Vernielers bekennen van CZAV-gebouw 'In juli en augustus moet je overdag je toestel thuislaten' 'Je moet je inzetten voor het behouden van voorzieningen' Geuze bouwt tweede schip via cv-constructie Huifkartochten Rinus den Braber (37) uit Sint-Maartensdijk actief in fotoclub Henk Verkerke (73) erelid stichting gemeenschap Scherpenisse Donderdag 27 juli 2000 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 In Scherpenisse zou ook een woonzorgcentrum moeten komen. Net als in Poortvliet. En de bank zou langer open moeten blijven om mensen die werken de gelegenheid te geven om hun bankzaken te regelen. De 73-jarige Henk Verkerke Jzn. is nog strijdbaar, ook al is hij eind juni af gezwaaid als penningmeester van de stichting Dorpsge meenschap Scherpenisse. Het bestuur benoemde Verker ke tot erelid, het eerste erelid in het bestaan van de stichting die in 1956 werd opgericht en waarvoor Verker ke bijna 30 jaar lang actief is geweest. Een terugblik. Andere leest Fotograferen is een hobby. Net als vissen of voetballen. Je bent er veel mee bezig. Je doet het graag en praat er over met andere gelijkgezinden. Zo ziet de 37-jarige Ri- nus den Braber uit Sint-Maartensdijk zijn liefhebberij. Aan de muur in zijn huiskamer hangt zijn werk: zwart wit foto's van het schor bij de Noord, een landschap met waterpartij bij de Philipsdam, maar ook een kasteel bij Utrecht en een rijtje met bolvormige containers bij Dow in Terneuzen onder zware wolken. Landschap en archi tectuur. Daar gaat zijn belangstelling naar uit. Fotocursus REC Schade bedraagt zeker 15.000 gulden Twee Sint-Annalanders van 17 en 18 jaar, een 26-jarige inwoner van Sint-Maartensdijk en een Bergenaar van 19 jaar zijn verantwoordelijk voor de ravage die in de nacht van 8 op 9 juli is aangericht in het gebouw van CZAV aan de Havenweg in Sint-Annaland. Ze hebben dat te genover de politie toegegeven. De schade is voorlopig geraamd op 15.000 gulden. Polar Bear voor Poortvliets familiebedrijf Strijenham Coördinator stopt van Graag Gedaan Zeumer Op bromfietsje Puzzeltocht Aan deur gebeld Hill Q -• v Verkerke kwam als bestuurslid van dat wethouder Koopman er een huis de voetbalvereniging SPS in het be gin van de jaren zeventig bij de stichting terecht. „Alle verenigingen zaten er in. Vrouwenverenigingen, de Groene Kruisvereniging, de voet bal, het Cloveniersgilde en de vei lingcoöperatie. Die betaalden ook contributie. Een tientje per jaar." Verkerke was niet alleen actief in de voetbalvereniging. Hij was ook - tot de opheffing - lid van de brandweer en was jarenlang lid van de ouder commissie van de openbare lagere school in het dorp. Als postbesteller van de PTT was hij in Scherpenisse een bekend gezicht. En hij kende op zijn beurt weer veel mensen. In de ontwerp-statuten die Verkerke bezit, staat te lezen dat het doel van de stichting is om 'de burgerzin van de bevolking van Scherpenisse te versterken, het verenigingsleven in zijn uitgebreidste betekenis te steu nen en te bevorderen, coördinerend op te treden, waarbij uitgegaan wordt van de eerbiediging van de ei gen aard van de bij haar aangesloten corporaties, die souverein in eigen kring zijn en wier werkzaamheden door de stichting zal worden aange vuld'. Een mond vol en met zorg samenge steld. De oprichters waren burge meester D.C. Bouwense, directeur L.A.M. Elenbaas van de groendro- gerij, dokter I. Helleman, hoofd landbouwschool A.C. van Heusden, sociaal werkster A. Paling en het hoofd van de openbare school A.C. Verstijnen. Bij gezamenlijk activi teiten zou gebruik worden gemaakt van een gemeenschapsgebouw. Dat werd het dorpshuis Holland Huis, geschonken door de provincie Noord-Holland na de waters noodramp in 1953. Toen vorig jaar b. en w. voorstelden om het Holland Huis in de verkoop te doen, kreeg Verkerke vele