Vrijwillig brandweerman mocht niet met stille trom vertrekken Jubilerende meester N.P. Baaijens door leerlingen op de proef gesteld Wind is goed voor molens, maar publieke belangstelling is matig Eben-Haëzerschool is niet effectief door uitbreidingen Kwart eeuw op Groen van Prinstererschool Scherpenisse Gilles Akershoek uit Tholen lid in de Orde van Oranje Nassau Allochtonenproject 'Nog meer stappen' komt vast in begroting Donderdag 29 juni 2000 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 Hij wilde het liefst met stille trom vertrekken. Een vraag gesprek over zijn vrijwilli gerswerk wees de brand weerman enkele maanden geleden vriendelijk maar beslist af, maar vrijdag avond stond de 55-jarige Gilles Akershoek toch volop in de schijnwerpers toen hij uit handen van burgemees ter H.A. van der Munnik in het gemeentehuis te Sint- Maartensdijk een konink lijke onderscheiding ont ving. Warmvoelend mens Leugens Van Belzen waarschuwt voor almaar bijbouwen Koningin Julianaschool Op de Groen van Prinstererschool te Scherpenisse wer den onlangs de rollen eens omgedraaid. Meester N.P. Baaijens gaf deze keer geen les, maar hij moest zelf aan de slag. Dat gebeurde tijdens een feestelijke dag ter gele genheid van het feit dat Baaijens 25 jaar aan de school is verbonden. Tliinieren Niet eenvoudig Wind was er zaterdag genoeg om de Thoolse molens te laten draaien. Vooral in de ochtend en het begin van de middag stond er een stevige bries, maar de publieke be langstelling tijdens de regionale molendag van de ver eniging tot behoud van de Zeeuwse molen was matig. Rechtsom „Waar ben ik ingeduukeld," zei Akershoek toen hij de trouwzaal be trad en er zijn vrouw en twee kinde ren aantrof temidden van zijn colle ga brandweerlieden in uniform. Akershoek was door brandweer commandant J. de Feijter rondgere den om foto's te maken voor een quiz, zogenaamd voor het afscheid van burgemeester Van der Munnik. Akershoek had er met enige moeite mee ingestemd. Nu stond de 55-ja- rige Tholenaar ineens midden in de belangstelling. Akershoek moest op 26 april stop- pen vanwege zijn leeftijd, na 33 jaar en 10 maanden. Hij deed dat vol gens de burgemeester niet met ple zier, maar omdat het regel is dat een vrijwilliger op die leeftijd het korps verlaat. „Hij wilde ook geen groot afscheid, eenvoud is de kenmerk van het ware, maar na zoveel jaren moest hij toch stoppen. Zelf had hij liever wat langer brandweerman willen zijn. Hij hoort nu tot het le ger van de niet willenden, toch moetenden." In juli 1966 kwam Akershoek in dienst bij de vrijwillige brandweer van de voormalige gemeente Tho- len. In 1972 werd hij benoemd tot bevelvoerder in de rang van onder brandmeester. Vier jaar later werd hij ondercommandant. Akershoek heeft in zijn lange loop baan vele veranderingen moeten ondergaan, zo vertelde de burge meester. De veranderingen moest hij ondersteunen en verdedigen bij de brandweerlieden die onder zijn verantwoordelijkheid vielen. „De veranderingen moesten worden uit gedragen naar goedwillende vrij willigers, maar dat valt niet altijd mee. Akershoek deed het met zach te, maar besliste hand." Zo was er de eerste herindeling in 1971 (samenvoeging van de zeven zelfstandige gemeenten) waarbij nog vier brandweerkorpsen overble ven. De tweede herindeling die Akershoek meemaakte, was in 1995 toen Tholen en Sint-Philipsland Gilles Akershoek was 33 jaar vrijwillige brandweerman. werden samengevoegd. Toen werd er een nieuw overkoepelend vrijwil lig brandweerkader gevormd. „Hij is toen op verzoek van het gemeen tebestuur uit de blusgroep getreden en heeft zich ingezet voor het tot één geheel smeden van