'Een hobby is het nog niet, maar het zit er wel erg dicht tegenaan' Thools klantenpanel negatief over bussen Kans klein op bouw stal Roolandseweg 'Het is gezellig, je moet niet denken datje hier rijk wordt' Van hondenhok tot grabbelton op vrijmarkt camping De Zeester Donderdag 3 augustus 2000 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Ze heeft een album met 110 kleurenfoto's over de voor bereidingen en de optocht van de viering van 400 jaar Stavenisse vorig jaar. Toen anderen de foto's onder ogen kregen, moest ze er 130 bijbestellen. Ze maakte ook op namen van het dorp voor de website van de nieuwe stichting Actief Stavenisse. De 36-jarige Ouke Hoede- maker stelt zich bij het maken van foto's een bepaald doel. Het is bijna een hobby geworden. Ouke Hoedemaker (36) wil met kleurenfoto's dorp Stavenisse promoten Onvoldoendes op vrijwel alle punten De Thoolse leden van het klantenpanel dat zich heeft ge bogen over de kwaliteit van het openbaar vervoer in de gemeente, zijn niet tevreden. Op vrijwel alle punten (be halve service en klantvriendelijkheid) scoorde het open baar vervoer een onvoldoende. Het klantenpanel is door de provincie bij elkaar gezocht om de kwaliteit van het openbaar vervoer te kunnen verbeteren. Aanpassingen aan auto uit WVG-pot Om de sfeer Bodemonderzoek Peuterspeelzaal Gezellig Dienstregeling Mooiste plek Aantal werklozen is met 37 gedaald Andere vervoerder BBA zoekt koper Educatief centrum bij 't Lamsoortje krijgt ton subsidie Milieuvergunning aangevochten Raad van State Moet voor een varkensstal met een koeldeksysteem eerst een grondwatervergunning zijn afgegeven voordat een milieuvergunning wordt verleend, of niet. Die kwestie speelt rond het bedrijf dat de maatschap Daandels uit Heeswijk-Dinther wil realiseren aan de Roolandseweg bij Oud-Vossemeer. Overigens is de kans dat de stal er komt, naar verluidt bijna nihil omdat bedrijf en grond aan een ander verkocht worden. Het weer hield zich vrijdag goed. Dat was al een groot pluspunt voor de vrijmarkt op camping De Zeester in Scherpenisse die elk jaar wordt gehouden. Tussen de toer- en stacaravans boden campinggasten en standhou ders van buiten de camping hun spulletjes aan. Voor sommige gasten was het de eerste keer dat ze hun twee dehands waren verkochten. Ouke knipte op 30 april vorig jaar deze foto na het ontbijt op het Van der Lek de Clercqplein op het moment dat Adrie Moerland (midden) staande aan zijn pijp lurkt terwijl zijn broer Martin (links) en zwager Toon van Haaften (beiden met hetzelfde overhemd, vest en pet) ongewild voor symmetrie zorgen in het beeld. Fotograferen is wijdverbreid. Voor de meeste mensen blijft het beperkt tot vakantiekiek jes, verjaardagen of andere hoogtepunten in iemands le ven. Maar een aantal mensen doet meer met hun camera. Ze maken er bijzondere opnamen mee. Willen een sprekende fo to met veel contrast. Zoeken een bijzonder onderwerp om uit te lichten. Leggen sfeer vast op de plaat. Wachten een geschikt moment af of gebrui ken het fototoestel om er een verzameling mee op te bou wen. De toepassingen zijn le gio. Een korte serie over foto grafie. „Toen we met de stichting bezig waren een website op te zetten, kwamen we erachter dat er geen ge schikte foto's waren van Stavenisse. Ik ben toen op stap gegaan en heb een hele serie van het dorp gemaakt. Van de ruim 50 foto's op de site is ongeveer 80 procent van mij." De bedoeling van de site op internet is om Stavenisse 'wat meer te pro moten'. Hoedemaker is secretaris van de stichting en voelt zich nauw betrokken bij het dorp. „Eerst was er het comité voor de viering 400 jaar Stavenisse. Daar is de stichting uit voortgekomen die festiviteiten organiseert. En een van de zaken was ook om een site te maken. Ver schillende mensen hebben daarvoor materiaal aangeleverd. Hoofdzake