'Dankzij een donor leef ik en voel me geen hartpatiënt meer' Rechtbank stelt Heestermans en Van Oorschot in het ongelijk Iferburgh 'De polders zijn knap' Meer vragen over gezondheid Voorlichtingsavond over kavelaanvaardingswerken Ad Buermans uit Sint-Maartensdijk wint brons met estafette Landinrichtingscommissie Oud-Vossemeer krijgt gelijk Jas gestolen bij Beachpop Dertig mille busreizigers Donderdag 20 juli 2000 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Heel proper Uit de drukte In 2001 aardappelteelt helemaal vrij Nu de rechtbank heeft beslist, kan de ruilverkaveling in het blok Oud-Vossemeer zijn vervolg krijgen. De kavel aanvaardingswerken staan nu op het programma. Dins dagavond om half acht belegt de landinrichtingscommis sie daarover een voorlichtingsbijeenkomst in Hof van Holland in Tholen. De 54-jarige Ad Buermans uit Sint-Maartensdijk kreeg twee jaar geleden na lang wachten een ander hart. Hij herstelde snel en stond na zes maanden alweer op de ten nisbaan van Jacoba van Beieren. Twee weken geleden deed hij mee aan de Europese kampioenschappen voor getransplanteerden (hart en longen) in Noorwegen. Hij ging er heen om te golfen, maar won brons op de 400 meter estafette hardlopen. Met dank aan de donor. Politiebegeleiding De Middelburgse rechtbank heeft de landinrichtingscom missie Oud-Vossemeer in het gelijk gesteld. De bezwaren van de maatschap Heestermans-Heijmans en mevr. Van Oorschot-Hagenaars zijn ongegrond verklaard. Daarmee blijft het plan van toedeling in het ruilverkavelingsblok Oud-Vossemeer intact en dat is bijzonder omdat in vorige blokken een deel van de bezwaarden gelijk kreeg van de rechtbank. Overigens was het aantal bezwaren in het blok Oud-Vossemeer in vergelijking met de andere landinrich tingsplannen op Tholen klein. Zeer nadelig Eeweg Tholen Te weinig sponsors Dubbeltje eraf bij grotere aanvoer Antwerpsestraat 12 - 14 - 16 4611 A0 Bergen op Zeem tel. 0164 - 237940 Fax 245360 specialisten in - Computersnetwerkensystemen op maat. - Hi-end audio(speciale luisterruimte). - Beeld en geluidsystemen door heel uw huis. - Eigen technische dienst en service afdeling. De GGD Zeeland in Goes heeft vorig jaar 20% meer vragen beantwoord dan in 1998. Deze zogenaamde ge- zondheidswijzer is sinds 1992 geo pend en kreeg in 1999 totaal 2000 vragen. Bij dit informatiepunt kan ie dereen - van professional tot leek - te recht met allerlei vragen over zorg, gezondheid, ziekte en handicap. Een gezondheidswijzer kenmerkt zich door objectieve informatie in duidelij ke taal, persoonlijke aandacht, veel regionale adressen, goede toeganke lijkheid via bezoek en telefoon en een gratis actueel informatieaanbod. Ook worden regelmatig informatiebijeen komsten en tentoonstellingen georga niseerd. Bovendien verschijnen regel matig publicaties. De meeste vragen zijn mondeling aan de balie beantwoord, maar ook telefo nisch worden veel vragen gesteld. Opvallend is, dat aanzienlijk meer vrouwen (74%) dan mannen de ge zondheidswijzer bezoeken, maar er is toch een lichte stijging te zien van het aantal mannen dat vragen stelt. De grootste groep bezoekers is tussen de 25 en 60 jaar (53%), maar ook jonge ren (38%) en ouderen (10%) weten de weg naar de gezondheidswijzers te vinden. In de Zeeuwse top-10 scoren vragen over ziekten zeer hoog, gevolgd door vragen over verslaving/medicijnen, zorgvoorzieningen, patiëntenrecht, seksualiteit en voeding. Volgens de GGD zijn de gezond heidswijzers in tien jaar uitgegroeid tot kwalitatief hoogstaande informa tiepunten. De naam is beschermd en daarmee gebonden aan een aantal vastgelegde kwaliteitseisen. Het na tionaal instituut voor gezondheids- heidsbevordering en ziektepreventie de coördineert