de 5 korp sen - Sint-Philipsland was erbij ge komen - in de nieuwe gemeente. Zoiets gaat nooit vanzelf, maar de gevolgen van het samensmeden heb ik zaterdag gezien tijdens de de monstratie in Stavenisse." In 1995 werd het project verster king brandweer ingevoerd. Het eiste veel overleg en vergaderen. „Akers hoek legde steeds veel flexibiliteit aan de dag om mee te groeien en mee te veranderen. Een sterk punt van hem is altijd geweest om naar vrijwilligers in allerlei situaties te functioneren als een luisterend oor. Hij maakte ook wijze opmerkingen door soms wat olie op de golven te gooien. De raad was ook altijd in stemmend als er geld werd ge vraagd: het is nodig, het is nodig." De burgemeester had eens laten uit rekenen dat er in Tholen 50 gulden per inwoner wordt uitgegevan aan de brandweer. „Tachtig brandweer lieden die 24 uur per etmaal be schikbaar zijn. Toen ik dat aan ie mand vertelde zei hij dat dit een koopje is." Volgens Van der Munnik kenmerkt Akershoek zich als een integer man die niet graag op de voorgrond treedt. „U bent daar wars van. Dat siert u ook." Akershoek is onderhoudsmedewer ker bij de stichting Beter Wonen. „Daar krijgt u ook nog al eens wat op uw bord van huurders." Akers hoek heeft in de loop der jaren niet alleen in zijn vrije tijd de oefen avonden bijgewoond, maar ook veel uren besteed aan het uitzetten en voorbereiden van oefeningen en wedstrijden van de blusgroepen. En veel vergaderd en daar zat Akers hoek bepaald niet om te springen. De burgemeester zei het spijtig te vinden dat de brandweer afscheid moest nemen van een 'warmvoe lend mens.' Namens het Thoolse korps felici teerde J. de Feijter de onderschei den vrijwilliger. Hij bood ook zijn excuses aan voor de smoes die hij had bedacht om Akershoek in uni form naar het gemeentehuis te krij gen. Waarop Akershoek lachend zei: „Ik héb altijd een groot ver trouwen in je gehad." Ook de regionale commandant Van Wij land van het streekgewest Weste lijk Noord-Brabant, wenste Akers hoek geluk met de onderscheiding. Ook hij was met een smoes naar het gemeentehuis gelokt. „We zijn er al lebei ingestonken." Wijnants vertel de dat hij veel met Akershoek is op getrokken en dat de Akershoek fungeerde als 'smeerolie binnen de brandweer van Tholen.' „Een lief hebber van vergaderen en papier was hij niet, maar hij heeft zich met ziel en zaligheid ingezet voor de brandweer. Hij reageerde met ge voel op de stukken en deed pas de envelop open op de vergadering zelf. Hij wees er ons op dat er naast het functionele ook vaak nog iets anders was. Je verdient de onder scheiding geweldig." Akershoek kreeg van de regiocom mandant de gouden draagspeld, 'zo lang Tholen nog bij de regio Bra bant hoort,' zo zinspeelde hij op de discussie om de regio's voor de hulpverleningsdiensten samen te laten vallen met de provinciegren zen. Ook Akershoeks werkgever J.J. Kloet van Beter Wonen sprak de onderscheiden Akershoek toe. De directeur vertelde dat het voor de woningcorporatie wel eens moei lijk was als Akershoek voor de brandweer uit moest rukken, maar dat het ook wel eens makkelijk was als de opzichter als brandweerman geraadpleegd kon worden omdat hij van beide zaken verstand had. „Die combinatie is niet zo slecht. Maar het werd wat moeilijker toen ook Henk Stoutjesdijk bij de brandweer ging. Van de twintig man personeel zat 10% bij de brandweer. Toen Tholen te kampen had met water overlast, kwamen er veel telefoon tjes van huurders maar Gilles was weg voor de brandweer om wat te doen aan de overlast." Kloet heeft veel waardering voor Akershoek en zei dat hij blij was dat de brandweerman die waarde ring ook