Champagne tussen het graszaad Raadscommissie vreest partijdigheid in het onderzoek naar windenergie Discussie over betonrot laait opnieuw hoog op 'Burger die in de polder woont, is niet vogelvrij' 'Ik was daar niet toevallig' Landbouwkundige Breure van Cebeco zaden in de vut In verband met financiële bijdrage belanghebbenden Fietspad naar Stavenisse komt er volgend jaar Minder piepers op veiling, maar stabiele prijzen Rapport over woningbehoefte is weggegooid geld Interactief beleid verkeer is nodig Donderdag 17 augustus 2000 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Wethouder: meer onderzoek kost 1 manjaar Er moet meer druk worden uitgeoefend in Den Haag zo dat de gemeenten geld krijgen voor het oplossen van problemen met betonrot. Voor een eigen gemeentelijk onderzoek naar de omvang van de schade in de gemeen te Tholen blijkt geen meerderheid te vinden. Dat werd maandagavond duidelijk in de commissie gemeentelijke ontwikkeling, waar uitgebreid werd gediscussieerd over een voorstel om geen subsidie beschikbaar te stellen voor herstel van door betonrot getroffen vloeren. 1,2 miljoen gulden Rente is laag Schandalig Bezwaar tegen kippenstal aan Langeweg Sluisweg 10 Na bijna 39 jaar in de graszaadteelt stopt hij ermee. Hoe wel landbouwkundige Leen Breure uit Goes komt, is hij als medewerker van Cebeco zaden een vertrouwd ge zicht in de gemeente Tholen. Vrijdag verrasten zijn col lega's hem op een perceel Engels raaigras in 'de Saar' bij Anna Jacobapolder. Mengsel Selectie Dat er meer windmolens komen in de gemeente Tholen vinden alle raadsfracties prima. Maar dat twee belang hebbenden meebetalen aan het onderzoek waarop het ge meentebestuur zijn windenergiebeleid gaat baseren, vond niet iedereen vanzelfsprekend. Drs. A.L. Piet (Christenunie) stelde zich in de commissie gemeentelij ke ontwikkeling zeer principieel op en wilde dat de ge meente de volledige 43.000 gulden betaalt, maar daarin stond hij alleen. Wethouder W.C. van Kempen verzeker de dat de twee partijen niet bevoordeeld worden, ook al betalen ze dan samen 20.000 gulden aan het onderzoek. Straffere wind Objectiviteit bewaken Op de juiste plaats „Het stelt me een beetje teleur dat we de mensen helemaal in de kou laten staan. We hebben toch een lichte ver antwoordelijkheid als bouw- en wo ningtoezicht", zo opende D66-raads- lid J. van den Donker de discussie. „De betrokkenen kunnen er niets aan doen. En een door betonrot aangetas te vloer is toch hetzelfde als een slechte houten vloer die vervangen wordt en waarvoor dan wel subsidie wordt gegeven", zei mevr. E. Frigge- Hogesteeger. Het WD-raadslid pleit te voor een onderzoek, zodat precies duidelijk wordt om hoeveel huizen het gaat. A.P. Kornaat (PvdA) noemde het ook wat teleurstellend dat b. en w. deze kwestie op het individu spelen. „Het rijk stelt geen extra middelen ter be schikking, maar wat is dan in de ge meente Tholen de schade. Om hoe veel huizen gaat het? Zijn het er 300 of 1100. Waar praten we over?" Drs. A.L. Piet (Christenunie) wilde niet zonder meer akkoord gaan met de afwijzing van b. en w., maar reali seerde zich tegelijkertijd dat er dan straks ook verzoeken kunnen komen van bewoners om duizend slechte da ken met elk 2000 gulden te subsidië ren. „Het is een verdraaid vervelende zaak", realiseerde CDA-raadslid J.P. Bout zich. „Maar als je 1100 huizen moet gaan subsidiëren, dan kom je als gemeente in de problemen. Hoe nat zijn we als het ministerie van Vrom niets