Boek 'Van Goedegebuure tot ome Wim' voor jubilerende leider knapenvereniging Eerste Thoolse verjaardagskalender met aquarellen van Wilma Hartog Bekritiseerde Frigge lijmt Van Beek met een gedicht Harde klap en gebak bij laatste vergadering Burgemeester H.A. van der Munnik verguld met primeur - SGP: bijdrage muziekschool is niet redelijk Enquete komt Historische optocht met 20 wagens Jeugdactie voor zendingswerk in Kirgizië levert 6500 gulden op Donderdag 29 juni 2000 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Achterstand bij milieu-/bouwzaken zeer ernstig signaal Maximaal vuil verbranden beter Subtiel spel 7 Excelsior sluit seizoen af Inbraak in woning Serieuze voorstellen worden genotuleerd Hoewel CDA-fractievoorzitter M.A. van Beek zijn kri tiek op mevr. E. Frigge-Hogesteeger over het nieuwe ge meentehuis overeind hield, wilde de VVD-fractievoor- zitter het onderlinge gekrakeel stoppen en verder samen met de CDA-fractievoorzitter constructief vergaderen. Grote eer om raadsvoorzitter te zijn Met een extra harde klap hamerde burgemeester H.A. van der Munnik maandagmiddag zijn 150ste vergade ring van de Thoolse gemeenteraad af. „Ik vond het een grote eer om veertien jaar uw voorzitter te mogen zijn", liet hij weten. Aan het begin van de raadsvergadering had hij op gebak getracteerd'en uit de aanwezigheid van zijn echtgenote, de dames Heijboer en Van Kempen en de vrouwen van de CDA-raadsleden Van Beek en Bout bleek ook, dat het om een bijzonderheid ging. Eerbetoon De actie van de Hervorm de jeugdverenigingen uit Sint-Annaland voor de uit zending van Maria van 't Hof naar Kirgizië heeft 6500 gulden opgebracht. De cijfers van de netto-op brengst hingen met een koord aan een vijftal jon geren, die één voor één een cijfer van het totaalbedrag lieten zien. Velen waren zaterdagmiddag, tijdens de afsluitende bijeenkomst in het kerkgebouw verbaasd over het resultaat, maar de grootste verrassing was de hulde die dhr. W.P. Goede- gebuure kreeg voor de 50 jaren dat hij als leider be trokken is bij het jeugd werk. Passie Talentenjacht Voor zover ze weten, is het nog nooit eerder gebeurd. Maandagmiddag presen teerden Wilma Hartog- Scherpenisse uit Sint-An naland en Jaap Hage uit Tholen de eerste Thoolse verjaardagskalender aan vertrekkend burgemeester H.A. van der Munnik. Die nam dat afscheidscadeau tje grif aan, omdat zijn huidige exemplaar na 30 jaar aan vervanging toe is. De juiste snaar Als het aan de SGP ligt, moet de ei gen bijdrage van de cursisten van de Zeeuwse muziekschool omhoog. In heel Zeeland wordt er zes miljoen I gulden aan deze voorziening uitge- geven, zo bleek uit de jaarrekening 1999. Daarvan betalen de gezamen lijke gemeenten vier miljoen gul den, zodat de deelnemers de reste rende twee miljoen op tafel legden. „De eigen bijdrage is dus maar een derde van de totale kosten. Is dat wel redelijk?", vroeg M. Dijke zich maandagmiddag af in de gemeente- 1 raad van Tholen. Wethouder W.C. van Kempen bena drukte, dat de vier miljoen die de gemeenten betalen, met name be doeld is om jongeren muziekonder wijs te geven. „De doelgroepen moeten voldoende duidelijk ge- maakt worden", vond de wethou- der. De SGP-fractievoorzitter wilde de eigen bijdrage bij de komende behandeling van de gemeentebegro ting 2001 toch aan de orde stellen. „Of eerder", zegde wethouder Van Kempen toe. „Het niet halen van de wettelijke termijnen bij de handhaving van mi lieu- en bouwzaken is een zeer ern stig signaal." Dat zei P.W.J. Hoek maandagmiddag tijdens de raads vergadering bij de behandeling van de bestuursrapportage 1 mei. „Hoe structureel is dat?", wilde het SGP- raadslid weten. Wethouder K.A. Heijboer zei, dat er al afdelingsoverleg was geweest over dit knelpunt. „Wanneer je