Aula bij Thoolse begraafplaats moet behoorlijk groter worden Varkenshouder ervaart verbod afvoer als overval Schorrenloop, barbecue en spelen voor jeugd AJP Zoet water vertraagt lop Kind overlijdt na trap paard Kattenvangst in Rammegors door opzichter 'Steeds meer mensen komen naar een begrafenis toe Trekken aan een vrachtwagen op braderie smalstad Alcohol in verkeer is nog toegenomen De belangstelling bij uitvaarten in de gemeente Tholen is groot. In alle kernen van de gemeente is de wil aanwezig familie, vrienden en kennissen te steunen bij het dragen van een verlies. Henk Verstraten, uitvaartverzorger in Tholen-stad, weet er alles van. „Ik heb zelfs de indruk dat er steeds meer mensen naar een begrafenis komen." Andere culturen Nuchter Van Dieren uit Poortvliet achter kort geding Veehouder P. van Dieren uit Poortvliet is bereid te getui gen in het kort geding dat drie Belgische dierenartsen hebben aangespannen tegen de gezondheidsdienst voor dieren in Deventer. De dienst zegde vorige week de sa menwerkingsovereenkomst met het veterinaire bedrijf op. Zij en 120 varkenshouders worden door de algemene inspectiedienst (AID) beschuldigd van valsheid in ge schrifte. Sticker Deze week Duidelijkheid Traditioneel mooi weer bij spelweek Het is een traditie geworden. In Anna Jaeobapolder - Tholens kleinste dorp - wordt iedere zomer een spelweek voor de jeugd georganiseerd. Drie dagen kunnen ze zich vermaken met allerlei activiteiten. De deelname viel dit jaar wat tegen, mede door het feit dat de late bouwvak en vroege schoolvakanties ongunstig uitkwamen ten op zichte van elkaar. Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: http://www.tip.nl/users/eendrachtbode Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 28,50 per halfjaar, 52,25 per jaar, per post 72,05 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,50 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Een tragisch ongeval deed zich za terdagmiddag tegen zes uur voor in de polder tussen Sint-Maartensdijk en Sint-Annaland. De driejarige Je remy Pieters waagde zich in een on bewaakt ogenblik in een weiland waarin een paard liep. Het dier moet het jongetje een trap hebben gege ven en dat overleed aan de gevolgen daarvan. De verslagenheid na dit drama was groot. Jeremy Pieters wordt vanmiddag in Sint-Maartens dijk begraven. Meer dan honderd kramen staan za terdag op de Markt, de Kaai straat en de Haven in Sint-Maartensdijk tijdens de jaarlijkse braderie. Tus sen tien uur 's morgens en half ne gen 's avonds is er in de smalstad vanalles te koop en te beleven. De kinderen kunnen zich onder meer vermaken in de draaimolen, het bal- lenbad, op het springkussen, de mi- niscooters en met het ponyrijden. Op de Haven is er een speciale kin derbraderie, waar de jeugd zijn overtollige spulletjes kan verkopen. Ook staat hier 's middags van half drie tot half vijf het Stop Spectakel van het zwerfafvalbestrijdingsteam. De bedoeling is dat twee groepen kinderen het tegen elkaar opnemen in een spannende show met onder delen die allemaal te maken hebben met het omgaan met afval. Op het parkeerterrein achter de bibliotheek organiseert tennisvereniging Jacoba van Beieren samen met de KNLTB vanaf één uur een straatlennisevene- ment voor kinderen van 5 tot 12 jaar. Voor de volwassenen is het vracht- wagentrekken een echte trekpleis ter. Teams van vier personen maken vanaf 7 uur 's avonds uit wie de sterkste is (er is een prijzenpot van 250 gulden). Dit gebeurt bij café Bunny's