'Eeuwig vuur' General Electric is voor drie weken toch gedoofd Na de oorlog begon een eigen Thools zelfbewustzijn te ontstaan Oiur Broe Verburgh Plasticsfabrikant geen interesse in Auvergnepolder Nieuwe bedrijven Bintje stapt stabiel in De zakenbank van Tholen Zwemverbod bij Speelmansplaten Dr. J.P. Zwemer stelt Zeeuwse historie 1945-1950 te boek Extra geld voor peuterspeelzalen Donderdag 10 augustus 2000 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Wat kenmerkt in de nacht de Thoolse horizon aan de zuidoostelijke kant te allen tijde? De 5 megawatt schijn werpers en de twee fakkels van General Electric Plastics in Bergen op Zoom. De vlam in de pijp van de Ameri kaanse plasticsfabrikant schijnt een soort eeuwig vuur te zijn. Toch is ze nu drie weken gedoofd. Via een monster operatie die een jaar voorbereiding vergt, is GEP stilge legd voor groot onderhoud. Niet zomaar stil Geen fouten Uitbreidingen Tholen Oud-Vossemeer Scherpenisse Poortvliet Sint-Philipsland p ABN AMRO A?bank De jaren tussen 1945 en 1950 waren voor Zeeland vooral een overgangsperiode, waarin de overheersende rol van de agrarische sector in snel tempo werd afgebroken. Dat had gevolgen voor de sociale verhoudingen. Het was een tijd van wederopbouw na de oorlog, een tijd waarin nieuwe ontwikkelingen begonnen en andere eindigden. Niet zozeer de Duitse bezetting was bepalend voor die ontwikkelingen, maar juist de crisisjaren van voor de oorlog. Tot die conclusie komt dr. J.P. Zwemer in zijn boek'Zeeland 1945-1950'. Overschot landarbeiders Toestroom PvdA Breuk b.v. Antwerpsestraat 12 - 14 - 16 4611 AG Bergen op Zoom tel. 0164 - 237940 Fax 245360 specialisten in - Computersnetwerkensystemen op maat. - Hi-end audio(speciale luisterruimte - Beeld en geluidsystemen door heel uw huis. - Eigen technische dienst en service afdeling. Het is stil op het terrein van GE Plastics. Nou ja, stil. Wat de pro ductie betreft dan. Er zijn momen teel nog altijd zo'n duizend man aan het werk. Alleen bestaan die voor het grootste deel uit zogenaamde 'contractors', ofwel bedrijven van buitenaf die werkzaamheden voor GEP verrichten. In de zogenaamde 'finishing-plants' - waar de uitein delijke plastickorrels worden ge maakt - is het bijna uitgestorven. Hier zijn bijna alle medewerkers op vakantie. Dat geldt niet voor de mensen die in de chloorfabriek en in de zogenaamde BPA1 en BPA 2 werken. In deze afdelingen wordt biphenolaceton gemaakt. Een basis product voor de verdere verwer king. Een deel van de fabrieken draait nog door, maar de overige personeelsleden zijn nodig om toe zicht te houden op de medewerkers van de bedrijven die het laswerk en andere werkzaamheden voor GEP uitvoeren. Niet alleen in de termen is de fabriek een Amerikaans be drijf. General Electric Plastics heeft een rigide veiligheidssysteem dat er bij de ongeveer 2000 werknemers grondig ingestampt is. Veiligheids- kleding (geen korte mouwen, geen korte broek), veiligheidsbril en - helm zijn verplicht. Iedereen moet geregistreerd staan en bezoekers moeten een badge dragen. In som mige sectoren moeten er ook oor doppen gedragen worden. En voor bepaalde delen van de fabriek is een 'Amerikaantje' verplicht. Een soort button met drie openingen waarin strookjes papier zitten. „Die zijn er voor om te controleren of er soms geen gassen in de lucht zitten die er niet thuishoren. Als dat zo is, ver kleuren de papiertjes door een che mische reactie. Aan de intensiteit van de kleur kun je dan zien wat de concentratie van het gas is", legt Peter Groffen uit. Hij is veiligheids coördinator van deze 'zomerstop' en