Afdeling Tholen KNJV opgeheven Filterend rietveld in wording bij waterzuivering in de smalstad Nieuwe teelt voor deze streek ingeluid met muziek Tedesca Kavelovergang blok Oud-Vossemeer soepel Met onze brillen magu gezien worden WBE mag niet buiten seizoen op hazen jagen Aardappelprijs blijft nog dalen Proef van Zeeuwse Eilanden om water nog schoner te maken Eerste jaar biologisch dynamische producten Wilhelminahoeve Proefveld voor zaadteelt open ter bezichtiging Donderdag 27 juli 2000 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Gevolg van landelijke reorganisatie De afdeling Tholen/Sint-Philipsland van de kon. Neder landse jagersvereniging (KNJV) - met 99 leden en 11 donateurs - is na 27 jaar opgeheven. Dat besluit van de algemene ledenvergadering is het gevolg van een lande lijke herstructurering, waarbij alle plaatselijke en regio nale afdelingen zijn afgeschaft. De wildbeheereenheid Tholen/Sint-Philipsland (WBE) - die met de KNJV-afde- ling was geïntegreerd - is als lid toegetreden tot de ja gersorganisatie. Integratie WBE Wildstand goed Jachtveld naar WBE Verjaal heeft de ideeën in huis! Mooi licht is wonen! Het rietveld voor het zuiveren van water uit de zuive ringsinstallatie in Sint-Maartensdijk nadert zijn voltooi ing. Het terrein ten noorden van de waterzuivering aan de Oudelandseweg en Kastelijnsweg is ontgraven. Het zogenaamde helofytenfilter van het waterschap Zeeuwse Eilanden moet het water verder ontdoen van verontreini ging nadat het behandeld is in de waterzuivering. Het dient ook als proef. Natuurlijk Met een optreden van het trio Tedesca is zaterdagavond op de Wilhelminahoeve in Anna Jacohapolder het feit gevierd dat er voor het eerst op dit landbouwbedrijf bio logisch dynamische landbouwproducten geoogst wor den. Uien, haver, wortelen, suikermaïs, sperziebonen en aardappelen vinden hun weg nu naar de afnemers. De producten zijn geteeld zonder bestrijdingsmiddelen en kunstmest. Zo'n dertig belangstellenden woonden het concert bij. Vragen over drainage en dammen in Tholen In september en oktober zal het kadaster met paaltjes de nieuwe grenzen markeren van de percelen in het ruilver- kavelingsblok Oud-Vossemeer. Op 9 november vindt de aktepassering plaats. Voor die tijd moeten de gewassen van het land zijn. Volgens voorzitter J.L. van Gorsel van de landinrichtingscommissie kan dat nog wat problemen geven in verband met de late levering van cichorei. Rudolf Steiner Nachtegaal Geen bezwaar Door die constructie komt de WBE dichter bij de KNVJ te staan en blijft de rechtstructuurband met de leden bestaan. Alle Zeeuwse WBE's hebben een gewestbestuur gevormd, waarin A.A. van Nieuwenhuijzen en W.D. van Doorn de Thoolse verte genwoordigers zijn (zij hadden ook zitting in het Zeeuwse regiobestuur van de KNJV). Als gevolg van de nieuwe flora- en faunawet - die ove rigens nog steeds op zich laat wach ten - gaan de provincies het fauna- beleid vaststellen. In Zeeland zal voor de uitvoering een faunabeheer- eenheid opgericht worden. Daarbij wordt het beleid omgezet in een faunabeheerplan; bij de praktische uitvoering van dat plan zullen de WBE's betrokken zijn. De gewij zigde structuur van de KNJV, het toetreden als lid door de WBE en de gewijzigde flora- en faunawet ma ken een statutenwijziging noodza kelijk. Daarom wordt in september door de WBE Tholen/Sint-Philips land een buitengewone ledenverga dering belegd. De KNJV-afdeling is in 1973 ge vormd als voortzetting van de Thoolse jagersvereniging. Vanuit de afdeling kwam in 1984 de WBE tot stand. Al snel integreerden beide or ganisaties en vanaf 1990 werden de bestuurs- en ledenvergaderingen ge zamenlijk gehouden. De KNJV was een beleidsbepalende en stimule rende factor voor vele disciplines in de Nederlandse jagerswereld. Het strenge landelijke jachtexamen dat nieuwe jagers moeten afleggen, kreeg mede door een grote inbreng van de afdeling Tholen/Sint-Phi- lipsland gestalte. De zittende be stuursleden drukten