betaalt? We moeten eerst kijken hoe erg het is." Wethouder W.C. van Kempen ver weerde zich sterk tegen de kritiek. „We hebben hier al meerdere keren over de betonrot gesproken. En staatssecretaris Remkes van volks huisvesting kan gemakkelijk kletsen. Maar wanneer hij geen geld geeft, kan de gemeente hier niet voor op draaien. En de bedrijven Manta en Kwaaitaal die de vloeren geleverd hebben waarin nu betonrot is gecon stateerd, bestaan niet meer. Het aan tal huizen dat wij genoemd hebben, is gebaseerd op dossieronderzoek. Verder onderzoek zou een manjaar kosten omdat dan alle bouwvergun ningen nagegaan moeten worden en dat is te kostbaar. Want naast de stukken, zou je ook de vloeren nog moeten inspecteren of er werkelijk sprake is van betonrot. De op vrijdag gefabriceerde vloeren waren op maandag namelijk wel gehard, zodat daar geen sprake is van betonrot. Wanneer we 300 woningen met 4000 gulden subsidiëren, komen we aan 1,2 miljoen gulden en dan heb ben we in vijf jaar geen budget meer voor de openbare ruimte. Op een paar ton na zijn de isv-gelden dan verbruikt en het is niet de bedoeling dat die voor particuliere woningver betering worden gebruikt. Met een nader onderzoek ga je bovendien verwachtingen wekken en ik ben bang dat men dan ook met verzoe ken voor daken en zolders gaat ko men", zei Van Kempen. „Er is toch een fors probleem dat pro jectmatig aangepakt zou moeten wor den", vond PvdA-raadslid Van der Linde. „Je kunt niet alles op het bord je van de gemeente leggen. Het zijn particuliere woningen", zo kaatste de wethouder de bal terug. Volgens Van Kempen moeten de betrokken wo ningbezitters er een project van ma ken. „Als project is een bijdrage in de toekomst eventueel te bespreken, maar in eerste instantie zijn de isv- gelden voor de openbare ruimte be stemd." „De gemeente moet meer druk uitoe fenen op het ministerie", zei Kornaat. „Anderhalf jaar geleden is dat al ge beurd via de vereniging van Zeeuwse gemeenten en de vereniging van Ne derlandse gemeenten. Ik wil de afde ling nog weieens raadplegen wanneer we voor het laatst aan de bel getrok ken hebben in Den Haag, anders zul len we dat nog eens herhalen. Maar woningverbetering is een verant woordelijkheid van de eigenaren van woningen. Het renteniveau is zodanig dat het geen probleem hoeft te zijn", aldus Van Kempen. Commissievoorzitter RK.M. Stouten wilde de lange discussie met verschil lende interrupties beëindigen, maar dat noemde Van den Donker 'echt schan dalig' omdat hij nog geen tweede ter mijn had gekregen om te reageren. „Zo kun je toch niet discussiëren", zei Stouten, die ook streng optrad tegen zijn partijgenote mevr. Frigge die re gelmatig de wethouder of collega's wilde onderbreken. Van den Donker zei 'keurig op zijn tweede termijn te hebben zitten wachten'. Hij drong met VVD en PvdA aan op nader onder zoek. SGP-raadslid P.W.J. Hoek zei echter eerst de kosten van zo'n onderzoek te willen horen van het college. Ook Bout wilde de toegevoegde waarde er van op papier zien en raadslid Piet sloot zich wat dat betreft bij zijn laatste twee collega's aan. In raadszetels uitgedrukt, zijn er 7 voor nader onderzoek en 8 tegen, maar de vier wethouders geven de doorslag en Van Kempen verdedigde een unaniem collegestandpunt om geen subsidie te verstrekken en geen nader onderzoek naar de omvang van betonrot op Tho len in te stellen. In de Burg. Baasstraat te Sint-Anna- land hebben verschillende bewoners inmiddels zelf al voorzieningen getrof