Onkruid tussen de speldeknopjes en de bestrijding wordt moeilijker Overeenkomst voor 280 huizen Stadszicht Koppcjan neemt Albert Heijn over Fietsers uit smalstad pakken de prent Proefveld zaadteelt wordt van nog groter belang f\-2> AL 55 JAAR DÉ THOOLSE COURANT Provincie geeft 6600 gulden voor schoonmaakactie Thoolse scholen Quist neemt schoenwinkel in Zwolle over Acrobungee en open kerk in Sint-Annaland Donderdag 10 augustus 2000 56e jaargangjoo.J8__ Het enige proefveld voor onkruidbestrijding in de bloemzaadteelt in Nederland ligt in Sint-Annaland en door de recente ontwikkelingen met betrekking tot be strijdingsmiddelen is het weer heel actueel geworden. Minister Pronk van milieu en staatssecretaris Faber van landbouw willen negen belangrijke bestrijdingsmiddelen definitief in de ban doen. Voor de deelnemers aan het proefveld betekent dat een strop, maar aan de andere kant ook weer werk aan de winkel om op zoek te gaan naar alternatieven. Zaterdag was het open dag op het proefveld aan de Veilingweg en met fraai zomers weer, kwam er nog heel wat publiek op af. Onder een kwartje Projectontwikkelaars vormen aparte b.v. De commissie gemeentelijke ontwikkeling bespreekt maandagavond voorstellen om een overeenkomst aan te gaan met de Gereformeerde Gemeente Tholen en met Stadszicht b.v. voor de nieuwe woonwijk ten noorden van de Postweg in Tholen. Tussen de voormalige boom kwekerij van de fa. Van den Berge en café de Tol komen 280 huizen en een kerk. Werk voor Hommel Kerkbouw Markant punt Deze week Prijzen Molenvlietsedijk Sint-Philipsland krijgt Meermarkt J. Koppejan van de Spar supermarkt uit Sint-Annaland heeft Albert Heijn in Sint-Philipsland overgenomen. Hij houdt zijn winkel in Sint-Annaland gewoon aan en gaat in Sint-Philipsland verder onder de naam Meermarkt. Verbouwing Met volop zonneschijn, maar een stevige wind be gon dinsdagavond de fiets- meerdaagse in Sint-Maar tensdijk met een record aantal van 88 deelnemers. Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: http://www.tip.nl/users/eendrachtbode Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 28,50 per halfjaar, 52,25 per jaar, per post 72,05 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,50 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. De stichting Mens, milieu en werk van initiatiefnemer P.J. Huysse krijgt uit het provinciaal milieu fonds 6600 gulden subsidie voor het opruimen van zwerfafval in de ge meente Tholen. Hiervoor worden de leerlingen uit de bovenbouw van al le basisscholen benaderd. Het pro vinciaal bestuur van Zeeland is overtuigd van het nut van dit project. „Kinderen, ouders en leerkrachten worden zich op deze manier bewust van de problematiek van zwerfvuil. De actie is echter onvoldoende om te voorkomen dat nog zwerfvuil ont staat, maar levert wel een bijdrage aan het bewustworden van de mi lieuproblematiek." De inmiddels in IJzendijke gevestig de stichting (Huysse woonde voor heen in Scherpenisse) krijgt 2600 gulden voor organisatiekosten en drie gulden per kind/leerkracht/vol wassene met een maximum van vierduizend gulden. De provincie is bereid om een voorschot van tachtig procent of 5280 gulden te betalen. Gedeputeerde staten verbinden aan de subsidie de voorwaarde, dat ook de gemeente Tholen met geld over de brug komt. De provincie wil voorts de schriftelijke opgaven van de scholen zien met het aantal deel nemende kinderen en leerkrachten of andere volwassenen. De Thoolse schoenhandel Quist heeft in Zwolle een grote schoen winkel overgenomen, het daar al vijftig jaar gevestigde bedrijf Kris- man met zeven personeelsleden. Quist