Verburg h Braderie heeft last van regen en werkzaamheden in Schoolstraat Eerste steen voor verbouwing Wimpel gelegd door actief bestuurslid W. Quak Egelgezinnetje in Thoolse achtertuin Met öhze brillen magu gezien worden GGD stort ten onrechte gekregen extra geld terug Jansen had evenement Sint-Philipsland liever twee weken uitgesteld Probleem bij renovatie is dat het pand in gebruik moet blijven Gevaar voor rolstoelen op Ten Ankerweg Donderdag 29 juni 2000 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Antwerpsestraat 12 - 14 - 16 4611 AG Bergen op Zoom tel. 0164 - 237940 Fax 245360 specialisten in - Computersnetwerken, systemen op maat. - Bi-end audio, (speciale luisterruimte]. - Beeld en geluidsystemen door heel uw huis. - Eigen technische dienst en service afdeling. In stijl Stemming opperbest Het goot water Het heeft lang geduurd en het kost een paar centen, maar de renovatie van dorpshuis De Wimpel te Sint-Philips land is officieel begonnen. Vrijdag legde W. Quak van de stichting Dorpsbelangen de eerste steen van de uitbrei ding van De Wimpel. De uitbreiding en renovatie is hard nodig en zal van het dorpshuis een modern, multifunc tioneel gemeenschapscentrum moeten maken. Aan het lijntje Hobby M. Dijke en P. van Belzen vonden het maar wonderlijk. De GGD Zeeland vraagt vorig jaar twee ton extra van de gemeenten omdat anders de kerntaken niet uitgevoerd kunnen en nu blijkt er maar 37.000 gulden van gebruikt te zijn. -s Waarom zon u met minder genoegen nemen I 3 1 i i i i""v Grote Kerkstraat5-13 Steenbergen Telefoon (0167) 563385 nemingsbedrijf P.C. Soffers uit Hoogerheide met als belangrijkste onderaannemer Maasair uit Halste ren voor het installatiewerk. Er hebben ook Thoolse aannemers meegedongen naar de bouw, maar die waren net te duur. Overigens was het bij de bouw in 1971 niet anders. Die werd namelijk uitge voerd door Hoppenbrouwers uit Bergen op Zoom en nog twee be drijven uit Terneuzen en Kortgene. Schilder Oudesluijs uit Poortvliet en elektriciteitsbedrijf W.C. Neele uit Sint-Philipsland waren de enige Thoolse ondernemers die eraan werkten. Het grootste probleem bij de ver bouwing en renovatie van De Wim pel is het feit dat het gebruik van het gebouw zoveel mogelijk door moet gaan tijdens de werkzaamhe den. „Dat vertraagt ons zeker een maand of drie. Ideaal gesproken zou je een gebouw drie of vier maanden dicht moeten doen, maar dat kan gewoon niet. Daarom zul len we eerst de nieuwbouw realise ren. Daarin kunnen de gebruikers dan terecht, terwijl het oude ge deelte wordt aangepakt. Maar ze ker voor wat betreft de gymzaal zullen we er gewoon niet aan ont komen om begin volgend jaar (fe bruari of zo) de zaak even te moe ten sluiten", zegt directeur A. Soffers. Het is voor zijn bedrijf het eerste werk in de gemeente Tholen sinds een jaar of 15. Op de klacht van de beide wethouders dat het zo moeilijk is om genoeg aannemers te vinden die op een project in wil len schrijven, zodat een goede prijsvergelijking mogelijk is, zei Soffers dat de gemeente bij hem al tijd aan kan kloppen. Voor het ontwerp van de uitbrei ding en renovatie, tekende de Thoolse architect Tom Moerland. Hij vindt De Wimpel een schitte rend gebouw. „Heel mooi. Nieuwe zakelijkheid van architect Klap. Echt een mooi staaltje werk. Zoals hij die kozijnen heeft neergezet, verdeeld in vlakken", zegt Moer land terwijl hij op de ramen wijst. „Ik heb dan ook de uitbreiding in die stijl gehouden. Wat dat betreft, kun je er niet zomaar iets tegenaan zetten. Het moet erbij passen. En ik hang niet aan een bepaalde stijl