"In 4e klasse wat vaker omhoog springen, anders word je ondersteboven geschopt" Nieuwe oefenmeester van SPS eist verzorgd spel, eenheid en beleving Fraai weer voor Thoolse fietsvierdaagse zonder dat bezem wagen hoeft te rijden Pierre Withagen wil nu vooral lekker voetballen Johan Sulkers: „Zo snel mogelijk uit die vierde klasse" „Voldoende rek in groep om mooie tijden mee te maken" Organisatie heel tevreden met ruim 160 deelnemers Vosmeer strijdt mee voor periodekampioenschap Donderdag 24 augustus 2000 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 15 Met 28 doelpunten was Pierre Withagen vorig seizoen topscorer op de Thoolse voetbalvelden. Die indrukwek kende productie was voor Smerdiek niet genoeg om de begeerde promotie naar de derde klasse af te dwingen. Een sterk seizoen kreeg geen vervolg in de nacompetitie. Smerdiek verloor bij het zwak geachte ZPR. Einde illu sie. Einde ook van het trainerschap van Ard Beurkens bij Smerdiek. De nu 33-jarige Withagen heeft in zijn carriè re teveel meegemaakt om lang bij die bizarre afloop van het seizoen stil te staan. Overgang Angel Twijfels Samen met de andere West-Brabanders Michel van de Korput en Rini Piasmans maakte de nu 44-jarige Johan Sulkers op jonge leeftijd de overstap naar Feijenoord. Hij speelde er in de regionale jeugd en drong door tot de B-selectie. Van nabij maakte hij cracks als Wim van Ha- negem, Rinus Israel en Ben Wijnstekers mee. Van de Korput schopte het tot basisspeler bij de Rotterdammers en werd later international. Sulkers, eerder wel deel uit makend van het Nederlands elftal voor veertien en vijf tien jaar, kwam niet zo ver. „Ik was waarschijnlijk niet brutaal genoeg om de top te halen." Stavenisse-verdediger Gerrie Dorst: Gerrie Dorst, de 31-jarige verdediger van Stavenisse, heeft hoge verwachtingen van het komend seizoen. Ten slotte pakten de rood-gelen de afgelopen jaargang maar juist naast een periodetitel. De nog betrekkelijk jonge groep van trainer Rien Smits kan volgens hem enkel beter worden. Daarom moet een vijfde plaats zeker haalbaar zijn, meent Dorst. En wie weet zit er meer in het vat. „Promotie is voor Stavenisse niet per se onmogelijk." Kwaliteit Met fraai zomerweer vertrokken maandagavond zo'n 140 deelnemers aan de fietsvierdaagse van Tholen. Zo dra er gestart kon worden, was het een drukte van belang bij The Pub op de Markt. De vier inschrijfsters konden het nauwelijks bijhouden en het gros van de deelnemers was al om kwart voor zeven weg. Veranderingen Met zoveel jonge spelers altijd pieken en dalen Het afgelopen seizoen keek Bas Quist, de 31-jarige aan voerder van zesdeklasser Vosmeer, tijdens de warming up nog wel eens om zich heen. Quist wreef zich soms de ogen uit. Hij zag John Vroegop, de andere routinier bij de oranje-zwarten, zijn sprintjes trekken. En verder zag hij veel, heel veel jong grut. „Dan dacht ik: John en ik hebben samen net zo veel wedstrijden in het eerste ge speeld, als al die andere jongens bij elkaar. Het was te veel van het goede." „Natuurlijk was het balen dat we bij ZPR verloren. Dat gevoel werd en kel sterker toen die ploeg steeds ver der kwam in de nacompetitie en uit eindelijk promoveerde. En dat met zo'n waardeloos elftal. Zeker voor de andere jongens was het ver schrikkelijk. Niemand van hen heeft ooit in de derde klasse gespeeld, en ze liepen er op te azen." De bij Roosendaal groot geworden Withagen speelde zelf met Halsteren twee jaar in de hoofdklasse. Later kwam hij uit voor Dosko, MOC en HVV. Withagen is door de wol ge verfd. In zijn jonge jaren hadden RBC en NAC belangstelling voor de spits met de onnavolgbare schijnbe weging en het vlammende schot. De overstap naar het betaalde voetbal kwam er echter nooit. „Ik had het verder geschopt, als ik echt voor mijn sport had geleefd. Ik was teveel een levensgenieter. Spijt