heeft zelfs een eigen 'penthouse' op het terrein. Het is een stuk witte uitbreiding bovenop een van de BPA's. „Ik heb die uitbreiding daar voor ontworpen om de operators wat meer ruimte te bieden om hun werk te doen. Het is netjes afge werkt met een overdekte trap buite nom. Bij de ingebruikname, hebben ze er 'Peter's Penthouse' opgeschil derd. Een geintje. Zo heb je wel meer gebouwen die de naam heb ben van degene die een belangrijke rol heeft gespeeld in de totstandko ming." De fabrieken van General Electric moeten gemiddeld eens in de twee jaar stilgezet worden. Dat is nodig om onderhoud uit te kunnen voeren, uitbreidingen te kunnen realiseren en voor controles door bijvoorbeeld het Stoomwezen. „Die instantie geeft toestemming om je machines en installaties weer voor een be paalde tijd te kunnen gebruiken", legt voorlichter Ad Vos uit. „Ze me ten bijvoorbeeld de wanddikte van leidingen en ketels en ze inspecte ren die ketels ook. Je kunt je voor stellen dat die dan wel brandschoon moeten zijn. Daarom gebeurt dit ei genlijk allemaal tegelijk. Vooral in de chemie kun je niet zomaar een onderdeel uitschakelen. Het is één grote trein. Alles zit aan elkaar ge koppeld. Dus we zeggen tegen de medewerkers: als je iets te verande ren hebt, doe het dan nu, want dan liggen we stil. Na drie weken kan het niet meer." Het is overigens een heel karwei om GEP stil te leggen. Niets dat met een druk op de knop is gebeurd. „We zijn er een jaar van tevoren al mee bezig om de plan ning te maken", zegt Groffen. „Eerst gaat de chloorfabriek plat. De BPA draait door totdat de chloor- voorraad op is en er niet meer ge produceerd kan worden. En de fi- nishing-fabriek gaat het langste Elk kastje wordt gecontroleerd tijdens de zomerstop bij GEP. En elk gecontroleerd kastje krijgt een slot en een label. door. Alles gaat exact volgens een strak schema. En dat geldt ook als we straks weer opstarten. We hopen eind van de week klaar te zijn met de werkzaamheden. Maar dan zal het zeker nog tot dinsdag duren voordat we weer in productie zijn." Het terrein van GEP op industrieter rein Noordland is enorm groot. De meeste afstanden zijn lopend niet in een redelijke tijd af te leggen, dus worden her en der fietsen gebruikt en natuurlijk auto's. Achteraan ligt de chloorfabriek. Voorheen kocht GEP chloor in, maar tegenwoordig maakt men het zelf. Dat is overi gens heel eenvoudig, zegt Groffen. „Gewoon zout (natriumchloride) los je op in water en als je er dan electriciteit door laat stromen, krijg je een scheiding in chloor en loog." Het chloor is een belangrijk be standdeel voor de fabrieken van GEP. Het wordt echter niet als gas (de normale toestand van chloor) maar als vloeistof met een enorm lage temperatuur getransporteerd. „Dat heeft als voordeel dat je een veel kleinere leiding nodig hebt, want het volume vermindert natuur lijk flink, terwijl je de kilo's toch gewoon kunt blijven leveren. En een kleinere leiding kun je veel ste viger maken dan een grote. Dus het is veiliger", zegt Groffen. De zwermen mensen die aan het werken en controleren zijn, krioe len door elkaar. Lassers (uitsluitend gecertificeerde) brengen nieuwe leidingen aan. Zo wordt onder meer de koelwatervoorziening qua capa citeit flink uitgebreid. In de contro le-afdelingen worden schakelkas ten en meters aan inspectie onderworpen. Iedere medewerker heeft een bepaald aantal eenheden onder zijn beheer en moet die ook zelf controleren en daarna met een label merken. „Overal waar iets is afgewerkt, wordt een label opge hangen. De communicatie moet heel strak verlopen als je met zo