kreeg. Akershoek bedankte het gemeente bestuur, zijn collega's van de brandweer en zijn werkgever: „Ik heb er altijd de tijd voor gekregen. Toen ik afscheid nam, zei ik dat ik het met een bloedend hart deed, nu zal het wel lukken." Akershoek werd daarna gefelici teerd door zijn vrouw en kinderen en de spuitgasten van het Thoolse korps. Desgevraagd zei hij dat hij het liefst met stille trom afscheid had willen nemen. „Ik dacht dat het ook zo ging. Dit wist ik echt niet. Het was een aaneenschakeling van leugens dat ze me hier naar toe lie ten komen. Dit was niet in me op gekomen, maar ik ben er erg blij mee. Ik had nog graag doorgegaan want ik heb veel vrienden bij de brandweer en ik heb nooit alleen gestaan. Het zijn hele goede colle ga's geweest.. Dat was wederzijds. Daar ben ik dankbaar voor." Zijn eerste brand kan hij zich niet meer herinneren. De laatste wel. Dat was bij Nestaan in Tholen waar toen blauwzuurgas vrijkwam. „Leer zaam was dat." Akershoek vond het een voordeel dat hij bij Beter Wonen werkte. „Als ik een huis van de buitenkant zag, dan wist ik meestal al hoe het er van binnen uitzag. Je groeit erin. Het is net als piano spelen in het donker." Ook nu wil Akershoek niet uitwijden over de branden die hij heeft meegemaakt. „De branden de me bijblijven, zijn andermans ellende. Dan haal je weer iets open bij de mensen. Daar praat ik niet over." Je kunt een school niet ongestraft blijven uitbreiden. En dat allemaal op één lijn en door steeds een stuk van het plein af te halen. Je krjjgt een soort tentakel als je blijft bijbouwen." P. van Belzen zei dat maandagmiddag in de gemeenteraad bij de behandeling van een voorstel over de uitbreiding van de Eben-Haëzerschool in Tholen met een twaalfde en dertiende lokaal. Hiervoor stelde de raad unaniem 487.550 gulden beschikbaar. Van Belzen vroeg zich af, of er bij uitbreiding van de Regenboog in dergelijke uitbreidingen ook naar het functioneren van de school wordt ge keken. „Wanneer je met een vierklas- sige school bent begonnen en je bent nu aan je 12de en 13de lokaal toe, terwijl het 14de op de rol staat, dan heb je geen effectief schoolgebouw meer." Wethouder W.C. van Kempen consta teerde, dat Van Belzen mijmerde over de toekomst van de scholen in het al maar groeiende Tholen. „De Eben- Haëzerschool kan de onder-, midden- en bovenbouw redelijk in de benen houden, zo is me tijdens het overleg met de school duidelijk geworden. Maar wanneer ze nog groter worden, moeten we lijnen uitzetten om niet vast te lopen. Overigens is er voor een veertiende lokaal nog ruimte", aldus wethouder Van Kempen. In de onderwijspot zat nog 1.277.000 gulden, waarvan 1.129.000 gulden voor uitbreiding en 148 mille voor meubilair/onderwijsleerpakket. Hier van is al 791.290 gulden beschikbaar gesteld voor meubilair en onderwijs leerpakketten voor diverse scholen en Tholen en de Rehobothschool in Sta venisse. Hoge prioriteit geldt nu voor de Ko ningin Julianaschool in Sint-Philips land en de Eben-Haëzerschool in Tholen. Het eerste project is dit jaar nog niet uit te voeren omdat de ruimte ontbreekt. Dorpshuis de Wimpel moet eerst uitgebreid zijn, voordat de peuterspeelzaal en de bibliotheek hun bestaande pand kunnen verlaten. Dat kan in 2001 gesloopt worden om de Koningin Julianaschool te kunnen uitbreiden. Alle aandacht kon dus maandagmiddag aan de Eben Haë- zerschool besteed worden. Het ge bouw biedt ruimte aan negen groe pten. Daarnaast zijn er twee lokalen in gebruik van Ter Tolne. Bij het huidige leerlingenaantal van 303 horen der tien lokalen. Daarbij is rekening ge houden met de tweede fase van de groepsgrootteverkleining. De Eben- Haëzerschool