lijk nieuw werk. Ik heb geprobeerd om opnamen te maken die niet alle maal lijken op de standaardfoto's van oude ansichtkaarten." Hoedemaker stapte daarvoor bij voorbeeld een tuin binnen om van uit een andere hoek een straat of ge bouw te kunnen fotograferen. Zo stond ze bij de huisarts in de tuin om het woonzorgcentrum Elenahof aan de Poststraat te kieken, maar ook in één van de volkstuinen die het dorp rijk is, achter de Poststraat en bij de Oudelandsedijk. „Maar ik denk nooit lang na over een foto. Het is knippen en klaar. Vorig jaar mei hadden we foto's nodig voor het comité. Ik ben toen een rondje Stavenisse gaan doen. Met een op dracht dus. Dat doe ik ook wanneer ik op vakantie ben. Ik stel mezelf een doel. Ik ben nu bezig om een paar foto's van Vlieland uit te zoe ken voor aan de muur in mijn kamer hier. Ik kom daar vandaan en heb daar ook een tijd rondgelopen om mooie plekjes vast te leggen. Plek jes waar de meeste toeristen om heen lopen." Varkens Nee en acht inwoners had den bij de Raad van State beroep aangetekend tegen het besluit van de gemeente om Daandels de mi lieuvergunning te verlenen. (De cember vorig jaar zijn 995 be zwaarschriften bij de gemeente ingediend tegen het plan voor een stal met 4512 varkens). Namens hen voerde iemand van de organi satie Het Groene Schild - onlangs op de zitting in Den Haag - aan dat Daandels eerst een vergunning van de provincie had moeten hebben om grondwater op te pompen voor zijn koeldeksysteem, alvorens het gemeentebestuur een milieuvergun ning had mogen verlenen. Want an ders zou de grondwaterwet worden overtreden. De gemeente was het daarmee niet eens. Een overtreding ontstaat pas als het bedrijf gaat functioneren en er grondwater wordt opgepompt zonder dat daar- voor een vergunning is verleend, betoogde ambtenaar mevrouw Her- togs. De enige koppeling die be staat, is dat de bepalingen in de mi lieuvergunning. niet in strijd mogen zijn met de grondwaterwet. Volgens de bezwaarmakers zijn de lozings voorschriften in de vergunning niet toereikend. Maar de gemeente be strijdt dat. Ze zijn identiek aan die in een andere vergunning voor een stal met een soortgelijk systeem en dat is door de adviseurs van de Raad van State in orde bevonden. Bezwaren ten aanzien van geluids- en stankoverlast waren er ook. Bij na dezelfde geluidsvoorschriften als voor een stal aan de Sluisweg in Anna Jacobapolder zijn gehanteerd, maar die zijn destijds door de Raad van State verworpen, betoogde de man van Het Groene Schild. Vol gens mevrouw Hertogs zijn er geen problemen met het dichtstbijzijnde huis op 220 meter, bovendien is er ervaring met soortgelijke aanvra- Het gemeentebestuur legt er zich bij neer dat collectief vervoer niet voor iedereen met een handicap een ade quate oplossing is. Daarom komt er de mogelijkheid om via de wet voor zieningen gehandicapten (wvg) een vergoeding te verstrekken voor het aanpassen van de eigen auto. Iemand In de serie over Vlieland vallen de landschappen op. Duinpartijen met kreken en plassen. Veel blauwe hel dere luchten. Vol vogels vaak: meeuwen, eidereenden en ganzen. Maar ook een aalscholver van heel dichtbij. Heel scherp zodat de teke ning in de veren goed te zien is. Met de telelens genomen? „Nee, het beest kon niet meer vliegen. Ik lag er gewoon voor." Voor de serie over Vlieland was ze zes uur op pad. In het mapje met fo to's zitten vijf opnamen van de vuurtoren van het eiland. Eentje moet aan de wand, vindt ze. Maar welke weet ze nog niet precies. Ook op haar werk loopt ze regelma tig met haar camera rond. Bij spe ciale gebeurtenissen. Ouke is zorg- bemiddelaar bij de stichting Groen- huijsen in Roosendaal waar 12 ver pleeg- en verzorgingshuizen onder vallen. Samen met 6 collega's houdt ze zich bezig met het plaatsen van mensen in deze instellingen