Prijswinnaars 525 jaar Sint-Annaland kiezen voor geld in plaats van een reis Trekkertrek voor het huwelijksbootje Allochtone ouders en kinderen naar school Thools D66-statenlid Bastiaanse stopt ermee 'Een heel slechte zaak dat het zolang geduurd heeft' Schot transport uit Tholen in overnameproces Gloria geeft zes cent meer Broemcursus Donderdag 24 augustus 2000 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Stapproject voor betere aansluiting onderwijs Nieuwe Bakkerstraat Tüinberging Gorishoek Sloop Paasdijkstraat Vrouw gewond Bestel-/Bedrijfsauto's Gemeente koopt wijkgebouw Bromfietser gewond Grond Steintjeskreek Wegens het maken van t.v. -programmas Het enige D66-statenlid in de provinciale staten van Zee land, drs. R.C. Bastiaanse uit Tholen, stopt ermee. Hij is maar kort in functie geweest na de statenverkiezingen van maart 1999. Het maken van een t.v.-programma voor omroep Gelderland bracht hem ertoe om met het be stuurlijk werk in Middelburg te stoppen. Gemeente blijft bij weigering plaquette Indiëgangers Tholen Energiekosten Nieuwe koepel Kwaliteit Solidaritit Verjaal heeft de ideeën in huis! Mooi licht is wonen! 7 Thijs Bruijnzeel (rechts) en Nella Heijhoer (midden) wonnen respectievelijk de eerste en tweede prijs in de verloting van 525 jaar Sint- Annaland. Links voorzitter Sander Westdorp en daarachter de andere comitéleden, v.l.n.r. Peter Westdorp, David Hage en Jack Westdorp. (Advertentie LM.) Thijs Bruijnzeel liet het comité 525 jaar Sint-Annaland meer dan een maand in spanning, na dat notaris mr. Schot jr. zater dagavond 8 juli de trekking van de verloting had verricht. „Ik had vier loten gekocht, maar ik kon er maar drie vinden en daar had ik geen prijs op. Vervolgens ben ik op vakantie gegaan en toen ik thuiskwam en rekenin gen zocht, ontdekte ik het vierde lot en daar bleek de hoofdprijs op gevallen te zijn." Toen was het inmiddels ruim een maand later en al die tijd bleef van de tien prijzen de winnaar van de hoofdprijs de grote onbekende. Het ging om een compleet ver zorgde vliegvakantie voor twee personen ter waarde van 12.500 gulden, maar Thijs Bruijnzeel koos voor tien mille in contan ten. Als fervent motorrijder heeft hij op dat gebied nog een aantal wensen en bovendien heeft de Sint-Annalander nog een verbouwing op zijn verlang lijstje staan. Ook de winnaar van de tweede prijs, Nella Heij hoer, koos voor de contanten: 2500 gulden in plaats van een vliegreis ter waarde van 3500 gulden. „Ik ben graag thuis en een weekeinde weg is voor mij al lang genoeg", aldus Nella Heij hoer die door haar zus al snel na de trekking werd geïnformeerd dat ze een mooie prijs had ge wonnen. Voorzitter Sander Westdorp bedankte in de twee prijswinnaars alle kopers van een lot, waarmee ze de viering van 525 jaar Sint-Annaland me de mogelijk hadden gemaakt. De andere prijswinnaars waren: 3. Van der Jagt, Hoenderweg, waardebon 1000 gulden; 4. Be velander, Poortvliet waardebon 750 gulden; 5. Davina Scherpe- nisse, 's Gravenkreek, waarde bon 500 gulden. De zesde tot en met tiende prijswinnaars ontvin gen elk een waardebon van 250 gulden, te besteden bij de deel nemende ondernemingen: Rien den Engelsman, Weststraat; Jac. Veraart, Bergen op Zoom; Anna Soeters, Stavenisse; Thijs Geuze, Langeweg en Adrie Keur, Huy- gensstraat. Het comité had 10.000 loten van een tientje in de verkoop, maar niet allemaal werden ze verkocht. In de tweede helft van oktober zal op een vrijdagavond een al ternatief voor de niet goed verlo pen Bourgondische maaltijd worden geboden en de daarop volgende zaterdag is er een bij eenkomst voor alle vrijwilligers. Dan worden de videobanden ge presenteerd: de ene met opna men van het