'Kerken zijn heel vaak dicht, maar gevlogen wordt er altijd' Wethouders kosten 190.000 gulden meer Tholen investeert 6,5 miljoen gulden Braderiepubliek weet Stavenisse te vinden en stelt standhouders tevreden Job Jansens (68) uit Tholen fotografeert orgels én vliegtuigen Na regenachtig begin een hele drukte in Voorstraat en op Plein Donderdag 20 juli 2000 Op tafel liggen kleurenfoto's van de optocht voor het 500-jarige bestaan van Sint-Annaland 25 jaar geleden, van de zonsverduistering in augustus vorig jaar, van om gewaaide bomen in de Van Glymesstraat in Tholen na een zomerstorm, van bloeiende planten, kerkinterieurs en orgels, Canadese landschappen uit 1987 en een zwart wit fotootje van organist Bram Nortier in de Gerefor meerde kerk in Poortvliet bijna vijftig jaar geleden. EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Woonlasten stijgen met 7 tot 8 procent Door volgend jaar de belastingen en tarieven met gemid deld vier procent te verhogen, krijgt het gemeentebe stuur de begroting sluitend. In de kadernota die in mei door de gemeenteraad is vastgesteld, werd nog een per centage van zeven genoemd. Maar in de tussentijd waren er meevallers. De woonlasten zullen voor de Tholenaar in 2001 niettemin rond de 7 a 8 procent stijgen. Het be grotingstekort bedraagt 239.200 gulden. Kenteken van auto Keuze ligt vast Koekjes Dividend Delta Paraplu's Woonlasten Tien mille voor publiciteit over relationeel geweld Renovatie Haestinge in 2004 gepland Veertien miljoen Wie kort na drieën zaterdagmiddag de Voorstraat in Sta venisse in kwam, kon over de hoofden lopen. Overal vandaan waren mensen naar de braderie gekomen, blij dat er in deze regenachtige week tenminste nog ergens wat te doen was. Toch had de organisatie er 's morgens vroeg een zwaar hoofd in, want tijdens het opbouwen vielen er flinke buien. „En dat zijn we niet gewend. Want in de 28 jaar dat we de braderie organiseren, hebben we nog nooit echt slecht weer gehad", zegt Flip de Rijke van de stichting Actief Stavenisse. 1 r.* Fotograferen is wijdverbreid. Voor de meeste mensen blijft het beperkt tot vakantiekiek jes, veijaardagen of andere hoogtepunten in iemands le ven. Maar een aantal mensen doet meer met hun camera. Ze maken er bijzondere opnamen mee. Willen een sprekende fo to met veel contrast. Zoeken een bijzonder onderwerp om uit te lichten. Leggen sfeer vast op de plaat Wachten een geschikt moment af of gebrui ken het fototoestel om er een verzameling mee op te bou wen. De toepassingen zijn le gio. Een korte serie over foto grafie. De 68-jarige Job Jansens uit Tholen heeft een kleine selectie gemaakt. Hij fotografeert al sinds het begin van de jaren vijftig. Zijn grootste schat aan opnamen ligt echter niet op tafel, maar staat in zwarte dozen in de kast: 12.000 dia's van vlieg tuigen. Nee, om precies te zijn 11.699. Zijn eerste camera - een Agfa Clack - staat hoog op een kast, zijn nieu we Nikon met telelens staat op de vloer in een tas. Klaar om mee te nemen. „Ik kocht mijn eerste came ra toen ik achttien was. Hij kostte toen 25 gulden. Dat was betaalbaar. Ik verdiende toen al een paar cent jes en van het begin af aan heb ik fotograferen leuk gevonden. Het was alleen nog maar zwart/wit na tuurlijk. Geen kleuren. En dure ca mera's bezaten alleen de professio nele fotografen." Zitten er nu 36 opnamen op een rol letje, toen Jansens voor het eerst met zijn Clack op stap ging, had hij de