heb ik er niet van. Met RBC was het destijds echt serieus. Wel moest ik in het tweede beginnen, op amateurbasis. Ik had 's avonds echter een goed be talend baantje bij een melkboer, wat ik er voor zou moeten opgeven. Daarom vroeg ik vijfduizend gul den. Dat gaven ze niet en toen was het over. Misschien had ik toen in derdaad meer in mezelf moeten in vesteren." Vorig seizoen meldde Withagen zich aan bij Smerdiek, al vele jaren lang zijn woonplaats. De overgang van HVV betekende een flinke stap te rug. „Ik wist waar ik aan begon. Vroeger kwam ik altijd al bij Smer diek kijken, omdat mijn maatje Kees Lindhout er in de goal stond. Zelfs bij uitwedstrijden ging ik mee. Ook later zag ik ze vaak spelen. Het jaar voor ik kwam, begon Beurkens hier als trainer. Meteen zag je het niveau stijgen. Je kon merken dat er een voetballer voor de groep stond. De vierde klasse is me dan ook zeker niet tegengevallen. Ik kan hier lek ker voetballen. Je moet alleen wat vaker omhoog springen, anders word je ondersteboven geschopt. Zeker als we voor staan laat ik net zo lief het balletje lopen, als ik weer zo'n gestrekt been aan zie komen." De inbreng van Withagen leek net het duwtje in de rug dat Smerdiek nodig had om uit de kelder van het zaterdagvoetbal te klimmen. Het liep anders. Bij ZPR werd verloren en thuis tegen Krabbendijke kon de zaak niet meer worden rechtgezet. Beurkens was er toen al niet meer bij. „Als ik trainer was geweest, zou ik die ene wedstrijd er ook nog aan hebben vastgeplakt. Nu kwam het echt als een donderslag bij heldere hemel, ook voor mij. Ard zou de spelers onvoldoende meer kunnen motiveren, zei hij. Daar hebben we nooit iets van gemerkt. Maar hij zal er zijn redenen wel voor hebben ge had. Mij persoonlijk maakt het niet uit welke trainer er is. Ik ben al zo oud." Na een zoektocht kwam Smerdiek uiteindelijk uit bij haar oud-trainer Jan Verreijen. De man uit Vosmeer kan dit seizoen geen beroep meer doen op de naar SC Gastel vertrok ken Alex van der Reest, de wispeltu rige vleugelspeler die naast Witha gen de tweede angel in de blauw zwarte aanval was. Routinier Ab Poot heeft definitief een stapje terug gedaan en verdediger Johnny Potap- pel koos voor zijn andere grote lief hebberij, het vissen. Smerdiek lijkt verzwakt. Withagen: „Alex was na tuurlijk een vaste kracht. Onbere kenbaar. Soms was het driemaal niks en dan ineens explodeerde hij. Dat zullen we missen. Aan de ande re kant: ik verwacht dat Niels Hage nu weer aanvallender kan spelen. Niels heeft in het verleden bewezen dat hij ook een echte goaltjesdief is. Vorig seizoen had hij door mijn komst een meer dienende rol en speelde hij vaak vanaf het midden veld. Niels en ik voelen elkaar blin delings aan. In de voorbereiding verliep de samenwerking uitste kend." De terugkeer van Verreijen kan vol gens Withagen goed uitpakken voor Smerdiek. „Hij is een ouder iemand, die duidelijk boven de groep staat. Heel anders dan Ard. Die voetbalde zelf nog regelmatig mee op de par tijtjes. Misschien dat met name de jonge spelers dingen van Verreijen beter aannemen, omdat ze meer te gen hem opkijken. Er komen uit het tweede en de jeugd wel enkele jonge spelers aan. Er zitten leuke voetbal lers tussen. Het is alleen zaak dat ze de goede mentaliteit vertonen. Wij waren vroeger blij als we met het eerste mee mochten, desnoods als reserve. Als ze er nu een wedstrijd naast staan, zie je ze de volgende keer niet meer. Dat is de jeugd van tegenwoordig." Withagen rekent zijn ploeg dit sei zoen niet tot de kanshebbers voor de titel. Meedoen in de subtop is voor Smerdiek de doelstelling „Ik heb zo mijn twijfels over de haalbaarheid van de derde klasse voor ons. Waar schijnlijk is het beter zo. Lekker bo venin meedraaien. Neem Brouwers haven vorig seizoen, in de derde klasse. Ze verloren geloof ik tien wedstrijden