ech- ter meer technische mensen nodig hebt voor de handhaving, dan is daar ook weer meer juridische ondersteu ning bij nodig. Voor de samenstel ling van de begroting moeten we duidelijk maken, hoeveel personeel erbij moet", zei de wethouder. J. van den Donker pleitte voor het toevoegen van een kolom in de be stuursrapportage, waarin aangege ven wordt wat de streefdatum van uitvoering van verschillende wensen is. „Dat vind ik wel handig", aldus t het D66-raadslid. „Met dit beschei den voorstel hebben we geen moei te". liet burgemeester Van der Mun- nik weten. Het hele fraaie financieel resultaat van het afvalverwerkingsorgaan Olaz te Heinkenszand is goed voor de portemonnee, maar slecht voor de milieuwinst. Dat zei drs. A.L. Piet maandagmiddag in de gemeen teraad van Tholen. „Er is veel meer afval gestort in plaats van ver brand", zei het raadslid van de Christen Unie. Volgens wethouder K.A. Heijboer zal het storten toch veel minder gebeuren. Tot nu toe was de te verbranden hoeveelheid beperkt in verband met de capaciteit van de vuilverbrandingsinstallatie. Bovendien wordt het tarief van stor ten en verbranden gelijk, zodat het voordeel van storten er af is. Piet bleef er voor pleiten om het afval maximaal te verbranden wegens de milieuwinst. Hij pleitte verder voor een onderzoek naar samenwer- kingsmogelijkheden van Olaz met c Delta Nutsbedrijven omdat er nu een overlap aanwezig is bij die twee overheidsinstellingen. VERVOLG VAN VOORPAGINA Burgemeester Van der Munnik had alleen maar medestanders gehoord en hij was dan ook blij met het unanieme besluit Hij wees Van den Donker er nog eens op, dat hij niet te snel moest zijn met het trekken van conclusies ,over de vestigingsplaats. „De haal baarheidsstudie gaat over de plaats en over het geld. Aangezien er onroeren de zaken mee gemoeid zijn, moet je heel voorzichtig opereren. Het is een subtiel spel met een goede afweging van wat in dit democratisch proces wel of niet in de openbaarheid kan." De burgemeester voelde er niet voor om de zaak in de hoogste versnelling te zetten, zoals Van den Donker en Van Belzen hadden bepleit. „We heb ben een op moderne leest geschoeide huisvesting nodig, maar het goede moet niet de vijand van het snelle worden", aldus Van der Munnik. Poortvliet VERVOLG VAN PAGINA 2 Gymvereniging Excelsior heeft het "'seizoen voor de verschillende groe pen afgesloten. De damesgroep ging voor de afsluiting naar de midget- 9golfbaan te Gorishoek. De heren °dronken na afloop van hun laatste ctrainingsuur samen een drankje. Voor de jeugd organiseerde de vereniging 9een speurtocht door het dorp, terwijl ■'de kleuters op pannenkoeken werden getracteerd. De gymvereniging start ~Thaar activiteiten weer op na de i schoolvakantie. i 1 Sint'Philipsland j In de nacht van donderdag op vrijdag ris er in een woning in de Plataan- straat ingebroken. De inbrekers kwa men het pand binnen door het slot van de deur te forceren. Met een buit van enkele honderden guldens verliet men ongemerkt de woning. Het kon niet uitblijven dat maan- over een nieuw gemeentehuis. In dagmiddag in de gemeenteraad mevr. Frigge reageerde op de kri tiek van raadslid Van Beek in de commissie middelen, dat zij ten onrechte de eer had opgeëist voor de nieuwbouw van het gemeente huis, terwijl volgens het CDA bur gemeester Van der Munnik dat idee in januari 1999 had geopperd. „Gelukkig is het nooit mijn ge woonte om op de man te spelen", zei mevr. Frigge. „Het is echter pertinent onjuist, dat ik uit vertrou welijke stukken geciteerd zou heb ben. Ik hoop ook, dat we zo niet verder met elkaar omgaan. We zijn samen verantwoordelijk voor de huisvesting van het gemeentelijk apparaat en daar moeten we geen onderling gekrakeel over hebben." Het VVD-raadslid