beschikking over een rolfilm met slechts 8 opnamen. „Laatst was er een actie in een foto zaak. Kocht je een camera, dan kreeg je vijf rolletjes die je dan ook gratis kon laten afdrukken. Ge spreid over een jaar. Maximaal 200 foto's. Toen we in 1987 naar Cana da gingen om mijn broer te bezoe ken die daar al sinds 1958 woont, had ik al vier rolletjes per dag no dig. Ik ben met 700 dia's terugge komen, waarvan ik er 500 heb ge selecteerd. Daar heb ik veel profijt van gehad., want uit die selectie kon ik weer 70 of 80 dia's halen om aan de familieleden hier te laten zien. Dankbaar werk." Zo'n actie is aan Jansens niet besteed. Als organist en orgelliefhebber be zocht hij tientallen kerken, in bin nen en buitenland. Hij kiekte orgels in bijna al de kerken op Tholen en Sint-Philipsland. Maar ook in Hal steren, Gouda, Veenendaal, Kam pen, Haarlem, Den Haag en Parijs vereeuwigde hij kerkorgels. Map pen vol heeft hij er van liggen. Dierbaar is de foto van het orgel in de Saint Ustache kerk in Parijs die Jansens maakte in 1989 bij het in gebruik nemen van het orgel dat door de Dordtse orgelbouwer Van de Heuvel is gemaakt. „Het groot ste orgel dat ooit in Nederland is gemaakt. Een orgel met 100 stem men. Een tijdje was het het grootste orgel van Parijs. Het had één stem meer dan het orgel van de Saint Sulpice." De foto hangt uitvergroot en inge lijst aan de muur. „Fototechnisch is het niks bijzonders. Het is een foto van de speeltafel, maar de hele ge beurtenis is blijven hangen. De foto roept bijzondere herinneringen op. Het heeft meer met voorliefde voor orgels te maken. Orgel spelen is mijn hobby, het verzamelen van historische gegevens ook." Het kan raar lopen met liefhebberij en. Jansens zoekt de intimiteit van de kerken op om orgels te bewon deren, te bespelen en vast te leggen, maar zoekt ook winderige vliegvel den op om vliegtuigen te spotten. Bij het verzamelen speelt de came ra een hoofdrol. Het was ook via de kerken en de orgels dat hij bij de vliegtuigen terecht kwam. „Het gebeurde min of meer toeval lig. We waren in 1981 op kerken pad in de buurt van Amsterdam. Op de route zagen we ineens bij een van de weggetjes een vliegtuig van de KLM laag overkomen. Daar heb ik toen foto's van gemaakt. Dan ga je op Schiphol kijken en dan denk je daar hetzelfde vliegtuig te zien dat net over kwam, maar dat is dan niet zo. Dat is dan weer een ander toestel. Het is dan ook wel aardig om dat te fotograferen. Elk toestel van de KLM heeft dezelfde kleu ren, alleen het registratienummer verschilt. Toen vlogen er hoofdza kelijk DC9's, maar die zie je niet meer. Het zijn nu vooral Boeings. Douglas is overgenomen door Boeing. De opvolger van de DC9 is er wel, maar die heet nu Boeing 717." De overstap van orgels en kerkinte rieurs naar vliegtuigen is bij Jan sens zo gemaakt. De dozen met dia's staan binnen handbereik. Het zijn er 24, twee minder dan de let ters in het alfabet. 26 dozen passen niet in de kast. De I en de Q liet hij eruit. 