„Politie moet handhaven, maar is er ook om boeven te vangen" Bruidspaar met flink aantal baby's Schippers wachten vol ongeduld op baggerwerk in haven Sint-Philipsland Gemeente onderzoekt mogelijkheden voor 3 tot 10 windmolens Verkoping kerkbouw van Ger. Gem. Tholen Soms maar suikerklontje werkzame stof per hectare Oud-politiechef M. Verkerke uit Tholen stopt vervroegd met werken Nieuwe podia na fiasco renovatie Donderdag 10 augustus 2000 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Doop nieuwe Philipskercke in thuishaven onzeker Sint-Philipslandse schippers wachten ongeduldig op het uitbaggeren van de haven, want half september wordt de eerste van twee splinternieuwe zandschepen ten doop gehouden in de Sint-Philipslandse haven en dan moet het baggerwerk klaar zijn. „De gemeente zegt dat het wel goed komt, maar het wordt allemaal kort dag", zegt be stuurslid G.L. Verkamman van de schippersvereniging Schuttevaer. Hij ziet het doorgaan van de geplande festi viteiten op deze manier somber in. Met financiële steun van twee instellingen Stedebouwkundig adviesbureau RBOI uit Middelburg gaat voor de gemeente Tholen onderzoeken op welke plaatsen er mogelijkheden zijn voor het oprichten van drie tot tien windmolens. Twee particuliere instellingen betalen daaraan mee: Zeewind uit Goes en Gen b.v. uit Bergambacht leggen samen 20.000 gulden op tafel De commissie gemeentelijke ontwikkeling spreekt maan dagavond om half acht in het gemeentehuis te Sint- Maartensdijk over dit voorstel, waarbij belangstellenden gebruik kunnen maken van het spreekrecht. Oliebollen en Chinees Vijfjaar geleden vertrok hij als chef van de werkeenheid Tholen en inmiddels geniet M. Verkerke alweer enkele weken van zijn rust. In verband met een op handen zijn de reorganisatie bij de politie Zeeland heeft hij op 57-ja- rige leeftijd zijn pet vervroegd aan de wilgen gehangen. De politieman zag in zijn achtjarige Thoolse periode de groepsgrootte teruglopen van over de dertig tot beneden de vijftien. „Dat is heel erg krap en ik heb dan ook een grenzeloos respect voor de mensen die nu in Tholen hun werk doen", zegt de politie-inspecteur. Kippenhok Meningsverschil Koninginnedag Onmisbare middelen Niet gedogen Het probleem zit hem in de vergun ning die het ministerie van verkeer en waterstaat moet verlenen op grond van de wet oppervlaktewate ren. Die ligt nog tot en met 18 au gustus ter inzage in het gemeente huis te Sint-Maartensdijk. Volgens de stukken is het karwei door de ge meente nog niet aanbesteed. De ver gunning is 17 mei door de gemeente aangevraagd, maar 29 mei werd er via de fax nog een aanvulling ge stuurd. Volgens het ministerie was er 12 april al vergunning gegeven voor het lozen van perswater, maar daar van is geen gebruik gemaakt. Deze vergunning loopt 1 september af. De nu nog lopende procedure betreft vergunning voor het éénmalig stor ten van 3000 m3 baggerspecie en het lozen van 100 m3 perswater in de Oosterschelde, afkomstig van on- derhoudsbaggerwerk in de haven van Sint-Philipsland. Er komt totaal 4000 m3 baggerspecie vrij, maar 1000 m3 direct langs de kade ter hoogte van de molen is zogenaamde klasse 3 specie. Dat betekent van onvoldoende kwaliteit om terug te storen in de Oosterschelde. Die spe cie moet na behandeling naar de landfarm bij de Kreekraksluizen bij Rilland. Voor het baggeren van de verontreinigde 1000 m3 is een kraanschip met beun en een milieu grijper nodig. Op het havenplateau komt een container. Voor Schuttevaer wordt het alle maal heel krap. „Half september wil Johan Faasse met zijn nieuwe Philipskercke van 86 meter lang en 9,5 meter breed in de thuishaven Sint-Philipsland een open dag hou den. Hij durft echter het risico niet te nemen wanneer er nog niet ge baggerd is." Gezien de discussie over het wel of niet open blijven van de Sint-Philipslandse haven is Verkamman blij met de vernieu wing van