Kampeerders annuleren of komen later, maar seizoen niet verloren 't Lamsoortje is meer compleet met hooiberg Finale uitverkoop Arbeidsbureau Tholen sluit halve dagen door gebrek aan personeel Van Zijst genomineerd voor hogeschoolprijs AL 55 JAAR DÉ THOOLSE COURANT Verbetering en afbraak van duiker t/m za 29 juli Multifunctioneel centrum dit najaar gebouwd 3-Qéx Q.& Donderdag 20 juli 2' 56ejaargang^^BlBLI07" Rasenberg legt 2 rotondes aan bij Sint-Maartensdijk Automobilisten moeten schade aan provincie betalen Weinig Brabanders bij de milieustraat O Opvallend veel Tholenaren vragen paspoort aan voor zonvakantie Aan de zeedijk is het opvallend rustig. De hemel is be wolkt. Er is weinig wind maar bepaald warm is het met 17 graden niet. Er lopen wat vakantiegangers langs het water. Een vader probeert met zijn zoontje een vlieger op te laten en aan de glooiing zoeken kinderen naar krab betjes. Niet in hun zwembroek, maar met een regenjas aan. Het is wachten op mooi weer. Sommige camping- gasten met een vaste staanplaats hebben hun komst uit gesteld. Ze komen een paar weken later. Ze zijn naar de zon gevlogen. En op het gemeentehuis komen opvallend veel Tholenaren aan de balie om een paspoort. Huifkar vol Trekkershut Ook pas geopend CWI slachtoffer Met ingang van maandag a.s. sluit het arbeidsbureau in Sint-Maartensdijk 's middags noodgedwongen de deuren wegens gebrek aan personeel. De instelling die werklozen aan een baan moet helpen en werkgevers helpt om vacatu res te vervullen, wordt nu zelf het slachtoffer van de krapte op de arbeidsmarkt. Het ook pas in het arbeidsbureau on dergebrachte Centrum Werk Inkomen (CWI), een samen werkingsverband met o.a. de afdeling sociale zaken van de gemeente, wordt door de beperkte openstelling getroffen. Tijdelijk Deze week De 23-jarige Erik van Zijst uit Sint-Maartens dijk is voorgedragen voor de hogeschoolprijs 2001 van de hogeschool Rot terdam en omstreken. Hij slaagde daar vrijdag cüm laude voor zijn hts-diplo- ma informatietechnolo gie, waarbij zijn afstu deerproject over het opzetten van een internet bedrijf voor aandelen koersen met het cijfer tien werd bekroond. Student uit Sint-Maartensdijk met internetproject Kinderboerderij 't Lamsoortje in Sint-Maartensdijk is een hooiberg rijker, waardoor de wintervoorraad voor de dieren straks een goede plaats kan krijgen. Dinsdagmor gen vond de feestelijke overdracht plaats. Kinderen van de nabijgelegen camping de Muije knipten de strik door, waarmee de hooiberg was verpakt. „We zijn hier Budel- pack heel erg dankbaar voor", zei Ina van der Zwan-Sla- ger van het 't Lamsoortje tegen Josepha van Baal van het Poortvlietse verpakkingsbedrijf dat met een schenking van 5000 gulden de hooiberg mogelijk maakte. Perfecte opslagplaats Multifunctioneel centrum fe V f siVt' ^000^ W/T Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: http://www.tip.nl/users/eendrachtbode Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 28,50 per halfjaar, 52,25 per jaar, per post 72,05 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,50 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Aannemer Rasenberg uit Krabben- dijke legt voor 1.081.000 gulden, exclusief btw, de twee rotondes aan bij Sint-Maartensdijk. Er waren elf inschrijvers voor dit karwei, dat in opdracht van de provincie Zeeland door de Grontmij. is ontworpen en wordt begeleid. De bedoeling is om na de bouwvakvakantie te beginnen. Bij de afslag Nijverheidsweg en de afslag Onder de Linden van de Pro- vincialeweg komen rotondes van gelijke grootte. De weg tussen de twee rotondes wordt tegelijkertijd van een nieuwe deklaag voorzien. Ook de aansluitende wegen en fiets paden worden meegenomen. Er zit dan ook redelijk wat asfaltwerk in het bestek. Ter hoogte van de afslag Dr. Taze- laarstraat (bij het centrum thuis zorg) komt er een verhoging, een zogenaamde punaise. Hierdoor zal de