24 maal 500 dia's. Jansens is er bijna, want de maat van de kast is bepalend voor het aantal dozen. Dus ook voor het aantal dia's, zo heeft hij besloten. „Zijn ze vol, dan ga ik selecteren. Tot nu toe heb ik er alles in gedaan wat ik heb gefo tografeerd. Er zitten ook minder goede opnamen bij. Je maakt ook dia's als het bewolkt is. Schijnt het zonnetje erop, dan wordt het een mooier plaatje." Elke dia heeft een nummer, het re gistratienummer van het vliegtuig dat er op afgebeeld staat. Met dit nummer is het net als bij een kente ken op een auto, legt Jansens uit. „Je hebt een landcode die interna tionaal is vastgesteld: OO is voor België en PH voor Nederland bij voorbeeld." Samen met zijn zoon Ton uit Ber gen op Zoom bezoekt hij Schiphol, maar ook Rotterdam Airport, Za- ventem bij Brussel, Frankfurt, Keu len, Düsseldorf en Parijs. In 1993 bezochten ze vliegveld Charles de Gaulle en Le Bourget, in 1994, 1995 en 1999 Frankfurt. „Schiphol en Brussel doen we op één dag, maar Frankrijk en Parijs doen we alleen tijdens vakanties. We blijven dan ook overnachten." Zelf ge bruikt Jansens de jaarlijkse zeven vrije reizen van de NS om naar Schiphol te gaan. Want duur is zijn hobby wei. Apparatuur, reizen en rolletjes. „Maar met die treinkaart De organisatie van de braderie is sinds jaar en dag in handen van voet balclub SC Stavenisse. Bij de viering van het 400-jarige bestaan van het dorp, vorig jaar, werd door het comité tegelijkertijd een haven- en kadedag opgezet. Die combinatie is bevallen én werd daarom dit jaar herhaald. Ac tief Stavenisse en de voetbalclub sloe gen de handen ineen en ook camping Stavenisse droeg zijn steentje bij. „Over de financiële verdeelsleutel zijn goede afspraken gemaakt. En ten aanzien van de regeltaken hebben we gesteld dat die niet met een schaarde kost me de reis niks. Ik neem brood en koffie mee en ga buiten op het panoramaterras staan. Dan maak ik geen kosten." Het fotograferen van vliegtuigen gebeurt uit de vrije hand. Met tele lens en alleen op plekken die open baar zijn. „Voor vliegtuigspotters zijn er geen faciliteiten, behalve bij excursies. Die worden door de re dactie van ons clubblad Scramble georganiseerd met de leiding van Schiphol. Dan rijden we in bussen over de platforms en dwars het veld over. De begeleiders hebben dan ook contact met de verkeerstoren. Dat is prachtig. Je kan dan heel dicht bij de toestellen komen." Bij het fotograferen van orgels kan Jansens kiezen uit een opname van de speeltafel of van het orgel. Of allebei. Bij het spotten van vlieg tuigen ligt de keuze vast: het hele toestel, inclusief het registratie- nura- mer. Want dat maakt het ver schil bij een toestel van hetzelfde type. „Soms is het bijna niet te zien en zit het op een moeilijke plek. te knippen zijn. Ik denk dat het prima is verlopen", aldus De Rijke. Ondanks de regenbuien in de voor middag viel de publieke belangstel ling voor de braderie toen al niet te gen. „Als die buien vielen, zag je mensen weggaan, maar er kwamen meteen weer nieuwe bezoekers", stelt De Rijke. Het viel op dat veel publiek van buiten Tholen afkomstig was, be aamt ook Louis Wesdorp van SC Sta venisse. Hij meldt verder dat twee a drie standhouders het lieten afweten, maar dat werd opgelost doordat de wél aanwezige handelaren de lege Vooral bij Amerikaanse toestellen. Die van de KLM zijn duidelijk. Wit op een blauwe ondergrond. Die zie je soms al zonder verrekij ker." De vloot is groot. Is de Nederland se compleet, dan zijn er nog hon derden vliegtuigen van tientallen buitenlandse maatschappijen om vast te leggen. „Er is veel meer wat je niet hebt. Zeker uit andere lan den. Het is leuk om er eentje te zien die je zelf nog niet hebt. Op de Schipholexcursie zagen we een toestel uit Namibië staan. Dat was in onderhoud geweest bij de KLM en gereed om afgeleverd te wor den. Het was voor ons een leuke