Helikoptervlucht en vuurwerk in Tholen 'Aandacht voor openbaar groen is de laatste jaren stuk minder' 'Ik voorzie dat auto straks uitrukt als er zes mensen aanwezig zijn' Brandweer vult in 1 klap bijna alle vacatures op t Minder animo ploegen, meer voor trekkertrek Nieuwe bomen vergen 42 mille Droge sloten in kaart gebracht Certificaten inburgering buitenlanders Chef plantsoenendienst M. van Loenhout na 27 jaar gestopt Brandweervak was allereerst hobby voor Leen Deurloo uit Tholen 'f Donderdag 24 augustus 2000 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Hij zag de oppervlakte openbaar groen in de gemeente Tholen toenemen van 45 tot meer dan 100 hectare. En toch wordt de aandacht voor groen de laatste jaren min der en was de belangstelling van de politiek vroeger gro ter, zegt M. van Loenhout. De 60-jarige Tholenaar stond 27 jaar lang aan het hoofd van de plantsoenendienst en stopte kortgeleden vervroegd met werken. Met weemoed denkt hij terug aan de tijd dat hij regelmatig samen met burgemeester Van Boeijen door de gemeente reed om het groen te bekijken. Lobbyen Open dag Stavenisse is een groot succes De open dag die de Thoolse brandweer in Stavenisse heeft gehouden op zaterdag 24 juni, heeft een vervolg ge kregen dat alle verwachtingen overtrof. In één klap heeft het Thoolse korps vrijwel alle vacatures weer ingevuld. En met name voor Stavenisse is dat een hele opluchting. Uniek Met braderie parkeren op oesterputten Een rondvlucht in een helikopter, een vaartochtje langs het waterfront, expositie in de Gasthuiskapel, kinderbra derie, kermis, zo'n 140 standhouders en een afsluitend vuurwerk zijn morgen en zaterdag in Tholen de ingre diënten voor de drukst bezochte braderie in de gemeente. Het is tevens de laatste van het seizoen. Bezoekers die met de auto komen, worden via borden naar de voorma lige oesterputten verwezen om te parkeren. Kameleon Centraal uitrukpunt V Chip in bomen Nooit goed Dat er na 34 jaar een eind is gekomen aan zijn loopbaan bij de brandweer, daar heeft Leen Deurloo uit Tholen niet zo'n moeite mee. „Je weet dat je eruit moet als je 55 wordt. En het wordt, onder meer door alle arbo-regels, op een gegeven moment best een belasting." Deurloo verwacht dat er de komende jaren het nodige gaat veran deren bij de Thoolse brandweer. Veertig oefeningen Brandweergeluiden De uit Oud-Vössemeer afkomstige Van Loenhout was vier jaar uitvoer der bij de plantsoenendienst in Ter- neuzen, alvorens hij naar Tholen kwam. „Ik had ook in Zeeland, ach ter Den Bosch, gesolliciteerd, maar in Tholen zaten we dichter bij de fa milie. Na de gemeentelijke herinde ling zochten ze daar een groen man." Hij deed in Bergen op Zoom vier jaar tuinbouwschool. Via avondstudie haalde hij daarna ach tereenvolgens de diploma's vakbe kwaamheid hovenier, tuintechnicus en middelbare cultuurtechniek. Op 1 augustus 1973 begon Van Loen hout bij de dienst die toen nog in een keet aan de Molenvlietsedijk was gehuisvest. P.A. Boot zwaaide er de scepter („hij was nog op mijn afscheidsreceptie"). „Alles stond nog in de kinderschoenen", vertelt Van Loenhout. „Niemand anders had een tuinbouwkundige oplei ding. Een ouwe tractor, een motor bakfiets en een paar schoppen, dat was al het materiaal. Het was hard werken, maar eigenlijk was het de beste tijd." Er werden veel huizen gebouwd in de verschillende woonkernen en dus ook veel plantsoenen aangelegd. Van Loenhout ontwierp ze op de te kentafel en schreef de bestekken. Aanvankelijk had hij ook het toe zicht op de uitvoering van de wer ken door de buitendienst, maar daarvoor werd al gauw H. Jopse aangetrokken. De voortuinen van huur- en bejaardenwoningen wer den - uniform - door de gemeente ontworpen en aangelegd. Voor dat laatste werden werklozen uit de landbouw ingeschakeld. „Heel de Dalempolder in Tholen is op die manier uitgevoerd." Allemaal hand werk, benadrukt