is er blij mee. „Krisman is een gevestigde naam in Zwolle. We hebben het niet gezocht, maar zoiets komt op je weg. En het biedt ons zeker mogelijkheden, zoals het voordeel van de grotere inkoop kracht. In Zwolle zijn er totaal der tig schoenwinkels, maar de vesti ging daar is groter dan onze winkels in Tholen en Sint-Maartensdijk bij elkaar", zegt Ad Quist uit Tholen. Voor Quist betekent de overname in Zwolle de zesde winkel. Ad Quist is eigenaar van de schoenenzaak in Sint-Maartensdijk. Zijn vader runt de winkel in Tholen (opvolging door zoon Erik Quist is in voorbe reiding). In Numansdorp leidt Her man Quist het bedrijf en in Halste ren Jan Quist. De zaak in 's Gravenpolder is eigendom van Mart Kot. De nieuwe zaak in Zwolle is overgenomen door Ad Quist en Mart Kot. Krisman kende Quist als collega en benaderde de Thoolse ondernemer toen hij als gevolg van een auto-ongeluk genoodzaakt was te stoppen. Hoewel het op flinke af stand van Tholen is, pakte Quist de mogelijkheid toch aan. „Met de mo derne communicatiemiddelen kun je tegenwoordig veel doen. Ik neem de trein vanuit Bergen op Zoom naar Zwolle en werk in de trein op mijn laptop. En met een bedrijfsleider daar kun je de zaak op afstand toch goed sturen. Door de groei van onze bedrijven kom ik nauwelijks meer aan schoenen verkopen toe. En voor de administratie heb ik inmiddels ook een assistent in de persoon van Mart Kot", aldus Ad Quist. Hoewel de schoenenzaken elk een aparte ei genaar hebben met een eigen collec tie, wordt de inkoop gezamenlijk ge regeld. Bezoekers bekijken het fleurige proefveld aan de Veilingweg. Achteraan secretaris L. Bijnagte en zijn zoon. In het midden (wit overhemd geeft vice-voorzitter W. Boogaard uitleg over de diverse planten op het stuk land, pal achter zijn bedrijf en woning. Het proefveld ligt er schitterend bij club geeft uitleg: „In het proefveld onder een stralende augustuszon. In tegenstelling tot vorig jaar, toen het weer minder goed was en de braderie van Sint-Annaland publiek wegkaap te, is het nu een ideale dag voor de openstelling van het proefveld achter de woning en het bedrijf van W. Boogaard, vice-voorzitter van de stu dieclub voor groente- en bloemzaad- teelt 'Eiland Tholen'. Er zijn nu rede lijk wat bezoekers die komen kijken. Bestuursleden van de studieclub lo pen rond om tekst en uitleg te geven. De meeste bloemen staan nu ook in bloei. Een fraai gezicht. Het oranje geel van de goudsbloemen, het blauw van de vergeet-mij-nietjes, het wit van het gipskruid en de bonte kleuren van de leeuwebekken en de violen. Op vallend zijn de her en der verspreide kale plekken waar miezerige plantjes groeien of soms zelfs helemaal niets. Secretaris L. Bijnagte van de studie- staan zo'n dertig soorten bloemen in rijen naast elkaar. Wat we hier op het proefveld doen, is onderzoeken of on kruidbestrijdingsmiddelen die voor andere teelten in de landbouw zijn toegelaten, ook goed te gebruiken zijn voor bepaalde bloemteelten. Normaal gesproken mag zoiets niet. Een teler mag niet zomaar elk middel op iedere plant gebruiken. Alleen als het middel voor die teelt een zogenaamde toela ting heeft (die staat op het etiket) mag het gebruikt worden. We hebben in het begin hard moeten knokken om ontheffing te krijgen voor dit proef veld, maar het is toch gelukt. Mede doordat we samenwerken met de offi ciële instanties. Het spuiten gebeurt hier door mensen van de proefboerde- rij De Rusthoeve", vertelt Bijnagte. „Dwars op de rijen wordt in stroken een aantal middelen gespoten. Zo kun je per middel zien, hoe het in de di verse gewassen werkt. Daar