het landelijke netwerk. Voor vragen kan men bellen naar 0113-249434. Ook is het mogelijk via internet informatie op te vragen: www.gezondheidswijzers.nl. I RYOI CI VOORPAGINA „Voor mensen die op doortocht zijn; fietsers of vakantiegangers die niet met een tent willen zeulen of met een caravan achter hun auto willen reizen. Het is een leuke groep rustzoekers." Het feit dat er tijdens de zomer maanden een pontje vaart tussen Gorishoek en Yerseke (de schipper verblijft op de Pluimpot) kan Zwik- ker wel merken. „We fungeren als pleisterplaats. We vangen ook wel eens mensen op die stranden omdat het pontje vanwege de harde wind niet kan varen. Vorige week waren er hier 40 Duitse kinderen van 12 tot 14 jaar die op een veldje hebben gestaan en die ook met het pontje naar Yerseke zijn overgestoken om verder Zeeland in te gaan. Van het pontje rookt de schoorsteen niet, maar we merken het wel." Bij Menheere staat er al vijftien jaar een trekkershut. Gemiddeld goed voor zo'n zestig overnachtingen per seizoen. „Dat zou beter kunnen zijn, maar we liggen hier voor fiet sers niet zo gunstig. Bovendien is het rondje pontje niet compleet nu er geen verbinding meer is tussen Sint-Annaland en Bruinisse." Toch wanhoopt Menheere niet. „We hebben een goede start gehad met mooie periodes. In april en mei had den wij veel passanten. Er lijkt wel een verschuiving op te treden naar het voorseizoen. En in juni hebben we ook warme dagen gehad. En het kan ook nog beter weer worden." Aan de balie bij de Pluimpot meldt zich een stel fietsers dat voor een nacht zijn tentje op wil zetten. Ze krijgen een plaats toegewezen in een rustig hoekje van het terrein. Ze zijn afkomstig uit Stekene in België en doen vijf dagen Zeeland. Om privacyredenen willen ze niet met hun naam in de krant. Hij: „We zijn nu vier dagen onderweg en zijn met regen vertrokken. We kenden Zee land niet. Maar op de fiets leer je het goed kennen. Je ziet veel meer dan wanneer je op de autobaan zit. We hebben niks van tevoren afge sproken. Dus je hoeft ook nergens op tijd aan te komen." Zij: „We fietsen op het gevoel. We zijn eerst naar Goes gereden, en één keer kletsnat geregend. Maar de wind was het ergste. We gingen naar het westen en de wind kwam uit het westen. Constant tegen." Hij (lachend): „Maar daardoor droog je wel weer rap op." Zaterdag trof het tweetal beter weer. Er was veel wind maar ook af en toe zon. Via Vrouwenpolder fietsten ze naar Kamperland. Ze wilden naar Zierikzee, maar wisten niet dat de Zeelandbrug voor fietsers gesloten is. Zij: „We hebben twee uur zitten wachten op de fietsbus. En tijdens het wachten scheen de zon. Dat was lekker." Na Zierikzee werd ook nog Oude-Tonge aangedaan en reden ze via Steenbergen naar Scherpenisse. Hoe ze een camping uitzoeken? Hij (schouderophalend): „We kijken op de kaart en dan gaan we bij de in gang eens kijken wat voor indruk het op ons maakt. Het eerste zicht zegt iets. We dachten dat dit een kleine camping was, maar ik hoor nu dat het grote stuk aan de andere kant er ook bij hoort." (De Pluimpot wordt doorsneden door een openba re weg - red.) Het duo is zeer te spreken over de campings. Zij: „Ze zijn heel proper. Het sanitair en zo. Eén keer zijn we geschrokken. Dat was bij de Room pot. Het was gelijk een kleine stad, zoveel mensen. Niks voor ons, maar een halve kilometer verder was er een rustige camping." Wat opvalt tijdens hun fietstocht is de aanwezigheid van water, zegt de man. „Dat is schoon en ook de pol ders vind ik knap." De volgende dag steken ze over met de pont naar Yerseke, maar eerst maken ze een wandeling langs de dijk. Hand in hand. Voor een van de stacaravans staat de tienjarige Freddie Bout uit Tho- len het gras te