Stamreeks van Jaap Bout Vossemeerder doet beroep op raadsleden Van d'overkant Verburgh n-MUPOOaTT* THOIXK Nieuw systeem voor functiewaardering Op zoek naar voorouders via het gemeentearchief Tholen Gemeente blijft bij weigeren vergunning stal Donderdag 27 juli 2000 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 In de archieven van de gemeente Tholen treffen we het eerste levensteken van een Bout aan in 1658 toen een Bastiaen Dirks Bout op 1 septem ber zijn dochter Elisabeth liet dopen in de Ne derlandse Hervormde kerk te Tholen. Op 21 de cember 1659 werd hij poorter van de stad Tholen. Waar hij vandaan kwam is niet bekend. Deze Bastiaen zal de stamvader zijn van alle Bouten op het eiland Tholen. In 1947 waren dat er 86. De grootste concentratie woonde in de stad Tholen (74). De overigen woonden in Sint- Maartensdijk (9), Oud-Vossemeer (1) en Poort vliet (2). In het totaal woonden er dat jaar in Zee land in 12 plaatsen 100 personen jong en oud, met de familienaam Bout. door J.P.B. Zuurdeeg Geen vrijstelling 99 handtekeningen De gemeenteraad van Tho len heeft 110.000 gulden uitgetrokken voor een nieuw systeem van func tiebeschrijving en -waar- dering ten behoeve van de ambtenaren. Daarmee ko zen de raadsleden niet voor de goedkoopste op lossing, maar de voorkeur ging toch uit naar ODRP, die de gemeente Tholen beter kent dan Ernst Young, die het karwei voor 4000 gulden minder wilde klaren. W. Bosters blijft vechten voor garage Alle leden van de gemeenteraad krijgen een brief van W. Bosters uit Oud-Vossemeer. Het is een poging om alsnog vergunning te krijgen voor de bouw van een garage ach ter zijn woning aan de Schoolstraat. De Vossemeerder vindt dat de gemeente de regelgeving inconsequent toe past en begrijpt niet dat hij de garage niet mag bouwen op de plek die hij wil. 't kom van d'overkant: straffe wind, in wolleken schuum op holleven Beoordelingsgesprekken gemeentechefs Antwerpsestraat 12 - 14 - 16 4611 A6 Bergen op Zoom tel. 0164 - 237940 Fax 245360 specialisten in - Computersnetwerkensystemen op maat. - Hi-end audio, (speciale luisterruimte). - Beeld en geluidsystemen door heel uw huis. - Eigen technische dienst en service afdeling. Iman en zijn zoon Cornelis Bout waren van beroep stadsarbeider. Het gilde van stadsarbeiders was ook na de Franse tijd belast met het vervoer van vracht in Tholen. Op de tekening van C. Pronk van 1743 zien we stadsarbeiders bezig bij de wip waarmee schepen in de haven werden gelost en wagens geladen. Hun onderkomen was het pand met de luifel op de hoek met de Bebouwdendam tegenover de hoofdwacht. Nu heeft de watersportvereniging De Kogge op deze hoek haar clubhuis. P.J. Meertens zegt in Zeeuwse Familienamen (1947) dat de geslachtsnaam Bout waar schijnlijk is afgeleid van een voornaam en wel van Boude- wijn. Afgeleide vormen hier van zijn Bouwen, Boute(n), Bout en Bouden. In dit kader wordt opgemerkt dat uit het patroniem van Bastiaen Dirks blijkt dat zijn vader, die rond 1605 zal zijn geboren. Dirk heette. De familienaam Bout zal afhankelijk van de plaats waar deze is ontstaan - in Vlaanderen of een stad eerder, en in Zeeland of op het platte land later - voor het eerst in de 16e of 17e eeuw zijn gevoerd. De naam kan echter ook zijn afgeleid van een veldnaam. In Zeeland is een bout ook een stuk zeedijk, waarvan een deel is weggevallen door bijvoor beeld een dijkval. Dergelijke stukken dijk worden op Tholen nol genoemd. 