Van Loenhout. Kraantjes en dergelijke apparatuur waren er nog niet. „Na een jaar of zes, zeven was het over, want het kostte teveel." In de beginperiode deed de ambtenaar ook nog een hal ve dag per week werk voor Sint- Philipsland, dat toen voor openbare werken gebruik maakte van de dien sten van Tholen. Gaandeweg kwam de mechanisatie op gang en werden de nodige ma chines en gereedschappen aange schaft. Dat ging overigens lang niet altijd van een leien dakje. „Een diepbeluchter voor de sportvelden bijvoorbeeld, vond de gemeente raad belachelijk. Maar die is er tóch gekomen dankzij de ritten met burgemeester Van Boeijen. Want dan had je de kans allerlei dingen aan te kaarten, uit te leggen en te laten zien." De eerste burger was, naast monumenten, bijzonder in openbaar groen geïnteresseerd. Na derhand is dat vanuit het bestuur nauwelijks meer het geval geweest, aldus de oud-ambtenaar. „Je bent natuurlijk altijd afhankelijk van de politiek om zaken te realiseren. Je zou moeten kunnen lobbyen, maar zo zit ik niet in elkaar." Van Loen hout probeerde via beleidsnota's de interesse van het gemeentebestuur aan te wakkeren. Zo schreef hij de 'bomennota', waarin precies in kaart werd gebracht hoeveel open baar groen er in elke woonkern was. En waarin aanbevelingen wer den gedaan voor extra aanplant. „De voornemens waren goed. Maar toen het op de uitvoering aankwam, bleek de bodem vol met leidingen te zitten en dat gaf pro blemen." Toch werd er geld be schikbaar gesteld en kwamen er bomen bij. „Daarbij moet je je wel realiseren dat het per boom 500 tot 600 gulden kostte - inmiddels is dat wel 1000 gulden - om die te plaatsen." Omdat in de polders veel bomen populieren waren die na de inunda tie of de watersnood tegelijk waren aangeplant, voorzag de ambtenaar een kaalslag als die gekapt gingen worden. In zijn groennota - in feite een kap- en beplantingsplan - zette hij in op medewerking van de di verse beheerders van dijken om ge faseerd te kappen en gevarieerd te herplanten. „De nota is voor 80% uitgevoerd. Iedereen werkte mee behalve de verzekeringsmaat schappij Utrecht. Die had andere belangen." Was vroeger voor de aanplant van bomen de keuze beperkt tot popu lier, meidoorn en sierpruim, tegen woordig is er een ruim assortiment. De kwekers spelen in op de vraag naar kleinere soorten. Ondanks dat wordt de aandacht voor groen in woonwijken minder, stelt Van Loenhout vast. Een plantsoen zoals dat voor zijn eigen voordeur aan de Mossellaan in Tholen ligt, ziet hij voorlopig nergens meer komen. „Met de huidige grondprijzen is het te duur. Er is geen ruimte voor. En dan worden er nog wel beeld kwaliteitsplannen ontwikkeld. Als je ziet wat daar voor openbaar De brandweer van, Tholen heeft al het eerst is er een brandweerman ac- langer te maken met een krappe be zetting. Vacatures kunnen niet altijd even gemakkelijk ingevuld worden. Dat probleem manifesteerde zich de laatste tijd met name bij de blusgroep Stavenisse. „Vooral de bereikbaarheid overdag is een struikelblok", zegt commandant J. de Feijter. „Niet ie dereen hoeft per se overdag inzetbaar te zijn, maar je moet wel je minimale bezetting kunnen halen. Maar bedrij ven zijn er steeds minder in Stavenis se en dan wordt het moeilijk om nog mensen vast te leggen. Daarom heb ben we in juni een open dag georgani seerd. We hoopten zo de belangstel ling voor de brandweer aan te wakkeren." En dat lukte ook. Het havenplateau stond destijds vol met toeschouwers en er was serieuze belangstelling voor een baantje als vrijwillig brandweer man. „Wij zijn zeer tevreden. Op de open dag zijn er 19 informatiemapjes uitgedeeld en van die mensen hebben er uiteindelijk 15 gesolliciteerd. Daar zijn we heel blij mee en het uiteinde lijke resultaat is boven verwachting geweest", aldus De Feijter. Hij meldt dat uit de vijftien aanmeldingen maar liefst zes nieuwe