veel mensen werkt. En fouten kun nen we ons niet permitteren", zegt Vos. De verrichtte reparaties en uit breidingen worden dan ook grondig gecontroleerd. Om alles in drie we ken tijd af te krijgen, wordt er met zo'n 600 man gewerkt in twee ploegen die elk tien uur werken. De resterende uren worden gebruikt voor karweitjes waar zo weinig mogelijk mensen bij in de buurt moeten zijn. Zo worden bepaalde lassoorten gecontroleerd met be hulp van röntgenfoto's. Hoewel GEP ook wel plastics ont wikkelt die bestand zijn tegen che micaliën, gebruikt men in de eigen fabriek nauwelijks eigen plastics. „Die zijn daar veel te duur voor. Er wordt nog steeds veel pvc gebruikt. De leidingen waren voorheen vaak van staal met aan de binnenkant een aantal lagen kunststof, maar die waren niet gemakkelijk aan elkaar te zetten en ook niet honderd pro cent luchtdicht. Tegenwoordig ge bruiken we steeds meer duplexme- talen. Bijzondere legeringen die wel te lassen zijn en goed bestand zijn tegen chemische stoffen", ver telt Groffen. „Lexan (qua volume het hoofdproduct van GEP) gebrui ken we wel voor bijvoorbeeld scha kelkasten en kappen van lichtmas ten. Puur en alleen vanwege de slagvastheid." De plastics van GEP worden onder meer verwerkt in de auto-industrie (bumpers en derge lijke). Behalve voor onderhoud worden deze drie weken ook gebruikt om uitbreidingen en nieuwe projecten te realiseren en om nieuwbouw te koppelen aan bestaande installaties. General Electric Plastics heeft de laatste jaren een flinke uitbreidings- drang aan de dag gelegd. Nog steeds heeft het bedrijf een forse hoeveelheid grond op industrieter rein Noordland in handen voor toe komstige uitbreidingen, ondanks het feit dat de gemeente Bergen op Zoom een stuk grond terug mocht kopen. Overigens gaat de uitbrei ding niet tot in het oneindige door. „We- hebben die grond hier gekocht voor expansie. Dat klopt. Schaal vergroting is nodig. Men zegt wel eens: waarom houd je die dure grond aan, zonder er iets op te bou wen. Maar die kosten zijn gering ten opzichte van de totale kosten voor een nieuwe fabriek die toch al snel zo'n 250 miljoen kost", legt voorlichter Vos uit. „Bovendien kunnen wij ook niet zomaar overal gaan zitten. Je hebt met heel speci fieke vergunningen te maken. Bo vendien is het niet interessant om verspreid over meerdere plaatsen te zitten." Dat is volgens Vos ook de reden dat General Electric totaal geen belangstelling heeft voor eventuele vestiging in de Auverg nepolder die door de gemeente Ber gen op Zoom wordt gezien als mo gelijke plaats voor een industrie terrein. De polder ligt net aan de an dere kant van het Schelde-Rijnka- naal tussen Tholen en Oud-Vosse- meer. „Van allerlei kanten wordt er gesuggereerd dat het plan voor ons is gemaakt, maar dat is helemaal niet zo. Wij gaan daar echt niet naartoe", zegt Vos die ook aangeeft dat schaalvergroting zijn grenzen heeft. „Je kunt wel steeds meer op één plaats concentreren, maar dat levert ook grote risico's op. BASF heeft bijvoorbeeld vestigingen van 40.000 werknemers. Dan praat je over 15 kilometer hekwerk. Maar als er daar een staking uitbreekt? Of er is iets anders aan de hand waar door de hele zaak plat komt te lig gen? Dan heb je een heel groot pro bleem. Op den duur wegen de voordelen van het samenvoegen niet meer op tegen de risico's", aldus Vos. Maar wanneer voor GEP dat punt i§ bereikt, is nog niet bekend. Voorlopig valt er nog wel wat uit te breiden. En dat betekent in elk ge val ook meer werkgelegenheid. Ze ker niet in de laatste plaats voor Tholenaren, want zo'n tien procent van het