snelheid van het verkeer ook af geremd worden. Tussen de twee ro tondes wordt de maximum snelheid overigens teruggebracht van 80 naar 60 km. Dit ook in verband met de bushaltes die aan weerskanten van de Provincialeweg aangelegd wor den. Hierbij komt een oversteek plaats voor een veilige passage van de buspassagiers. Voor de ambulance, die vanuit de garage aan de Noordpoort uitrukt en via Onder de Linden op de Provin cialeweg komt, betekent deze re constructie een belemmering van de snelheid. De ANWB zorgt in overleg met de provincie voor bewegwijzering op de rotondes. Bij de Nijverheidsweg komt een bord voor het links af slaand verkeer vanuit Scherpenisse naar het industrieterrein. Rechtdoor wordt verwezen naar Sint-Maar tensdijk en Stavenisse. Voor de an dere kant wordt volstaan met het opschrift 'overige richtingen'. Bij de rotonde Ond^r de Linden komt dan linksaf de afslag Sint-Maartens dijk en rechtdoor Stavenisse. Een automobilist uit Bergen op Zoom moet ƒ4672,08 schadever goeding aan de provincie Zeeland betalen. Op 22 juni reed de Berge- naar 's morgens om kwart over ze ven over de evenementenhekken die de provincie op de Oesterdam heeft geplaatst om te voorkomen dat au to's vanaf de autoweg direct naar de zoutwaterkant rijden. De schade liep nogal op omdat er meerdere hekken omver werden gereden. Een automobilist uit Elshout die schade veroorzaakte aan een weg sloot langs de provinciale weg Tho- len/Stavenisse moet ƒ409,94 aan de provincie betalen. Het waterschap Zeeuwse Eilanden gaat twee duikers verbeteren. Het uiteinde van de duiker aan de Mog- gershilsedijk tussen Stavenisse en Sint-Annaland wordt opgeknapt. Een gemetselde duiker aan de Klei ne Dijk te Sint-Annaland wordt bui ten werking gesteld. De fa. Hoon- dert uit 's-Heerenhoek gaat het werk uitvoeren voor respectievelijk 10.000 en 7000 gulden. De water- beheersingswerken werden donder dag aanbesteed. De werkzaamheden moeten uiterlijk woensdag 15 no vember opgeleverd zijn. Het blijkt allemaal nogal mee te vallen, ondanks de verhalen dat veel Brabanders gratis afval komen stor ten op de milieustraat in Sint-Maar tensdijk. In Bergen op Zoom moe ten ze betalen wanneer ze naar hun eigen stortplaats de Kragge gaan. Gedurende een maand is er goed gecontroleerd op de milieustraat in Sint-Maartensdijk en daar werden drie Brabanders aangetroffen, van wie er één verbleef op één van de Thoolse campings. „Het viel dus reuze mee, zodat het eigenlijk niet de moeite is om hierop streng te controleren", aldus een gemeente woordvoerder. kj CO Lange Vorststraat 12 Goes Advertentie I.M. Op recreatieterrein De Pluimpot maakt Janco de tuinstoelen schoon en Freddie maait het gras voor de familie Bout uit Tholen. Het is de eerste week van de bouw vakvakantie, maar Bert Zwikker van recreatieterrein De Pluimpot in Scherpenisse en Kees Menheere van camping Stavenisse hebben niet het gevoel dat ze midden in het hoogseizoen zitten. Zwikker: „Het is duidelijk rustiger. En dat ligt aan het weer. Ook de vaste gasten zie je minder. Gewoonlijk komt moeder met kinderen al weken vooruit en volgt vader die nog werkt in de weekeinden, maar nu is dat minder. En ondanks dat ze hier een stacara van hebben, gaan sommigen eerst een paar weekjes naar de zon." Menheere: „Ik zie het aan het aantal auto's op het parkeerterrein. Er staan er nu zo'n 135. Normaal is dat 190. Vorig week was het gewoon dramatisch. Er waren mensen die annuleerden of eerder weggingen. Wat moet je ook als het iedere dag regent? Maar er is ook een categorie die daar niet mee zit. Die hebben liever dit dan veertig graden hitte in Griekenland." De omzet in de supermarkt van De Pluimpot is minder. De verkoop van ijs is bij beide campings veel lager dan wanneer het volop zomert. Zwikker: „Maar ook bij een totaal verregende zomer hebben we nog een boterham, hoor." Juist door de 315 stacaravans en de 45 particuliere