en doet ze aan 'wachtlijstbegeleiding'. „Op verzoek heb ik een keer een se rie gemaakt op een van de afdelin gen toen er carnaval werd gevierd. Het gaat mij dan om de sfeer." Iets dergelijks deed ze ik ook bij de 40-jarige bruiloft van haar ouders: „Ik moet wel een doel hebben. Ik ben niet iemand die altijd zijn foto toestel bij zich heeft." Voor Ouke zijn foto's 'gewoon leuk'. Loopt ze langs een fotowin kel, dan stopt ze altijd voor de etala ge om te kijken wat er hangt. „He laas zijn het meestal bruidsre portages. Ik zou wel eens een mooie serie van de natuur willen zien. Of willekeurige mensen in hun doen en laten. Niet zo geposeerd. Daar houd ik niet zo van." Als ze personen kiekt, dan het liefst zo dat de mensen het niet in de ga ten hebben. „Dat is ook een van de redenen waarom ik zo snel klik en mijn camera op volautomatisch staat ingesteld. Als ik veel tijd moet gaan besteden aan het instellen van de camera, dan is het moment weg. Dan gaan mensen ernaar zitten. Dan bepalen ze hun houding ernaar en zijn ze niet meer spontaan." Op de foto's van Stavenisse voor de website komen dan ook niet veel mensen voor. Het zijn landschappen met akkers, vergezichten vanaf de zeedijk met zee, water en wolken, maar ook straatopnamen. Met de kerk, het voormalige gemeentehuis, gevels met leibomen in de Voor straat en de haven met de molen. „Dat kan niet missen natuurlijk." gen voor de Oudeweg in Sint-Phi- lipsland en de Annavosdijk in Sint- Annaland. Ook de stankhinder blijft volgens de gemeente binnen de norm en er is daarbij gekeken naar de invloed van zowel het be drijf van Goense, als dat van De Hond op 835 meter. Omdat twee van de acht bezwaarmakers niet eerder bij de gemeente tegen de vergunning beroep aantekenden, moeten zij volgens mevrouw Her togs niet-ontvankelijk worden ver klaard. De Raad van State doet over enkele weken uitspraak. Op de zitting was de maatschap Daandels overigens niet vertegenwoordigd en ook diens raadsman mr. J. van Groningen ont brak zonder opgaaf van reden. De jurist was wegens vakantie niet voor commentaar bereikbaar. Een extra bodemonderzoek om de beginsituatie vast te leggen, kan de gemeente bij de milieuvergunning niet langer eisen. Dat heeft de Raad van State onlangs bepaald. De var kenshouders hebben zich van meet af aan verzet tegen dit voorschrift. In hun ogen was het dubbelop om dat ook voor de bouwvergunning al een bodemonderzoek moet plaats vinden. Extra kosten dus en daarop zitten ze niet te wachten. Volgens de Raad van State staan er in de milieuvergunning al voldoen de voorschriften met betrekking op bescherming van de bodem. Toerei kend om bij eventuele nieuwe ver ontreinigingen de verantwoordelij ke ondernemers aan te spreken. Omdat de gemeente tijdens zaken die voor de Raad van State dienden al proefde dat het extra bodemon derzoek niet in stand zou blijven, was het argument in recente geval len al niet meer verdedigd. kan eens in de zeven jaar een bijdra ge van maximaal 10.000 gulden per aanpassing aanvragen. Wie de voor keur geeft aan de eigen auto of deze als aanvulling wil gebruiken op het collectief vervoer, krijgt geen indivi duele vervoersvergoeding meer maar slechts een tegemoetkoming in de meerkosten die de aanpassingen aan de auto meebrengen. De gemeente verwacht dat de maatregel op jaarba sis 25.000 gulden extra vergt. Foto's om Stavenisse te promoten, foto's van Vlieland vanwege de jeugd die ze er doorbracht. „Foto's maken is een makkelijke manier om iets vast te leggen. Een vakantiefoto is een souvenir. Je legt er herinne ringen op vast. Ik maak er veel om veel momenten vast te kunnen hou den. Thuis kijk ik er weer naar. Dan komen die momenten weer terug." Foto's helpen bij het oproepen van herinneringen. Maar ze zou ook kunnen tekenen, in plaats van foto graferen. Ouke tekende