'Huizenmarkt Tholen is wat prijzen betreft altijd beetje achtergebleven' Recordaantal kramen en heel veel publiek op zomermarkt Poortvliet ferburgh CV-KETEL NODIG? Racebaan en bungeerun zijn favoriet bij de jeugd Vastgoedadviseur Bap Leunis al kwart eeuw dn de huisjes Fietsenstalling bij bushaltes Donderdag 24 augustus 2000 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Het verkopen heeft er altijd al wel ingezeten bij Bap Leunis. De 56-jarige Thoolse vastgoedadviseur kwam echter pas na diverse werkgevers terecht in 'de huisjes'. Een kwart eeuw zit hij inmiddels in het vak. Een periode met ups en downs, maar in het algemeen een goed ge voel. De Thoolse huizenmarkt ziet hij nu op haar top aangekomen. En uit ervaring weet hij dat na een top al tijd een dal volgt. Moeilijke periode Onpartijdig Eigen stempel Contacten Opvolging Gemeente betaalt mee aan rotondes Sint-Maartensdijk W WarmtejJUjGarant Met prachtig weer en een groot bezoekersaantal is de braderie (of zomermarkt zoals de organisatie het eve nement noemt) in Poortvliet een succes geworden. De ondernemers hadden niet te klagen en voor een klein dorp als Poortvliet was de braderie zeker de moeite waard. Verkeersquiz Zingende vis Gesmeerd Subsidie afgewezen Personeelsuitbreiding Fors probleem b.v. Antwerpsestraat 12 - 14 - 16 4611 AG Bergen op Zoom tel. 0164 - 237940 Fax 245360 specialisten in - Computersnetwerken, systemen op maat. - Hi-end audio, (speciale luisterruimte). - Beeld en geluidsystemen door heel uw huis. - Eigen technische dienst en service afdeling. T Leunis zit er ontspannen bij achter zijn bureau in het kantoor aan de Eendrachtsweg in Tholen. In de eta lage hangt een heel aantal woningen die Leunis in bemiddeling heeft. Het lijkt wel of hij dit altijd heeft gedaan. Maar de Tholenaar is niet begonnen in het onroerend goed. „Mijn eerste baan was bij Melse, als jongste bediende voor een tien tje per week. Van maandag tot en met zaterdag. Toen kon ik bij Goud stikker in Bergen op Zoom komen werken. Dat was een groothandel in woningstoffering. Ik moest de hele dag op de bakfiets naar het spoor en klanten bedienen in de regio, tot aan Roosendaal en Wouw toe. In de zo mer was dat schitterend, maar als het ijskoud was en regende... Maar ja, ik verdiende er ƒ12,50 per week", vertelt Leunis. „Tussen de middag speelde ik vaak een potje voetbal met een bediende van Verberkmoes, een groothandel in schoonmaakartikelen zoals borstels en dergelijke. Die twêe zaken zaten naast elkaar in zijstraatje van de Lievevrouwestraat. Toen die jong ste bediende bij Verberkmoes weg ging, ben ik daar gaan werken. Weer een rijksdaalder erbij. Ik groeide er door tot vertegenwoordi ger en ik reisde door heel zuidwest- Nederland. Toen op een gegeven moment de verkopen terugliepen (de mensen schrobden hun stoepjes niet meer zo denk ik), ben ik gaan werken bij Vroom en Dreesmann als verkoper woninginrichting. Vloer bedekking, gordijnen, meubelen en zo. Ik heb daar drie jaar gewerkt en toen ging ik naar Bruijnzeel keu kens en kasten dat toen net van Zaandam naar Bergen op Zoom verhuisde. Ik kwam in de verkoop binnendienst en werd assistent ver koopleider van de verkoop aan par ticulieren." Na een jaar of vijf zag Leunis in de Eendrachtbode een personeelsad vertentie voor een vertegenwoordi ger van Rodelko in de regio Tho- len/West-Brabant. Rodelko was een vastgoedbedrijf uit Veere, destijds op zijn top met twintig man perso neel. „In 1975 ben ik daar in dienst gekomen", vertelt Leunis. „Maar na een paar jaar zag ik dat het min der goed ging met Rodelko. En ik besloot dat ik voor mezelf wilde gaan beginnen. Later zijn er nog meer mensen weggegaan, maar ook een aantal ontslagen. Ik was dus net op tijd weg." In 1980 begon de Tho lenaar voor zichzelf vanuit zijn huis in Poortvliet. Maar meteen