder. Het kaf wordt van het koren gescheiden door het CBF (centraal bureau fondsenwerving). In mei deelde de stichting het hon derdste keurmerk uit. Aan War Child, de instelling speciaal voor kinderen in oorlogsgebieden. Het CBF heeft op internet een eigen website (www.cbf-keur.nl). De site bevat namen van verenigingen en stichtingen die door het CBF wor den gecontroleerd. Dat geeft ten minste enige zekerheid dat uw geld terechtkomt zoals u zich dat had ^voorgesteld.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 11