'Ik binjil blieje da'k ier kan weze' Theater in autovrij e Voorstraat Kaatje, Coba, Wantje Burgemeester prijst actief dorp Activiteiten trekken duizenden Donderdag 13 juli 2000 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 In navolging van de Amerikaanse president Kennedy destijds in Berlijn ('Ich bin ein Berliner') begon de nieu we Thoolse burgemeester W. Nuis zijn eerste openbare optreden in dialect. „Ik bin blieje da'k ier vanaevond kan weze", zo begon hij woensdagavond in de feesttent op het havenplateau van Sint-Annaland zijn toespraak tot de ruim 1400 mensen die op de eerste voorstelling van het Setallands spektakel afkwamen. Hartverwarmend De viering van het 525-jarig bestaan van Sint-Annaland heeft veel belangstelling getrokken. De twee voorstellin gen van het Setallands spektakel waren woensdag- en donderdagavond uitverkocht. Patrick Quist als de klokkenluider van Setalland (dus niet die van de Notre Dametijdens het kinderprogramma op vrijdagmiddag. De jeugd mocht zelf de klok luiden van de in 1899 gebouwde Nederlandse Hervormde kerk, die op 18 februari 1900 in gebruik werd genomen. Dat was nog een zwaar karwei en de lichte jongens en meisjes gingen al snel de lucht in, wanneer ze niet werden bijgestaan door de klokkenluider of gemeente-ambtenaar Rinus de Graaf De agrarische bedrijvigheid in Sint-Annaland kwam in de optocht tot uiting met een wagen van de glastuinders. Bij de kinderspeurtocht leerde melkveehouder Leo Hofland in de Suzannaweg - vlakbij de standerdmolen - de jeugd melken. Eerst met een kunstkoe en wie het dan lukte en het ook durfde, mocht het bij een echte koe proberen. Het was één van de oudere dieren van Hofland en die koe liet de drukte gemakkelijk over zich heen komen. De brandweer deed ook actief mee aan de optocht, waarbij een beroep werd gedaan op het tweespan van Marnix van Dijke om het historisch karakter van de blussers van weleer niet te verstoren. Paarden passen daar immers beter bij dan een tractor. Voor de wagen staan leden van volksdansvereniging Dodi Dodi die als heksen bepaald niet passief aan de optocht deelnamen. De burgemeester zei het zeer te waarderen dat hij samen met zijn vrouw eregast mocht zijn en op deze manier veel inwoners kon ontmoeten. „Het gemeentebestuur vindt het heel fijn, dat het comité 525 jaar Sint-Annaland zoveel activiteiten organiseert. Vanmiddag ben ik rondgeleid door dhr. Mos selman en het dorp ziet er gewoon fantastisch uit. Zeer creatief en enthou siast allemaal. Er zit een stuk gedrevenheid bij, maar ook organisatorische talenten om zo'n programma van de grond te krijgen. Deze actieve gemeen schap bruist. Er is saamhorigheid, eendracht en een rijk verenigingsleven, dat is me vandaag wel duidelijk geworden." Nuis bedankte ook de sponsors die het programma mede mogelijk hadden gemaakt. Ten aanzien van het Setallands spektakel liet hij weten, dat de raamvertelling van de opa met zijn kleinzoon hem wel aansprak. De burge meester is zelf ook opa en heeft een kleinzoon. „Er is een lange en goede voorbereiding aan dit spektakel voorafgegaan. Mijn grote complimenten dat u zoiets organiseert en daar ook zoveel spelers en figuranten bij weet te be trekken. Hulde voor het comité!", zei burgemeester Nuis. Algemeen directeur A.A. Nieuwkerk van hoofdsponsor Budelpack felici teerde het comité woensdagavond in de feesttent eveneens met het 'fantasti sche initiatief'. „Als je de versierde straten ziet, dan hebben de inwoners van Sint-Annaland al een enorme inzet getoond. En symbolen waarmee men in 2000 al lang afgerekend heeft, staan tijdens deze feestweek in het toaverkot centraal. Ook wij willen als bedrijf - evenals mede-hoofdsponsor de Rabobank - onze betrokkenheid bij dit grootse evenement laten blijken door onze financiële steun. We wensen iedereen een fantastisch feest toe", aldus Nieuwkerk voor de eerste voorstelling van het Setallands spektakel. Ook voor de tweede voorstelling, donderdagavond, kwamen er nog mensen aan het woord. Gemeentevoorlichter F.A.P.M. Bakx sprak over 'het grootste volksfeest dat ooit in de geschiedenis van Sint-Annaland is gehouden'. Hij vond dat zo'n evenement stijlvol moest beginnen met de twee plaatselijke zangkoren: gemengd koor VZOS en het chr. mannenkoor Door Eendracht Verbonden, beide o.l.v. dirigent Rinus van Gorsel en met orgelbeleiding van Leen Heijboer. De koren zongen elk twee nummers: VZOS begon met de serenade van een landsknecht Matona mia cara van Orlando di Lasso. Het tweede nummer was Trumpet voluntary, hoor trompetgeschal van Henry Purcell. Het mannenkoor opende met Zie de zon van Giuseppe Verdi en be sloot met enkele coupletten van het Zeeuws volkslied. Door het grote aantal wachtenden in de tent - die bijna allemaal moesten staan - was het nogal lawaaierig. Tevergeefs vroeg Bakx bij herhaling om stilte. De'zang