kreeg hij al met de harde werkelijkheid te maken, want de markt zakte in. „Eind jaren '70 was een goede tijd. Een zeer gewillige markt en een sterke stijging van de prijzen. Maar begin jaren '80 was dat heel anders. De rente steeg sterk en de verkoop ging heel moeizaam. Maar ik heb in die periode wel veel geleerd", zegt Leunis. Het zat de kersverse zelfstandig on dernemer zo tegen dat het hem bijna zijn zaak kostte. Ook in het begin van de jaren '90 was er een flinke dip voor Leunis die toen in de eerste vier maanden geen enkel huis ver kocht. „Je bent als zelfstandig on dernemer kwetsbaar, zeker in het begin. En toch heb ik er nooit spijt van gehad dat ik eraan ben begon nen. Het hebben van een eigen zaak is heel fijn, ondanks dat je wel eens de tering naar de nering moet zet ten", weet Leunis nu de moeilijke tijden uit zijn carrière te relativeren. „Mensen zien me wel in een mooie auto rijden en in een fraai huis wo nen en denken dan dat ik daar wei nig voor heb hoeven doen. Maar ik heb het ook anders gezien en je moet er hard voor werken." Dat je als zelfstandige niet op een uurtje moet kijken, is bekend. Maar met het beroep van vastgoedadvi seur komt het ook nog eens vaak op de avonden aan. „Mensen kunnen vaak voor een bezichtiging alleen maar 's avonds. Of de verkoper heeft overdag geen gelegenheid. Gesprekken over een eventuele ver koop of het zoeken naar een huis vinden ook vaak in de avonduren plaats. Tot nog niet zo lang geleden had ik soms wel drie afspraken op een avond. Om half zeven, om acht uur en om half tien. Maar dat kan ik nu niet meer. Je leeftijd gaat toch meespelen", aldus de vijftiger. De meeste mensen zullen hem 'make laar' noemen. En toch is hij dat strikt genomen niet. Hij is 'vast- goedadviseur'Maar wat is nou ei genlijk het verschil? „Het verschil is de beëdiging. Ik ben niet beëdigd en een makelaar wel. Die beëdiging is ingesteld om onpartijdigheid te waarborgen. Er wordt van een ma kelaar verwacht dat hij onpartijdig tussen de koper en verkoper staat om tussen beiden te bemiddelen. Maar men is er ook in de politiek gelukkig achtergekomen dat dit niet kan. Je werkt voor een opdrachtge ver (vaak de verkoper) en diens be langen dien je in eerste instantie. We kregen ook aanvankelijk dubbe le courtage (zowel van de koper als de verkoper een vastgesteld percen tage van de koopsom). Maar dat is er bij de komst van het nieuwe bur gerlijk wetboek in 1992 al afge gaan. En hoewel we toen in één klap werden gehalveerd in ons in komen, is dat wel goed geweest. Want je kunt geen twee heren die nen", zegt Leunis. „De beëdiging van makelaars wordt overigens, als het gaat zoals gepland, per 1 januari afgeschaft. Dan is er geen verschil meer." Leunis heeft in de 25 jaar die hij nu in het vak zit, de huizenprijzen in de gemeente Tholen flink zien stijgen. „Zelfs als je de inflatie verrekent, is er toch een aardige stijging te zien. Dat heeft te maken met het feit dat de bevolking is gegroeid, maar ook met een grote toename van eenper- soonshoudens. Jongeren blijven lang niet altijd meer thuis wonen totdat ze gaan trouwen of samenwo nen. Ze willen eerder een eigen huisje. Dat veroorzaakt meer vraag en dus stijgen de prijzen", zegt de vastgoedadviseur. Want alles hangt samen van de factoren vraag en aan bod én de rente. „Veel aanbod en weinig vraag, doet de prijzen dalen. Maar als de rente hoog is, zal de vraag ook afnemen. Als het geld duurder wordt, zal de koopsom om laag moeten, want anders is het niet meer te betalen voor veel mensen. Daarom is ook de rente-aftrekbaar heid door de overheid ingesteld. Want die wil het eigen-woningbezit stimuleren. Eigen bezit is een stukje houvast. Het is voor het land van belang dat het goed gaat met de in woners." Tholen is volgens Leunis prijstech- nisch altijd wat achtergebleven bij