In zoutmijn 120 meter onder grond goed voor ademhalingsproblemen Provincie Zeeland Provinciaal cultuurbeleid 2001-2004 Vitaal platteland Familie Noom brengt hulpgoederen naar Roemenië Donderdag 27 juli 2000 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 11 Kerkbouw Onder de grond Informatierubriek van de Provincie Zeeland, nr. 30/2000 Afdeling Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 10 39 infocentrum@zeeland.nl Op 11 juli 2000 hebben Gedeputeerde Staten (GS) de conceptnota 'De kracht van cultuur'; uitgangspunten provinciaal cultuurbeleid 2001-2004, vastgesteld. Deze nota wordt de opvolger van de nota Boven het maaiveld. In 'De kracht van cultuur' zet GS de lijnen voor het provinciale cultuurbeleid van de komende jaren uit. In beroep Zeelandbrug Armoede, werkers en patiënten met ademhalingsproblemen in de zout mijnen en een kerk die vanwege geldgebrek niet kan worden afge bouwd. De familie J.L. Noom uit Scherpenisse bezocht onlangs weer het dorp Salard waar ze een hulpactie voert voor met name het bejaar dentehuis Filadelfia, maar ook voor anderen in de gemeenschap. Regelmatig gaan er hulpgoederen le personeelsleden van het tehuis in vanuit Tholen richting Roemenië. De familie Noom is de drijvende kracht achter de 'Actie Hulp Roe menië' die zich richt op het dorpje Salard. Het plaatselijke bejaardente huis Filadelfia heeft de bijzondere aandacht. Nadat eerder al onder meer de elektrische en cv-installatie waren vernieuwd, stond er nu een schilderbeurt op het programma voor de tuinmuur met hekwerk en poort. De totale lengte van ruim 40 meter werd met assistentie van enke één week van een nieuwe verflaag voorzien. De familie Noom had deze keer ook de nazorg voor de in december afge leverde kerstpakketten die leerlingen van twee Thoolse scholen hadden gemaakt voor de kinderen in Salard en omliggende dorpen. Veel kleur platen die waren meegestuurd, had den de Roemeense kinderen nu inge kleurd en sommigen hadden zelfs een brief geschreven. De familie Noom vertoonde op een school nog dia's van Nederland en dat werd zeer op prijs gesteld, want men heeft er slechts weinig eigen lesmateriaal. De schriften en kleurpotloden die wer den aangeboden, werden dan ook in dank aanvaard. Met de tuinders werd ook overleg gepleegd. De Tholenaren deelden onder de boeren 25.000 witlofzaad jes uit. De proef van vorig jaar met dit gewas lijkt te lukken, zodat men waarschijnlijk met dit product een inkomen kan realiseren in het voor jaar. De structuur van de bodem was dit jaar heel slecht. In maart had het nog veel gesneeuwd en direct daarop was er veel regen gevallen door het warme weer. Veel werk moest nog gebeuren op het land. Door de hoge kosten en lage opbrengsten blijft er ook veel grond onbebouwd. Half ju ni was er nog geen regen gevallen en het was erg warm met temperaturen tussen de 35 èn 45 graden. Gevreesd wordt dat de landbouwopbrengsten dit jaar zeer laag zullen zijn. De armoede is dan ook nog heel schrijnend. Tegenover de steeds stij gende kosten voor levensonderhoud, staan geen extra inkomsten. „De a- doptiefamilies die wij bezochten, veelal grote gezinnen, verkeren in kommervolle omstandigheden. De levensmiddelenpakketten die ze van onze sponsors ontvangen, zijn dan ook zeer welkom", zegt Noom. In december werden er op Tholen en Sint-Philipsland nog acties gehou Bij de school in het Roemeense dorp Sintimerey kwam in december een deel van de kerstpakketten aan, afkomstig van de Juliana Stolbergschool in Sint-Maartensdijk en de Groen van Prinstererschool in Scherpenisse. In de tuin van Filadelfia zit een aantal bejaarden aan de maaltijd. den in de supermarkten. Van de op brengst daarvan werden voedselpak ketten samengesteld die de kerk in Salard onder de armen verdeelde. „De mensen daar hebben ons ge vraagd iedereen die hieraan heeft meegewerkt hartelijk te bedanken." Gebrek aan geld is er ook de oor zaak van dat de bouw van de Baptis- tenkerk in Salard (nu meer dan twee jaar bezig) sinds oktober niet gevor derd is. Toen kwam het dak nog net dicht voor de winter. Om de ge meente toch verder te helpen, gaan Jan Wesdorp, Kees Visser en Jo Quist de elektrische installatie aan leggen. Eerder werd op een soortge lijke manier ook al een Hongaars Gereformeerde kerk geholpen bij de bouw van een pastorie en bij de res tauratie van de kerk. Ook de aanleg van watervoorzieningen in