fen voor elk zo'n 36.000 gulden. Zoals eerder gemeld, kregen twee bewoners die bezwaren hadden ingediend tegen de taxatie van hun woning, over een aantal jaren onroerende-zaakbelasting terug omdat hun huis door de betonrot in waarde was gedaald. Drie inwoners vechten bij de Raad van State de milieuvergunning aan die de gemeente heeft verleend voor een kippenmesterij aan de Lange weg in Anna Jacobapolder. De stankoverlast voor burgerwoningen in de omgeving is hun motief. De berekeningen die de gemeente hierom trent heeft gemaakt, zijn in hun ogen onjuist. Op grond van de brochure veehoude rij en hinderwet hanteert de gemeente voor de omgeving categorie IV (ver spreid liggende niet-agrarische be bouwing), terwijl dat volgens de be zwaarmakers categorie II moet zijn (niet-agrarische lintbebouwing buiten de bebouwde kom). Dat is van belang voor de afstand die in acht genomen moet worden én de omvang van het bedrijf. De mesterij wordt als neven tak door de maatschap Backer-van Bremen bij haar akkerbouwbedrijf gesticht op het perceel Langeweg 74. Binnen een straal van 200 meter ligt maar één andere woning en daarin woont een zoon van één van de maten die voor de maatschap werkt, zei de gemeentewoordvoerder bij de Raad van State. Voor de categorie die de meeste bescherming biedt, geldt een afstand van 117 meter. Ook de cumulatieve stankhinder - de stank van het nieuwe bedrijf opgeteld bij de uitstoot van intensieve veehou derijen in de buurt - levert volgens de gemeente geen problemen op. De re latieve hinder voor de op 225 meter van Langeweg 74 gelegen woning Sluisweg 10 zou te verwaarlozen zijn. Omdat deze woning binnen het bouwblok valt van een ander pluim- veebedrijf - dat van J. Nell op Sluis weg 8 - mag ze volgens de gemeente niet als stankgevoelig objefct voor dit bedrijf beschouwd worden. Tot de huidige bewoner dit pand 15 jaar ge leden kocht, was het volgens de ge meente een bedrijfswoning. Hier ver schillen de bezwaarmakers (mevr. C. van Splunter-Noorthoek uit Sint-Phi- lipsland, L.J. van Doom uit Scherpe- nisse en mevr. M. Roelvink uit Sint- Maartensdijk) van mening. Hun gemachtigde mevr. C. Raaphorst-de Groot voerde op de zitting aan dat met de woning Sluisweg 10 bij het bedrijf van Nell behoort, maar de wo ning Sluisweg 8. Daarom kloppen de berekeningen van de gemeente vol gens haar niet. Overigens is Sluisweg 8 niet als bedrijfswoning in gebruik, maar maakt het perceel onderdeel uit van het bedrijf op Langeweg 62. Maar het aanmerken van Sluisweg 10 als agrarische bedrijfswoning klopt volgens mevr. Raaphorst niet, want er heeft jarenlang een beurtschipper ge woond. Ze betoogde voor de Raad van State dat het niet zo kan zijn dat een huis dat ooit een bedrijfswoning is geweest (wat ten aanzien van dit pand nog maar de vraag is), dan maar altijd als bedrijfswoning aangemerkt moet worden. „Wij willen niet dat burgers die in het buitengebied wo nen, maar vogelvrij verklaard wor den. Burgerwoningen moeten gevrij waard kunnen worden van stank overlast", licht Van Doom zijn be zwaar desgevraagd toe. In haar betoog noemde gemeente woordvoerder mevr. G.J. Hertogs-v.d. Gouwe nog een fictieve situatie waar bij de overlast van Sluisweg 8 op Sluisweg 10 wél meegenomen zou moeten worden. Bij hanteren van ca tegorie III zou in dat geval in principe sprake kunnen zijn van een ontoelaat bare situatie. Maar ze hield vast aan het standpunt dat categorie IV gehan teerd dient te worden en de invloed van Sluisweg 