af en toe oude schoolplaten na, maar dat vol doet niet zoals het fotograferen, zegt ze. „Bij tekenen heb je maar één moment." Ze kijkt naar een vakantiefoto om de herinnering op te kunnen roepen, maar ook hoe de foto is gemaakt. „Ik word wel kritischer op mezelf. Wat ik vroeger maakte, had wel be ter gekund. Ik kijk meer naar de compositie en zeg wel eens tegen mezelf: als je dat iets meer op de voorgrond had gezet, dan had de fo- Mevrouw R Deleij uit Breda staat dit jaar voor het eerst op de cam ping en dus ook op de vrijmarkt van De Zeester. Ze ging 'altijd naar het buitenland met vakantie'. Naar Tur kije, Polen, Rusland, noem maar op. Maar dit jaar was haar oog op De Zeester gevallen achter de dijk aan de Oosterschelde. „Het is hartstikke leuk om mee te doen. Er zijn altijd dingen die mensen kunnen gebrui ken." Er ligt serviesgoed op haar ta feltje, en glaswerk. De prijzen va riëren van 1 tot 5 gulden, maar ze heeft net na de opening - samen met haar kleindochter - om elf uur al voor 100 gulden verkocht. Het verblijf op de camping bevalt haar prima. „Het is kindvriendelijk. Tussen de mensen onderling is het to meer diepte gekregen." Tijdens een vakantie in Oostenrijk maakte ze een serie van de plantjes die daar in het wild voorkomen. „Meestal maak ik foto's van gebou wen enlandschappen, maar toen wilde ik totaal iets anders doen. Ik heb toen alleen maar plantjes gefo tografeerd." Hetzelfde overweegt ze in het voorjaar te gaan doen als ze teruggaat naar Cyprus. Ze schoot er tijdens het bezoek aan het noorde lijk deel van het eiland plaatjes van gebouwen en landschappen. „Maar ik wil nu terug gaan om alleen maar plantjes te doen. De verscheiden heid is daar gigantisch." Terug naar Stavenisse waar Ouke in 1986 wijkverpleegster werd. Haar eerste post. Ze nam haar intrek bo ven het Groene Kruisgebouw. En werd actief in de dorpsgemeen schap. Ze hielp mee aan het oprich ten van de peuterspeelzaal. Ze ver- erg gezellig. En de eigenaars zijn schatten van mensen. De sfeer is grandioos." En dat het weer niet echt meezit, neemt ze op de koop toe, zegt ze. Bij de 12-jarige Marcellino Bianco uit Deventer en Ankie Janiak (10) uit Breda gaan de zaken ook goed. Ze hebben een zestal opblaasboten in de aanbieding, sierspulletjes, een klein wasmachientje, een rieten mand, een tentje en kinderen kun nen voor twee kwartjes grabbelen. In de mand zitten pokémonkaarten gewikkeld in krantenpapier. Ze heb ben net een 'hele dure verrekijker' verkocht. Ze vinden het leuk op de camping, maar hebben nog niet gezwommen in de Oosterschelde. „Te koud," anderde echter van werkkring en kwam op Schouwen-Duiveland te recht. De verpleegster ging in Oos- terland wonen, maar kwam na een jaar al weer terug naar Stavenisse. „Ik woonde hier veel meer naar mijn zin." Ze nam de draad weer op: „Toen hier de middenstandsvereniging ter ziele ging, zou ook de intocht van sinterklaas eindigen. Het peuter speelzaalclubje heeft toen de in tocht opgepakt. En dat doet ze nog steeds." Dit jaar werd koninginnedag door de stichting georganiseerd. De bra derie met de kadefeesten was een samenwerking tussen de voetbal vereniging Stavenisse en de stich ting. „Soms zit ik met twee petten op, want ik ben ook penningmeester geworden van de voetbalvereniging. Allebei hebben ze dezelfde doel stelling om Stavenisse levendig te houden." Zo maakt Ouke nu dus ook foto's van 'de voetbal'. Onder meer van zegt Marcellino. „Maar we hebben al wel gezwommen in De Schelp in Bergen op Zoom." Het echtpaar Van den Berg uit Sint- Philipsland verkoopt voornamelijk 3d-kaarten (driedimensionale kaar ten). Er is veel belangstelling voor. De afbeeldingen en voorstellingen op de kaarten zijn legio: poesjes, beertjes, bloemen, vuurtorens, stil levens. Het is de eerste keer dat ze op de vrijmarkt op De Zeester