heeft recht op uitbrei ding voor twee groepten. De prognose toont aan, dat de komende vijftien jaar die ruimte nodig is, zodat de uit breiding van bruto 199 m2 een pterma- nent karakter krijgt. Het bestuurlijk overleg lokaal onderwijsbeleid heeft daarmee ingestemd. Het allochtonenproject 'Nog meer stappten komt vanaf augustus 2002 vast op de begroting van de gemeente Tholen. De gemeenteraad keurde het collegevoorstel maandag goed. Daar bij tekende fractievoorzitter P. van Belzen van de Christen Unie aan dat het project duidelijker moet worden. „Het wordt ondoorzichtig voor de mensen die er mee te maken hebben. Maak 't doorzichtiger." Wethouder W.C. van Kempten van onderwijs be aamde dat: „De hele opbouw moet onderdaad zo doorzichtig mogelijk gemaakt worden." De commissie algemeen bestuur en welzijn onderstreepte eerder al het belang van het project dat moet bij dragen aan het beter inburgeren van nieuwkomers van buitenlandse kom af. Het commissielid M. Velthuis (PVDA) drong er bij wethouder Van Kempen op aan om vooral aandacht te geven aan projecten die in speciaal daartoe aangewezen centra worden gehouden. „Er is een beduidend ver schil in effect tussen projecten die thuis worden gedraaid en die welke in centra worden gegeven. Vastge steld is dat die laatste aanmerkelijk meer effect hebben." Het project Nog Meer Stappten wil allochtone kinde ren en hun ouders zo goed mogelijk voorbereiden op een succesvolle deelname aan onderwijs en samenle ving. Ook autochtone kinderen met een achterstand vallen onder het pro ject. Commissielid P. van Belzen pleitte ervoor om in de aan te bieden pro gramma's zoveel mogelijk variatie aan te brengen. Alleen dan komen al le aspecten van onze samenleving aan bod, aldus Van Belzen. „Het mag niet alleen blijven bij taal en rekenen. Tot en met juli 2002 kende de com missie het Nog Meer Stappten Project ruim 130.000 gulden toe. Daarna wordt de subsidie structureel in de be groting opgenomen. Meester N.P. Baaijens temidden van zijn leerlingen van de Groen van Prinstererschool waar hij al 25 jaar les geeft. Het begon 's morgens al, toen de kinderen een erehaag vormden met aan het begin en einde een versierde boog waaronder de meester en zijn vrouw door mochten lopen. Op de melodie van 'Opa bakkebaard' zon gen de leerlingen de jubilerende on derwijzer toe. Boven de ingang hing een bord met daarop 'Hulde aan meester Baaijens, 25 jaar in Scher penisse'. Baaijens kwam 25 jaar ge leden naar Scherpenisse als leer kracht van de toen nog 'christelijke lagere school'. Na de hulde voor de ingang van de school, gingen de jubilaris en de leerlingen en docenten naar de gymzaal. Daar sprak directeur J.W. Duvekot over de afgelopen 25 jaar van Baaijens op de Groen van Prin stererschool. „Veel veranderingen waren er. Maar het mooie werk is gebleven, om de kinderen voor te bereiden op een plaats in de maat schappij en om hen Gods woord voor te houden", aldus Duvekot. Vervolgens moest meester Baaijens aan de slag. Hij zorgt altijd voor het aquariwm op school en nu moest hij in een heel groot aquarium proberen vissen te vangen. Na enkele pogin gen lukte dat ook. Op de vis die de jubilaris naar boven haalde, stond een opdracht: 'klim in het wand rek'. En daar ging de meester. Bij de volgende vis moest hij alle spor ten van het wandrek tellen, touwtje springen en tenslotte mocht hij zijn cadeau gaan zoeken. Uiteindelijk vond hij dat ook en geduwd door zijn vrouw, reed Baaijens de gym zaal weer binnen op zijn nieuwe bu reaustoel. Iedere groep kreeg nu de kans iets te laten zien of horen aan meester Baaijens en zijn echtgenote. De kleuters uit groep 1 