Naar verhouding wonen veel Thoolse huurders te goedkoop Scouts op Speelmansplaten werken aan verbroedering Finale uitverkoop Ook Vomi-leden willen plaquette per se in Bosje ^2^1 CV AL 55 JAAR DÉ THOOLSE COURANT Twee gewonden bij ontploffing in een jacht Schoenventer tilt inwoners van Stavenisse Meer gewonden in het verkeer t/m za 29 juli Marktonderzoek toont vraag aan naar duurdere koopwoningen Vlawakaweek zeeverkenners moet ongelofelijke toffeweek worden Donderdag 27 juli 2000 56e jaargang no. 36 H. Verkerke erelid dorpsgemeenschap CO In de Noord- en Midden-Zeeuwse gemeenten wonen procentueel meer huurders te goedkoop dan landelijk. Vooral in Tholen (28%) en Reimerswaal is deze 'goed kope scheefheid' naar verhouding hoog. Dat is één van de conclusies van het woningmarktonderzoek Noord- en Midden-Zeeland dat in opdracht van de provincie en de gemeenten in het najaar van 1998 is gehouden. Groei vlakt af Indië-monument niet op tweederangs plek De Thoolse leden van de Vereniging Oud Militairen In- diëgangers (Vomi) zijn het met hun bestuur eens, dat een plaquette met de namen van de negen in het voormalig Nederlands-Indië gesneuvelde Tholenaren bij het oor logsmonument in het Thoolse Bosje moet komen. Dat bleek dinsdagmiddag in Sint-Maartensdijk tijdens een speciaal belegde bijeenkomst. Burgemeester W. Nuis waarschuwde dat het uiteindelijke doel van de Vomi - een plaquette realiseren - niet tenonder moet gaan aan een discussie over de plaats van het herdenkingsteken. Zes jaar Uitzondering Deze week Vanavond is het kampfuif, gisteravond was er markt en vrijdag zijn er zeil- en roeiwedstrijden en wordt het Vlaams waterkamp of Vlawaka op de Speelmansplaten met een kampvuur afgesloten. Ruim 300 zeeverkenners uit Nederland, Vlaanderen en Slowakije hebben hun ten ten opgeslagen op het zuidelijkste puntje van het dagre creatieterrein. De zeven leden van de wilde vaart van de scouting Tholen zijn bevoorrecht. Ze hoefden met hun vlet maar een klein stukje te varen en vrijdagavond stond hun tent al overeind. Nu nog verbroederen. Wachtlopen F i 4 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: http://www.tip.nl/users/eendrachtbode Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en.het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 28,50 per halfjaar, 52,25 per jaar, per post 72,05 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,50 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Bij een ontploffing in een jacht in Sint-Annaland zijn dinsdagmorgen vroeg twee mannen gewond geraakt. Het tweetal was omstreeks half vijf aan het werk aan het jacht op het ter rein van een klusbedrijf aan de Brons- geestweg in Sint-Annaland. Het boot je (eigendom van een Tholenaar) zou die dag te water gaan. Een 42-jarige man uit Oostflakkee ging poolshoog te nemen toen men een gaslucht rook. Toen hij de deur van een keukenkastje opende, vond er een explosie plaats waardoor alle ruiten van de boot ka pot sprongen. De Flakkeese man liep hierbij verwondingen op van rond vliegend glas, brandwonden en ver moedelijk brak hij ook zijn enkel. Per ambulance werd hij overgebracht naar ziekenhuis Lievensberg. De 54- jarige Tholenaar die eveneens aan het jacht aan het werk was, raakte licht gewond door rondvliegend glas, maar behandeling door het ambulanceper soneel ter plaatse was voldoende. De brandweer arriveerde ook nog op de plaats van het onheil, maar on danks de ontploffing brak er geen brand uit. Het bleef bij een steekvlam. De arbeidsinspectie stelt