Provincie Zeeland Langs fietspaden naar leerwegen In alle staten Drie mixedteams Ruucstoppelen kampioen Officiële Mededelingen Twee clubtitels S. Cornelisse bij Olympia Donderdag 6 juli 2000 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 17 Informatierubriek van de Provincie Zeeland, nr. 27/2000 Afdeling Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 10 39 infocentrum@zeeland.nl Glastuinbouw Zeelandbrug De toekomst van Zeeland is voor iedereen van belang. De provinciebestuurders willen over de toekomst van de provincie met de bevolking in gesprek gaan. Na de zomervakantie wordt de gespreksronde gestart. Commissie Nieuwsbrief WCL Het gaat goed met tennisvereniging De Ruucstoppelen uit Sint-Philipsland. Nadat eerder al drie teams het kam pioenschap in hun klasse behaalden, werden dinsdag avond drie mixedteams in het zonnetje gezet. Het eerste werd zelfs Zeeuws kampioen in de hoofdklasse. Joram Dees rijdt tweede en vierde Record verwacht bij de twaalfde Zevendorpentocht Twee winstpunten Milieu Saneringsplan Cureestraat (ong.) naast nr. 13 te Sint Annaland Saneringsplan Kwekerijweg 6a te Sint Philipsland Abdij Nieuws De provincie staat voor de taak in alle opzichten zorg te dragen voor een evenwichtig en dekkend geheel van onderwijsvoorzienin gen. De betreffende instanties hebben uiteraard hun eigen be voegdheden en verantwoordelijk heden inzake sluiting, opheffing van afdelingen en vestigingen. De staatssecretaris van onderwijs, cultuur en wetenschappen heeft de provincies gevraagd een advies uit te brengen over het herschikkingsproces Voortgezet Middelbaar Beroepsonderwijs/ Specihal Voortgezet Onderwijs (VMB0/SV0). Advies provincie Het advies van de provincie geeft aan of zij met de voorgenomen keuzes van de scholen kan in stemmen, vooral daar waar het gaat om het gewenste en levens vatbare aanbod. De staatssecre taris betrekt dit advies bij de afweging voor aanvragen van scholen voor sluiting of opheffing van afdelingen of vestigingen. Het rapport is tot stand geko men door gesprekken te voeren met de individuele scholen, over leg met het relevante bedrijfsle ven en de Klankbordgroep van de Provinciale Onderwijs Raad. De bedoeling van al dit overleg was tot een breed draagvlak te ko men voor het uiteindelijke advies. Beroepsonderwijs Het voorbereidend middelbaar onderwijs bevat vier leerwegen als voorbereiding op het vervolg beroepsonderwijs (MBO). Binnen het VMBO zijn het met name de technische afdelingen die, in ver band met de vereiste technische voorzieningen, in de problemen komen door een relatief laag leer lingenaantal. Om te voorkomen dat deze opleidingen moeten ver dwijnen zijn er zgn. intrasectorale programma's opgesteld. Dat be tekent dat combinaties worden gemaakt van bijvoorbeeld metaal- en elektrotechniek. Ook voor de sectoren economie, zorg en wel zijn en landbouw is voor combina ties van opleidingen gekozen. Door fusies en samenwerkings verbanden kunnen de opleidingen voor de Zeeuwse bevolking be houden blijven. De staatssecreta ris is er door GS op gewezen dat de uitwerking van de landelijk gel dende beleidsregels leidt tot ver schraling van het onderwijsaan bod in kleinschalige regio's en voor Zeeland in het bijzonder. Informatie In het rapport wordt per school aangegeven welke opleidingen aanwezig zijn binnen het VMBO/ SVO, het aantal leerlingen en het advies van GS over concentratie, levensvatbaarheid en gewenste overige keuze. Het rapport 'Langs fietspaden naar leerwe gen" en de bijlagen zijn verkrijg baar bij het Informatiecentrum van de provincie