wordt een rapportage van gemaakt, maar omdat het om nog niet toegelaten middelen gaat, worden die resultaten niet gepubliceerd. De kale plekken die je in de gewassen ziet, betekenen dat het bestrijdingsmiddel daar niet alleen het onkruid, maar ook de te te len planten heeft aangetast. Daar hoef je dus niet verder op te onderzoeken. Maar de middelen waarbij het gewas goed staat, kunnen in aanmerking ko men voor een nadere proef." Er staan dus nogal wat verschillende planten op het proefveld. Volgens se cretaris Bijnagte komen er vrijwel geen nieuwe soorten bij in Tholen. De grootste teelt is die van violen. De be stuursleden van de studieclub hebben een blad bij zich met daarop de La tijnse namen van de bloemen. Soms zijn die nagenoeg gelijk aan de naam waaronder ze bij het grote publiek be kend zijn: viola (viooltje), phlox, lu pine, dahlia en papaver bijvoorbeeld. Soms is de Latijnse naam ook vrij be kend, zoals bij de goudsbloem die of ficieel calendula heet. En dat is weer bekend van onder andere de gelijkna mige zalf. Maar wie weet welke ver trouwde plantjes er schuilen achter namen als anthirrhinum (leeuwebek), myosotis (vergeet-mij-niet), Oenothe ra (theunisbloem) en mesembryant- hemum (ijsbloem)? Eén ding is zeker, al deze planten hebben op het veld last van onkruiden zoals klein kruis- kruid en brandnetel. Onkruidbestrij ding is volgens Bijnagte vooral in de beginperiode belangrijk. „Als de plantjes nog piepklein zijn, zijn ze ook het kwetsbaarst. Het zijn nog maar speldeknopjes als ze boven ko men. En dan moet je al kunnen zien wat er onkruid is en wat niet. Onkruid is ook veel gemakkelijker te bestrij den als het klein is; zeg maar als het nog onder een kwartje past. Als het niet meer onder een rijksdaalder kan, dan ben je eigenlijk al te laat." Onkruidbestrijding is per teelt ver schillend. Het ene middel werkt in violen prima, maar kan voor phloxen een ramp betekenen. Als een middel voor bepaalde teelten goed lijkt te werken, wordt er een grotere proef mee gehouden. Bijnagte kuiert over het proefveld, naar een flink stuk dat helemaal ingezaaid is met phloxen. Zo op het eerste gezicht een egaal veld waar geen bijzonderheden te constateren zijn. „Dit zijn drie stro ken van vier rijtjes. En die stroken zijn weer in een aantal vakken ver deeld. In zo'n strook wordt per vak wel hetzelfde middel gespoten, maar in verschillende verhoudingen en met verschillende tussenpozen. Het kan namelijk zijn dat twee keer spuiten met een paar gram middel per hecta re, net zo goed werkt als één keer dertig gram bijvoorbeeld. Dan be spaar je kostbaar middel en het is nog beter voor het milieu ook", zegt Bij nagte. /IE VERDER PAGINA 3 Het is al vele jaren geleden, dat de fa. Van den Berge het woonhuis met bedrijfspand en grond verkocht aan dhr. A. den Boef ten behoeve van de kerkbouw door de Gereformeerde Gemeente. Het kerkbestuur nam de grond vervolgens over en verkocht een deel aan makelaar Minnaard in Goes en aannemer Hommel uit Oud-Vossemeer. De fam. Christiaanse had daarnaast grond, die verkocht werd aan project ontwikkelaar Development Coordi nation uit Deventer. Verder had de gemeente door overname van perce len van de fam. Moeliker eigendom men in het toekomstige bestem mingsplan. Voor het overleg met de verschillen de partijen schakelden b. en w. inge nieursbureau DHV in, maar ook dat kreeg de diverse belanghebbenden niet zomaar op één lijn. Het vergde allemaal heel veel tijd, tot ongenoe gen van de Gereformeerde Gemeen te, die met smart op de nieuwe kerk wacht. De projectontwikkelaars blijken el kaar nu gevonden te hebben in de