een onder zoek in naar de oorzaak van de explo sie die vermoedelijk gezocht moet worden in een koelkastje dat op gas werkte en waarvan een gasleiding zou hebben gelekt. In Stavenisse is een oplichter actief geweest die op een wel heel brutale manier schoenen aan de man pro beerde te brengen. De man ging langs de deuren (voornamelijk bij ou deren en alleenstaanden) en vroeg of hij de schoenen van de bewoners mocht bekijken. Terwijl hij dat deed, bracht hij met een mesje beschadi gingen aan en probeerde vervolgens nieuwe schoenen te verkopen. Eén van de inwoners trok aan de bel bij de politie en gaf het kenteken door van de auto waarin de charlatan reed. Onderweg kwam de politie de wagen al tegen. De bestuurder werd aange sproken, maar die ontkende dat hij schoenen kapot maakte. Hij bezocht klanten, zei hij. De inwoner die de politie had ingeseind, vertelde dat de 'schoenverkoper' in januari ook al was langsgeweest. Toen had men wel wat gekocht, maar het schoeisel bleek van ondeugdelijke kwaliteit. Ook toen werd er een schoen kapot gesneden, maar men kocht geen nieuwe. Toen men de schoenen bij de echte schoenmaker liet repareren, bleek dat die al meer van dergelijke reparaties had moeten uitvoeren. De politie kan weinig uitrichten tegen de verkoper, maar waarschuwt om geen zaken te doen met deze oplichter die in een Amerikaanse bestelbus rijdt. De 73-jarige H. Verkerke is benoemd tot erelid van de stichting dorpsge meenschap Scherpenisse. Bijna dertig jaar was hij lid van de stichting. Sinds 1980 vervulde hij het penningmees terschap. Verkerke zou op 1 juli zijn functie overdragen, maar de overige leden, van het bestuur verrastten hem enkele dagen daarvoor thuis met een oorkonde. Verkerke zette zich samen met de an dere dagelijks-bestuursleden in voor het behoud van een huisarts in het dorp, een steunpunt voor het kruis werk en een mime openstelling van de bank. Verkerke wordt opgevolgd door D. van der Werf-de Graaf. De stichting kreeg ook een nieuwe voor zitter: A. Franken wordt opgevolgd door A. Wetzinga. Zie ook pagina 3. Een jaar intensief controleren via het verkeershandhavingsproject heeft in de gemeente Tholen niet geleid tot het terugdringen van het aantal zie kenhuisgewonden. Sterker nog, het aantal gewonden steeg in Tholen, De Ruit, West-Zeeuws-Vlaanderen en Walcheren met maar liefst 22 procent. Op de trajecten Goes-Grevelingen- dam, Vrouwenpolder-Serooskerke en Terneuzen-Biervliet werd het meest gecontroleerd en daar daalde het aan tal gewonden wel met 42,9 procent. Q£ Lange Vorststraat 12 Goes advertentie I.M. Het percentage koopwoningen in de gemeente moet groter worden, met name in St.-Maartensdijk waar in de Muyepolder nu volop gebouwd wordt. Via het onderzoek wilde men èen en overleggen nog om tot een bevre- beeld krijgen van de woningbehoefte en het oordeel over de woonomge ving, zodat het beleid daarop afge stemd kan worden. In de tien bij het onderzoek betrokken gemeenten (Walcheren, de Bevelanden, Schou wen en Tholen/Sint-Philipsland) zijn 12.500 mensen schriftelijk en nog eens 9000 telefonisch geënquêteerd. De respons op Tholen en Sint-Phi- lipsland was met 63,6% (686 perso nen) op één na het hoogst. Overigens is de begeleidingscommissie niet te vreden over het resultaat. De onder zoekers hebben hoge verwachtingen gewekt, maar die niet waargemaakt. Met name het niet geven van een wo ningmarktsimulatie voor de komende vijf jaar stelt de commissie teleur. Dit wordt als een essentieel onderdeel aangemerkt. 