personeelsbestand van het Bergse bedrijf komt van Tholen. Inschrijvingen van nieuwe bedrij ven uit de gemeente Tholen in het Handelsregister in de maand juli. F. van Giessel b.v., Ambachtsweg 2, het herslijpen van verspanende gereedschappen (HSS), zomede de groothandel in verspanende ge reedschappen en het verrichten van al hetgeen daartoe behoort of daar toe bevorderlijk kan zijn, alles in de ruimste zin van het woord, (ver plaatsing van bedrijf van buiten Zeeland), 2 personeelsleden. Squares and circles, Garnalenstraat 40, grafische illustratieve vormge ving, 2 personeelsleden. Billy Wood, F.D. Rooseveltstraat 17, ontwerpen, maken van en de kleinhandel in meubelen, 1 perso neelslid. Boekhout beheer b.v. i.o., Lange- weg 52, houdstermaatschappij, geen personeelsleden. Handboek b.v. i.o., Langeweg 52, uitgifte van handboeken en overige uitgaven, 2 personeelsleden. AGF NL b.v. i.o., reclamebureau, waaronder begrepen het ontwer pen, opmaken en verwerken van digitale gegevens en uitgave van een digitale krant, geen personeels leden. Landschap en mini-camping Kruy- tenburg, Kruytenburgseweg 4, land en tuinbouwbedrijf, mini-camping, 3 personeelsleden. Unicall software and services b.v., Kerkring 1ontwikkelen, onderhou den van en groothandel in hard- en software, alsmede het verlenen van diensten op het gebied van automa tisering, geen personeelsleden. Unicall communication technology b.v., Kerkring 1, automatiseringsbe drijf, groothandel in hard- en soft ware, 1 personeelslid. MD service, Achterstraat 27, het uitlenen van diensten aan en het verrichten van werkzaamheden voor derden in de techniek, 1 perso neelslid. Tholen, tel. 601122 St. Maartensdijk, tel. 662150 Advertentie I.M. Nu het weer in de laatste week van de schoolvakantie echt zomers is gewor den, mag er niet gezwommen worden voor het strand van het recreatiege bied de Speelmansplaten aan de Zoommeerkant van de Oesterdam. Het provinciaal bestuur heeft evenals net als 1,5 week geleden een zwem verbod ingesteld in verband met een verhoogde concentratie blauwalgen: meer dan 20 ug/liter. Groene drijfla gen op het water zijn hiervan het ge volg en wie erin zwemt, kan te maken krijgen met huidirritatie en maag- en darmstoornissen. Volgens gedepu teerde staten 'dreigt een onmiddellijk gevaar voor de volksgezondheid en/of de veiligheid van de zwemmers. Daarom is onverwijld het instellen van een zwemverbod noodzakelijk.' Blauwalgen komen van nature voor in het oppervlaktewater. Pas als zij bij een hogere temperatuur van het water tot bloei komen, worden zij schade lijk, doordat zij dan giftige stoffen produceren. De uitingsvormen van de bacterie zijn groene drijflagen of blauw schuim met bolletjes. Op de Speelmansplaten gaat het om drijfla gen. Het zwemverbod blijft van kracht tot de drijflagen zijn verdwe nen. Het verbod wordt met waarschu wingsborden aangegeven. Gezond heidsklachten door zwemmen kun nen worden gemeld bij de GGD in Goes, telefoon 0113-249400. Actuele informatie over het zwemwater in Zeeland kan worden geraadpleegd via de website van de provincie Zeeland (www.zeeland.nl) of via teletekst. De inspectie van de milieuhygiëne Zuid-West, b. en w. van Tholen en rijkswaterstaat zijn ingelicht over het verbod, dat is ingesteld op grond van artikel 11 van de wet hygiëne en vei ligheid zwemgelegenheden. Op 27 juli werd ook al een zwemver bod ingesteld, maar 1 augustus werd dat weer opgeheven nadat uit op 31 juli genomen monsters bleek, dat de concentratie blauwalgen was gedaald tot 0,19 en 0,5 ug/ltr. De aardappelprijzen hebben het einde van de glijbaan nog niet be