Extra aandacht voor wijken in smalstad en Oud-Vossemeer In paar jaar van 5,5 naar 26 miljoen voor gemeentehuis 'Het was Setalland op zijn best' 1 - AL 55 JAAR DÉ THOOLSE COURANT Varen, vliegen, braderie en meer in Stavenisse Veel schade van joyriding met vorkheftrucks Ondanks dreigende luchten slagen alle openluchtactiviteiten 3Séi Q Donderdag 13 juli 2000 56e jaargang no. 34 ■^ODÜBUi ChristenUnie wil grenzen aan groeiPvdA wil structuurplan Tholen Een aantal straten en wijken in Sint-Maartensdijk en Oud-Vossemeer zullen de komende vijf jaar dacht krijgen. Voor Tholen-stad wordt een str gemaakt. En het college zal grond aan bedrij pen zolang er vraag naar is. B. en w. willen in het opknappen van de openbare ruimte. De ChristenUnie wil grenzen aan de economische groei. In het nieuwe be leid stedelijke vernieuwing en wonen moet ook ruimte blijven voor het opknappen van particuliere woningen die te lijden hebben van betonrot, zo vindt de PvdA. Problematisch Tijd brengt raad op uniforme gedachte Weet u het nog, dat de fracties van het AOV, D66 en de VVD in de vorige raadsperiode - voor de verkiezingen van 1998 - tegen de toen geplande uitbreiding van het gemeentehuis waren? De kosten mochten destijds maxi maal 5,5 miljoen gulden zijn. Anno 2000 is de gemeen teraad van Tholen unaniem voor een haalbaarheidson derzoek naar de bouw van een nieuw gemeentehuis. Kosten 26 miljoen gulden. De tijd heeft de bezwaren achterhaald. Zware last Gevoelige materie Deze week Met een indrukwekkende fakkeloptocht van de haven naar het streekmuseum zijn zaterdagavond de festivitei ten rond het 525-jarig bestaan van Sint-Annaland afge sloten. Een lange stoet met zestig fakkeldragers trok over het Havenplein, door de Voorstraat, via de Ring naar de Meestoof, begeleid door Accelerando. Velen kwamen er rond half twaalf 's avonds speciaal voor kijken. „Dit was ook veel leuker dan het geplande vuurwerk", zegt co mité-voorzitter Sander Westdorp. „Naar vuurwerk kijk je alleen, dit deden we meer gezamenlijk. Het was goed voor het wij-gevoel. We kijken terug op een fantastisch feest met heel veel respons. Dit was Sint-Annaland-pro- motie in optima forma!" Genoten i Ereburgers k -J Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mailredactie@eendrachtbode. nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: http://www.tip.nl/users/eendrachtbode Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. 1 Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 j Abonnement 28,50 per halfjaar, 52,25 per jaar, per post 72,05 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,50 plus btw per mm. j Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant, f Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Een drukte van belang kan het wor den, zaterdag op de haven- en kade feesten en braderie in Stavenisse. Er is deze dag vanalles te beleven in het Thoolse dorp. Van tien tot acht uur is er een braderie met tachtig kramen, waar de nodige koopjes te vinden zijn en attracties zoals schiettent en rad van avontuur. Be langstellenden kunnen een rit ma ken in een huifkar, of vanaf het speelveld aan de Pilootweg een rondvlucht in een helikopter. De kinderen kunnen zich vermaken in miniscooters en op een springkus sen. In een groot waterbassin is een collectie modelboten te zien en de hele dag rijden houten replica's van oude motoren door het dorp. Ook is er vanaf één uur een rodeostier. De hervormde kerk is tussen twee en vijf uur open vopr het publiek. In en om de haven is eveneens het nodige te beleven. Er liggen