Zeeland, Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, tel 0118-631400. E-mail adres: infocentrum@zee- land.nl. Het informatiecentrum is van maandag tot en met vrijdag geopend van 9.30 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 16.30 uur. Het nieuwe beleid voor glastuin bouw is opgenomen in een her ziening van het streekplan Zee land. Een milieueffectrapportage is medebepalend geweest voor de keuze. De ontwerpherziening is op 30 mei 2000 door GS vast gesteld en in de inspraak ge bracht. Bedenkingen Over de ontwerp-streekplanher- ziening en het milieueffectrapport kunnen tot 17 juli 2000 schriftelij ke bedenkingen worden inge bracht bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, Postbus 6001, 4330 LA Middelburg. Verder is er nog een openbare hoorzitting op dinsdag 22 augus tus. Op deze zitting, die om 19.30 uur begint, is er gelegen heid voor belanghebbenden om van gedachten te wisselen over de ontwerp-streekplanherziening en het milieueffectrapport. Informatie De ontwerp-streekplanherziening, milieueffectrapportage, de richtlij nen, adviezen en opmerkingen inzake de startnotitie liggen ter inzage bij de directie Ruimte, Milieu en Water, Het Groene Woud 1, Middelburg. Het Milieu Effect Rapport kost 15,-, het ontwerp-streekplan is gratis. Beide documenten zijn verkrijg baar bij het Informatiecentrum van de provincie Zeeland, Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, tel 0118-631400. E-mail adres: infocentrum@zee- land.nl. Het informatiecentrum is van maandag tot en met vrijdag geopend van 9.30 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 16.30 uur Voor fietsers en bromfietsers is de Zeelandbrug in verband met de reconstructie afgesloten. Het fietsverkeer is sinds 1 april aan gewezen op een speciale fiets- bus en het reguliere openbaar vervoer. Na 1 november kunnen zij pas weer op eigen kracht over de brug. Tijdens de werkzaamhe den aan de brug geldt voor auto mobilisten een snelheidsbeper king van 50 kilometer per uur en er is een inhaalverbod. Er zullen regelmatig snelheidscontroles worden gehouden. Deze maatre gelen zijn noodzakelijk in verband met de veiligheid van de werkers aan de weg, maar ook voor de verkeersdeelnemers. De Projectcommissie Strategi sche Visie heeft op 26 mei de discussienota Strategische Visie vastgesteld. De samenstellers van de discussienota hebben hun oor te luisteren gelegd in reeksen gesprekken. Zo zijn extern veel signalen opgevangen. Om pre cies te zijn: 68 Zeeuwen, ver deeld over 44 organisaties of bedrijven zijn geïnterviewd de afgelopen maanden. Ook is af zonderlijk gesproken met alle fracties uit Provinciale Staten en met het college van Gedeputeer de Staten. Ruim zestig medewer kers van de provincie hebben een bijdrage geleverd. Met hen zijn sessies gehouden over: econo mie, ecologische uitdaging, so ciale en culturele agenda, demo grafie, ruimte en infrastructuur. De lijst van geraadpleegde litera tuur beslaat 71 titels. Het op die manier verkregen materiaal vorm de de basis voor de discussieno ta waarmee de Statenleden dit najaar tot en met februari vol gend jaar de provincie intrekken. Opiniewijzer Om de nota echt voor een breed publiek toegankelijk te maken en meningsvorming over de toe komst van Zeeland op gang te brengen is een 'opiniewijzer' in de maak. De Staten zelf nemen in de discussie met de buitenwacht het voortouw. Statenleden zullen komend najaar en winter veel op pad zijn om uitleg te geven, dis cussie uit te lokken en gesprek ken te leiden. De uitkomsten van het debat vormen de