vast. Dat is me wel eens verweten, als zou ik geen stijl hebben. Maar dat is niet waar. Je moet je aanpas sen. En daarom vind ik het ook zo leuk om dit soort werk te doen. Be staande gebouwen aanpassen en uitbreiden. Dat is ook mijn sterkste kant. Het is wel moeilijker, omdat je rekening moet houden met be staande situaties, maar het maakt het ook veel interessanter." Niet dat het vanzelf gaat. Ook met de stichting Dorpsbelangen voerde Moerland veel gesprekken, onder meer over de muur van een berging die hij rond wilde laten lopen. „Het punt daarbij is, dat besturen (en dat is logisch) vaak economisch den ken. Voor mij als architect, zit er echter een esthetische kant aan zo'n gebouw. Gelukkig had ik de voorzitter mee en heb ik het be stuur ervan kunnen overtuigen dat dit het beste was. Maar evengoed verlies je het ook wel eens als ar chitect. Dat is jammer, maar daar moet je je in schikken. Ik ben ook niet zo'n type dat vanuit zijn ivoren toren op de rest neerkijkt. In over leg met elkaar moet je er samen proberen uit te komen. En wat mooi is, is een subjectief begrip." Toch probeert Moerland wel zijn visie erdoor te krijgen. „Natuur lijk. Het gaat er niet om dat ik de wijsheid in pacht zou hebben. Die heb ik wel, maar die moet ik delen met anderen", lacht Moerland die een voorschotje op een mogelijke volgende opdracht, namelijk het nieuwe gemeentehuis, met een glimlach afhoudt. „Dan zou ik al met een andere architect samen moeten werken, want voor iemand alleen is dat veel te veel werk. Maar wie weet..." De Wimpel wordt (als alles goed gaat) in mei volgend jaar opgeleverd. De braderie in Sint-Philipsland heeft zaterdag te lijden gehad van de regen die aan het eind van de ochtend de bezoekers van het circuit ver dreef. Ook het koele weer leek het publiek te weerhouden om massaal de kraampjes te bezoeken. Toch waren de meeste ondernemers en ver enigingen wel te spreken over de omzet en de publieke belangstelling. Wel werd het hinderlijk gevonden dat de Schoolstraat en een deel van de Kerkring niet gebruikt kon worden. N.J.G. Jansen van de braderie commissie had de jaarmarkt dan ook liever uitgesteld. Bij de kraam van de bond van platte landsvrouwen - in de Voorstraat - was de stemming rond vier uur goed. „Met een regenbui komen de mensen schuilen en poffertjes eten. De verkoop is goed," zegt bestuurs lid mevr. A. Reijngoudt. Ook de ver koop van plantjes (eigen kweek) naast de stand loopt naar wens. Bij Adje, de kraam met dames en herenkleding, uit Vlissingen is het slap. De rekken met zomerkleding, shirts, broeken, hesjes, jassen en jur ken hangen nog vol. „Normaal is het altijd goed. Hier moet je het ook hebben van mensen die uit de omge ving komen. Als het droog blijft, kan het nog goed komen. Ik kom hier al jaren, maar je weet eigenlijk nooit hoe het loopt." Bij voetbalvereniging Noad '67 gaat de verkoop van enveloppen als altijd gesmeerd. Er zijn 1600 enveloppen met lotjes gevuld, rond kwart over vier zijn er nog ongeveer 400 over, maar rond half zes is de doos hele maal leeg. „Dat zijn er honderd meer dan vorig jaar," zegt bestuurs lid R. Houdé die voorzitter is van de activiteitencommissie van Noad. „Ondanks het slechte weer, gaat het goed. Het schrikt de mensen niet af. Als het even droog is, komen ze weer." De supportersclub van Noad die met tweedehands spullen aan het begin van de Voorstraat staat, heeft halver wege de middag al opgebroken. Bij de bloemen en planten op de Kerkring gaan de zaken redelijk. „Het weer is niet super. Het loopt toch wel redelijk, maar het is niet zo goed als vorig