de vloot, die aangeeft dat deze bedrijfstak nog springlevend is. „Behalve voor Johan Faasse is er ook voor Marco Verkamman in Druten een nieuw zandschip van 86 meter lang en 9,5 meter breed in aanbouw. Die krijgt de naam Hol- laere en vervangt de Lena Johanna van 75 meter lang en 7,5 meter breed. Deze vaart veel zand naar de Hoop in Bergen op Zoom, terwijl de Philipskercke veel op de Wester- schelde zit. En behalve die twee heeft Arend v.d. Reest een tweede hands schip gekocht, waarmee hij als nieuwe schipper toetreedt tot de Sint-Philipslandse vloot", aldus Verkamman. De feestelijke doop van de Hollaere is half november gepland in de Sint-Philipslandse ha ven. Het streekplan van de provincie Zeeland geeft aan dat er voor grootschalige windenergieprojec ten (meer dan twintig turbines) geen ruimte is in de gemeente Tho len. Voor kleinschalige windmo lenparkjes kan de gemeente zelf beleid maken. Op dit moment zijn er daarvan twee: drie turbines van Zeeuwind aan de Pilootweg in Sta- venisse en vier aan de Del Campo- weg bij Anna Jacobapolder. Be kend is, dat G.J. Hoek aan de Pierhoekseweg in Sint-Maartens dijk plannen heeft voor windener gie, A. Geluk van de Karnemelks- pot te Oud-Vossemeer en A. Geluk aan de Annavosdijk te Sint-Anna- land. De eerste wil dat samen met Zeeuwind doen en de laatste met Gen b.v. De gemeente Tholen is als lid ook bij de vereniging Zeeuwind betrokken. Naast genoemde drie plannen zijn er in het verleden ook aanvragen geweest van boeren die één windmolen bij hun bedrijf wil den plaatsen, alsook van onderne mers op industrieterreinen die eveneens één turbine wilden heb ben. B. en w. willen eerst gegevens over het geluid, natuur, belemmeringen, bodemgebruik en haalbaarheid van kleine aantallen windmolens. En de landschappelijke inpassing is ook een belangrijk onderdeel. Dankzij de financiële steun van twee instellingen kan het onder zoek op relatief korte termijn wor den uitgevoerd; anders zou dat pas in 2002 kunnen gebeuren. Zeeuw ind en Gen hebben allebei belang bij een snelle aanpak. Des te eerder kunnen ze gaan draaien. B. en w. verbinden er wel de strikte voor waarde aan, dat de gemeente eind verantwoordelijke blijft voor de windenergienota. De instellingen zijn er ook mee akkoord gegaan dat ze geen nadere voorwaarden zullen stellen. Het gemeentelijk aandeel van maximaal 23.000 gul den komt uit de pot onvoorziene uitgaven. VERVOLG VAN VOORPAGINA Hoewel de kerk via de grondver- koop aan de projectontwikkelaars behoorlijk wat geld ontvangt en ook de verkoop van een speciaal boek over de Gereformeerde Gemeenten (Wanneer ik voor U kniel) het nodi ge zal toevoegen aan het kerkbouw- fonds, zijn er heel wat miljoenen nodig. Daarom wordt er zaterdag 9 september op het terrein van de fa. Van der Harst op het industrieter rein Welgelegen een grote verko ping gehouden. Er worden zo'n tachtig kramen verwacht. De ver koop- en activiteitenmarkt is zowel buiten als binnen bij Van der Harst. De voorbereidingen zijn in volle gang; nieuwe deelnemers zijn nog welkom. De verkoop- en activiteitenmarkt wordt georganiseerd door het in ok tober opgerichte Rehoboth Activi teiten Comité (RAC), waarin afge vaardigden van de tien verenigingen zitten die de Gereformeerde Ge meente Tholen rijk is. Voorzitter Ad Quist noemt de inzet van verenigin gen en leden groot. Zo wordt er ie dere maandagavond in de kerkzaal aan de Hoogaarsstraat snoep ver kocht. Het gemengd koor repeteert die avond en ook is dan de biblio theek van de kerk geopend. Bezoe kers kunnen dan tegelijk hun snoep- voorraad op peil brengen. Verder worden er statiegeldbonnen ge spaard. Op verschillende plaatsen staat daarvoor een bus. De vrouwenvereniging heeft de op brengst van de jaarlijkse verkoping (13.500 gulden) bestemd voor de kerkbouw. Het gemengd koor zorg de voor 2400 gulden dankzij de ver koop van slaatjes en oliebollen. De