verrassing. We hebben toen de be geleider gevraagd of we daar naar toe konden rijden. Maar voor de rest knip ik ieder vogeltje dat be weegt, al word je wat selectiever en ga je naar plekken waarvan je denkt dat daar iets bijzonders kan komen." Voor Jansens is het spotten te ver gelijken met de hengelsport. „Bij het vissen ga je zitten en wachten. Je weet niet wat er komt. Zo doe ik het ook. Er zijn spotters die lijsten stands bijhuurden. Met een kleine tachtig standhouders, terwijl er eigen lijk al een aantal jaren een terugloop valt waar te nemen, kon men alleen maar tevreden zijn. De organisatie in vesteerde behoorlijk in attracties om de braderie te promoten. De jeugd kon zich op het Van der Lek de Clercqplein vermaken op een spring kussen en in de mini-scooters. En de huifkar met haflinger paarden van Ted Frigge uit Oud-Vossemeer zat con stant vol voor een ritje door het dorp. De koetsier had er zelf plezier in, maar een uurtje langer doorgaan wil de hij niet om zijn paarden te sparen die tenslotte ook nog terug naar Vos- semeer moesten lopen. Vanaf de Pi- lootweg kon in een helikopter een vlucht over het dorp gemaakt worden en ook daar was 's middags behoor lijk animo voor. Voortdurend was de heli in de lucht, 's Middags en 's avonds bleef het droog en af en toe brak de zon door. Dat lokte nog meer mensen naar Stavenisse. De Rijke sprak een aantal standhouders en over het algemeen waren ze tevreden over de verkopen. „Eén zei er tegen me: hebben met de vluchten en precies weten wat er binnenkomt, maar dat doe ik niet. Dat is het leuke eraan." Zo knipt Jansens er op los. Het aan tal van bijna 12.000 dia's lijkt veel, maat de fotograaf vertelt dat hij er al op zijn minst 25.000 heeft weg gegooid. Het betreft opnamen die niet voldeden aan de eisen van de maker. Vaak heeft het te maken met de weersomstandigheden. Staat het vliegtuig er niet zonnig genoeg op. De belangstelling voor fotograferen is er in de loop der jaren niet min der op geworden, zegt Jansens. „Dat is zeker op hetzelfde peil ge bleven. Door ervaring weet ik, wat niet en wat wel te fotograferen is. Vliegtuigen blijven de hoofdmoot. Kerkinterieurs en orgels doe ik ook, maar kerken zijn bijna altijd dicht. Behalve als er een kerkenpad is. Dat is mondjesmaat. Gevlogen wordt er altijd. Het geeft ook een zeker evenwicht. Een mens moet zich niet vastpinnen op één ding. Er zijn nog 300 opnamen tot de 12.000. Dan ga ik de slechte eruit gooien. Net zo lang tot ze perfect zijn. Ik kan nog wel even vooruit. Als ik het mag beleven." we zijn weer terug op het oude peil." Bij peuterspeelzaal 't Stavertje was het krat heffen dé attractie, meldt Sas- kia van Oeveren. Jongelui namen het tegen elkaar op om een krat met lege bierflesjes met gestrekte armen zo lang mogelijk hoog te houden. Uit eindelijk kwam Adrie Knuist als beste uit de bus, wat hem een vol krat ople verde. Ook kon er in de stand geraden worden naar de totale leeftijd van be stuur en leidsters van 't Stavertje. Het juiste antwoord was 301 jaar en daar won Gerrie de Rijke een boodschap penmand mee. Voor de kinderen was er sjoelen en dat was dit keer erg bij zonder: geen houten schijven, maar geglazuurde koekjes moesten in de gaten geschoven worden. „Dat slaat goed aan, er zijn zelfs ouders die dit ook willen proberen", vertelt Maija van Haaften. In de Voorstraat verkopen Gerarda en Monique Vroegop zelfgemaakte de coraties en bloemstukken. Er