totale feest en de ander uitsluitend met het Setal- lands spektakel. Het samen naar school gaan van allochtone ouders en kinderen is een goede ontwikkeling, maar het punt is alleen dat het allemaal op vrijwil lige basis gebeurt. Dat bleek tijdens de bespreking van de Stapprojec- ten in de Thoolse raadscommissie algemeen bestuur en welzijn. Het Regionaal Pedagogisch Cen- heeft die daar nadelen van? Er is trum Zeeland (RPCZ) heeft voor het cursusjaar 1999/2000 een ef fectmeting verzorgd. Voor Tholen komt daarop nog een nadere schrif telijke toelichting. In juni besloot de gemeenteraad al, dat het project in de toekomst voortgezet wordt als onderdeel van het Nog Meer Stap pen-project. Het eerste overleg had daarover vorige week dinsdagmid dag plaats, vertelde wethouder Van Kempen in de commissie op vragen van raadslid Van Belzen. Mevr. M. Velthuis concludeerde uit de effectmeting dat het Stapproject een goede aanvulling is met vele positieve punten. „Het is ook een versterking van de contacten tussen Nederlandse en Turkse kinderen." Van Belzen vond het ook positief dat het probleem van de integratie van allochtonen nu meer transpa rant geworden is. „Maar het is alle maal gestoeld op vrijwillige basis. Wie niet aan die cursussen meedoet. immers een groep mensen die ge woon niet aan die opleidingsmoge lijkheden meedoet. Die vallen buiten de boot en missen dan aansluiting bij het reguliere onderwijs? Valt er een deel tussen wal en schip?", infor meerde Van Belzen. Wethouder Van Kempen wilde dat nog wel natrekken bij mevr. Van de Ree, die bij de gemeente Tholen het project begeleidt. „Je zult altijd mensen blijven houden die ergens niet aan meedoen, maar wij vinden dat dit project een positieve uitstra ling heeft. Mond-op-mond-reclame is hierbij bijzonder belangrijk, dat is wel gebleken. Het feit dat zowel ou ders als kinderen meedoen aan de cursussen, is ook heel positief. Het draait op zich goed en het voorziet in een leemte. Het project duurt twee jaar en is heel belangrijk voor een betere aansluiting met het on derwijs", aldus wethouder Van Kempen. Schot transport uit Tholen en Gilze wordt overgenomen door de BRS- groep uit Gilze, de vorig jaar opge richte combinatie van drie huisver voerders van supermarkt A&R Alle 45 personeelsleden en 33 vrachtwa gencombinaties gaan per 1 september over. Twee monteurs, de garage, het magazijn en de voorraden in Gilze van Schot worden overgenomen door Remijsen Truckservice. Het onroe rend goed van Schot in Gilze komt in handen van een beleggingsmaat schappij van Remijsen. De panden aan de Postweg in Tholen blijven bui ten de transactie. Van Dorst transport uit Bergen op Zoom heeft belangstel ling om daar opslagruimte te huren. Volgens Ad Remijsen komt BRS door de overname een stuk sterker te staan als huisvervoerder van A&P. „Het wagenpark zal verdubbelen van 15 naar 30." Over de komende overname van A&P door Schuitema (Cl000) maakt hij zich geen zorgen. „Goede dienstverlening blijft belangrijk en als je toegevoegde waarde kunt blijven bieden aan klanten, dan heb je een blijvende meerwaarde. Door een ont zettend goede inkoop en perfecte planning kun je in de transportwereld een redelijke boterham verdienen." BRS staat voor De Bruijn (uit Naald wijk), Remijsen (Breda) en Schot (Tholen en Gilze). Die combinatie werd vorig jaar gevormd. Remijsen zelf verkocht toen ook zijn transport bedrijf aan de Engelse onderneming Tibbett and Brittem, een internatio naal opererend transportbedrijf. Door de overname van Schot komt er een einde aan een lange historie van het Thoolse bedrijf, waarbij nog diverse chauffeurs van het eiland werken die nu in dienst komen van BRS. De grotere