brandweerlieden zijn geselecteerd. Allen doorstonden ze de medische keuring (waarbij on der meer naar lichamelijke conditie wordt gekeken) en de benoemingen zijn inmiddels de deur uit. „Het is een luxe geweest dat we een selectie kon den maken uit de sollicitanten. Vooral de vier nieuwe brandweerlieden voor Stavenisse is meer dan we hadden durven hopen", zegt een glunderende De Feijter. Rini Neele, Arjan Heij- boer, Patrick Priem en Mark Beeke gaan de blusgroep Stavenisse verster ken. De andere twee vacatures ontstonden in Sint-Philipsland en Sint-Maartens dijk. Nu is het in Sint-Philipsland nooit een probleem geweest om kan didaten voor de brandweer te krijgen, want deze plaats heeft als enige in de gemeente een jeugdbrandweer. De jongeren die hier vanwege het berei ken van de 18-jarige leeftijd moeten stoppen, staan meestal te trappelen om in de 'grote' brandweer aan de slag te mogen. Michel van der Est (in derdaad afkomstig uit de jeugdbrand weer) gaat de Fluplandse gelederen versterken. Er is echter ook iets unieks gebeurd. Karei van der Est, broer van Michel, gaat ook aan de slag bij de brandweer, maar niet in zijn woonplaats Sint-Phi lipsland. Hij wordt aan de blusgroep Sint-Maartensdijk toegevoegd. Voor tief in een ander korps dan dat van zijn eigen woonplaats. „Dat komt omdat hij werkzaam is bij een bakker in Sint-Maartensdijk. En omdat we verlegen zaten om mensen die over dag inzetbaar zijn, is de keuze op hem gevallen. Hij is hier overdag toch aan wezig. En na vijven is het voor Sint- Maartensdijk niet zo'n probleem om genoeg mensen op de bluswagen te krijgen", zegt de commandant. „Sta venisse is nog wel zorgelijk wat de bereikbaarheid overdag betreft. Ge lukkig heeft dat tot nu toe echter nog nooit tot problemen geleid. Maar we houden het in de gaten." De Feijter vindt de open dag zeker de moeite van het herhalen waard. Maar waar en wanneer kan hij nog niet zeggen. „Dat hangt af van de pieken in de vacatures." Wat materiaal betreft, gaat het goed met de Thoolse blusgroepen. Sint- Philipsland en Sint-Annaland staan voor volgend jaar op de rol om een nieuwe auto te krijgen en Sint-Phi lipsland krijgt ook een nieuwe motor- spuitaanhanger. Tot voor kort ge bruikte men daarvoor een oude B.B.-pomp, maar al die pompen zijn door het ministerie van binnenlandse zaken twee jaar geleden ingevorderd. Verder staat er uitbreiding van het hy draulisch redgereedschap op de rol voor Tholen, Sint-Philipsland en ver vanging voor Sint-Maartensdijk. De belangstelling voor het Thoolse ploegkampioenschap is minimaal. Dinsdag hadden zich nog maar drie kandidaten gemeld voor de wedstrijd, die zaterdagmorgen (van 9 uur tot half één) wordt gehouden aan de Gat- weg bij Scherpenisse. Dan is de animo voor de trekkertrek- wedstrijd groter, want daarvoor heb ben al zestig liefhebbers ingeschre ven. Om half negen begint het proeftrekken en aansluitend de echte wedstrijd. Nog meer tractorgeweld is er vanaf één uur bij de trekkersprint- wedstrijd. De 'evenementendag Tholen', zoals deze samenwerking van stichting Thoolse Dagen en PJZ is gedoopt, kent verder nog een motorcrosswed strijd. Ook daarvoor is veel liefhebbe rij (100 aanmeldingen), mede doordat motorclub Rilland haar wedstrijd naar Tholen heeft verplaatst. Tussen 11 en 12 uur wordt er getraind, waarna om half één de wedstrijd op hetzelfde ter rein aan de Gatweg begint. 