de ons omringende gebieden en ze ker bij de steden. „Tholen is vrij aantrekkelijk om te wonen. Er zijn nog relatief veel eenvoudige huizen te koop die nog gerenoveerd moeten worden. De Tholenaren zelf willen die vaak niet meer. Zelfs de jeugd heeft geen zin om een huis op te knappen. En dat is jammer, want je kunt op die manier je eigen stempel op zo'n woning drukken. Dergelijke huisjes van anderhalf tot twee ton gaan nu steeds meer naar jonge mensen van over de brug en senio ren uit de Randstad. Ook alleen staanden die van elders hier komen wonen", vertelt Leunis. „De wo ningmarkt is nu veel meer in bewe ging dan een kwart eeuw geleden. Vroeger was het vrij gewoon dat mensen hun hele leven (of in elk ge val een groot deel ervan) in hetzelf de huis bleven wonen. Nu is die cy clus veel korter. Tussen de vijf en tien jaar." Voor de komende tijd verwacht Leunis dat de prijzen voorlopig nog wel goed zullen blijven. „De markt zal zeker in beweging blijven. Mede door nieuwbouwplannen zoals Stadszicht. Er komen daar 280 nieu we woningen en dat geeft ook in het bestaande segment doorstroming. Er zal nog ruim voldoende werk zijn." Voor Leunis betekent de kortere tijd dat mensen in een woning blijven, dat hij klanten 'regelmatig' terug ziet. „Dus zijn de contacten erg be langrijk. Ik ben niet iemand die het mes op de keel zet. Meer van: denk er nog eens rustig over na. Het is erg belangrijk om de regio te ken nen. Omdat ik hier geboren en geto gen ben, ken ik Tholen. Bovendien spreek ik de taal. Je merkt dat zulke dingen helpen om mensen op hun gemak te stellen, om hun vertrou wen te winnen. En als je mensen dan goed en eerlijk behandelt, ko men ze de volgende keer weer bij je terug. Ik denk dat die contacten wel mijn sterke kant vormen", aldus Leunis. Maar bij het eerste gesprek als er een huis verkocht moet worden, gaat het de verkopers toch eigenlijk maar om twee dingen. „De twee grote vragen die men van jou beant woord wil zien, zijn: 'Wat kan mijn huis opbrengen? En hoe lang gaat het duren?' En om die te beant woorden, is nog niet zo gemakke lijk", zegt Leunis. „Je gaat het huis eerst bekijken. Hoe is het kwalita tief, hoe is de ligging en in welke prijsklasse valt de woning? Kijk, een huis van vijf ton is in Tholen veel moeilijker bemiddelbaar dan een woning van 2,5 ton. Je moet kijk op de marktsituatie hebben, naast een zeker bouwkundig in zicht." Inmiddels heeft Leunis al heel wat huizen bemiddeld, 1350 om precies te zijn. „En gelukkig heb ik bij al die woningen nog nooit een advocaat nodig gehad om pro blemen glad te strijken." Leuni is naar eigen zeggen ook de enige van de Thoolse vastgoedadviseurs en makelaars die aangesloten is bij een branchevereniging. Leunis is lid van de vereniging bemiddeling onroe rend goed (VBO), in grootte de tweede organistie na de NVM. Ook het verzorgen van hypotheken en verzekeringen maken deel uit van het dienstenpakket van de vast goedadviseur. „Vroeger speelde dat toch veel minder. Iedereen had zijn eigen bank en daar ging men auto matisch naartoe voor een hypo theek. Nu is dat niet meer zo. Er zijn hypotheekshops gekomen die een aanbod van diverse verzekerin gen en hypotheken bij allerlei ban ken en verzekeraars hebben. Zeker als je het vertrouwen van de mensen hebt, willen ze graag dat je alle za ken zoveel mogelijk voor hen re gelt. Je kunt tegenwoordig als vast goedadviseur van mensen die een huis kopen, een 'totaalklant' maken. Voor mij heeft dat niet zozeer de prioriteit. Het ontbreekt me ook aan tijd om me daar echt op te richten." Want druk heeft Leunis het wel. „Een beetje te soms. Wat dat be treft, is er wel de wens om het wat af te bouwen. Mijn vrouw en ik zijn 33 jaar getrouwd. Zij heeft zich altijd heel coulant opgesteld ten opzichte van mijn werk. En dat ondanks het feit dat het een