reikt. Deze week ging er weer zo'n stuiver per kilo af. De aanvoer fluc tueerde nogal van 321 ton op don derdag tot 185 ton op vrijdag. Ove rigens had de lagere aanvoer die dag geen gunstig effect op de prijs. Dinsdag kwam er even een ople ving voor Doré en Eigenheimer, maar gisteren zakten de prijzen al weer. Enige uitzondering is Doré dat ten opzichte van vorige week twee cent winst boekte. Grote ver liezer is Eigenheimer waarvoor een week geleden nog zeven cent meer werd betaald op de veiling. De Bin tjes zijn ook op de veilingvloer ge komen en overleefden de eerste week met een stabiele prijs van zo'n 18 cent. Opvallend was de vrije val van de krielaardappelen. Ten opzichte van vorige week, toen kriel nog tegen of net over de twee gulden per kilo op de klok bracht, zijn de prijzen met 25 tot 45 cent per kilo nu zeer laag. Woensdag 9 augustus: Doré 23- 31, Eigenheimer 27, Bintje 17-19, Gloria 16-18, Bildtstar 18-21, Fries- lander 20, Donald 21, bonken 34- 36, drielingen 5, kriel 25-45. Aan voer 243 ton. Dinsdag 8 augustus: Doré 24-29, Eigenheimer 24-28, Bintje 16-18, Gloria 16-19, Bildtstar 18-22, Fries- lander 19-22, bonken 33-38, drie lingen 8-9, kriel 45-65. Aanvoer 249 ton. Vrijdag 4 augustus: Doré 24-25, Eigenheimer 20-32, Bintje 18, Glo ria 16-21, Frieslander 23, Nicola 30, bonken 32-36, drielingen 10, kriel 105-120. Aanvoer 185 ton. Donderdag 3 augustus: Doré 23- 28, Eigenheimer 33-34, Bintje 18, Gloria 20-22, Bildtstar 21-23, Fries lander 20-23, bonken 38, drielingen 10-11, kriel 180. Aanvoer 321 ton. Door de mechanisatie verdween na de oorlog in rap tempo een belangrijk deel van de werkgelegenheid in de landbouw. Kees Havermans Azn., Bas en Lauw de Koning en Arjaan Hommel (v.l.n.r.) uit Oud-Vossemeer staan hier met de korte schrabber in een perceel maïs van boer Brooijmans aan de Broekseweg. Zwemers boek is het eerste in een mogelijke reeks over de geschiede nis van Zeeland in de jaren 1945 tot 1960. Het idee om die periode vast te leggen, komt van de Walcherse free lance historicus zelf. Hij vond dat het tijd was om dit te doen nu er nog ge tuigen leven. Een omvangrijke studie ligt aan het werk ten grondslag. Daarbij kwam zoveel materiaal voor de dag, dat dit stof gaf om meerdere boekdelen te vullen. Het eerste deel telt al meer dan 700 pagina's. Zwe mer deed de afgelopen vijf jaar uit voerig bronnenonderzoek en sprak met meer dan dertig mensen. Onder hen ook een aantal (oud-)Tholena- ren: oud-burgemeester D.C. Bou- wense van Sint-Maartensdijk en Scherpenisse (tevens verzetsman), oud-ZLM-voorzitter (en politicus en waterschapsbestuurder) ir. M.A. Geuze uit Poortvliet, W.Ch. van der Stel uit Poortvliet (maatschappelijk werker), P.W.C. van Westen uit Oud- Vossemeer (ZLM-kringvoorzitter en waterschapsbestuurder) en oud-ge meenteambtenaar M.K. de Wilde uit Stavenisse. Het boek bestaat in feite uit drie steeds terugkerende componenten. Allereerst de materiële en immate riële gevolgen van oorlog en bezet ting, en de noodzaak tot wederop bouw van wat verloren was gegaan. Ten tweede de aanzet tot de ontwik keling van het moderne Zeeland zo als we dat nu kennen. Het derde ele ment ligt wellicht wat minder voor de hand, maar is volgens de auteur niet minder logisch: het feit dat in de periode 1945-1950 werd voortge bouwd op het vooroorlogse Zeeland. Zwemer verwoordt het als volgt: 'Wat wederopgebouwd moest wor den, was datgene wat er in 1940 al bestond en ook de initiatieven die ontplooid werden om Zeeland een nieuw gezicht te geven, moesten met die basis rekening houden'. Hoewel moeilijk voor te stellen, was