tele foontjes van verontwaardigde dorps genoten en oud-inwoners. „Het was een geschenk voor heel het eiland. Dat ligt vooral bij de ouderen erg gevoelig. Als dorpsgemeenschap hebben we dat ook tijdens het kern- bezoek van de gemeente naar voren gebracht. Het gebouw wordt nu niet verkocht, maar het krijgt een facelift voor 200.000 gulden." In 1973 werd Verkerke voorzitter. Het was een bewogen jaar. Na het overlijden van huisarts Helleman probeerde de stichting zich sterk te maken voor een opvolger in het dorp. „We hebben toen een adver tentie geplaatst in het artsenblad en we hebben hier bij ons thuis wel een stuk of vijf dokters ontvangen die interesse hadden. Het was zelfs zo voor vrijhield aan de Langeweg. Maar de praktijk was al verkocht aan dokter Kugel in Poortvliet en aan dokter Van der Bel in Sint- Maartensdijk. We visten achter het net. Koopman kwam op een gege ven moment ook zeggen dat hij de woning niet langer aan kon houden. De kwestie speelde heel erg. We hadden geen eigen huisarts meer. We hebben als bestuur toen ook nog de inspectie aangeschreven. Toen is bedongen dat er een van de huisart sen hier spreekuur moest houden. Maar de helft van het dorp moest naar Smurdiek. Voor ouderen valt dat niet mee. Ze moeten daar ook steeds hun medicijnen ophalen." Voor Verkerke is dat een van de in grijpendste zaken geweest waar de stichting zich mee bezig heeft ge houden. „We zijn er toen met zijn drieën van het bestuur (A.L.G. van Doorn en Joh. Steketee - red.) voor op stap geweest, hebben thuis men sen ontvangen en brieven geschre ven. Het Groene Kruis zou ook zijn gebouw beschikbaar stellen voor de apotheek van de dokter. Het is niet gelukt. En wat er zich precies heeft afgespeeld, weet je toch niet." Een hoogtepunt was ook de viering in 1977 van het 850-jarig bestaan van Scherpenisse, waar de stichting actief aan deelnam. Verkerke deed aan de historische optocht mee in een oud postuniform, afkomstig uit het PTT-museum in Den Haag. De postkoets kwam er speciaal voor uit Essen. Hoewel de stichting officieel ge meenschap Scherpenisse heet, wordt ze gemakshalve 'de dorpsgemeen schap' genoemd of ook wel de 'dorpsvereniging'. Het maakt Ver kerke op zich niet zoveel uit. En in de loop der jaren werden de statuten gewijzigd en was het niet langer noodzakelijk dat alle verenigingen in het bestuur vertegenwoordigd wa ren. „Het is op een andere leest ge schoeid. De contributie verviel daar om ook. De inkomsten komen de laatste tijd uit de braderie en de au toshow die elk jaar worden gehou den." Rond 1980 werd Verkerke penning meester. Toen de beheerscommis sies van de dorpshuizen actief wer den, namen die volgens Verkerke nogal wat taken over van de stich ting. De stichting kende actieve en minder actieve periodes. „Toen we geen leden meer hadden, heeft het een lange tijd stil gelegen. Merien Hage en Nelly Hage-Jansen hebben Fotograferen is wijdverbreid. Voor de meeste mensen blijft het beperkt tot vakantiekiek jes, verjaardagen of andere hoogtepunten in iemands le ven. Maar een aantal mensen doet meer met hun camera. Ze maken er bijzondere opnamen mee. Willen een sprekende fo to met veel contrast. Zoeken een bijzonder onderwerp om uit te lichten. Leggen sfeer vast op de plaat. Wachten een geschikt moment af of gebrui ken het fototoestel om er een verzameling mee op te bou wen. De toepassingen zijn le gio. Een korte serie over foto grafie. Den Braber is lid van de fotoclub Kameleon. Een klein clubje van vijf liefhebbers die om de twee we ken bij elkaar thuis hun werk be spreken en opdrachten bedenken voor de volgende keer. De leden van de Kameleon toonden in janu ari werk in de openbare bibliotheek in Tholen. Ze kregen veel reacties en werden gevraagd om volgend jaar weer hun werk ten toon te ko men stellen. Positieve