Zeventigjarige bakkerij Van Oost wil klant altijd wat extra's bieden Rabobank Sint-Annaland/Poortvliet werkt duurzaam met groene stroom Beter Wonen tekent voor de firma Ostrea Mededeling Gevangenis en werkstraf voor daders inbraak bij bejaarde in smalstad Ledencertificaten brengen Rabobanken miljoenen op Van Brussels banket en bitterkoekjes tot Teletubbietaarten i Eigenheimer brengt 53 ct op Streekgewest kan papier besparen Donderdag 29 juni 2000 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 Een gevangenisstraf van 21 maanden waarvan 7 maan den voorwaardelijk voor de 21-jarige K.W. uit Sint- Maartensdijk en een werkstraf van 240 uren voor de 19- jarige S.M. uit Tholen. Dat was gisteren de uitspraak van de Middelburgse rechtbank voor de inbraak op 27 febru ari bij de 84-jarige mevr. De Jonge aan de Hogeweg in Sint-Maartensdijk. Harddrugs Kinderrechter „Je moet altijd wat extra's geven", zegt Jaap van Oost en dat devies is al ze ventig jaar lang het uit gangspunt van bakkerij Van Oost in Tholen. Dat was al op 6 juni 1930 zo, toen de nieuwe zaak werd geopend aan de Boter markt en dat is anno 2000 nog steeds het geval. Breed assortiment Stavenisse/Scherpenisse Bewust bezig Industrie impuls Vierde generatie Keurige zaak Ook ruim 150 nieuwe leden geregistreerd De Rabobank Sint-Annaland-Poortvliet heeft ruim 100 nieuwe leden ingeschreven en 3,5 miljoen gulden bin nengehaald met het pas geïntroduceerde ledencertificaat. Bij de Rabobank Tholen gaven zich 57 nieuwe leden op en werd er voor bijna vijf miljoen gulden ingeschreven op het ledencertificaat. In heel Nederland werd 2,2 mil jard gulden opgehaald, 2,5 keer zoveel als waar de bank op gerekend had. Ostrea heet de vennootschap onder firma die de wo ningstichtingen Beter Wonen uit Sint-Maartensdijk en Halsteren uit de gelijknamige plaats dinsdag hqbben op gericht. De directeuren J.J. Kloet en J.W.F. Richter Uit- denbogaardt zetten allebei hun handtekening in Chez le Port te Steenbergen, waar met het gezamenlijke perso neel onder zomerse omstandigheden buiten een barbecue plaatsvond. In verband met vakantie is ons kantoor te St. Maartensdijk gesloten van maandag 3 juli 2000 tot en met vrijdag 21 juli 2000 Het idee werd tijdens een personeelsbijeenkomst gebo ren en nu is het werkelijkheid: de Rabobank Sint-Anna land-Poortvliet werkt voortaan met groene stroom. „Wij brengen op deze manier een stuk verantwoordelijkheid ten opzichte van het nageslacht in de praktijk", zegt di recteur Ad Slieker. Vier generaties Van Oost v.l.n.r. André (35) met zijn 1-jarige zoon Sander, Johannis van Oost die 27 april op 93-jarige leeftijd overleed en diens zoon Jaap (60). (Foto Piet Kooien). Grove inbreuk privé-leven en geweld tegen weerloze vrouw In de buiten het dorp gelegen wo ning braken de twee drugsverslaaf den in bij de alleenwonende mevr. De Jonge. Toen ze gestommel hoor de, ging ze naar beneden en trof ze een man aan in de keuken. Toen de vrouw de dader aansprak, sloeg hij haar in het gezicht en ging er van door. De bewoonster was overstuur en werd door een huisarts behan deld. Er werd niets weggenomen, maar de inbraak was voor mevr. De Jonge de reden om naar een verzor gingstehuis te gaan. Ze voelde zich in haar woning niet meer veilig. De rechtbank ging op dat aspect in het bijzonder in. „Diefstallen uit met name woningen veroorzaken veel onrust en gevoelens van onvei ligheid in onze samenleving en ma ken een grove inbreuk in het privé- leven van betrokkenen. De rechtbank rekent het W. zwaar aan, dat hij te gen het weerloze slachtoffer geweld heeft gebruikt, waardoor zij letsel heeft opgelopen en daarvan pijn heeft