druk gezin was met vijf kinderen (twee zoons en drie dochters - red.). Dat is heel mooi. Maar nu leeft bij ons allebei de wens om - met name het avondwerk - wat te minderen", zegt Leunis die zich niet tot zijn 65e in de zaak ziet staan. Opvol ging is dus gewenst. „Wat is er nu mooier voor een vader dan dat zijn zoon hem opvolgt in de zaak?", zegt de Tholenaar. Daarmee doelt hij op zijn jongste zoon Arno. Ook zijn oudste dochter, Elise, is voor het onderdeel hypotheken en ver zekeringen parttime werkzaam in het bedrijf van haar vader. Wanneer Leunis nu precies de lier aan de wilgen hangt, blijft nog wat vaag. En wat als opvolging niet mocht lukken? „Dan hang ik een van mijn bordjes 'te koop' achter mijn eigen raam. Al zou ik de zaak nooit zo maar aan de hoogst biedende ver kopen. Het moet wel goed komen met het bedrijf", zegt Leunis. En zelfs als hij zich terugtrekt uit de zaak, bijvoorbeeld om zijn grote hobby schilderen uit te gaan brei den, dan nog zal hij altijd een 'huisjesman' blijven. „Ik kijk altijd beroepsmatig naar huizen. Als ik op vakantie ben en ergens langs een huis fiets dat te koop staat, dan bel ik gewoon de makelaar op om te vragen hoe het eruit ziet en hoe veel het kost. Dat doen we ook wel eens als we met collega's van de VBO op stap gaan. Gewoon voor de lol ieder een zichttaxatie op een te koop staand pand maken en dan de makelaar bellen om te kijken wie er het dichtste bij zit. Dat zal altijd wel blijven, maar nog meer als mijn zoon de zaak over zou ne men. Het is dan toch nog dichter bij jezelf." Naast de provincie betaalt ook de gemeente Tholen mee aan de aanleg van twee rotondes bij Sint-Maar tensdijk, waaraan aannemer Rasen- berg uit Krabbendijke inmiddels is begonnen. Het gemeentelijk aandeel voor de rotondes bij de afslag Nij- verheidsweg en de afslag Onder de Linden is 350.000 gulden. Dit be drag staat in de gemeentebegroting 2001, die nog goedgekeurd moet worden door de gemeenteraad. Daar komt nog 135 mille bij voor de aan sluiting van de Molendijk op de Pro- vincialeweg. Dat karwei was al voorzien in 1997! De gemeenteraad neemt maandagavond een besluit of alles zo kan doorgaan, wat een beet je als mosterd na de maaltijd komt. Het openbaar vervoer in de gemeen te Tholen krijgt een impuls van 290.000 gulden via de zogenaamde De Boer-regeling, gelden van het rijk die via de gemeente besteed worden. Voor het restant van 35.000 gulden dient de gemeente zelf te zorgen in verband met de aanleg van fietsenstallingen bij de bushaltes in Tholen, Scherpenisse, Stavenisse, Sint-Philipsland en Anna Jacobapol- der en de aanleg van een bushalte in Poortvliet. Het rijk subsidieert maar liefst 250.000 gulden onder de voor waarde, dat de voorzieningen 31 de cember a.s. zijn verwezenlijkt. Bezoek staatssecretaris. Staatsse cretaris mevr. De Vries van verkeer en waterstaat komt 31 augustus op werkbezoek naar Zeeland. In Elle- woutsdijk, aan de Westerschelde, zullen behalve commissaris Van Gelder ook de gedeputeerden De Kok, Poppeliers en Coppoolse aan wezig zijn. Naast nieuwe zeewerin gen bekijkt ze ook voorbeelden van natuurherstel. Laat dan m een hoogrendement combi/cv-ketet installeren met carantieiease van Warmte-Garant Gegarandeerd het hele jaar warmte en warm water voor enkele tientjes per maand! -s V /«H moge/Ijk tegen I 9*1/ allerlaagste voor meer informatie Bel GRATIS naar 02440244 postbus 235, 2980 At Ridderkerk l Advertentie I.M. Omstreeks half drie is het flink druk op de braderie. Bij sommige kramen, zoals die van de platte landsvrouwen, is het dringen ge blazen. De dames bakken en ver kopen oliebollen en de zaken gaan goed. Wie een zakje bollen wil be machtigen, moet ervoor in de rij staan. En de dames zijn streng. Er wordt niet voorgekropen. In de zelfde branche zit ook de kraam waarin wafels en poffertjes