Drie Thoolse huisartsen zien in de Vijfhoek betere toekomst Via Hiksedijk naar woonwijk Welhoek Zelfs SGP prijst peuterspeelzalen en doet mee aan inhaalslag subsidie I tv.13> Euterpe krijgt 3500 gulden Brand schuur Scherpenisse snel geblust AL 55 JAAR DÉ THOOLSE COURANT Plan Beter Wonen voor gezamenlijke praktijk Jan van Bloisstraat Behandeling van begroting meer openbaar Donderdag 24 augustus 2000 56e jaargang no. 40 De drie huisartsen in Tholen bespreken samen met de woningstichting Beter Wonen de mogelijkheid om in de Vijfhoek aan de Jan van Bloisstraat een gezamenlijke praktijk te exploiteren. „Er zijn een heleboel voordelen, zoals een betere continuïteit, maar er zitten ook nadelen aan, omdat er twee praktijkruimtes leeg komen te staan. De kosten zijn dan ook een belangrijke factor bij de af weging", zegt huisarts E.N. Mellema. Zware wissel Eén apotheek Nieuwe serviceflat Inkomensafhankelijk Plan voor 93 huizen in Oud-Vossemeer Beeldkwaliteitsplan Deze week Meerderheid commissie wil ouderbijdrage bijstandsmoeders kwijtschelden De Thoolse peuterspeelzalen staan in een goed blaadje. Unaniem was de raadscommissie algemeen bestuur en welzijn positief over een inhaalslag van 270.761 gulden over 1999, 2000 en 2001. Twaalf jaar waren de normen niet aangepast en PvdA-raadslid mevr. M. Velthuis vond dat een heel schrijnende zaak. Ze noemde het ongelofe lijk hoe de peuterspeelzalen alles draaiende hebben ge houden. Ook SGP-raadslid M. Dijke was positief. Hij prees de peuterspeelzalen dat ze niet alles op het bord van de gemeente hadden gelegd, door zelf de ouderbij dragen met 60 gulden te verhogen van 480 naar 540 gul den per jaar. Bijna onmogelijk Bijstandsmoeders Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: http://www.tip.nl/users/eendrachtbode Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 28,50 per halfjaar, 52,25 per jaar, per post 72,05 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,50 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. De Vijfhoek wacht op de slopershamer. Vandalen hebben al enkele ramen laten sneuvelen. De gemeente timmerde de open kozijnen dicht. Directeur J. Kloet van de woning stichting Beter Wonen bevestigt dat het plan in studie is. Naast een geza menlijke huisartsenpraktijk behoren zogenaamde levensloopbestendige huizen voor ouderen ook tot het pro ject. Ten Anker is bij de zaak betrok ken wegens eventuele zorgverlening voor de bewoners van de nieuwe hui zen. En de gemeente is eigenaar van de Vijfhoek, waarin de vroegere ge meentelijke mavo gevestigd was en daarna nog diverse opleidingen wer den gegeven. Het gebouw staat al ge ruime tijd leeg en dreigt een object voor vandalisme te worden als er niet snel duidelijkheid komt over de toe komst van het pand. Wethouder Van Kempen zei onlangs in een commis sievergadering op vragen van raadslid Van Belzen, dat hij over drie weken uitstuitsel verwachtte over de Vijf hoek. Dokter Mellema maakt duidelijk, dat de huisartsen in Tholen het initiatief genomen hebben voor de gezamen lijke praktijk aan de Jan van Blois straat. „Wij hebben dat plan opgevat omdat de continuïteit van de huisart senpraktijken in ons land in gevaar komt. En dat beperkt zich niet tot de grote steden, maar ook op het Zeeuw se platteland doen zich die situaties al voor. De komende jaren dreigt er een tekort aan huisartsen. Het invullen van avond-, nacht- en weekenddien sten wordt een groot probleem. Jon gere artsen willen alleen dagdiensten doen en dat trekt een zware wissel op de anderen." De huiver van jonge huisartsen