Corner op de Markt. Blaas kapellen uit Sint-Maartensdijk en Roosendaal luisteren de braderie tussen twaalf en zeven uur muzikaal op. Naast middenstanders geven een aantal verenigingen en instellin gen acte de présence. Zo biedt de activiteitencommissie van de Her vormde Gemeente Rehoboth snoep en iets te drinken te koop aan. De opbrengst is bedoeld voor de ver bouwing van de kerk. Het evene mentencomité Smalstad heeft een ballenbak en een sjoelcompetitie, terwijl Elly Breure laat zien wat er met servetten allemaal gemaakt kan worden. Euterpe, Emergo, de Oos- terscheldevissers en de plattelands vrouwen timmeren eveneens aan de weg. Het welfarewerk van het Rode Kruis is present en het platform leefbaar platteland Tholen verkoopt tweedehands boeken. De organiserende middenstandsver eniging Smalstad hoopt op goed weer, zodat het een gezellige brade rie wordt. Het landbouwontwikkelingsplan (lop) komt later dan gepland. In juni had het plan voor de toekomst van de Thoolse landbouw klaar moeten zijn. In het plan worden kansen en bedreigingen op een rijtje gezet. Dat gebeurt op basis van een enquê te die onder zo'n 350 boeren en tuinders op Tholen en Sint-Philips- land is gehouden. Ondernemers in elk sector werd ge vraagd hoe ze de toekomst van hun bedrijf zien. De resultaten worden nu verwerkt, maar de presentatie van het plan laat nog enkele maan den op zich wachten. Volgens voorzitter E. Hage van de ZLTO- afdeling Tholen en Sint-Phi- lipsland heeft de projectgroep meer tijd nodig voor de verslaglegging. Vooral de zoetwaterparagraaf ligt gevoelig, zo blijkt uit zijn toelich ting. „In het verleden is daar veel discussie over geweest. De project groep vindt het zinvol om de ver slaggeving daarover zorgvuldig te doen. Het is een van de zwaardere punten in het lop." De projectgroep bestaat uit ver schillende sectorwerkgroepen (ak kerbouw, veehouderij, koude tuin bouw, glastuinbouw, fruitteelt, flora en fauna). Elke werkgroep telt zes leden. De projectgroep wordt geleid door een bestuur waarvan W. Boog aard voorzitter is. Naar verwachting wordt het plan nu pas in oktober of november gepresenteerd. Het aantal mensen dat met een slok teveel op achter het stuur kruipt, is gestegen. Ondanks inspanningen van de overheid en de controles, rijdt 3,7 procent van de automobilisten in het politiedistrict Oosterscheldebekken (waaronder ook Tholen valt) met te veel alcohol op. In 1998 was dat nog 2,2 procent. Hij meet dat af aan het aantal bezet- den. Maar geloof me, het is een te zitplaatsen tijdens uitvaartdien sten in zijn aula in Tholen. Hij is ei genaar van het gebouw, net als van de aula in St.-Annaland. „In Tholen komen tijdens een begrafenis ge middeld honderd mensen. Dan zit de aula vierkant vol. Daarom is het gebouw aan vervanging toe." Henk Verstraten, inmiddels tien jaar uit vaartverzorger op het eiland Tho len, wil de mensen op alle mogelij ke manieren van dienst zijn. Als geen ander ziet hij het verdriet da gelijks aan zich voorbij trekken. Als hij ervoor kan zorgen dat de mensen toch met enige voldoening aan een teraardebestelling kunnen terugdenken, dan heeft hij zijn doel bereikt. „Op Tholen zijn de mensen erg standvastig. Een begrafenis moet netjes zijn. De mensen willen een persoonlijke benadering. Daar hoort ook een ruime accommodatie bij." Dat betekent verbouwen of nieuw bouwen. Wanneer en hoe weet Ver straten nog niet. „Ik wil me ook ner gens op vastleggen. Hel gaat uitein delijk om veel geld. Nee, ik zeg niet hoeveel ik moet