basis voor de uiteindelijke nota Strategische Visie. Discussienota De discussienota is eigenlijk een soort vragenlijst, dilemma's waar Zeeland voor komt te staan. Dilemma's die de Staten Zeeland willen voorhouden, waar ze denk beelden en meningen over willen horen. De Staten gaan ervan uit dat de open discussie een draag vlak vormt in de Zeeuwse samen leving om gezamenlijk de uitvoe De kampioensteams van De Ruucstoppelen. Links het eerste mixedteam, daarnaast het vierde team en vooraan de jeugd. ring van de koers/visie aan te pakken. De discussienota is opgebouwd rond vier thema's: milieu en economie; stad en plat teland; zoet en zout water; bestuur en organisatie, leder hoofdstuk begint met het benoe men van een soort gemeen schappelijke basis. Daar zijn alle geïnterviewden het eigenlijk wel over eens, over de uitwerking lopen de meningen vaak weer uit een. Informatie- en communicatie technologie loopt als een rode draad door de varianten. De varianten laten zich ook vertalen als dilemma's: het gaat bij het beantwoorden van de vragen om keuzes. Wat wil je en wat niet. Per slot van rekening gaat het er om de Staten stof tot nadenken te geven en bouwstenen aan te dragen voor een visie op de toe komst van Zeeland. Milieu en economie Het hoofdstuk milieu en econo mie heeft bescherming van de grote landschappelijke waarde en milieukwaliteit van Zeeland hoog in het vaandel staan. Daar lijken de geïnterviewden het wel over eens. Maar dat hoeft niet te lei den tot een eensluidende visie op de ontwikkeling van de economi sche structuur in relatie tot een duurzaam beheer van ecologi sche waarden. Dat roept vragen op over Zeeland als economisch overloopgebied van Rotterdam en Antwerpen; (grootschalige) landbouw; aantal toeristen; infrastructuur; het ambitieniveau van het onderwijs. Stad en platteland In het hoofdstuk stad en platte land signaleren de samenstellers van het discussiestuk dat ieder een het eigenlijk wel nodig vindt veel werk te maken van de vitali teit van het platteland en van beschikbaarheid van voorzienin gen. Economische en ruimtelijke ontwikkelingen staan niet los van sociale en culturele ontwikkelin gen en ook niet van omvang en samenstelling van de bevolking. De vragen die aan bod komen gaan over bevolkingsopbouw, verdeling van de ruimte, investe ren in leefbaarheid, organisatie van de sociale infrastructuur, zorg en welzijn. Zout en zoet De ligging in Zeeland in een unie ke delta waar zoet en zout water elkaar raken is algemeen bekend. Daarvan gaat het hoofdstuk zoet en zout water uit. Maar het unie ke karakter loopt risico's. Ook kli maatveranderingen vragen om bezinning: daling van de bodem, groter aanbod van oppervlakte water uit het binnenland en door neerslag, stijging van de zeespie gel. Het ziet er naar uit dat het nodig is voorzorgsmaatregelen te nemen en dat leidt tot vragen over de volgende onderwerpen: ruimte voor water, veiligheid op langere termijn, natuurontwikke ling, stand van het grondwater, de belangen van de visserij en aquaculturen, kansen voor water recreatie. Bestuur Zeeland is bestuurlijk bepaald geen eiland. Het maakt deel uit van het omvangrijke Rijn-Schelde- gebied waar veel bestuurlijke krachten vanuit meerdere over heidslagen op elkaar inspelen. Ook samenwerking binnen Zuid- Nederland kan in de toekomst aan belang winnen. Tot zover de eensluidende opvattingen binnen het hoofdstuk bestuur en organi satie. De vragen gaan over: wat het bestuur van Zeeland op eigen kracht kan en wil realiseren, de invloed van de Europese Unie op samenwerkingsverbanden