het me disch centrum van Salard en aanleg van centrale verwarming in het be jaardentehuis Filadelfia werden al eerder aangepakt. Een Thoolse aan nemer maakt bij wijze van spon soring de buitenkozijnen voor de Baptistenkerk. De gemeente heeft zelf geen geld om materialen te ko pen voor de centrale verwarming, aftimmering van het plafond, stuka doorswerk en bestrating. „Wij ho pen hier de financiën voor te mogen ontvangen, zodat deze kerkbouw voor de groeiende gemeente door kan gaan." Omdat de familie Noom - anders dan voorheen - nu meer tijd had om in Roemenië te blijven, maakte ze nog een reisje verder het land in. „We kwamen onder de indruk van de prachtige natuur van Roemenië. Op enkele v,an de hoge toppen van de Karpaten lag nog sneeuw. We lo geerden in een kerkelijk vakantie verblijf waar in de zomer kinder kampen en andere bijeenkomsten worden gehouden. Bij het afscheid gaven we nog een pakket bijbels, een institutie van Calvijn en enkele andere boeken in het Hongaars weg. Daarmee was men zeer blij", aldus Noom. „We bezochten ook een zoutmijn. Het bovenste gedeelte - toch nog al tijd 120 meter onder de grond - wordt 's morgens zeer druk bezocht door mensen (jong en oud) die pro blemen hebben met hun luchtwe gen", aldus Noom. „In de mijn met grote zalen van wel 18 meter hoog komen ze dan een kuur doen van tien dagen, vier uren per dag. Dat heeft naar het schijnt een goed resul taat. Van een dokter die we spraken, vernamen we dat het bij kinderen dan wel weer jaren goed kan gaan. Voor aan- en afvoer rijdt er over en kele honderden meters een bus door deze mijn. Wij kwamen terug met een groep mijnwerkers die op 300 meter diepte aan het werk was. Mijnwerkers gaan hier op hun 48e met pensioen." Op een andere plaats in de bergen, zag Noom hoe stenen los gewrikt werden en naar beneden rolden. Daar werden ze op een wagen gela den en naar het volgende dorp ver voerd waar ze tot kalk verwerkt wer den. „Onder een afdak was een oven gebouwd waarin de stenen geduren de 48 uren roodgloeiend gemaakt werden. Na afkoeling werd de oven leeggehaald en de stenen met water overgoten. Ze vielen dan als witte kalkpoeder uit elkaar", vertelt Noom. „Het zijn familiebedrijfjes dicht bij de grens met Moldavië. Een oud vrouwtje dat daar werkte, zei: 'Wij Roemenen zijn altijd dom gehouden'. Het werk in de kalkfa- brieken levert dan ook maar weinig geld op. De steeds hoger wordende kosten van levensonderhoud zijn ook goed merkbaar in het bejaardentehuis Fi ladelfia. Daar moeten dagelijks zo'n 50 mensen te eten krijgen. (Bejaar den, personeel en oude, arme men sen uit het dorp waar warm eten wordt bezorgd). Al negen jaar lang kan dat gebeuren door de opbrengst van de verkoop van kleding, schoe nen enzovoort in de vier winkels op diverse plaatsen. Binnenkort vertrekt er weer een vrachtauto met hulpgoederen naar Salard. Men kan dan ook kleding, schoenen, dekens en matrassen, kin derwagens, huishoudelijke appara tuur en dergelijke inleveren bij de familie Noom aan de Lage Markt/ Kerkpad in Scherpenisse. Een finan ciële bijdrage kan worden gestort óp rekening 34.02.31.777 t.n.v, Acfie Hulp Roemenië. Abdij Nieuws Informatie Bij de provincie is 'één loket' ingericht voor projecten van plat telandsontwikkeling. Er wordt gewerkt met één aanvraagformu lier voor alle programma's. Informatie over het programma en de ontwikkeling daarvan is ver krijgbaar bij de afdeling Econo mie, directie Welzijn, Economie en Bestuur (tel. 0118-631443) Het Uitvoeringsprogramma 2000- 2006 is verkrijgbaar bij het Informatiecentrum van de provin cie Zeeland, Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, tel 0118-631400. E-mail: infocentrum@zeeland.nl Het informatiecentrum is van maandag tot en met vrijdag geo pend van 9.30 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 16.30 uur. In 1998 is het project vitaal plat teland Zeeland gestart. Het doel was de vernieuwing van het Zeeuwse platteland een extra impuls te geven. Om alle betrok kenen mee te kunnen laten pra ten is het bestuurlijk consortium vitaal platteland Zeeland opge richt. Hierin hebben vertegen woordigers zitting van de Zeeuwse organisaties van land bouw, natuur en landschap, re creatie, bedrijfsleven, verwerken de industrie, gemeenten, water schappen en de Provincie Zee land. De Dienst Landelijk Gebied is adviseur van het consortium. Doelstellingen Het