investeren. Maar neem van mij aan dat het een flinke investering is." Verstraten legt zich niet vast op een datum. „Als ik zeg dit jaar, dan word ik daaraan gehou- kwestie van korte termijn." De begrafenisondernemer, voor hij dit vak koos was hij verpleegkundige en vrachtwagenchauffeur, leidt de zaak samen met zijn vrouw. Alles wat de Wet op de Lijkbezorging toe staat, voert Verstraten uit. „De wen sen van de overledene of diens nabe staanden worden zonder mankeren uitgevoerd." Hij heeft de afgelopen tien jaar veel zien veranderen. Het stoffelijk overschot begraven in een traditionele kist, is op Tholen verre weg het meest gewild. „Maar door de komst van andere culturen wordt de kist soms vervangen door doeken. Moslims mogen niet in een kist be graven worden. Die worden in doe ken gewikkeld." Verstratens eerste ervaring daarmee betrof een Marok kaans kindje. „Dat werd in doeken gedaan en naar de algemene begraaf plaats in Bergen op Zoom gebracht. Daar is een speciaal hoekje voor moslims met gewijde grond. Op Tho len zijn we nog niet zover." Ina Vonk bevestigt de ervaringen van Verstraten. Zij is woordvoerster van Netwerk Uitvaartvernieuwing en probeert nabestaanden op de hen meest aanspreekbare manier afscheid van de dierbare te laten nemen. Ei genlijk wil Netwerk (een verzame ling Nederlandse uitvaartonderne mers met onder meer deelnemers in Middelburg en Bergen op Zoom), af van de traditionele houten kist met de handvatten, van de beleefde spreker en van de koffie met cake na. „Het helpt bij de verwerking van het ver lies als je op je eigen manier, met je eigen interesses en met je eigen ma nier van doen, veel tijd neemt om af scheid te nemen. Afscheid nemen met handelingen of een ritueel waar bij je je zelf prettig voelt", zegt mevr. Vonk. Die handelingen kunnen varië ren van het leggen van een bloem op de kist tot het in de handen van de overledene geven van een bloemen- bos. Of een speeltje mee in de kist. Of versierselen. Of iets waaraan de overledene sterk was gehecht. Mevr. Vonk: „Steeds meer mensen kiezen er voor de overledene in een lijkwade te begraven of te cremeren. Soms we ven mensen die zelf, soms maken ze gebruik van vakwevers. Of ze wikke len het lichaam in een kleed of een plaid, of een laken van het bed waar op de overledene geslapen heeft." Verstraten is dat soort dingen op Tho len nog niet tegengekomen. Zo men er om vraagt, verzorgt hij de gehele plechtigheid. Vanaf het moment van overlijden tot en met de dankbetui gingen aan de belangstellenden. Aan rouwverwerking doet hij weinig. „Ik kan daarin wel adviseren, maar orga niseer geen praatgroepen als u dat be doelt." Hij kent Netwerk Uitvaartver nieuwing. „Ze Rebben het idee het al lemaal veel b^tej te weten. Netwerk speelt in op de trend in de randstad om op een andere manier een uitvaart te houden." Verstraten zelf is niet zo'n vooi stander van nieuwlichterij. Naar zijn indruk zitten de inwoners van Tholen daar ook niet op te wach ten. „We zijn hier eerlijk en nuchter. We willen ^en nette uitvaart. Geen extreme uitspattingen." Die ;ziju er maar genoeg. Wie de moeite neemt ar de folders op na te slaan, wordt" geconfronteerd met de meest eigenaardige uitvaartceremo- nies. Dat begint al waneer de overle dene net is heengegaan. Je kunt de handen vouwen, maar ook achter het hoofd leggen. De kist, zo er niet voor doeken of een zak wordt gekozen, kan worden beschilderd. Ellen Jan sen uit Amsterdam verdient er haar brood mee. Op de kist schildert ze net zo