jeugdvereniging maakte een paar honderd Chinese maaltijden klaar en verkocht die voor 3500 gulden. Het jongerenkoor bracht met een snerttocht 600 gulden bij elkaar. Daarnaast waren er nog veel initia tieven van vooral jeugdige leden, zoals het verkopen van zelfgemaak te kaarten, baddoeken met logo van de nieuwe kerk, zelfgemaakte ca deau-artikelen en borduurwerkjes. Voorts zijn er ook sponsortochten gehouden en kijkdozen gemaakt voor het goede doel. Een moeder- dagmarkt met o.a. verkoop van plantjes en zelf vervaardigde artike len bracht 5000 gulden op. Spontaan ontstond het idee voor een samenzangavond met de eigen or ganist Jaco Akershoek, waarvan een cd werd opgenomen, die ook weer het nodige kan opleveren voor de kerkbouw. Het RAC heeft zich als doel gesteld om in twee jaar 100.000 gulden bij elkaar te brengen, naast de collecte die regelmatig tijdens de zondagse erediensten wordt gehouden en an dere vrijwillige bijdragen van leden. „Op zich is die ton best een heel be drag, maar vergeleken met de kos ten van een nieuwe kerk, is het nog maar een beetje. We hebben echter bewust hoog ingezet. Dan heb je een uitdaging om naar toe te wer ken. En gezien de grote inzet van verschillende kanten ziet het er naar uit, dat de 100.000 gulden binnen de gestelde termijn gehaald zal wor den", aldus voorzitter Ad Quist. Tot nu toe is er 25 mille binnen en de grote verkoping van 9 september bij Van der Harst moet een belang rijke impuls geven om de ton te ha len. De grote tuin bij zijn woning zal een behoorlijk deel van de vrije tijd van oud-politieman M. Verkerke gaan opslokken. Verkerke kwam 1 april 1987 naar zegt hij terugkijkend. „Een uitda- Tholen als plaatsvervangend groeps commandant bij de rijkspolitie. Hij vervulde tot op dat moment dezelf de functie in de gemeente Reimers- waal. „Ik werd gevraagd om te sol liciteren en het zou een bevordering opleveren tot adjudant. Maar ik bieek pas nummer drie op de aanbe veling te staan. En tóch ben ik toen uitgekozen", vertelt hij. De Flak- keese landarbeiderszoon ging in 1964 naar de politieschool in Arn hem, deed de opleiding in één jaar tijd en kon vervolgens in Steenber gen aan de slag. Na drie jaar straat dienst werd hij uitgekozen om re chercheur te worden. „Dat was een redelijk begeerde baan, want het be tekende onder meer dat je een dienstauto kreeg en dat je zelf je werktijd kon indelen." De West- Brabantse gemeente was een goede leerschool, want daar speelde zich in die tijd vanalles af. „Er zijn di verse moorden gepleegd. Ik heb er het hele wetboek van strafrecht ge had." In 1976 volgde zijn aanstel ling als opperwachtmeester en post- commandant in Krabbendijke en vier jaar later werd Verkerke plaats vervangend groepscommandant. Zijn overstap naar Tholen heeft hij ervaren als een uitdaging en het was een leerzame en inspirerende tijd, ging omdat het één van de grootste groepen in Zeeland was. In alle dor pen waren toen nog politiemensen gestationeerd en dat is steeds meer gecentraliseerd in Tholen-stad." Dat proces op gang brengen, was leer zaam. Maar ook de contacten buiten de politie, zegt Verkerke. „Met ver enigingen en instellingen én met het bestuur. Je hoorde en zag dingen, had een bepaald doel voor ogen en dat inspireerde." Verkerke, die na verloop van tijd D. Coppoolse op volgde als groepscommandant, had wekelijks werkoverleg met burge meester Van der Munnik. „Daar be waar ik goede herinneringen aan. Het klikte meteen tussen ons en de samenwerking - als burgemeester was hij verantwoordelijk voor open bare orde en veiligheid - was prima. Hij stond altijd klaar als het nodig was, al was het in het holst van de nacht." Verkerke stelt dat hij in Tho len heel plezierig gewerkt heeft. „Met prima collega's en een kader waarop je kon bouwen. Dat liep voortreffelijk." Hij waardeert het dat op zijn afscheid in Goes dit nog aan de orde is gekomen en dat di