4' De braderie in het centrum van Tho len gaat vrijdagmiddag om één uur van start. In de Kerkstraat, Hoog straat, Stoofstraat, Markt, Dalemse- straat, Bebouwdendam, Eendrachts- weg, Bakstraat en Botermarkt pre senteren zich ongeveer 140 stand houders (ondernemers en verenigin gen) met een gevarieerd aanbod van waren en attracties. Zo is de Wereld winkel onder de deelnemers. En de werkgroep van Dorkas informeert over het inzamelingsdepot in Scher penisse en over de landelijke jeugd club van deze organisatie. Zaterdag begint de braderie om negen uur 's morgens. Traditiegetrouw trakteren de vismeisjes van het nationaal vis- bureau de bezoekers op diverse vis hapjes. En in de Hoogstraat geven ze een demonstratie mosselen koken. Op die manier wordt onder de aan dacht gebracht dat Tholen tenslotte ook een vissersplaats is. De Thoolse jeugd krijgt de gelegen heid om oude spulletjes te verkopen. Zaterdagmorgen tussen negen en één uur mogen ze overal vrij staan, maar daarbij de bereikbaarheid van de kra men niet in gevaar brengen. Sinds gi steren al staat op de Contr' Escarpe (tegen de Wal) de kermis opgesteld waar de jongelui zich kunnen verma ken. Nieuw dit jaar is de mogelijkheid om in een helikopter een rondvlucht te maken over Tholen. De start- en lan dingsplaats is aan de haven vlakbij de kermis. Wanneer de wind uitwij ken naar een andere plek noodzake- Het opruimen en vervangen van door de storm van 28 mei beschadigde bo men kost de gemeente Tholen 41.568 gulden. In alle woonkernen was er sprake van schade. Twintig mille wordt betaald uit de pot voor regulier onderhoud, zodat er bijna 22 mille ex tra nodig is uit de pot voor onvoorzie ne uitgaven. De gemeenteraad neemt hierover maandagavond een besluit. avond organiseert de groep ook jaarlijks zelf een uitstapje of avondje met de partners erbij. Zelfs een eigen blaadje 'Brandweerge luiden' kent men sinds enkele ja ren. Het is een hechte groep, maar dat moet ook want bij uitrukken ben je op elkaar aangewezen. Brandweerman blijft immers een vak met risico's. Als je ouder wordt, zie je ze meer en sta je er vaker bij stil, heeft Deurloo erva ren. Wat hem ook aanspreekt, is dat de Thoolse bevolking bijzonder posi tief staat tegenover de brandweer. „Ze helpen als dat nodig is, geven aanwijzingen. Je hoort van elders wel verhalen dat het ook anders kan." Maar wanneer de brandweer bij een calamiteit laat arriveert, wijzen diezelfde inwoners al gauw met het beschuldigende vingertje naar de brandweer. Terwijl de oor zaak bijvoorbeeld heel goed in de alarmering kan zitten. „En dat is een zaak die over onze hoofden heen wordt geregeld." De Thole naar was zo'n 25 jaar geleden één van de mensen die mee wilde hel pen op Tholen een jeugdbrandweer van de grond te krijgen. „Maar dat werd niet gehonoreerd, er was geen geld voor. In Sint-Philipsland kreeg men het wél gedaan en daar plukken ze er nog altijd de vruch ten van wanneer er vacatures opge vuld moeten worden in de blus groep. Momenteel is er één va cature bij de blusgroep Tholen en dat is de enige lege plaats in het korps." De Thoolse politiek is tot nu toe be reid om, zonder veel vragen, de be dragen voor de brandweer beschik baar te stellen die het gemeente bestuur vraagt. Deurloo realisert zich dat dit best bijzonder is. Tóch vraagt hij zich weieens af of het al lemaal betaalbaar kan blijven. Er is nu één beroepskracht en de bedoe ling is dat het er drie of vier wor den. Zij gaan veel tijd steken in brandpreventie, door contacten met bedrijven en het maken van aanvals plannen. Beroepskrachten zijn duur en daarom is Deurloo benieuwd of het betaalbaar blijft. Het zou best eens kunnen dat hierdoor op den duur de vijf Thoolse blusgroepen verdwijnen en er één centraal uit rukpunt wordt gebouwd, filosofeert hij. En wat hem daarnaast bezig houdt, is de aansluiting van de brandweer bij Zeeland of West-Bra bant. Wat Deurloo betreft ligt de keuze voor de hand: West-Brabant is dichterbij en dat betekent te allen tijde tijdwinst bij een calamiteit. Drie brandweerkazernes maakte hij in zijn brandweerloopbaan mee, vier brandweerauto's, drie burge meesters en vijf commandanten. Het zit erop voor Leen Deurloo, maar hij blijft de Thoolse brand weer volgen. Ook zal hij voorlopig niet ontbreken als er activiteiten zijn van de blusgroep Tholen, want hij blijft lid van de vereniging. Zijn op volger, de