bekomen." Officier van justitie mr. G.H. Rip had tegen W. twee jaar gevangenis straf geëist met aftrek van voorar rest. Niet alleen voor de inbraak met geweld, maar ook voor het bezit van verdovende middelen. Er werd am fetamine bij hem gevonden. „Het daaruit voortvloeiende gebruik van deze harddrugs is zeer schadelijk voor de volksgezondheid en leidt in verband met de ermee samenhagen- de verslaving tot vele vormen van criminaliteit", aldus de rechtbank. Vorig jaar juli bleek W. voor een po ging tot diefstal met geweld al tot 240 uren onbetaalde arbeid veroor deeld te zijn door de Bredase recht bank in plaats van de overwogen onvoorwaardelijke gevangenisstraf van 6 maanden. „Deze veroordeling heeft W. er niet van weerhouden om opnieuw strafbare feiten te plegen", aldus de Middelburgse rechtbank. Uit het rapport van de reclassering bleek, dat de kans op herhaling bij W. aanwezig is. Hij is verslaafd aan harddrugs, waardoor hij voortdu rend geldgebrek heeft. De man zou gebaat zijn bij een klinische opna me, maar gelet op de duur van de gevangenisstraf vond de rechtbank dat voorbarig. W. moet 14 maanden de cel in en voor de 7 maanden voorwaardelijke gevangenisstraf geldt een proeftijd van twee jaar. Een in beslag genomen muts werd verbeurd verklaard. De jongere verdachte kreeg een veel minder zware straf omdat hij niet binnen was geweest en geen geweld had gebruikt tegen de bejaarde vrouw. De officier had tegen M. 15 maanden cel geëist waarvan 5 maan den voorwaardelijk met een proef tijd van twee jaar met als bijzondere voorwaarde, dat hij zich door de re classering moet laten begeleiden. De rechtbank maakte daar 6 maanden cel van, maar zette die straf om in onbetaalde arbeid ten algemenen nutte voro 240 uren. Het gaat daarbij om onderhouds- of andere werk zaamheden bij werkstrafprojecten. Het voorarrest wordt van de 240 uren afgetrokken naar de maatstaf van 2 uur per dag. Wanneer M. zich echter binnen de proeftijd van twee jaar niet aan de aanwijzingen van de reclassering houdt of zich schuldig maakt aan een strafbaar feit, kan de tenuitvoerlegging van de celstraf alsnog worden gelast. M. was mededader bij de nachtelijke inbraak in de afgelegen boerderij aan de Hogeweg, maar hij had zelf geen geweld gebruikt. Hij was ech ter al eerder met de justitie in aanra king geweest. In september 1997 veroordeelde de kinderrechter hem tot een werkstraf wegens een ge weldsdelict. De reclassering achtte ook bij M. de kans op herhaling niet uitgesloten. Begeleiding vindt de rechtbank dan ook noodzakelijk. De overwogen straf van 12 maanden, waarvan de helft voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar, zette de rechtbank om in werkstraf van 240 uren. Ook hier gaat het voorarrest af naar de maatstaf van 2 uur voor elke dag die M. in verzekering of voorlo pige hechtenis heeft doorgebracht. Hoofdverdachte W. werd 9 maart door de politie aangehouden, mede verdachte M. op 13 maart. Het liep vorige week storm in de winkel, toen de klanten bij aan koop van totaal vijftig gulden een handdoek in de kleuren van de zaak (zachtgeel en groen) ontvin gen. En daarnaast was er nog een voordeelaanbieding brood en koek, waarvoor papieren zakken waren verspreid. Bij velen is ook nog de broodplank in gebruik, die Van Oost bij een eerdere lustrum viering cadeau gaf. Op de basis scholen in Tholen werden 1000 kleurplaten uitgedeeld, waarvan in vier leeftijdsgroepen elk drie prij zen zijn toegekend. In de catego rie 4+5 jaar won Anne Korevaar uit de Oranjerie voor Lisanne Schot uit de Jan van Bloisstraat en Lisa Reymers uit de Meanderlaan. In de categorie 6+7 jaar won Jarco Hage uit de Kon. Julianastraat