'Volledige vraag- en aanbodtabellen, kwantitatieve en kwalitatieve tekorten en overschotten op de woningmarkt zijn essentiële ge gevens voor het in Zeeland politiek zo gevoelige terrein van de woning bouw', aldus een provinciaal ambte naar in een begeleidende brief. Partij- digende oplossing te komen, maar de provincie heeft de betaling aan het onderzoeksbureau voorlopig opge schort. Tholen heeft de resultaten van het on derzoek al meegenomen in de nota stedelijke vernieuwing en wonen, en gaat er het beleid op afstemmen. Bij nieuwbouwprogramma's is van be lang te weten dat er meer dan vol doende eengezins huurwoningen zijn en dat het aandeel koopwoningen wat vergroot kan worden (met name in Sint-Maartensdijk). Ook is er een toe nemende vraag naar woningen die voor ouderen geschikt zijn. Daarom is de aanbeveling om in de sociale sec tor uitsluitend aangepaste levensloop- bestendige huizen en woonzorgcentra te bouwen. Met name in Poortvliet en Sint-Philipsland zouden extra huizen voor ouderen moeten komen. De onderzoekers hebben eerst de be volkingsontwikkeling onder de loep genomen. In de periode 1995 t/m 1998 groeide het inwonertal van Midden- en Noord-Zeeland met bijna 1,9% (in heel Zeeland 1,3%, maar in Nederland 2,2%). Voor Tholen was de groei in deze periode ruim 4%. De natuurlijke aanwas bekijkend in de jaren 1997 en 1998, blijkt die in Tho len en Borsele het grootst te zijn ge weest. Verder zijn de verhuisstromen onderzocht over de periode 1996 t/m 1998. Voor het totale gebied pakt het migratiesaldo negatief uit. Maar daarvoor is uitsluitend Walcheren verantwoordelijk, want in de andere gebieden is het saldo positief (Tholen +0,9%). De trek naar Noord-Brabant blijkt uit het gebied groter te zijn dan er zich vanuit die provincie hier ves tigen. Maar vanuit Zuid-Holland kwamen juist meer mensen naar het Zeeuwse dan omgekeerd. Kijkend naar de cijfers voor Tholen blijkt, dat in genoemde driejaren 110 inwoners meer naar Noord-Brabant vertrokken dan er zich vanuit die provincie ves tigden. Vanuit Zuid-Holland kwamen juist 335 mensen meer naar Tholen dan dat erheen vertrokken. En er gin gen 75 Tholenaren meer naar elders in Zeeland, dan er Zeeuwen van el ders in deze gemeente kwamen wo nen. Een bevolkingsprognose voor de pe riode 1998-2018 laat zien dat in Tho len vooral het aantal 55- tot 64-jari- gen zal toenemen en in iets mindere mate de groep 65- tot 74-jarigen (bei de groepen met meer dan 40%). Het aantal 25- tot 44-jarigen zal de ko mende twintig jaar teruglopen (met 10 tot 15%). Hoewel het Thoolse in wonertal blijft groeien, zal die groei jaarlijks minder zijn. Vooral de na tuurlijke aanwas zal voor de bevol kingstoename verantwoordelijk zijn. Alles in aanmerking nemend wordt de Thoolse woningbehoefte voor de ze periode berekend op 1645 huizen. Namelijk 447 voor de periode 1998- 2002, 403 voor 2003-2007, 395 voor 2008-2012 en 400 voor 2013-2017. Echter, de planning tot nu toe is 738 huizen (het geactualiseerde provin ciale woningbouwprogramma noemt voor de periode 2000-2010 een uit breidingsbehoefte van 1482 wonin gen). Kijkend naar de samenstelling van de huishoudens, valt op dat die in Tho len wat traditioneler is dan elders in Zeeland. De categorie gezinnen met kinderen is in onze gemeente verre weg het grootst (39%) en de catego rie alleenstaanden met 23% relatief klein. Het blijkt dat 57% van de Thoolse huishoudens valt in de cate gorie 'hoog inkomen' (netto jaarsala ris boven ƒ37.200,-). De grootste groep hiervan hoort tot de leeftijds