verse collega's uit die tijd daar aan wezig waren. Waar Verkerke als commandant mee te maken kreeg, was de huis vesting in Tholen. Een tot bureau omgebouwde woning aan de Hof straat, later met een tweede woning uitgebreid en uiteindelijk nog met een portacabin, was het zenuwcen trum vanwaaruit de politie opereer de. Een wirwar van gangen en ver trekken. Maar het kostte jarenlang overleg en lobbyen eer er nieuw bouw mocht plaatsvinden. Toen de directeur van de rijksgebouwen dienst in het najaar van 1992 in de regio was, werd hij uitgenodigd om in Tholen een kijkje te komen ne men. „Zijn reactie was: Tjonge, wat is het hier een kippenhok. En daar moeten wij nou in werken, reageer de ik meteen", aldus Verkerke. Het gaf de doorslag, want een jaar later kwam er budget vrij voor nieuw bouw in Tholen (er was 2,5 miljoen nodig). Coppoolse deed al veel in het voortraject, maar de plaatsbepa ling en de begeleiding van de bouw kwamen uiteindelijk op het bord van Verkerke. „Het personeel is daar toen heel nadrukkelijk bij be trokken, want het was tenslotte hun werkplek." De politieman kwam er in die periode achter hoe bureaucra tisch het er bij de overheid aan toe gaat. „Terwijl ik zelf hou van me teen zaken doen." De opening op 19 mei 1994 werd onverwacht een hele happening. Demissionair minister van justitie Hirsch Ballin - die de opening verrrichtte - was volop in de IRT-affaire verwikkeld en dat zorgde voor een ongekend grote be langstelling van de pers. „Daar had ik veel plezier in", zegt Verkerke, die ook blij was met de enorme be langstelling van de inwoners voor de open dag waar veel werk van was gemaakt. Dat er uiteindelijk maar zo weinig agenten het bureau zouden bevolken, had hij niet kun nen voorzien. De reorganisatie waarbij in 1994 rijks- en gemeentepolitie werden samengevoegd en de regiopolitie Zeeland tot stand kwam, verliep niet zonder slag of stoot. De groep Tholen werd meer dan gehalveerd. Verkerke werd chef van de nieuw gevormde werkeenheid. „Ik was de enige in Zeeland die op zijn plaats bleef, waarschijnlijk dankzij de ver gevorderde nieuwbouw." De chef vertoefde uiteindelijk echter meer op het districtsbureau in Goes dan in het nieuwe onderkomen aan de Simon Lindhoutstraat. Dat stond Verkerke niet aan, maar op dat punt hield hij een onoverbrugbaar ver schil van mening met "zijn baas. „Een chef hoort bij zijn mensen te zitten, vind ik. Je moet hen kunnen ondersteunen en randvoorwaarden scheppen. Zeker bij zo'n ingrijpen de reorganisatie." Er zijn politie mensen die dat zes jaar later nog niet verwerkt hebben, weet hij. Het leidde ertoe dat Verkerke in augus tus 1995 stopte als chef van de werkeenheid Tholen. „Dat is best even een moeilijke tijd geweest, maar je moet consequent zijn", zegt hij. De politieman is blij dat er nu in de persoon van J. Radejewski weer een eigen chef in Tholen zit. Overigens denkt Verkerke dat de politie de moeilijkste tijd achter de rug heeft. „Op dit moment zijn voor Zeeland 89 mensen in opleiding en dat is heel erg hard nodig." De poli tie hoort in zijn ogen op straat. „Als je maar met een klein clubje bent, heb je daar je werk aan. Daarom heb ik een grenzeloos respect voor de mensen die nu in Tholen werken. Want het is krap, maar ik hoor niet al te veel klachten." Hij wijst erop dat door de reorganisatie behalve mensen ook taken bij de werkeen heden verdwenen: recherche, ver keer en vreemdelingenzaken zit nu in Goes. Verkerke hecht aan toe zicht op straat, de opvoedende taak die voor de politie altijd belangrijk is geweest. „We gaan de goede kant op, maar leggen de lat voor onszelf erg hoog. Vervolgens kun je niet al tijd waarmaken wat je hebt be- Anke en Jaap Roggeband-Nieuwenhuijzen tussen de baby's in kinderdagverblijf Puk en Muk. loofd." De wijkzorg is een stap in de goede richting. „Maar eigenlijk moet je zoiets binnen een half jaar gestalte geven, anders