ver kocht worden. De eigenaar en zijn assistente zitten er ontspannen bij. „Nee, het loopt nog niet geweldig. Maar dat komt ook omdat de men sen net gegeten hebben. Jij zou ook op een volle maag geen poffertjes gaan eten. Het komt best goed. Te gen een uur of vier krijgen ze weer trek en dan kunnen we aan de slag", aldus de koekenbakker. Stoffenkraampjes, hobby-artikelen en speelgoed. Vanalles wordt er aangeboden in de kramen die voor namelijk aan het Kerkplein en de Markt staan opgesteld. De dame die hoeden, t-shirts en andere sie raden in countrystijl aan de man probeert te brengen, heeft het ook al erg druk. Country is in. Dat blijkt 's avonds ook uit het optre den van de country-linedancegroep van café 't Centrum dat door vele belangstellenden wordt gevolgd. Op de Markt staat zoals gèbruike- lijk ook weer de caravan van veilig verkeer Nederland, ofwel 3VO zo als de vereniging tegenwoordig heet. Hier staan veel mensen even stil om hun ogen te laten testen of om de verkeersquiz in te vullen. Vijfenveertig braderiebezoekers willen wel eens weten hoe goed hun ogen nog zijn en 101 formulie ren voor de quiz worden ingele verd. De antwoorden blijken echter niet zo best te zijn. Slechts drie mensen wisten de situaties feilloos te plaatsen. Klaas-Jan Snoei uit Poortvliet kwam uiteindelijk als winnaar uit de bus. Hij wint 25 gulden. Rijwielhandelaar Kees Matthijssen heeft het zo druk dat hij nauwelijks tijd heeft om de stand van zaken door te geven. „Het is heel druk geweest en de verkopen lopen prima", zegt hij. Dat het heel druk is geweest, kan ook Hans Langenhuizen gerust zeggen. Voor het eerst promootte de eigenaar van Extreme products (bowlingartikelen) zijn nieuwe winkel One2race. Deze zaak in racebaanartikelen had een onweer staanbare aantrekkingskracht op met name de jeugd. Vooral vanwe ge de meters lange racebaan waar op men kon proberen in de snelste tijd het parcours af te leggen. Voor de winnaar was er een startersset voor een racebaan. „De kunst is om de auto voor de scherpe hoch- Met name jongeren waren niet bij de racebaan van Onelrace weg te slaan. ten iets in te houden", verklapt Langenhuizen. „Als hij uit de baan vliegt, verlies je tijd en ben je af hankelijk van hoe snel ik de auto weer op de baan krijg gezet." Maar niet veel jongeren nemen die waar schuwing ter harte en de meesten gaan vol gas. Ook op de bungeerun wordt door de jeugd fanatiek ge streden. Aan een elastiek vastge maakt moeten ze proberen zo ver mogelijk te rennen voordat het elastiek ze terugtrekt. Dat levert soms hilarische taferelen op en er wordt heel wat afgestuiterd. Op de hoek van de Markt en de Smidsstraat en in een stukje van de Noordstraat staan metalen ketels te roken. Ze verspreiden de verlokke lijke geur van gerookte vis. Hier doen 26 amateurs mee aan de pa- lingrookwedstrijden. Hoewel ama teurs... Sommige deelnemers heb ben behoorlijk professionele spullen bij zich. Zoals een roker uit Bruinis- se die een complete rookoven op een kar heeft gemaakt. Zo'n zeven kilo paling heeft hij in zijn oventje han gen. Natuurlijk niet allemaal wed strijdpaling. Sterker nog, hij doet wel mee, maar weet dat hij toch geen prijs zal winnen. En niet omdat hij niet kan roken. „Ik kan alleen geen kweekpaling roken (de wed- strijdvis werd verstrekt door paling rokerij Scherpenisse uit Sint-Anna- land - red.). Het is heel anders dan een wilde paling roken. Maar even goed vind ik het heel gezellig en dus doe ik graag mee." Een eindje ver derop staat iemand met een heel wat kleinere ketel, maar nog steeds be hoorlijk ruim. Het is M.J.A. de Koek uit Tholen. Hij heeft al enkele ge rookte makrelen en kabeljauwtjes op een tafeltje liggen. En in een em mer ligt een flinke tong klaar om eveneens gerookt te worden. „Want je kunt zeker niet alleen paling ro ken. Die tong