klasse 35 tot 64 jaar (waarin ook de meeste gezinnen te vinden zijn). Tot de middeninkomens (ƒ27.300,- tot ƒ37.200,-) behoort 16% en tot de la ge inkomens tot ƒ27.300,-) 27%. In deze laatste groep hebben de 65-plus- sers het grootste aandeel. ZIE VERDER PAGINA 2 In Haestinge waren 20 van de 37 Thoolse Vomi-leden aanwezig, alsmede een lid uit West-Brabant en een nabestaande van een in In dië omgekomen Tholenaar. Zij luisterden naar een betoog van voorzitter F.J.F. Smoorenburg, hadden geen van allen behoefte om iets over de zaak te zeggen, maar staken zonder uitzondering de hand op toen de voorzitter vroeg wie het standpunt van het bestuur deelde. Daarmee lijkt de patstelling die er tussen Vomi en gemeentebestuur bestaat, voort te duren. De veteranenorganisatie wil een plaquette met de namen per se op de plaats waar de jaarlijkse do denherdenking plaatsvindt, in dit geval bij het monument in Tholen- stad. Maar het gemeentebestuur vindt dat een algemeen monument dat alle gevallenen betreft en waar geen verbijzondering van een groep past. Bovendien wil men er uit esthetisch oogpunt niets bij plaatsen. De commissie algemeen bestuur en welzijn onderschreef dat vorige maand unaniem, maar een raadsbesluit is nog niet geno men. De bereidheid van de ge meente om met de Vomi een ande re geschikte plaats te zoeken, wijst de organisatie van de hand. „Wij wensen geen genoegen te ne men met een tweederangs plaats, het mag geen vergeten monument worden als wij er niet meer zijn", zei Smoorenburg. „Het lijkt ons redelijk om een plaquette te ver langen in de onmiddellijke nabij heid van het monument, in ver band met de officiële herdenking die daar tot in lengte van jaren zal plaatsvinden. Bovendien is dat de enige plek waar het gezag verte genwoordigd zal zijn, zo is ons verzekerd", aldus de voorzitter, die het betreurde dat geen enkel gemeenteraadslid gehoor had ge geven aan de uitnodiging om op de bijeenkomst aanwezig te zijn. „De generatie die nu aan de touwtjes trekt, weet nauwelijks dat Neder- lands-Indië heeft bestaan, of wat wij hebben meegemaakt. Het is hemeltergend dat de gemeenschap zich blijkbaar schaamt voor dat stukje geschiedenis." Hij verwees naar de jaarlijkse herdenking bij het Indiëmonument in Roermond, waar meer dan 20.000 oud-strij ders aan meedoen. „Een schril contrast met Tholen, waar niets, maar dan ook niets, aan Indië her innert." Smoorenburg zei dat hij zich uit de plaquettecommissie zou terugtrekken als de Vomi-le den zouden beslissen dat een Thoolse plaquette op een tweede rangs plaats beter zou zijn dan he lemaal geen plaquette. Maar zover kwam het niet, unaniem was er steun voor het bestuur. De voorzitter vertelde dat al zes jaar lang wordt geprobeerd een plaquette in de gemeente Tholen te krijgen. „Geen enkele andere Zeeuwse gemeente heeft zich zó opgesteld als Tholen." De tegenar gumenten van het gemeentebe stuur wees Smoorenburg van de hand. Als het over niet esthetisch gaat, zou het Thoolse college in Renesse moeten kijken hoe het daar is opgelost. En wat het alge mene karakter, zonder naams- of tijdsaanduiding betreft: „Dit geldt zelfs nog .voor de Tachtigjarige Oorlog en een eventuele oorlog over driehonderd jaar. Maar wie staat er nu bij een anoniem momu- ment om te herdenken." De voor zitter deed een krachtig beroep op de nieuwe burgemeester om de schouders te zetten onder het reali seren van de wens van de Vomi, daarbij diverse keren verwijzend naar de militaire achtergrond van Nuis. „Er moeten een paar twijfe laars