op provinciaal en landelijk niveau hun stempel op aangelegenheden met betrekking tot jachthonden en fauna. En actief werd sturing gegeven aan het gan- zenoverleg en beleidsnota's met be trekking tot de Grevelingen, Kram mer en Oosterschelde. Door voorlichting op scholen werd aan p.r. gedaan, het afgelopen jaar bij voorbeeld op de Eben Haëzerschool in Tholen en de Rehobothschool in Stavenisse. Op 1 januari van dit jaar telde de af deling 99 leden en elf donateurs. De eerste voorzitter, J.C. Kooijman, is nog erevoorzitter. Het bestuur werd bij de opheffing gevormd door W.D. van Doorn (voorzitter, jachthonden commissaris en p.r.), J. van Vossen (secretaris en consul Tholen), A.A. van Nieuwenhuijzen (vice-voorzit- ter, faunacommissaris en consul Sint-Philipsland), A.M. Elenbaas (penningmeester) en L. Bijnagte (jachtschietcommissaris). Elenbaas is vanwege de opheffing uit het be stuur gestapt, de anderen maken te vens deel uit van het WBE-bestuur. Daarin zijn C. de Graaf en A.M. Buijs gekozen in de vacatures Elen baas en P. Polderman. Van Doorn bedankte alle KNJV-bestuurders van de afgelopen 27 jaar voor het werk dat ze verzet hebben. De WBE wil de belangen van ja gend Tholen zo goed mogelijk be hartigen. Eén van de doelstellingen is het in stand houden van een even wichtige fauna. Het werkgebied is 10.819 hectare groot en de WBE telde vorig jaar 75 leden, 34 deelne mers en vijf jachtopzichters, zo blijkt uit het jaarverslag. Jachtop zichter I.D. van der Maas uit Tholen stopt er, na 32 jaar, mee wegens drukke werkzaamheden. In zijn openingswoord tijdens de vergadering, in het Holland Huis te Scherpenissè, herdacht voorzitter A.A. van Nieuwenhuijzen het over leden lid J.W. Hage uit Poortvliet. Hij omschreef hem als een markan te figuur, een blanke pit in een ruwe bolster die in jagerskringen nauwe lijks weg te denken was. Terugkij kend noemde de voorzitter de wild stand het afgelopen jaar goed. Wél is de toename van predatoren - ver wilderde katten en vossen, mede een gevolg van jachtverboden in de omliggende natuurgebieden, ver ontrustend. Van Nieuwenhuijzen bekritiseerde de omslachtige proce dure bij schadebestrijding, aan on der meer akkerbouwgewassen, in de gesloten jachttijd. Vergunningen worden met vertraging afgegeven, waardoor het leed vaak al is ge schied. Het aantal grauwe ganzen dat in de regio de zomer doorbrengt wordt 'schrikbarend groot' en dat vraagt om doeltreffende maatrege len, aldus de voorzitter. Het verja gen van rotganzen is komen te ver vallen, wat betekent dat de landbouwschade die deze dieren (maar ook ganzen en smienten) ver oorzaken, weer volledig wordt ver goed. De vergadering gaf het bestuur toe stemming om te regelen dat de jachtopzichters de mogelijkheid krijgen om veldverzorging toe te passen. Een stukje extra service - naast het toezicht op stroperij en an dere calamiteiten - waarbij vooral het tijdig voorkomen van wildscha- de de belangen van de grondgebrui kers dient. Verder kreeg het bestuur de vrijheid om leden te stimuleren, hun jachtvelden bij de WBE onder te brengen. Dat brengt voordelen mee ten aanzien van jagen door niet-leden jachtaktehouders, alsme de bij de wildschadebestrijding. Jachthouders die van deze moge lijkheid gebruik maken, houden volledige zeggenschap over hun jachtveld. Meerdere van hen, met een gezamenlijke oppervlakte jacht veld van 4000 hectare, willen aan de constructie meewerken. De wildbeheereenheid (WBE) Tho- len/Sint-Philipsland krijgt, als het aan de provincie ligt, géén vergun ning om buiten het jachtseizoen ha zen te bejagen. De schade aan ak kerbouwgewassen die dit zou rechtvaardigen, is volgens Middel burg onvoldoende aangetoond. Evenmin is voldoende duidelijk ge maakt dat er geen andere bevredi gende oplossingen zijn om schade te beperken. Wilde eenden en overzomerende ganzen mag de WBE wél bejagen, adviseert de provincie aan Laser. Deze afdeling van het ministerie van landbouw is verantwoordelijk voor het