van en met Zeeland, de omgang tussen de verschillende bestuurslagen, de (bestuurs)cultuur. Concrete ideeën Hoe de antwoorden op de vragen ofwel de keuzes voor de toe komst ook uitvallen, de rappor teurs signaleren op onderdelen ook overeenstemming in uitwer king. Op grond daarvan benoe men de rapporteurs vier concrete ideeën voor uitvoering in de toe komst. Als deze ideeën omarmd worden als resultaat van de dis cussie, is de uitvoering natuurlijk sterk afhankelijk van de inkleuring van de antwoorden. Natuurlijk zijn het niet de enige ideeën die mo gelijk zijn en die kunnen voort vloeien uit het debat. Daarvoor is het nu juist een open debat. Meer en andere ideeën die voortkomen uit een discussie over de varian ten zijn ook hier weer meer dan welkom. Het gaat om ideeën die aan de uitkomsten van de discus sie kunnen worden toegevoegd. Start discussie Maandag 18 september vindt in de Wandelkerk in Middelburg de aftrap plaats van de discussie. Die bestaat onder meer uit de presentatie van de website met opiniewijzer, de speciale huis-aan- huiskrant, de discussienota met bijlagen in gedrukte vorm, een brochure over het toekomstper spectief voor Zeeland, zoals door oud-Volkskrantverslaggever Hans Horsten opgetekend uit de mon den van jongeren en vijf 'promi nente' ex-Zeeuwen. De trailer, het mobiele praathuis van de provin cie, staat dan ook voor de deur. Informatie Rondom het thema zijn inmiddels drie informatiebladen uitgebracht: Zeeland dendert naar een visie voor de toekomst; in alle staten, basisnotitie; discussie strategi sche visie. Deze infomatiebladen zijn te verkrijgen bij het informa tiecentrum van de provincie Zeeland, Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, tel 0118- 631400. E-mail adres: infocen- trum@zeeland.nl. Het informatie centrum is van maandag tot en met vrijdag geopend van 9.30 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 16.30 uur. De commissie 28 Luchtvaartwet vergadert op 7 juli in het provin ciehuis, Abdij 6, Middelburg. Aanvang 09.45 uur. De commis sie wordt gevraagd te adviseren over het gebruiksplan 2000/ 2001 landelijk onderzoek ge bruiksplannen burgerluchtvaart terreinen, paraspringen op springlocatie "Arnemuiden". Verder wordt in deze vergadering gesproken over de ingekomen klachten, periode 1 februari - 1 juli 2000, de mededelingen van het vliegveldbestuur met betrek king tot de korte/middellange ter mijn verwachting inzake de ont wikkelingen/activiteiten op en rond het vliegveld Midden-Zee land. De vergadering is open baar. De stukken liggen ter inza ge bij het informatiecentrum van de provincie Zeeland. Nummer 17 van de nieuwsbrief Waardevol Cultuur Landschap (WCL) Zak van Zuid-Beveland is uitgekomen. In het kleurrijke num mer staan de volgende onderwer pen: PoepuuKsteenuiOperikels in de Zak, de dijken als muze, open atelier en monumentenroute Borsele, agrarisch natuurbeheer, biologische zwarte bessenteelt, Wijnmakerij de Hellenburg, toe komstvisie van WCL. Wie belangstelling heeft voor dit nummer of een gratis jaarabonne ment wil kan contact opnemen met het secretariaat van WCL Zak van Zuid-Beveland, Postbus 1, 4450 AA Heinkenszand. Telefonisch is het secretariaat ook bereikbaar: 0113-238383. Tennis co van Herpen, Raymond Booij, Ro land Walpot, Mirjam Verwijs, Ange la Kouwenberg en Gwendoline van der Wekke, behaalden de zege met dertig punten uit zes wedstrijden. Daarmee bleven ze vijf punten voor op de nummer twee, Kapelle. Overi gens was die ploeg de enige waarvan de Sint-Phlipslanders enige tegen stand ondervonden. Men