fff Poortvlietenaar redt 3 kinderen vanonder bolderkar in de sloot Stouten valt Moerland aan over verwarming Borduursters verwerken alle iets 'eigens' in hun merklap iËM Hans Geelen: Ik lees de krantenberichten nu anders lok l tv ft 4£poIuivJï£i" AL 55 JAAR DÉ THOOLSE COURANT Beter Wonen stoot opvallend veel huizen af &GjService bv Palingroken en racebaan op de zomermarkt Komende maanden worden 280 Zeeuwse lappen aan elkaar gezet Donderdag 17 augustus 2000 56e jaargangno^39 Aanleg begint van rotondes bij Sint-Maartensdijk garandeert werk! garandeert werk!! Arbeids^) Bureau garandeert werk! Het zal je maar gebeuren. Je dochtertje heeft nieuwe skeelers en om die uit te proberen ga je met je gezinnetje naar Gorishoek. Daar is bij camping De Pluimpot een mooi stukje dijk met een fietspad om de aanwinst te tes ten. Het volgende ogenblik sta je tot over je knieën in de sloot en haal je drie kleine kinderen van onder een omge slagen bolderkar vandaan. Het overkwam vrijdagavond Hans Geelen uit Poortvliet. Wethouder laat Meulvliet twee jaar sukkelen „Hoe kan een wethouder het in zijn hoofd halen om twee jaar te wachten met het verbeteren van de verwarming in Meulvliet? Dit is een heel slechte zaak! Het college schermt ermee effectief te werken, maar dit is diep treu rig!" VVD-raadslid P.K.M. Stouten viel dinsdagavond scherp uit naar wethouder I.C. Moerland die in de ogen van de liberaal het Thoolse gemeenschapscentrum twee jaar heeft laten sukkelen met de verwarming. Niet zomaar ja knikken Gewoon belachelijk Schoonheidsfouten Deze week Boek Alleen als het in 't straatje te pas komt ^o<r BEW. EX. Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: http://www.tip.nl/users/eendrachtbode Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 28,50 per halfjaar, 52,25 per jaar, per post 72,05 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,50 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Wil Beter Wonen steeds minder huurwoningen hebben,? Aan de hand van het volkshuisvestingsver- slag 1999 van de Thoolse woning stichting constateerde mevr. Frigge maandagavond in de commissie ge meentelijke ontwikkeling dat het aantal huizen met lagere huren ge daald is van 1411 in 1995 tot 975 vorig jaar. En de laatste drie jaar is ook het aantal woningen met huren hoger dan 600 gulden verminderd Volgens wethouder Van Kempen wil Beter Wonen een bepaald huur- kwantum handhaven, maar er zijn zowel goedkopere als duurdere huurwoningen afgestoten en ge kocht door de bewoners. „Er moet wel een verantwoord deel woningen met lagere huren in alle woonker nen beschikbaar blijven. Daar heb ben we overleg over met de wo ningstichting. Aan de andere kant is met de verkoop van een aantal hui zen voldaan aan de wens van inwo ners voor een goedkope eigen wo ning", aldus de wethouder. Mevr. Frigge was het ook opgeval len, dat maar liefst 42% van de huurders een huis van Beter Wonen huurt beneden de 600 gulden en dat percentage vond zij vrij hoog. Deze week wordt begonnen met de iaanleg van de twee rotondes bij ÏSint-Maartensdijk. Gisteren was §ïe eerste bouwvergadering van ffaannemer Rasenberg uit Krabben- tdijke met de provincie Zeeland, die opdrachtgever is voor het kar wei. Vanaf de richting Scherpenis- se komt de eerste rotonde bij de af slag Nijverheidsweg naar het industrieterrein en de tweede bij de afslag Onder de Linden. Tussen de twee rotondes in komt op het kruispunt met de Dr. Tazelaar- straat/Veerhoekseweg een drempel van betonklinkers. Vanaf Onder de Linden tot de bochtafsnijding bij Scherpenisse komt een nieuwe as- faltdeklaag op de weg en op het fietspad. Gaandeweg het werk komt er een omleidingsroute die met borden zal worden aangege ven. Het hele karwei zal tot 1 de cember duren. Wie daarna vanaf Tholen naar Sta- venisse rijdt, krijgt met vijf roton des te maken. Twee bij Poortvliet (afslag Paasdijkweg