afgeven van de vergunning. Het bejagen van overzomerende grauwe ganzen past in het beleid, want dat is erop gericht om deze soort te beper ken. In het hele werkgebied van de WBE mag er tot 1 september, van zonsopkomst tot zonsondergang, op deze vogels gejaagd worden. De vergunning voor het bejagen van wilde eenden zou beperkt moeten blijven tot een perceel blauwmaan- zaad van J.L. van Gorsel aan de Mo lendijk te Oud-Vossemeer. Hier is sprake van een schade van meer dan 250 gulden per hectare en dat is ook gemeld bij de wildschadecommis- sie. Het aanbrengen van schriklinten en plaatsen van een knalapparaat zijn niet afdoende gebleken. Daar om zou, wat de provincie betreft, vergunning verleend moeten wor den om van één uur voor zonsop komst tot één uur na zonsondergang deze wilde eenden te bejagen. Een flink gedaalde aanvoer mocht de prijzen van de aardappelen op de Sint-Annalandse veiling deze week niet opvoeren. Integendeel, behalve voor bonken werd overal aanzien lijk minder betaald. Grootste dalers waren daarbij Bildtstar en Doré die ten opzichte van vorige week res pectievelijk 14 en 13 cent per kilo minder opbrachten. De Eigenhei mer blijft het best betaald met 31 tot 38 cent per kilo. Gloria en Frieslan- der zakten met 3 en 4 cent het minst in prijs. Woensdag 26 juli: Doré 25-30, Première 18-19, Gloria 26, Fries- lander 24-26, Eigenheimer 31-38, Bildtstar 20-26, Donald 25, bonken 40-47, drielingen 18-21, kriel 1,80- 2.05; aanvoer 219 ton. Dinsdag 25 juli: Doré 24-30, Glo ria 29, Frieslander 25-30, Eigenhei mer 35-38, Bildtstar 20-26, bonken 36-43, drielingen 18-21, kriel 2,05- 2,35; aanvoer 296 ton. ELECTRO WORLD. DE WERELDZAAK DIE JE KENT Advertentie LM. Kees Dalebout van de afdeling cartografie en hydrografie van het waterschap Zeeuwse Eilanden meet met behulp van een reflectorstok met lichtstralenspiegel) de hoogtes in een van de poelen in het filtergebied aan de Oudelandseweg. Het terrein was eerst bestemd voor een weiland met hier en daar een waterpartij en een wandelpad, als uitloper van het dorpsbosje dat aan de zuidkant van de zuivering is aangelegd. Dat was afgesproken bij de ruilverkaveling van het blok Stavenisse. Maar voor het water schap leek het terrein geschikt om er een proef met een helofytenfilter in te richten. Van zuid naar noord zijn er kronkelvormige sloten ge graven met hier en daar diepere stukken vijver. Gemiddeld wordt het water er 50 centimeter diep. Door het water in het vloeiveld te laten, komt het in aanraking met allerlei planten zoals riet, matte- bies en lisdodde. Die verrichten het schoonmaakwerk. Dat gebeurt door bacteriën rond de wortels van de planten die afvalstoffen in het wa ter kunnen afbreken. Het rietveld is in feite een nabehandeling van het water dat uit de zuivering komt en anders rechtstreeks in de sloten ge loosd wordt. Het water wordt straks door drie verschillende soorten filters geleid: 1 door een veld met riet dat in wa ter staat van 20 tot 50 centimeter diepte (vloeiveld), 2 door open wa ter met waterplanten (soort vijvers met aarvederkruid, hoornblad en smalle waterpest) en 3 door een wortelzonefilter met een laag puin en grof zand waarop riet groeit. Zeeuwse Eilanden wil door middel van de helofytenfilter het stikstof- en fosfaatgehalte in het water ver der terugbrengen. In het oppervlak tewater mag nu hooguit 10 milli gram per liter stikstof worden ge meten maar het waterschap wil dit terugbrengen tot 4 milligram per li ter. Het natte oppervlak bestaat uit on geveer 1 hectare. Met een pomp wordt het water in het veld geleid. Het vloeiveld wordt gecombineerd met een wortelzonefilter waarin voornamelijk nitraat wordt verwij derd. Volgens het waterschap wordt het water door de filter schoner dan het was toen het de zuivering ver liet. Op dat moment is ongeveer 98 procent van het afbreekbare organi sche vuil verwijderd; voedingsstof fen zoals fosfaat en nitraat zijn dat voor tachtig procent afgenomen (ten opzichte van