hadden een bos van wel 25 zelfgemaakte bloemen om aan te bieden. En groep 2 bracht een kruiwagen mee met groenten erin (tuinieren is namelijk de hobby van meester Baaijens. Tussen de groenten, zat echter ook een rups. Die moest de jubilaris eruit halen en er kwamen alterlei zakjes zaad uit tevoorschijn. Groep 3 had een grote vis gemaakt. Alle leerlingen speldden er een klein visje op en zo werd het getal 25 zichtbaar. De kinderen van groep 4 droegen bloemenmaskers en zongen een lied over de bloe mentuin van de meester. Groep 5 had een gedicht gemaakt over de periode die Baaijens al aan de Groen van Prinstererschool ver bindt. Daarbij hoorde ook een fraaie tekening. Bij groep 6 moest de jubilaris weer in actie komen. De kinderen had den allemaal een ballon met een letter erop. De meester mctest die in de juiste volgorde zetten en zo kwam er 'gefeliciteerd, meester' te staan. Toen Baaijens alles goed op een rijtje had, lieten de leerlingen de ballonnen klappen. Groep 7/8 had tot slot tekeningen gemaakt over vakken die ze op school krij gen. Er hoorde ook een 'elfje' bij (een gedichtje van elf woorden). Zij lazen de tekst voor en Baaijens moest raden over welk vak het ging. Hij haalde voldoende punten om te slagen en mag wat de kinde ren betreft, dus gerust blijven. Tot slot zong iedereen de meester nog psalm 121: 4 toe. Baaijens zei in zijn dankwoord dat hij verrast was door de fijne ontvangst en de mooie dingen die de kinderen voor hem hadden gemaakt en verzonnesv. Als dank daarvoor kregen ze alle maal een tractatie. 's Avonds was er een bijeenkomst in besloten kring in het verenigingsge bouw van de Gereformeerde Ge meente in de Schoolstraat. Voorzitter A.W. Bazen sprak na het welkom, zingen, de schriftlezing en het gebed een bezinnend openingswoord waar bij ook Baaijens werd betrokken. Hij gaf de jubilaris het boek 'De vier voudige staat' van Th. Boston. Ook directeur Duvekot sprak nog een woord waarin hij terugkeek op 25 jaar onderwijs. Daarin veranderde er veel en de taak werd er voor de onderwijzers niet eenvoudiger op, al dus Duvekot. „Maar de Heere heeft doorgeholpen. De Heere zij ook ver der nabij." De personeelsleden zon gen hun collega tweestemmig nog enkele verzen uit psalm 119 toe en overhandigden als cadeau een sche merlamp. Na de pauze liet een groep oud-leer lingen in dichtvorm verschillende schoolherinneringen horen. Ze zon gen ook enkele liederen die ze vroe ger van Baaijens hadden geleerd. De jubilaris kreeg van hen een beeldje en een blos bloemen. Na een dank woord van Baaijens en de sluiting door vice-voorzitter M. pijke, bleef men nog even gezellig sattoen. De vereniging vierde met de open is uitgeslagen. Op de planken van dag op Tholen het feit dat ze 25 jaar bestaat. Voor deze gelegen heid waren molen De Hoop in Tholen, De Nijverheid in Sint- Maartensdijk, de korenmolen in Stavenisse, de standerdmolen in Sint-Annaland en De Jager in Oud-Vossemeer voor bezoekers geopend. Vooral (vrijwillige) mo lenaars uit de rest van Zeeland, maar ook uit andere delen van het land maakten gebruik van de mo gelijkheid hier eens te komen kij ken. In molen De Jager aan de Hikse- weg in Oud-Vossemeer zijn 's och tends en een deel van de middag zo'n dertig bezoekers geweest. De ronde stenen stellingmolen is sinds 1969 eigendom van de Hollandse Molen in Amsterdam. Molenaar Marus Kodde uit Sint-Annaland laat de wieken er regelmatig draai en, maar hij is druk in zijn stan derdmolen en laat de honneurs waarnemen door beroepsmolenaar D. Prins uit Hoofddorp. De Jager heeft deze winter en voorjaar last gehad van doorslag. De regen is door de muur gedron gen die aan de