aanvoer van aardappe len heeft de prijzen op de veiling Sint-Annaland nauwelijks beïn vloed. Alleen het ras Gloria deed gisteren in vergelijking met een week eerder zes cent meer. Met 33 cent was de hoogste prijs voor Doré. Woensdag 23 augustus: Doré 28- 33, Gloria 22-24, Eigenheimer 28, Bintje 22, Bildtstar 20, bonken 30- 36, drielingen 7-9, kriel 58-59. Aanvoer 183 ton. Dinsdag 22 augustus: Doré 30-31, Gloria 21-22, Eigenheimer 26-27, Bildtstar 20-21, Nicola 28, bonken 33, drielingen 4-6, kriel 30-46. Aanvoer 106 ton. VERVOLG VAN PAGINA 2 De Bakkerstraat wordt voorzien van een geheel nieuwe bestrating. Aan nemer C.A. Scherpenisse en zn. uit Sint-Annaland/Bergen op Zoom gaat het karwei in opdracht van de gemeente uitvoeren voor 82.250 gulden, exclusief btw. Daaronder valt ook de gedeeltelijke herbestra ting van de Molenstraat en een stuk van de Julianastraat, alsmede een aantal trottoirs en achterpaden in Sint-Maartensdijk. Bij de aanbeste ding was gebr. Moerland uit Sint- Annaland tweede met 85.000 gul den, gebr. Van Vossen uit Sint-Annaland derde met 85.500, Bolier uit Sint-Maartensdijk vierde met 87 mille, C.W. van Haaften uit Stavenisse vijfde met 88 mille, N. de Rijke uit Sint-Maartensdijk zes de met 88.800 en A. Goedegebuurc uit Sint-Annaland zevende met 89.400 gulden. De gemeenteraad krijgt maandag avond diverse verzoeken voor be stemmingsplanwijzigingen op het bord. Het gaat om vaste standplaats houders op camping de Pluimpot die aan de Geertruidaweg een tüin berging willen bouwen op grond die volgens bestemmingsplan Goris hoek de bestemming kampeerter rein heeft. B. en w. vinden de afwij kingen planologisch aanvaardbaar, zodat de raad wordt voorgesteld de verzoeken te honoreren van C.J.M.J.A. Balmakers uit Tilburg, F.M. Engelen uit Klundert, G.B. van (bevelen uit Bergen op Zoom, R.M.P.W.F. van Gestel uit Tilburg en mevr. R. van Schoor-de Langh uit het Belgische Hoboken. Het bouwplan van L.M. Andriesse voor een dubbele garage aan de Dorpsweg is in strijd met plan Kom, dat verkeersdoeleinden aangeeft. De huidige schuur/garage wordt echter met het bouwplan vervangen en daarom vinden b. en w. het alle maal planologisch aanvaardbaar. B. en w. hebben aan de Westzeedijk grond verkocht aan W.L. van Vos sen en aan L. Andriesse. Aan het Lenteplein verkocht het college grond aan M.J. Elenbaas. B. en w. hebben zaken gedaan met transportbedrijf A.L. de Groen en zonen b.v. De panden Paasdijk straat 15 en 17 zijn gekocht voor de sloop, zoals in bestemmings plan Kom is voorzien. De bedoe ling is om de Paasdijkstraat ter hoogte van de Achterstraat af te sluiten. Voor de verplaatsing van het transportbedrijf is echter nog steeds geen plekje in het dorp ge vonden. Stnt-Philipsland De 29-jarige inwoonster PW. is ge wond geraakt bij een kop-staartbot- sing op de Steenbergseweg te Le pelstraat. De vrouw reed achter een vrachtwagen die ter hoogte van café De Handwijzer stil stond omdat er voor de wagen verkeer afsloeg. De 29-jarige automobiliste remde tijdig af, maar de bestuurder die achter haar reed, had dat niet tijdig in de gaten en botste achterop de auto van W. Die schoot door de klap dóór te gen de vrachtwagen. De andere be stuurders kwamen met de schrik vrij. De twee personenauto's moes ten worden weggesleept. Nieuw en gebruikt alle merken. Ook voor onderhoud en reparatie. Bovag autobedrijf NIEMANTSVERDRIET Poortvliet, tel. 0166-612680 Advertentie LM. De gemeente heeft met Ooster- schelde thuiszorg overeenstem ming bereikt over de aankoop van het wijkgebouw aan de Delden- sestraat. Na de verbouwing van dorpshuis de Wimpel gaat het kruiswerk zitting houden in het dorpshuis. Het wijkgebouw kan dan met het