uit Stavenisse afkomstige William Riedijk, is al een tijdje ac tief. lijk maakt, worden daarover bij de braderie-info vlakbij de brandweer kazerne inlichtingen verstrekt. Zater dagmiddag kan er ook een vaartocht gemaakt worden langs het water front. De Kameleon van de stichting Kameleonvaarders Zeeland ligt daar toe afgemeerd in de handelshaven. Het scheepje zal een praam voortdu wen en de afvaarten zijn om twee uur, half vier en vijf uur. In de Gasthuiskapel aan de Kerk straat organiseert de Hervormde Ge meente Immanuel, evenals vorig jaar, een expositie van het werkerva ringsproject Den Aarden Kruik uit Bergen op Zoom. Op de binnen plaats wordt koffie, thee of fris ge schonken. In de feesttent die op de Markt staat, speelt vrijdagavond de band For Play, zaterdagmiddag treedt dweil orkest De Lamsöören uit Oud-Vos- semeer er op en zaterdagavond de band Back Side. De organiserende ondernemersver eniging sluit de braderie af met een vuurwerk. Dat zal worden afgesto ken vanaf de weg langs het Schelde- Rijnkanaal, die dan ook voor het ver keer afgesloten zal zijn. De Thoolse braderie is voor het ge meentebestuur een testcase voor wat betreft de nieuwe regels rondom de veiligheid en bereikbaarheid voor de hulpdiensten in geval van nood. De organisatie heeft in het kader hiervan een parkeerplaats ingericht op de voormalige oesterputten. Via borden wordt het verkeer daarheen geleid. Vrijdagavond kan ook uitgeweken worden naar het terrein aan de Zoek weg. Alle droge sloten in het gebied van waterschap Zeeuwse Eilanden zijn in april, mei en juni in kaart ge bracht. Deze inventarisatie was no dig om het lozingenbesluit open teelt en veehouderij goed te kunnen uitvoeren. Volgens dit besluit zijn teeltvrije zones niet verplicht langs droge sloten: gegraven waterlopen die van 1 april tot 1 oktober onder normale omstandigheden geen wa ter bevatten. Van de in totaal ruim zevenduizend kilometer waterlopen in het waterschapsgebied is globaal 10 tot 15% droge sloot. Zowel in het gemeentehuis als in het Polderhuis te Sint-Maartensdijk liggen gedurende vier weken de kaarten ter inzage, waarop de droge sloten op Tholen en Sint-Philips land zijn aangegeven. Voor 18 sep tember kan men bezwaren indienen. In oktober stelt het dagelijks be stuur de kaarten definitief vast. Elk najaar vindt er zonodig een aanpas sing plaats. Bijna 800 agrarische bedrijven heb ben zich nog niet aangemeld voor het lozingenbesluit en daarmee zijn ze sinds 1 juni al in overtreding. Zeeuwse Eilanden is momenteel druk bezig om de wel ontvangen formulieren te verwerken. De boe ren die in gebreke gebleven zijn, worden door het waterschap aange sproken. Vanaf januari a.s. zullen zowel Zeeuwse Eilanden als de al gemene inspectiedienst (AID) echt gaan toezien op de naleving van het lozingenbesluit. Voor de eerste keer worden morgen in Tholen inburgeringscertificaten uitgereikt. Veertien buitenlanders die naar ons land zijn gekomen, hebben het zogenaamde inburge- ringstraject met goed gevolg door lopen. Ze hebben lessen Nederlands (500 uren), maatschappelijke oriën tatie (50 uren) en beroepenoriënta- tie (50 uren) gevolgd met de bedoe ling te integreren in onze maat schappij. Daartoe zijn in het verle den contracten afgesloten tussen de gemeente en deze zogenaamde nieuwkomers. De scholing duurde gemiddeld twee jaar en werd ver zorgd door het ROC en in een aantal gevallen door het Zoomvlietcollege te Bergen op Zoom. Inmiddels is de wet inburgering nieuwkomers van kracht geworden. Op grond daarvan zijn nieuwkomers - met een (voor waardelijke) vergunning tot verblijf - verplicht een inburgeringscursus te volgen en dat traject in een jaar tijd te doorlopen. Twee ambtenaren van de gemeente begeleiden de nieuwkomers en voeren maande lijks gesprekken met hen. Maandag begint opnieuw een aantal groepen met de cursus. Fusie VVV's. Het gemeentebestuur van Tholen wijst op dit moment de vorming van één Zeeuwse VVV af. De VVV's van Tholen en Zuid-Be veland zijn pas dit jaar samenge gaan en de nieuwe organisatie moet nog goed gestalte krijgen. Daarom vindt het VVV-bestuur het nog te vroeg om opnieuw te fuseren. Maar voor de toekomst wordt die optie niet uitgesloten. In het bestuurlijk overleg hebben de vijf betrokken gemeenten (waarvan Tholen er één is) besloten om de intentieverkla ring voor één VVV Zeeland nu nog wet te ondertekenen. 