jaar," zegt verkoper Rogier Verlegh van Auperlé uit Ou de Tonge. Verlegh is vaste gast op de braderie. De kraam staat altijd te genover de muzieknis, maar omdat een deel van de Kerkring en de Schoolstraat opgebroken is, moest de kraam uitwijken naar een andere stek. Verlegh is tevreden met het al ternatief, want de mensen die vanuit de Voorstraat naar beneden komen, lopen recht op zijn groene stand af. Bij de kraam van de vrouwenvereni ging van de Nederlandse Hervormde Kerk is de opbrengst beduidend minder. De leden kunnen nu geen koffie en pannekoeken verkopen omdat ze aan de andere kant van de kerk geposteerd zijn door de werk zaamheden in de Schoolstraat. „De verkoop is minder, omdat we op een andere plaats staan," zegt secretaris A. den Haan van de vereniging be slist. „Anders trekken we een hoop mensen. We hadden er nog wel op gehoopt dat we de Schoolstraat kon den gebruiken, want het deel voor de kerk is bestraat, maar daar is geen vergunning voor gegeven." Volgens de secretaris zou het ook goed zijn geweest als er een bord was geplaatst in de Schoolstraat waarop gewezen werd dat de brade rie verplaatst was naar de Achter straat. Bij Peter van der Sterren in de Ach terstraat is de stemming opperbest. De Poortvlietenaar staat met een kraam hengelsportartikelen voor het eerst op de braderie in Sint-Philips land. „Als het regent zie je geen mens, maar ondanks het slechte weer hebben we niet te klagen over de belangstelling. Het is gezellig en de mensen staan klaar voor een praatje. Op hengelsportgebied is hier niks. Heel veel mensen weten ook niet dat ik in Poortvliet zit." Van der Sterren heeft een bord voor zijn kraam staan waarop het publiek wordt gewezen op de palingrook- wedstrijd in Poortvliet op 19 augus tus. Er zijn al 35 deelnemers inge schreven, zo meldt hij. En tijdens de braderie kon hij nog eens twee deel nemers inschrijven. Hij heeft verder rookovens staan en er ook al een paar verkocht. Van der Sterren is ook ingenomen met de plek naast een dubbele kraam met tafelkleden, tafellakens en badlakens. „De vrou wen blijven bij de kleden kijken, de mannen komen naar hier." Die ervaring deelt buurman Van der Breggen uit Castrum (onder Til burg). „De mannen lopen niet ver weg. Ze blijven hiernaast staan en worden door de vrouwen terugge roepen als ze bij ons een tafellaken willen kopen." Van der Bruggen komt graag in Zeeland. „Zeeuwse mensen kun je niks aanpraten. Je kunt ze niks wijsmaken. Ze kijken naar wat ze nodig hebben. Als ze het vinden en het is goed, dan ko pen ze het. Het is ook opvallend dat je hier geen standwerkers ziet. Maar voor een verkoper is het natuurlijk een crime want we hebben ook een adviserende functie." Een groot voordeel is echter vol gens de verkoper van Tafelkeding Specialist dat de mensen 'niet zeu ren'. Het is de eerste keer dat hij samen met zijn vrouw het dorp aandoet. Van tien uur 's ochtends tot negen uur 's avonds vinden ze te lang, zegt Van der Breggen. Ook vindt hij dat er EHBO'ers ontbreken op de braderie. Samen met zijn vrouw is hij gediplomeerd EHBO'er. De verbanddoos staat altijd gereed. „Marktmensen vinden het heel prettig dat we eerste hulp kunnen verlenen. Er gebeuren vaak kleine ongelukjes met kraampjes. Onze ervaring is dat er bijna geen brade rie is waar geen EHBO'ers aanwe zig zijn." Ook Greet Mayer uit Poortvliet is nieuw op de braderie. Ze verkoopt antiek en curiosa, maar het loopt geen storm. „De mensen komen wel kijken, maar vliegen weg als het gaat regenen. Ik wil hier gewoon kijken wat het doet. De spullen die ik hier heb, zijn echt