zomerhuisjes op het terrein is De Pluimpot verzekerd van een vast inkomen. Veel extra's zit er niet in als het weer niet veran dert. Op het stuk tussen de receptie en de zeedijk voor 100 seizoen plaatsen is nog volop ruimte. „Daar is altijd plaats. We hebben dit ge deelte van de camping de laatste ja ren veranderd; de stacaravans gaan er geleidelijk uit. Er komen toeristi sche plaatsen voor terug. We mik ken als samenwerkenden campings (Gorishoek, De Hoeve, De Muije, Stavenisse en De Pluimpot - red.) op rustzoekers; gezinnen met kleine kinderen en senioren. Met rust en ruimte adverteren we ook. Mensen die veel vertier zoeken, moeten hier niet zijn." Op de toeristische plaatsen van camping Stavenisse is het volgens Menheere erg stil. „Maar dat trekt vrijdag en zaterdag weer aan. Dan komt het vol." Opvallend druk zijn de activiteiten die voor de kinderen worden gehou den. Er zijn maandag bij De Pluim pot 27 kinderen voor het buitenspel op het sportveld bij de boomgaard. „Dat is nog niet vaak gebeurd. Elke dag zijn er drie of vier activiteiten. Die gaan door, ongeacht het weer." Ook de belangstelling voor de huif- karritten is groot. De Pluimpot, camping Gorishoek en camping De Muije in Sint-Maartensdijk vragen daarvoor T. Frigge uit Oud-Vosse- meer die 's ochtends en 's middags kinderen tot en met 12 jaar rond rijdt. „Als je dit samen met colle ga's doet, wordt het interessant voor Frigge. Voor de kinderen is het gra tis, maar dat zijn alle activiteiten voor kinderen. De huifkar slaat al tijd aan." Als het slecht weer is, kunnen de campingexploitanten de gasten op Tholen verwijzen naar het streek museum De Meestoof in Sint-An naland. Veel meer 'elk-weervoor- zieningen' zijn er niet. Zwikker: „Het is dan ook het enige. Er was ook nog een kartbaan in Sint-Maar tensdijk waar we naar verwezen, maar die is gesloten. Bij de receptie staat een rek met attracties in de rest van Zeeland. Daar is veel meer te doen. Daar kunnen we ook niet mee concurreren. En er is ook geen Thoolse recreatieondernemer die dat wil. We moeten ons blijven rich ten op onze sterke punten: rust en ruimte,watersport, wandelen en fietsen. Maar een overdekt zwem bad zou prachtig zijn." Ook voor Menheere zou zo'n bad een welkome aanvulling zijn. Zijn camping beschikt over twee open- luchtbaden en pas dinsdag - toen de zon zich liet zien - waagden na een week enkele gasten zich weer in het water. „Als het slecht weer is, dan heb je er nog meer werk aan ook. Er waaien bladeren in en je moet toch steeds het water bemonsteren en schoonhouden." De Pluimpot is nog niet vol. Vol gende week zijn alle vaste plaatsen echter wel bezet. En kampeerders kunnen nu ook caravans huren. Bo vendien beschikt De Pluimpot sinds een jaar ook over een trekkershut. Een simpel houten huisje met vier bedden en 'een gasstelletje. ZIE VERDER PAGINA 5 „We zijn ermee akkoord gegaan tot uiterlijk 1 oktober'.', zegt hoofd so ciale zaken van de gemeente P. v.d. Kieboom. „Het was kiezen tussen twee kwaden. De vrije inloop is al leen 's morgens, maar "s middags kan men wel op afspraak bij het CWI terecht." Tot nu toe was het arbeidsbureau aan de Haven in Sint-Maartensdijk vijf dagen van 's morgens half negen tot 's middags half vijf geopend. Vanaf maandag zijn de openingsuren 8.30 tot 12.30 uur. „Wegens een groot aantal vacatures binnen onze eigen organisatie en de invulling hiervan met zeer capabele, maar nog niet vol ledig opgeleide consulenten, hebben we tot deze beperking moeten beslui ten", zegt mevr. R. Ruefli, hoofd van het arbeidsbureau Sint-Maartensdijk. Ook de vestigingen Zierikzee en Middelharnis sluiten met ingang van maandag 's middags de deur. „Om een kwalitatief goede dienstver lening te kunnen blijven bieden, heb ben we besloten tijdelijk uren in te le veren voor de zogenaamde vrije inloop. We hopen dat de gevolgen minimaal zullen zijn. Alles zullen we eraan doen om de