Setallands spektakel is een indrukwekkend schouwspel Trucks wachten bruidspaar op Uitersten in juni met temperatuur Wie er niet bij was die heeft wat gemist: Tropische en aprilwaarden Donderdag 13 juli 2000 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 Het Setallands spektakel is de annalen ingegaan als on betwist hoogtepunt van de viering van het 525 jarig be staan van Sint-Annaland. Indrukwekkend en meesterlijk, met een lach en een traan, stijlvol en uitbundig, van een verrassend hoog niveau, waren enkele karakteristieken van het openluchtspel, waarin de geschiedenis van het dorp aan de Krabbenkreek werd uitgebeeld. Met muziek en zang, veel teksten in dialect, prachtige kleding, stoere paarden, sierlijke zeilschepen, massascènes en individu ele optredens zoals de samenspraak van de opa met zijn kleinzoon, en met licht- en geluidseffecten, sloeg de voorstelling bij iedereen aan. Twee uitverkochte voorstellingen over geschiedenis 525jaar Sint-Annaland Het water Zwarte katten de viering van 525 jaar Sint-Annaland! Beste Setallanders en alle andere betrokkenen, Dankzij de gigantische medewerking van veel, héél véél mensen kunnen we met grote tevreden heid terugkijken op een schitterende viering, zelfs het weer was ons goed gezind. Het begon met het Setallands Spektakel en eindigde met een licht- stoet, daartussen tal van geslaagde activiteiten. Maar ook de fantastisch versierde huizen, straten en wijken waren een uiting van betrokkenheid. U heeft laten zien waar een klein dorp groot in kan zijn. Karrenvrachten vol met complimenten hebben we ontvangen en dat is voor ons een teken dat we het doel van deze viering hebben bereikt: een feest vpor iedereen! Verrast en trots zijn we op de on derscheiding die we hebben ontvangen: ereburger van het Toaverkot Setalland. Bedankt! Maar onze taak zit er nog niet op. In december organiseren we nog een kerstmarkt en een promsconcert. Hierover krijgt u nog meer informatie. In ons dankwoord willen we geen namen noemen omdat het er zoveel zijn. Dus iedereen die, op wel ke wijze dan ook, zijn/haar steentje heeft bijgedra gen aan de viering van 525 jaar Sint-Annaland wordt heel hartelijk bedankt! Comité Sint-Annaland 525/2000 David Hage en Peter, Sander en Jack Westdorp Wat de temperatuur betreft hadden we in juni drie va rianten. Het eerste deel van de maand iets boven normaal met even in de twintig graden en enkele dagen wat re gen. Het middelste deel droog, zeer warm tot tropisch En het laatste deel een stuk koeler met wat regen. Toch was de gemiddelde temperatuur met 16,6 graden voor deze maand weer hoog, tegen 15,7 graden normaal Storing Tropische dagen Stuk koeler Juni Elk dorp heeft wel zijn optocht en ook zijn feestavond met muziek, maar met de uitvoering van het spektakel viel Sint-Annaland op bij zondere wijze op. „Je hoort alleen maar complimenten", zei Ab West dorp, die als soldaat en als drager van de grote trom twee verschillen de rollen had. Na de lovende reac ties op de eerste voorstelling van woensdagavond kwam er donder dag opnieuw vraag naar de tweede uitvoering, maar de liefhebbers moesten teleurgesteld worden om dat de tribunes al volledig bezet wa ren. Het woord spektakel had sommige inwoners afgeschrikt. Maar toen ze de enthousiaste verhalen hoorden, hadden ze er spijt van toch niet eer der een kaartje gereserveerd te heb ben. Hoe treffend werd de geschiedenis van Sint-Annaland immers niet ge schilderd tijdens dit historisch openluchtspel op het havenplateau. De verhalen van dorpshistoricus Han Dekker, zoals hij die in 1969 van Accelerando. „En zo is het allemaal begonnen", vertelt opa (Henny Bungener) tegen zijn kleinzoon (Matthijs Westdorp). Anna van Bourgondië en haar echt genoot Adolf van Kleef komen hun aanwinst nog wel eens bekijken. De twee zitten in een wagen, getrokken door