gere- taureerde oude sleepboten en plat bodems die bezichtigd kunnen wor den en er zijn oude scheepsmotoren te bewonderen. Vanaf twee uur is een rondvaart met een sleepboot of platbodem mogelijk. Aan bungee- jumping kunnen de waaghalzen zich vanaf half twee wagen. Na tuurlijk ontbreken de terrassen niet en de nieuwe oogst mosselen kan daar geproefd worden. Aansluitend aan de braderie is er in de Stove een dansavond als afsluiting van deze feestelijke dag. Het publiek dient er rekening mee te houden dat er vrij dagavond zeer beperkt en zaterdag helemaal niet geparkeerd kan wor den op het havenplateau. Voor vele duizenden guldens schade is er in de nacht van zater dag op zondag aangericht in de graansilo van CZAV aan de Ha venweg in Sint-Annaland. Onbe kenden hebben daar met twee vorkheftrucks gereden, waarbij een hele stapel kuubkisten omver werd gereden. Brandblussers wer den leeggespoten en gereedschap meegenomen. In verschillende ruimten brandde er licht. De ban den van de heftrucks werden ka pot gereden en één truck was op een andere wijze beschadigd om dat er kisten op waren gevallen. Er was ook een vork van een heftruck bewust door een kist geboord. De daders hadden een kleine roldeur ingetrapt, waarna ze het pand bin nenkwamen en tot joyriding over gingen. De roldeur was ontzet en het slot van een houten deur werd verbogen. In het gebouw werd nog een scooter aangetroffen, die een meisje eerder als vermist had opgegeven. De politie, die in ver band met de viering van 525 jaar Sint-Annaland met acht man ter plaatse was, stelde een onderzoek in. Tot dusver zijn de daders nog niet bekend. Beter Wonen begint na de bouwvakvakantie met het verbouwen en opknappen van acht woningen aan de Bloemenlaan. Het worden er zes. Dat bleek maandag bij de bespre king van het beleid voor stedelijke vernieuwing en wonen in de com missie gemeentelijke ontwikkeling waar de gemeente de eerste vijf jaar handen en voeten aan moet geven. De raadsfracties waren vol lof over het 'gedegen' beleidsstuk en steun den in grote lijnen de uitgangspun ten. De SGP-fractie vond echter dat er in de analyse van de knelpunten en kansen te veel de nadruk wordt ge legd op de recreatieve functie voor de stad Tholen die volgens het colle ge 'als parel goede kansen biedt voor uitbouw van woonfunctie en recreatieve functie'. Verder vond P.W.J. Hoek van deze fractie dat er in de woonkernen te weinig wonin gen beschikbaar komen voor de ei gen bevolking. Hij sprak van een verdringingseffect door externe mi gratie. „Het is moeilijk te verbieden, maar denk aan flankerend beleid." Volgens wethouder W.C. van Kem pen van ruimtelijke ordening mag de gemeente van het rijk bouwgrond niet alleen aan de eigen bevolking uitgeven. Drs. A.L. Piet (ChristenUnie) vroeg zich af hoe ver de economische groei nog door kon gaan. Hij stelde voor om de groeicijfers die het col lege voorstelt, te beschouwen als mininumwaardes. Een groei van l procent per jaar achtte zijn fractie voldoende. Hij was wel blij met de groei van de werkgelegenheid, maar zag geen reden om veel verder te groeien. „Als we zo doorgaan met de groei van bedrijven zit Tholen over 25 jaar aan Sint-Maartensdijk vast. Kies voor beperkte groei, met ruimte voor eigen bedrijven." Van Kempen zei dat het streefdoel om de werkgelegenheid te laten stij- Vls je- >P- er o„„...iet gebeuren dat woonkernen aan elkaar zullen groeien door de bedrijven. Vijf hectare voor kleine woonker nen, behalve Poortvliet, is het maxi mum. Scherpenisse en Sint-Maar tensdijk zijn al gekoppeld." E. Frigge-Hogesteeger (VVD) vond dat er te weinig aandacht was voor koopwoningen voor senioren. „Ou deren hebben andere wensen dan vroeger. Ze willen gelijkvloers wo nen en geen grote tuin." Zij wees ook op het grote aantal particuliere huizen dat 'matig van kwaliteit is' en waarvoor straks de opknapsubsi- die wordt verminderd. Verder brak ze een lans voor het aantrekken van bedrijven met werk voor hoogopge leid personeel en vrouwen. Van Kempen was het eens met haar stre ven, maar zei dat het aantrekken van dergelijke bedrijven niet eenvoudig is. Naar duurdere koopwoningen voor senioren is volgens hem juist weinig vraag. M.A.J. van der Linde (PvdA) vroeg ook aandacht voor het percentage slechte woningen (14 procent) dat beduidend hoger ligt dan het provin ciale gemiddelde (7 procent). „Het college weet niet hoe dat komt en wat er aan moet gebeuren. Bewo ners weten zelf ook niet allemaal dat hun huis in slechte staat verkeert. Zoek het eens uit. Het percenatge blijft gelijk terwijl er toch veel sub sidie voor is aangewend." In het opknappen van woningen en wijken (herstructureren) speelt de woningstichting Beter Wonen vol gens het college een grote rol, maar volgens Van der Linde is driekwart eigendom van particulieren. „En dat is dan veel moeilijker om aan te pakken." De PvdA stelde voor om ook met projectontwikkelaars rond de tafel te gaan zitten om te praten over de l50uw van seniorenwoningen in de huursector waar - zo blijkt uit onder zoek - grote behoefte aan is. Voor Sint-Maartensdijk zou volgens Beter Wonen een aparte visie moe ten komen over wonen en woning bouw. Dat daarna ook voor andere woonkernen zou moeten gelden. „Sommige delen zijn problema tisch, maar dat geldt ook voor ande re woonkernen, bijvoorbeeld Tho len. Tholen heeft een structuurplan nodig." ZIE VERDER PAGINA 3 Eerder publiceerden we de enquête van mr. Ten Berge na de gemeentelij ke herindeling van 1971, toen de in woners gevraagd werd naar de vesti ging van de bestuurszetel van de nieuwe gemeente Tholen, die toen al le zeven voormalige gemeenten op het eiland ort) vatte. In 1995 kwam Sint-Philipsland erbij. Na de herindeling van 1971 vergader de de gemeenteraad eerst in het stad huis in de Hoogstraat te Tholen. In de huidige raadzaal van het gemeente huis in Sint-Maartensdijk zaten toen nog ambtenaren. Pas nadat de uitbrei ding in de Ds. de Bresstraat gereed was, verhuisde ook de gemeenteraad nadat de ambtenaren uit het histori sche deel vertrokken waren naar de nieuwbouw. In Sint-Maartensdijk wa ren die aanbouwmogelijkheden begin jaren zeventig veel beter dan in de stadskern van Tholen. Ook de par keergelegenheid in de smalstad was aanzienlijk beter dan in de grootste woonkern. Met wethouders uit Tho len (Boender, die in 1973 werd opge volgd door Koopman uit Sint-Maar tensdijk), Stavenisse (Moerland) en Sint-Annaland (Scherpenisse) in het college en niet te vergeten de van de voormalige gemeente Sint-Maartens dijk afkomstige secretaris Benou was de lobby Sint-Maartensdijk ook veel sterker dan voor Tholen. Het ambtenarenkorps groeide en groeide in 30 jaar en de ruimtenood in het gemeentehuis werd almaar groter. Er kwam nog een aanbouw - en in middels tijdelijke kantoorgebouwen - omdat er niet langer te werken was. In de vorige raadsperiode - voor de raadsverkiezingen van 1998 - kwam de uitbreiding aan de orde, waarbij de toenmalige fracties van het AOV, D66 en de VVD tegen een uitbreidings plan van 5,5 miljoen gulden waren. Het gaat allemaal heel snel tegen woordig, want de verbouwing zou nu al op 12 miljoen gulden komen. En