en afslag Stoofstraat), één bij Scherpenisse (ter hoogte van de Spuidam) en de twee nieuwe bij Sint-Maartens dijk. Waterschap Zeeuwse Eilan den legt nog twee rotondes aan op de weg Poortvliet/Sint-Annaland ter hoogte van de Engelaarsdijk en de Bitterhoekseweg. Dat alles moet er o.a. toe bijdragen, dat de snelheid van het verkeer op de doorgaande wegen wordt beperkt. GROEN COLLEGE GOES Vele glastuinders in Zeeland wachten op jou Grijp je kans en zie voor verdere informatie de advertentie elders in deze krant Advertentie I.M. Vele glastuinders in Zeeland wachten op jou Grijp je kans en zie voor verdere informatie de advertentie elders in deze krant Advertentie I.M. f Vele glastuinders in Zeeland wachten op jou Grijp je kans en zie voor verdere informatie de advertentie elders in deze krant Advertentie I.M. Hans Geelen en zijn dochter Emmy van wie de nieuwe skeelers er de oorzaak van waren dat het gezin op het juiste moment op de juiste plaats was. Zo is het gegaan. Hans en Marie- José Geelen geven hun 3-jarige dochtertje Emmy een paar skeelers. Bij hun huis is niet de ruimte om op een fietspad veilig wat te kunnen experimenteren. „We hebben het wel vaker gedaan. Dan pakken we gewoon de auto en gaan een eindje rijden. Het is prachtig op Tholen", vertelt Geelen die vijf jaar geleden vanuit Brabant in Poortvliet kwam wonen. „We zijn naar Gorishoek gereden. Daar hebben we de auto weggezet en zijn met Emmy gaan skeeleren. We waren al een heel eindje op weg en ik wilde eigenlijk wel weer terug naar huis. Maar Emmy schoot niet op. Ze treuzelde nogal. We zagen een eind verderop een jongen die een bolderkar trok. De dijk gaat daar naar beneden en maakt op het eind een scherpe bocht. Eigenlijk een heel rare situ atie daar. In eerste instantie was er met die jongen niets aan de hand. Gewoon een bolderkar aan het trek ken. Maar hij ging harder lopen toen hij op de helling kwam. Eerst denk je dat het een spel is. Maar het ging harder en harder tot ik dacht: Dat gaat niet goed. Op een gegeven moment hield die jongen de kar niet meer en gooide de trekstang omhoog. Dan gaat alles in tienden van seconden. Ik wist niet waar Emmy en Marie-José precies wa ren. Maar die kar vloog rakelings langs ons heen, de dijk af en zo de sloot in." Geelens vrouw vult aan: „Het scheelde niet veel of die kar had ons geraakt. Ik moest Emmy wegtrekken." De jongen die de bolderkar trekt, is de 10-jarige Nander van Zwol uit Albergen. Hij is een eindje gaan rijden met zijn broertje, de tweeja rige Dries en de twee halfzusjes Jacqueline (4 jaar) en Liselotte (5 jaar). De ouders verkeren in de ver onderstelling dat de kinderen op de camping rondlopen en zijn geen getuige van het ongeluk. De 10-ja- rige jongen kan inderdaad het ge wicht van de bolderkar niet meer houden als hij op de helling loopt en moet op een gegeven moment loslaten. Hij ziet de kar met de drie kinderen erin op zijn kop in de sloot belanden. Behalve het gezin Geelen is er op dat moment (rond acht uur) niemand aanwezig. „Het gaat allemaal zo snel. Op het moment dat ik die kar in de sloot zag liggen, dacht ik: Daar zaten toch kinderen in? En dan denk je niet meer na. Je springt in die sloot. Ik stond tot aan mijn knieën in het water en de modder. Even heb ik nog aan die kar getrokken die op zijn kop in de sloot lag. Maar ik kon hem niet wegkrijgen en kwam zelf alleen maar dieper in de modder te zitten. Van de kinde ren hoorde ik toen niets. Ik weet niet wat ik allemaal naar die 10-ja- rige jongen op de kant heb geroe pen. Het zal niet allemaal even mooi geweest zijn. Maar ik vroeg ook hoeveel kinderen erin de kar zaten. Maar hij was helemaal in paniek. Hij kon niets uitbrengen", vertelt Geelen. „Ik ben meteen gaan graaien onder de kar en op een gegeven moment had ik iets te pakken. Ik wist niet wat het was. Het kon ook een tentdoek zijn. Maar ik haalde het naar