een tweespan van Brooijmans. Anna wil dat er ook een klooster komt in Sint-Annaland, zodat de in woners hun religieuze plichten kun nen vervullen. Geheel in het wit ge stoken monniken, scherp afstekend tegen de donkere lucht, komen - plechtig zingend - met fakkels voor bij. De Tachtigjarige Oorlog verstoort de vrede. Spaanse officieren hebben ook in Sint-Annaland soldaten no dig voor de slag bij Zierikzee. Na een drinkgelag met plaatselijke schonen moeten de militairen toch oversteken naar Sint-Philipsland om in actie te komen. Accelerando speelt krijgshaftige muziek, kanon schoten bulderen vanaf de haven- dijk. Verder op de dijk vertrekt een De openingsscène, waarbij groene banen het pas bedijkte land symboliseerden. mei voor een meesterlijke bal letscène met sterke begeleiding van Accelerando. De jongste acteurs - leden van gymnastiekvereniging WIK - spelen zwarte katten die de Brabantse vrijer insluiten, waar door die uiteindelijk op de vlucht gaat. Het zingen krijgt een extra accent in de Nonnetjeshuis-scène met de drie gezusters Elenbaas: Kaatje (Jolanda Hoogedeure-Bazen, Coba (Saskia Guequièrre-Westdorp), Wantje (Je- anine Pleune). Geen heksen, zoals de kleinzoon denkt, maar drie hele brave vrouwen, vertelt opa. In de volksvermaak-scène schittert Kees van Winkelen als dirigent van Accelerando in oprichting. Stunte lig lopen de muzikanten het plein op. Marcheren en musiceren samen Crescendo en fanfare Accelerando met de spreuk Altyt bet groeyende. Kermisdrukte zorgt ook voor een levendig tafereel met sterke rollen van Marijn Snoep als bakker Pol derman van de Meuldiek en Arie Weijler met de kiekkasse van Je- wannes Hage. De uitbundigheid slaat om in anstige stilte wanneer de alarmklok begint de luiden. „Ik heb nou bijna alles over Sint-An naland verteld, maar het ergste heb ik nog overgeslagen: het water, jongen, het water!", vertelt de opa tegen zijn kleinzoon. In een zwel lend akkoord van Accelerando worden de grote blauw/groene stroken textiel weer over het speel- Annaland van 2000 met het rijke verenigingsleven, de jachthaven, e.d. Alle spelers komen nu op met vaandels/vlaggen van de verschil lende verenigingen. Leden van gymnastiekvereniging WIK zorgen met sierlijke linten voor een fleurige finale en nog eenmaal klinkt de Setallandse hymne: Dit hier is het land waar ik ben geboren, dit hier is het land waar ik sterven wil, dit hier is het land waar 'k voor vechten wil, imposant, polderland, ons Sint-Annaland. Regisseur Kees van Broekhoven, die ook de tekst voor het Setallands schreef voor een seriepublicatie in de Eendrachtbode, herleefden. Terwijl Accelerando opent met 'Also sprach Zarathustra' komt een grote groep spelers op, geheel in het zwart gekleed. Ze rollen lange ba nen met stof uit, aan de ene kant blauw (het water) en wanneer de golven bedaren, blijft uiteindelijk de andere kant boven liggen: het frisse groen van het pas ingepolder de Sint-Annaland. Dan komt op een zwart paard Karei de Stoute (Piet Mosselman) het speelterrein op met zijn hofhouding uit Brugge, een statig gevolg met o.a. geestelijken. Een schip zeilt de haven binnen met daarop Anna van Bourgondië (Jolanda Goedege- buure). De stichtingsakte wordt voorgelezen en 6 januari 1475 staat Sint-Annaland op de kaart. 'Proost, op het nieuwe land!' klinkt het en de leden van volksdansver eniging Dodi Dodi komen in actie in hun prachtige kleding, die extra in de schijnwerpers wordt gezet. Ook het gewone volk sluit zich aan. Vuurspuwers en jongleurs verma ken het gezelschap. Een levendig tafereel met fantastische muziek grote groep soldaten met fakkels. Op het speelterrein verzamelt zich de bevolking. Moe van het werken van "s morgens vroeg tot 's avonds laat. Dat wordt ook bezongen in een lied, met als refrein de Setallandse hymne 'Dit hier is het land waar ik ben geboren', dat nog verschillende keren zal klinken. Dan plotseling begint de alarmklok te luiden. Paniek op het plein. Een groot deel van Sint-Annaland staat in brand. De grote dorpsbrand van 23 mei 1692, uitgebeeld met een ro de vuurgloed op de dijk langs de Jo anna Mariapolder. Een emotionel moment in het Setallands spektakel. De inwoners vormen een lange rij en proberen met emmers water het vuur te blussen. 