is met natuurlijke materialen gewerkt - zoals Iets minder dan dit jaar weliswaar, maar ook volgend jaar gaat de on- roerende-zaakbelasting (ozb) om hoog. Twee procent komt erbij, als de gemeenteraad instemt met het voorstel van burgemeester en wet houders. Dit betekent allerminst dat iedere inwoner zijn aanslag van dit jaar met 2% moet verhogen om te berekenen wat hij gaat betalen. In 2001 vormen namelijk de nieu we taxaties de grondslag voor deze belasting. Gemiddeld is een wo ning 40% meer waard geworden en een bedrijfspand 20%, zei wethou der R. Ravensteijn van financiën op een persconferentie waar hij de cijfers toelichtte. Waarschijnlijk komen b. en w. later dit jaar dan ook met een voorstel om de totale opbrengst van de ozb gelijk te hou den (inclusief de 2% verhoging), waardoor het tarief verlaagd zal worden. Maar individueel zullen er verschuivingen optreden. Het gros van de lasten en heffingen gaat volgend jaar 2% omhoog, maar er zijn uitzonderingen. Zo gaan bouwvergunningen 15% meer kosten, stijgen de leges burgerlijke stand en de begraafrechten met 10% en komt er ook 10% bij de huurprijzen van voetbalvelden, tennisbanen, dorpshuizen en ge meenschapscentra. Die hogere per centages zijn bedoeld om deze diensten meer kostendekkend te maken. Los hiervan gaat het riool recht omhoog met 15,50 gulden voor zowel de eigenaar als de ge bruiker van een pand; en de afval stoffenheffing stijgt met drie tien tjes per gezin of 22,50 gulden voor een alleenstaande. De toeristenbe lasting blijft buiten de verhoging. Voor 2002 wordt er, in het kader van een nieuwe recreatienota, wél naar deze belasting gekeken, licht sectorhoofd middelen F.W. Keur desgevraagd toe. Dat de tarieven geen zeven procent hoeven stijgen, is te danken aan en kele meevallers. Zo zal de gemeen te als aandeelhouder van Delta Nutsbedrijven volgend jaar 176.000 gulden méér dividend ont vangen dan waarop was gerekend. En de algemene uitkering uit het gemeentefonds valt blijvend 801.000 gulden voordeliger uit (dat laatste werkt weer positief door in mos en schelpen - en de ideeën zijn uit boekjes gehaald. Ze doen voor de tweede keer mee (stonden eerder dit jaar ook in Scherpenisse) en het loopt goed, vertelt Gerarda. Even verderop is mevrouw Van Haaften evenmin on tevreden. Ze is van de welfare van het Rode Kruis, die handwerken ver koopt en enkele raadspelletjes heeft. „Vanmorgen met dat slechte weer was het een fiasco, maar nu loopt het aardig. Terwijl je soms pas 's avonds het meeste verkoopt." Met 100 deelnemers aan de verkeer- stest en 57 aan de ogentest is H. de Wit van 3VO (voorheen Veilig Ver keer) tevreden. „De belangstelling was goed. De formulieren voor de verkeerstest waren op, anders hadden nog meer mensen mee kunnen doen." Van de honderd vulden slechts negen de test foutloos in. Petra Klippel werd als winnaar uitgeloot en kreeg een en veloppe met 25 gulden. Tussen de kramen van de handelaren staat het organiserende SC Stavenisse met verschillende attracties, zoals een spijkerbalk, schiettent en enveloppen trekken. Ook hier valt de belangstel ling niet tegen. „De paraplu's hebben me vandaag gered", meldt de heer Oude Bos, die een flink aantal kramen bezet. Hij heeft kleurige regenschermen in de aanbieding - ze staan in een grote doos midden op straat - en met dit weer vinden ze gretig aftrek. Verder biedt hij speelgoed te koop aan, maar ook stoffen, sloffen en schildjes met ludieke