4 M. van Loenhout ontwierp destijds zelf het plantsoen aan de Mossellaan in Tholen, waar hij nu woont. groen is gereserveerd, dan schieten de tranen je in de ogen!" Vanaf 1990 doet de buitendienst van de gemeente steeds minder in eigen beheer. Dat is goedkoper en vergt minder investeringen in machines. Aannemers worden ingeschakeld voor de aanleg of het onderhoud van plantsoenen en sportterreinen. „Ze ker de helft van het werk wordt nu uitbesteed. Probleem daarbij is, dat de mensen die dat werk doen geen affiniteit met de objecten hebben zo als het gemeentepersoneef', aldus Van Loenhout. Voor hemzelf bete kende het, dat de bestekken veel ge detailleerder opgesteld moesten worden om misverstanden te voor komen over wat een bepaald werk omvat. En de ontwikkelingen staan niet stil. Volgend jaar zullen een groot aantal bomen van een chip worden voorzien, zodat in de com puter vastgelegd kan worden of en wanneer ze gecontroleerd zijn. Want die controle wordt wettelijk voorge schreven. Een maandelijkse controle is de laatste jaren ook voorgeschre ven bij de speelterreintjes. Plezierig om te doen vond hij het ontwerpen van het groen voor de kronkelende straten in de wijk Buitenzorg III. Met dijkrecreatie had de ambtenaar eveneens bemoeienis. „Het ophogen van de strandjes in Sint-Philipsland en Sint-Annaland waren mijn laatste wapenfeiten." Van Loenhout zat in de werkgroep die de afgelopen jaren probeerde het toerisme aan de Oes- terdam in goede banen te leiden. En recent overlegde hij, naar aanleiding van de nieuwe keur, met het water schap over het inrichten van bepaal de gedeelten van de zeedijken voor recreatie.. De computer heeft bij Van Loenhout een aantal jaren geleden de teken- haak en -tafel vervangen. Een veran dering die hij goed onder de knie kreeg, ook al omdat de computer zijn belangstelling heeft. Overigens veranderde er meer in het werk. Was de Tholenaar in de beginjaren 80% van de tijd met zijn vakgebied bezig, op het laatst was dat nog hoogstens 50%. „De rest gaat op aan cursus sen, organsisatie en reorganisatie en werkbespekingen. Niemand wil dat eigenlijk, maar de geest is uit de fles." Hij zegt het niet met zoveel woorden, maar deze ontwikkeling heeft er zeker toe bijgedragen dat hij vervroegd is gestopt met werken. Terugkijkend concludeert Van Loenhout dat in de voorbije 27 jaar alle algemene begraafplaatsen ver groot zijn en praktisch alle sport parken uitgebreid. „Wat die sport velden betreft, doe je het eigenlijk nooit goed. De eisen werden door de verenigingen altijd hoog ge steld, maar je bent gebonden aan een bepaald budget en bovendien heb je met weersinvloeden te ma ken." Ooit was hij eindverantwoor delijk voor de beslissing of een veld al dan niet bespeelbaar was. De verwensingen die daarbij aan zijn adres werden geuit, deden hem het gemeentebestuur voorstellen om dat veranderen. „De clubs zijn zelf ook verantwoordelijk voor hoe ze de accommodaties gebruiken." Dagelijks komen bij de gemeente vele klachten binnen over het openbaar groen, vertelt Van Loen hout. „Over luis, vallend blad en overhangende takken. En het is on gelooflijk wat er op een jaar ver nield wordt. Pas nog op de Ten An- kerweg en de Molenvlietsestraat in Tholen, waar de boompjes koud in de grond stonden. Negen werden er vernield." Hoewel H. Jopse als vervanger van Van Loenhout is aangesteld, neemt deze niet alle