het aangeboden afvalwater bij de inlaat). Met be hulp van de helofytenfilter wordt een extra deel van de resterende twintig procent fosfaten en stikstof fen (eiwit, ammonium en nitraten) uit het afgevoerde water gehaald. Op twee plaatsen is een damwand aangebracht om het waterpeil in het terrein te kunnen verhogen. Maximaal kan er drie miljoen liter meter water per dag worden inge voerd. De waterdiepte kan worden gevarieerd door middel van een damwand met balkenstuw aan het einde van de filter. Van de grond die uitgegraven is, is een wal aangelegd die het rietveld afscheidt van het voor publiek toe gankelijke gedeelte. Op de wal wordt een voetpad aangelegd zodat bezoekers van bovenaf een goed zicht hebben op het project. Uit gangspunt van het waterschap, dienst landelijk gebied, staatsbos beheer en de gemeente Tholen is dat het gebied 'natuurlijk' moet ogen. Bij de uitlaat aan de Oudelandse weg gaat het waterschap monsters nemen van het water. Daaruit moet blijken hoe de filter werkt en of het wellicht op meerdere plaatsen toe gepast kan worden. Het systeem is niet nieuw. Sommige boeren in het waterschapsgebied die niet aange sloten zijn op een riolering, gebrui ken rietvelden. De onderzoeksre sultaten worden pas volgend jaar of begin 2002 verwacht. De plan ten moeten eerst volgroeid zijn. De totale kosten van de aanleg bedra gen ongeveer 200.000 gulden. Wouter Kamphuis heette de bezoe kers welkom in de grote schuur van het bedrijf waar een hoek was ingeruimd voor het trio met een podium op pallets. De muren wa ren versierd met groene takken en naast het podium stonden manden en teilen met riet en haver om het geheel wat aan te kleden. Het was de eerste keer dat het Duitse gezel schap van beroepsmusici in Neder land optrad. Anna Jacohapolder had de primeur. De grote deuren op het noorden gingen dicht vanwege de frisse wind. Niet alle boeren uit de buurt waren aanwezig vanwege het oog sten van het graszaad dat volop aan de gang was, zo legde Kamp huis uit. Maar tijdens het concert schoven er nog enkele collega's uit de omgeving aan die klaar waren met het dorsen. Het bedrijf aan de Lageweg is 80 ha groot. Twee jaar geleden scha kelde de Wilhelminahoeve over op biologisch dynamische teelten. Dat gebeurt geleidelijk. De oogst dit jaar komt van zo'n 30 hectare. „In 1998 is de eerste 30 ha. zonder bestrijdingsmiddelen en kunstmest in productie genomen. Ongeveer een derde deel van het areaal. Nu pas mogen we de producten verko pen als zijnde biologisch dyna misch geteeld. Volgend jaar gaat dat met nog eens 25 ha. Het jaar daarop ook nog eens 25 ha." Volgens Kamphuis is de belang stelling voor dergelijke producten groeiende. Op de binnenlandse markt is er vraag naar, maar veel gaat ook naar het buitenland. Zo levert de Wilhelminahoeve de wor telen aan Odin, een Nederlandse groothandel in biologisch dynami sche producten. Odin stelt voor par ticulieren groenteabonnementen sa men waar de wortels uit Anna Jacohapolder deel van uit maken. Een deel van de aardappelen jjan Het optreden van Tedesca in de grote schuur van de Wilhelminahoeve in Anna Jacohapolder werd door zo'n dertig belangstellenden bijgewoond. het ras Victoria, gaat naar Farm Frites voor friet, een ander deel gaat als consumptieaardappel de deur uit. Het betreft het ras Santé. „Dat is een vrij resistent ras tegen aardappelziektes zoals phytophte- ra. Daar houd je in de keus van het ras rekening mee." De haver gaat voor een groot deel naar Engeland, om verwerkt te worden tot haver mout, en mueslikoekjes. Kamphuis vormt samen met Ineke van Strien een vennootschap. Bei den zijn bedrijfsleiders. Zij besloot zo'n drie jaar geleden over te gaan op de biologisch dynamische teelt vanuit haar belangstelling voor de antroposofie. Een levensleer die door Rudolf Steiner (1861-1925) is uitgewerkt en waarin een ver binding wordt gezocht van het geestelijke in de mens met het Maar een aantal boeren heeft bij de afnemer al gevraagd om eerder