56 huizen en 34 schuren met bijna de gehele inboe del gaan verloren. Uit het huis van schepen Dirk Cor- neliszoon van Noorden (Marijn Snoep) worden 150 zakken graan ontvreemd. Door zijn onachtzaam heid zou de brand ontstaan zijn. Hij moet voor de schepenbank verschij nen, waarbij de baljuw Maatje Goe- degebuure en Gerrit Abrahamsen Scermer als getuigen hoort. Een scène waarbij het acteertalent van de spelers goed uit de verf komt. Na de brand wordt Sint-Annaland weer opgebouwd. Zowel op het plein als in de haven is er grote be drijvigheid. Maar liefst drie twee spannen van Brooijmans komen in het geweer met karren vol met land bouwproducten. Vier zeilschepen in de haven zorgen voor een prachtige achtergrond. Wasvrouwen maken een praatje op het plein, kinderen spelen. Na die historische gebeurtenissen komen er een aantal scènes die ver band houden met het toaverkot- adagium dat rond het 525-jarige dorp hangt. Het mysterieuze ver haal van de hoeve Blijendaal aan de Kleine Dijk, waar één van de twee dochters verkering kreeg met een Brabantse boerenjongen. De opa vertelt het hele verhaal tegen zijn kleinzoon. Terwijl het paartje op een hooiberg zit, ziet de jongen uit de mond van het in slaap geyal- len meisje een hommel kruipen. Ellen van Haaften zorgt als hom- Anna van Bourgondië en Karei de Stoute reden ook mee in de historische optocht. valt niet mee. De drager van de grote trom slaat al draaiend een paar muzikanten tegen de grond. Accelerando speelt bewust heel slecht, maar naarmate er wordt ge oefend, gaat het beter en Truitje Bierens overhandigt een vaandel aan de mannenzangvereniging plein getrokken. Opa en kind ver dwijnen eronder. Vanaf de Sint Fe- lixvloed van 1530 tot en met de verschrikkelijke nacht van 1 febru ari 1953 worden de stormvloeden genoemd. De jongen ontwaakt uit zijn droom en vertelt enthousiast over het Sint spektakel had geschreven, alsmede dirigent Pierre van Broekhoven, die o.a. de hymne had gecomponeerd, werden met een boeket bedankt. En het publiek had tussen de verschil lende bedrijven door de spelers al diverse keren met applaus bedankt. Het was geweldig. Advertentie I.M. Raymona Hartog (21) en Pieter Deij (22) werden vrijdagmiddag na de huwelijksvoltrekking volledig verrast toen ze het gemeentehuis in Sint-Maartensdijk uitkwamen. Vijf glimmende trucks stonden het bruidspaar op te wachten. De chauffeurs claxonneerden toen het stel de eerste schreden op de Markt zette en luidden met dit oorverdo vend lawaai het huwelijk van hun collega in. Omstanders brachten hun handen naar de oren, maar het bruidspaar bleef vriendelijk lachen onder de geluidsgolf. Eén van de vijf trucks was door Deij zelf naar het gemeentehuis gereden. De Oud- Vossemeerder is sinds drie jaar chauffeur bij mestdistributie J. van Leijsen uit Poortvliet. Hij haalde zijn bruid op in Sint-Maartensdijk. Ze mocht plaats nemen in de ver sierde en opgepoetste cabine. Deij had niet gedacht dat zijn truck 'King of the shit' (koning van de stront) nog gezelschap zou krijgen. Rijdt Pieter met mest, Raymona verkeert voor haar werk in een heel andere omgeving. Ze werkt ruim een jaar als medisch secretaresse op de afdeling orthopedie van het ziekenhuis Lievensberg in Bergen op Zoom. Na de trouwplechtigheid in de smalstad vertrok het echtpaar naar de Gereformeerde Gemeente in Scherpenisse voor de kerkelijke be vestiging van het huwelijk. Het echtpaar gaat in Scherpenisse wo nen. wolking en kwam de zon door. Met 232,1 uren zon kwamen we net boven de normale hoeveelheid van 220 uren. Juni was met 51,4 mm re gen in Sint-Philipsland iets droger, want normaal valt er 60 mm. De ge middelde windsnelheid week met 3,9 m/sec niet af van het normale beeld. Hemelvaartsdag 1 juni was een te genvallende dag. 