voor Myanda Guiljam uit de Jol- straat en Kees Bout uit de Mossel laan. In de categorie 8+9 jaar was Joost Geluk uit de Jan van Blois straat de gelukkige voor Martine Dietvorst uit Hertenkamp en Anne Vader uit de Garnalenstraat. In de categorie 10, 11, 12 jaar won Jan- Willem de Jongste uit de Burg. v.d. Hoevenstraat de eerste prijs voor Laurens Verwijs uit de Mean derlaan en Razia Sagzai uit de Ga- reelmakersdreef. De eerste prijs winnaars ontvingen een wigwam waardebon van 15 gulden, de tweede prijswinnaars een wigwam cadeaubon van 10 gulden en de derde prijswinnaars kregen een snoepzak. De familie Van Oost en de elf me dewerkers vierden het zeventigja rig bestaan zaterdag na de zeer drukke dagen zelf met een etentje. En bij die gelegenheid werden twee mensen in het zonnetje gezet die zich al meer dan tien jaar in zetten voor het bedrijf: banketbak ker Patrick de Graaf en Joyce van Oost, de jongste dochter van Jaap van Oost. Ze kregen elk een enve loppe en bloemen. André en Rian van Oost boden hun ouders een grote foto van de vier generaties aan en op hun beurt kregen de eer sten van pa en ma een foto-album met de historie van het bedrijf van 1930 tot 2000. Zeventig jaar geleden bood de Thoolse bakker wat extra's met zijn lunchroom, ideaal gelegen bij het eindpunt van de stoomtram Bergen op Zoom/Tholen, als ook J „Het is ook een heel mooi product dat erg aanspreekt bij veel van onze klanten", zegt mevr. drs. B.. van Zeijll van de Rabobank Tholen. Voor het eerst kunnen de leden di- reet profiteren van een beter rende ment. Het dividend ligt 1% boven het gemiddelde van tienjarige Ne- derlandse staatsleningen, dus aan- merkelijk beter dan een spaarreke- - ning. 5 Ook E. de Ruiter van de Rabobank Sint-Annaland-Poortvliet noemt de animo groot.„De komende dagen Izal duidelijk worden hoe groot de toewijzing per lid wordt. De kansen voor dit soort producten en ook an dere beleggingsmogelijkheden zijn goed. Onze bank gaat daarom een derde beleggingsadviseur aantrek- ken, want om een nog actievere houding te kunnen verwezenlijken, is versterking van de capaciteit no- dig. De markt is er gewoon voor." De Rabobank Sint-Annaland-Poort- vliet belegde dinsdagavond in de i Wellevaete een speciale avond om de ledenbetrokkenheid te verster ken. De vijftig aanwezigen verza- - melden in discussiegroepen een 25- tal punten die aan het bestuur voorgelegd werden. Op de leden vergadering in het najaar zal er con creet op ingegaan worden. Enkele suggesties waren o.a. het organise- ren van cursussen en het geven van gerichte informatie. „Het was een hele leuke en ook zinvolle discus- sie", vertelt directeur A. Slieker. i De Rabobank Tholen gaat de ope- ningstijden van de kantoren Scher- I penisse en Stavenisse met ingang De aanvoer op de veiling Sint-An- naland komt nu boven de 400 ton. i Daaronder voor het eerst ook de Ei- genheimer, de aardappel voor de fij nproevers, waarvoor de handel de hoogste prijs biedt: 53 cent per kilo. Overigens werd er vorig jaar bij de eerste aanvoer van Eigenheimers f 1,35 betaald en in de periode van 16 juni tot 5 juli 90 cent tot f 1,32. Ook i de Bildtstar is er weer en ook dat ras brenjjt met 52 cent meer op dan de bij de halte waar de autobussen uil het eiland stopten. Naast het over heerlijke, zuiver tarwebrood en de brosse beschuit waren er toen al allerlei soorten gebakjes, cakes en taarten, een grote sortering fijne bonbons, chocolade en suikerwer ken, alsmede ijs. En al is er het nodige veranderd in van 1 juli meer dan halveren. In Sta venisse is er inmiddels een geldau tomaat geplaatst, maar die komt er niet in Scherpenisse omdat de af stand