werkzaamheden over. „Het maken van groenplan nen en het ontwerpen zal voortaan uitbesteed worden", zegt de schei dende chef van de Thoolse plant soenendienst. Leen Deurloo midden) met collega 's van de blusgroep Tholen op het afscheid van burgemeester Van der Munnik. Een jaar of achttien, negentien was Leen Deurloo toen hij voor de brandweer werd gevraagd. Als tim merman bij Burgers werkte hij im mers in zijn woonplaats en dat was destijds een belangrijk criterium. „Gilles de Kok, Karl Laban en Ri- nus Potappel kwamen er toen ook bij. Ik ben van dat viertal de laatste die vertrekt." Ze kregen wat lessen van commandant Arie van Dijke. Op 1 juli 1966 werd Leen Deurloo officieel aangesteld. In de loop der jaren volgde hij de opleidingen brandwacht 2e en le klas, perslucht en - samen met Gilles Akershoek - hoofdbrandwacht. Zijn drukke baan in de bouw was één van de oorza ken dat het daarbij bleef. Deurloo steekt niet onder stoelen of banken dat het brandweervak voor hem in de eerste plaats een hobby is geweest. „Voor het geld of de sens satie heb ik het nooit gedaan. Want uiteindelijk is het altijd de ellende van een ander waarmee je te maken krijgt." Hij veranderde van baas en kreeg werk buiten Tholen (op dit moment is Deurloo uitvoerder bij Van de Bergh te Bergen op Zoom). Toch maakte hij de meeste uitruk ken wel mee. „Want 60 tot 70 pro cent van de branden is 's avonds, 's nachts of in het weekend." Jarenlang ging het er bij de brand weer op dezelfde, gemoedelijke manier aan toe. Maar de laatste ja ren verandert er veel. Er komen strengere regels. „In de begintijd oefende je twaalf keer per jaar en een paar keer extra voor wedstrij den. Maar nu staan er wel veertig oefeningen op de kalender. Er is een schema voor een heel jaar en je moet kunnen aantonen datje in alle facetten voldoende geoefend bent." Met alle opleidingen erbij wordt het voor iemand die brand weerman wil worden een fikse be lasting, vindt Deurloo. „Daarom denk ik dat het steeds moeilijker zal worden om voldoende vrijwilli gers te vinden." Zelf heeft hij bij voorbeeld nooit cursussen voor hulpverlening gevolgd, maar die hulpverlening krijgt gaandeweg wél de overhand in het brandweer- werk. De arbo-wet zorgt voor flink wat aanpassingen, geeft Deurloo aan. Een schoorsteenbrand was vroeger heel simpel: „Je zette de ladder op, schoof de dakpannen op en klom naar de schoorsteen. Te genwoordig moet er een hoogwer ker komen." Ook ten aanzien van verantwoordelijkheden liggen de zaken tegenwoordig anders. „Neem nou de chauffeur. Die moet goed weten wat hij doet, want op weg naar een calamiteit is een brandweerauto - zelfs met geluids signalen - een normale verkeers deelnemer." Het houdt in dat er bij iedere uitruk afwegingen gemaakt moeten worden. De blusgroep Tholen heeft daarom ingevoerd dat er voor iedere uitruk dertig secon den 'rust' wordt genomen. Deurloo voorziet dat het binnen enkele jaren zo zal zijn, dat een brandweerauto uitrukt zodra er zes brandweerlieden gearriveerd zijn. „Dat is de minimale bezetting en voldoende voor een simpele brand. De rest zal in de kazerne moeten wachten tot ze worden opgeroe pen." In de eigen auto naar een brand gaan, wat regelmatig gebeur de, kan eigenlijk niet meer omdat men dan niet verzekerd is. Of de motivatie van het brandweerperso neel door alle regels blijft zoals ze was, is voor Deurloo de vraag. Hij geeft aan dat in de blusgroep Tho len acht mannen zitten die in de ploegendienst in een fabriek wer ken. Die zijn gewend aan arbo-re- gels en daarom zullen zij alle ver anderingen ook makkelijker ac cepteren. „Voor de vrijgevochten cowboys zoals ik is dat lastiger." Overigens is Deurloo vol lof over de sfeer in zijn blusgroep. „We hebben een heel open korps. Alles wordt besproken en dat is fijn." Naast de gemeentelijke brandweer-

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 3