haalde er een gedichtenboekje bij en citeerde uit 'De weg naar het geluk' onder het hoofdstuk 'Wees betrouwbaar': 'Onderling vertrouwen is de sterk ste bouwsteen in menselijke rela ties. Als dat ontbreekt, stort de hele structuur in elkaar.' Mevr. Frigge zei op goede voet, constructief sa men verder te willen gaan. Van Beek bracht de vergaderingen van de stuurgroep gemeentehuis in herinnering: van 29 februari en van 18 mei. Op 19 mei werd openbaar gemaakt, dat er een haalbaarheids studie naar de bouw van een nieuw gemeentehuis zou komen. „Een verrassend besluit, maar het idee was niet nieuw omdat de burge meester het in januari 1999 had ge noemd. Wanneer mevr. Frigge dan op 6 juni voor omroep Zeeland spreekt over het nieuwe gemeente huis, kan dat niet anders zijn dan uit een besloten vergadering. Want in het verkiezingsprogramma en in de algemene beschouwingen van de VVD staat geen enkel woord een commissievergadering zei Van den Donker onlangs, dat mevr. Frigge er wel een opmerking over gemaakt had, maar dat zal dan een impulsieve gedachte zijn geweest in plaats van een serieus voorstel, want serieuze voorstellen worden altijd genotuleerd. En wanneer dat niet het geval is, komt de betrokke ne daar in een volgende vergade ring wel op terug. De integriteit is hier in het geding", aldus Van Beek, die vond dat mevr. Frigge met notulen maar moest aantonen dat zij het idee voor het nieuwe ge meentehuis als eerste had gelan ceerd. Desondanks concludeerde de CDA- fractievoorzitter: „Als ik mevr. Friggezo gehoord heb vanavond, dan komen we er wel uit." De burgemeester had de neiging er nog op in te gaan, maar hij zei bij nader inzien dat de twee het onder ling maar moesten uitvechten! „Het beste is dat er niets uitge vochten wordt en dat er construc tief wordt gewerkt", merkte mevr. Frigge op. „Spreek er dan nog eens met elkaar over", zo suste Van der Munnik dit politieke opstootje tus sen CDA en VVD over de bouw van het nieuwe gemeentehuis. Kort maar krachtig of soms heel uitvoerig - zelfs voorzien van tekeningen - is er gere ageerd op de enquete van de Eendrachtbode over de bouw van een nieuw gemeentehuis. De verwerking daarvan eist meer tijd, zodat de uitslag de ze week nog niet gepubliceerd kan worden. Volgende week leest u er meer over. „Een memorabel moment", zei PvdA- fractievoorzitter M.A.J. van der Linde omdat maandagmiddag ook het voor stel werd behandeld om een haalbaar heidsonderzoek in te stellen naar de bouw van een nieuw gemeentehuis. „In zijn laatste raadsvergadering ver dedigt de burgemeester voor de laat ste keer een raadsvoorstel. Een voor stel dat in feite inhoudt, dat we uit dit huis gaan vertrekken. Na dit voorstel gaan we afscheid nemen van onze voorzitter en daarna van de plaats van waaruit jarenlang de gemeente is be stuurd. Afscheid nemen, maar ook vernieuwen. Burgemeester Van der Munnik gaat een, nieuwe levensfase in, Tholen krijgt een nieuwe eerste burger. En het Thools gemeentebe stuur gaat werken aan een nieuw ge meentehuis waar ambtenaren goed zullen kunnen werken en waar bezoe kers zich gast zullen voelen. Een me morabel moment dus voor de burge meester, maar ook voor mij, want veertien jaar samenwerken is niet niks", zei Van der Linde. Van der Munnik had uitgerekend, dat hij in die veertien jaar aan zijn 150ste raadsvergadering toe was. Hij haalde nog even de beginperiode op. „Dat was niet zo'n leuke tijd. Ik was van ver gekomen en begon met een handi cap, die me vier maanden uitschakel de. In het ziekenhuis en thuis op bed. Dat was geen pretje." Maar de gemeenteraad van Tholen had het hem in die veertien jaar niet moeilijk gemaakt. „Er zijn wel eens slimmigheden bedacht door mevr. Frigge en dhr. Van Belzen om meer dere spreektermijnen te