staan, maar eerder huurden ze een kraam op de rommelmarkt in Meul- vliet in Tholen, vertelt Van den Berg. Naast de kaarten is er wat 'rommel', zegt de Sint-Philipslander die tevre den is over de belangstelling. „Het is een aardigheidje, want mijn vrouw doet een hele avond over één kaart. We hadden gelezen dat hier vrijmarkt werd gehouden. Zo zijn we hier terecht gekomen. Het is voor herhaling vatbaar. Er is echt wel belangstelling voor." Veel mensen die hun spullen te koop aanbieden staan voor hun ei gen caravan. Ze hebben parasols opgezet. Niet zozeer tegen de zon, het 35-jarige bestaan van de club. Nu staan er wel vaak veel mensen op. Maar zo dat ze er geen erg in hebben. Ook van de optocht maakte ze veel opnamen met mensen: „Met het co mité was afgesproken dat ik zoveel mogelijk foto's zou maken. Zeker van de optocht. Dat is de reden waarom ik zelf niet heb meegelo pen. Ik was wel verkleed." Van de optocht en de voorbereidingen be landden 110 foto's in het album. Op de foto-uitwisseldag bleek dat ze het goed had gedaan, want ze moest 130 foto's nabestellen. Zelf vindt ze de foto van het ontbijt met de pijp rokende Adrie Geluk en zijn broer Martin aan de ene kant en zwager Toon van Haaften aan de andere kant, heel mooi. „Ik zat aan de overkant van de tafel en ineens zag ik dit moment. Klik ken dacht ik. Fotograferen is vrese lijk leuk om te doen. Een hobby is het nog niet, maar het zit er tegen aan." maar tegen de dreiging van regen. Tussen de tafels staat ook een vis- karretje met gerookte paling en ma kreel en een kraam met groente en fruit. Een kilo aardappelen doet er 40 cent. Er is een springkussen voor de kleintjes en een rad van avon tuur. En omroep Zeeland is op het terrein neergestreken voor een sfeer reportage. Bij mevr. E. Luyken uit Etten-Leur gaan de zaken nog niet zo goed. Ze heeft sleutelhangers en badtassen, toilettasjes, stoffen en jassen in de aanbieding. Sommige spullen zijn nog nieuw en steken in een plastic hoes. Ze staat voor het derde jaar met een stacaravan op De Zeester. Jarenlang stond ze er met een toer- caravan. „Er wordt iedere keer wat anders gedaan. En het is ook best druk." Bij E. de Jong van de firma D'n Brecht uit Sint-Maartensdijk is de stemming ook goed. Vorig jaar stond hij er ook met zijn vrouw. „Het is gezellig. Je moet niet den-t Sinds enkele jaren heeft de provin cie de verantwoordelijkheid voor het openbaar vervoer. Om inzicht te krijgen in de knelpunten, besloot men klantenpanels te vormen. In el ke regio (Tholen, Zeeuws-Vlaande- ren, Walcheren, Bevelanden en Schouwen-Duiveland) werd zo'n panel geformeerd. De provincie wilde een flink aantal mensen (van gevarieerde leeftijd, beider kunne en zowel mensen die nooit als heel vaak van het openbaar vervoer ge bruik maken) bij elkaar zetten om de kwaliteit van het openbaar ver voer te beoordelen. In Tholen lukte het echter slechts zeer moeizaam om een groep mensen bereid te vin den. Terwijl in de andere regio's zo'n twaalf personen in het panel zaten, waren dat er in Tholen (na zelfs nog een verlengde aanmel dingstermijn) slechts zeven. Daar van maakten er drie zelden of nooit gebruik van het openbaar vervoer, één soms en drie vaak tot dagelijks. Het oordeel van het zevental over de Thoolse situatie was bepaald niet gunstig. Aan de hand van diverse categorieën werd onder meer ge vraagd wat de slechtste ervaring met het openbaar vervoer was van de panelleden. Alle zeven kwamen uit op het ontbreken van een busver binding. Ook het missen van de aansluiting of het ontbreken daar van, de frequentie van de ritten en het te vroeg of te laat arriveren of vertrekken van de bussen werden genoemd. Vervolgens kwam aan bod wat men verwacht van goed openbaar ver voer en hoe de bus het op die pun ten momenteel doet. Daarvoor kon een score van 1 tot 10 