op rij. Dat wil ik niet meemaken. Dan krijg je enkel on derling geouwehoer en gaat het fout. Nu gaat iedereen voor elkaar. Dat is veel lekkerder voetballen." Pierre Withagen hoopt dat de jeugd een goede mentaliteit toont en niet afhaakt na de eerste keer dat ze eens op de bank moet zitten. Trainer Johan Sulkens wil de tweespalt tussen het eerste en tweede elftal van SPS weghalen om zo de stijgende lijn weer te hervinden. teloord en op het laatst VES. ,,Ik neem wel wat bagage mee." De dit seizoen als trainer bij SPS aantredende Sulkers begon als oe fenmeester bij Klundert. Vijf jaar lang bleef hij in het vestingstadje en bracht de plaatselijke zaterdag club vanuit de onderafdeling naar de derde klasse. In zijn laatste sei zoen 1998-99 moest de club een stapje terug doen, samen met SPS dat ook degradeerde nadat Rillan- dia en Noad elkaar doordeweeks (volgens sommigen) een handje toe staken. Het afgelopen seizoen trainde Sulkers in Hoeven. Het zondagvoetbal beviel hem niet echt en ook de mentaliteit bij de vereniging stond hem tegen. Sul kers besloot al gauw zijn heil weer te zoeken op de zaterdag. SPS probeerde in eerste instantie Pim Toch bouwde de middenvelder uit Dinteloord een reputatie op die er zijn mag. Bij Willem II speelde hij twee jaar in wat toen de eerste di visie heette. In het Tilhurgs jeugd internaat was Wim Hofkens zijn maatje. Via het Vlaamse Beveren en Anderlecht haalde Hofkens Oranje. Sulkers droeg eveneens het oranje shirt, maar wel bij het toen nog in de amateurrangen spe lende RBC. Als RBC-er haalde hij het Nederlands amateurelftal, om vervolgens opnieuw de overstap naar het betaalde voetbal te ma ken. Sulkers speelde vier jaar bij Eindhoven en later in België bij Turnhout. Niet toevallig allemaal clubs in het zuiden, de streek waar de bescheiden Sulkers zich thuis voelde. Als amateur bouwde hij zijn carrière af bij SC Gastel, Din- Een jaar geleden hing de vlag er op Stavenisse heel anders bij. Onder de opgestapte trainer Jaap Knop was er heibel in de tent. De rookwolken van de onderlinge twist waren nog niet opgetrokken. De nieuw aangetreden Rien Smits moest beginnen met puin ruimen. Dat lukte wonderwel. Niét door veel te veranderen, aldus Dorst. „De aanpak van Rien was gericht op het verbeteren van de mentaliteit en het groepsgevoel. Het jaar daarvoor waren het allemaal eilandjes in het elftal. Er zaten wat jongens tussen die scheef lagen met de rest. Dat werkte door in de resultaten. Gelukkig is dat allemaal achter de rug. We zijn nu een hechte groep. En zeker na de winter stop gingen we ineens goed voetbal len ook." Voor Dorst zelf was het voorbije sei zoen dubbel plezierig. Het jaar ervoor ging voor hem geheel verloren door een vervelende blessure. Dorst, de kuitenbijter in de verdediging van Stavenisse, leek voorgoed buitenspel te staan. Op karakter knokte hij zich terug. De smalle basis bij de club ver gemakkelijkte zijn rentree. „Het is een probleem waar bijna alle dorps clubs mee kampen. De meeste posi ties in het elftal liggen vast. Concur rentie is er niet. Jammer. Eigenlijk zou je op de training voor je plekje in het elftal van zaterdag moeten knok ken." Toch lijkt de selectie bij Stavenisse het komend seizoen breder te worden. Martin Moerland en Johan Eerland zitten dicht tegen de basis aan en ook jeugdspeler Marco Klippel zou door trainer Smits het liefst naar de A- groep worden overgeheveld. Volgens Dorst zit er bij Stavenisse heel wat kwaliteit. „Bcnnard de Rijke cn Adric Smits zijn voor ons van heel veel waarde. Dat zijn jongens die op dit ni veau iets extra's kunnen brengen. Je remy Gierman is iemand die vecht voor elke meter. Rechtsbuiten Kees van Putten is ook een belofte. Hij is nog jong, maar als je ziet hoe hij op dc training iedereen in de luren legt. Dat is iemand die wat met een bal kan. Daarom denk