teksten en afbeeldingen. Ou de Bos komt uit Woerden en is al een reeks van jaren vaste klant in Stave nisse. „Ik sta veel in deze regio, maar ook in het oosten van het land. Het is mijn boterham." Over twee weken probeert hij het voor het eerst op de braderie in Sint-Maartensdijk. Bij twee kramen staan voortdurend mensen op hun beurt te wachten: de viskraam en de oliebollenkraam. Ook de poffertjes vallen bij velen in de smaak. Eten en drinken doen het op een braderie immers altijd goed. De zendingscommissie van de Her vormde Gemeente stelde tijdens de braderie de kerk open voor het pu bliek. Monique Smits is tevreden over de belangstelling. „Er waren 's mid dags constant bezoekers", vertelt ze. „Vooral vakantiegangers die hier op een camping verblijven of met hun bootje liggen. En dagjesmensen. Na tuurlijk kwamen er ook wel mensen uit het dorp." De bezoekers toonden veel belangstelling. Met name het 17e eeuwse marmeren grafmonument van ambachtsheer Jeronimus van Tuyll van Serooskerken - gemaakt door Rombout Verhulst (die ook dat voor Michiel de Ruyter in Amsterdam ver vaardigde) - trok de aandacht. De consistorie werd getoond en een en ander verteld over het kerkgebouw. Een voor de gelegenheid gerhaakt in formatieboekje werd door veel bezoe kers gekocht. de meerjarenraming). Een deel van het geld wordt gebruikt voor nieuw beleid, een deel om de lastenverho ging tot vier procent te beperken (in 2000 was de gemiddelde lasten verhoging 3,5%). Aan dividend van Delta rekent het gemeentebe stuur op 809 mille. Daarvan wordt vier ton gebruikt voor eenmalige uitgaven: 150.000 gulden voor het invoeren van 30-kmgebieden in woonwijken (verkeersdrempels) en een kwart miljoen voor uitvoering van het verkeerscirculatieplan Tho- len-stad. Met enkele zaken is in de kaderno ta geen rekening gehouden. Zoals het principe-besluit om een nieuw gemeentehuis te bouwen. Van de 26 miljoen die dit gaat kosten, wil len b. en w. de helft dekken uit jaarlijkse afschrijvingen. De ande re helft moet komen uit de finan ciële reserves en de verkoop van gebouwen. De discussie over dit laatste gaat zeker weer gevoerd worden, aldus de wethouder, die nog geen concrete gebouwen kon noemen. In de begroting wordt vast een half miljoen opgenomen als kapitaallast, de resterende drie ton komt in de meerjarenraming. Ver der zit er een aanpassing aan te ko men van het loon van wethouders en raadsleden. Sinds 1986 is dat niet verhoogd (anders dan een in flatiecorrectie), maar nu is een re geling in de maak waarin het wet houderssalaris tussen de 80 en 95% gaat bedragen van dat van de bur gemeester, en de vergoeding van een raadslid zal een kwart zijn van dat van een wethouder. Er wordt nog volop over gediscussieerd, maar waarschijnlijk komt de veran dering in 2001 en Tholen trekt er maar vast 190.000 gulden voor uit. De acht ton die in de reservé voor stedelijke vernieuwing is gestort, is ontoereikend. Daarom wordt er an derhalve ton aan toegevoegd. Ten slotte willen b. en w., in afwijking van de kadernota, twee subsidies extra verhogen. Het voorstel is om het Haltbureau 3200 gulden extra te geven en voor kinderopvang 23 mille extra uit te trekken. Dit laat ste krijgt overigens niet de steun van SGP-wethouder Heijboer. Al met al daalt door dit alles het voor ziene begrotingstekort van 350.000 naar 239.200 gulden. De verhoging van de ozb, afval stoffenheffing en rioolrecht leidt tot hogere