8 buiten beschouwing dient te blijven. Overigens merkte ze ten aanzien van Sluisweg 10 op, dat de hinder van Sluisweg 8 daarvoor groter zou zijn dan die van Langeweg 74, zodat het onterecht zou zijn een overschrijding van de norm juist aan laatstgenoemd bedrijf toe te rekenen. Verder voerde mevr. Hertogs het ge ringe belang van de bezwaarmakers aan, omdat één van hen op drie kilo meter van het bedrijf woont en de an deren nog verder weg. Tegen een mi lieuvergunning kan iedereen bezwaar maken, anders dan bij een bouwver gunning hoeft men geen direct be langhebbende te zijn. De Raad van State doet over enkele weken uitspraak. Landbouwkundige Breure rechts) voor het laatst op de combine van Boude ling. Het is half vier als Breure aankomt bij het graszaadperceel van Fien Boudeling uit Anna Jacobapolder. Als hij over de dijk komt en de Mos- selweg inrijdt, ziet hij een flink aantal auto's staan. Hij snapt het niet en heeft ook nog niets door. „Ik dacht dat het iets van een hondenclub was", zegt Breure. „Maar ik had het eigenlijk moeten vermoeden. Boude ling zei dat hij pas om half vier zou beginnen met dorsen. En hij was nogal dwingend over het feit dat ik er dan moest zijn. Dat doet hij normaal nooit. Bovendien is het niets voor hem om zo laat te beginnen. Als hij om half één kan dorsen, begint hij bij wijze van spreken al om twaalf uur." Maar Boudeling was al lang begon nen en hij moest Breure erop wijzen dat hij van de verzamelde mensen aan de kant heel wat lieden kende. „Toen zag ik het pas", zegt de land bouwkundige met het champagne glas nog in de hand. Het is schitterend weer. Ideaal om de graszaadoogst binnen te halen. „Be ter kun je het niet treffen. Maandag maaien en vrijdag dorsen. In die tus sentijd krijgt het graszaad de tijd om te drogen. Zo hoort het eigenlijk. Maar zo gaat het niet altijd", zegt Breure nadat hij het glas heeft gehe ven met zijn collega's. De combine op het land van Boudeling ronkt on verstoorbaar verder. Het graszaad is bestemd voor Cebeco zaden in Vlij men, het bedrijf waarvoor Breure nu ruim 38 jaar werkt. „Ik heb als rayon Tholen, Sint-Philipsland, Noord-Be veland, oo'st-Zuid-Beveland en de streek rond Ossendrecht", vertelt de Goesenaar die destijds zijn carrière begon bij Gebr. Van Engelen in Vlij men. Daar bleef hij werken toen Ce beco het bedrijf opkocht. „Vlak na de fusie werkte ik ook voor Schouwen en Walcheren, maar dat werd te gek." Breure is landbouwkundige. „We sluiten de contracten af met de boe ren en begeleiden ook de hele teelt van onkruidbestrijding tot en met de selectie. Want het graszaad moet zui ver zijn. Dat wordt gecontroleerd door de NAK", aldus Breure. Eén van zijn taken is het nemen van mon sters om het vochtigheidspercentage vast te stellen. „Graszaad mag maxi maal 13 procent vocht bevatten (met een uitloop van één procent) zonder dat de boeren droogkosten moeten betalen." „Wij drogen zelf als dat no dig is. Met een kachel en luchtstro men door het graszaad", zegt Boude ling. Maar vandaag zal dat niet nodig zijn. Als de landbouwkundige een monster in een klein apparaatje stopt, geeft dat 10,4 procent aan. Dus mim binnen de marges. Wie mocht denken dat gras, gras is, komt bedrogen uit. Er zijn tientallen soorten. Engels en Italiaans raaigras, veldbeemd, roodzwenk, rietzwenk. „Een grasmat bestaat altijd uit een mengsel. Elk ras heeft zijn bijzonde re eigenschappen. Raaigras wordt veel gebruikt in sportvelden, maar het zit ook in gazons waarop