mede gezien het verzet van buurman schilder Hage, die zijn pand in de Ds. de Bresstraat absoluut niet aan de ge meente wilde verkopen, ontstond er uiteindelijk het idee om naar nieuw bouw te kijken. Burgemeester Van der Munnik mijmerde daarover tij dens een nieuwjaarsbijeenkomst met het personeel in januari 1999 en on langs bleek de hele gemeenteraad er rijp voor. Het AOV is inmiddels ver dwenen, maar ook de bezwaren van D66 en de VVD tegen 5,5 miljoen gulden blijken ingeslikt te zijn. De he le raad is voor nieuwbouw, zij het dat de PvdA zich nog wel bezorgd maakt over de zware financiële last. Het is de enige partij die nog een slag om de arm houdt om het bestaande histori sche pand op de Markt in Sint-Maar tensdijk of het stadhuis in de Hoog straat te Tholen blijvend in te scha kelen voor raads- en commissieverga deringen, huwelijksvoltrekkingen en andere representatieve bijeenkom sten. Het adviesbureau uit Zierikzee dat voor b. en w. een rapport maakte over de huisvesting van het gemeen telijk apparaat, concludeert dat er voor het totale gemeentehuis in Sint- Maartensdijk herbestemmingen zou den moeten plaatsvinden. Eindelijk zou men zich daar kunnen ontdoen van het knellende keurslijf, want op de bestaande plaats zal er volgens de adviseurs nooit meer wat goeds van het gemeentehuis te maken zijn. Als bijdrage aan de discussie over de bouw van een nieuw gemeentehuis opperde de redactie van de Een drachtbode de mogelijkheid om le zers te laten reageren op een vijftal vragen. De vorige enquête is namelijk al bijna dertig jaar geleden. Overigens was dat onderzoek veel intensiever dan de huidige raadpleging van de in woners. Die hebben nu spontaan ge reageerd en verschillende inzenders laten weten, het op prijs te stellen dat de redactie van dè Eendrachtbode op deze manier publiciteit geeft aan een belangrijk onderwerp gis de huisves ting van het gemeentelijk apparaat. Burgemeester Van der Munnik noem de de enquête in de commissie mid delen echter 'een gezelschapsspel'. Hij vond dat sommige raadsleden ook veel te voorbarig waren om nu al over een vestigingsplaats te spreken, laat staan over een specifieke bouwplaats. In zijn laatste raadsvergadering waar schuwde hij daar nog eens voor, ge zien de gevoelige materie van de aan- en verkoop van onroerende zaken die daarmee verband houdt. Maar bij de inwoners leeft het wel, zo blijkt uit de reacties. „Leuk, deze en- Stadszicht of Welgelege heeft in grootste woonkern Tholen de voorkeur voor bouw nieuw gemeentehuis Rechtbank doet nader onderzoek inzake moordzaak Sint-Maartensdijk Oud-Vossemeerse braderie pas 's middags op gang De Zeester krijgt weer uitstraling en biedt zelfs hotelaccommodatie Act maakt het verschil op derde festival voor dweilor kesten Winderig en fris bij de twaalfde dorpentocht met 1331 wandelaars Regen spelbreker veertiende Eendrachttoernooi Eegedima P. op den Brouw wint kleiduiven schieten TROOST U, IEDEREEN HEEFT EEN KAAL HOOFD, MAAR SOMMI GEN VERBERGEN HET UIT IJDELHEID ONDER EEN HAARDOS Dit nummer bestaat uit 16 pagina's quête", schrijft mevr. H.M. Vroegop uit Tholen. „Jammer, dat gelijk van gemeentewege weer klonk: 'We ma ken het zelf wel uit'. Laten we hopen dat het zo niet bedoeld is." Ook dhr. W.C. Klippel uit Tholen zegt het op prijs te stellen dat de redactie van de Eendrachtbode de moeite neemt om, mede door middel van de ze enquête, publiciteit te geven aan de discussie over de bestuurszetel. De strijd tussen'Sint-Maartensdijk en Tholen is ontbrand. D66 en VVD hebben zich al uitgesproken voor Tholen