tot Sint-Maartensdijk en Poortvliet - waar wel geldautoma ten zijn - zo klein is. „We zijn ge noodzaakt om deze maatregelen te nemen omdat er gewoon te weinig werk op die kantoren is", zegt ad junct-directeur M.J. Hoek. In beide plaatsen was de bank nu de hele week een halve dag geopend, maar in Stavenisse worden de vijf ochten den teruggebracht tot dinsdag- en vrijdagmorgen en in Scherpenisse de vijf middagen naar dinsdag- en vrijdagmiddag. „We blijven dus in beide dorpen een vestiging houden, maar het aantal geldhandelingen is er fors teruggelopen. Er is maar voor zes uren werkaanbod." In Sta venisse is sinds 1 juni de geldauto maat al in gebruik en Hoek kreeg alleen positieve reacties te horen. „De klant heeft een stuk vrijheid gekregen om op een hem of haar passend moment geld op te nemen. En voor de oudere inwoners die nog contant geld opnemen, blijft het kantoor beperkt open. Voor de rest van de werkzaamheden zie je toch steeds meer een centralisatie, maar ook de openingstijden van ons kan toor Sint-Maartensdijk zijn aange past. Behalve maandagmorgen zijn we nu ook woensdagmiddag geslo ten en 's morgens gaan we later open: om half tien." De beperking van de openingstijden in Stavenisse en Scherpenisse spaart de Rabobank Tholen drie volle da gen personeels- en ook gedeeltelijk huisvestingskosten (licht en warm te) uit. Doré, waarvoor maximaal 42 cent werd betaald. Vorig jaar 30 juni werd er voor de Bildtstar 96-99 cent betaald, zodat over de hele linie de prijzen lager liggen dan vorig jaar. Woensdag 28 juni: Doré 28-42, Première 30-34, Gloria 34-35, Frieslander 29-32, Eigenheimer 46- 52, Bildtstar 40-48, bonken 54-62, drielingen 31-35, kriel 2,31-2,40; aanvoer 429 ton. Dinsdag 27 juni: Doré 35-40, Pre mière 30-35, Gloria 30-35, Fries lander 30-31, Eigenheimer 50-53, Bildtstar 43-52, bonken 54-63, drie lingen 29-32, kriel 2,20-2,33^ aan voer 437 ton. het pakket, zeventig jaar later is de sortering alleen maar groter ge worden. „We hebben een enorm breed assortiment", zegt Van Oost. „En we bakken het allemaal zelf: of het nu om bitterkoekjes gaat of Brussels banket, vijf soor ten cake, ja noem maar op." Een nieuwe trend is het laten ma- Groen beleggen is al een ver trouwd woord bij de Rabobank Sint-Annaland-Poortvliet. Duur zaam beleggen in milieuvriendelij ke activiteiten als windenergie, waarvan de opbrengsten fiscaal vriendelijk behandeld worden. Maar nu kun je de energiebehoefte ook via groene stroom invullen. Het kost meer, maar dat heeft ^le ken van fototaarten. Op een ouwel komt een soort fotolijstje van bijvoorbeeld iemand die vijftig wordt, waarvoor levensmiddelen kleurstof het beeld op de taart doet ontstaan. Ook Walt Disney- taarten en Teletubbies worden ge vraagd. Rond het Europees kam pioenschap voetbal is het allemaal bank er voor over. „Op de leden vergadering is het amibitiestate- ment aangenomen en één van de onderdelen is de bevordering van de duurzaamheid, het ecologisch verantwoord handelen", legt de heer Slieker uit. „We hebben im mers niet alleen een financiële taak als bank. Voor de geslachten na ons moeten we verantwoord met het milieu omgaan. Als één van de eer ste banken in Zeeland zijn we voor onze nieuwe geldautomaat overge gaan op groene stroom. Je kunt bij ons dus groen pinnen. Als vervolg daarop is onze volledige energie voorziening in zowel het kantoor Sint-Annaland als in Poortvliet overgegaan op groene stroom." Hoofddirecteur Hans Smits van Rabobank Nederland heeft de aan gesloten banken opg^oepen om oranje wat de klok slaat, maar Van Oost bakt alle kleuren, soorten en maten. In de loop der jaren zijn er diverse uitbreidingen en