voor een 24 uurs inzet, past in de maat schappelijke ontwikkeling waarbij mensen meer vrije tijd willen. Aan de andere kant doen mensen echter steeds meer een beroep op de ge zondheidszorg en vooral ook op de eerste lijn. Dokter Mellema: „Men sen doen steeds vaker een beroep op de huisarts op tijden dat men zich vroeger wel zou bedenken. Toen was het beperkt tot bevallingen en hartin farcten, maar nu maak ik het mee dat men midden in de nacht belt voor het telefoonnummer van de tandarts. Dat oneigenlijk gebruik legt een steeds grotere druk op onze gezinnen en weerhoudt jongeren er mede van om huisarts te worden." Mellema denkt dat het huisartsenbe stand in Tholen beter veilig te stellen is met een gezamenlijke praktijk in de Vijfhoek. „Voor toekomstige opvol gers is het ook gemakkelijker wan neer ze niet meer hoeven te investe ren, want ook wij moeten rekening houden met dat heel grote spook aan de horizon: het tekort aan huisartsen, tien gezamenlijke apotheek is ook één van de voordelen van deze aan pak, maar verwezenlijking van het plan heeft nog heel wat voeten in de aarde. De financiële gevolgen zijn nogal groot. Zowel mijn collega Kale als ik hebben een praktijk met apo theek aan huis. Wanneer wij in de Vijfhoek mimte gaan huren van Beter Wonen, komen we met dubbele lasten te zitten want leegstand kost geld." De 51 -jarige huisarts en zijn jongere collega's hebben de beslissing dan ook nog niet genomen, want eerst moet Beter Wonen duidelijkheid bie den over de huurprijs e.d. Dokter Mellema heeft de praktijk aan het Hertenkamp en dokter Kale aan de Molensingel. De derde huisarts, dok ter Bakkerus, huurt een ruimte in de voormalige huishoudschool de Oes terschelp aan de Simon Lindhout- straat. Voor hem zijn de gevolgen dan ook anders dan voor zijn collega's. Bakkerus woont niet bij zijn praktijk. Dit najaar wordt er mogelijk meer duidelijk bij de afronding van de stu die van Beter Wonen. De woningstichting verricht tevens een onderzoek naar de mogelijkhe den voor de bouw van een nieuwe serviceflat bij Ten Anker. De capaci teit daarvan moet groter worden dan de huidige 56 appartementen, maar dan is er meer grond nodig. Beter Wonen overlegt daarom met de aan grenzende eigenaren: de Christenge meente, het kantorencomplex de Oesterschelp, en de stichting Kinder opvang Tholen. „We zijn volop met de studie bezig", zegt directeur Kloet van de Thoolse woningstichting. „Wordt het nieuwbouw (dus slopen) of een verbouwing? Het kan ook een mengvorm worden en dan is ook de vraag: hoe hoog mag je daar? De stichting voor regionale zorgverle ning (SVRZ) wil meer zorg gaan ge ven in de flat en dan moet daar de ac commodatie ook geschikt voor zijn", aldus Kloet. ZIE VERDER PAGINA 5 De financiële problemen bij de peuterspeelzalen zoals hier de Fabeltuin in Tholen) worden door de gemeente opgelost met subsidieverhoging. grootst is. Anders missen ze een so ciale slag", zei Van 't Hof, die schatte dat het om vijf peuters ging. Mevr. Velthuis stelde voor om dan een inkomensafhankelijke ouder bijdrage in te voeren. Van den Donker was daar een warm voor stander van en ook Dijke wees die mogelijkheid, maar daarente gen zei Van Beek dat de gemeente geen inkomenspolitiek mag voe ren. Wethouder Moerland vond dat een zaak van de peuterspeelzalen zelf en Van 't Hof vertelde dat er in kleine gemeenschappen juist drempels geschapen worden wan neer er naar het inkomen gevraagd wordt. „Wat maakt het nu uit dat mensen weten hoeveel je ver dient?", merkte Van den Donker op, maar Van 't Hof wees op emo tionele