maaien. Zijn broertje Janco (8) maakt een tuinstoel schoon terwijl het kleine broertje Franke (9 maanden) vanuit de voor tent toekijkt. De familie Bout van de viswinkel in Tholen is bezig aan haar eerste seizoen op De Pluim pot. Moeder Jolanda Bout-Bus- traan: „We zijn de boel een beetje aan het schoonmaken. We hebben weken slecht weer gehad. De jon gens verveelden zich thuis zo dat we het weer maar eens proberen. Ze zeggen dat het weer beter wordt." Met Pasen en Pinksteren waren ze ook al op de camping. De twee oudste kinderen hebben er al vriendjes gemaakt en hebben het erg naar de zin. Ze hebben al ken nisjes uit Tilburg, Dinteloord en Halsteren die ook een heel seizoen op De Pluimpot staan. „Mijn vader en moeder gaan al twintig jaar naar Friesland. Dan ging Freddie ook mee, maar nu gaan ze voor drie we ken. Dat is lang. En naar Friesland is het best ver. We gingen zelf de laatste jaren naar een bungalow park. Via een klant uit Breda kwa men we hier terecht." Het gezin Bout heeft een stacaravan met voortent en een aparte tent. Een beetje krap vindt ze, maar het gaat. Voor de kinderen en de ouders is het wel makkelijk dat het zo dicht bij huis is, vindt mevrouw Bout: „De winkel is tegenwoordig van maandag tot zaterdagmiddag open. Dan heb je ook geen zin om nog ver weg te gaan. Je komt dan ner gens anders meer. Maar als je hier bent, ben je toch weg uit de drukte. De jongens hebben hier voor vier uren een skelter gehuurd. We heb ben er eigenlijk nooit erg in gehad, dat er zo'n grote camping vlak in de buurt lag. Je zit vlak bij Sint- Maartensdijk, maar dat merk je niet. Ook mijn man wist niet dat we hier zo leuk konden zitten. En we weten nu ook waar al die toeristen in onze winkel vandaan komen." Bij de gemeente is het vorige week tijdens de avondopenstelling vol gens chef L. den Braber uitzonder lijk druk geweest. „De dagen er voor was het ook al druk, maar op donderdavond was het zo druk dat er een aantal mensen wegging om de volgende dag terug te komen. Er zijn dik 50 paspoorten verstrekt. Het is jaren geleden dat het zo druk was." Om de verwachte drukte op te vangen, werkten niet twee maar drie ambtenaren om een paspoort uit te geven. Een belangrijk docu ment om de wolken, wind en regen te ontvluchten. Door middel van het egaliseren van percelen, graven of dempen van sloten, het leggen of opruimen van dammen, het verplaatsen van ras ters, het inzaaien van gras e.d. kan de toedeling van gronden gelijk waardig gemaakt worden aan de ipbreng. De landinrichtingscom missie heeft besloten een deel van het kavelaanvaardingswerk door particulieren zelf te laten uitvoe ren. De werken die van algemeen belang zijn, zoals openbare in- steekwegen en dammen leggen en opruimen, worden door de com missie uitgevoerd. Dit gebeurt in de vorm van één bestek. Per 4 tot 6 hectare komt er een dam, waarbij nieuwe dammen een minimale bo venbreedte van zes meter hebben. Eind augustus begin september vinden er met belanghebbenden gesprekken plaats over de kavel aanvaardingswerken. Per 9 novem ber a.s. gaan alle kavels over van eigenaar en gebruiker. Vanaf dat moment zijn de percelen in eigen dom of gebruik bij de nieuwe eige naar. Formeel kunnen de kavelaan vaardingswerken vanaf dat mo ment worden uitgevoerd, maar in goed onderling overleg tussen de opkomende en afgaande eigenaar/ gebruiker kan dat al eerder. Overi gens heeft men de tijd, want 1 no vember 2002 hoeven de kavelaan vaardingswerken pas klaar te zijn. Een voorwaarde voor de uitvoering is nog wel, dat men eerst een schriftelijke rijksbijdragetoezeg ging ontvangen moet hebben. Voor het hele ruilverkavelingsge- bied is tot en met 2003 een ont heffing van de vruchtwisselings- voorschriften