aangrenzende voor malige postkantoor aan de Wilhel- minastraat gesloopt worden. Het voorliggende parkeerterreintje zal eveneens komen te vervallen en daarmee ontstaat een terrein van ruim 900 m2, dat zich volgens b. en w. uitstekend leent voor een in vulling met woningbouw. Beter Wonen heeft hiervoor grote be langstelling, zo is het college ge bleken. De woningstichting wil er huurwoningen voor ouderen bou wen omdat die er weinig zijn in het dorp. De commissie gemeen telijke ontwikkeling heeft 18 april al een positief advies uitgebracht over de aankoop van het wijkge bouw. 4» Een zestienjarige bromfietser uit Steenbergen is dinsdagmiddag om streeks kwart over vijf gewond ge raakt. Komend vanaf de Philipsdam reed hij over de langzaamverkeers- weg, toen hij in een haakse bocht naar links uit de bocht vloog. Vol gens de politie was de snelheid waarschijnlijk te hoog. De jongen viel en werd met snijwonden in zijn linkeronderbeen overgebracht naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom. Een duopassagier bleef ongedeerd. Aan de Steintjeskreek in Anna Ja- cobapolder hebben b. en w. voor 95,50 exclusief btw diverse perce len grond verkocht aan bewoners: 153 m2 aan C. Verspuij, 151 m2 aan A.L. van Herk, 192 m2 aan J.H. Sturris, 151 m2 aan L.A. Polderman en eveneens 151 m2 aan J.C. Ruij- tenberg-Cornelisse. Aan de Emmastraat hebben b. en w. nog grond verkocht aan R.P. Stolk en aan de Prins Hendrikstraat deed het college zaken met M. Budasz. M.J. van Riessen wil zijn huis aan de Langeweg uitbreiden op grond die volgens bestemmingsplan bui tengebied een agarische bestem ming heeft. Aangezien wordt vol daan aan de provinciale richtlijnen inzake burgerwoningen stellen b. en w. de raad voor om hiermee maandagavond toch akkoord te gaan. B. en w. zijn door gedeputeerde sta ten op de hoogte gesteld van de be zwaren die W.B. Nicoll en F.J. Goossen hebben ingediend tegen het provinciaal besluit inzake bo demverontreiniging op het perceel Langeweg 44. De gemeente is te vens uitgenodigd voor de openbare zitting van de adviescommissie be zwaarschriften op 29 augustus in het provinciehuis. ,Dan ben ik meer dan zes dagen bui- werk is ook leuk. Maar dat is appels ten de provincie Zeeland aan het werk en een weekendhuwelijk is niet echt de basis om goed het statenlid maatschap te kunnen blijven doen. Dan mis je toch de binding en de contacten met het gebied. Overigens blijf ik hier, want ik woon met onge lofelijk veel plezier In Tholen." De directeur van het Markiezenhof in Bergen op Zoom maakte in zijn vrije tijd al een t.v.-programma voor om roep Brabant en kreeg nu in Gelder land een soortgelijk aanbod. „Uitein delijk kun je overal nee op zeggen, maar het aanbod was verleidelijk, al was de keuze lastig, want het staten- met peren vergelijken", zegt René Bastiaanse. Tot grote teleurstelling van de Thole- naar en de D66-aanhang kwam de partij bij de verkiezingen van maart 1999 voor een tweede zetel 32 stem men tekort, zodat Bastiaanse in zijn eentje het karwei moest klaren. „Met zijn tweeën is het in de staten een stuk gemakkelijker werken. De an derhalve dag per week die ik voor het statenwerk uittrok, was krap aan, wil je tenminste nog contacten met je kiezers onderhouden. Anders ben je alleen technisch aan het besturen." Bastiaanse is de afgelopen anderhalf jaar zeker niet tegen allerlei muren opgelopen. „Nee, ook zonder macht - en dat heb je niet met 1 zetel - heb je in commissies weldegelijk invloed. Niet 1 man of vrouw heeft het daar voor het zeggen. Het is net als in een gezin: je bespreekt het samen." Wordt er over de provinciale politiek soms wat geringschattend gesproken, het D66-statenlid is van het tegendeel