's Morgens eerst wat regen, daarna werd het droog. De bewolking bleef en de tempera tuur kwam evenmin van de grond. Vrijdag was er meer zon en een ho gere temperatuur van even in de twintig graden. Boven midden-Eu ropa lag een groot hogedrukgebied dat zich langzaam zuidoostwaarts verplaatste. Veel hadden we daar niet aan, ook op langere termijn niet. Zaterdag zag het er goed uit, al scheen de zon niet altijd. De tempe ratuur was met 26 graden prima. Later in de middag nam de bewol king toe op de nadering van een on- weersgebied. Snel daarop vielen de eerste buien en we hadden er de he le avond last van. Zondag de vierde was het droog met flinke zonnige perioden. Wel stond er een strakke westenwind, kracht vijf. Ondanks dat we in een westelijke circulatie terecht kwamen, waren de vooruit zichten voor de nieuwe week niet ongunstig. Eerst moesten we op maandag nog een slecht-weergebied verwerken dat vanuit het zuiden naderde. Al in de loop van de morgen begon het te regenen en de temperatuur bleef op een schamele 15 graden steken. Dinsdag de zesde werd het al beter: er was zon, maar ook wolkenvel den. Het werd 18 graden bij een vrij krachtige westenwind. Er was beter weer op komst. Een hogedrukge bied breidde zich uit richting west- Europa. De wind draaide naar het zuidoosten, waarmee aanzienlijk warmere lucht onze kant op kwam. Woensdag de zevende was daar nog niet heel veel van te merken, al bleef het wel droog met steeds meer zon. Donderdag was een dag met veel zon en een snel tot boven de 20 graden oplopende temperatuur. Vrijdag was een prachtige dag en nog warmer; met 29,8 graden werd de dertig graden net niet gehaald. Een storing behorende bij een de pressie was vanuit het westen in aantocht en dat was vrijdagavond al merkbaar. De bewolking nam toe en er kwam meer wind uit west-noordwestelijke richting. De temperatuur ging dan ook hard on deruit. Zaterdag de tiende was het aanmerkelijk minder warm. Pas in de middag kwam de zon erbij, maar het werd niet warmer dan 20 graden. De scheidslijn van warme en koelere lucht lag boven ons land. Vaak gaat dat gepaard met buien, maar deze keer bleef het droog. De pinksterdagen gaven weinig verandering te zien en ver liepen al met al niet stralend. Maandag was er weinig zon en veel wind. Ook dinsdag duurde het lang eer de zon tevoorschijn kwam. Pas rond twaalf uur klaarde het op en het kwik steeg naar bijna 23 graden. In de loop van woensdag morgen kwam de bewolking opzet ten tengevolge van een storing bij Ierland. Maar later in de middag klaarde het op en kwam af en toe de zon terug. Lang duurde dat niet; er kwam meer bewolking, de zuid westenwind nam toe tot krachtig en in de avond vielen er enkele spatten regen. Donderdag de vijf tiende was het zwaar bewolkt en 's morgens viel er wat lichte motre gen. De noordwestenwind voerde koelere lucht aan. Na de middag brak vanuit het noordwesten de be- Voor de komende dagen zag het er goed uit. Een hogedrukgebied ver plaatste zich van de Azoren richting midden-Europa. In het weekeinde draaide de wind naar zuid tot zuid oost. Hiermee werd zeer warme lucht aangevoerd met zomerse tot tropische temperaturen. Vrijdag (16) was de weersverbetering al merkbaar: weinig wind, veel zon en temperaturen van juist 20 graden. Nog steeds een zomerse drukverde- ling. Het gehele weekeinde was zonnig, met op zaterdag temperatu ren van ruim 25 graden en op zon dag nog hoger. Voor het eerst dit jaar werd de 30-gradengrens over schreden, want