Nederland direct na de oorlog arm. Het was één van de zwaarst door de oorlog getroffen landen en had bin nen haar grenzen een aantal bijzon der zwaar getroffen regio's. Tholen en Sint-Philipsland hadden welis waar niet in de frontlinie gelegen, maar grote delen stonden vanaf fe bruari 1944 onder (zout) water. Na de bevrijding speelden drie zaken een rol: de draad van het normale le ven weer oppakken, de aangerichte schade herstellen en degenen die met de vijand hadden samenge werkt, berechten. Ruim duizend Zeeuwen verdwenen voor korte of langere tijd in interneringskampen. Rancune, roddel en acherklap speel den niet zelden een rol bij het aan brengen van deze mensen, schrijft Zwemer. Hoe vijandig de mensen tegenover 'Duitsgezinden' stonden - ook nadat ze hun straf hadden uitge zeten, wordt geïllustreerd met de ontvangst van twee jonge SS'ers in Tholen-stad. Ze werden aangevallen door plaatsgenoten die in Duitsland hadden moeten werken. En in Stave nisse moest de politie eraan te pas komen om de ex-leider van de Land stand te beschermen tegen een tie rende menigte van honderden dor pelingen. Vanaf 1945 trad in de agrarische sector een versnelling op in de uit stoot van arbeiders. Er kwam een massale trek op gang naar wederop- bouwprojecten. Dan was er de me chanisatie die doorzette, maar vol gens Zwemer speelden ook de onaangename herinneringen aan de relatie tussen boeren en arbeiders in het verleden een rol. In ieder geval werd aan de dominante rol van de agrarische sector op het platteland geknabbeld. Naarmate de boeren niet langer als werkgevers optraden, werden plaatselijke gemeenschap pen steeds minder door hen gedomi neerd. Ondanks de inundatie viel de oogst van 1945 op Tholen en Sint- Philipsland mee; de opbrengst was hoger dan voorspeld en ongeveer 70% van wat normaal was. Het uur loon van de landarbeiders was dit jaar aanvankelijk gefixeerd op twee kwartjes (later werd het 60 cent). Velen zochten dan ook hun heil el ders. Zo trokken dertig Thoolse landarbeiders naar Walcheren, waar veel meer te verdienen was dan bij het sloten uitdiepen op het eigen ei land. Voor 50 uren werken kregen ze er 114 uitbetaald, want er werd door aannemers op grote schaal misbruikt gemaakt van de regelingen bij de wederopbouw. Vooral op Tholen kwam in de jaren na 1947 seizoens werkeloosheid in de plaats van de finitieve uittreding uit de landbouw. Liefst 60,4% van de mannelijke be roepsbevolking werkte op dat mo ment nog in die sector. Maar door de mechanisatie was er in 1948 al een overschot van 200 arbeidskrachten. Daardoor trokken ploegen naar bij voorbeeld Overijssel en de Wierin- germeer. Vakbondsbestuurder Lu- kaart vond dat, als oplossing, industrievestiging op Tholen over wogen moest worden. Ook in de Zeeuwse politiek waren de crisisjaren van vóór de oorlog bepalend voor de ontwikkelingen na 1945. Zwemer spreekt in het boek van een negatief referentie punt. Onder invloed van de voor oorlogse sociale verhoudingen nam de toestroom naar de PvdA toe (het sterkst in Noord-Zeeland en op Noord-Beveland). Ook de af wisseling van de oude plaatselijke bestuurlijke elite door nieuwe ge meentebestuurders (vooral in rooms-katholiek Zeeland) werd door hetzelfde fenomeen bepaald. De emancipatie van de Zeeuwse arbeiders was op politiek terrein goed merkbaar. In de samenstel ling van veel Zeeuwse gemeentera den deden zich in de eerste jaren na de oorlog flinke verschuivingen voor. 