overtuigd geraakt. „Ik ben echt onder de indruk van het belang van de pro vinciale politiek gekomen. Het is nog belangrijker dan ik dacht. Bij heel veel onderwerpen speelt de provincie een rol!" De Tholenaar wordt opgevolgd door mevr. P.L.E. van Veen-de Rechter uit Philippine, die al eerder statenlid voor D66 is geweest. „Daarmee krij gen de staten er een vrouw bij en een gedeelte vindt dat ook belangrijk", zegt Bastiaanse lachend. Het aantal Thoolse statenleden wordt daarmee in korte tijd teruggebracht van vijf naar drie. Eerder stopte RPF-statenlid ir. W. Mol uit Tholen wegens gezondheidsredenen. Het trio mevr. H.A. Polderman-Martin (VVD) uit Tholen, J. van de Merbel (CDA) uit Tholen en G.D. Roeland (SGP) uit Sint-Annaland gaan stug door. B. en w. hebben de vereniging van oud-militairen Indiëgangers, de Vo rm afdeling Zeeland, een brief ge schreven waaruit blijkt dat het col lege vasthoudt aan de weigering om bij het gedenkteken voor de gevalle nen in het Thoolse Bosje nog een apart gedenkteken te plaatsen. B. en w. verwijzen naar het advies van de commissie algemeen bestuur en welzijn. Elders in de gemeente staan b. en w. wel een gedenkteken voor de Indiëgangers toe, maar niet bij het 4 mei-herdenkingsmonu ment in Tholen. De brief staat op de agenda voor de raadsvergadering van maandagavond a.s. De gemeente organiseert op 9 no vember in De Wellevaete te Sint-An naland een rijvaardigheidsrit voor ou dere automobilisten (broemcursus). Theorie en praktijk worden onder lei ding van instructeurs opgefrist. Men kan zich hiervoor opgeven bij de ge meente Tholen tel. 0166-668237. Het verzamelde publiek bij het gemeentehuis in Sint-Maartens dijk, stond vrijdagmiddag raar te kijken. Terwijl men stond te wachten op het naar buiten ko men van het bruidspaar Joppe- Pekaar, arriveerde er een pick-up met een aanhanger waarop een totaal verbouwde tractor stond. Daarachteraan kwam een tractor met een speedbootje op een trailer. De voertuigen werden op het plein voor het gemeentehuis gemanoeu vreerd. Dat kostte nogal wat moei te, omdat er wat auto's van bruids- gasten stonden geparkeerd. Het bootje had als opschrift 'huwe lijksboot'. Het had allemaal te ma ken met de hobby van de twee ech telieden. Zij zijn namelijk fervente 'tractorpullers'. Met hun tractor, genaamd Pumba, doen ze mee aan trekkertrekwedstrijden. Het twee tal is dan ook lid van de NTTO (Nederlandse truck- en tractorpul- ling organisatie). Twee vrienden reden de tractoren voor. Het was eigenlijk de bedoeling dat de in NTTO-kringen bekende Johnny Kraaij met zijn 1500 pk zware He artbeat het huwelijksvoertuig zou worden. Maar die kon niet op tijd in Sint-Maartensdijk zijn. 's Avonds bij het feest in dorpshuis De Stove in Stavenisse was het monster wel aanwezig. De tractor van Joppe en een exemplaar van een vriend (dat reed echter nog niet omdat de tractor nog niet af is) deden vervangend dienst. Daarvan wist het bruidspaar, maar van het bootje wisten ze niets. Bij het naar buiten komen (onder het geluid van luid ronkende motoren) wer den ze echter tot hun verbazing in het bootje gedirigeerd. Daarop zit tend werden ze naar Stavenisse ge reden. De 22-jarige David Joppe uit Scherpenisse heeft als visser op de TH 7 weinig tijd voor zijn hob by, maar hij wordt bijgestaan door zijn vrienden. Zijn 24-jarige bruid Saroya Pekaar komt uit Yerseke en is medewerker bij een fruitsorteer- bedrijf. Het bruidspaar gaat in Scherpenisse wonen. Terwijl vrienden de Pumba flink laten roken, heeft het kersverse echtpaar Joppe-Pekaar plaats genomen in het 'huwelijksbootje VERVOLG VAN VOORPAGINA Stouten was daar niet van onder de indruk. „De wethouder klopt zich nu op de borst