reacties dus, maar foto graferen in clubverband leeft eigen lijk niet op Tholen, stelt Den Bra ber. „Als je dat vergelijkt met België, dan gebeurt er op dit gebied hier heel weinig. We bezoeken meerdere keren per jaar exposities van fotoclubs in Vlaanderen. In de buurt van Herenthals liggen vier dorpjes in een gebied ongeveer zo groot als Tholen en daar alleen al zijn vier fotoclubs met zo'n 300 le den. Het leeft daar veel meer. Ze hebben er ook mooiere accommo daties dan hier: scholen en wijkcen tra. We hebben eens in de buurt van Antwerpen een diapresentatie ge zien van natuurfotografie, in een bioscoopzaal. Die was drie keer per dag helemaal bezet." Het bekijken van andermans werk is van groot belang om nieuwe ideeën op te doen, zegt Den Braber. „Je ziet op zulke exposities andere invalshoeken. Er was iemand die had foto's gemaakt met symmetrie als onderwerp bijvoorbeeld. Dat is een bepaalde insteek. Dat ga je dan zelf ook toepassen. Voor architec tuurfoto's komt dat goed van pas. Je kan niet alles zelf bedenken. Daarom ben ik ook geabonneerd op twee fotobladen. Eentje is een Duits blad dat ik met de andere le- den uitwissel." Den Braber fotografeert voorname lijk in zwartwit. „Ja, ik schiet wel eens een dia- en een kleurenrolletje vol. Maar dat is alleen vanwege bij zondere gelegenheden zoals het be zoek van de koningin aan het dorp. Bij zwartwit moet je beter kijken dan bij kleur. Als de compositie niet goed is, dan word je daar bij een zwartwit opname afgestraft. Bij een onderwerp met kleur, kunnen de kleuren alles goed maken." Den Braber kocht in de zomer van 1988 een spiegelreflexcamera. Niet wetende dat dit het begin zou zijn van een hobby waar hij verslingerd aan zou raken. „Ik kocht die came ra toen omdat iedereen een fototoe stel heeft. Dat was het enige." In oktober dat jaar ging hij echter naar de fotocursus van het (toenmalige) REC waar hij onder meer leerde om foto's te ontwikkelen en af te drukken, stillevens en modellen te fotograferen, cameratechniek en lichtmeting. „Ik vond het leuk om niet alleen maar te knippen, maar ook om het afdrukken zelf te doen. Het is veel meer werk, maar je hebt er veel meer plezier van. Een foto maak je in tien minuten. Je bepaalt je positie en meet het licht en drukt op de knop. Maar in de doka ben je een half uur tot drie kwartier bezig om één foto af te drukken. Het komt vaak voor dat ik 's avonds de foto's nat in mijn doka ophang en dat ik de volgende ochtend als ik om half zes wegga naar mijn werk nog gauw even ga kijken: droog is een foto toch weer anders dan wan neer ze nat is." Volgens Den Braber, instructeur lastechniek aan het centrum voor vakopleiding in Schiedam, is de be langstelling voor zwartwitfotogra- fie weer aan het toenemen. „Je ziet het al bij bruidsreportages. Het is helemaal in. Het is ook veel mooi er. Op een zwartwit foto kun je niet zien of de bruid een crèmekleurige jurk aan heeft of een kleurig bruids boeket draagt, maar komt het neer op in welke posities en houdingen het bruidspaar wordt gefotograf eerd. Zwartwit blijft dan ook be staan. Dat zie je in de vakbladen. Er is nu ook een bedrijf dat een eigen zwartwitpapier op de markt gaat brengen." Na de cursus van het REC sloot Den Braber zich aan bij fotoclub Nadier in Bergen op Zoom. De club £v»rvv/f/ 7/. 