1. Bastiaen Dirks Bout ge boren circa 1630, poorter van Tholen 21 december 1659, herbergier, begraven aldaar 24 april 1678. Hij huwde I (niet op Tholen) met Maria/Maatje Cornelis, overleden voor 6 maart 1666. Hij huwde II Tholen 28 maart 1666 (ondertrouw Tholen 6 maart 1666), Maetje Gerrits, geboren Tholen, overleden voor 23 juli 1667. Hij huwde III Tholen 14 augustus 1667 (on dertrouw 23 juli 1667) Maria Jans, geboren Nieuw-Vosse- meer circa 1644. Na de dood van Bastiaen huwde zij in Tho len op 23 juni 1679 met Mari- nus Willemse Welle. Bastiaen zal zich in 1658 of kort voordien in Tholen heb- Dat de gemeente strak de regels hanteert en daarbij een achterhaalde situatie als uitgangspunt neemt, stuit Bosters tegen de borst. Aan de westkant van zijn woning ligt na melijk, volgens het bestemmings plan Kom, van de straat tot het par keerterrein bij het sportpark, een strook grond met de bestemming tuin. Maar in het verleden is vier keer vergunning verleend om op die grond iets te bouwen en in 1984 verrees er een garage die acht jaar later werd verbouwd tot aangepaste slaapkamer (maar in 1999 stond bij het kadaster nog altijd een garage geregistreerd). Het daarachter lig gende stuk 'tuin' is sindsdien door een twee meter hoge muur van de weg naar het parkeerterrein afge scheiden. Bosters vindt dan ook dat er eigenlijk geen sprake meer is van een tuinbestemming en bovendien kan er - net als in het verleden is ge beurd - een bouwvergunning wor den verleend in zijn ogen. Temeer daar hem inmiddels kenbaar is ge maakt dat een carport (met drie ge sloten en één open zijde) wél is toe gestaan omdat dit niet als een bouwwerk wordt aangemerkt. Aanvankelijk wilde hij zijn garage aan de oostkant van het perceel bouwen, maar daartegen maakt zijn buurman bezwaar omdat dan het licht wordt weggenomen in onder meer diens volière. Dat deed Bos ters besluiten vergunning te vragen voor de westkant. Volgens de ge meente kan dat niet vanwege de tuinbestemming, maar ze deelde hem tevens mee dat een aanvraag aan de oostkant wél kans maakt om dat die grond een erfbestemming heeft. „Maar ik wil geen onmin met de buren", zegt de Vossemeerder. Hij toonde zich bereid om na de ga rage af te zien van verdere bebou wing op zijn perceel. Gesprekken met ambtenaren en de wethouder, correspondentie over en weer, Bos ters heeft inmiddels een heel dossier opgebouwd. De mogelijkheid van vrijstelling van het bestemmings plan is ook onder de aandacht van de gemeente gebracht, maar daar willen b. en w. niet aan meewerken. Vooruitlopen op de herziening van het bestemmingsplan Kom weigert men eveneens, omdat daarvoor nog geen algemene richtlijnen op papier staan. Bosters is niet van plan om het op te geven, want hij vindt dat er met twee maten wordt gemeten. Het ar gument van de gemeente dat eerde ben gevestigd, waar zijn doch ter Elisabeth op 1 september 1658 is gedoopt. Het jaar daar op kocht hij van Jan Olivierse Vergent de herberg de Drie Morianen aan de Markt te Tholen voor 850 Carolusgul- den. Het transport van het per ceel vond plaats op 19 febru ari 1659 (Rechterlijk archief Zeeuwse eilanden nr. 5182/ 128v). Vermoedelijk heeft hij het pand in 1660 weer willen verkopen. Het bleef echter tot zijn dood zijn eigendom. Het pand stond aan de noordzijde van de Markt, vermoedelijk naast het Kerkpad en de wo ning van Adriaen Verstelle en de weduwe van Raphaël Voor- beijtel. In 1674 had Bastiaen ruzie met het stadsbestuur dat hij grof bejegende. Zonder hun toestemming mocht hij niet tappen. Mogelijk was dit verbod een uitvloeisel van de oorlog tegen Frankrijk met als gevolg het rampjaar 1672 en het uitroepen van de Prins van Oranje na het eerste stadhou derloze tijdperk. Ook voor Tholen was dit een turbulente tijd. Ondanks het verbod van de magistraat bleef hij tappen. Uit de stadsresoluties blijkt echter ook dat de baljuw niet wil optreden zonder advies van advocaten. Er was dus meer aan de hand. Op 8 juli 1675 vraagt Bout het stadsbe stuur weer toestemming zijn nering te mogen uitoefenen. De magistraat besluit dan dat hij eerst moet goedmaken wat hij de heer van Namen heeft misdaan 'een out, aansienlijck en weerdich lit van haere ver- gaderinghe die tegen alle inju- riën (beledigingen) en onge- luck' beschermd behoorde te worden. Hoewel de zaak een vervolg re vergunningen onder een andere regelgeving zijn afgegeven, be strijdt hij. „De regels zijn sindsdien niet veranderd." Hij vroeg burge meester Van der Munnik en wet houder Van Kempen in januari op de koffie en overhandigde hen 99 handtekeningen van inwoners die geen bezwaar hebben tegen zijn bouwplan. „Onze ervaring is dat mensen meestal wel tekenen als hen dat gevraagd wordt", zei de burgemeester hierover, tot schrik van Bosters. Van Kempen wees er op dat het gemeentebestuur de re gels op een consequente manier voor iedere burger moet toepassen. Verder werd gesproken over het be zwaarschrift dat ingediend zou worden tegen de weigering. Van der Munnik maakte duidelijk dat het van de inhoud van de bezwaren zou afhangen of b. en w. erop moesten terugkomen. Bij een afwijzing staat beroep open bij de Raad van State. Volgens Bosters zijn er verwachtin gen gewekt. In april is een hoorzit ting gehouden, maar op de uitkomst wacht hij nog altijd, ondanks tot twee keer toe schriftelijk aandrin gen. Het duurt allemaal erg lang terwijl het in de ogen van de Vossemeerder zo simpel opgelost kan worden. Daarom richt hij zich nu tot de ge meenteraad. En de zaak is inmid dels ook voorgelegd aan de redactie van het televisieprogramma 'Ook dat nog'. Natuur in Zeeland. Gedeputeerde staten hebben besloten om vijftig exemplaren van het boek 'Natuur in Zeeland tussen zee en zoom' aan te schaffen voor totaal 1500 gul den. Sinds het begin van de jaren tach tig hanteert de gemeente Tholen persoonsgebonden functiebeschrij - vingen. Een nieuwe vorm van heeft gehad, krijgt men uit de resolutie van 12 oktober 1676 de indruk dat Bout gelijk heeft gekregen. Na zijn dood is de herberg verkocht aan Gillis Koot. De Weeskamer die opkwam voor de wezen liet echter beslag leggen (Re solutieboek stad Tholen 1624-1692, folio 179v en Weeskamer Tholen 12/136). Uit een kohier van de 1/100e penning op de huizen van 1685 blijkt dat het pand toen op naam stond van zijn zoon Cornelis Bout. functiebeschrijving wordt niet meer door de betrokken medewer ker opgesteld, maar vanuit de orga nisatie en minder gedetailleerd dan nu het geval is. Er werden twee bu reaus uitgenodigd en naar aanlei ding van een presentatie bracht een werkgroep advies uit. Daarin zaten leidinggevenden, een vertegen woordiger van de commissie geor ganiseerd overleg en een lid van de ondernemingsraad. De oorspronke lijke raming voor de nieuwe func tiebeschrijving was tachtig mille, maar daarmee kwam men niet meer toe. D66-raadslid J. van den Donker vond de 110 mille heel veel geld, maar omdat de nieuwe functiebe schrijving en -waardering een mid- Uit het eerste huwelijk werd geboren: 2. Cornelis Bastiaense Bout gedoopt Tholen 23 november 1659, herbergier, overleden voor 10 november 1704 (Weeskamer Tholen 15/287). Hij huwde Nieuw-Vossemeer 6 juli 1683 (ondertrouw 7 mei 1683) met Lijntje Adriaanse Lonke, gedoopt Tholen 12 maart 1662. Zij was een doch ter van Adriaan Pietersen en Catlijne Hubrechts. Uit de boedelbeschrijving del kan zijn om meer efficiency te bereiken in het gemeentehuis, sprak het hem aan. In verband met de objectiviteit vond mevr. M. Velthuis (PvdA) de inschakeling van externe deskundi gen op zijn plaats. J. Koopman (SGP) vroeg zich af, waarom het aan het gemeentelijk accountants bureau gelieerde ODRP ingescha keld was. Bovendien vond hij het niet goed, dat het geld uit de post onvoorziene uitgaven komt in plaats van uit de personeelslasten. „In het personeelspotje zit geen ruimte meer, dus is het gebruikelijk dat we c|an de post onvoorzien aan spreken", zei hoofd middelen F. Keur. M.A. van Beek (CDA) deed het blijkt dat de herberg eigen dom was van de erven Bout. Deze had een getaxeerde waarde van 166.13.4 Er was