dat hij 73 mille extra geeft, maar het is een heel slechte zaak dat het zolang geduurd heeft voordat de achterstand van 12 jaar is aangepakt. Ik vind dat een schril con trast", zei het VVD-raadslid. Hij zou ter vergelijking graag cijfers willen zien van financiële gelijkschakeling van de peuterspeelzalen met het ba sisonderwijs, maar daarin stond Stouten alleen. „Zoek in elk geval creatief naar oplossingen voor de overblijvende problemen zoals voor de minder draagkrachtigen." De wethouder zei dat de gemeente met voorschotten al tussentijds tege moet gekomen is aan de financiële problemen van verschillende peuter speelzalen. „Dat weet Stouten niet, maar dat is zijn zaak." Moerland wees bovendien op de bestuurscrisis bij de Sgakel, waardoor de tekorten niet tijdig zijn onderkend, zodat de gemeente volgens hem zeker geen blaam trof. „En ik ben er best trots op dat Sint-Annaland en Sint-Maartens dijk recent nieuwe accommodaties hebben gekregen. Tevens ben ik blij dat er vanavond toch een heleboel positieve dingen zijn gezegd." En Van 't Hof kwam daarbij de wet houder nog te hulp met de toevoe ging, dat de gemeente zich voor 100% had ingezet. Van Beek had toch nog wat kritische noten. Zo noemde hij de argumenta tie zwak ten aanzien van de gewijzig de subsidiëring van de leidsters, na melijk dat er iemand wegens ziekte kan uitvallen. Tot nu toe betaalde de gemeente immers 1 beroepskracht per peuterspeelzaal en ouders en/of stagiaires moesten voor de overige leiding zorgen. „Dat oude standpunt is nu verlaten door het college door twee beroepskrachten te subsidiëren en daarmee wordt de deur opengezet voor subsidiëring van twee volledige leidsters", zei het CDA-raadslid. Overigens vond hij dat de kwaliteit en betrouwbaarheid van peuterspeel zalen geregeld moeten zijn in het be lang van de ouders. Moerland ant woordde dat er twee leidsters moeten zijn. De eerste werd tot nu toe voor 50% gesubsidieerd en dat gebeurt met deze wijziging voor 75%. De tweede wordt vervolgens voor 25% gesubsidieerd. Dijke sprak over een ingewikkelde zaak, maar het was hem wel duide lijk, dat sinds 1986 de subsidie niet is aangepast. Hij wees er wel op dat landelijk maar 40% van de peuter speelzalen met twee vaste krach^n werken en Tholen hoort bij die min derheid. Het SGP-raadslid stipte nog wel de energiekosten aan, die voor gemeen terekening komen, zodat de eigenlij ke subsidie aan de peuterspeelzalen nog hoger is. Moerland gaf dat toe. „De meeste peuterspeelzalen zitten niet in een apart gebouw, zodat ze geen eigen meter hebben, waardoor de energiekosten niet altijd te trace ren zijn." Mevr. Velthuis wees op het belang van peuterspeelzalen bij de voor- en vroegschoolse opvang. „Daar wor den ze steeds meer bij betrokken om achterstanden van peuters te voorko men. We hebben het dan ook over een basisvoorziening in onze ge meente. Ik vind daarom, dat er voor de knelgevallen nog een oplossing moet komen. En wat zijn de gevol gen van de eis dat elke peuter een ruimte van 3 m2 beschikbaar moet hebben?" De wethouder zei die norm niet te kennen. Wel meende hij dat het speelplein bij de nieuwe peuterspeel zaal in Sint-Annaland aan de kleine kant is, maar volgens ambtenaar A.G. van de Sande voldoet dat ter rein ruimschoots aan de norm. „Als er problemen zijn, dan zullen daar naar kijken", verzekerde de wethou der. „Er komt ook een evaluatie van de nu gewijzigde regeling. Professio nalisering kost meer geld en je ziet dat peuterspeelzalen naar het basis onderwijs toe groeien. Wanneer de commissie echter de door dhr. Van 't Hof gevraagde extra 14.430 gulden nog wil subsidiëren, moet daarvoor ook dekking worden aangegeven." Moerland vertelde de