voor verzame laars. Geen rommelmarktspullen." Er staat een pendule, blauwe vazen van glas, Afrikaanse houten flessen, serviesgoed en een emaille wandrek met een zand-, zeep- en sodastglle- tje. Nogal wat spullen uit grootmoe- derstijd. Bij de welfare van het Rode Kruis is het ook niet druk. „Maar ik bewon der de mensen die met dit weer naar de braderie komen," zegt mevr. C.S. Nuyens van de afdeling Tholen en Sint-Philipsland. „Het goot vanoch tend echt. Toen was het stil. Maar we moeten positief blijven, want klagen kunnen we altijd." De ver koop van geborduurde tafellakens en gebreide sokken blijft wat achter bij de verwachting. De carrousel voor de kinderen van 3 tot en met 7 jaar draait lustig rond in de Achterstraat op de hoek met de Deldensestraat. Het bedrijf Rémark is op uitnodiging van de braderie commissie helemaal uit Purmerend gekomen. De draaimolen met twee auto's en drie vliegtuigjes is in trek bij de kleintjes, maar ook hier had het drukker kunnen zijn. „Het komt door het weer dat het niet zo druk is," zegt de jongeman die de knoppen bedient met enige voorspelbaarheid. N.J.G. Jansen van de braderiecom missie had de braderie liever twee weken uitgesteld vanwege de werk zaamheden in de Schoolstraat en aan de Kerkring. „Maar de uitnodigin gen waren al de deur uit. We wisten te laat dat het niet klaar zou zijn." Jansen had gehoopt dat de School straat voor de braderie bestraat zou zijn. „We hebben tot vorige week af zitten wachten, maar toen we zagen dat ook de Kerkring opengebroken werd, hebben we besloten om naar de Achterstraat te verhuizen. Het ou de rondje is een stuk gezelliger. En het weer zat wat tegen, maar ik heb toch links en rechts goede geluiden over de verkopen gehoord." Ondanks het frisse weer was het wel gezellig op de braderie. Bezoekers maken hier in de Achterstraat een praatje met elkaar. Ondanks dat het lang geduurd heeft voordat de uitbreiding van dorpshuis de Wimpel kon beginnen, kan bestuurslid W. Quak van de stichting Dorpsbelangen bij het leggen van de eerste steen van harte de hand schudden van wethouder I.C. Moerland (rechts). De Wimpel werd geopend op 22 gemeente St.-Philipsland), verwoord de de opluchting over de aanvang van de werkzaamheden op een bijeen komst ter gelegenheid van het leggen van de eerste steen. „Het is een lane gekoesterde wens die nu in vervul ling gaat. De voorbereidingen duur den zo'n 4,5 jaar. Ons bestuur be staat uit doeners en niet uit praters. Maar we zijn nu bijzonder blij dat de eerste steen gelegd kan worden", aldus De Jager die aankondigde dat er een grotere bijeenkomst zal zijn bij de opening van de vernieuwde Wimpel. Zoals gezegd wordt het uitgebreide dorpshuis straks niet alleen als ge meenschapsruimte en gymzaal ge bruikt, maar zullen de bibliotheek, peuterspeelzaal Turn Turn en het kruiswerk er ook onderdak vinden. W. Quak is als bestuurslid - vol gens De Jager - het meest actief be zig voor De Wimpel. „Het is een beetje zijn hobby. Hij heeft wel geen arbeidzaam leven meer, maar druk heeft hij het nog genoeg. Daarom is het goed dat hij de eer ste steen van de uitbreiding mag leggen." Dat kan, omdat bij de bouw van De Wimpel geen officiële eerste steen werd gelegd. Van architect Klap kreeg men een projectiescherm voor diavertoningen en de geza menlijke verenigingen boden een bloembak aan die nog steeds in de hal staat. Quak mocht echter in de uitbreiding aan de kant van de Vol- kerakstraat een aantal bakstenen metselen, op de plaats waar later een rood gemarmerde steen ge monteerd zal worden met daarop de tekst dat W. Quak