echter een schuldbrief van 100. In het voorhuis waren verder enige goederen aanwe zig die met de herberg te ma ken hadden, namelijk enige borden, kannen, bottelmaten en flessen met een waarde van 2.3.8 (Weeskamer Tho len 15/287). Uit dit huwelijk werd geboren: 3. Bastiaan Bout gedoopt goed, dat de inspraak op alle ni veaus was gewaarborgd. P. van Belzen (Christen Unie) trok de conclusie, dat de gemeente Tho len ernaar streeft om meer allround personeel aan trekken, dat op de bestuursacademie bijgeschoold wordt. „Naast allrounders hebben we toch behoorlijk wat meer specialisten nodig", liet de burgemeester we ten. Of er door het nieuwe systeem van functiebeschrijving en -waar dering meer efficiency bereikt zal worden, staat volgens hem te be zien. „Ik aarzelen om te zeggen, dat dit daarvoor nu het instrument is." De burgemeester legde uit dat het college voor de 4000 gulden duur- Tholen 9 februari 1684, schip per, overleden voor 14 mei 1730. Op die datum werd zijn dochter en wees Anna begra ven. Hij huwde I Tholen 28 februari 1710 (ondertrouw Tholen 7 fe bruari 1710) met Anna Crijnse de Jonge, gedoopt Tholen 30 september 1691, stadsvroed- vrouw, begraven aldaar 3 no vember 1719. Zij was een dochter van Krijn Lievense de Jonge en Anna Saghtleven. Hij huwde II, ondertrouw Tho len 15 november 1719, met dere offerte had gekozen omdat er dan 90 (in plaats van door het an dere bureau 50) te waarderen func ties worden bekeken.,,Met het hoogste bedrag zitten we zeker goed en het verschil is marginaal. Bovendien zijn we eigen aan een bepaald bureau." Chef personeelszaken B. van Olf- fen vulde aan, dat er capaciteit be spaard wordt omdat er straks twee keer per jaar een functiebeschrij ving gewijzigd kan worden en dat is nu nogal arbeidsintensief. „We hebben nu een redelijk verouderd systeem voor personeelsbeheer met soms zeven tot acht velletjes vol met gegevens. Dat is niet meer van deze tijd. Aan de andere kant willen we niet al te ver afwijken, anders wordt de overstap te groot. De leiding zal straks meer het voortouw moeten nemen en beoor delingsgesprekken dienen te voe ren", aldus Van Olffen. Adriana Carols, gedoopt Scherpertisse 18 mei 1698, overleden voor 15 november 1719. Zij was een dochter van Frans Carol en Matje Houtsa- gers. Hij huwde III Tholen 13 augustus 1721 met Maria Lie- vens. Anna zal haar einde hebben voelen naderen toen ze ziek op bed liggend haar testament maakte dat op 26 oktober 1719 is opgesteld. Zij werd op 3 no vember begraven (Weeskamer Tholen 17/18). Tot de boedel van Cornelis en Anna behoor de een schip dat op 233.6.8 werd getaxeerd. Het was voor een deel met geleend geld ge financierd. Uit het eerste huwelijk is ge boren: 4. Kornelis Bastiaanse Bout gedoopt Tholen 24 ok tober 1710, begraven aldaar 26 maart 1739. Hij huwde Tholen 10 juni 1731 (ondertrouw aldaar 16 mei 1731) met Barendina Ymans Moelijker, gedoopt Tholen 14 juni 1713, begraven aldaar 24 november 1749. Zij was een dochter van Yman Franse Moeliker en Matje Crijns. 5. Iman Cornelis Bout ge doopt Tholen 26 februari 1736, stadsarbeider, begraven Tholen 17 juni 1802. Hij huwde Tholen 11 mei 1760 (ondertrouw aldaar 23 april 1760) met Agatha van den Bosch (ook bekend als Aagje Mortier?), begraven Tholen 2 april 1784. 6. Cornelis Bout gedoopt Tholen 2 maart 1763, stadsar beider, overleden Tholen 17 februari 1824. Hij huwde Tholen 19 decem ber 1792 (ondertrouw aldaar 28 november 1792) met Jaco- ba Lonke, gedoopt Tholen 2 februari 1772, overleden al daar 28 november 1830. Zij was een dochter van Adriaan Lonke en Willemina Moeliker. 