er werd 31,8 graden gemeten. Er was weinig wind zodat het tuineffect, waar de temperatuur wordt gemeten, een rol speelt. Maandag opnieuw een tropische dag en het werd 33,6 graden. Vol gens het KNMI werd het record (van 100 jaar geleden) voor midden juni gebroken. Dinsdag de twintig ste zag het ernaar uit dat dit voorlo pig de laatste tropische dag zou worden. Vóór twaalf uur wees het kwik al meer dan 30 graden aan en bleef uiteindelijk op 34 graden ste ken. In de loop van de middag nam de bewolking toe, de wind draaide naar het noordwesten en daardoor liep de temperatuur snel terug. Het hogedrukgebied dat ons zomers tot tropisch weer bracht, trok naar het zuidoosten weg. Daardoor kon een oceaandepressie west-Europa bereiken en dat leidde tot wisselval lig weer. Woensdag de 21e, het be gin van de astronomische zomer, was het in de morgen nog zonnig. Maar al snel kwamen we in de voorste begrenzing terecht van be wolking behorende bij een depres sie westelijk van Schotland. Dank zij de zon haalde de temperatuur nog de 25 graden, maar in de dagen erna werd het koeler. Donderdag was het overwegend bewolkt en in de middag viel een lichte bui. De wind was krachtig uit het westen. Tegen de avond brak de bewolking en kwam de zon nog terug. Vrijdag hadden we een mix van wolken, buien en een enkele opklaring. Tij dens het weekeinde veranderde er weinig. Vooral zaterdag de 24e vie len er talrijke buien, die bij elkaar meer dan 16 mm regen brachten. De wind was matig tot krachtig, uit west tot zuidwest. Met maximaal 16 graden bleef de temperatuur ver on der de maat voor eind juni. Zondag was het niet veel warmer, maar er vielen minder buien. Inmiddels was een hogedrukgebied aangekomen boven de Britse eilanden. Het had de neiging daar voor anker te gaan, waardoor de overwegend matige wind voorlopig uit het noorden bleef waaien. Maandag (26) was een koele dag met wat meer zon, dinsdag scheen die nog wat meer en koerste de temperatuur richting de 20 graden. Woensdag gaf weer meer bewolking te zien en aanzien lijk meer wind (kracht 5 6 uit het noord), zodat de temperatuur op 19 graden bleef steken. De voorlaatste junidag was uitermate somber en er viel een lichte motregen bij een temperatuur van 14 graden (nor maal voor april!). Het was kachel- weer. Deze kou wordt in de volks mond ook wel schaapscheerderskou genoemd, omdat in deze tijd van ju ni de schapen ontdaan worden van hun vacht. Vrijdag de dertigste was het een stuk beter. Het bleef droog, er was meer zon en daardoor was het ook warmer. St.-Philipsland St.-Maartensdijk Temperatuur Gemiddelde temperatuur 16,8 16,3 Gemiddelde maximum temperatuur 21,9 21,0 Gemiddelde minimum temperatuur 12,1 12,5 Hoogste maximum temperatuur 34 (20) 32,1 (20) Laagste maximum temperatuur 14,3 (29) 15,0(29) Hoogste minimum temperatuur 20,3 (20) 19,2 (20) Laagste minimum temperatuur 7,2 (27) 6,9 (27) Tropische dagen v.a. 30 °C 3 2 Zomerse dagen v.a. 25 °C 7 6 Warme dagen v.a. 20 °C 20 15 Aantal uren v.a. 18 °C 257 203 Aantal uren zonneschijn 232,1 301 Warmtegetal 27,0 Warmte-etmalen 6 Neerslag Aantal dagen met neerslag 12 17 Aantal dagen met neerslag v.a. 10 mm 2 2 Hoogste etmaalsom 17,8 (24) 12(4) Totaalsom 51,4 34,1 Atmosfeer Gemiddelde luchtdruk 1020 1021 Hoogste luchtdruk 1031 1031 (17) Laagste luchtdruk 1009 1011(9) Laagste luchtvochtigheid 36(18) Aantal dagen met onweer 1(3) 1(3) Aantal dagen met weerlicht - Aantal dagen met mist - - Gemiddelde windsnelheid 3,9 m/sec 3,0 m/sec Hoogste windsnelheid 17,0 (14) 15(15) De getallen tussen haakjes zijn de data. Ook bezoekers aan het spektakel hadden zich in historische kleding gehuld. Chauffeur Pieter Deij en medisch secretaresse Raymona Hartog werden verrast door collega-chauffeurs op de Markt in Sint-Maartensdijk.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 11