belemmeringen en dan worden de problemen van de mini ma niet opgelost. Wethouder Moerland meende dat het declaratiefonds van de ge meente een oplossing zou kunnen zijn voor bijstandsmoeders die de ouderbijdrage van 54 gulden per maand niet kunnen betalen. Van Belzen noemde het Pot .Meijer- ffjpds als laatste vangnet, wanneer a»e andere mogelijkheden uitge put zijn. „Maar die stichting staat onafhankelijk van de gemeente, al zitten er wel gemeentelijke verte genwoordigers in", zei Moerland. De wethouder wees er ook op dat de voorstellen naar aanleiding van onderhandelingen met de peuter speelzaal tot stand waren geko men. „En 73 mille meer in 2001 is toch ook geen kattepis!" HÉ.... -r. De procedure voor de begrotings behandeling is aangepast. In het nieuwe systeem wordt meer in het openbaar vergaderd dan voorheen gebeurde. De extra openbare mo menten zijn de commissievergade ringen van maandag 11, dinsdag 12 en woensdag 13 september. Het voordeel voor de inwoners hiervan is, dat ze alle drie avonden gebruik kunnen maken van het spreekrecht. Zowel individuele burgers, vereni gingen als bedrijven kunnen be paalde belangen aangaande de ge meentebegroting 2001 naar voren brengen. Het begrotingsonderzoek vond voor heen achter gesloten deuren plaats. In het verleden werden de vragen van de raad en de antwoorden daarop van b. en w. later dan alsnog open baar gemaakt, maar de laatste jaren was dat niet meer het geval. Aange zien de gemeenteraad ontevreden was met de gang van zaken, hebben b. en w. in overleg met de commis sie algemeen bestuur en welzijn tot een nieuwe procedure besloten, die volgens de wet voor 15 november afgerond moet zijn. De commissie middelen bespreekt 11 september voornamelijk de financiële zaken uit de begroting 2001. De volgende avond pakt de commissie algemeen bestuur en welzijn onderwerpen die daaronder vallen en woensdag 13 september sluit de commissie ge meentelijke ontwikkeling de rij. De vergaderingen beginnen steeds om «half acht. B. en w. en een aantal top- |embtenaren zullen de vragen van de Commissieleden beantwoorden. Als fer nog vragen onbeantwoord blijven, worden die schriftelijk afgedaan. Maandag 25 september leveren de zes raadsfracties hun algemene be schouwingen in. B. en w. zullen daarop niet schriftelijk antwoorden, zoals al vele jaren gebruikelijk is. Maandagmiddag 30 oktober doet het college dat mondeling om een aan trekkelijker begrotingsbehandeling te krijgen. De fracties kunnen daarop weer reageren. Dan volgt een schor sing, zodat b. en w. even bedenktijd krijgen om zich voor te bereiden op de tweede antwoordtermijn. De frac ties kunnen daarop nog reageren en/of stemverklaringen afleggen. Tussendoor is er op maandag 9 okto ber nog een vergadering van de com missie middelen waarin specifiek de voorstellen over de aanpassing van tarieven en belastingen/rechten wor den behandeld. Muziekvereniging Euterpe uit Sint- -Maartensdijk heeft van het Prins Bernhardfonds een toezegging van 3525 gulden subsidie gekregen. Het bestuur weet nog niet precies wat er met het geld gaat gebeuren, maar gezien de flinke toeloop van leerlin gen zal er misschien een nieuw in strument van worden gekocht. Eu terpe verleende in juni medewerking aan de Anjercollecte. Het nieuwe bestemmingsplan Welhoek biedt ruimte voor 93 woningen in Oud-Vossemeer. Het plan is door de gemeente opgesteld in samen werking met projectontwikkelaar Stienstra uit Heerlen. De komende tien jaar wordt het, in drie fasen, gerealiseerd. De nieuwe wijk, die tus sen de Kalisbuurt, de Hofstraat en