kinde ren moeten kunnen spelen. In gazons zit verder vaak veldbeemd en rood zwenk. Weidegras (voor begrazing) bestaat ook uit meerdere rassen. Het ene gras groeit harder in het vooijaar en het andere is juist wat later. Zo heb je een optimale opbrengst van je gras. Bovendien verschillen de rassen ook nog qua voedingsstoffen", legt Breu re uit. Het graszaad is verder ook nog te verdelen in tetraploïde en duploïde rassen. „Tetra wordt meestal in wei landen gebruikt, terwijl duploïde ras sen meer in sportvelden verwerkt worden. Tetraploïden bevatten in het algemeen wat meer water." Nederland is in Europa een groot grasland. Na Denemarken (dat ruim schoots aan kop gaat) produceert en exporteert Nederland de grootste hoeveelheden graszaad in Europa. Van de hele Nederlandse productie gaat zo'n 80 procent naar het buiten land. Regelmatig komen er nieuwe rassen of varianten bij. „Wij doen daar ook onderzoek naar op kweek- velden. Je zoekt naar rassen die beter bestand zijn tegen ziekten (vooral roest is een groot probleem in gras zaad). Voor gazons selecteer je op sterkte, kleur en fijnheid. Voor wei landen zoek je naar grassen die een hogere opbrengst aan droge stof heb ben. De gebruikers willen per slot van rekening alleen maar betere gras sen. Cebeco sluit met een bepaald aantal boeren contracten af voor de gras zaadteelt. „Dat moeten er niet teveel zijn, want dat heeft gevolgen voor de prijzen. Gelukkig zijn de opbreng sten de laatste jaren redelijk tot goed geweest", zegt Breure. Hij legt uit dat Cebeco zaden zo'n 1000 hectare graszaad uit heeft staan. Op een hec tare wordt zo'n tien kilo zaad ge zaaid en er komt ongeveer 1700 kilo vanaf. „Van die 1000 hectare gebrui ken we ongeveer 50 hectare als ba siszaad voor de vermeerdering." Toevallig is het perceel van Boude ling waar Breure naartoe is gelokt, een stuk met basiszaad. Daarvoor gelden strengere selectievoorwaar- den. „Het is belangrijk dat je zaad echt zuiver blijft. Vermenging met andere rassen is uit den boze. Twee rassen mogen dan ook niet naast el kaar liggen. Daar moet minstens 50 meter tussen zitten en voor basiszaad zelfs honderd meter. Behalve als het ene perceel tetraploïd is en het ande re duploïd. Die kunnen elkaar niet bestuiven." Breure noemt Tholen en Sint-Phi lipsland een belangrijk gebied voor de graszaadteelt. Naar verhouding wordt er meer graszaad geteeld dan elders. Toch heeft ook deze sector met problemen te kampen. De actu ele discussie over de bestrijdings middelen levert ook hier grote pro blemen op. Een aantal bestrijdings middelen mag niet meer gebruikt worden, terwijl er nog geen goede vervangers voor zijn. „Over een paar jaar is het volgens mij niet meer mo gelijk om hier veldbeemdgras te te len. In deze soort is straatgras een onkruid dat ontzettend moeilijk te bestrijden is. Tot nu toe gebruikten we daar het middel Tribunil voor. Dat ging prima. Maar dat mag nu niet meer gebruikt worden en een ander effectief middel is er nog niet." Nog tot en met oktober werkt Breure door. „De contracten moeten eerst allemaal afgesloten zijn. Nog even wat geld binnenbrengen voor de baas." Er wordt beleid ontwikkeld voor de plaatsing van windmolens in Tholen. Ze staan echter al bij de Del Campoweg in Anna Jacobapolder. Ellie Brouwer van de landbouwor- te worden", zo bepleitte mevrouw Brouwer. Raadslid P.W.J. Hoek kon die kri tiek wel begrijpen omdat partijdig heid bij financiering op de loer ligt. „Een bijdrage van 20 mille is fijn, maar