7 w/w/y /o/ i wt f/r iwiwjwff j S&jiJjHV Het viertal drong het gebouw bin nen, waarbij ze één deur volledig vernielden en een tweede gedeelte lijk. Ze startten twee heftrucks en richtten met behulp daarvan een fik se schade aan. Een kuubkist werd aan de lepels geregen en een stapel andere omver gereden. Ook stapel pallets waarop enkele tonnen kunst mest waren opgeslagen, ging om ver. Door de botsingen was er scha de aan beide heftrucks, bovendien werd een band lekgereden. Een van de mannen spoot in het gebouw een brandblusser leeg. Twee andere blussers, een spuitmasker en een ge reedschapskist met inhoud namen ze mee. Met uitzondering van het gereedschap zijn de gestolen spul len terecht. In de nacht van 9 op 10 juli zijn in diverse straten van Sint-Annaland vlaggen ontvreemd die dienden ter versiering bij de viering van het 525-jarig bestaan van het dorp. Daarvoor heeft de politie een 16-ja- rige inwoner en een 17-jarige Scherpenissenaar opgepakt. Zij be kenden en betaalden ieder 150 gul den boete om verdere strafvervol ging te voorkomen. Alle inwoners die de vermissing van een vlag bij de politie meldden, hebben deze in middels terug. Ten aanzien van de eveneens meegenomen vlaggestok- ken is dat niet helemaal zeker, om dat de mannen er tijdens hun daad een aantal hebben weggegooid. Geuze scheepvaart uit Poortvliet brengt en tweede schip in de vaart: de 3800 ton metende Polar Bear. Het bijzondere hierbij is, dat de financie ring tot stand komt met de inbreng van 180 tot 206 deelnemers die als commanditaire vennoot optreden. Dankzij een fiscaal gunstige regeling is hierbij een gemiddeld jaarlijks rendement van 22% te halen. De 62-jarige Dirk Geuze, die nu nog op de Hansa Kampen zit, wordt de kapitein van de nieuwe aanwinst. Hij vaart nu met een bemanning van zes man, afkomstig uit de Oekraïne en de Filipijnen. De grotere Polar Bear zal zeven bemanningsleden krijgen. Geuze had sinds 1980 twee schepen van 6000 ton die in 1995 en 1996 werden verkocht, maar de Poort- vlietse zeeman ging het water toch weer missen en begon in oktober 1998 opnieuw met de 2950 ton me tende Hansa Kampen. Hij vaart veel naar Spanje en Portugal: staal heen vanuit IJmuiden of Antwerpen en cellulose en stenen terug naar Rotter dam of Engeland. Dat beviel zo goed, dat hij op zijn 62ste nog besloot om zijn onderne ming uit te breiden met een tweede schip. Volgend jaar mei is de coaster gereed, waarmee de Poortvlietse re derij dan binnen twee jaar haar twee de nieuwbouwschip in de vaart heeft. Scheepswerf Peters in Kam pen verzorgt de bouw van het 90 me ter lange en 13 meter brede schip. De Polar Bear wordt gebouwd voor we reldwijde vaart en speciaal ijsver- sterkt voor de vaart in winters pool en je beweegt de camera niet. En als we met de club zijn, laat je ook een ander eens door de zoeker kij ken." Thuis heeft Den Braber een doka die van alle gemakken is voorzien. Ook hier hangen foto's aan de wand. Naast de doka heeft hij een slaapkamer ingericht als studio voor binnenopnamen. Er staat een inklapbare tafel en aan een rail kan hij verschillende soor ten achtergronddoeken laten zaken. Door er veel op uit te trekken, kent Den Braber vele fotogenieke plek jes op Tholen. Het haventje van Strijenham is er zo eentje. „Maar daar moet je niet 's ochtends om tien uur naar toe gaan, want dan heb je de zon recht in de lens. 's Avonds om zes uur is beter. Zo bouw je in de loop der jaren kennis op van het landschap. Als je ergens nieuw komt, moet je eerst maar eens rondkijken voordat je er foto's neemt. Veel vakantiegangers zien dat de ansichtkaarten die ze kopen altijd veel mooier zijn dan de foto's die ze zelf hebben gemaakt. Ze ma ken de opname op de verkeerde tijd in het jaar. De plaatselijke vakfoto grafen weten precies wanneer ze de mooiste foto's kunnen maken." Ondanks het feit dat fotografie zijn grootste hobby is, zou Den Braber er niet zijn beroep van willen ma ken. „Als je beroepsfotograaf bent, gaat het vaak om onderwerpen die je moet fotograferen terwijl je die niet graag doet: 99 procent bestaat uit moeten, 1 procent doe je omdat je het zelf mooi vindt om te doen. Een bruidsreportage is de eerste vijftien keer misschien wel leuk, maar dan? Ik vind het gewoon leuk om een hobby te hebben. Als ik be roepsfotograaf was, dan