commissie nog dat er nu een inhaalslag is gemaakt, maar de ontwikkeling gaat door. Zo hebben de eerste gesprekken plaats gehad voor het oprichten van een koepel waarin de stichting kinderop vang en de peuterspeelzalen samen werken. „Salarissen en arbozaken kun je dan door de koepel laten rege len en dat levert de nodige efficiën- cywinst op." Van den Donker vond de opstelling van de wethouder niet juist. „Het is het paard achter de wagen spannen om achteraf te evalueren en dan pas in actie te komen, terwijl je nu al weet dat er problemen zijn. Kwaliteit is heel belangrijk, zeker voor de ont wikkeling van kinderen en als er dan allerlei wettelijke verplichtingen zijn als een cao en arbo-eisen waar je niet onderuit kunt, moet je gewoon beta len", aldus het D66-raadslid. „We houden de vinger aan de pols", verzekerde de wethouder. „Er ligt nu een degelijk voorstel en we reageren alert." Mevr. Velthuis steunde Van den Donker om voorziene proble men nu te regelen. Zij wilde dat de suggestie van Van Belzen om het Pot Meijerfonds voor knelgevallen in te schakelen, onderzocht wordt. Dijke merkte op dat het college zeer nauwkeurig naar het verzoek van de peuterspeelzalen had gekeken. Hij ging akkoord met het voorstel en zei blij te zijn met de creativiteit van de besturen ten aanzien van de ouder bijdrage, door tien maanden 54 gul den te vragen in plaats van voorheen een maandelijkse bijdrage geduren de 12 maanden, wat in de vakantie maanden tot problemen leidde en daardoor inkomstenderving beteken de. De commissie adviseerde tenslotte unaniem om in 2001 een subsidie van 182.104 gulden toe te kennen aan de peuterspeelzalen in de ge meente. Daarnaast lag er nog een voorstel om over 1999 en 2000 nog 88.657 gul den te betalen. Over vorig jaar 22.515 gulden en over dit lopende jaar 66.142 gulden: het verschil tus sen de oude en de nieuwe subsidie grondslag. Wat 1999 betreft, ging het om de vergoeding van het saldo van nevenactiviteiten (fancyfairs, olie-' bollenverkoop, e.d.) en dat vond Van Beek een beetje vreemd. Sport- en culturele verenigingen hebben im mers ook allerlei nevenactiviteiten en zelfwerkzaamheid, bijvoorbeeld het ophalen van oud papier. „Maar daar legt de gemeente ook geld bij als de prijs voor oud papier daalt",: zei wethouder Moerland. Volgens Van Beek was er echter sprake van J een verschil in behandeling tussen de peuterspeelzalen en andere vereni-; gingen. Ambtenaar A.G. van de San- de legde uit dat de opbrengsten van nevenactiviteiten gebruikt zijn voor basisactiviteiten gezien de grote fi nanciële problemen. „Hierover is een soort deal gemaakt", zei Van de Sande. „Dus ook voor andere vereni gingen zijn de opbrengsten van ne venactiviteiten voor iets extra's", concludeerde Van Beek en dat werd bevestigd. Dijke constateerde dat de peuter speelzalen behoorlijk omhoog zitten. Hij noemde het positief dat ze niet alles op de gemeente afwentelen en ging daarom ook akkoord met de subsidie over 1999 en 2000. „Het verzoek dateert al van vorig jaar en sommige peuterspeelzalen zaten behoorlijk knijp", zei mevr. Velthuis. Ze vond het opvallend dat de Sgakel de 22.515 gulden over 1999 zal verdelen over de knelgeval len. „Dat vereist een behoorlijk brok solidariteit onder de peuterspeelza len en dat is er niet altijd." Wethouder Moerland wees in dit verband nog op de bestuurlijke pro blemen die er bij de Sgakel zijn ge weest, waardoor de financiële pro blemen niet tijdig onderkend waren. Met de extraatjes ovr 1999, 2000 en straks ook in 2001 staan de acht Thoolse peuterspeelzalen weer op de rails. ELECTRO WORLD. DE WERELDZAAK DIE JE KEIMT Advertenfcit I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 7