aangevraagd. Het eerstkomende seizoen mogen de boeren - ongeacht het voorgaande gewas - overal aardappelen ver bouwen. In de daaropvolgende ja ren is de teelt van aardappelen af hankelijk van de voorgaande jaren, gerekend vanaf 2001 Ad Buermans met de bronzen plak van de Europese kampioenschappen voor getransplanteerden. Thuis in de Rozenstraat hangt de bronzen medaille aan de muur. Een grote plak die Buermans samen met drie andere Nederlanders wegkaap te op de Europese kampioenschap pen in Sandefjord in Noorwegen dankzij een goed gelopen estafette. Buermans ging er helemaal niet heen om uit de komen op dit onder deel. Hij stond ingeschreven voor golf. Maar op de dag dat hij moest spelen, werd hij geveld door diar ree. De hele dag zat hij op zijn ho telkamer water te drinken. „Dat was een grote domper. Ik was voor het golfen gegaan, niet voor atle- tieknummers. Daar had ik ook he lemaal niet voor getraind. Maar een van de teamleden had zich bij het badminton geblesseerd. Diens startnummer kon ik overnemen. Het waren vooral technische spor ten, verspringen, kogelstoten en balwerpen. Onder het motto mee doen is belangrijker dan winnen, deed ik mee. Ik werd in alle num mers dik laatste." Veel beter ging het op de 100 meter hardlopen. Conditioneel kon Buer mans dat aan. Hij liep een tijd van 14,6 seconden. „Voor iemand die ongetraind is, niet slecht. Vanwege deze prestatie vroegen ze me of ik mee wilde doen in de estafette ploeg. We hebben voor de wedstrijd geoefend met het overgeven van het stokje en werden derde." Buermans kon meedoen'dankzij het feit dat hij twee jaar geleden een donorhart kreeg. In 1991 kreeg hij zijn eerste hartinfarct. Daar herstel de hij van. Pakte zijn leven als di recteur verkoop Nederland van een bedrijf dat sportartikelen (golf en tennis) importeert, weer op en voel de zich beter dan voorheen. Maar vier jaar later werd hij weer getrof fen door een hartaanval. „Dat was bijna fataal. Het was kiezen of de len, maar eigenlijk was er geen keus. Zonder nieuw hart had ik niet lang meer te leven. Anderhalf jaar heb ik moeten wachten tot er een hart beschikbaar was. Met pillen ben ik in leven gehouden. Elke drie weken moest ik naar Dijkzigt in Rotterdam. Ik had toen soms al moeite om naar het schuurtje te lo pen of naar boven. Zo moe was ik met vlagen." Buermans was en is een sportlief hebber. Hij tenniste bij Jacoba van Beieren en speelde golf bij de golf club Reymerswael in Rilland. Hij bleef golfen, maar moest dat toen doen vanuit een buggy, een elektri- sché rolstoel. „Dat golfen houdt je wel op de been. Vooral vanwege de sociale contacten. Maar de keuze voor een donorhart kun je alleen maar maken omdat een ander een papiertje heeft ingevuld dat hij dat orgaan wil afstaan." In maart 1997 kreeg Buermans 's ochtends om half vijf een telefoon tje dat hij geholpen kon worden. „Dan moet je meteen komen. Het was al van tevoren afgesproken met de taxi-ondernemer. Er kon politie begeleiding mee, maar zo vroeg in de morgen is het niet druk op de weg. Dat hoefde niet." De operatie verliep vlot. In nog geen vier uur was er een ander hart ingeplant. „De anderhalf uur voor de operatie waren heel spannend. Het kan op het laatst nog afgeketst worden omdat het weefsel toch niet overeenkomt. Maar het lukte goed. Het komt ook omdat ik verder een goede conditie had door het spor ten." Na veertien dagen was Buermans weer thuis. Met medicijnen tegen het afstoten van het lichaams- vreemde orgaan. Een keer leek het mis te gaan toen zich een lichte af stotingsreactie voordeed. Buermans ging er drie dagen achtereen een half uur voor aan het infuus in Dijkzigt. Daarna deed het zich niet meer voor. Zes maanden later speelde hij mee op het