zou ik mis schien modeltreinen als hobby heb ben. Een hobby moet totaal iets anders zijn dan je beroep." ijs. Het schip is geschikt voor droge, stort- en stukgoedladingen, hout en houtproducten. Het schip is tevens containervriendelijk ingericht. De Polar Bear is de zesde in een se rie van acht soortgelijke schepen die binnen een project verwezenlijkt worden door scheepswerf Peters en bevrachtingskantoor Amasus charte ring uit Delfzijl. Zij zorgen samen voor 350.000 gulden en ook Geuze en een bank stoppen er nog het nodi ge geld in. De nieuwbouw vergt im mers 15.080.000 gulden waarvan 6.125.000 gulden eigen vermogen is. Het overige kapitaal komt van 180 tot 206 particulieren die 25.000 gul den storten in een commanditaire vennootschap, waarvan Geuze de di rectie vormt. De looptijd van deze participaties is zes jaar. Comman ditaire vennoten genieten investe ringsaftrek en stakingsvrijstelling, waardoor het risico bij een participa tie van 25.000 gulden wordt beperkt tot 4500 gulden. Gezien de zeer snel le afschrijving worden fiscale verlie zen omgezet in een aftrekpost voor de inkomstenbelasting, waardoor het rendement toeneemt. Na zes jaar wordt het schip verkocht en meestal is dan de beherend vennoot de meest gerede koper. Ook onder het nieuwe belastingstelsel wordt deze fiscaal gunstige scheepsfinanciering (dat geldt trouwens ook voor films) ge handhaafd. De scheepsbouw en de scheepvaart profiteren ervan en daar om hebben de initiatiefnemers van de Polar-serie nog plannen voor een serie van 10 kruiplijncoasters van 1700 ton. De casco's daarvoor zijn al besteld, maar Geuze kijkt uit naar zijn Polar Bear, die in mei 2001 in de vaart komt. De Thoolse VVV organiseert in au gustus twee huifkartochten over het eiland onder leiding van een gids. Op dinsdag 1 augustus om 7 uur 's avonds vertrekt de huifkar vanaf de Markt in Tholen. Er kunnen maxi maal 20 personen mee. Op vrijdag 11 augustus is de Haven in Sint- Maartensdijk het vertrekpunt, dan om twee uur 's middags. Als er in de smalstad meer dan 20 liefheb bers zijn, wordt om drie uur een tweede tocht gereden. Reservering vooraf is noodzakelijk. Dat kan bij de VVV, tel. 0166-663771. Ank Verschoor zal in december twin tig jaar coördinator zijn van de vrij- willgersgroep Graag Gedaan. Ze grijpt dat moment aan om afscheid te nemen. Mevrouw Verschoor is naar stig op zoek naar een opvolger. Mocht zij er niet in slagen die te vinden, dan zullen de vrijwilligers zeer waar schijnlijk door de coördinator van het nieuwe meldpunt voor vrijwillige thuiszorg worden ondersteund. Dit meldpunt - voor iedereen die vrijwil- ligershulp nodig heeft - begint 1 okto ber in Sint-Maartensdijk. Een vrijwil- ligersgroep voor terminale thuiszorg komt er in de toekomst ook. 't Was zeumer in m 'n zoeten an de diek, de Koffie 'oek, 't Deurloo 's koaitje of de Zwarte Trap. 't Was wèrrem in de rebessels zaeten vol mi sap. M'n waere in ons zwempak allemaele heiiek De dorebeiers in rebessels adde m'n van opa meehekrehe in opoe ad dae nog wat wieze woorden anheplakt: „Kiek uut, hae niet te verre in 't waeter. Want at Osie Pik je pakt.' Benauwd waere me nie, zo'n zeumer was 'n zehen. J'dórden bie mekoare, boterammen wieren dae hedêêld De liemenoadestroop was waetereg in wèrrem, zo'n plekke op j'n anddoek trok 'n êêle mierezwèrm. Mè alles smaekten, want dae wier wat afhespeeld. Dan fietsten me naer uus, je was dan stik verslete. Bie Krina mach je soms wal koape, 't viel nie mee, toch ww 't assortiment nie gróót, ma 't was 't idee. Tuus stong je bord herêêd, wat 'k toen lekker heete. Die zeumers bin verbie. In an d'n Oesterdam dae ebbe zé noe petat in plekke van 'n boter'am! Jopie Meerman, Tholen. Rinus den Braber maakte deze nachtopname van het sluizencomplex in de Philipsdam vanaf de uitkijktoren van