oprichting van een speciale vennoot schap, Stadszicht Tholen b.v. Deze onderneming draagt de grond na mens de eigenaren, waarvan vol machten verkregen zijn (Minnaard/ Hommel en Development Coordina tion), gefaseerd aan de gemeente in eigendom over. De gemeente geeft Stadszicht b.v. (dus de Oud-Vossemeerse aannemer Hommel) opdracht alle gronden in het gebied bouw- en woonrijp te maken. Vervolgens verkoopt de ge meente volgens de overeengekomen fasering de bouwrijp gemaakte gronden aan Stadszicht Tholen b.v.. Vervolgens realiseert deze onderne ming op deze gronden het afgespro ken aantal en de afgesproken soor ten huizen en maakt de gronden woonrijp. Stadszicht krijgt alle inge brachte grond terug van de gemeen te. Het grootste deel van de toe komstige woonwijk wordt dus projectmatig bebouwd in de vorm van rijenbouw en geschakelde bouw aan de hand van de beeldkwaliteits- kaart. Aan de buitenkant van het plan ko men op de gemeentegrond (vanaf Moeliker aan de Ten Ankerweg tot aan Meulvliet, dus langs het sport veld van Tholense Boys) 10 tot 12 vrijstaande huizen op wat ruimere kavels. Hier kunnen particulieren hun plannen verwezenlijken, buiten de projectontwikkelaars om. Of de ze percelen via loting aan de man of vrpuw gebracht worden, is nog niet duidelijk. In Buitenzorg en de Muij- epolder is dat wel gebeurd, maar de gemeente heeft nog genoeg bedenk tijd gezien de lange duur van de be stemmingsplanprocedure. Met de Gereformeerde Gemeente zal een overeenkomst worden gesloten die het mogelijk maakt een kerkge bouw te verwezenlijken plus een par keervoorziening, binnen de contou ren van plan Stadszicht. B. en w. zijn van plan om de kerkbouw via een zo genaamde artikel 19 procedure naar voren te halen, want de hele procedu re voor het bestemmingsplan Stads zicht moet nog gevoerd worden. Dat betekent een hoorzitting voor belang hebbenden, de officiële tervisieleg- ging met mogelijkheid om bezwaren in te dienen, behandeling in de com missie en tenslotte vaststelling door de gemeenteraad. Het kan nog wel twee jaar vergen voor dat alles rond is. „Maar de belofte is, dat ze ons voor trekken", zegt ds. C. de Jongste van de Gereformeerde Gemeente. Via een artikel 19 procedure kan dat for meel ook. De predikant is er blij mee. „Eindelijk, na zoveel jaren gaat het dan toch gebeuren. We gaan nu snel naar de aanbesteding toe en hopelijk kunnen we eind dit jaar nog begin nen. Het bestek wordt nog uitge werkt." Ds. De Jongste zou zijn kerstpreek in december 2001 graag in de nieuwe kerk willen houden, want tijdens die dienst is het extra druk en dan zou het grotere aantal zitplaatsen zeer wel kom zijn. „Maar dan moet alles mee zitten", realiseert de predikant zich. Hij vindt het al een goed teken, dat alle betrokken partijen na zoveel ja ren - er wordt al een jaar of vijftien gepraat over de kerkbouw - een ak koord hebben bereikt. „Iedereen kijkt nu dezelfde richting uit en dat was niet eenvoudig, want het gaat om een behoorlijk ingewikkelde construc tie." Per 1 januari telde de Gereformeerde Gemeente Tholen 587 belijdende le den en 494 doopleden, totaal 1081 mensen. Naast de kerkdiensten op zondag zijn er kleinere ruimten nodig voor de negen catechisatiegroepen, tien jeugdverenigingen en zangkoren en meer dan tien commissies en be sturen. De nieuwe kerk met 1250 zit plaatsen aan de Postweg wordt een echte Valk-kerk met de banken in een halve cirkel rond de kansel. Door zijn ligging en architectuur zal de kerk een markant punt vormen aan een be langrijke toegangsweg in Tholen, de Postweg. De welstandscommissie heeft het ontwerp positief beoor