ik dat er nog vol doende rek in deze groep zit, om mooie tijden mee te maken met Sta venisse." Ook in mentaal opzicht is Stavenisse het afgelopen jaar gegroeid. Dat bleek hel meest duidelijk in de partij bij een intimiderend Dosko die door de Thoolse ploeg dik verloren werd. „In het jaar daarvoor had dat onderling onherroepelijk tot rottigheid geleid. Nu was er geen wanklank in het veld te horen. De frustraties werden niet op elkaar afgereageerd. Niemand werd de groep ingetrapt. We kunnen nu dingen tegen elkaar zeggen, zon der dat het tot scheve gezichten leidt." Gerrie Dorst heeft hoge verwachtingen voor Stavenisse dit seizoen. De huisvrouwentrimgroep die de ver vanaf. Op de tweede dag kwa- fietsvierdaagse in Tholen organi seert, heeft wel eens slechtere jaren gekend. Jaren dat de deelname on der de 90 uitkwam. Een tegenval ler, maar die daling was blijkbaar niet van blijvende aard. Vorig jaar werd het record van 170 deelne mers opgetekend. Dat aantal wordt nu niet gehaald, maar het zit er met een totaal aantal van 162 toch niet men er nog meer dan twintig nieu we deelnemers bij. Vorig jaar dichtte mevr. L. Goorden-Hermus het succes mede toe aan het feit dat kinderen niet langer 6 gulden moesten betalen, net als de volwas senen, maar slechts vier. Dit jaar was de prijs echter weer als van ouds. Voor iedereen zes piek. „Vo rig jaar zijn we er maar net uitge sprongen. We hebben quitte ge draaid dankzij het feit dat de be zemwagen niet heeft moeten rijden. Ik kon geeneens een kleine attentie geven aan de medewerkers als dank voor het werk. Dat is niets en daar om hebben we maar besloten toch weer naar die zes gulden terug te gaan. Dat betekent helaas wel datje voor een heel gezin best veel kwijt bent. Er startte een echtpaar Potap- pel met een aantal kinderen en kleinkinderen en dat kostte ze bij elkaar 54 gulden", zegt mevr. Goorden die om zeven uur al heel tevreden op het terras van The Pub zit. Nog steeds komen er mensen bij. Zelfs fietsers die er al een leuk ritje op hebben zitten, vanuit Ber gen op Zoom. En ook de broertjes v.d. Bogerd die samen met hun zus en moeder de 15 kilometer gaan wagen. Toch zijn er altijd nog bijna 60 deelnemers die de 25-kilometerroute nemen. In beide gevallen komen ze op maan dag over het. buitendijkse fietspad langs de Oosterschelde tussen Scherpenisse en de Oesterdam. In totaal schrijven er 64 mensen in op de lange route van 25 km en 98 op die van 15 km. „Wij zijn heel te vreden met zo'n grote opkomst. Ze ker als je ziet dat de scholen al weer zijn begonnen, mogen we niet mop peren", zegt mevr. G. van Velzen. „En we hebben de bezemwagen nog hoeven laten rijden." Potappel te strikken, maar kwam uiteindelijk bij Sulkers uit. Beiden hadden in het verleden al eens eer der met elkaar geflirt, ditmaal zet te de vrijage door. Sulkers heeft zijn doelen duidelijk gesteld. „Ie dere trainer wil graag promove ren. SPS moet zo snel mogelijk uit die vierde klasse. Pas in de derde klasse hoor je er echt bij." Natuurlijk kent Sulkers de voorge schiedenis van de club waar hij nu aan het roer staat. Twee degrada ties volgden elkaar op en ook het afgelopen seizoen verliep moei zaam. „SPS is een club die in een neerwaartse spiraal zit. We moe ten er met z'n allen hard aan wer ken om de stijgende lijn weer te pakken te krijgen. Een eerste ver eiste is om de tweespalt van vorig seizoen tussen het eerste en twee de elftal uit te bannen. Ik denk ook dat die controverse verleden tijd is. In de voorbereiding is hard getraind, ook door veel jongens van het tweede. Als kleine vereni ging moeten we beseffen dat we met elkaar, en niet tegen elkaar, moeten voetballen." Langzamerhand beginnen de dra gende Spelers bij SPS op leeftijd te raken. Dick Uijl, A.P. van der Belt, Wim de Groen en Jaco Jan sen draaien ondertussen al heel wat jaartjes