duurt het te lang." Terugkijkend is Verkerke vooral de zaak bijgebleven van twee vermoor de Chinezen die werden gevonden in een watergang langs de Kreekweg bij Oud-Vossemeer. „Een erg moei lijke zaak, waarbij de Chinese maf fia was betrokken. Het onderzoeks team van dertig mensen opereerde onder mijn verantwoordelijkheid. Dat je na anderhalf jaar toch nog de daders kunt vatten, is mooi." Als oud-politieman doet het hem ook goed wanneer hij leest, dat de dader van een verkrachting bij Wilhelmi- nadorp al na twee dagen in de kraag is gevat. „De politie moet handha vend en preventief bezig zijn, maar is er ook om boeven te vangen. Het is prima om daarin een rol te spelen, want de politie moet dienstbaar zijn aan de samenleving." De Tholenaar kwam vijf jaar gele den in Goes te werken, deed er een tijdje voorlichting en nam diezelfde functie negen maanden lang waar op het regiobureau in Middelburg. Ook viel hij drie zomers achter elkaar in op Schouwen-Duiveland als de chef daar met vakantie was. Hij werd aangesteld als adviseur van de dis trictschef - bevorderd tot inspecteur - en was in die functie vooral met beleid bezig. Ook de interne com municatie (onder meer zaken om trent beleid en werkafspraken) kwam op zijn bord, waarvoor een ei gen website beschikbaar was. En hij maakte deel uit van de redactie van het personeelsblad Deltagolf. Eén keer had hij nog nadrukkelijk be moeienis met Tholen en dat was bij het bezoek van de koninklijke fami lie aan Sint-Maartensdijk op ko ninginnedag 1996. „Ik was binnen het politiedistrict verantwoordelijk voor de perscontacten en werd daar om gebeld door de Rijksvoorlich tingsdienst om dat te regelen. Daar bij heb ik prima samengewerkt met gemeentevoorlichter Bakx." Het verliep op rolletjes, vindt de politie man. „Ik had niet gedacht dat dit werk me zo zou bevallen, want ik was altijd meer een man die bij het directe po litiewerk betrokken was", vertelt de Tholenaar over zijn staffunctie. Bij een op handen zijnde reorganisatie zou er voor Verkerke geen plaats meer zijn in de staf. Hij zou weer chef van een werkeenheid moeten worden. „Ik deed mijn werk nog al tijd met plezier, maar dat zag ik toch niet zo zitten. Temeer omdat ik weer terug naar school zou moeten en dan waarschijnlijk ook nog tot mijn 62e door zou moeten gaan." Er kon een gunstige regeling getroffen worden en zodoende stopt Verkerke nu met werken. Eigenlijk per 1 september, maar hij had nog zoveel verlofdagen staan, dat hij al op 22 juni afscheid nam. Zijn vrije tijd gaat hij onder meer gebruiken om een leesachter- stand weg te werken. „Ik lees erg graag, net als fietsen en wandelen." De tuin van 700 vierkant meter bij de woning in Tholen vraagt ook de nodige aandacht van de oud-politie man en zijn vrouw. Verder denkt Verkerke erover om een cursus En gels te gaan volgen en ook heeft hij een computer gekocht. En dan is er tenslotte het Smalstads mannenkoor, waarvan hij lid is. „Dat is een unie ke club. Ik moet er hard voor werken om mee te kunnen, maar we zingen een breed genre en dat is leuk." De vergrijzing is een probleem binnen het koor, geeft Verkerke aan: „We hebben dringend bassen en tenoren nodig." Het koor zette zijn afscheid luister bij en zong de vertrekkende politieman en diens gezin een speci aal lied toe. De losse podiumdelen (praktikabels) die in de gemeenschapscentra Meul- vliet in Tholen en de Wellevaete in Sint-Annaland gebruikt worden, moeten worden vervangen. De podia werden afgelopen jaar gerenoveerd vanwege de slechte staat. Maar dat is op een fiasco uitgelopen, omdat de nieuwe vlonders krom zijn getrok ken en hinderlijk lawaai en instabili teit opleveren. Uit op Tholen (dat veel van de podia gebruik maakt) verwacht problemen met de artie sten. B. en w. stellen daarom voor nieuwe, in hoogte verstelbare podi umdelen aan te schaffen. Beide cen tra hebben een oppervlakte van 40 m2 