de Botlandstraat komt, zal bereik baar zijn vanaf de Hiksedijk. Op 7 september wordt er in de Vossenkuii een inspraakavond gehouden over het voorontwerp-bestemmingsplan. De ontsluitingsweg vanaf de Hikse dijk is opmerkelijk in het plan, maar verder is de nieuwe woonwijk een logisch vervolg van het plan Dorps weg II. De Philips van Dorpstraat, Damasstraat en Doornickstraat wor den ook in oostelijke richting ver lengd. De boomgaard van de familie Tange verdwijnt (woning en be drijfsgebouwen blijven gehand haafd). Ontsluiting via de Kalisbuurt of de Hofstraat is niet voorzien. De planopzet gaat uit van allemaal koopwoningen: 29 vrijstaande hui zen, 20 halfvrijstaande of geschakel de huizen, 6 aaneengeschakelde hui zen, 14 patiowoningen en 24 twee-onder-één-kap huizen. De eer ste fase van vier jaar kunnen er 36 huizen gebouwd worden, de driejaar daarna 30 en in de volgende driejaar 27. Dan blijft er nog ruimte voor tien extra huizen, die buiten de planperio de gebouwd kunnen worden. De wijk Welhoek (de naam is afge leid van een oude veldnaam in de Kerkepolder) wordt ingericht als 30- kilometergebied en in diverse straten zal eenrichtingsverkeer ingevoerd worden. De verlengde Damasstraat - via een brug verbonden - wordt de centrale langzaamverkeersroute met aan weerskanten bomen. Ze eindigt op een pleintje, waar op de kop een cirkelvormige aaneengesloten be bouwing (van maximaal drie bouw lagen) is gedacht. Aan de oostkant van de Doornickstraat zijn patiowo ningen voorzien. De uitlopers aan de noord- en de zuidkant van het plan gebied zijn bedoeld voor vrijstaande levensloopbestendige woningen. Bij de bouw wordt er rekening mee ge houden, dat de stand zodanig is dat de toepassing van zonne-energie mo gelijk zal zijn. De Hiksedijk wordt de toegangsweg tot de nieuwe wijk. Vlakbij de Ka lisbuurt komen twee afritten, die het hoogteverschil van drie meter moe ten overbruggen (ook het doorgaan de verkeer moet hier gebruik van gaan maken). Om de snelheid van het verkeer te remmen, vormt een smalle brug met een poortconstruc tie de toegang tot Welhoek. Een ont sluiting op de Kalisbuurt is in de toekomst weliswaar denkbaar, maar niet duidelijk is of de ondergrond van die straat de drukkere verkeers stroom kan hebben. Rondom de wijk komt een groenstrook met wa terpartijen (waarvoor de aanwezige sloten benut worden). Tegen de Hik sedijk aan zijn die wat groter van opzet. Het waterschap is al in een vroeg stadium bij de plannen be trokken in verband met het regelen van de afwatering. In de wijk wor den hemelwater en afvalwater ge scheiden opgevangen. Het water van de daken wordt naar de sloten ge leid, dat van de straten verdwijnt in een afzonderlijk riool. Langs de Hiksedijk en de achtererven van de Kalisbuurt blijven de bestaande slo ten dan ook liggen. In verband met de veiligheid komen er hekken en kindvriendelijke oevers. Voor Welhoek is een beeldkwaliteits- plan opgesteld, maar het ambitie niveau daarvan is lager dan voor Vroonstede in Sint-Annaland. Er zal duurzaam gebouwd moeten worden, met gevels van steen en géén extre me kleurverschillen. De kleur van de schuine daken zal per straatwand hetzelfde moeten zijn en daarbij worden drie mogelijkheden gebo den: donkergrijs, bruin of rood. Ten aanzien van de bestrating en straat verlichting zal eveneens uniformiteit betracht worden. Erfafscheidingen moeten voornamelijk groen zijn, dus hagen. Voor Oud-Vossemeer is een uitbrei dingsplan ontwikkeld omdat er geen andere mogelijkheden meer zijn voor nieuwbouw in het dorp. Kale plekken zijn er niet