bijvoorbeeld, smaakt gerookt heerlijk", zegt de Tholenaar die nog maar ruim een jaar aan het roken is geslagen. Op zijn tafeltje heeft hij nog een andere vis staan, maar die dient meer als attractie. De vis zit op een houten paneel waarop ook een plaatje zit met de uitnodi ging om op de rode knop te druk ken. Wie dat doet, ziet tot zijn verba zing de vis bewegen en hoort hem zeer muzikaal een lied ten gehore brengen. Enkele kinderen vinden het maar vreemd, en tegelijk toch wel heel interessant. Voor het kampioen schap zijn de deelnemers (er hadden zich 30 mensen ingeschreven, maar vier kwamen niet opdagen) uit alle hoeken van het land gekomen. Tot aan Kampen toe. Winnaar wordt dit jaar echter een Thoolse deelpemer, namelijk Richard Felius uit Sint- Philipsland. Hij wint de wisseltro fee. Jan Vink uit Woutfrichem en Piet van Dijke uit Sint-Annaland worden respectievelijk tweede en derde. Voor wie niet weet hoe het roken werkt: men neme een metalen ke tel die met een deksel afgesloten kan worden en waarin de vis aan staafjes kan hangen. Onderin zit een kleine lade waarin bij voor keur beukenhout (maar eiken of wilgen mag ook) wordt gestopt. Eerst stookt men het hout een kwartier lang op vol vermogen, brandend met vlammen. Dat is om de paling te laten garen en drogen. Vervolgens wordt het vuur ge smoord (de meesten doen dit met zaagsel, maar een deelnemende Bruinissenaar verstikte het vuur door de lade te sluiten) en rookt men de vis op een temperatuur tus sen de 60 en 80 graden ongeveer een drie kwartier. Het lijkt gemak kelijker dan het is. Het loopt dus gesmeerd in Poort vliet. Ook het organiserende Acti viteitencomité Poortvliet staat voor het eerst met een eigen stand op de braderie. „We moeten wel om ook wat extra geld in het laatje te krij gen. Gelukkig worden we ook ge sponsord, maar die sponsors begin nen ook te mopperen, want ze krijgen meer verenigingen aan de deur", vertelt Ina Bolier van comité. De stand van de organisa tie bevatte een 'kurkenspel'. In een groot rooster stonden 750 kurken. Voor een gulden kon men een kurk trekken en kijken of er op de on derkant een prijs stond vermeld. Het comité verkocht er zo'n 500. En daarmee was men dik tevreden, net als over de hele zomermarkt. „Het is de hele dag droog geweest. Het was gezellig en eigenlijk ge woon een hartstikke goede zomer markt. We hadden zestig kramen, inclusief staanplaatsen. Dat is een record. We hebben wel allemaal wat minder verkocht, maar wat wil je met zoveel deelnemers? Het is de hele dag, tot negen uur toe, druk geweest", aldus mevr. Bolier. Naast haar bestaat het activiteiten comité Poortvliet verder nog uit voorzitter Jacqueline Eikelen boom, secretaris Trudy Schot, pen ningmeester Jessica van Tiggele, Corine Matthijssen, Peter v.d. Ster ren (verantwoordelijk voor de pa- lingrookwedstrijd), Coby Jansen, Hans van Dijke en Sylvia van Soomeren. Daarmee verkeert het comité in een luxe positie, want menig soortgelijke organisatie heeft al moeite om het dagelijks bestuur rond te krijgen. In de herfst wil het comité nog iets voor de kin deren van Poortvliet organiseren en tegen het einde van het jaar staat de jaarlijkse intocht van sinterklaas weer op het programma. VERVOLG VAN VOORPAGINA Gezien de toenemende behoefte aan huisvesting voor ouderen wil Beter Wonen naast de bestaande 22 aan leunwoningen bij Ten Anker ook wel meer huizen in die sector bouwen. „Het is allemaal nog in de voorberei dende fase. Door de zomervakantie heeft het een tijd stil gelegen, maar nu pakken we de draad weer op en dit jaar willen we duidelijkheid zien te krijgen." Kloet spreekt over .interes sante projecten.' Ten Anker kreeg dinsdag nul op re kest van de provincie Zeeland bij een subsidieverzoek voor een recreatie zaaltje en een kantoortje voor de zorgverleners bij het opzetten