woonlasten. Die worden nog enigszins beperkt doordat de gemeente ook volgend jaar een korting van honderd gulden - de 'Zalmsnip', gefinancierd door het rijk - toepast op de afvalstoffen heffing. Niettemin gaat iemand met een eigen huis van twee ton 68,20 gulden meer betalen (6,7%) en een huurder van eenzelfde wo ning 48,70 gulden (7,6%). „De ge middelde woonlastenstijging is 7,3% terwijl dat voor dit jaar nog 9,3% was", zei de wethouder. De Thoolse gemeentebegroting be loopt volgend jaar 76,5 miljoen gulden en dat is een stijging van 12% ten opzichte van dit jaar. Om alle investeringen te kunnen beta len, snoept de gemeente bijna 2,7 miljoen gulden af van het eigen vermogen. Gedeputeerde staten hebben 10.000 gulden beschikbaar gesteld voor een publiciteitscampagne over rela tioneel en seksueel geweld in Zee land. De actie wordt in september, oktober en november gehouden via omroep Zeeland televisie. De tien mille betreft een subsidie in de kos ten van reclamezendtijd en ontwik- kelings- en productiekosten van een tv-spot. Het gaat om boodschappen van vijftien seconden, die om de dag worden uitgezonden van 12 september tot en met 3 november. De spot loopt op de uitzenddag zes tien keer mee in de herhalingen. To taal gaat het om 384 uitzendingen, waarvan de kosten 4715 gulden be dragen. De ontwikkelings- en pro ductiekosten zijn hoger: 5285 gul den. Totaal gaat het dus om tien mille. Het steunpunt relationeel en seksu eel geweld is april vorig jaar van start gegaan als onderdeel van de te lefonische hulpdienst Zeeland en de stichting Slachtofferhulp Zeeland. Volgens directeur G.J. Wolters ligt geweld achter de voordeur voor de slachtoffers zeer gevoelig. „De drempel naar de hulpverlening is hoog. Publiciteit is dus belangrijk om het steunpunt onder de aandacht van het publiek te brengen." Bij de introductie is gebruik gemaakt van affiches en vouwfolders. Radio- en tv-reclame was te duur. Als rechtstreeks gevolg van de pu bliciteit bij de start van het steun punt, vorig jaar april, zijn er zes te lefoontjes binnengekomen. Drie op grond van een tv-uitzending door omroep Zeeland. Wolters wil nu proefondervindelijk vaststellen of mensen met een publiciteitscam pagne via de televisie sneller over de drempel geholpen worden om klachten over relationeel en seksu eel geweld te uiten. Van de 6.574.000 gulden die het gemeentebestuur volgend jaar inves teert, is ruim 4,3 miljoen nodig voor het onderwijs. De klassenverklei ning maakt uitbreiding van diverse scholen nodig. Aanleg van een ro tonde Onder de Linden te Sint-Maartensdijk vergt 350.000 gulden en nog eens drie ton is nodig voor de brandweer. De kapitaallasten van deze investe ringen bedragen jaarlijks 696.776 gulden. Ten opzichte van een jaar ge leden is de lijst aangepast, waardoor sowieso 1,27 miljoen gulden minder geïnvesteerd wordt. Nieuwe zaken zijn toegevoegd (zoals renovatie van het zandtrainingsveld in Tholen) en andere afgevoerd. Een overzicht van de geplande investeringen: Tholen: renovatie zandtrainingsveld ƒ110.000,-; herinrichting groen Markt 150.000,-. Stavenisse: baggerwerk jachthaven ƒ100.000,-. Sint-Maartensdijk: aanleg rotonde Onder de Linden ƒ350.000,-. Scherpenisse: ophogen strandje Go- rishoek ƒ124.000,-. Sint-Philipsland: uitbaggeren en be- schoeien brandvijver ƒ30.000,-. Algemeen: uitvoering grondwater- plan ƒ150.000,-; uitbreiding diverse scholen ƒ4.368.000,-; aanschaf stoe len/inventaris