meer. Weliswaar is er nog een bouwcapaciteit van vijf huizen, maar die wil de gemeente re serveren voor stedelijke vernieuwing aan de Dorpsweg/Patrijzenweg. Ver vangende nieuwbouw wordt in de beleidsnota stedelijke vernieuwing en wonen voorzien voor de om geving Raadhuisstraat/Schoolstraat, waar huurwoningen voor ouderen zijn gedacht. Het voorontwerp-bestemmingsplan ligt tot en met 13 september ter inza ge in het gemeentehuis te Sint-Maar tensdijk. Het hobbyschuurtje van G. Elen- baas aan de Platteweg in Scherpe nisse is dinsdagmiddag door brand verwoest. Elenbaas was er bezig ge weest, maar rond drie uur naar huis gegaan voor de koffie. Nog geen vijf minuten later werd hij geroepen omdat de zaak in brand stond. De gealarmeerde brandweer van Sint- Maartensdijk had het vuur binnen twintig minuten onder controle. De om assistentie gevraagde blusgroep Sint-Annaland hoefde niet in actie te komen. Elenbaas was buiten met een vlakslijper bezig geweest aan een stuk metaal en waarschijnlijk zijn vonken de oorzaak van de brand. Omstanders konden nog een TH 43 Maria ligt vijftien weken aan de kant voor totale vernieuwing Huizenmarkt Tholen is wat prijzen betreft altijd beetje achtergebleven, zegt jubilerend adviseur Leunis Brandweer vult in één klap bijna alle vacatures op Aandacht voor openbaar groen de laatste jaren minder, zegt scheidende chef plantsoenendienst Van Loenhout Thools D66-statenlid Bastiaanse stopt ermee Recordaantal kramen en heel veel publiek op zomermarkt Poortvliet Goud voor secretaris en zilver voor jeugdsecretaris jubilerend Tholense Boys Topscorer Pierre Withagen wil nu bij Smerdiek vooral lekker voetballen Tholense Boys begint bekerstrijd met twee overwinningen ALLES WAT JONG IS, IS AARDIG EN LEUK, ZELFS EEN JONGE JAKHALS Dit nummer bestaat uit 24 pagina's heftruck wegrijden, maar andere ge reedschappen werden een prooi van de vlammen. Aan de voorkant werd het gebouw - een oude kiemschuur - verwoest en ook sprongen er aan de zijkant twee ruiten uit en liep het dak schade op. De schade wordt ge schat op enkele duizenden guldens. De aangrenzende stenen loods bleef gespaard, zij het dat er lichte schade was aan de dakgoot en de regenpijp. Van de woning van de familie Ste- ketee - een paar meter van de schuur - sprong een zijraam door de hitte en zodoende was daar ook rookschade. Op weg naar de brand viel brand weerman Gijs Vermaas nog uit de brandweerauto. Terwijl hij zijn persluchtfles omdeed, leunde hij te gen het portier dat niet goed geslo ten bleek te zijn. Vermaas viel in de berm, bovenop zijn helm, en hield er een pijnlijke rug aan over. Maar hij kon in de Platteweg gewoon hel pen bij het bluswerk. De meerderheid van de commissie was bereid om nog meer geld be schikbaar te stellen, zodat bijstands moeders die financiële problemen hebben om hun kinderen naar de peuterspeelzaal te laten gaan, tege moet gekomen worden. „We hebben wat goed te maken, want we hebben de peuterspeelzalen twaalf jaar op een niveau van stilstand gezet", zei P. van Belzen van de Christenunie. Mevr. Velthuis viel bijna van haar stoel van verbazing dat de commis sie unaniem voor was, inclusief de SGP. „Geweldig, heel positief alle maal", zei ze, blozend van blijd schap. De vijf bestuurders en leidsters van de peuterspeelzalen op de publieke glommen ook van trots, dat werk zo gewaardeerd werd. maakte voorzitter J.J. van Hof van de Sgakel (de overkoepe- instelling van alle Thoolse peuter ioeelzalen) uitgebreid gebruik van ht spreekrecht om de commis sie de achtergronden van de financië le