binnenzijde groen de maalzolder zijn nog sporen van het water te zien. „Het is een lan delijk euvel. Het zijn gemetselde muren waarvan de stenen poreus zijn en waarvan het cement door gaat laten. Vooral na een langduri ge natte winter. Hier is ook tame lijk veel doorslag," zegt Prins. De molen is volgens Prins goed draaivaardig, de conditie van de molen is 'niet echt slecht'. „Hier en daar zal er wat aan het hout werk gedaan moeten worden, maar er zijn geen grote onderdelen die nodig vervangen moeten worden." Voorzitter J.W.P. Cornelissen van De Zeeuwse Molen doet met zijn vrouw een rondje Tholen. Na De Hoop in Tholen doet hij De Jager aan, de enige molen in Zeeland die in het bezit is van De Hollandse Molen. Die kreeg de molen in 1969 in bezit met financiële steun van de ANWB. Cornelissen bekijkt of er vlakbij de molen gebouwen of bomen staan die de molen belemmeren bij het opvangen van wind. In mole naarskringen wordt de directe om geving biotoop genoemd. „Die is hier redelijk goed," zegt de voor zitter. „Er staan wel wat bomen maar op het westen en noordwes ten is het terrein open. Dat is het belangrijkste. Als vereniging moe ten we veel aandacht besteden aan de biotoop. Er zijn tegenwoordig subsidies om bomen aan te plan ten, maar er is geen subsidie om de bomen bij te houden. De molens komen dan uit de wind te staan." Het merendeel van de bezoekers is collega molenaar uit Zeeland. De meesten zijn vrijwilliger, maar in Wolphaarsdijk, Biggekerke, Sou burg en Zierikzee zijn nog altijd beroepsmolenaars actief. Cornelissen: „Het valt ook niet mee om er van te leven. De mole naars hebben veel concurrentie van de meelfabrieken. De beroeps molenaars malen voor warme bak kers en voor het Zeeuwse Vlegel brood." Op de maalzolder is ook de 11-ja rige Marus van Westen met zijn vader aangekomen. Van Westen is getrouwd met de dochter van Ma rus Kodde. Ze bezoeken De Jager regelmatig als Kodde er aanwezig is. „Als opa draait, ga ik altijd mee." Rond half drie uur valt de wind weg. Prins: „Dat was ook de ver wachting. De wind is helemaal omgelopen. Ruimen betekent van westelijke naar noordwestelijke richting. De wind draait rechtsom. Denk maar aan de r in ruimen. Dat is het ezelsbruggetje. Kom we gaan een beetje kruien." Met enige ondersteuning draait Prins op de omloop met behulp van de lier de kap en de wieken naar de wind. Er moeten ook nog wat zeilen bijgezet worden, want waaien doet het nauwelijks meer. Prins is beroepsmolenaar op de Eersteling in Hoofddorp, vlakbij Schiphol. De enige molen in de gemeente Haarlemmermeer. Hij maalt voor twee bakkers, maar ook voor particulieren. „Zelf brood bakken is daar nogal in zwang. Hoofddorp telt 50.000 inwoners. En per jaar komen er zo'n 7000 toeristen op de molen." Hij is een van de oprichters van het gilde van vrijwillige molenaars dat in 1969 is opgericht. En lid van De Zeeuwse Molen. „Als molen- liefhebber kijk ik met kromme blik nar Tholen. Op dit kleine stukje staan zoveel molens, waarvan de meeste nog in goede staat zijn. Dat is om jaloers van te worden." Bij Gatze de Moed in Stavenisse zijn 51 bezoekers geweest. Vrij willige molenaars uit Zoutelande en Vlissingen, maar ook twee mo lenmakers uit Almkerk. Daarnaast ontving De Moed ook Duitsers, Finnen, Iraniërs en iemand uit Ca nada met familie in Sint-Maartens dijk en een kleinzoon van de voor malige eigenaar H. Rozemond. draaien van de kap van De 11-jarige Marus van Wesfóp helpt molenaar Prins (rechts vooraan)Mj het Links in het deurgat voorzitten J.W.P. Cornelissen van De Zeeuwse Moleti. molen De Jager in Oud-Vossemeer. f

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 9