boven. Niet zo zachtjes ben ik bang. Maar ik had geen tijd. Het was een kind, maar het kwam heel raar boven. Je verwacht eerst het hoofd te zien, maar dat was niet zo. Achteraf re aliseerde ik me pas dat de kinderen op hun kop onder die kar lagen. Mijn vrouw stond in het talud en pakte het kind aan om het verder naar boven te brengen. Ik graaide intussen maar verder en kreeg nog een kind te pakken. Ook dat heb ik aan mijn vrouw gegeven. Ik dacht dat er maar twee in zaten. Maar ik wilde het zeker weten en zocht ver der. En toen bleken het er drie te zijn." ZIE VERDER PAGINA 3 Moerland, anders mans genoeg om de verwarming gepleegd moet de bal hard terug te spelen, bleef heel rustig. „Ik geef toe dat het lang heeft geduurd, maar we moe ten blij zijn dat het nu zover is", zo bewaarde de wethouder zijn kalmte. Niet alleen Stouten, ook SGP- raadslid M.J. Klippel had kritiek op de gang van zaken. Hij noemde het merkwaardig dat er geen enke le omschrijving noch begroting ten grondslag lag aan het voorstel van b. en w. om 60.000 gulden be schikbaar te stellen voor een bete re temperatuurregeling in Meul vliet. PvdA-raadslid M.A. den Haan zei dezelfde vragen te heb ben. De temperatuurregeling functio neert al geruime tijd gebrekkig, waardoor het dan weer te warm en dan weer te koud is in de diverse ruimten. Alles moet handmatig be diend worden en dat is niet bevor- delijk voor een zuinig energiege bruik. Voor aanvang van het nieuwe stookseizoen moet de tem peratuurregeling vernieuwd wor den. Uit een vorig jaar uitgebrach te offerte bleek dat er met vervanging 53.726 gulden ge moeid was. Rekening houdend met een prijsstijging kwamen b. en w. nu op zestig mille uit, maar Klip- pel had daarover geen stukken ge zien. „En dat is heel mager, want bij een simpel bestratingswerk zit ten alle gegevens er compleet bij. Dit kan zo niet en wij passen er deze keer voor om zomaar ja te knikken." Klippel hield het colle ge bovendien voor dat handmatig stoken geld kost. Moerland bespeurde toch tegen strijdigheden in de opvattingen van de commissieleden. „En de begroting is er heus wel. Die krijgt u ook nog, want dit is nog maar een principebesluit. Daarna komt er nog een offerte van verschillen de bedrijven", zei de wethouder. Klippel bleef kritisch. „Een voor stel van het college moet onder bouwd worden door een begroting van de desbetreffende afdeling. Dat stuk hebben de commissie en de raad nodig en tevens dient het als toetsing van de offertes van de leveranciers." Moerland vond dat Klippel de zaak omdraaide, maar Stouten zag dat anders. „Als er onderhoud aan worden, dient het college offertes te vragen. Het is toch gewoon be lachelijk zoals b. en w. het nu aan pakken?" Ambtenaar A.G. van de Sande, sectorhoofd algemeen bestuur en welzijn en tevens waarnemend ge meentesecretaris, zei zich aange sproken te voelen. Hij zei dat er niets mis was met de procedure. Voor de verwarming heeft de ge meente een huisleverancier en daar was vorig jaar prijs gevraagd. Stouten wees er echter op dat de verwarming in Meulvliet al in 1998 mankementen vertoonde. „Twee stookseizoenen zijn er dus al overheen gegaan die geld heb ben gekost. En nu verbergt het col lege zich achter de stelling dat het onderhoud pas in 2001 op de be groting stond. Een wethouder die voorheen de portefeuille financiën heeft beheerd, weet toch wel waar er geld te halen is. Zeker als er an derhalf miljoen gulden over is. Dit werk had al lang gebeurd moeten zijn!", zo uitte het VVD-raadslid zijn ongenoegen. „Er zitten wat schoonheidsfouten aan deze procedure, maar de ka chel moet gewoon gemaakt wor den", zei P. van Belzen. Maar Klippel hield vol dat er bij het raadsvoorstel een tegenbegroting moet liggen of - beter nog - meer dere offertes. „Wij kunnen zelf geen begroting voor de verwarming maken. Onze afdeling heeft er geen verstand van", bekende wethouder