omdat nu ook Sint-Philips land erbij gekomen is. De busverbin dingen worden nogal eens genoemd in deze discussie, maar het zou goed zijn om boven water te krijgen, hoe veel van de huidige bezoekers aan het gemeentehuis in Sint-Maartensdijk met het openbaar vervoer komen. Het belang daarvan wordt waarschijnlijk zwaar overschat. Hoeveel keren komt men ook in het gemeentehuis? Voor een bouwvergunning en een paspoort bijvoorbeeld, maar een bouwplan wordt nog vaak door een architect, aannemer of andere adviseur gere geld. Zie ook pagina 7. Hoewel de weersomstandigheden bepaald niet zomers waren, heeft men het nog goed getroffen. Tussen de regen van vorige week dinsdag avond, die de generale repetitie voor het spektakel verstoorde, en de buien en stormachtige wind van zondag en maandag, konden de openluchtactiviteiten onder redelij ke omstandigheden allemaal door gaan. „Het is een wonder dat we het droog houden", hoorde je woens dagavond op de tribunes bij de eer ste voorstelling van het Setallands spektakel en ondanks de dreigende luchten, viel er slechts een spatje re gen. Ook donderdagavond bleef het droog tussen tien en twaalf uur, maar toen stond er meer wind. Dat was ook te merken, toen er een wa tersporter grappig meende te zijn met het afsteken van een soort rook bom, waardoor de spelers en bezoe kers op de tribune in oranje rook werden gehuld. Bij de optocht zaterdagmorgen wer den de paraplu's nog even tevoor- -ï schijn gehaald, maar 's middags brak de zon goed door en kwamen er velen kijken naar het straat theaterfestival in de autovrije Voor straat en op het Havenplein. Op het havenplateau waren er concerten van vier muziekkorpsen, waarvan men op de tribunes of op stoelen kon genieten. Burgemeester en mevrouw Nuis werden zaterdag na het admiraalzei- len door het comité rondgeleid door het feestelijk versierde Sint-Anna land. Het burgemeesterspaar had woensdagavond ook de voorstelling van het spektakel bijgewoond en donderdag deed dat ook nog de hoogbejaarde ambachtsvrouwe De Casembroot. Zaterdag kwam ze nogmaals naar Sint-Annaland om de optocht te bewonderen. Zo'n 400 ouderen genoten donder dagmiddag in de feesttent van op tredens van de Zeeuwse Muzikan ten, het vijftig leden tellende orkest van verstandelijk gehandicapten, verbonden aan de stichting Arduin o.l.v. dirigent René Koelemeij. Met aanstekelijk enthousiasme brachten ze een zeer gevarieerd programma, waarbij ze ook over zangtalenten als Marco Borsato bleken te beschik ken. Leen Hage en Cok Stoutjesdijk vermaakten het publiek met hün Setallands praetje en de Arke uit Zierikzee toonde de grote variatie aan klederdrachten van de Zeeuwse en Zuid-Hollandse eilanden. De zes leden tellende werkgroep senioren die deze middag had georganiseerd, toonde daarbij de Thoolse dracht. Een uitgebreide toelichting zorgde ervoor, dat de bezoekers het naadje van de kous kregen te horen en soms zelfs ook te zien. Een voor dracht over Prinsjesdag van mevr. Blom, een tweede optreden van de Zeeuwse Muzikanten en het geza menlijk zingen van het Zeeuwse volkslied besloten het programma. „We hebben ervan genoten", zei o.a. de leiding van de Zonnebloem uit Oud-Vossemeer. „Het was ge zellig en goed verzorgd." De jeugd kwam vrijdagmiddag aan bod met activiteiten op bekende punten als het Nonnetjeshuis, het Weeshuis, de zwarte schuur bij de Nieuwstraat, de standerdmolen en het museum. Aan de Ring mocht men de torenklok luiden, op het Ha venplein brand blussen en in de Su- zannaweg een echte koe melken. Tevoren was de kinderen in de Sa- kofahal de geschiedenis van St.