andere aanpass ingen geweest. In 1978 was er de kosten te sparen en nu gaat de Ra bobank Sint-Annaland-Poortvliet duurdere groene stroom afnemen. „Het is een tweesporenbeleid", zegt de heer Slieker. „In het pro fessionele bankbedrijf zullen we zeker kosten besparen, maar op de lokale betrokkenheid bezuinigen wij niet. Daar komt bij, dat het af nemen van groene stroom een hou ding aangeeft. We zijn bewust be zig met het milieu en voegen de daad bij het woord. Wij hopen ook, dat door dit initiatief te nemen, ve le leden/klanten ons voorbeeld zul len volgen. Er wordt al geprobeerd om alle Rabobanken in Zeeland over te laten gaan op groene stroom." Het is niet zo, dat de Rabobank in zowel Sint-Annaland als in Poort vliet een aparte elektriciteitskabel heeft gekregen met stroom uit windenergie in plaats van uit de kerncentrale in Borssele. „We heb ben gewoon een contract gesloten, dat we op basis van ons elektrici- teits-verbruik per kiloWattuur extra betalen voor de groene stroom. Windenergie is zo'n vorm van groene stroom. Er vindt op die ma nier geen verontreiniging van het milieu plaats. De Rabobank ^rs- totale vernieuwing van de inventa ris, in 1988 kwam de tuin van buurvrouw Baaij erbij, waardoor het mogelijkw as om de bakkerij uit te breiden en een nieuwe oven te plaatsen. De voorgevel ging in 1991 onder het mes en in 1993 kwam er een banketbakkerij bij en werd de winkel vernieuwd. „De ruimte is nu op, maar de verande ringen staan natuurlijk niet stil. We hebben pas andere plafonds aangebracht en we willen ook nog een oven vernieuwen in de toe komst." Van Oost heeft de bedrijfsvoering altijd geconcentreerd op de ene vestiging aan de Botermarkt, ter wijl je in de markt ook het stich ten van filialen en verkoop bij der den tegenkomt. „Wij vinden datje alles goed moet kunnen overzien. Een bedrijf heeft goede mensen nodig die je kunt vertrouwen en wanneer je zaken gaat splitsen, komt de doelmatigheid onder druk te staan. Aangezien kwaliteit bij ons voorop staat, willen we graag met beide benen op de grond blij ven staan." Dat wil niet zeggen, dat Van Oost niet buiten de winkel komt. „Op de industrieterreinen bij Tholen komen we dagelijks. De bedrijven daar vormen echt een impuls voor onze bakkerij. Ook horecabedrij ven als Meulvliet en Hof van Hol land betrekken producten van ons. We doen ons best en staan altijd klaar." Aangezien de winkel op zaterda gen en feestdagen duidelijk te klein is, heeft Van Oost wel eens gedacht aan een filiaal in de toe komstige nieuwbouwwijk Stads- zicht, maar voorlopig is daar geen ruimte voor een winkel gepland. Bakkerij Van Oost gaat in Tholen op naar het volgende lustrum. „De vierde generatie is geboren en als er animo voor is, dan is de toe komst van de bakkerij verzekerd", zegt Jaap van Oost. Zelf heeft hij met zijn vrouw de zaak per 1 janu ari 1999 overgedragen aan zoon André en diens vrouw Rian. Er werden twee andere bakkers aan getrokken en Van Oost sr. probeert met zijn vrouw van de rust te ge nieten. Hij heeft nu de tijd om o.a. een cursus Engels te volgen. Maar als er één ziek is, in de vakantiepe riode en met de feestdagen, dan springt Jaap van Oost nog volop bij in de bakkerij. De baklijsten kun je dan wel via de computer maken, het ambacht blijft toch nog heel veel mensenwerk. „En als bakker moet je er ontzettend veel voor over hebben, want dit vak is erg zwaar. Het is een slavenleven, zeggen ze wel eens. Wanneer je zestig bent, ga je dat ook merken. Je moet jezelf beperken door op tijd naar bed te gaan. Geen televi sie blijven kijken, want dan is het niet vol te houden. Discipline is gewoon belangrijk in ons vak", al dus