open tennis- Deze uitrit van het landbouwbedrijf van de maatschap Van Oorschot levert in de bocht van de Molenvlietsedijk in Tholen gevaarlijke situaties op. Heestermans had bezwaar gemaakt tegen de voorlopige toedeling en tegen de - naar aanleiding van in gediende bezwaren door de landin richtingscommissie ontworpen - tweede alternatieve toedeling. De maatschap wilde grond tegenover de bedrijfsgebouwen en die was nu toebedeeld aan Veraart-de Wit. Vol gens Heestermans had uitruilcoör dinator M.C.J. Kosten hem die grond bij gesprekken over de uit ruil van gronden in de ruilverkave- lingsblokken Sint-Annaland en Oud-Vossemeer ook toegezegd. Kosten heeft dat voor de rechter commissaris ontkend. De bewerin gen van Heestermans worden niet door de verklaringen van Kosten gestaafd. De rechtbank stelt in haar vonnis, dat Heestermans moet heb ben geweten dat een uitruilcoördi nator ook niet werkt in opdracht van de centrale landinrichtings commissie en niet bevoegd is om toezeggingen met betrekking tot de toedeling te doen. Heestermans kan zich dus niet beroepen op door Kosten opgewekt vertrouwen, al dus de rechtbank. Wanneer toch aan het bezwaar van Heestermans tegemoet zou worden gekomen, wordt daarmee alleen af standsverkorting voor die maat schap bereikt, maar de gevolgen voor de belanghebbenden zouden dan zeer nadelig zijn. „Het voor Heestermans te bereiken voordeel, staat dan ook in geen verhouding tot de nadelen voor de overige be langhebbend' De rechtbank stelt verder, dat de behandeling van be zwaren niet dient tot het maken van weer een alternatieve toedeling (Heestermans had twee alternatie ve oplossingen aangegeven), nog afgezien van de daaraan weer ver bonden nadelen voor belangheb benden. Volgens de rechtbank pro fiteert Heestermans in redelijke mate van de ruilverkaveling, al is de ligging van de percelen wat meer gedeconcentreerd ten opzich te van de voorlopige toedeling. De rechtbank stelt de commissie in het gelijk en bepaalt, dat ieder de eigen proceskosten draagt. De be zwaren van belanghebbende Ver aart-de Wit werden gegrond ver klaard. De landinrichtingscom missie werd veroordeeld om de proceskosten van 400 gulden te be talen. De rechtbank bestond uit mr. W.M.R van Alphen, mr. H.A. Wit- siers en mr. K.M. de Jager. Ook in de andere zaak zegevierde de landinrichtingscommissie. Me vrouw Van Oorschot had bezwaar gemaakt tegen de toedeling van grond in de Schakerloopolder om dat die kavel vanuit de huiskavel moeilijk bereikbaar is. Om naar de kavel te komen, moet vanaf het erf komend, linksaf de Eeweg worden ingeslagen. Daarbij moet een zeer moeilijke, meer dan haakse draai gemaakt worden. Volgens mevr. toernooi van de Jacoba van Beieren in de smalstad. „Wat dat betreft ben je een geluk kig mens, maar een jaar na de transplantatie kreeg ik een hersen infarct." Buermans is daar met re validatie van hersteld en wil het daar verder maar niet over hebben. „Ik heb gewoon een vaatziekte." Het revalideren na de operatie deed hij in Lievensberg in Bergen op Zoom: fietsen, badminton en af en toen een 'fitnesscircuit'. „Dat was heel uitgebreid en heerlijk om te doen." Toen Buermans van de Europese kampioenschappen hoorde, vatte hij het plan op om mee te doen. De eerste gelegenheid die zich voor deed, moest hij missen omdat het te kort na de transplantatie was. De tweede keer betrof het wereldkam pioenschappen in Tilburg, maar die vielen in het water omdat er te wei nig sponsors waren. Dat steekt Buermans wel. „Sponsors koppelen een merk liever aan valide mensen dan aan getransplanteerden." Het kampioenschap maakte indruk op de bronzen medaillewinnaar. „Dat er zoveel mensen sporten na een transplantatie. Dat kan alleen sinds er donoren