werd ook niet via microfoons versterkt, maar het mannen koor kwam door het volume beter uit de verf dan VZOS. Bert van Leerdam, radiopresentator bij omroep Zeeland, had daarna korte gesprekken met drie betrokkenen bij het feest: dorpsfilmer J. v.d. Houten, Dorpsgemeenschap-voorzitter J.W. van Popering en muzikante Carla West dorp. „Het is bijna professioneel", zei Van den Houten over het spektakel. Van Popering noemde het een unicum om zo'n programma te kunnen pre senteren. „Dat kan alleen door de grote gemeenschapszin in Sint-Annaland. Die kent zijn weerga niet." En Carla Westdorp vertelde van het enthousias me bij Accelerando en de kinderen van De Casembrootschool waar ze werkt. Daarna trad Jeanine Pleune nog op - door Bakx aangekondigd als de nach tegaal van de toekomst - met een musicalnummer als voorproefje op het spektakel, waarin ze ook haar zangtalenten ontplooide. Comitévoorzitter Sander Westdorp prees de zeer creatieve geesten en men sen met organisatietalent die aan de basis stonden van het spektakel en de andere programma-onderdelen. „Dankzij de enorme inzet van de inwoners en de royale steun van het bedrijfsleven hebben we dit allemaal kunnen doen. De bereidheid was er om er met elkaar iets moois van te maken. Het is hartverwarmends' Tijdens de seniorenmiddag had de voorzitter vastgesteld dat de viering van het 525-jarig bestaan de inwoners dichter bij elkaar heeft gebracht. „Men sen die nog niet eerder met elkaar hadden gesproken of die zelfs elkaar niet kenden, zaten nu samen aan tafel om activiteiten uit te werken. Er heerst een groot saamhorigheidsgevoel in Sint-Annaland", zei de voorzitter van het comité. De tribunes hadden een capaciteit van 1450uitplaatsen. Woensdagavond za ten er nog wel een paar gaatjes. Niet alle relaties van de sponsors waren ko men opdagen. Donderdagavond waren de tribunes echter overvol. Er wer den zelfs stoelen bijgeplaatst, naast de bezoekers die met een rolstoel waren gekomen. De seniorenmiddag in de tent op het havenplateau was donderdag helemaal gratis, maar hiervoor had men zich vooraf wel moeten aanmelden. Hierop kwamen 400 mensen af. Voor de feestavond op vrijdag waren alle tafels en stoelen weggehaald, zo dat er ruimte voldoende was. Er gingen 1600 mensen de tent binnen. De bourgondische maaltijd van zaterdagavond was destijds op de eerste dag van de kaartverkoop in een mum van tijd uitverkocht. Er kwamen 500 deel nemers naar toe. Bij de andere activiteiten was er geen registratie van de bezoekersaantallen, maar met name de optocht zaterdagmorgen trok veel volk. 's Middags brak de zon door en zaten de terrassen op het Havenplein in een mum van tijd vol. En ook voor de muzikale optredens op het havenplateau kwamen de tri bunes van het spektakel nog goed van pas. In plaats van het eerder geplande vuurwerk besloot een fakkeloptocht zaterdagavond de festiviteiten in Sint-Annaland. Hier passeert de stoet de vroegere Klippelstraat met op de achtergrond het reuzenrad,' dat op het havenplateau ook een attractie was tijdens de viering van 525 jaar Setalland. Over hef. Havenplein en door de Voorstraat trok het gezelschap naar streekmuseum De Meestoofwaar de viering van het 525-jarig bestaan officieel werd afgesloten. De dames die het strandleven op de Grote Nol en het Schaependiekje tijdens de optocht zaterdagmorgen lieten zien, hadden het zeker niet warm. Er viel een kleine bui, maar voor de rest bleef het droog, al was de temperatuur niet aangenaam voor wie zich in zwempak waagde. Gelukkig voor de Citroentjes - zoals de groep dames zich noemt - had de badkleding vroeger meer om het lijf dan tegenwoordig. Met het overdragen van de heks Maatje aan voorzitter Westerveld en bestuurslid mevr. Nelisse van streekmuseum de Meestoof werd het feest zaterdagavond om kwart voor twaalf officieel besloten. De 25 jaar geleden overgedragen eerste heks kreeg daarmee eindelijk gezelschap. Tot besluit zongen o.al voorzitter Sander Westdorp en penningmeester David Hage uit volle borst de Setallandse hymne. Voor het Nonnetjeshuis, het monumentale pand in de Voorstraat dat bij de grote brand van 1692 behouden bleef, werkten Kaatje (Jolanda Hoogedeure-Bazen), Coba (Saskia Guequièrre-Westdorp en Wantje (Jeanine Pleune) vrijdagmiddag mee aan het kinderprogramma. De drie gezusters Elenbaas luisterden ook het Setallands spektakel op met een prachtig zangnummer. x - - - l In de Voorstraat en op het Havenplein werd het publiek vermaakt met een straattheaterfestival. Een dertiental theater- en muziekgroepen zorgde voor humoristische optredens zoals de twee oudere dames met het winkelwagentje bij de volle terrassen; spectaculaire zoals die van een vuurspuwer; en absurde zoals de twee mannen op een vreemd vehikel, die het publiek in verwarring achterlieten. 'li

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 9