te kunnen leveren om zo de kavel overgang soepel te laten verlopen, zo zei hij dinsdagavond tijdens de voorlichtingsavond over kavelo vergang en de kavelaanvaardings- werken in Hof van Holland te Tholen. Bijna dertig belangstel lenden uit het gebied woonden de bijeenkomst bij. Over het plan van toedeling is de commissie tevreden, zei Van Gor sel. „Hier en daar hadden we een beter resultaat gewild. Na het af wegen van alle belangen zijn er compromissen gesloten. We horen vele positieve geluiden. Het doel is een betere bedrijfsvoering mo gelijk maken en dat is gelukt." De aanwezigen toonden dan ook veel belangstelling voor de twee ingekleurde kaarten van het ge bied met de oude en nieuwe situ atie. Bij de kavelaanvaardingswerken gaat het erom of er gelijkwaardige grond word geruild (de waarde van de ingebrachte en de toebe deelde percelen in vorm, grootte en aantal percelen). Voor deze gronden moeten nog verrekenpos ten worden opgesteld (voor drai nage, vlakligging, schaduwwer king, wortelschade). Dat gebeurt tijdens de tweede schatting door de landinrichtingscommissie en de schatters. De uitkomsten ko men op de lijst van geldelijke re gelingen. De waarde van de drainage is al besproken. Die bedraagt 1700 gul den per ha. en wordt verrekend bij inlevering. Daarbij wordt ervan uitgegaan dat de levensduur van drainage dertig jaar is (zes klassen van vijf jaar). De boeren en ge bruikers werden door secretaris J.B. Postma opgeroepen op te let ten wat ze, bij de kavelovergang, op hun nieuwe stuk grond aantref fen. Zijn er minposten bijvoor beeld door veronkruiding, dan moet dat zo snel mogelijk bij de commissie gemeld worden. Bij de kavelaanvaardingswerken is de ontsluiting van de percelen van groot belang. De boer of ge bruiker moet gemakkelijk op zijn akker kunnen komen, met grote machines. De dienst landelijk ge bied heeft als richtlijn dat één dam voor een perceel van 4 tot 6 ha. volstaat. De dammen die te veel worden, kan de belanghebbende zelf (laten) opruimen. Dat werkt volgens de commissie kostenbe- geestelijk wezen van de kosmos. Zij benadrukt dat het gaat om een biologisch dynamische productie wijze en niet alleen om een biolo gische teelt. Veel ruchtbaarheid wil ze niet meer aan de omschake ling geven. Er is volgens haar al genoeg aandacht aan besteed. „Ik wil niet aan de weg timmmeren." Kamphuis studeerde ecologische landbouw in Wageningen. Hij werkte vier jaar op een b.d.-bedrijf in Duitsland 'en hoorde via vrien den op Walcheren, die eenzelfde soort bedrijf runnen, dat er iemand gezocht werd op de Wilhelmina- hoeve. „In Duitsland heb ik de me thode in de praktijk geleerd. Hier werd al naar de nieuwe methode toegewerkt. Zodoende kon ik hier terecht." In Duitsland ontmoette Kamphuis zijn vriendin Kathinka Meyerbrö- ker die samen met Heike Kala- winski en Michael Schumann de groep Tedesca vormt. Zij zijn ge specialiseerd in muziek uit de Middeleeuwen en Renaissance. De leden bespelen instrumenten die uit die periode zijn nagebouwd, zoals draailier, kromhoorn, trom mel, doedelzak, harp, schalmei en een hele reeks verschillende soor ten blokfluiten. Tedesca bracht Duitse en Neder landse liederen zoals die op de dorpspleinen, maar ook aan het hof werden gespeeld. Dansen uit de Middeleeuwen en de Renais sance, liederen over de liefde en nogal wat drinkliederen, de meeste met een humoristische ondertoon ('Drink ik wijn dan ga ik beder ven, drink ik water dan ga ik ster ven'). Meyerbröker lichtte ze in het Ne derlands toe. Ze toonde haar klasse als soliste door het nummer Nach tegaal van een Nederlandse mees ter op blokfluit te spelen. Zo dat de vogel - in deze regio zeldzaam - als het ware zelf te horen was. Naar het einde van het optreden toe, bracht Tedesca meer dansnum- mers. Sommige bezoekers gaven gehoor aan de oproep van Schu mann om de benen los te maken. Schumann treedt ook solo op en met verschillende groepen. Hij geeft ook harpies. Kalawinski werkt als lerares