zijn. Uit Engeland waren er zo'n 100 man. De eerste Nederlanders die een transplantatie ondergingen, lieten dat in Engeland doen. Ze leveren een grote presta tie. Terwijl ze allemaal bijna dood zijn geweest." Buermans sprak er deelnemers die al 15 jaar een donorhart hebben. „Na een transplantatie leven de meesten gemiddeld nog dertien jaar. Er was zelfs een Engelsman die al 20 jaar een donorhart heeft. Ervan uitgaande dat er steeds betere medi cijnen komen, ligt er toch nog een mooie toekomst in het verschiet. Dankzij iemand anders." In Nederland kregen in 1997 35 mensen een donorhart, vorig jaar was dat 45. Er is nog steeds een schreeuwend tekort aan orgaando noren. „Mensen die geen donor zijn of angst hebben om donor te worden, zouden de spelen moeten zien. Ik kan me wel voorstellen dat er weerstand is. Iemand moet her sendood zijn. Voor nabestaanden is het moeilijk omdat je hart dan nog in leven wordt gehouden. En als ie mands hart klopt, dan leeft hij im mers toch? Zo wordt er gedacht." Buermans vindt dat het in Neder land niet goed geregeld is. „In Bel gië en Oostenrijk is iedereen donor, mits je aangeeft dat je het niet wilt zijn. Ook de ziekenhuizen zouden het beter moeten signaleren dat ie mand een goede donor zou kunnen zijn. Het personeel is er op uit om een persoon te redden. Dat hoort ook zo, maar er wordt aan andere facetten voorbijgegaan." Buermans heeft zijn ogen in Noor wegen goed de kost gegeven. Het onderdeel badminton en tennis zou hij ook wel aankunnen, zo schat hij. Over twee jaar worden de kam pioenschappen in het Oostenrijkse Karinthië gehouden. „Golf, tennis en badminton. Ik ga er extra voor trainen." Van Oorschot ontstaat er dan een zeer verkeersonveilige situatie. Door de ligging van de uitrit van de huiskavel, net na een bocht - in welke bocht bovendien een huis staat, welk huis het zicht op de uit rit ontneemt - kan aankomend ver keer niet tijdig zien dat er een trac tor vanaf het erf bezig is de weg op te rijden, terwijl ook de bestuurder van de tractor door genoemde om standigheden geen zicht heeft op aankomend verkeer. Daarbij komt bovendien dat het, gelet op de bocht, geruime tijd in beslag neemt om met een tractor met kar de weg op te draaien. En het verkeer mag ter plekke 80 km per uur rijden. Ook het erf opdraaien veroorzaakt een verkeersonveilige situatie nu daarvoor de tractor met kar, tenein de de bocht te kunnen maken, ge bruik moet maken van de weghelft voor tegemoetkomend verkeer. Als er voor dit probleem geen oplos sing komt, moet over dezelfde weg worden gereden als voorheen naar het ingebrachte perceel, wat neer komt op afstandsvergroting in plaats van -verkorting. De landinrichtingscommissie was het met de gevaarlijke verkeerssi tuatie eens, maar wees erop dat de Eeweg buiten het ruilverkavelings blok valt en bovendien eigendom is van het waterschap Zeeuwse Eilan den. Overigens onderzoekt het wa terschap de situatie daar. Via de lijst van geldelijke regelingen kan mevr. Van Oorschot nog schade claimen. De rechtbank verklaarde haar dan ook niet-ontvankelijk in haar be zwaar. De Eeweg ligt buiten het ruilverkavelingsblok en kan in het kader van deze procedure niet aan de orde komen. Overigens gaat de rechtbank er wel van uit, dat door overleg van mevr. Van Oorschot met het waterschap een oplossing Een 17-jarige Thoolse is zaterdag noodgedwongen zonder jas terugge komen van het Beachpopfestival bij de Brouwersdam te Scharendijke. Het meisje had twee jassen in een zak gestopt en die zak raakte ze rond elf uur 's avonds kwijt. De Thoolse was niet de enige gedupeerde, want van een 13-jarig meisje uit Zierikzee werd de schoudertas gestolen met daarin onder meer een mobiele tele foon en