van acht verzorgingsplaatsen in de servi ceflat. Directeur M.P. Heijboer noemt de afwijzing jammer, maar hij is niet uit het veld geslagen. „We zullen er nog wel eens een brief aan wagen, want de centrale voorzieningen van Ten Anker worden te klein.' Volgens gedeputeerde staten zijn acht plaatsen te gering om daar extra voor zieningen bij te doen. Het getalscrite rium daarvoor is vijftien. Beneden dat aantal zijn afzonderlijke zorgvoorzie ningen niet doelmatig of - indien ge legen bij een verzorgingshuis zoals Ten Anker - ook niet noodzakelijk. De provincie geeft de SVRZ echter in overweging om in overleg met het zorgkantoor te Goes alsnog voor een financiële oplossing te zoeken. Ten Anker hoopt met ingang van 1 ja nuari 2001 acht bedden in het verzor gingshuis om te zetten in acht ver pleeghuisbedden voor somatische patiënten. De bouwkundige aanpass ingen blijven beperkt tot 83.388 gul den. Deze acht verpleeghuisbedden worden niet bij elkaar gezet in een vleugel, maar verspreid binnen het verzorgingshuis. Volgens Heijboer wordt hierdoor stigmatisering voor komen. Verder wordt de kwaliteit van de zorgverlening door de afdelings teams vergroot. Gedwongen ver plaatsingen worden dan ook zoveel mogelijk voorkomen. Voor de ruim 83 mille komt er een ex tra ruimte voor groepsactivering, aan passing van één van de badkamers en enkele kleine aanpassingen van ht sa nitair op de bewonerskamers. Naast de algemene voorzieningen voor het gehele zorgcentrum beschikt het ver zorgingshuis dan op elke verdieping over een ruimte voor groepsactivering en een badkamer. Het omzetten van acht verzorgings huis- in acht verpleeghuisbedden le vert een uitbreiding van de werkgele genheid op van 6,3 voltijdsbanen. Verwezenlijking van dit verpleeghuis plan vergt 816.752 gulden aan exploi tatiekosten, waaruit een verpleegprijs rolt van 280 gulden per dag. Volgens Heijboer zijn de acht ver pleeghuisbedden dringend gewenst gezien de wachtlijsten. Daar komt bij. dat de verpleegafdeling in de Schutse te Sint-Annaland naar verwachting enige vertraging zal ondergaan door de vervangende nieuwbouw. Voor de acht verpleegbedden in Ten Anker had de provincie 160.000 gul den gereserveerd, maar directeur Heijboer heeft dat geld niet voor dat doel nodig. Hij gaat er wel van uit, dat er in de serviceflat acht verzorgings plaatsen van elk 25 mille kunnen ko men. Inzet van dat geld in de aanleun woningen en de serviceflat is broodnodig omdat personeel van Ten Anker volgens een proefproject hier ook de reguliere thuiszorg verleent in plaats van de medewerkers van Oos- terschelde thuiszorg. Wanneer er een nieuwe, grotere servi ceflat komt, wordt de financiering van de zorginfrastructuur nog een fors probleem, zegt directeur Heijboer. „Uitbreiding hiervan is dringend ge wenst, daar deze nu niet aanwezig is en de voorzieningen in Ten Anker zelf niet voldoende berekend zijn op deze extra doelgroep. En gezien het be perkte aantal verzorgingsplaatsen in de regio Tholen zal deze serviceflat een belangrijke voorziening worden voor huisvesting van ouderen met een verzorgingshuisindicatie.' Bij woonzorgcentra - zoals bijvoor beeld Maartenshof in Sint-Maartens dijk - komt de provincie normaal met een bijdrage van 350.000 gulden over de brug, maar de ervaring heeft vol gens directeur Heijboer geleerd, dat dit bedrag niet toereikend is voor het bieden van de benodigde zorg. Ook in het geval van Ten Anker komt de pro vincie volgens de directie met onvol doende geld over de brug, wanneer er voor een recreatiezaaltje en een kan toortje voor de zorgverleners in de serviceflat niets gegeven wordt. Advertently LM. Bap Leunis voelt zich thuis in zijn kantoor aan de Eendrachtsweg waarvan de wanden gesierd worden met schilderijen van eigen hand.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 5