bij de uitbrei ding van De Wimpel die steen heeft gelegd. Bij deze officiële handeling waren namens de gemeente de wethou ders I.C. Moerland (sport, sociaal- cultureel werk) en W.C. van Kem pen (ruimtelijke ordening, onder wijs en cultuur) aanwezig. „Het heeft inderdaad lang geduurd voor we zover waren. Dat zal aan uw zijde ook wel eens de nodige frus traties hebben opgeleverd. Het ge voel van 'we worden aan het lijntje gehouden'. Dat is echter nooit on ze bedoeling geweest", veront schuldigde Moerland zich. „Ik maak daar geen excuses voor, want de lange duur is een kwestie ge weest van onderhandeling." De renovatiewerkzaamheden voor De Wimpel behelzen voornamelijk het dak, de keuken, de entree en de hal. Die worden vernieuwd en de hal wordt doorgetrokken naar de nieuwe gedeelten. De werkzaam heden worden uitgevoerd door aan- oktober 1971Men was trots op het nieuwe dorpshuis, gebouwd in de stijl 'nieuwe zakelijkheid' en ont worpen door architect C.J. Klap uit Waarde. De openingshandeling werd verricht door de toenmalige cómmissaris van de koningin in Zeeland mr. J. van Aartsen. Hij vond het een accommodatie die 'yolop voldoet aan de eisen van de ruim 2000 inwoners'. Tot dan toe was de bevolking aangewezen op het zaaltje boven café De Druiven tros (waar nu overigens nog steeds wel bijeenkomsten worden gehou den). Maar dat werd voor sommige zaken toch te klein. De start van de renovatie en uitbreiding van De Wimpel heeft enkele jaren op zich laten wachten. Dat is op zich niets vreemds, want ook de bouw ging njet van een leien dakje. De eerste voorbereidingen begonnen name lijk al in 1966. Maar vanwege het optbreken van een geschikt perceel bouwgrond (er werd uiteindelijk een heel nieuw bestemmingsplan voor ontwikkeld waarin ook veel huizen en het sportveld werden aangelegd) en het feit dat er samen gebouwd moest worden met een nieuw bejaardencentrum (de Roze- bpom), werd het dus 1971 voordat de opening kon gebeuren. In 1968 werd al de stichting Dorpsbelangen opgericht die de exploitatie van de Wimpel voor haar rekening zou gaan nemen. Burgemeester G. van Velzen noemde het een 'zeer dure accommodatie'. Het hele project kistte 545.000 gulden. Ter vergelij king, de huidige verbouwing en uit breiding kost 1,75 miljoen. Van yelzen droeg met name de jeugd, maar ook de ouderen op zuinig met hét gebouw om te gaan. Maar aan alles komt een einde. En dus is er ook een tijd dat er weer eèns grof gerenoveerd moet wor den. De gesprekken hierover zijn al vier jaar geleden begonnen. De ge- rrleente dacht na over een opknap beurt (die zou zeven ton gaan kos ten) en later over nieuwbouw, maar dat idee werd verworpen. Toen kwam uitbreiding in beeld met als extra 'inwoners' de peuterspeelzaal en de bibliotheek. Onverwachte ex tra werkzaamheden, hogere kosten eiji uitstel leverden uiteindelijk een begroting op van 1,75 miljoen. Re novatie was zeker nodig. Behalve hét verouderde interieur van het ge bouw, waren er ook mankementen aan bijgebouwen die verzakten vanwege het ontbreken van een on- derheiing. Voorzitter van Dorps- bélangen, J. de Jager (oud-raadslid en -wethouder van de voormalige Advertentie I.M. Rolstoelgebruikers zullen moeten wennen aan de opstaande randen langs de Ten Ankerweg in Tholen. Dat vindt wethouder K.A. Heijboer van openbare werken. Hij zei dat in de commissie gemeentelijke ont wikkeling naar aanleiding van een opmerking van drs. A.L. Piet (Chris ten Unie). Die vroeg aandacht voor het gevaar die het oversteken in elektrische rol stoelen volgens hem met zich mee brengt. „Er is al een elektrische