malaise te vermelden. Externe za ken zoals de cao welzijn, die tot forse salarisverhogingen leidde en daardoor tot grote tekorten op de ex ploitatie. „Dat is een eis van het mi nisterie waaraan we moesten vol doen. De wet moeten we uitvoeren", aldus Van 't Hof. „En dat geldt ook voor de arbo-eisen die extra kosten opleveren, zoals de aanschaf van branddekens, goede stoelen voor de leidsters e.d. De besturen van de peuterspeelzalen moeten hun verant woordelijkheid nemen, ook ten aan zien van het volgen van veiligheids cursussen voor 400 tot 500 gulden. De financiële problemen zijn volle dig uit de hand gelopen, omdat we ze niet tijdig gesignaleerd hebben", be kende de voorzitter van de Sgakel. Hij was blij dat mevr. L. Ernst\via een adviesnota over de positie Aan de peuterspeelzalen aan het college van b. en w. goede verbeteringen in de subsidiëring had bewerkstelligd. „We hebben nu duidelijkheid via een aantal normbedragen en helde re richtlijnen." Van 't Hof had toch nog wat op merkingen. Zo vond hij dat b. en w. er ten onrechte van uitgaan dat alle groepen volledig bezet zijn met 15 peuters. „Een honderd procent be zetting is bijna onmogelijk, want sommige peuterspeelzalen hebben geen wachtlijsten. Als we bijvoor beeld in elke woonkern twee peu ters per groep tekort komen, dan geeft dat een inkomstenderving van 16 x 540, is 8640 gulden." In de nota van mevr. Ernst was de suggestie gedaan om het aantal peuters per groep te vergroten van 15 naar 16. Volgens Van 't Hof is dat geen oplossing, want de laatste groep ondervindt daarvan de gevol gen. Alleen bij een wachtlijst zet een grotere groep zoden aan de dijk. De voorzitter stipte de verho ging van de ouderbijdrage volgens de VZG-norm (van de gezamenlij ke Zeeuwse gemeenten) nog aan, die nodig is om de salarisverhoging van de leidsters in de toekomst te kunnen opvangen. „Als je de ver hoging van de VZG-norm gaat kor ten op de gemeentelijke bijdrage, krijgen we op termijn weer tekorten en - zoals gezegd - ramen we in 2001 al een tekort van 8640 gulden, omdat niet alle groepen bezet zijn. Als er geen geld is, word je wel creatief. Dat is de laatste jaren wel gebleken, wanneer met behulp vatfT de ouders bijvoorbeeld een com mode werd opgescharreld die vol gens de arbo-eisen nodig is om een kind een schone luier te geven." Van den Donker zei met heel veel plezier akkoord te gaan met het voorstel. „Ik constateer echter nog een verschil tussen het verzoek van de peuterspeelzalen en de toeken ning door het college. Ik wil niet dat er prohlemen overblijven, an ders had ik mijn verjaardag - het D66-raadslid was, deze commissie vergadering jarig en tracteerde bij de koffie zijn collega's en de verte genwoordigers op de publitieke tri bune - thuis gevierd." Van Belzen noemde de peuterspeel zalen een voorziening met een be langrijke maatschappelijke functie. „Ze worden ook geprezen in de stukken van b. en w„ maar als 54 gulden per maand teveel is, dan houdt het voor de desbetreffende inwoners op. Kunnen we die knel punten niet oplossen door nu onze nek uit te steken en bijvoorbeeld 2500 gulden meer te subsidiëren? De peuterspeelzalen dienen immers zo laagdrempelig mogelijk te zijn." Van 't Hof vertelde in mei een ge sprek met P. v.d. Kieboom (hoofd sociale zaken) te hebben gehad om dat 54 gulden voor een bijstands moeder teveel kan zijn. „Binnen de huidige wet kunnen we echter geen kwijtschelding toepassen, hoewel de behoefte aan een peuterspeelzaal voor de desbetreffende kiftderen het

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 1