dienstverlening zo goed mogelijk te laten verlopen", al dus mevr. Ruefli. Werkzoekenden kunnen 's morgens terecht voor vacatures, inschrijving, informatie en advies. Dat geldt ook voor werkgevers, maar die kunnen ook 's middags afspraken maken. Het arbeidsbureau blijft trouwens 's mid dags telefonisch bereikbaar, zodat de voortgang van de invulling van vaca tures besproken kan worden. „Maar hele dagen de balies bezet houden en dan ook nog eens alle andere dienst verlening uitvoeren, dat kunnen we niet meer bieden", aldus mevr. Ruef li. „Het is puur alleen een capaciteits probleem. Voorlopig denken we tot oktober. Als er de komende maanden knelpunten ontstaan, hopen we daar samen met betrokkenen een passende oplossing voor te zoeken. De beper king van de openingstijden is nood gedwongen. Er moeten nog nieuwe mensen opgeleid worden en als dat afgerond is, kunnen we de openings tijden weer ruimer maken. Maar nog maals: telefonisch blijven we ook 's middags bereikbaar", zegt het hoofd van het arbeidsbureau in Sint-Maar tensdijk. Rechtbank stelt landinrichtingscommissie Oud-Vossemeer in het gelijk Job Jansens uit Tholen fotografeert orgels en vliegtuigen Het was druk en gezellig op braderie en havendag in Stavenisse Lastenverhoging voor Thoolse burger blijft volgend jaar beperkt tot vier procent Dreigende prijzenoorlog tussen supermarkt en drogist Mariniers en troubadours bij 36e krabbenfoor in Bergen op Zoom Ad Buermans uit Sint-Maartensdijk wint brons op estafette bij EK voor getransplanteerden Bastiaanse soleert naar zege in wielerkoers smalstad Damesteam Noad '67 aan een zijden draad LAAT MEN EEN MENS NAAR BELIEVEN RONDLUMMELEN, DAN BLUFT HU MEESTAL ZUN HELE LEVEN LANG EEN LUMMEL Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Van Zijst ging na 't Rijks in Ber gen op Zoom, natuurkunde stude ren aan de technische universiteit in Delft, maar dat vond hij bij na der inzien toch niet de goede keu ze. Hij stapte na drie maanden over naar de hogeschool in Rotter dam, waar hij aan de h.t.s. infor matietechnologie deed. En dat lag Erik van Zijst uitstekend. Dat blijkt ook wel uit het succesvolle afstudeerproject, want het komt zelden voor dat dit direct als basis dient voor een op te richten be- drijf. In een veertig minuten du rend betoog verdedigde hij zijn project en overtuigde de commis sie, dat hier niet alleen sprake was van een uniek en vernieuwend project. De theorie werd ook di rect omgezet in de praktijk bij de oprichting van het internetbedrijf MarketXS, dat informatie over al le effectenbeurzen ter wereld ver schaft en die data vele keren per dag actualiseert. Grote financiële instellingen zijn inmiddels klant en het bedrijf ontving van het mi nisterie van economische zaken een technisch ontwikkelingskre diet van 1,75 miljoen gulden om dat hier sprake is van een innove rend technisch concept. Tijdens zijn stageperiode kwam Erik van Zijst toch weer terug op de t.u. in Delft, waar hij een bij zonder datasysteem kon opzetten. Op basis hiervan werd hij aan het begin van zijn laatste studiejaar in Rotterdam door de drie oprichters van MarketXS benaderd om de technische uitwerking van hun dienstenplan op zich te nemen. Hij begon 1 september vorig jaar met één dag per week in Amster dam. Het internetbedrijf bestond toen uit vijf medewerkers, inclu sief de directie. In januari werd die ene werkdag omgezet in een volledige baan. Het feit dat zijn werk tevens zijn afstudeerdproject kon zijn, stelde Van Zijst in staat de dagopleiding in Rotterdam toch in de normale tijd af te ron den. Inmiddels is MarketXS ge groeid naar 23 medewerkers en de plannen gaan uit van 100 perso neelsleden. Erik van Zijst, inmiddels voorzien van 50.000 opties bij het internet bedrijf, heeft op het sinds kort op geleverde Amsterdamse Java-ei- land een nieuw grachtenpand betrokken. Het is dinsdagmorgen levendig op de kinderboerderij. Medewerkers