over de streep worden ge trokken, maar voor de kosten hoeft Tholen het niet te laten." Nuis voelde zich geroepen de aan wezigen erop te wijzen dat hij niet langer militair is, maar burgemees ter van Tholen. „Als zodanig heb ik te maken met een democratisch genomen besluit. Dus kan ik niet zeggen: dat gaan we even anders doen", maakte hij zijn positie dui delijk. „Maar ik begrijp uw gevoe lens en weet waar u het over heeft. Wat belangrijk voor u is, bijvoor beeld eerherstel." Nuis vertelde dat hij in zijn vorige functie één van de kransleggers was bij de her denkingen in Roermond. Hij had het dossier over deze kwestie doorgenomen. „Daardoor weet ik waarom dit voor u vervelende be sluit is genomen. Tholen wil geen uitzonderingen, en u vóelt zich geen uitzondering." Volgens de burgemeester zal het genomen be sluit gerespecteerd moeten wor den, maar hij wees op de ruimte die de politiek heeft geboden: het Rinus den Braber laat in de zomer zijn fototoestel overdag thuis 62-jarige Dirk Geuze uit Poortvliet bouwt schip Polar Bear van 3800 ton Henk Verkerke erelid van stichting dorpsgemeenschap Scherpenisse Thoolse deelnemers verdeeld over Nijmeegse vierdaagse Filterend rietveld in wording bij waterzuivering in Sint-Maartensdijk Afdeling Tholen van de KNJV opgeheven S. van der Genugten is verslaafd aan de jukebox Nieuwe teelt voor deze streek ingeluid met muziek van Tedesca Kerken vinden de oprit naar de digitale snelweg In zoutmijn 120 meter onder de grond is goed voor ademhalingsproblemen ONDER HET JUK VAN DE ARMOE BLIJFT HET WOORD VAN DE MENS GEKETEND Dit nummer bestaat uit 16 pagina's samen zoeken naar een alternatie ve plek, en noemde daarbij voor beelden elders in het land. „Uw uiteindelijke doel is om een pla quette in Tholen te krijgen met de namen erop van uw kameraden. Maar pas op dat de discussie over de plaats daarvan niet de overhand krijgt." Dat de gemeente de pla quette betaalt, vond Nuis vanzelf sprekend - „dat is een stuk eerbe toon" - en ook zegde hij toe dat het gemeentebestuur vertegen woordigd zal zijn bij herdenkingen van de Indiëgangers elders in de gemeente. Een Vomi-bestuurder maakte echter duidelijk, dat de or ganisatie geen eigen herdenkingen wil organiseren maar aansluit bij de officiële dodenherdenking op 4 mei. Smoorenburg zei op korte ter mijn een gesprek te willen met de burgemeester en deze juichte dat slechts toe. „Ik zal hierover graag met u van gedachten wisselen. En ik hoop dat we met elkaar een plaats kunnen vinden", aldus Nuis. De Speelmansplaten staan vol met worden euro's gesneden, een be taalmiddel voor een beursspel dat de Thoolse tak heeft bedacht voor de senioren. Elke groep bedenkt een spel. De Heenetrecht komt ook met de dertien provinciën-tocht. „Om Nederland te promoten," zegt leidster Margreet de Kok, „voor el ke provincie hebben we wat ken merkends gezocht." Zo wordt Zee land met een bolus in verband gebracht. Deelnemers krijgen die in een van de cafetaria's in Tholen. Om Friesland te ervaren wordt er stok gesprongen over een sloot (fierljeppen). Komt Drenthe aan de beurt dan moeten de deelnemers hunebedden bouwen van lege krat jes. Noord-Holland is vertegen woordigd met een grote maat klom pen: 47. Bij alle activiteiten is het de bedoe ling dat de groepen gemengd wor den: een Tholenaar naast een Oos- tendenaar en een Zaanstedeling, een Zandvlietenaar naast een Slo- waak en een Nieuwerkerker. Als groep presenteerde Tholen zich woensdagavond op de vlawaka- markt door het koken van mosse len. De