makkelijk de achterkant van een blote vrouw als een korenveld, tonen de foto's van haar werk. Zulke situaties heeft Verstraten nog niet bij de hand gehad. Over wat hij allemaal wél heeft gezien, vertelt hij niets. „Beroepsgeheim", zegt hij. Wat hij mooi vindt is een begrafenis met een koets met paarden..Heel in drukwekkend." Maar opdringen zal hij zoiets nooit. „De familie zelf moet zeggen wat ze wil. Zij moeten steun hebben aan hun beslissing en op het juiste moment van ons (man en vrouw werken samen in het bedrijf) een advies krijgen. We proberen het zo goed mogelijk te doen. Zonder fouten." ZIE VERDER PAGINA 2 Ze zouden valse gezondheidsver klaringen hebben afgegeven. De 120 varkenshouders hebben vori ge week van de AID een verbod opgelegd gekregen om varkens af te voeren van hun bedrijf. Onder deze bedrijven zijn ook Thoolse varkenshouders, maar hoeveel is niet duidelijk. De AID verstrekt de gegevens niet, noch wil het ministerie van landbouw zeggen om hoeveel be drijven het gaat. Volgens omroep Zeeland betreft het drie bedrijven in Zeeland die een verbod hebben gekregen, waarvan twee in Poort vliet. P. van Dieren is in ieder geval één van de veehouders die tijdelijk geen varkens af mag voeren. Hij heeft 50 melkkoeien en mest 500 varkens aan de Bram Groenewe- geweg. Hij is verbolgen over de actie van de AID en ziet het als i een overval. „Ik kreeg eerst een brief dat de samenwerking met de dierenarts met onmiddellijke in gang was stopgezet. Er was nog geen sprake van een verbod op het afvoeren. De volgende dag kreeg ik twee dezelfde brieven, waarvan één aangetekend, waarin stond dat ik maar een andere dierenarts moest zoeken om de controles uit te laten voeren. Het verbod zou worden opgeheven als een fors aantal varkens waren onderzocht. Het ministerie van landbouw ging ervan uit dat de klinische contro les achterwege waren gebleven. Dat vind ik een smerige aantij ging. Alle controles die moeten gebeuren, zijn op mijn bedrijf ge beurd. Er is ook steeds op tijd bloed getapt." De varkenshouders zijn verplicht eens in de vier weken de dieren die bestemd zijn voor de export te laten onderzoeken. Volgens de AID zouden de dierenartsen ver klaringen afgeven zonder dat ze de dieren hebben onderzocht. Ook zouden ze de varkenshouders heb ben toegestaan zelf hun dieren te spuiten met enstoffen tegen de ziekte Aujeszky. Dat zou de var kenshouders aanzienlijk in de por temonnee schelen. Van Dieren: „Ik moet nu 18,50 gulden per varken betalen. Het on derzoek komt volledig op reke ning van de varkenshouder. Als ze me beschuldigen van diefstal, moeten ze dat bewijzen. Nu zeg gen ze al dat ik schuldig ben." Van Dieren voelt zich onterecht beschuldigd. „Er schijnt iets fout te zijn gegaan bij grotere varkens houders, zegt men. Er zou wel eens een verklaring afgegeven zijn die de dierenarts zelf had moeten afgeven. Dat kost minder als wan neer een dierenarts dat doet. Als het eens is voorgekomen dat een varkenshouder een handtekening heeft gezet, dan bestempelen ze dat als fraduleus en worden we bijna allemaal de dupe. Dit is ge woon een overval. Als er bij eentje wat gevonden wordt, gaan alle bellen rinkelen." Elk vervoer van de dieren gaat ge paard met een vervoersbewijs, voor zien van een geldige sticker van de gezondheidsdienst. Dat is het be wijs dat de dieren onderzocht zijn. Van Dieren is vol lof over de dien sten van de Belgische veearts. „Deze man werkt met scherpe prijzen. Ze straffen hem op deze manier af. Ik heb er hele goede er