krijgen, maar je had hier niet allerlei geharrewar en dat was heerlijk voorzitten. Ik heb ook getracht om de raadsvergaderin gen volgens het boekje te leiden door goed de regels te hanteren, behalve bij belangrijke onderwerpen. Dan liet ik de teugels vieren. Wanneer het duaal bestel zijn intrede in de gemeenteraad doet - zoals dat nu al in de Tweede Kamer het geval is - dan krijg je meer interrupties en daar moet je dan als voorzitter goed mee kunnen omgaan. Ook van de raadsleden eist zo'n duaal bestel echter meer discipline." Van der Munnik zei wel eens kritiek te hebben gehad op fracties, maar hij vond het belangrijk, dat in de raadzaal de stem van het volk wordt gehoord. „Al zal dat niet altijd gebleken zijn, ik ben groot gebracht met eerbetoon voor de gemeenteraad en daar kun je niet voorzichtig genoeg mee omsprin gen. Mijn complimenten voor uw werk, dat u met vertrouwen en een gezonde dosis politieke achterdocht ten bate van het algemeen belang kunt voortzetten. Gods zegen en wijs heid daarbij toegewenst", zei burge meester Van der Munnik. Omdat het vrijdagmiddag nog eens dunnetjes wordt overgedaan, beperk te M. Dijke zich als nestor van de Thoolse gemeenteraad tot een kort afscheidswoord. „Nu we na veertien jaar dit historisch moment beleven, wens ik u namens de raad het aller beste toe en Gods zegen." Wethouder I.C. Moerland zei blij te zijn van de burgemeester gehoord te hebben, dat hij het in Tholen goed naar zijn zin heeft gehad. „De valse start is mij destijds ontgaan, de ple zierige tijd overheerste en ik hoop dat u die in Tholen nog zult verlengen." Moerland vertelde, dat hij het af- scheidsinterview van de burgemees ter in de Eendrachtbode wel drie keer had gelezen, waaronder de kritiek van Van der Munnik op het feit dat het college nu vier wethouders telt. „Daar kom ik vrijdag nog wel op te rug", beloofde de wethouder. „Dan zou ik het artikel eerst nog maar een vierde keer lezen", adviseerde de burgemeester. VERVOLG VAN VOORPAGINA De repetities voor het Setallands spektakel naderen de generale. Dins dagavond werd weer bij de veiling geoefend en zaterdagmorgen a.s. ge beurt dat nog eens bij de haven. Dins dagavond a.s. is daar de generale re petitie en dan staan de tribunes die een capaciteit hebben van 1600 toe schouwers al overeind. Woensdag avond is de eerste voorstelling voor sponsors en hun relaties, donderdag avond de publieke voorstelling. Voor de historische optocht van za terdagmorgen 8 juli om elf uur heb ben zich twintig wagens aangemeld. De start is op de Havenweg en daarna gaat de optocht via de Spuistraat, Hoenderweg, Anna van Bourgondië- straat, F.M. Boogaardweg (langs de Schutse), Tienhoven, Noordstraat, Molendijk via de Voorstraat naar de Ring, aankomst 13.00 uur. Daar blij ven de wagens nog tot 17.00 uur staan voor bezichtiging door het pu- Er zijn vanaf 1 tot en met 31 juli twee tentoonstellingen in Sint-Annaland. In de Schutse is er een expositie van werk van Wilma Hartog, peter Dek ker, Iza Leemreijze, Ard Burgers en Liesbeth den Engelsman. Totaal ze stig schilderijen plus nog zes gedich ten van D.L. Koppenhol. De tentoon- steling in de Schutse is op werkdagen van 14.00-17.00 uur te zien is en op zaterdag van 10.00-17.00 uur. Daar naast zijn in streekmuseum de Meestoof 160 oude foto's van Sint- Annaland in vroeger tijden met daar op ook veel inwoners. Die fototen toonstelling duurt overigens tot en met oktober. De nieuwe burgemeester W. Nuis is uitgenodigd voor de eerste voor stelling van het spektakel op woensdagavond, het seniorenpro gramma op donderdagmiddag en het admiraalzeilen op zaterdag middag. Dan komt ook de Zeeuwse commissaris van de koningin drs. W.T. van Gelder, vriend van Sint -Annaland, aldus het comité £25. Willem