'Op de keper beschouwd was die emancipatie zelfs belangrijker dan 'de doorbraak' van verzuilde structuren in naoorlogs Zeeland', schrijft Zwemer. Van 'de door braak' - het streven om de band tussen kiezer en confessionele par tijen door te snijden - was overi gens volgens de auteur op Tholen geen sprake. Hij schrijft ook over de Zeeuwse jongens die naar Indië werden gestuurd en over het stre ven van de plaatselijke politiek - in verband daarmee - om traditionele vermakelijkheden te beperken: af schaffen van kermissen, muziek festivals verbieden (in 1947 in Sint-Philipsland) en oranjefeesten beperken (in Stavenisse). Zwemer stelt dat in zijn ogen de grootste verandering was dat het li berale denken werd afgebroken en de invloed van de staat op vele ter reinen toenam. In dat kader vor men de jaren veertig volgens hem een breuk in de Nederlandse ge schiedenis, wat veel historici tot nu toe anders zien. Provinciaal was er een streven naar economische ont wikkeling, maar daarbij stuitte men op weerstand van een deel van de oude bestuurlijke elite. De we deropbouw leidde tot een gevoel van zelfbewustzijn en saamhorig heid in het Zeeuwse. Op Tholen was de oriëntatie op Zeeland, ook voor de oorlog al, een stuk minder. Maar er begon zich, aldus de au teur, een eigen Thools zelfbewust zijn te ontwikkelen dat het traditio nele particularisme van de dorpen oversteeg. De op initiatief van bur gemeester Verburg van Stavenisse tot stand gekomen Regionale Werk gemeenschap Tholen had zich ook als doel gesteld de sterke tegenstel lingen op te heffen tussen de dor pen en de kerkelijke groepen. De stichting regionale geschiedbe oefening Zeeland tekende voor de organistie van het onderzoek dat voor Zwemers boek - in feite een logisch vervolg op 'Zeeland 40-45' - nodig was. Als wetenschappelijk klankbord voor de auteur fungeer den twee medewerkers van de Erasmus universiteit Rotterdam en de Landbouwuniversiteit Wagenin- gen. Zwemer schreef een voor een breed publiek toegankelijke studie over een belangrijke periode van de moderne Zeeuwse geschiedenis. 'Zeeland 1945-1950' telt 720 blad zijden en is voorzien van een lite ratuurlijst, bronnenoverzicht en een tweetal indexen. De uitgave van Den Boer/De Ruiter Uitgevers is voor ƒ89,90 te koop in de boek handel. De peuterspeelzalen op Tholen en Sint-Philipsland komen beter in het geld te zitten met een verhoogde ge meentesubsidie van 182.104 gulden. Het gaat om een inhaalslag, zo blijkt uit de voorstellen van b. en w. aan de commissie algemeen bestuur en welzijn, die hierover dinsdagavond advies moet uitbrengen. De subsi diegrondslag is al twaalf jaar niet verhoogd, terwijl de peuterspeelza len vanaf 1998 zijn geconfronteerd met forse salarisverhogingen door de invoering van de nieuwe cao wel zijn. Hierdoor zijn grote tekorten op de exploitatie ontstaan. B. en w. heb ben in overleg met de peuterspeelza len besloten om vanaf 2001 jaarlijks 182.104 gulden bij te dragen. Ook met terugwerkende kracht wil len b. en w. nog bijbetalen en daaruit blijkt hoe groot de tekorten opgelo pen zijn: 22.515 gulden in 1999 en maar liefst 66.142 gulden dit lopen de jaar. Totaal dus 88.657 gulden. „Die financiële problemen vragen om een oplossing", schrijven b. en w. aan de commissie abw. Waardevol cultuurlandschap. In Kwadendamme wordt zaterdag 16 september een paneldiscussie ge houden over waardevol cultuurland schap m.m.v. dijkgraaf Gosselaar van het waterschap Zeeuwse Eilan den, gedeputeerde Poppelaars, ZL- TO-voorzitter Vermeer en vertegen woordigers van het rijk, gemeente, bureau voor toerisme en de vereni ging Natuurmonumenten. f ■f' L-iiÉ V,. /OBtEti. OOSSiEïEifSStBtïSntUM STEE«.8HGSM Advertentie I.M. Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 5