beeld van de provincie Zee: land wordt voor een belangrijk deel bepaald door de landbouw, maar er is meer. Daarom is er ook aandacht voor recreatie, natuur en toerisme en de leef baarheid op het platteland in het algemeen. Als uitwerking van de doelstellingen voor een vitaal platteland zijn er vier prioriteiten uitgewerkt: verhogen van de kwa liteit van water, milieu, natuur en landschap in het landelijk gebied; bevorderen van duurzame land bouw; bevorderen van diversifica tie economische dragers; bevor deren van de leefbaarheid op het platteland. De uitwerking van de prioriteiten staat beschreven in het Uitvoeringsprogramma 2000- 2006. Spelregels Voor het verstrekken van subsi dies en bijdragen aan projecten in het kader van het Uitvoerings programma Vitaal Platteland Zeeland 2000-2006 zijn er een aantal spelregels opgesteld. Een belangrijke voorwaarde is natuur lijk dat het project een directe bij drage levert aan de vitaliteit en kwaliteit van het platteland. Uiteraard moet de uitvoering van een project verenigbaar zijn met het Europese, nationale en regio nale beleid. Subsidie Voor financiering van de pro gramma's kan een beroep ge daan worden op Europees subsi diegeld. Voor Zeeland is onge veer acht miljoen gulden beschik baar. In de loop der jaren kan dat nog wat oplopen. Omdat de Europese subsidie 25 be draagt zal het fonds verder door de regio (gemeenten, water schappen, provincie) moeten wor den aangevuld. De provincie zal aan de subsidiepot 1,8 miljoen gulden toevoegen. Op 1 augustus 2000 zal de adviescommissie bezwaar schriften van de provincie Zee land een hoorzitting houden. De indieners van de bezwaar schriften zijn uitgenodigd hun visie mondeling te komen toe lichten. Om 15.00 uur wordt het be zwaarschrift van de heer M. Hovijn te Biggekerke behan deld tegen een besluit van de Commissaris van de Koningin van 30 maart 2000 inzake een geweigerde vergunning ex artikel 10 van de Vogelwet om door afschot van waterhoen tjes schade aan gewassen te voorkomen. Om 15.30 uur wordt het be zwaarschrift van de heer E. Haak te Colijnsplaat behan deld. Hij heeft bezwaar ge maakt tegen een besluit van GS van 17 februari 2000 inza ke tijdelijke verkeersmaatrege len in verband met uitvoering van de werken aan de provin ciale weg Goes-Zierikzee (N256), gedeelte Zeelandbrug met toeleidende wegen. De zittingen zijn openbaar en vinden plaats in het provincie huis, Abdij 6, Middelburg. Voor nadere informatie over beide zaken kan contact worden opgenomen met de secretaris, mevrouw C.W. Ramondt, tele foonnummer 0118-631377. Het provinciaal cultuurbeleid heeft twee belangrijke hoofddoel stellingen: 1. een gevarieerd en kwalitatief hoogwaardig cultureel aanbod realiseren waarbij ook ruimte is voor vernieuwing en ontwik keling; 2. het stimuleren van een zo groot mogelijke publieksparti cipatie. GS wil hiermee bereiken dat er meer cultuur en meer cultuurpar ticipatie in Zeeland komt. Samenwerking en afstemming tussen provincie, andere overhe den en culturele instellingen is daarvoor noodzakelijk. Nieuw beleid In het nieuwe cultuurbeleid is meer ruimte voor de culturele eigenheid van Zeeland. Hiermee worden niet alleen traditionele waarden zoals het landschap, gebruiken, karakteristieke dorpen en steden bedoeld, maar ook za ken als ruimte voor eigenzinnig heid en vernieuwing. Door meer oog te hebben voor de culturele eigenheid, verwacht GS dat het belang van cultuur in de Zeeuwse samenleving zal toenemen. Een belangrijk kenmerk van het cultu rele leven in Zeeland is de grote inzet van vrijwilligers. Hier wil GS de komende jaren meer aandacht voor hebben. Ook jongerencul tuur kan op meer belangstelling rekenen dan voorheen. Basisstructuur In de conceptcultuurnota is ook veel aandacht voor het instand houden van een aantal provinciale culturele organisaties en instellin gen. Deze organisaties vormen de culturele basisstructuur van Zeeland. Het gaat hierbij om instellingen op de volgende deel gebieden: podiumkunsten en fes tivals, beeldende kunst, vormge ving en architectuur, cultuuredu catie, amateurkunst, media, bibliotheken en letteren, cultureel erfgoed, musea, monumenten zorg, archeologie en cultuur over de grenzen. Met dit laatste be leidsterrein wordt niet alleen cul turele samenwerking met bijvoor beeld Vlaanderen bedoeld, maar ook cultuur over de grenzen van heel andere gebieden zoals ruim