van het Gors zijn bezig met onder houdswerk. Kinderen van cam- pinggasten van het nabijgelegen de Muije voeren onder leiding van jeugdwerkleidsters van de stich ting recreatiewerk allerlei op drachten uit. Pony's en geiten lo pen te grazen en op het grote grasveld langs de Kastelijnsweg staat temidden van alle natuur een kunstkoe, geschonken door het VSB-fonds. Ook hierop vermaken de kinderen met hun ouders en an dere begeleiders zich uitstekend. „Er komen hier al veel mensen om een wandeling te maken", vertelt Ina van der Zwan. „De kinder boerderij heeft echt zijn plaats op het eiland al gevonden, 't Lam soortje heeft een functie! Steentje voor steentje hebben we dit zien groeien. We hebben alleen nog een stenen gebouwtje nodig voor het hangbuikzwijn. Dat zit nu nog sa men met de geiten in een hok en dat is niet ideaal. Voor het nieuwe onderkomen zoeken we nog spon sors en dan kan ook die wens ver vuld worden." De hooiberg, voorzien van een rie ten kap, is aan de zuidwestelijke kant aan twee zijden gesloten om te voorkomen dat het hooi nat wordt. „Het is een perfecte opslag plaats", aldus mevr. Van der Zwan. „Tot nu toe bewaarden we het hooi in de hokken van de paar den de geiten, maar dat is nu ge lukkig voorbij. Een hooiberg met zo'n leuke rieten kap, dat past ide aal bij de kinderboerderij." Budelpack voelde zich door het project aangetrokken, nadat het bestuur van 't Lamsoortje met een verzoek tot sponsoring kwam. „We krijgen elke dag wel aanvra gen om financiële steun, zodat we echt wel moeten selecteren", zegt mevr. Van Baal, assistente van di recteur P.R. Ingelse. „Waar zijn onze werknemers bij betrokken, is voor ons een belangrijk uitgangs punt. Budelpack voelt zich ook met het eiland verbonden. In dit geval sprak het duurzame karakter en het vele vrijwilligerswerk ons bijzonder aan. We doen veel aan evenementen, maar we vonden het leuk om wat anders te doen. Een evenement is van tijdelijke aard, maar dit blijft. En de mensen zijn goed bezig, want zoiets hangt vaak van vrijwilligers af", aldus Josep ha van Baal. Het bestuur van 't Lamsoortje kijkt nu uit naar het sluitstuk van de kinderboerderij: de bouw van het multifunctioneel centrum, het centrale gebouw op het grote gras veld langs de Kastelijnsweg. De bouwvergunning is inmiddels bij de gemeente aangevraagd en tot 25 juli a.s. ligt het plan nog ter inzage in het gemeentehuis. Het ontwerp is gemaakt door M.J. Giljam uit Scherpenisse, voormalig hoofd Mevr. Van Baal helpt de kinderen met het openknippen van de hooiberg. Links mevr. Van der Zwan. techni- sche dienst van het water schap Tholen. Hij heeft een pand van 17 x 17 meter ontworpen, met vurenhouten gepotdekselde delen, halfsteens rode baksteenmuren, zinken goten en rode dakplaten. Naast de stalen spantconstructie wordt er houtskeletbouw toege past. Er is nog een verdieping, waar de beeldspraakruimte is gee pland. Beneden komt er een grote educatieve ruimte, een kantine waar ook de medewerkers van het Gors in terecht kunnen, een win keltje, keuken en entree/gardero be. De kosten worden geraamd op 285.000 gulden, exclusief btw. Het plan is bij de gemeente ingediend door mevr. E. Frigge-Hogesteeger en W.J. Mosselman van de stich ting Platform Leefbaar Tholen. Mevr. Van der Zwan hoopt dat het overlegorgaan nationaal park in oprichting Oosterschelde, dat naarstig op zoek is naar een infor matiepunt rondom de Oosterschel de, straks in het multifunctioneel centrum in Sint-Maartensdijk neerstrijkt. „Maar er zijn nog meer gerpeenten voor in de running. Hier, vlak bij de Oosterschelde, kunnen ze echter uitstekend te recht." Mede met het oog op al toegezeg de subsidies zou de bouw van het multifunctioneel centrum op het terrein van 't Lamsoortje dit najaar moeten beginnen. In september worden daarvoor mogelijk de voorbereidingen al getroffen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 1