varingen mee. Wat zijn werk be treft heeft hij een grote deskun digheid die niet bij alle Nederlandse dierenartsen aanwe zig is. Er zijn natuurlijk wat men sen overgestapt. Hij heeft nu een kort geding aangespannen. Mocht er een gerede kans zijn, zou ik wel willen getuigen want op mijn be drijf is alles volgens de regels ge gaan. Ik erger me al langer aan de arrogantie van de gezondheids dienst." Van Dieren kwam aan de Belgi sche dierenarts op verzoek van <ie veevoerhandelaar. „Ik had wat problemen met de dieren. Op aan dringen van de handelaar - ik mest op contract - ben ik overgestapt. Die dierenarts kon het wel oplos sen." Van Dieren moet nu via een ande re dierenarts aantonen dat zijn dieren niks mankeren. De resulta ten daarvan laten ongeveer drie weken op zich wachten. Tot die tijd mag er geen varken zijn erf af. „Deze week zouden er ook var kens afgevoerd worden. Die wor den straks te zwaar. Normaal wor den ze geslacht als ze tussen de 85 en 100 kilo wegen. Een aantal zal nu 120 kilo wegen en die kan ik dan alleen maar in Italië kwijt." Volgens Van Dieren zouden bijna alle Thoolse varkensbedrijven ge bruik maken van de Belgische die renartsen, maar zeker weten doet hij het niet. De contacten onder ling zijn sporadisch. Volgens bedrijfleider J. de Wit van DKW Varkensbedrijf aan de Noormansweg treft zijn bedrijf geen verbod. „Het lijkt me ook stug om hiermee te frauderen. Er worden na elke controle papieren, stickers en coderingen door de dierenarts geleverd. De gezond heidsdienst toetst dat. De aankoop van medicijnen door een dieren arts wordt gemeld. Daar kunnen we zelf niet aankomen. Om de vier weken lopen de artsen door de stal om bloed te tappen. Het is een strenge controle. Op zich goed, want je spreekt over een he leboel dieren." Volgens De Wit zou meer één be drijf in Poortvliet een verbod heb ben gekregen. Varkenshouder H. van Genugten aan de Bram Groe- newegeweg zegt ook, geen verbod te hebben gekregen om varkens af te voeren. Hij zegt over een ande- Fotograferen is nog geen hobby voor Ouke Hoedemaker uit Stavenisse, maar het zit er wel heel dicht tegenaan Vrijmarkt van De Zeester is vooral gezellig, rijk word je er niet van Sint-Annalanders winnen rechtszaak voor verlaging WOZ-waarde door betonrot Mevr. Jonker uit Tholen verwerkt leven in het teken van scheepvaart in merklap Scheidend jachtopzichter Izaak van der Maas uit Tholen ziet de charme van de jacht verdwijnen Tholen blijft niet gespaard van geweld binnen het gezin Lisette van de Bogerd uit Poortvliet benut connecties voor stage in beroemde privéstal Rothenberger Felgele BMW van Richard Hartog uit Sint-Maartensdijk wint Eurofestival Bieten en piepers hebben last van het natte weer EEN TE SNELLE OVERWINNING IS VAAK DEDOODVOOREEN ONTLUIKENDE LIEFDE Dit nummer bestaat uit 12 pagina's re dierenarts te beschikken dan degene die beschuldigd is. De an dere vakenshouders waren gister ochtend niet bereikbaar voor com mentaar. Bij de ZLTO-afdeling Tholen en Sint-Philipsland is ook niet bekend om hoeveel bedrijven het gaat. Voorzitter E. Hage zegt dat hij de kwestie vooral volgt via de media. „De meeste varkenshouders ko men uit Brabant en zijn hier geen lid. We hebben daar zelf ook niet zoveel contact mee. Wel horen we via onze vakgroep over dergelijke zaken." Hage zegt vooral behoefte te heb ben aan duidelijkheid. „Er wordt gesproken over grootschalige frau de, maar gezien de reacties daarop van de dierenarts heb ik grote twij fels ov.er wat nu de waarheid