7. Pieter Bout geboren Krab- bendijke 26 maart 1794, vis ser, overleden Tholen 30 ok tober 1866. Hij huwde Tholen 1 april 1819 met Adriana Pieternella van Schetsen, geboren Oud-Vos semeer 21 november 1798, overleden Tholen 29 juli 1866. Zij was een dochter van Adri aan van Schetsen en Sara de Jong. 8. Willem Bout geboren Tho len 20 oktober 1827, visser, overleden aldaar 4 mei 1912. Hij huwde Tholen 30 oktober 1853 met Jacoba Johanna Beekman, geboren Tholen 14 juli 1829, overleden aldaar 4 februari 1912. Zij was een dochter van Jacob Beekman en Maatje Krijgsman. Willem Bout Pzn. was eige naar van de TH 3 genaamd de Jonge Jan, een hoogaars die werd gebruikt voor de kustvis serij (voor 1882-1911). 9. Jacob Bout geboren Tho len 14 oktober 1856, visser, overleden aldaar 1 januari 1945. Hij huwde Tholen 7 juli 1881 met Willemijna Cornelisse, ge boren Tholen 27 maart 1856, overleden Tholen 30 januari 1918. Zij was een dochter van Jan Cornelisse en Willemina Schot. Jacob Bout Wzn. was eigenaar van de TH 4, een halfgedekte zeilboot die werd gebruikt voor de mossel- en herdervis serij (1911). De eerste TH 4 is in 1914 gesloopt, de tweede in 1930. 10. Pieter Bout geboren Tho len 4 september 1884, visser, viskoopman, overleden Tho len 17 juli 1931. Hij huwde Tholen 14 septem ber 1911 met Lydia de Later, geboren Tholen 18 mei 1887, overleden aldaar 2 september 1956. Zij was een dochter van Jan de Later en Johanna Jaco ba Beeke. 11. Cornelis Jan Bout gebo ren Tholen 7 maart 1917. Hij huwde Tholen 1 augustus 1940 met Anna Geluk, gebo ren Tholen 29 januari 1918, overleden Bergen op Zoom 21 mei 1985. Zij was een dochter van Jacob Geluk en Krina van Dullemen. 12. Jacob Pieter (Jaap) Bout geboren Tholen 5 juli 1946, medewerker Tïmpa foundations, raadslid gemeen te Tholen voor het CDA (geïn stalleerd 14 april 1998). Hij huwde Sint-Annaland 15 mei 1970 met Johanna van 't Hof, geboren Sint-Annaland 20 februari 1950. Zij is een dochter van Leendert van 't Hof en Pieternella Maatje van Eenennaam. De bezwaren die mr. J. van Gronin gen namens A. Straathof uit Kapel- Avezaath heeft gemaakt tegen het weigeren van een milieuvergun ning voor een varkensstal, zijn door het gemeentebestuur niet ge honoreerd. B. en w. blijven bij hun weigering om een stal met 6720 vleesvarkens en 3696 gespeende biggen toe te staan aan de Keizers- weg bij Sint-Maartensdijk. De om vang van het bedrijf past niet in de normen die gelden ten aanzien van het stankbeleid. Daartoe zou een inkrimping met meer dan eenderde noodzakelijk zijn en dan is er in de ogen van b. en w. sprake van een totaal ander bedrijf. Het gemeentebestuur heeft, naar aanleiding van een uitspraak van de Raad van State, een nieuwe be slissing genomen op de al in 1997 ingediende aanvraag (bouwkosten 4,25 miljoen). Daarbij is gesteld dat in de omgeving van de Keizers- weg meerdere verspreid liggende burgerwoningen aanwezig zijn. Op grond daarvan zou een afstand van 449 meter in acht genomen moeten worden, terwijl de dichtstbijzijnde woning op 292 meter ligt. Wanneer de invloed van andere veehouderij en in de omgeving erbij wordt be trokken, blijkt de stankhinder eveneens boven de norm uit te ko men. Van Groningen vindt dat ten aanzien van dit laatste een beter in zicht gegeven moet worden, en dat moet worden aangetoond dat een daarbij genoemde stierenmesterij nog altijd in bedrijf is. Verder kan zijns inziens het gemeentebestuur zich bij het gewijzigde standpunt niet baseren op de brochure Vee houderij en Hinderwet. Maar de gemeente stelt dat de Raad van State het eerdere standpunt (in de in 1998 verleende vergunning) een foute toepassing van de brochure noemde. Omdat er rond de Keizers- weg 20 woningen liggen en maar vijf agrarische bedrijven, rechtvaar digt dat de conclusie dat er sprake is van een woonfunctie. Wat betreft de stierenmesterij, daar trof een ambtenaar begin vorig jaar nog 72 meststieren en jongvee aan, zodat deze wel degelijk in bedrijf is, aldus b. en w. Advertentie I.M. am 11111111111111^

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 13