Speelmansplaten is een ideaal terrein voor het eerste internationa le waterkamp van deze omvang, zegt de kampverantwoordelijke, de Vlaming Rudi Rosseel. „De senio ren kunnen de Oosterschelde op, de junioren blijven op het Zoommeer. In Vlaanderen kennen we zulke ter- tenten en bouwsels. Er is een grote kook- en eettent voor de ruim 300 deelnemers van 11 tot en met 18 jaar, verdeeld in junioren en senio ren. Ze komen uit Tholen, Yerseke, Goes, Middelburg, Noord-Beve land, Nieuwerkerk aan de IJssel, Zaanstad, Antwerpen, Zandvliet, Oostende, Blankenberge, Belgisch Limburg en uit Slowakije. De 24 Slowaken zijn al een week geleden gekomen en bij Thoolse gastgezin nen ondergebracht. Hun tent staat naast de Thoolse zeeverkenners aan het water. Er is een tribune ge bouwd, er zijn vlaggenmasten ge zet, er is een EHBO post, een secre tariaatswagen en een bank. Hier geen gulden, frank of euro maar de Vlawaka. Er zijn subkampen voor de jongste deelnemers van 11 tot 15 jaar en aan de uiterste zuidkant is een haven gemaakt voor de 48 vlet ten die er aangemeerd hebben. Er zijn 26 palen geslagen om de boten te kunnen vastmaken. Havenmees ter Wim Verriet houdt bij welke schepen de haven verlaten en welke er inkomen. Een groene vlag geeft aan dat er uitgevaren mag worden en de rode wimpel wijst op een al gemeen uitvaarverbod. En aan boord en in de haven geldt boven dien een algemeen alcoholverbod. Regels moeten er zijn en die zijn er ook, allemaal opgesomd in het kampboekje dat elke scout krijgt. In de tent van de Heenetrechtgroep t reinen niet waar je zo dicht bij zoet en zout water zit. De combinatie is belangrijk om te kunnen zeilen en roeien. Voor ons is het ook makke lijk want het ligt op een boogscheut afstand van Antwerpen." De meeste groepen zijn komen va ren. Sommigen zijn al twee of drie dagen met hun eigen boten onder weg. Het is volgens Rosseel de be doeling dat er contacten tussen de groepen ontstaan. „Zodanig dat de ouders nadien gaan klagen over de hoge telefoonrekening. Dan zeggen wij dat het kamp gelukt is." Er zijn wandeltochten, zeil- en roeiwedstrijden, een stadsspel in Tholen, vlottenbouw en er kan ge kanood worden, er wordt een zee slag gespeeld en er wordt een eigen krant uitgegeven die dagelijks ver schijnt. 's Nachts lopen de verken ners zelfs wacht bij de haven om te kijken of de schepen vast liggen. Ook de zeilschool TG 17 van A.L. Almekinders verleend medewer king. Hij heeft plaats aan zijn stei ger voor enkele boten van de lei ding (schepen met een kiel) en heeft geholpen om de palen in het water te zetten. Het initiatief komt van de Belgi sche federatie open scoutisme. Bij de voorbereidingen heeft Rosseel veel steun gehad van de Thoolse Heenetrechtgroep. Vice-kampver- antwoordelijke voor Nederland is dan ook Edith Leduc-Alleijn die aan het begin van het terrein helpt bij het bedrukken van T-shirts. De scouts uit Zandvliet komen al zo lang het dagrecreatieterrein bestaat. Volgens Margriet de Kok is de sa menwerking met de Vlamingen heel goed. „Het is gezellig en alles gaat op een vriendelijke manier. Er wordt ook veel gelachen om woor den die wij niet kennen en om woorden die zij weer niet gebrui ken. Het is heel leuk." De leden van scouting Tholen hebben hun tent al opgezet. In het midden leidster Margriet de Kok. Verder Jurjen van den Berge, Johan den Engelsman, Marco Joosse, Liesbeth Faas, Geertjan en Barke van Dijk. Ard Geluk en Gerrie de Gróen ontbreken op deze foto.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 1