-An naland verteld. Wie de verschillen de opdrachten goed had uitgevoerd - boeven probeerden de zaak in de war te sturen - kreeg in de feesttent een oorkonde, waarop stond dat hij of zij bewezen had een echte Setal- lander te zijn. Voor de bovenbouw was er op het havenplateau een zes kamp en ook hierbij vermaakte de jeugd zich prima. Het reuzenrad was daar ook een trekpleister. Van uit het hoogste punt kon men over de wijde omgeving van Sint-Anna land kijken. In de donker was het ook een feestelijk gezicht. De feestavond trok vrijdag 1600 mensen, waarbij de Sjonnies met hun Nederlandstalige repertoire meer in de smaak vielen dan de band Flat Out in het voorprogram ma. Alles verliep zonder incidenten. Het comité had een particulier be veiligingsbedrijf ingeschakeld, dat vrijdagavond met twintig mensen aanwezig was om alles in goede ba nen te leiden. De andere dagen was de bezetting kleiner. Daarnaast wa ren er nog acht politiemensen, wat ook zaterdagavond het geval was. Toen kwamen er om zes uur 500 deelnemers aan de Bourgondische maaltijd in de tent. Na de soep bleek de capaciteit van de buffetten ontoereikend, want de laatsten kwa men pas na twee uur aan de beurt en sommigen vingen bij een aantal schalen letterlijk bot. Of ze de hoofdprijs van 12.500 gulden bij de verloting wonnen, werd ook niet he lemaal duidelijk, al werden later nog een aantal winnende nummers in beeld gebracht. Notaris mr. AJ. Schot verrichtte de trekking. Voorzitter W.J. Mosselman van middenstandsvereniging Activa hul digde de vier leden van het comité nog wegens hun geweldige promo tie voor Sint-Annaland, met name ook voor het bedrijfsleven. Hij be- De kon. fanfare Accelerando opende zaterdagmorgen de historische optocht in het 525-jarige Sint-Annaland. noemde Sander, Peter en Jack West dorp en David Hage tot ereburger van het toaverkot Setalland, wat hij onderstreepte met een gegraveerde plaquette en bloemen. Rond half twaalf wachtte streekmu seum-voorzitter drs. Th.G.A. West- erveld bij de Meestoof op de afslui ting van de festiviteiten. Zoals bij het 500-jarig bestaan de heks naar het museum werd gebracht, zo ge beurde dat nu ook met de moderne uitvoering bij het 525-jarig bestaan. Met z'n tweeën is het gezelliger dan alleen, vond Westerveld en hij stel de de lift in werking om samen met bestuurslid mevr. Nelisse de tweede heks in ontvangst te nemen. Het plein ervoor was vol met muzikan ten, fakkeldragers en belangstellen den. Voorzitter Westerveld sprak zijn waardering uit voor de activiteiten en comité-voorzitter Westdorp zwaaide naast de sponsors met na me de inwoners lof toe. „We heb ben fantastische dagen gehad met prachtige activititen dankzij de ge weldige medewerking en het en thousiasme van de Setallanders. Het was gewoonweg geweldig. De in woners hebben laten zien wat saam horigheid betekent. Getoond is ook, waarin een klein dorp groot kan zijn. De sterke kanten van de inwo ners van ons dorp zijn bij dit feest naar voren gekomen: respect voor elkaar, een dorp dat gemeenschaps zin hoog in het vaandel heeft staan en een bloeiend, actief verenigings leven. Aan alles komt een einde en helaas ook aan dit feest - het vol gende hoeft geen 25 jaar te duren - maar het was mooi. Het was goed. Het was Setalland op zijn best", zo besloot Sander Westdorp, waarna in de sfeervolle omgeving van de Meestoof om kwart voor twaalf za terdagavond uit volle borst tot be sluit de Setallandse hymne werd ge zongen. Zie ook pagina 9 en 11.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 1