Moer land. „Dan moet er wat aan gebeu ren, zodat we dat wel kunnen", zei Klippel, maar commissievoorzitter M.A.J. van der Linde vond het toen welletjes. Hij wilde een ad vies over een betere temperatuur regeling in Meulvliet en allen ging akkoord met de vervanging. CDA- raadslid M.A. van Beek merkte nog op, dat er in de Wellevaete te Sint-Annaland eenzelfde situatie bestaat. Ook daar wordt de tempe ratuurregeling handmatig bediend. Bovendien is de verwarmingsketel er versleten. Nuis in park Oosterschelde. Het dagelijks bestuur van het overlegor gaan nationaal park in oprichting Oosterschelde, heeft voorgesteld burgemeester W. Nuis te benoemen tot lid van het overlegorgaan. Daar mee volgt hij oud-burgemeester H.A. van der Munnik op. Champagne tussen het graszaad voor vutter L. Breure in Anna Jaeobapolder Raadscommissie vreest partijdigheid in het onderzoek naar windenergie Nieuwe winkels voor kleding en racebaanartikelen in Tholen en Poortvliet Terrassen varen wei bij warmte op Sint-Annalandse braderie Lange Zandweg en Poort- vlietsedijk alternatieven voor parkeren vrachtwagens Toekomst voor kleine bakkerij ligt in het leveren van kwaliteit, zegt scheidend bakkerspaar Gladdines Discussie over betonrot laait opnieuw hoog op Reconstructie parkeerterrein Bosstraat in Tholen is begonnen Jochem Kuzee snelste in teleurstellend deelnemersveld Oosterschelde zwemtocht Jap v.d. Velde en Wim v.d. Vlies nog dagelijks op accommodatie van jubilerend Tholense Boys EEN VRIEND IS IEMAND, DIE ONS OP HET HART TRAPT EN VAN WIE MEN DAN ZEGT, DAT HU ZULKE ZACHTE VOETEN HEEFT Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Dertig deelnemers hebben zich al gemeld voor de wedstrijd palingro ken, zaterdag tijdens de zomermarkt in Poortvliet. Een zestigtal stand houders geeft deze dag acte de pre sence in het dorp. Ze staan vanaf halverwege de Smidsstraat en een stukje Noordstraat, op de Markt, de Kerkring en de Langestraat. „Er wordt vanalles te koop aangeboden, van snoep tot kleding", zegt Ina Bolier van het Activiteitencomité Poortvliet. Op het Kerkplein staan voor de jeugd twee luchtkussens opgesteld en er kan meegedaan worden aan bungeerun. Verder wordt hier country-linedance gede monstreerd. Verenigingen zorgen weer voor de nodige attracties, bij voorbeeld Excelsior dat een reu- zensjoelbak heeft en vis verkoopt. Op een racebaan voor modelauto's wordt een wedstrijd gehouden. De zomermarkt duurt van één tot negen uur. De eerste fase van het Zeeuwse merklappenproject 'Door ons gedaen' is afgerond. Deze week hebben alle 259 borduursters en borduurders hun werkstukken ingeleverd. Gisterenmorgen gebeurde dat voor de Thool se deelnemers in De Meestoof te Sint-Annaland. De komende maanden worden alle lappen aan elkaar gezet zodat er één grote merklap ont staat die bijna twee keer zo lang zal zijn als het bekende middeleeuwse tapijt van Bayeux. De dames die woensdag naar De Meestoof zijn gekomen, lopen in het oude klaslokaal belangstellend langs de bankjes om de werkstukken van anderen te bewonderen. Uitroepen van herkenning klinken wanneer ze een motiefje zien dat identiek is aan een illustratie die ze zelf ook hebben geborduurd. Er wordt druk met el kaar gebabbeld. En foto's gemaakt. Van uitgespreide lappen, maar ook van de maaksters. „Van wat we tot nu toe gezien hebben, is er niet één lap bij waarvan we zeggen dat die er eigenlijk niet tussen hoort. De kwali teit van de werkstukken vinden we erg hoog", zegt Eef de Jonge uit Tholen, die met Mia Elmont het pro ject begeleidt. „Heel fijn vinden we het dat het allemaal 'eigen' lappen zijn geworden, dat iedereen er wel iets van zichzelf in heeft verwerkt." Door ziekte of andere persoonlijke omstandigheden zijn diverse deelne mers tussentijds afgehaakt, maar dat is door anderen opgevangen. Zo heeft mevrouw Hage uit Stavenisse de merklap afgemaakt van een me vrouw uit