is. Heel de wereld stort zich op het nieuwsfeit. Er is verschil in inzicht over de controles die door Belgi sche artsen worden uitgevoerd en die concurrerend is met de Neder landse praktijken. We schrokken er erg van. De varkenshouderij staat weer in een kwaad daglicht. Juist op het moment dat het zo slecht gaat in deze sector." Jachtopzichter Han van Vossen uit Sint-Annaland heeft de afgelopen tijd zeven verwilderde katten ge vangen in het natuurgebied Ram megors tussen Oud-Vossemeer en Sint-Philipsland. De wildbeheer eenheid Tholen/Sint-Philipsland heeft het jachtgenot in het gehied en mag predatoren bestrijden om de wildstand te beschermen en schade te voorkomen. Maar de katten moeten levend gevangen worden, is door de dierenbescher ming bedongen. „De beesten wor den simpelweg door mensen in het gebied gedumpt", zegt Van Vos sen die de katten naar het asiel in Bergen op Zoom brengt. „Ik heb bijvoorbeeld een doos aangetrof fen met daarin vier jonge katjes." Als ze eenmaal in het gebied thuis zijn, vormen de dieren een bedrei ging voor onder meer een kolonie oeverzwaluwen. Jagen wordt steeds meer een zaak van het voorkomen van schade aan wildstand en akkerbouwge wassen. Daardoor zal er in de toe komst op beperkter schaal gejaagd kunnen worden. Maar wil je ver zekerd zijn van de aanwezigheid van bepaalde dieren in een gebied, dan kan dat niet zonder regulerend op te treden, meent scheidend jachtopzichter Izaak van der Maas. Zie ook pagina 5. Er gaven zich dit jaar 31 kinderen op. In de beginjaren van de spel week waren dat er ruim 60. De or ganisatie wijt de terugloop onder meer aan het feit dat er minder schoolkinderen zijn (op dit moment tenminste). Daarnaast spelen de wat ongunstig vallende vakanties een rol. Maar de spelweek ging door. Dinsdag was ook al traditionele opening met de spelweekvlag en het zingen van het spelweeklied. De kleinste deelnemers vertrokken ver volgens naar speeltuin De Kade in Roosendaal en de twaalf groteren gingen met J. Sturris en een aantal andere begeleiders te voet naar De Sluis waar ze de dijk overstapten voor een wandeling over de schor ren. „Eigenlijk wachten we altijd een paar jaar voordat we hetzelfde weer een keer doen. Maar de reacties wa ren vorig jaar zo positief dat we het dit jaar, zeg maar 'op verzoek', nog een keer doen", vertelt Sturris die een van de voortrekkers is van de spelweek. Het weer zat de wande laars in elk geval zeker mee, ook al een soort traditie. Laarzen waren er vrijwel niet bij. Als schoeisel was gekozen voor sportschoenen. Het beloofde een leuke tocht te worden. Nog geen tien stappen onderweg, verloor een van de kinderen al een schoen die in de zuigende modder vast bleef zitten, terwijl één van de begeleidsters languit in het slik te recht kwam. Een goed begin... Gisteren trokken alle kinderen naar pretpark Drievliet in Rijswijk. Van daag wordt de spelweek afgesloten met een speurtocht. De oudste deel nemers leggen die op de fiets af en werken ook nog een aantal spelen af op het trapveld achter de Steintjes- kreek. De kleintjes lopen hun speur tocht door het dorp en krijgen ook nog een poppenkastspel voorge schoteld. Om het geheel af te slui ten wordt er een barbecue gehou den. Het echtpaar Verstraten wil een grotere en sfeervollere aula houwen bij de algemene begraafplaats in Tholen. J. Sturris zet samen met de kinderen en begeleidsters de eerste stappen op het schor bij de voormalige werkhoven bij De Sluis.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 1