de beleidsnotitie dient onpar tijdig te zijn. Meebetalen is niet hetzelfde als toezeggen. De kennis en deskundigheid van Zeeuwind en Gen kunnen een stempel drukken op de nota. Voor de andere belang hebbenden zouden we een schrifte lijke ronde moeten inlassen", zei de SGP-woordvoerder. J.P. Bout wilde eerst weieens van de commissie weten, of iedereen ganisatie ZLTO waarschuwde tij dens het spreekrecht maandaga vond voor partijdigheid. Zij vond dat met de bijdragen van Zeeuw ind uit Goes en Gen uit Bergam bacht twee belanghebbenden bij het maken van de beleidsnota be trokken worden. „Aanvragen uit de gemeente Tholen dienen het zwaarst te wegen", zei mevr. Brouwer, die de belangen bepleitte van landbouwer MJ. Kooijman uit Sint-Annaland die al vele jaren be zig is met windenergie. Eerst met een plan voor één windmolen en later voor meer turbines in de Jo anna Mariapolder. „Ook het ver zoek van dhr. Kooijman dient ge lijkwaardig en objectief behandeld wel zo voor windenergie is. Anders wordt er straks geld uitgegeven voor een onderzoek waarvan de re sultaten misschien niet gewenst zijn. „We zijn uitermate positief over deze alternatieve energie bron", liet Hoek weten. „Er moet een straffere wind gaan waaien ten aanzien van de windenergie op Tholen", vond mevr. E. Frigge- Hogesteeger. „Eindelijk", zei J. van den Donker. „In principe ja", zo hield M.A.J. van der Linde het wat ingetogener. En raadslid Piet sprak over 'een lastig onderwerp met spanning er op' gezien de inpassing van wind molens in het landschap. Ten aanzien van de financiering begeven b. en w. zich volgens Piet op glad ijs door het geld van twee belanghebbenden te accepteren. „Wiens brood men eet, diens woord men spreekt. De gemeente moet dit onderzoek zelf betalen, zodat ieder gelijke rechten en kan sen heeft", aldus de vertegenwoor diger van de CU. Wat Van der Linde betreft, gaan Zeeuwind en Gen de koek niet ver delen. „Ik ga er vanuit, dat er een inbreng kan zijn van meerdere kan ten", aldus het PvdA-raadslid. „De objectiviteit moeten we goed bewaken", vond D66-raadslid Van den Donker. Wat VVD-raadslid Frigge betreft, mag de ZLTO met een vertegenwoordiger in de klank bordgroep windenergie gaan zitten. Ten aanzien van de financiering wees ze nog op de mogelijkheid om via Novem 50% subsidie bin nen te halen. Wethouder Van Kempen antwoord de dat Novem voor overleg bena derd zal worden. Die rijksinstantie organiseert ook excursies naar windmolenparkjes en dat kan voor de commissie nuttig zijn. De wet houder benadrukte, dat de gemeen te voor het opstellen van de be leidsnota de voorwaarde heeft gesteld dat het gemeentebestuur al léén eindverantwoordelijk is en niet samen met de twee belangheb benden. „We dienen de aanvragers wel door snel met een beleidsstuk te komen. Belanghebbenden kun nen te zijner tijd inspreken op de nota, maar ik wil nog bekijken of een schriftelijke inbreng van ande re aanvragers zinvol is voor het op stellen van de beleidsnota", aldus de wethouder. „Ik zal zeer kritisch toekijken op de objectiviteit van het rapport", verzekerde raadslid Piet. De provincie verwacht volgend jaar het ontbrekende stuk fietspad aan te leggen langs de provinciale weg tus sen Stavenisse en Sint-Maartensdijk. In de begroting is daarvoor twee mil joen gulden gereserveerd. In de twee de helft van dit jaar zou de nog beno digde grond aangekocht moeten worden, zo staat te lezen in het inves teringsplan bij de begroting. De ver binding staat al