deeld. ZIE VERDER PAG IN Vertrekkende inspecteur M. Verkerke heeft respect voor politiemensen die in Tholen werken Gemeente onderzoekt mogelijkheden voor drie tot tien windmolens Sint-Maartensdijk is dik tevreden over fraaie braderiedag Poortvlietse vrachtwagen chauffeurs moeten voortaan in Scherpenisse parkeren 'Eeuwig vuur' van General Electric voor drie weken gedoofd Schippers wachten vol ongeduld op uitbaggeren haven Sint-Philipsland Braderie-organisaties krijgen te maken met strakkere regels Tholenaar Cornelis Vermuyden maakte vruchtbare akkers van Engels moerasgebied DIERBAAR IS MU DE VRIEND, MAAR MU KAN OOK DE VUAND BATEN: TOONT DE VRIEND MU WAT IK KAN, LEERT DE VUAND WAT MU PAST Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Op de braderie die zaterdag in Sint- Annaland wordt gehouden, is er op de Ring de mogelijkheid om 'acro bungee' te doen. Aan een 8 meter hoge stellage worden de deelnemers aan twee elastieken gebonden waar na ze dan al stuiterend hun kunsten kunnen vertonen. Behalve de onge veer negentig kramen van midden standers en verenigingen, is in de Brugstraat ook het OLAZ aanwezig met voor de jeugd een troep-op- ruimquiz en theater. Op het Haven plein is een kermis neergestreken en de jeugd die een ritje op een pony wil maken, kan daarvoor in de Ooststraat terecht. Aan de binnen zijde van de Ring is er kinderbrade rie. De jeugd kan hier zelf spulletjes verkopen (opgave vooraf is niet no dig). De Hervormde kerk is deze dag van twee tot vijf uur geopend. Om half drie speelt organist Lené de Graaf en om vier uur is er een optreden van Ars Musica onder lei ding van Paul Heijboer. Bij streek museum De Meestoof zijn er diver se activiteiten zoals palingroken, paarden beslaan, een curiosamarkt en een klei-workshop voor kinde ren. De braderie zelf duurt van tien tot negen uur. Van de kleur-/bouwplatenwedstrijd ter gelegenheid van de reconstructie van de Molenvlietsedijk zijn er ook op basisschool de Kraal drie prijzen gevallen. Berthe Wonnink was de winnares bij de onderbouw, Sjoerd Heestermans in de middenbouw en Merel van Dort in de bovenbouw. Op de Regenboog waren de win naars: Bianca Lensen uit groep 2a, Denny Bosmans uit groep 4 en Maarten Verkamman uit groep 7. Eerder zijn al de prijswinnaars van de Eben Haëzerschool en Ter Tolne gepubliceerd. Ze ontvingen alle maal een rugzak. Koppejan is blij met de overname. „Ik was er al even mee bezig. Het is prachtig in de buurt en ik kan in Sint-Annaland blijven wonen en daar ook mijn bestaande winkel aanhouden. Ik heb tien jaar in Sint- Annaland mijn kost mogen verdie nen, maar voor de toekomst van ons gezin en in het bijzonder mijn zoon Sander is de toevoeging van een tweede supermarkt een mooie stap. In Sint-Philipsland valt er meer omzet te halen dan in een buurtsuper en om sterker in de markt te staan, is deze schaalver groting welkom." De nieuwe eigenaar verzekert, dat de inwoners van Sint-Philipsland de winkel aan de Achterstraat over een aantal maanden niet meer zul len herkennen. „Sint-Philipsland krijgt echt een hele moderne, prachtige supermarkt die aan de ei sen van deze tijd voldoet. Met een nieuwe formule, een compleet nieuwe inventaris en de nieuwste uitstraling van de Meermarkt zullen we ons over een paar maanden pre senteren. Verse producten en een prachtige presentatie zijn de sterke kanten van de nieuwe aanpak." Vrijdag zette Koppejan zijn handte kening onder het koopcontract. Vanaf maandag 28 augustus zwaait hij de scepter in Sint-Philipsland. In verband met de overname gaat de winkel dan een paar dagen dicht, maar vervolgens gaat Koppejan zo snel