worden gege ven. De dienstregeling kreeg van de Tholenaren de hoogste prioriteit, maar de huidige werd slechts met een 3,9 beoordeeld. Ook het vroe ger en later rijden van bussen had de aandacht en scoorde zelfs een 1,9. In het algemeen beoordeelde het pa nel de frequentie waarmee de bus sen in de gemeente Tholen rijden met een 4,1. Het feit dat men ook in de schoolvakanties graag vaker een bus zou zien rijden, werd eveneens aangestipt. Nu valt de frequentie van de bussen in die periode aan- ken datje hier schatrijk wordt. Maar heb je spullen die mensen zoeken, dan ben je ze zo kwijt." Ook twee kleinkinderen doen mee. Ze zitten op en kleed waar kleren op liggen. „Uitzoeken voor een gulden. De kinderen vinden het mooi om te doen. Als we het maar droog hou den, dan is het al goed." De Jong is gespecialiseerd in zolder- en schuuropruimingen en heeft genoeg spulletjes voor de vrijmarkt. Voor de Vlaamse G. Anthonisse uit Deurne is het de eerste keer dat ze spulletjes verkoopt. „Ik had van morgen een beetje de zenuwen. Maar het is toch heel plezant om te doen. Het zijn bier heel sympathie ke mensen." Ze heeft nog niet veel verkocht. Er liggen horloges voor vijf gulden en enkele dozen met cassettebandjes. Die kosten maar 25 cent. „Het zijn allemaal kleinighe den waar je niks meer mee kan doen. Maar je gooit het ook niet op de stort, hè. Alles wat ik verkoop, marcheert nog." Mevrouw F. Lafarre uit Etten-Leur heeft een bijzonder artikel te koop. Een groot houten hondenhok. We gens omstandigheden, staat er op het briefje op het hok: 350 gulden. Het hok heeft de familie speciaal la ten bouwen en het is bijna anderhal ve meter hoog. Daarnaast staan speelgoedartikelen. Ze zijn nog zo goed als nieuw. „Het is bijna niet gebruikt en het staat toch maar op zolder," zegt mevrouw Lafarre die tegen haar moeder Frans spreekt. Ze komt zelf uit Roubaix, is tweetalig, maar woont al 25 jaar in Nederland en staat dit jaar voor het eerst in een stacaravan op De Zeester. Voorheen huurde ze een ca ravan. Het zomerverblijf staat vlak bij de zeedijk: „De mooiste plek van de camping. Het is heel fijn voor kinderen. Het zijn leuke men sen hier. Nette families." Wat ze zo al doen nu het weer niet echt mee werkt? „Wandelen, televisie kijken en veel eten, ja, veel eten." Het aantal werklozen in de gemeente Tholen is in het eerste kwartaal van dit jaar gedaald met 7,3%. Op 1 janu ari stonden bij het arbeidsbureau 510 Thoolse werkzoekenden geregis treerd en op 1 april waren dat er 473, dus 37 minder. Ten opzichte van april 1999 nam het aantal werkzoekenden zonder een baan af met 69. In heel Zeeland daalde het aantal werklozen in drie maanden tijd met ruim twee procent. Vooral het platte land droeg daaraan bij, want in Vliss- ingen en Middelburg nam de werk loosheid juist iets toe. De daling was door arbeidsvoorziening Zeeland verwacht en komt vooral voor reke ning van de horeca, de bouw en de landbouw. Ook onder sociaal en ge neeskundig personeel én onder huis houdelijk personeel natn de werk loosheid af. zienlijk terug. Fietsenstallingen werden door het Thoolse panel nog apart genoemd. Die zijn er nauwelijks bij bushaltes en zouden er wel moeten komen. Overigens zou volgens het panel ook iedereen een bushalte op loop afstand van zijn woning (in de be bouwde kom) moeten hebben. Met een 5,1 komt dat laatste punt er mo menteel nog niet zo heel slecht van af. Ook de veiligheid werd met een dikke vijf gewaardeerd. De dienstverlening - met daarbij be horend aansluitingen, frequentie van de ritten, dienstregeling en vroegere en latere bussen, in het weekeinde rijden en de verbinding tussen de dorpen - wordt ook in de andere regio's als belangrijkste on derdeel van het openbaar vervoer bestempeld. Toch wordt het overal laag gewaardeerd. Het comfort van de bussen, het op