vele jaren op het ver langlijstje van de streek, vooral vanwege de veiligheid van de jeugd die dagelijks over de provinciale weg van en naar school fietst. Uiteindelijk plaatste de provincie het fietspad op de prioriteitenlijst. In het landinrich tingsplan was de verbinding niet op genomen, zodat de grondverwerving afzonderlijk daarvan moet plaatsvin den. (Al in 1996 is er 360.000 gulden voor beschikbaar gesteld). De aardappelprijzen lijken zich wat te stabiliseren. Ten opzichte van vo rige week boekten enkele rassen gis teren op de veiling in Sint-Annaland zelfs een centje winst. Frieslander was daarbij koploper en kwam drie cent hoger uit op 23 cent per kilo. De laagste prijs voor Doré steeg met vijf cent, terwijl de hoogste bie dingen met 31 cent gelijk bleven. Bintje won een cent of twee. Ook de prijzen voor kriel waren beter met maximaal 59 cent ten opzichte van 45 cent vorige week. De aan voer kelderde tot onder de honderd ton. Woensdag 16 augustus: Doré 28- 31, Eigenheimer 27-28, Bintje 20- 21, Gloria 17-18, Bildtstar 18-20, Frieslander 23, bonken 30-31, drie lingen 5, kriel 44-59. Aanvoer 97 ton. Dinsdag 15 augustus: Doré 28-30, Eigenheimer 29, Gloria 20, Bildt star 18-20, Frieslander 22, bonken 32-34, drielingen 5, kriel 41. Aan voer 85 ton. „Dit is een rapport waarmee je niets kunt. Er is gemeenschapsgeld uitgegeven waarmee niets is ge beurd!" Raadslid J. van den Donker had in de commissie gemeentelijke ontwikkeling weinig goede woor den over voor het woningbehoefte onderzoek Noord- en Midden-Zee land. Ook zijn collega's P.W.J. Hoek en A.L. Piet vonden dat de woningmarktsituatie ontbreekt in het rapport. „Het is niet compleet." Wethouder W.C. van Kempen er kende dat ook. De gemeenten en de provincie zijn gezamenlijk op drachtgever geweest en het onder zoeksbureau heeft niet aan de op dracht voldaan. Daarom hield de provincie de betalingen ook op, vertelde de wethouder. Het was Piet wel opgevallen dat 11 van de Tholenaren overlast ondervindt van het verkeer ën dat was het hoogste percentage van alle gemeenten. Wethouder Heijboer antwoordde, dat daaraan nog vol doende aandacht besteed zal wor den bij de uitvoering van het pro ject Duurzaam veilig. Mevr. E. Frigge-Hogesteeger pleit te voor bouwmogelijkheden. Wet houder Van Kempen wees op de plannen waterfront en Stadszicht in Tholen, Vroonstede in Sint-Anna land en Dorpsweg Oud-Vossemeer die op de plank liggen. „En de Muijepolder in Sint-Maartensdijk hebben we net achter de rug. Geba seerd op de woonvisie werken we echt aan bouwgrond om aan de groeiprognoses te voldoen", zei Van Kempen. Raadslid J. van den Donker is niet te spreken over het werkplan verkeerse- ducatie/gedragsbeïnvloeding 2000. „Het is een beetje éénrichtingsver keer. Er is meer interactief beleid no dig, tweerichtingsverkeer met de bur ger erbij. In Zeeuws-Vlaanderen is er veel onvrede geweest over een soort gelijke aanpak. Dat moeten we hier voorkomen", zei de D66'er in de commissie gemeentelijke ontwikke ling. Wethouder Heijboer verzekerde hem, dat er hier al volop gebeurd is aan dat tweerichtingsverkeer. En er zijn nog vier inloopavonden gepland over het verkeer. VERVOLG VAN VOORPAGINA De Poortvlietenaar is er nog emotio neel onder. „Gelukkig maakten ze alledrie flink lawaai toen ze eenmaal op de kant waren. Een teken dat ze springlevend waren. Je weet immers maar nooit watje binnenkrijgt onder zo'n kar in de sloot. Intussen waren er wat andere mensen bij gekomen. Die hebben