speelde hiertegen namelijk gelijk, terwijl de overige wedstrijden met veelal ruime uitslagen werden gewonnen. Promo- f Terwijl alle spelers al ruim op tijd aanwezig waren, liet bondsgedele- geerde Asselman van de KNLTB een half uur op zich wachten. Hij had de beker bij zich voor het eerste mixed team van De Ruucstoppelen dat Zeeuws kampioen werd in de hoofd klasse. J5e ploeg, bestaande uit Mar- tie zit er echter niet in, want er is geen landelijke klasse van deze mixedcompetitie. Wel volgt er nog een onderlinge strijd tussen alle dis trictskampioenen om het kampioen schap van Nederland. Het is voor De Ruucstoppelen een mijlpaal, want nog nooit werd een team Zeeuws kampioen. Ook gemeentelijk gezien is het een prestatie. Alleen St.-Anna- land werd ooit ook winnaar van Zee land. De ploeg blijft volgend jaar bij elkaar om de titel te verdedigen. Ook het vierde mixedteam van De Ruucstoppelen werd kampioen in de vierde klasse. Het bleef tot op de laatste dag spannend voor captain Jan Walpot en zijn medespelers Mar- tijn Bomas, Bram Boon, Marja Wal pot, Rian Baauw en Anja Everaers^ I De laatste competitiewedstrijd .moest men tegen Noord-Beveland dat met 18 punten aan kop ging (De Ruuc stoppelen had er 17). Voor de laatste partij stond het 3-2 voor De Ruuc stoppelen en dus moest er gewonnen worden om de titel te pakken. Dat gebeurde ook en de zege was binnen voor dit team dat al 7 jaar een onge wijzigde samenstelling heeft. De jeugd t/m 17 jaar bereikte in de 2e klasse het kampioenschap. Marti- ne Reijngoudt, Elles van Dommelen, Amanda Jansen, Roel den Engels man, Benjamin Suurland en Pim van der Est wonnen met 24 punten uit zes wedstrijden, slechts één gelijk spel en vijf punten voorsprong op de nummer twee. Coach van het team is Marja Walpot. Wielrennen De Thoolse wielrenner Joram Dees is goed op dreef met een tweede en een vierde prijs. In Kruiningen was de junior met een mede-coureur slechts tien se conden achter op de koploper, die zijn solo bekroond zag met de overwinning. In een klimwedstrijd in het Belgische Grootbijgaarde maakte Joram Dees deel uit van een vier man sterke kopgroep. In de laatste ronde sprong hij weg, maar de Tholenaar werd vlak voor de streep te ruggepakt door zijn medevluchters. Be halve een vierde plaats won Joram Dees ook de derde prijs in het bergklasse- ment. Vandaag, morgen en zaterdag doet hij mee aan de vijfde Rabo-driedaagse voor junioren in Drente. Deze klassieker bestaat uit vijf onderdelen. Zaterdag wordt de twaalfde Zeven dorpentocht gehouden. De organisa tie is in handen van wandelsportclub Vosmeer. Die verwacht wederom een recordaantal deelnemers, name lijk tussen de 1600 en 1700. Vorig jaar deden er nog 1547 mensen mee aan de tocht die over zes afstanden kan worden gelopen: 50 km (alle dorpen op het eiland Tholen), 40, 30, 15, 10 en 5 km. De kortste drie afstanden vinden rondom Oud-Vos- semeer plaats. Onderweg is er ver zorging van zowel de inwendige mens al van eventuele blessures. De start is in dorpshuis de Vossenkuil tussen 7 en 9 uur (50 en 40 km), 7 en 10 uur (30 km) en tussen 8 en 14 uur (5, 10 en 15 km). Carola van der Slikke heeft twee winst punten behaald op een concours hippi- que in Stad aan het Haringvliet. Met haar paard Goofy kwam ze uit in de M2- dressuur. Allebei de proeven werden met 163 punten gewaardeerd. Gedeputeerde Staten van Zee land hebben vastgesteld dat de bodemverontreiniging op de loca tie Cureestraat (ong.) naast nr. 13 te Sint Annaland ernstig is en hebben met het saneringsplan (art. 39 Wet bodembescherming) van