nodig. Dat kost in totaal 50.000 gulden. Vanwege het culturele sei zoen dat voor de deur staat, vragen b. en w. om het geld meteen beschik baar te stellen uit de post onvoorzien. Het bruidspaar Roggeband-Nieu- wenhuijzen uit Tholen was maan dagmiddag nog maar net in het huwelijk bevestigd, of ze zaten al dik in de kinderen. Niet dat de echtelieden zelf al kinderen had den, maar de 20-jarige bruid An ke Nieuwenhuijzen werkt als groepsleidster in het kinderdag verblijf Puk en Muk in Tholen. Ze werkt in de babygroep. Ou ders brachten samen met de kin deren dan ook een hulde aan het bruidspaar dat de baby's kwam opzoeken in Puk en Muk. Anke en haar 23-jarige echtgenoot Jaap Roggeband (in opleiding aan de politie-academie) stuitten op ere- bogen en veel rijst bij de ingang. Bij de groepsruimte was het ter rasje overdekt met een partytent. Daaronder zaten het bruidspaar en de kinderen. Van de baby's kregen de pasgetrouwden een boek met daarin de geschiedenis van henzelf, uitgebeeld door de (verklede) kinderen. Van de ou ders en het kinderdagverblijf kreeg het paar een grote babyfles met daarin geld. Met zang en tractaties werd het feestje com pleet. VERVOLG VAN VOORPAGINA past. De Tweede Kamer wacht echter te lang en heeft nog steeds geen wets wijziging doorgevoerd waardoor de negen middelen volgens de twee be windslieden niet langer kunnen wor den gebruikt. Pronk en Faber willen niet meer wachten en inmiddels zijn de landbouwspecialisten van de Tweede Kamer voor een spoedzitting teruggeroepen van het zomerreces. Een meerderheid van het parlement is namelijk vóór het toestaan van de ne gen middelen. „Ik weet niet of het al lemaal zoveel zal helpen", sombert Bijnagte. „Eerste helpt één of andere ambtenaar die nooit vanachter zijn bureau vandaan komt, een hoop be strijdingsmiddelen uit de roulatie. En vervolgens moet je werken met mid delen die niet of veel minder goed werken, waarvan je dan weer een ho gere dosering nodig hebt. En straks hebben die milieujongehs weer wei nig te doen en dan gaan ze eens kij ken naar het gebruik van de middelen. 'Oh, maar dat is veel te hard toegeno men. Daar moeten we maar eens wat aan doen', zullen ze dan zeggen." Een bezoeker vat het kort samen met de woorden: „Boertje pesten, dat is het." Het zijn onwaarschijnlijk kleine hoe veelheden. Er zijn verschillende dose ringen (afhankelijk van het middel en de teelt) die variëren van enkele grammen tot een paar liter per hecta re. Volgens vice-voorzitter W. Boo gaard van de studieclub gaat het vaak om een suikerklontje aan werkzame stof per hectare. „Je hebt het dan dus over een oppervlakte van 10.000 vier kante meter", zegt Bijnagte die zich een beetje ergert aan de gedachte als of landbouwers nonchalant om zou den gaan met bestrijdingsmiddelen. „Er wordt gesproken over schade aan het milieu. Door 'gif' dat in de sloot en het grondwater terechtkomt. Moet je eens nagaan: een paar gram per hectare! Bovendien kosten die midde len behoorlijk veel geld. Er zijn er van een paar honderd gulden per liter. Denk je dat een boer er dan op zit te wachten dat een deel daarvan in de sloot terecht komt? Hij zal er juist al les aan doen om ervoor te zorgen dat het terecht komt waar het moet zijn: in het gewas. Er worden geen enorme hoeveelheden bestrijdingsmiddel ge bruikt. Als hier iemand van de proef- boerderij op het veld komt, dan lijkt het net of hij een apotheek meebrengt. Hij moet heel fijne meetinstrumenten hebben om die minimale hoeveelhe den middel af te kunnen meten." Het spuiten van de verschillende do seringen in de proef op bijvoorbeeld de phloxen, gebeurt in de tweede en derde strook precies hetzelfde als in de eerste, maar dan telkens op andere plaatsen in de rij. „Je zou bijvoor beeld op een bepaalde plaats struc- tuurschade in de grond kunnen heb ben (een natte plek of zo). Dan blijft het gewas achter, maar dat komt dan niet door