dorpshuizen ƒ60.000,-; herziening bestemmingsplan Buiten gebied ƒ200.000,-. Gemeente: aanschaf meubilair ƒ52.000,-; automatisering ƒ455.000,- eerste opzet website ƒ60.000,-; op zetten raadsinformatiesysteem ƒ15.000,-; vervangen twee vervoer middelen bouwkunde ƒ75.000; op stellen behoeftenraming monumen ten ƒ50.000,-; vervangen persluchtap- paratuur en aanschaf redapparatuur brandweer ƒ225.000,-. In de periode 2001 tot en met 2004 denken b. en w. bijna 14,9 miljoen uit te geven aan kapitaalwerken. INVESTERINGEN 2002: Tholen: verkeerscirculatieplan 4e fa se ƒ300.000,-; verbeteren paden be graafplaats ƒ55.000,-; bodemsane ring Edisonweg ƒ125.000,-. Sint-Annaland: aanleg rotonde Vei- lingweg/Langeweg ƒ600.000,-. Stavenisse: renovatie sportveld ƒ155.000,-; ophogen strandje ƒ53.000,-. Sint-Maartensdijk: uitvoeren ver keersplan ƒ200.000,-; renovatie ten nisbanen ƒ40.000,-. Scherpenisse: facelift Holland Huis ƒ200.000,-. Poortvliet: renovatie zandtrainings veld ƒ65.000,-. Algemeen: invoering 30-km-gebie- den ƒ600.000,-; aanpassen bushaltes ƒ120.000,-; uitvoering grondwater plan ƒ150.000,-; aanschaf meubilair en uitbreiding diverse scholen ƒ590.000,-; verbetering speelterrei nen ƒ50.000,-; aanschaf stoelen/in ventaris dorpshuizen ƒ60.000,-; bij drage woonzorgcentrum ƒ200.000,-. Gemeente: vervangen vervoermid del en aanhangstrooier ƒ95.000,-; au tomatisering ƒ700.000,-; vervangen uitrukkleding en aanschaf redappara tuur en personeel/materieel voertuig brandweer ƒ315.000,-; vervaardigen voorlichtings-/bedrijfsacquisitiefilm ƒ36.000,-; beheerssysteem voor bo men ƒ100.000,-. INVESTERINGEN 2003: Tholen: uitbreiden straatverlichting omgeving Meulvliet ƒ43.000,-; ma ken verbinding noord- en middenvest ƒ615,000,-. Sint-Annaland: bouw brandweerka zerne met oefenlokaal muziek ƒ550.000,-. Stavenisse: renovatie zandtrainings veld ƒ55.000,-. Sint-Philipsland: renovatie tweede sportveld ƒ80.000,-; restauratie mo len ƒ380.000,-. Anna Jacobapolder: renovatie Ons Dorpshuis ƒ300.000,-. Algemeen: invoering 30-km-gebie- den ƒ600.000,-; aanschaf meubilair en uitbreiding diverse scholen ƒ551.000,-; aanleg/verbeteren speel terreinen ƒ50.000,-; hertaxatie wet onroerende zaken ƒ1.000.000,-. Gemeente:vervangen kleine tractor ƒ35.000,-; automatisering ƒ560.000,- aansluiten raadsleden op informa tiesysteem en intranet ƒ100.000,-; vervangen brandweerauto Sint-Maar tensdijk ƒ440.000,-; samenstellen wegenlegger ƒ200.000,-. INVESTERINGEN 2004: Oud-Vossemeer: renovatie zandtrai ningsveld ƒ70.000,-. Sint-Annaland: aanpassing splitsing Javadijk/Spuistraat/Havenweg ƒ280.000,-. Sint-Maartensdjjk: renovatie Haes tinge 2.500.000,-; herinrichten Haven (verkeersplan) ƒ500.000,-. Sint-Philipsland: vervangen palen en ontvangstinstallatie handelshaven ƒ80.000,-. Algemeen: opstellen verkeersplan diverse kernen ƒ80.000,-; uitvoeren grondwaterplan ƒ150.000,-; aanschaf meubilair en uitbreiding diverse scholen ƒ265.000,-; aanleg/verbete ren speelterreinen ƒ50.000,-. Gemeente: vervangen aanhangwa gen en transportband ƒ45.000,-; auto matisering ƒ150.000,-; vervangen alarmontvangers, mobilofoons/porto foons en aanschaf twee personeel/ materieel-voertuigen ƒ310.000,-. Dicht bij huis maakte Jansens een sfeervolle opname van het wandelpark langs de Vest in Tholen. t i Wi'-'/TOi i t s 4 De mechanische stier was bij de jeugd zaterdagmiddag bijzonder in trek.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 3