tijd rijden, de ser vice en de klantvriendelijkheid sco ren redelijk. Het is opvallend dat Tholen behoorlijk wat negatiever is dan de rest van Zeeland. Saillant de tail daarbij is dat de gemeente Tho len als enige Zeeuwse regio niet door Connexxion (voorheen ZWN), maar door de BBA wordt bediend. Overigens heeft Connexxion wel 47 procent van de aandelen van BBA in handen. De panelleden (ook in andere re gio's) zijn benieuwd of er ook daad werkelijk iets gaat gebeuren naar aanleiding van de onderzoeken. Ook miste men de visie van de pro vincie op het openbaar vervoer. Wie wil de busmaatschappij BBA kopen? De exploitant van de lijn diensten op Tholen en Sint-Philips- land is al langer op zoek naar een nieuwe eigenaar, maar tot nu toe is dat nog niet gelukt. De aandeelhou ders hebben nu gezamenlijk een se lectie gemaakt uit de geïnteresseer de partijen en met die onderne mingen wordt verder onderhandeld. Het is de bedoeling dat de n.v. Bra bantse Buurtspoorwegen en Auto diensten voor het einde van dit jaar onder de pannen is. De aandelen van de BBA zijn in handen van de provincie Noord-Brabant en het openbaar vervoerbedrijf Con nexxion, die elk voor 47% eigenaar van de BBA zijn. De overige 6% van de aandelen is in bezit bij de b.v. Stadsvervoer BBA, waarin een aantal Brabantse gemeenten samen werken. Die gemeenten willen geld zien, maar naast de prijs speelt ook de kwaliteit van de nieuwe eigenaar een belangrijke rol, aldus directiese cretaris F.L.H. Gerards van de BBA. De koper dient te waarborgen dat de posities van opdrachtgevers, reizigers en medewerkers verzekerd zijn. De ondernemingsraad van de BBA heeft een positief advies uit gebracht over de keuze van de on derhandelingspartners CGEA, Ca- riane en Transdev (alle uit Frankrijk). Rond het nationaal park Ooster schelde moeten tal van projecten - 'parels' heten ze in het beheers- en inrichtingsplan - gerealiseerd wor den die te maken hebben met voor lichting en educatie. Het milieu- educatief centrum bij kinderboer derij 't Lamsoortje te Sint-Maar tensdijk is het enige waarvan de bouw al in oktober kan beginnen. Daar rekent ook secretaris Els Frig- ge van het platform leefbaar platte land Tholen mee. „Zodra de ver gunningen rond zijn, gaat de eerste spa de grond in." Het centrum wordt ondergebracht in het multi functioneel gebouw dat bij de kin derboerderij zal verrijzen. Inmid dels heeft het overlegorgaan natio naal park Oosterschelde in oprich ting van het beschikbare budget een ton gereserveerd voor het steunpunt in Tholen. Voorwaarde is wel dat bij de opzet en inrichting ervan de pro vinciaal consulent natuur- en mi lieu-educatie en de coördinator voorlichting en educatie van het na tionaal park worden betrokken. De bijdrage is niet gering als men weet dat van de beschikbare 1,2 miljoen ruim de helft naar Neeltje Jans gaat. „Oud-burgemeester Van der Mun- nik heeft zich als bestuurslid van het overlegorgaan bijzonder ingezet voor een voorziening in het oostelij ke deel van het nationaal park", zegt een blije mevrouw Frigge. Door de toezegging van een ton is de realisatie van het gebouw een stuk dichterbij gekomen. Van de be nodigde 369 mille moet nog 75.000 gulden gevonden worden. Eerder stelde het ministerie van landbouw 163.544 gulden beschikbaar, de ge meente Tholen 25 mille en de jubi- lerende Rabobank Tholen 10.500 gulden. Los daarvan staan nog de inrichtingskosten van het centrum en daarmee zal, gezien de status die het krijgt, een aanzienlijk bedrag gemoeid zijn, meent mevr. Frigge. Popmuziek Zeeland. Voor het pop festival Zeeland heeft de organise rende stichting van de provincie 4500 gulden subsidie ontvangen. Grasmaaiers, speelgoed en buggy 's uitgestald voor de stacaravan van de gasten op camping De Zeester.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 3