Jan de Voogd van der Straaten van de jeugdwerkcom missie en mede-leider Benjamin van 't Hof van de jongensclub Sa- muël hadden in de achterliggende maanden zoveel mogelijk oud-le den achterhaald en deze aange schreven voor een bijdrage in een te vormen jubileumboek. Goede- gebuure was zichtbaar verrast toen hij de bundeling met herinnerin gen in ontvangst nam. „U zult niet verbaasd zijn, dat ik hier met een mond vol tanden sta. Dit had ik al lerminst verwacht en dit heb ik al lerminst verdiend", aldus de leider van jongensclub Samuël. De 72 ja rige W.P. Goedegebuure begon vijftig jaar geleden als leider van de jongelingsvereniging, maar al na enkele jaren stapte hij over naar de knapenvereniging. Gedurende de vijftig jaren werd hij regelmatig door verschillende leiders geas sisteerd, maar zelf is hij steeds als voorzitter actief geweest. Vele in woners van Sint-Annaland hebben bij hem op de zondagmiddag op de knapenvereniging gezeten, waar aan in de zomer vaak een kamp was verbonden. Over de beginpe riode van de jubilerende jeugdlei der haalt dhr. J. Overbeeke in het boekwerk herinneringen op, waar na een reeks van personen de vijf tig jaren jongensclub de revue la ten passeren. Het boekwerk kreeg als toepasselijke titel: 'Van Goede gebuure tot Ome Wim'. De laatste jaren is de knapenvereniging im mers van naam veranderd in jon gensclub en wordt Goedegebuure door de leden vaak 'Ome Wim' ge noemd. De jeugdleider staat bekend om zijn goede band met de jongeren. „Het is uw passie om de jeugd het Woord van God over te brengen. Wij zijn dankbaar met u en in u prijzen wij ook de Heere", aldus Gert Jan Glismeijer, die hem na mens de Hervormde Gereformeer de Jeugdbond (HGJB) een oor konde overhandigde. Glismeijer las uit de Bijbel ook enkele verzen uit Psalm 78, die ook op de oor konde stonden en het slot van Psalm 90. Namens de HGJB was ook ds. Van der Dussen uit Klun- De 72-jarige W.P. Goedegebuure ontvangt van Gert-Jan Glismeijer van de HGJB de oorkonde ter gelegenheid van het feit dat hij al 50 jaar jeugdleider is van de jongensclub van de Hervormde Gemeente te Sint-Annaland. Links achteruan ds. C. van der Dussen van de HGJB. Rechts achteraan met bril predikant en oud-lid ds. J. van Popering. dert als afgevaardigde aanwezig. Mede-leider Benjamin van 't Hof haalde nog een andere passie van jeugdleider Goedegebuure aan. „U verzamelt en leest graag boe ken. Daarom leek het ons het bes te geschenk om een boekwerk sa men te stellen die de periode van de vijftig jaren dat u dit werk heeft gedaan omvat. Wij hebben zelf het werk hieraan onderschat, zodat wij nog geen gebundelde uitgave kunnen overhandigen, maar die houdt u nog van ons te goed", aldus Benjamin van 't Hof, die Goedegebuure vijftig losse pa gina's met herinneringen van oud leden en foto's overhandigde. W.P Goedegebuure bedankte voor de onverwachte attentie en de ge sproken woorden. „Ik ben blij dat het woord passie enkele keren is gevallen en niet het woord uitda ging. Uitdaging roept een vijands beeld op. Passie is een beter woord en komt voort uit liefde. Zo heb ik het werk altijd mogen doen. Maar niet de jeugdwerker verdient lof, maar de leden van de club. Zij waren trouw en volg zaam. Al was er soms een hardere hand nodig", aldus Goedege buure, die een anekdote ophaalde van een lid, die het te bont maakte en die hij had opgesloten in het houten hok. „Na een half uur kwam hij levend en even levendi ger er weer uit." Ook noemde hij het een bijzondere ervaring om bij een doopbezoek met een dopelin- ge van een oud-lid op zijn knieën te zitten. "Terugkijkend op deze periode komt de Heere bovenal de dank toe. Hij gaf kracht, geduld, liefde en ook de mogelijkheid om dit alles te mogen doen", aldus Goedegebuure, die