blok fluit en geef algemene muziekon derwijs. Zij bespeelde tegelijker tijd een trommel en een blokfluit voor één hand. Bovendien droeg ze tijdens het concert haar dochtertje op haar rug die af en toe met grote ogen het publiek in keek. Meyerbröker geeft blokfluit- en zangles, zij vestigt zich op de Wil helminahoeve. Zondag gaf Tedesca een concert op Walcheren. Volgend jaar hoopt het trio weer een optre den te verzorgen op de Wilhelmi nahoeve en er een toernee in Ne derland aan vast te knopen. sparend en kan op elke gewenst tijdstip worden uitgevoerd. Tegen het plan van toedeling kon bezwaar worden gemaakt, maar er is geen bezwaar mogelijk tegen de kavelaanvaardingswerken. Wel worden de werken met de boeren vantevoren besproken. Alle betrok kenen kunnen hun knelpunten met de commissie bespreken op het bu reau in het voormalige stadhuis in Tholen. Vooral over de drainage en de dam men kwamen vragen vanuit de zaal. Zo wilde de heer Van Oor schot uit Tholen weten of er ook een verrekening plaatsvindt voor oude drainage die nog goed werkt. Maar Postma zei dat dit uitgangs punt onwerkbaar is en dat er be wust gekeken is naar de leeftijd van de buizen 'als enige bepaling voor de waarde van de drainage.' A. Agterdenbos uit Tholen vroeg of er al eerder begonnen kan wor den met het aanleggen van draina ge in het toebedeelde perceel. Ei genlijk kan dat pas na de officiële toedeling en de rovenoogst, maar volgens Postma kan betrokkene het ook met de huidige eigenaar rege len. Volgens M. van Tilbeurgh uit Oud- Vossemeer is er dan wel sprake van een verrekenpost. Het werk moet volgens Postma wel worden ge meld aan de commissie. Ph. Verduit uit Tholen vroeg zich af of er ook een verrekening plaats vindt als er een blok met twee 'goede dammen' wordt ingeleverd en er een nieuw blok wordt toebe deeld met een 'klein dammetje.' Volgens M. Lundahl van de DLG heeft Verduit dan recht op twee dammen. C. van Dijke van het waterschap Zeeuwse Eilanden lichtte toe hoe breed de nieuwe dammen worden. De bovenbreedte wordt 6 meter bij een buislengte van 12 meter. Die breedte wordt aangehouden we gens de moderne en brede land bouwmachines. Volgens Van Gorsel geldt het prin cipe dat wanneer iemand een goe de aansluiting inlevert, hij er ook een goede dam voor terugkrijgt. Volgens W. de Rijke uit Tholen kan er niet altijd worden uitgegaan van de grootte van het perceel (4-6 ha.) Ook de breedte en de lengte speelt een rol, zo bracht hij naar voren. Postma gaf hem daarin ge lijk. „In alle gevallen moeten we voor maatwerk zorgen." Hij lichtte toe dat bestaande dam men die binnen 150 meter liggen van de nieuwe, worden wegge haald. Voor De Rijke was dat een nieuw feit. „Dit is de eerste keer dat ik deze afstand, 150 meter, hoor. Ik heb ook een blok in Poort vliet en daar werd na veel aanhou den bij de commissie 300 meter genoemd. Ik heb er voor moeten vechten om er een dam tussen te houden." Van Gorsel zei niet te willen oorde len over uitspraken die in de andere commissies worden gedaan. Vol gens Van Dijke zullen aan percelen die niet uitgeruild worden, ook goe de ontslutingen gemaakt worden. M. Mantel van de Gankelweg in Oud-Vossemeer had begrepen dat de ontsluitingsweg via de Oud- Vossemeersedijk komt te vervallen. Als dat gebeurt, dan moet hij een omweg maken via de Langeweg, zo zei hij. Maar Van Gorsel kon hem gerust stellen. „Dit punt is besproken met de provincie. Er is geen sprake van dat die komt te vervallen." Het proefveld van de studieclub voor groente- en bloemzaadteelt Ei land Tholen aan de Veilingweg la te Sint-Annaland staat zaterdag 5 au gustus open voor het publiek. Van half twee tot vier uur kan men een kijkje nemen op veldjes waar hoofdzakelijk eenjarige gewassen geteeld worden. Er is uitleg over plantensoorten en teeltmaatregelen. Waarom :ou u met minder genoegen nemen j li -Hf* J 1 1 J Hv KerkstraM 5-13 Steenbergen Telefoon {0167} 563385 Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 5