rijkswaterstaat. werkt in de streekschool. Een goe de plek, vond Den Braber. Maar er waren zoveel leden dat het te lang duurde voordat iedereen in de doka aan de beurt kwam. Hij stapte over naar een andere. Dat bleef Den Braber doen. Na Steenbergen werd het Roosendaal. „Het zijn grote clubs waar te veel tijd wordt gesto ken in praten. Een gewoon sociaal praatje is goed, maar ik hoef niet elke keer van de secretaris te horen wat voor ingezonden post er is ge komen of wat de fotobond te mel den heeft. Het leek te veel op een ledenvergadering. En sommige le den werken aan vier foto's voor een expositie en dan zie je ze voor de rest van de tijd niet. Ik was een beetje Zoekende: wat past er bij mij? Maar ik ben altijd wel blijven fotograferen. Je zoekt gelijkgezin den op. We zijn nu met vijf man. Het is leuk om over het werk te pra ten. Om samen wat te doen en wat uit te vinden. En je leert van elkaar. We laten ook de slechte foto's aan k" elkaar zien." Den Braber vertelt dat Richard Frig- ge, een van de deelnemers aan de cursus in 1988, nu beroepsfotograaf is bij de koninklijke landmacht. „Hij komt nog wel eens naar de club. Hij werkt nu over heel de wereld, maar ik zie hem nog als 16-jarige op zijn bromfietsje uit Oud-Vossemeer naar Sint-Maartensdijk komen. Zoiets is natuurlijk wel leuk." Den Braber fotografeert het liefst landschappen en gebouwen. Men sen legt hij zelf liever niet op de ge voelige plaat vast. Of het moeten anonieme figuren zijn. „Als je men sen vraagt voor een foto, dan wordt het zo geposeerd." Een aardig voorbeeld is een foto van een tafereeltje aan de drijvende stei ger bij het veerpontje bij Gorishoek. Vanaf de hoge nol heeft Den Braber volwassenen en kinderen gekiekt die staan te vissen op de steiger. Ze zijn 4 van achteren en opzij genomen en verlenen de foto een grote mate van natuurlijkheid: ze zijn zich niet be wust van de camera. Maar Den Bra ber neemt ook de camera mee als het om bijzondere optredens gaat. Zo was hij in Tholen om Schotse doedelzakspelers te kieken. „Dat heeft meer met nostalgie te maken. De kostuums en het schoeisel spelen dan een rol." Het is hartje zomer. Veel mensen pakken nu juist hun fototoestel om foto's te maken tijdens hun vakantie. Den Braber laat zijn fototoestel nu juist thuis. „In juli en augustus is het licht niet goed. Veel te hard. Omdat de zon hoog staat, zijn er nauwelijks schaduwpartijen of juist harde. Dan moet je overdag je fototoestel niet mee nemen. En als je het doet, dan pas na zeven uur 's avonds of 's och tends vroeg." Den Braber heeft een camera met verschillende mogelijkheden. Hij kan het toestel automatisch het werk laten doen (tijd en di|frag- ma), maar die functie gebruikt de liefhebber nooit. „Ik gebruik altijd een losse belichtingsmeter. Dan kun je de donkere en de lichte par tijen apart meten en dan een be paald gemiddelde vaststellen. Dat doen de automatische camera's niet. Ik wil die moderne camera's niet afkeuren hoor, maar ik vind dat ik zelf moet blijven denken. Op de ze manier weet ik hoe een foto er uit komt te zien. Daar werk je altijd naar toe. In het begin schoot ik rol letjes van 36 opnamen vol. Dan za ten er misschien drie goede foto's bij. Dan klikte je en dacht je: er zal wel een goede bij zitten. Nu ge bruik ik rolletjes van 24 opnamen en de foto's zijn bijna allemaal goed. Technisch zijn ze veel beter dan in het begin. En als het licht me niet bevalt, dan pak ik mijn spullen weer in en ga later nog eens terug." Naast de belichtingsmeter gebruikt Den Braber ook bijna altijd een sta tief. „Dan kijk je beter. Je maakt een betere uitsnede van het beeld er altijd veel voor gedaan, en hun zoon Laban heeft de boel ook weer wat opgevijzeld." Het bestuur werd uitgebreid. In 1990 werd de eerste autoshow gehouden. Die werd geo pend door