ook als ouder ling in de gemeente werkzaam is. Na de bijeenkomst drukten ver schillende oud-leden hem de hand, waaronder de uit St.Anna- land afkomstige ds. J. van Pope- ring, die met zijn vrouw de bijeen komst bijwoonde. Bij de afsluiting in de kerk hield ds. P.C. Hoek een meditatie naar aanleiding van de woorden 'Alzo wies het Woord des Heeren met macht en nam de overhand' uit Handelingen 19 vers 20 en zong het jeugdkoor The Young Voices vier liederen. Maria van 't Hof sprak een dankwoord, waarbij zij ook alle mensen betrok die haar door middel van een jaarlijkse fi nanciële toezegging heeft willen steunen. Voor een periode van ze venjaar is jaarlijks een bedrag van meer dan 18.000 gulden toege zegd, zodat de uitzending via de GZB doorgang kan vinden. Mo menteel leert zij de Russische taal, waarna zij zich in de cultuur van het in Centraal Azië gelegen Kir gizië moet verdiepen. In septem ber of oktober zal de uitzenddienst vanuit de hervormde gemeente te St.Annaland plaatsvinden. De gezamenlijke jeugdverenigin gen organiseerden de afgelopen maanden diverse acties om het project te steunen, waaronder een bloembollenactie die 2000 gulden opleverde en het schoonmaken van het kerkgebouw tegen een vergoeding van 500 gulden. Het overige geld kwam zaterdagmid dag bij de afsluitende actiedag binnen. Hierbij werd ook het geld ingeleverd dat de jeugd had opge haald b7j de talentenjacht. Bij dit onderdeel moest iedereen probe ren om een tientje door middel van verkoop van -eigengemaakte- spulletjes te vermenigvuldigen. Een enkeling had hierbij zelfs meer dan 200 gulden opgehaald. Op de Ring werden 's morgens au to's gewassen en door ruim 50 personen werd er meegedaan aan de domino-wave. Ondanks dat het buiten fris was, werden de activi teiten tot aan de middag buiten ge organiseerd. Naast verkoop van verschillende spulletjes was er een oliebollen- kraam, een terras en een raadwed- strijd over Kirgizië, die door Chris Krijger uit Poortvliet werd gewon nen. Rond het middaguur werden er pannenkoeken en pizza's gebak ken. In verband met de regen werd besloten om alles naar binnen te verplaatsen. De huifkarritten trok ken 's middags veel belangstelling van de kinderen, maar voor de ver koping in het verenigingsgebouw bleef de belangstelling 's middags gering. Naast de gezamenlijke jeugdclubs verleende ook de jonge vrouwenkring haar medewerking aan deze dag door aanwezig te zijn met een baktafel. De actiedag voor Kirgizië was tevens de afsluiting van het winterseizoen voor de jeugdclubs. De Thoolse verjaardagskalender bestaat uit zes pagina's, plus een voorpagina, met daarop aquarel len van de zeven plaatsen op het eiland Tholen. De aquarellen zijn gemaakt door de Sint-Annalandse Wilma Hartog-Scherpenisse. Zij schildert al zo'n zeven jaar, maar eigenlijk is al van kindsbeen af gek op tekenen en kleuren. Op school viel haar kleurgebruik de leerkrachten op. Inmiddels heeft ze zich (na ook wat lessen gevolgd te hebben) op het aquarelleren ge stort. Niet dat ze met bijvoorbeeld olieverf niet uit de voeten kan. „Oh nee, dat is ook heel leuk om te doen. Maar ik zit er altijd hele maal onder als ik met olieverf schilder. En aquarel werkt voor mij het prettigste. Het is heel licht, maar ik schilder niet erg wa terig. Juist meer wat met uitge sproken kleuren", aldus mevr. Hartog. Zij kwam op het idee voor de kalender via een op handen zijn de expositie in zorgcentrum De Schutse in haar woonplaats. „Ik werd gevraagd om voor die expo sitie (in het kader van 525 jaar Sint-Annaland) wat werk te leve ren. Daar ben ik sinds april onge veer mee bezig; het schilderen van karakteristieke plaatjes van de Thoolse dorpen. Toen ik er een paar af had, speelde ik al met de gedachte dat ik er wel iets