me uit de sloot geholpen en me naar de camping gebracht om me even af te kunnen spoelen. De kinderen waren intussen terug bij hun ouders. Maar die wisten niet wat er gebeurd was", vertelt Geelen. Het gezin vertrekt met een gemengd gevoel richting huis. „Aan de ene kant denk je dat het best bijzonder is. Je hebt drie mensen gered. Aan de andere kant is het niets speciaals. Wat moet je anders doen in die om standigheden? En toch heb ik er wel over gedacht. Wat als ik eerst afge wacht had tot die jongen me vertel de dat er kinderen in die kar zaten? Dan was ik misschien te laat ge weest." Geelen denkt echter niet dat hij bij toeval daar was. „We zijn eind vorig jaar tot geloof gekomen. En sindsdien hebben we onder ande re bijbelstudies gevolgd. En we ont dekten dat toeval eigenlijk niet be staat. Daarom denk ik dat wij daar moesten zijn." Ook om andere redenen staat wat er gebeurde in het geheugen van Hans en Marie-José gegrift. „Wij hebben maar één kind. En we zijn heel zui nig op onze dochter. Het bepaalt je heel erg bij wat er allemaal kan ge beuren. Ik lees krantenberichten over geredde kinderen of kinderen die juist om het leven zijn gekomen, nu echt anders. Voorheen las je het en ging je verder met de rest van het sensatienieuws. Maar nu niet meer. Zoiets maakt je zeker voorzichtiger. Ik heb hierdoor ook besloten een EHBO-cursus te gaan volgen. Want nu is het niet nodig geweest. Maar wat als ik mond-op-mond-beade- ming had moeten toepassen? Hoe doe je dat bij een kind? Wat moet je wel en wat niet doen? Daar weet ik gewoon te weinig vanaf." Geelen is na het hele geval echter nog onrustig. „Eigenlijk wilde ik niet terug gaan. En ik wil me zeker niet op de borst slaan. Maar ik moest gewoon weten hoe het nu met die kinderen was. Bovendien vond ik dat de ouders moesten we ten wat er gebeurd was, zodat ze de kinderen een beetje op konden van gen. Het enige dat zij hebben ge zien, is dat hun kinderen helemaal onder de modder thuis kwamen. Zondagmiddag heb ik uiteindelijk de moed bij elkaar gezocht om te gaan. Eén van de twee gezinnen was inmiddels naar huis. Maar dhr. Van Zwol was er nog. En ik heb met hem gepraat. Daar ben ik blij om, want de 10-jarige jongen bleek het zich toch wel aan te rekenen wat er gebeurd is. Maar ach, drie kinderen van bij elkaar zo'n vijftig kilo en dan ook die bolderkar nog. Hoe moet een jongen van tien dat ge wicht houden? Gelukkig is alles goed afgelopen." „Geelen heeft precies op het juiste moment op de juiste plaats ge staan", zegt dhr. G. van Zwol, thuis in Albergen. „Zeeland is in principe vlak, behalve bij dijken en dat heeft onze zoon parten gespeeld. Hij kon de bolderkar niet meer houden. De kar schoot de sloot in, waar zo'n halve meter water in stond. De drie kinderen gingen kopje onder en de kar kwam bovenop ze terecht. Van top tot teen waren ze dan ook nat en zaten ze onder de modder. Geelen, die de kar eerst moest ontwijken, heeft ze alledrie kunnen redden. Vrijdagavond rond acht uur is het op die plaats niet meer zo druk, maar de familie Geelen was er gelukkig en trad goed op. De kinderen hebben water en blubber naar binnen gekre gen en daarom hebben we nog een arts geraadpleegd, maar er hoefde niets te gebeuren omdat ze geen klachten hadden", aldus Van Zwol, die na dit zeer goed afgelopen onge luk weer veilig met zijn gezin terug is in Albergen na een kampeerva- kantie op de Pluimpot bij Scherpe- nisse.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 3