kleding. De politie hield tij dens het muziekfestijn twaalf perso nen aan voor het in bezit hebben en verkopen van verdovende middelen, openbare dronkenschap, wildplassen en baldadigheid. Een dertiende werd opgepakt wegens wapenbezit. Beachpop werd voor de achtste keer gehouden en trok 4000 bezoekers. De gemeente betaalt 30 mille aan openbaar vervoersprojecten, maar vergeet de bushalte van Anna Jacoba- polder in haar plannen op te nemen. Dat merkte J.P Bout (CDA) onlangs op in de commissie gemeentelijke ontwikkeling. Om het streekvervoer te stimuleren heeft het ministerie extra geld be schikbaar gesteld. De gemeente ont vangt 90 procent, 250.000 gulden, maar moet zelf de rest, 30.000 gul den, bijpassen. De projecten moeten echter wel voor het eind van dit jaar klaar zijn. Uitstel is mogelijk als het werk nog dit jaar is begonnen. De commissie had er geen moeite mee om 30 mille beschikbaar te stel len. Toen Bout opmerkte dat de bus halte van de Polder niet is ingediend in het plan van aanpak, verraste dat wethouder K.A. Heijboer. Hij kon niet zeggen waarom de halte niet in het plan is opgenomen. Met weer een grotere aanvoer dank zij betere rooiomstandigheden - de zon Iaat zich nu meer zien en de re gen blijft uit - is er van de prijsstij ging van twintig cent inmiddels een dubbeltje verdwenen. Toch worden er op de veiling Sint-Annaland be tere prijzen behaald dan een aantal weken geleden. Overigens bleven er vrijdag nog verschillende partijen aardappelen staan omdat die te vuil waren. Gisteren werd 43 cent be taald voor een kilo Doré's. De Ei genheimer deed nog een paar cent meer met 45 cent. De aanvoer na derde weer de 400 ton. Woensdag 19 juli: Doré 35-43, Première 28, Gloria 27-29, Fries- lander 25-30, Eigenheimer 43-45, Bildtstar 38-40, bonken 35-44, drie lingen 22-29, kriel 1,90-2,20; aan voer 382 ton. Dinsdag 18 juli: Doré 43-48, Glo ria 28, Frieslander 25-30, Eigenhei mer 40-43, Bildtstar 40-41, Donald 30, bonken 40-41, drielingen 25-26, kriel 1,95-2,10; aanvoer 357 ton. gevonden wordt voor de verkeers technisch ongewenste situatie. Een tweede bezwaar van mevr. Van Oorschot betrof het verlies van een kavel grond met emotionele waar de. Op deze kavel rust ook een in notariële akten neergelegde aan biedingsplicht, die inhoudt dat ze de grond bij verkoop eerst aan fa milieleden dient aan te bieden. De landinrichtingscommissie was van oordeel dat er teveel belangen van derden in het geding zouden komen, wanneer de desbetreffende kavel bij mevr. Van Oorschot zou blijven. Met name belanghebbende W. de Rijke zou de vergroting van zijn huiskavel dan kwijt zijn. Als mevr. Van Oorschot de grond van haar schoonvader zou houden, zou den twee andere boeren er een ka vel bij krijgen, wat in strijd is met de doelen van de ruilverkaveling. De landinrichtingscommissie vond ook dat overgang van gronden via de ruilverkaveling niet is aan te merken als verkoop in de zin van notariële akten. Volgens de com missie zijn deze aanbiedingsplich ten aan te merken als obligatoire (die aanspraak maken op een be paald recht) verbintenissen, die niet thuis horen in een akte van toedeling. De rechtbank stelt eveneens, dat handhaving van de blok grond bij de familie Van Oorschot, leidt tot een kleinere huiskavel voor W. de Rijke. Kortom een toedeling die in strijd is met de regels van de ruil verkaveling. Het op de emotionele binding met de grond gerichte be zwaar van mevr. Van Oorschot wijst de rechtbank dus af. Ieder moet overigens zijn eigen proces kosten betalen. Het bezwaar van W. de Rijke wordt gegrond ver klaard. In dit geval moet de landin richtingscommissie de proceskos ten van 400 gulden betalen. Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 5