wethouder J. Versluys in de grote hal van Meyer aan de Veer- dijkseweg. De show moest verkas sen naar de kleinere veiling waar ze nu nog steeds wordt gehouden, ge combineerd met een fietsenshow. Zoekend tussen zijn krantenknipsels komt Verkerke een bericht tegen over het sluiten van de bank in de middaguren en het protest dat de Stichting daarover uitte. „Maar dat was al beklonken. De toenmalige voorzitter van de bank zei dat hij blij was dat het kantoor nog open bleef in Scherpenisse. Nu is het nog maar twee middagen open. Het is net als bij de PTT: alles wat oudere mensen hebben opgebouwd, daar kunnen ze zelf niet om hun centen wanneer zij dat willen. Het is gewoon een slech te zaak. Nu is de bank van twee tot vier uur 's middags open. Mensen die werken kunnen er niet terecht. Die moeten er een middag voor ver letten. En in het postagentschap kun je hier niet langer geld storten. De banken kijken vooral naar jongeren. Die telebankieren, zeggen ze." De dorpsgemeenschap voerde in 1992 ook strijd tegen het sluiten van het Groene Kruisgebouw. „We heb ben toen actie gevoerd voor het be houd van een steunpunt van het kruiswerk in Scherpenisse. In ande re dorpen zijn de diensten gebleven in hetzelfde gebouw, of in een ander gebouw ondergebracht. Het gebouw hier stond op erfpacht. Het bestuur van Rondom de Oosterschelde wil de er vanaf omdat er in Sint-Maar tensdijk een nieuw kruisgebouw kwam. En dat is maar twee kilome ter, werd er gezegd. We hebben handtekeningen opgehaald en die naar Goes gebracht." Ook dat mocht niet baten. Terugkij kend op de pogingen die de stich ting ondernam om voorzieningen in het dorp te behouden, zegt Verker ke: „Je kan je er voor inzetten. Als je niks doet, dan is het zo gebeurd en gaat alles weg." Volgens Verkerke wordt er te weinig rekening gehouden met de kleine woonkern. Tegenover zijn woning aan de Laban Deurloostraat staat nu nog het schoolgebouw voor de re formatorische en de openbare basis school. Het gebouw moet weg. Ver kerke zou er graag een woonzorg centrum zien verrijzen. „Dat is ook al een paar keer ter sprake geweest bij de gemeente, maar inwoners van Scherpenisse moeten maar naar Maartenshof in Sint-Maartensdijk wordt er gezegd. In Stavenisse is er toch ook één en in Poortvliet komt ook zo'n centrum." De stichting hield ook twee keer een puzzeltocht voor fietsers, in 1994 en 1995. In dat jaar werd ook de organisatie van de braderie over genomen. Eerder al verzorgde de dorpsgemeenschep de jaarlijkse in tocht van Sinterklaas. Verkerke speelde daar een zeer prominente rol in. Tot 1995, toen hij na een ope ratie last van zijn stembanden kreeg. „De inkomsten voor de stichting halen we uit de braderie en de auto show. De intocht van Sinterklaas kost alles, al krijgen we van de mid denstand elk jaar een snoepzak voor de kinderen." Verkerke besloot dit voorjaar te stoppen. Hij schreef een ontslag brief, maar het kostte hem moeite die te versturen. Een week liet hij hem in zijn bureau liggen. „Ik zou op de vergadering op 1 juli mijn functie neerleggen, maar op 28 juni werd er aan de deur gebeld en stond bijna heel het bestuur op de stoep. Ze hadden zelf koffie en gebak mee genomen zodat mijn vrouw er ook gezellig bij kon zijn. Toen kreeg ik te horen dat ik tot erelid was be noemd. Ik heb het met veel plezier gedaan. Als je iets graag doet, dan kan er ook veel." Zijn functie is overgenomen door Diana van der Werf-Fase. Voorzitter is Anne Wedzinga die het roer over nam van Anja Franken, secretaris is Coby Hage-de Graaf. De bestuursle den zijn Cees van der Werf Czn., Alexander van As, Peter Suurland, Piet Goedegebuure en Laban Bijl. iliti Henk Verkerke kreeg bij zijn afscheid een oorkonde van het bestuur en werd benoemd tot erelid.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 3