mogelijk open. Over ongeveer twee maanden volgt er een langere sluiting voor een ingrijpende ver bouwing. Het magazijn wordt klei ner en de winkel groter. „Er komt een bloemen- en een plantenhoek en meer diensten zoals bijvoor beeld het inleveren en afhalen van kleding voor de stomerij. Bij de kassa's komen servicebalies met o.a. sigaretten, maar geneesmidde len gaan we niet doen. Er is in Sint- Philipsland een drogisterij en hoe meer er weggaat aan voorzienin gen, hoe slechter het voor een ge meenschap is. We hebben elkaar nodig", aldus Koppejan. Hij is echter vast van plan om de vernieuwde supermarkt fris en sterk in de Sint-Philipslandse markt te zetten. „In Sint-Annaland heb ik in de loop der jaren geleidelijke aan allerlei aanpassingen doorgevoerd, in Sint-Philipsland doen we dat over een paar maanden compleet en heel grondig." De aan de supermarkt in de Achter straat verbonden slijterij blijft ook bestaan, zij het onder een andere naam dan Gall en Gall omdat die tot het Albert Heijn-concern be hoort. Voor A.P. van der Est wordt met de verkoop van zijn Sint-Philipslandse supermarkt weer een hoofdstuk af gesloten. Eerder verkocht hij zijn bakkerij op het industrieterrein aan schildersbedrijf Geluk en nu draagt hij ook de supermarkt aan de Ach terstraat over, die vanaf 1982 onder de naam Albert Heijn werd ge voerd. Hij houdt nu alleen de vesti ging van Albert Heijn aan de Kot- terstraat in Tholen nog over, maar daarvoor bestaat al vele jaren een nieuwbouwplan aan het Slachtveld in Tholen. Vanaf de start aan de Haven reden ze via de Westpoort het Galgepad op naar Gorishoek, over de dijk langs het gemaal bij de Schelp- hoek richting Poortvliet of - voor de deelnemers aan de 25 km - eerst nog naar de Ketting- en Vrouwendijk in Tholen. Het be stuur van het evenementencomité smalstad was blij met de goede deelname: 35 fietsers voor de 25 km en 53 op de 15 km. „Tot nu toe was 66 het hoogste aantal, dus met 88 zitten we in de lift", vertelt voorzitter Koos de Feijter. „We hebben wat zitten schuiven met de datum. Verschillende keren heb ben we het later in augustus ge daan, maar dit pakt goed uit. Er is leuke animo voor." In de laatste week van de schoolvakantie maakt bibliotheekdirecteur A. Niederer al reclame om weer te gaan lezen. Hij heeft zes dames in witte T- shirts gestoken met het opschrift 'Lezen is heerrrlijk'. Maar de di recteur laat het fietsen aan ande ren over, hoe heerlijk de 88 deel nemers dat ook vinden. Ze rijden langs de Oosterschelde, passeren bloemenvelden, zien grazende koeien en dorsende boeren. Behal ve rustige polderwegen moet soms ook een rotonde of de provinciale weg gekruist worden. Jan Oude- sluijs heeft de route uitgezet, waarop geen controlepost te be kennen is. Maar op zes plaatsen is een foto aangebracht die onder deel uitmaakt van een prijsvraag, zodat de controle gelijk gewaar borgd is. Het thema van de fiets- If C Goedgemutst rijden deze dames op de Noordhoekseweg bij Poortvliet op de terugweg naar Sint-Maartensdijk. meerdaagse is 'Pak de prent.' Van maken - goed geraden te hebben: Ravensteijn; 5. burgemeester Nuis; rit. Wie alle achttien foto's van be de 88 bleken 64 fietsers alle zes 1. Kwik, Kwek en Kwak; 2. Wins- 6. dorpsomroeper Gatze de Moed. kende lokale, nationale en interna- foto's - die afgeplakt waren om de ton Churchill; 3. Peter de Rooij, Ook gisteren en vanavond, waren tionale mensen goed heeft, maakt oplossing een beetje moeilijker te dirigent Euterpe; 4. wethouder en zijn zes foto's onderdeel van de kans op een fietscomputer.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 1