telijke ordening en toerisme. Incidentele projecten Naast meerjarige subsidies voor diverse organisaties wil de pro vincie ook geld vrijmaken voor incidentele projecten en activitei ten. Het geven van subsidies is een belangrijk instrument om de doelstellingen te verwezenlijken. Er zijn twee regelingen waarop organisaties een beroep kunnen doen voor incidentele subsidie. Stimuleringsprogramma Een belangrijk instrument om de doelstelling 'meer cultuurpartici patie' de komende jaren te ver wezenlijken, is het Stimulerings programma cultuurparticipatie Zeeland 2001-2004. Dit pro gramma wil projecten en initiatie ven ondersteunen waarbij sprake is van: een interdisciplinaire aan pak, samenwerking en afstem ming, innoverende aanpak om nieuw publiek te bereiken en een duidelijke relatie tussen cultuur en samenleving. Er zijn drie deel programma's. Nieuw publiek Het eerste deelprogramma Stimulering aanbod en nieuw publiek richt zich op het verster ken van de programmering van podia, stimuleren van jongeren cultuur en culturele diversiteit. Het is de bedoeling dat culturele organisaties nieuw publiek vero veren. Het uitvoeren van een opera of theaterspektakel op een ongebruikelijke locatie is wellicht een mogelijkheid. Culturele identiteit Het tweede deelprogramma, Stimulering activiteiten culturele identiteit; cultuur van stad en landschap, is bedoeld voor activi teiten met betrekking tot het ont sluiten van cultureel erfgoed en bekendmaken van culturele plano logie bij het Zeeuwse publiek. Culturele planologie wil zeggen dat bij stedenbouw en inrichting van het landschap rekening wordt gehouden met culturele en cul tuurhistorische kenmerken. Op het Zuiden Tenslotte richt het derde deelpro gramma Op het Zuiden zich op de uitvoering van het gezamenlij ke activiteitenplan van de provin cies Zeeland, Noord-Brabant, Limburg en de steden Eindhoven, Tilburg, Maastricht, Breda en Den Bosch. Zeeuwse organisaties worden opgeroepen om een onderdeel van dit activiteitenplan te realiseren. Beschikbare subsidie In totaal is er voor het Stimule ringsprogramma cultuurpartici patie Zeeland voor 2001 743.372 - beschikbaar. Dit bedrag is verdeeld over de diver se deelprogramma's. In de jaren 2002-2004 zal het totale bedrag oplopen tot ruim een miljoen gul den per jaar. Het aanvraagformu lier Stimuleringsprogramma cul tuurparticipatie Zeeland 2001- 2004 (inclusief extra informatie) kunt u aanvragen via telefoon nummer 0118-631418 (afdeling Welzijn). Incidentele subsidies 2001 Naast een beperkt aantal meerja rige subsidies en het stimule ringsprogramma stelt de provin cie ook budgetten voor incidente le kunst- en cultuursubsidies beschikbaar. Voor activiteiten op het gebied van podiumkunsten, beeldende kunst, cultuureducatie, amateurkunst en leesbevordering kunt u evenals vorig jaar subsidie via het aanvraagformulier aanvra gen. In totaal is er in 2001 een bedrag van 621.106,- beschik baar, dat verdeeld is over de hier genoemde gebieden. Het aan vraagformulier kunt u aanvragen via telefoonnummer 0118- 631418 (afdeling welzijn). Reageren Tot 15 september a.s. is het mogelijk uw inspraakreactie te geven. Alle reacties zullen wor den verwerkt in een nota van ant woord. Mede op basis van deze reacties zal GS medio oktober de nota vaststellen. Provinciale Staten nemen naar verwachting op 15 december 2000 een be sluit over de nota 'De kracht van cultuur'. Meer weten Wilt u meer weten over 'De kracht van cultuur', dan kunt u de nota bestellen bij het Informatie centrum van de provincie Zee land, Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, tel 0118- 631400. E-mail: infocentrum@zeeland.nl Het informatiecentrum is van maandag tot en met vrijdag geo pend van 9.30 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 16.30 uur. Voor fietsers en bromfietsers is de Zeelandbrug in verband met de reconstructie afgeslo ten. Het fietsverkeer is sinds 1 april aangewezen op een speciale fietsbus en het regu liere openbaar vervoer. Na 1 november kunnen zij pas weer op eigen kracht over de brug. Tijdens de werkzaamhe den aan de brug geldt voor automobilisten een snelheids beperking van 50 kilometer per uur en er is een inhaalver- bod. Deze maatregelen zijn noodzakelijk in verband met de veiligheid van de werkers aan de weg, maar ook voor de verkeersdeelnemers.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 11