mee. Mits fit, hlijven ze echter voor Sulkers een vaste keus. „Toch zullen we er dit sei zoen naar moeten streven om en kele junioren in te passen. En voorin zal er wat moeten gebeu ren. In die linie schoot SPS het af gelopen jaar tekort. Een paar goe de spitsen bepaalt in de vierde klasse heel veel. Smerdiek is daar van wel het beste voorbeeld." Er moet bij SPS nog meer veran deren, vindt Sulkers. „Het is zaak voor de spelers om de beleving en het plezier in het voetballen terug te krijgen. Door de slechte presta ties en het interne gedoe was dat voor een deel verdwenen. Op ter mijn moet dat ook op het veld te rug te zien zijn. Ik ben geen trai ner die staat voor lange halen en gauw thuis. Stapje voor stapje zul len we verzorgder moeten gaan voetballen, de spelstijl die SPS een aantal jaren geleden nog ken merkte." Vijftien of vijfentwintig kilometer? Dat is de vraag bij het inschrijfbureau van de fietsvierdaagse. Ongeveer zestig procent van de deelnemers vindt de kortste afstand lang genoeg. Aanvoerder Bas Quist van Vosmeer ziet meer evenwicht in zijn team. Er waren het voorbije jaar zelfs wedstrijden waarin Vosmeer met een achttal tieners ten strijde trok. De toch al smalle selectie werd soms uitgehold door blessures, schorsingen en ander ongemak. Trainer Leo Havermans zag zich daarom genoodzaakt om een be roep te doen op de jeugd. „Die leef tijdsopbouw had zijn weerslag op de prestaties", blikt Quist terug. „De balans in het elftal was zoek. Met zoveel jonge spelers heb je al tijd te maken met pieken en dalen. En na de winterstop waren het eer lijk gezegd meer dalen dan pieken. Ik hoop dat het een leerjaar was." Quist is één van de spelers bij Vos meer die nog binnen de lijnen heeft gestaan met de huidige trainer. Een andere tijd, een ander niveau. Vo smeer kwam destijds nog uit in de vierde klasse en de gouden jaren van de vereniging lagen niet zo ver in het verleden. Onder Ko Stoutjes- dijk maakte Quist destijds zijn op wachting in de hoofdmacht. Diens opvolger Roger Withagen turnde de jonge Quist, van origine een aan valler, definitief om tot rechtsach ter. Op die positie is de ondertussen door de wol geverfde Quist nog al tijd van onschatbare waarde. Een verlengstuk van de trainer in het veld wil hij zich niet noemen. „Ik probeer zoveel mogelijk de zaak aan te jagen. In de zesde klasse wordt vooral fysiek gevoetbald. Jónge gasten laten zich dan.nog wel eens intimideren. Of ze trappen in de dingetjes die meer ervaren voet ballers proberen. Wil je resultaat halen, dan moet je zelf ook het brandje wel eens aansteken." Soms denkt Quist nog wel eens te rug aan zijn eigen entree bij de se nioren. „Alles ging veel geleidelij ker. Je werd langzaam gebracht. Je kreeg kans om de A-jeugd af te ma ken. Je proefde eens aan de sfeer bij het eerste en was blij dat je in het tweede mee mocht doen. Nu is de selectie veel smaller dan destijds en worden die jongens meteen voor de leeuwen gegooid. Gelukkig is Leo Havermans onze trainer. In dit geval is het een voordeel om trainer op het eigen dorp te zijn. Leo is hier lang jeugdcoördinator geweest. Hij heeft alle stormen van de ver eniging doorstaan en kent die jon gens van haver tot gort. Daardoor verloopt de inpassing vlotter dan anders het geval zou zijn." In zijn derde jaar als hoofdtrainer kan Havermans het komend sei zoen in ieder geval weer een be roep doen op meer ervaren krach ten als Wil Kostermans, Peter Moerland en de twee jaar lang ge stopte Marcel Havermans. Quist rekent daarom op betere prestaties. „De balans tussen jong en oud zal meer in evenwicht zijn. En die jon ge gasten hebben nu een jaar erva ring meer. Daar moeten we de vruchten van kunnen plukken. Meestrijden voor een periodetitel is ons doel. Die jongens hebben ta lent genoeg."

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 15