het beschermingsmiddel. Als je de plaatsen per strook wisselt, dan kun je die factoren uitsluiten", al dus Bijnagte. Overigens moet de proef met een middel drie jaar her haald worden op hetzelfde gewas en als er over die periode globaal dezelf de resultaten uitkomen, buigt een spe ciale commissie zich over de aan vraag voor een toelating van het middel op dat specifieke gewas. „Ze halen alles erbij. De proefresultaten, maar ook de chemische samenstelling van het product", zegt Bijnagte. „Uit eindelijk kan die commissie dan de fabrikant van het middel toestemming verlenen om op het etiket te vermel den dat het ook in dat bepaalde gewas kan worden gebruikt. En zo moet je handelen voor ieder gewas waarin je een middel toegelaten wilt krijgen." De secretaris geeft daarmee aan dat het een lange weg is voordat een be paald gewasbeschermingsmiddel op de markt kan komen. En dan hangt het nog van de fabrikant af of die be reid is voor de toelating te betalen. Het proefveld in Sint-Annaland is bij zonder omdat het 't enige is in heel Nederland. Het is bovendien heel ac tueel, nu minster Pronk negen midde len niet meer wil gedogen. Het zijn de resterende negen van een serie van 42. Al in 1993 was afgesproken dat deze middelen in 2000 van de markt zouden moeten verdwijnen. Eind vo rig jaar bleken er echter te weinig al ternatieven te zijn. De landbouworga nisaties, die vrezen voor de teelt van onder meer uien, drongen aan op een verlaging van het aantal te verbieden middelen tot 7. Dat lukte echter niet en het maximaal haalbare bleek een gedoogsituatie voor negen 'onmisba re' middelen totdat de wet was aange- Volgens Boogaard is het allemaal een politieke kwestie. „De Tweede Ka mer wacht gewoon te lang met het ne men van beslissingen. Aan gedogen hebben we niets. Het betekent dat Pronk heeft gezegd: We houden ons gewoon niet aan de wet. Maar als er iemand naar de rechter stapt? Die middelen hebben volgens de enige in stantie die daarover iets te zeggen heeft - het college voor toelating van bestrijdingsmiddelen (CTB) - geen toelating meer. De enige manier om dit op te lossen is dat een andere in stantie dan de CTB zich met de toela ting gaat bemoeien. Je krijgt dan een soort ambtelijke toelating van bestrij dingsmiddelen. Maar niet gedogen, want dat is geen beleid", aldus Boo gaard. Onder de negen middelen is onder meer Ramrod dat heel belang rijk is voor de uienteelt, maar ook in de bloemzaadteelt veel wordt ge bruikt. „Daarvoor zijn maar zeer wei nig alternatieven beschikbaar. We zoeken op ons proefveld al twee jaar naar een vervanger, maar die is moei lijk te vinden", zegt Boogaard. Een ander middel dat nu ter discussie staat, is Pyramin dat belangrijk is voor de bieten- en bollenteelt. Hier voor is inmiddels een geschikte ver vanger gevonden die echter nog toela ting moet krijgen voor deze teelten. Voor de bloementeelt (vaste planten) is ook Symasin van belang. Al met al gaan de landbouwspecialis ten van de Tweede Kamer op 22 au gustus vergaderen over een versnelde wetswijziging met betrekking tot de ze middelen. De voltallige Tweede Kamer stemt dan een week later over het voorstel en als het door de Eerste Kamer is goedgekeurd, wordt de nieuwe wet snel van kracht. Als alles loopt zoals gepland, tenminste. Hoeveel middelen die op het proef veld worden getest, uiteindelijk een toelating voor een bepaalde teelt krij gen, varieert sterk. „Het ene jaar ko men er drie tegelijk af en dan kun je soms twee jaar lang niets krijgen. Dat is moeilijk te zeggen. Maar het is wel zo dat ongeveer 1 op de 10.000 stof jes die ze bij fabrikanten ontwikkelen, het proefveld haalt. De rest verdwijnt zo in de prullenbak", zegt Boogaard die aanmerkelijk minder optimistisch is over een nieuwe wet op korte ter mijn. Als het dit jaar nog gebeurt, dan zou ik het snel vinden."

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 3