rol stoel onderuit gegaan op de betonnen obstakels. Er zijn meerde re ongevallen gebeurd." Heijboer legde uit dat het fietspad en de rijweg met opzet van elkaar gescheiden zijn. „Het zal voor rol stoelgebruikers enige gewenning vragen. De situatie is blijvend. Via de belijning die is aangebracht, kan er veilig worden overgestoken." k J. Knuist met twee van de egeljongen die in een nestje onder de holle stenen zijn geboren. Inzet: de jonge, vertederende stekelaars blijven rustig op de handen van Knuist zif ten. Waar mama en de twe'g andere kleintjes zijn, is niet bekend. Advertentie I.M. Een vogelnestje kom je nog wel eens tegen in een tuin in een nieuwbouwwijk. Of een meesje dat een nestkastje heeft uitge zocht om in te broeden. Een gezin met egels zie je echter veel min der vaak, hoewel de stekeldrager vrij veel voorkomt en ook wel wordt gezien binnen de bebouw de kom. Overdag zie je ze echter niet vaak (tenminste niet in le vende vorm). De 'erinaceus euro- paeus' is namelijk een nachtdier. De egels zijn insecteneters en zijn dus nuttige dieren. Maar ze zijn daarbij ook vertederend, on danks hun flinke bos stekels. On langs deed J. Knuist uit Tholen een verrassende ontdekking. De Tholenaar had in zijn tuin aan het Burgemeester Wagthoplein een stapel holle stenen liggen om de tuin mee te bestraten. Toen hij die optilde, ontdekte hij een moe deregel met vier jongen. Op een nestje van wat bladeren, en door de stenen beschut tegen weer en wind, lagen de diertjes rustig te drinken. „Ze gingen er niet eens vandoor als ik de stenen optilde", vertelt Knuist. Een tijdlang heb ben de egels het er goed van ge nomen. De jongen groeiden van een paar centimeter tot nu al weer zo'n twaalf centimeter. Maar sinds woensdag is er veran dering in de situatie gekomen. „De moeder is met twee jongen verdwenen. En ik heb geen idee waar ze zijn. Maar die twee an dere jongen liggen nog steeds on der die stenen. Eigenlijk liggen ze in de weg, want dat deel van de tuin moet ook op de schop. Maar ik laat ze nog maar even liggen, wie weet worden ze wel door hun moeder verplaatst. Dat zie je bij katten ook wel eens." De egeltjes' lijkt het allemaal niet zoveel te kunnen schelen. Die liggen nog steeds met hun ogen dicht op hun nest. „Heeft de GGD dan niet goed ge functioneerd?' wilde de SGP-frac- tievoorzitter weten. „Er was destijds sprake van knelpunten en nu wordt het grootste deel van het geld terug gestort. Was dat geld overbodig? Heeft één van de partijen gefaald?' informeerde de fractievoorzitter van de Christen Unie. Volgens hem was het aanvragen van dat extra bedrag destijds een overhaaste daad. Wethouder I.C. Moerland, zelf voorzitter van de GGD Zeeland, vertelde dat die twee ton voor aan vullende wensen van de gemeenten was gevraagd. ,Als die wensen er dan later niet blijken te zijn, dan gaat het geld terug." Hij maakte duidelijk, dat er nog meer geld te rug komt, want er is nog een half miljoen gulden over. „Niet alles kon gebeuren van wat er gepland was. Tholen krijgt daarvan ook een deel terug." Voor Van Belzen werd het nu nog gekker. „Het ging over verlangens van de gemeenten en door het rijk opgelegde taken! Daarvoor was dat extra geld nodig." Moerland zei, dat er nog steeds gewacht wordt op die richtlijnen uit Den Haag. „Het is ons destijds echter anders verteld", hield Dijke vol. „Het is prettiger om geld over te hebben in plaats van een tekort vast te stellen. Dan had den we hier wel een ander gesprek gehad", zo sloot wethouder Moer land de discussie.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 5