Yerseke. Mia Elmont legt uit wat er verder met de doeken gaat gebeuren. Ze laat de lap zien met het Zeeuwse wapen en alle gemeentenamen die vooraan komt, en de 'verantwoordingslap' met een kaartje van de provincie dat daar op volgt. In alfabetische volgorde op gemeentenaam zullen dan de ge maakte werkstukken eraan gezet wor den, mogelijk thematisch ingedeeld en voorafgegaan door het gemeente wapen. In Middelburg is een ruimte beschikbaar gesteld waar de komende 2,5 maand groepen van 20 tot 25 vrij willigers dit werk gaan doen. Ook van de Thoolse borduursters geven zich een aantal op om daarbij te helpen. De lappen zullen worden omge zoomd en dan zodanig aan elkaar ge zet dat de bloemenrand precies door loopt. Een voering wordt erachter gezet en een kleefband om het 140 Raadslid M. Dijke was het er niet mee eens dat zijn opmerkingen over de ouderbijdrage van de cursisten van de Zeeuwse muziekschool niet in het verslag van de commissiever gadering algemeen bestuur en wel zijn van 10 juli waren vermeld. Ambtenaar A.G. van de Sande liet weten, dat er geen woordelijke ver slagen van de commissievergaderin gen meer worden gemaakt. Alleen de adviezen van de commissie aan b. en w. worden vermeld. Raadslid RK.M. Stouten, die collega Frigge verving, was het daarmee oneens. „Dit is een commissie van advies aan het college. Als opmerkingen die hier gemaakt worden, niet ver der komen dan deze zaal, is dat een slechte zaak. Als het in 't straatje te pas komt, legt men het vast en an ders niet", zo stelde het VVD- raadslid de zaak even op scherp. Commissievoorzitter M.A.J. van der Linde meende dat verschillende meningen wel in het verslag ver woord kunnen worden en hij deed dan ook de toezegging aan Dijke, dat zijn opmerkingen over de mu ziekschool in het verslag van de commissievergadering van 15 au gustus worden opgenomen. meter lange doek te kunnen expose ren. Aan het einde wordt een doek ge zet met daarop in sierletters de tekst 'Door ons gedaen' en twee pronkende pauwen. Het eindproduct wordt eind dit jaar aangeboden aan gedeputeerde G.L.C.M. de Kok. In De Meestoof worden de gemaakte merklappen stuk voor stuk getoond, de maaksters vertellen nog even wat erop te zien is en dan gaan ze in een grote doos. De verscheidenheid aan onderwerpen komt nog eens duidelijk tot uitdrukking. Markante gebouwen en oude gemeentewapens zijn gebor duurd, maar ook boerderijen en wo ningen, dieren en personen. Beroep, hobby's, kinderen en kleinkinderen zijn thema's die steeds terugkeren. Mevrouw Zoeteweij uit Tholen bor duurde de oude brug en de verdwe nen mosselloods die van haar vader is geweest. Haar plaatsgenoot mevrouw Aalbrechtse werkte de Venkelstraat in perspectief uit en dat oogt heel bij zonder. Ella van Hulsel uit Sint-Maar tensdijk vond het oude Sint Maartens- hof, waar ze gewerkt heeft, de moeite van het vereeuwigen waard. De kin deropvang en wegomleggingen zijn andere gekozen thema's. En zo heeft ieder zijn ideeën en voorkeuren. Me vrouw Geuze uit Poortvliet brengt vier merklappen mee en bij Eef de Jonge zijn er al 5 tevoren ingeleverd. Zij vertelt dat het de bedoeling is, een boek over het project te maken. Iede re merklap zal er in kleur in worden afgebeeld en daarbij het verhaal van de maakster geschreven. En volgend jaar is een reisje naar het Franse Ba yeux gepland, om daar het borduursel te bekijken dat de Normandische ver overing van Engeland in 1066 ver beeldt. Volgende maand is een groep Japanse borduursters in Middelburg en geeft daar een workshop, waar de Zeeuwse merklappenmaaksters wel kom zijn. De bedoeling is ook dat het in borduurwerk vastgelegde Zeeland anno 2000 geëxposeerd wordt in en buiten de provincie, zodat iedereen er kennis van kan nemen. De borduursters van de Thoolse merklappen zijn erg geïnteresseerd in eikaars werkstukken.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 1