meer mee zou willen doen. Ik had toen net zelf een nieuwe verjaardags kalender nodig en dat idee kwam toen op. En precies in die periode zeiden een paar vriendinnen van me: 'Dat is mooi, dat is echt iets voor een verjaardagskalender'. En daarom ben ik informatie in gaan winnen." Maar de kosten voor het drukken van een kalender bleken toch wel heel hoog te zijn. Mevr. Hartog besloot er daarom maar vanaf te zien. Maar via via kwam ze in contact met Jaap Hage die in de grafische industrie bekend is. Hij zag het idee van een Thoolse Hver- De Thoolse verjaardagskalender (gemaakt door Jaap Hage en Wilma Hartogkomt ook bij burgemeester Van der Munnik op een 'bekende plekte hangen. jaardagskalender wel zitten en met de aquarellen van mevr. Har tog maakte hij het idee werkelijk heid. „Het klikte meteen. Natuur lijk is het altijd een gok of zoiets gaat lopen, maar ik had zo'n voor gevoel dat dit niet mis kon gaan", zegt Hage. Hij maakte een kalen- darium per twee maanden op één pagina. „Je moet een midden zoe ken tussen een kalender die groot genoeg is om de aquarellen tot hun recht te laten komen en die ook weer niet te duur wordt." Het werd uiteindelijk een exem plaar ter grootte van ruim een A4- tje. De aquarellen zijn herkenbaar geschilderd met onderwerpen als een gezicht op Tholen, het oude gemaal bij Strijen, de molen bij Stavenisse en het gemeente huis te Sint-Maartensdijk. Het eer ste exemplaar werd maandag aajjr geboden aan burgemeester Van der Munnik. „Het leek ons leuk u bij uw vertrek iets mee te geven van het eiland Tholen", motiveerde Hage het aanbieden van de kalen der. „Ik stel dit zeer op prijs. Hij is ook heel mooi. Vooral de teke ningen waar water, land en ook molens op te zien zijn. Heel luch tig geschilderd. En er is ook een dijk bij in de sneeuw, dat zie je niet zo vaak. U raakt er denk ik een goede snaar mee. Er wordt wel eens gezegd dat Tholenaren chauvinistisch zijn, maar dat is niet zo. Ze houden gewoon van hun eigen land. Ik denk dat deze kalender in een mum van tijd uit verkocht zal zijn", aldus Van der Munnik. „Het komt ook nog eens goed uit. Mijn vrouw en ik zijn nu dertig jaar getrouwd en i^e verjaar dagskalender (die op e^ bekende plek hangt) is net zo oud en eigen lijk wel aan vervanging toe." Van de Thoolse verjaardagskalen der zijn bewust niet al te veel exemplaren gedrukt. De oplage is maximaal 750 stuks. Daarvan zijn er 225 speciaal voor Sint-Anna land gemaakt met de opdruk 'ter gelegenheid van het 525-jarig be staan van Sint-Annaland. In de voorverkoop zijn er al 200 kalen ders verkocht en vanaf vandaag liggen ze in de winkels. In elk dorp van Tholen is een verkoop punt. Ook is de kalender bij cam pings en bij de VVV te koop. Vol gens mevr. Hartog en Hage was de VVV heel blij met het initiatief. „De reden waarom we een be perkte oplage hebben gekozen, is tweeledig. Ten eerste moet je ze natuurlijk wel zien te verkopei ten tweede willen we er een etwn xtflu- sief iets van maken. Maar wie weet wat er in de toekomst nog voor vervolg aan kan worden ge geven", zegt Hage. De totstandkoming van de kalender moest in een korte tijd gebeuren. De laatste aquarel was namelijk begin deze maand pas af. Hoe lang mevr. Hartog aan de aquarellen heeft gewerkt, kan ze niet precies zeggen. „Dat hangt er vanaf hoe ik me voel en hoe moeilijk het onder werp is. Een aquarel waar veel huisjes op staan, vergt meer teken- tijd dan een dijk bijvoorbeeld. Maar er zijn toch wel heel wat uren in gaan zitten. Soms was ik zelfs tot één uur 's nachts bezig", zegt de Sint-Annalandse die de Suzan- napolder (waar haar geboorte huis stond) schilderde voor de kaft van de kalender die dus vanaf vandaag voor 22,50 te koop is.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 3