Jaap van Oost. trekt ook zachte leningen voor de financiering van windmolens. Het toont onze betrokkenheid aan bij de maatschappij", aldus directeur Slieker van de Rabobank Sint-An naland-Poortvliet. „Mensen die bewust kiezen voor het milieu, maken gebruik van groe ne stroom", zegt de heer Boer van Delta Nutsbedrijven. „Het is een keurige zaak dat de Rabobank hier op inhaakt. De deelname aan het project groene stroom is nog in op bouw. Het is een bewustwordings proces. Men kan op jaarbasis kiezen voor bepaalde pakketten, bijvoor beeld 600 of 1200 kWattuur en daarvoor betaalt men dan wat ex tra's: een dubbeltje per kWattuur meer dan de gewone elektriciteit. Het kan dus bijvoorbeeld gaan om 600 of 1200 gulden. De meerprijs wordt aangewend voor een schoner milieu. Het geld wordt gestoken in windmolenparken en andere nieuwe energieprojecten. Het is een extra bijdrage aan het milieu", aldus de heer Boer van Delta Nutsbedrijven. (Advertentie I.M.) Tholen hoeft de papierwinkel van het gemeentelijk samenwerkings verband westelijk Noord-Brabant in het vervolg niet meer volledig te ontvangen. „We zijn nu geld aan het verspillen, want alleen de burge meester gaat naar die vergaderin gen, terwijl alle negentien raadsle den de stukken krijgen", zei PvdA-fractievoorzitter M.AJ. van der Linde. Met één set voor de lees kamer van de gemeenteraad van Tholen was hij meer dan tevreden. De burgemeester vond dat wel een goed idee. Hij zei zelf ook selectief de vergaderingen te bezoeken om dat Tholen er alleen voor brand weerzaken en de centrale post am bulancevervoer belang bij heeft. M. Dijke was blij, dat uit de ontwerp begroting 2001 bleek, dat het streekgewest de kosten beperkt. De bijdrage van de gemeente Tholen gaat met 1,89% omlaag. Directeur Ad Slieker (links) toont samen met Hans Ketting het bord dat aangeeft dat de bank 'groene stroom' gebruikt. De samenwerking werd november vorig jaar al aangekondigd, maar problemen over de btw-heffing zorgden voor vertraging. De be doeling was, dat de firma Ostrea 5 mensen van Beter Wonen en 2 van Halsteren in dienst zou nemen, maar als die diensten aan de afzon derlijke woningstichtingen zouden verlenen, zou daarover omzetbe lasting geheven moeten worden. Om die 17,5% te vermijden, werkt Ostrea nu zonder personeel. De medewerkers blijven gewoon bij de afzonderlijke woningstichtin gen op de loonlijst staan, maar de 7 administratieve krachten werken in het kantoor te Sint-Maartensdijk wel samen. De samenwerking (automatise ring, financiën, administratie, on derhoud en nieuwbouwprojecten) is in januari ingegaan en de voor delen zijn volgens hoofd bewo nerszaken J. Droogendijk al merk baar. „De nieuwbouw aan de Ho geweg in Sint-Maartensdijk heb ben we samen met een project in Halsteren aanbesteed en bouwbe drijf Uijtdewilligen voert dat uit. Hoe groter het project, hoe lager de prijs. We gaan ook gezamenlijk inkopen." Volgens Droogendijk is er in het pand aan de Haven in Sint-Maar tensdijk ruimte genoeg om extra mensen te huisvesten. „Het is ze ker niet de bedoeling om naar 1 kantoor te gaan. In de werkgebie den Tholen en Halsteren/Lepel straat blijven we elk vestigingen houden. Op termijn willen we wel, dat de club groter wordt. Er kun nen nog meer woningstichtingen tot dit samenwerkingsverband toe treden." In deze periode kunt u met uw vragen terecht bij ons kantoor te Bergen op Zoom Peter Vineloolaan 4 (Plein XIII) Telefoonnummer (0164) 283400 De volgende zitdagen komen te vervallen: De Wellevaete te St. Annaland van week 28 tot en met week 32, De Rozeboom te St. Philipsland in week 27.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 7