familie Vorstenbosch te Sint Annaland ingestemd. De beschikking ligt van 6 juli tot en met 17 augustus 2000 ter inzage bij de Directie Ruimte, Milieu en Water, Het Groene Woud 1 te Middelburg, op werk dagen van 8-17 uur en desge vraagd buiten kantooruren, en in het gemeentehuis van Tholen, Markt 1-5 te Sint Maartensdijk, op werkdagen 's morgens van 9- 12, 's middags of 's avonds na telefonische afspraak (0166- 668200 tst 13). Belanghebbenden kunnen tot en met 17 augustus 2000 een be zwaarschrift tegen de beschik king indienen bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, postbus 6001, 4330 LA Middelburg. Voor het inzien buiten kan tooruren, mondelinge toe lichting en kopieën van ter inzage gelegde stukken kunt u zich wenden tot de heer G. Schrage (tel. 0118-631736). Gedeputeerde Staten van Zee land hebben vastgesteld dat de bodemverontreiniging op de loca tie Kwekerijweg 6a te Sint Philipsland ernstig is en hebben met het saneringsplan (art. 39 Wet bodembescherming) van Schilders- en Afwerkingsbedrijf Geluk te Sint Philipsland inge stemd. De beschikking ligt van 6 juli tot en met 17 augustus 2000 ter inzage bij de Directie Ruimte, Milieu en Water, Het Groene Woud 1 te Middelburg, op werk dagen van 8-17 uur en desge vraagd buiten kantooruren, en in het gemeentehuis van Tholen, Markt 1-5 te Sint Maartensdijk, op werkdagen 's morgens van 9- 12, 's middags of 's avonds na telefonische afspraak (0166- 668200 tst 13). Belanghebbenden kunnen tot en met 17 augustus 2000 een be zwaarschrift tegen de beschik king indienen bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, postbus 6001,4330 LA Middelburg. Voor het inzien buiten kan tooruren, mondelinge toelich ting en kopieën van ter inzage gelegde stukken kunt u zich wen den tot de heer G. Schrage (tel. 0118-631736). Gymnastiek Voor het eerst is een lid van Olympia erin geslaagd twee clubtitels te vero veren. Suzanne Cornelisse was woensdag zowel de beste bij het springen als bij het turnen (over vier toestellen). Ze kreeg uit handen van voorzitter Jacob Pekelsma - die het spijtig vond dat nogal wat leden op het laatste moment hadden besloten niet aan de clubwedstrijd mee te doen - de bijbehorende beker. Alle deelne mers ontvingen na afloop een diplo ma met hun cijfers. Ook de leiding werd bedankt voor de inzet in het af gelopen seizoen. Acht juryleden beoordeelden de deelnemers op het eigen niveau. De groepen van de trainingsklas hadden verplichte onderdelen die ze in hun eigengemaakte oefeningen moesten verwerken. Bij de trainingsklassen zaten ook de leden die alleen op het onderdeel springen beoordeeld wer den. De Thoolse gymvereniging heeft een grote springafdeling. De uitslagen zijn als volgt. Groep 4: 1. Emmy Luten 31,2 p; 2. Laura Schot 28,45 p. Groep 5 t/m 8: 1Barendine Gargos- ky.30,4 p; 2. Sharon v.d.Veeren 29,65 p; 3. Marielle van Zetten 28,75 p. Jongens: 1Jaco Pekelsma 31,6 p. Trainingsklas basisonderwijs: 1. Amy v.d. Klundert 33,5 p; 2. Debbie Wouters 33 p; 3. Lesley Jansen 32,55 p; 4. Marita Contant 31,95 p. Trainingsklas voortgezet onderwijs: 1Suzanne Cornelisse 35,9 p; 2. Ka- rima Verkamman 33,85 p; 3. Johanna Verkamman 32,8 p. Springen b.o.: 1Marita Contant 8,25 p; 2. Amy v.d. Klundert 8,2 p; 3. Debbie Wouters 8,1 p. Springen v.o.: 1. Suzanne Cornelisse 8,85 p; 2. Karima Verkamman 8,65 p; 3. Suzan Smit 8,6 p. Het olympisch steunpunt Zeeland West-Brabant gaat een topsportpas uitgeven voor sporters met de status A, B, jong-Oranje of landelijk-talent.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 16