\Ha Geen explosiegevaar, blusgroep wilde geen enkel risico nemen Sint-Annaland komt in de stemming Het gemeentehuis moet geen molensteen worden (V 2) 4yOPFI AL 55 JAAR DÉ THOOLSE COURANT Secretaris met pijn in borst naar ziekenhuis ervicebv Twee keer binnen veertien dagen gaslek Schoolstraat St.-Philipsland Grote toeloop streekmuseum op taxatiedag De Dijk morgen in Meulvliet Steeds meer straten in teken van viering 525-jarig bestaan Donderdag 29 juni 2000 56e jaargang no. 32 Schoonmaakactie Thoolse scholen Borden duiden op stedenband Polen ArbeidskS Bureau garandeert werk! garandeert werk! garandeert werk!! Twee keer binnen veertien dagen is de blusgroep Sint- Philipsland uitgerukt voor een gaslek in de Schoolstraat. De eerste keer was dat op tweede pinksterdag, de tweede keer zaterdag even na vier uur 's middags. Volgens on dercommandant R. Weggemans van de Thoolse brand weer was er geen acuut gevaar en had de blusgroep za terdag niet uit hoeven rukken. Een telefoontje naar Delta Nutsbedrijven was voldoende geweest, maar brandmees ter P. Verwijs wilde geen enkel risico nemen. Behoorlijk lek WD: Sint-Maartensdijk niet meer centraal De PvdA maakt zich zorgen dat de bouw van een nieuw ge meentehuis van 26 miljoen gulden (prijspeil 2000) een te zware last gaat vormen voor de inwoners van Tholen. „Het moet niet zo zijn, dat het nieuwe gemeentehuis de Thoolse gemeenschap als een molensteen om de nek hangt", zei M.AJ. van der Linde maandagmiddag in de gemeenteraad. Overigens ging hij evenals de andere vijf fracties akkoord met het haalbaarheidsonderzoek naar nieuwbouw. Klantgericht Combineren met derden Deze week De resultaten van vele maanden werk achter de schermen worden volop zichtbaar in Sint-Annaland, dat van woens dagavond 5 tot en met zaterdag 8 juli het 525-jarig be staan viert. Met poorten, gevels, wapenschilden en vlag getjes komt het dorp in de stemming voor de festiviteiten. Het comité is reuze benieuwd naar de verwachtingen van de Thoolse weervrouw Marjon de Hond voor volgende week, want met het oog op de verschillende evenementen in de openlucht, zijn de weersomstandigheden van groot belang voor het wel of niet slagen van het programma. Blauwe muizen BEW. EX. Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: http://www.tip.nl/users/eendrachtbode Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 28,50 per halfjaar, 52,25 per jaar, per post 72,05 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,50 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Gemeentesecretaris S. Nieuwkoop is met klachten in de borststreek opge nomen in het ziekenhuis. Hij was donderdagmorgen in het gemeente huis te Sint-Maartensdijk aan het werk, toen hij zich niet lekker voelde. Een gewaarschuwde huisarts alar meerde de ambulance die Nieuwkoop naar Lievensberg bracht. Daar vindt nader onderzoek plaats, zo deelde burgemeester Van der Munnik maan dagmiddag mee tijdens de raadsver gadering. De plaats van Nieuwkoop werd daar ingenomen door A.G. van de Sande, die eerste waarnemer is. De uit Willemstad afkomstige Nieuw koop begon 1 september vorig jaar als opvolger van A.G. Izeboud. Tijdens de laatste vergadering van burgemeester Van der Munnik was in de gemeenteraad voor het eerst een nieuwe gemeentebode actief: Janneke Bazen-Roukema, die als beheerster van de Gasthuiskapel en het stadhuis in Tholen al bekend is met overheids gebouwen. Zij neemt de plaats in van Arco Kunst uit Sint-Philipsland, die in het gemeentehuis een andere baan heeft gekregen bij de registratuur, het lopend archief. De PvdA-fractie heeft in de algemene beschouwingen al eens gepleit voor het aanstellen van meer vrouwen bij de gemeente. Bij de bode-afdeling zijn die nu in de meer derheid: Janneke Bazen en Nel Wijk huizen naast één man: Piet Hage. P. Huysse van de stichting mens, mi lieu en natuur is van plan om vrijdag 29 september weer een schoonmaak actie te organiseren met medewerking van het gemeentebestuur en de Thoolse basisscholen. Hoewel hij in middels naar Zeeuws-Vlaanderen is verhuisd, blijft de oud-Scherpenisse- naar aan Tholen denken. „Vorige keer hebben de basisscholen met de bo venbouw van harte meegedaan aan zo'n schoonmaakactie en daar hoop jk ook nu weer op. Het hoort tenslotte bij de lessen en de leerlingen kunnen èeginnen met hun eigen woon- en Jeefgebied: het schoolterrein. Wan neer alle afval verzameld is, haalt ge meentewerken het vuil bij de scholen öp", aldus Huysse die de scholen na de zomervakantie wil benaderen. Op vier plaatsen in de gemeente ko men er borden om de stedenband met de Poolse zustergemeente Itawa aan te geven. Vrijdagmorgen onthult bur gemeester H.A. van der Munnik sa men met zijn Poolse collega Adam Zilinsky de eerste aan de Grindweg in Tholen, ter hoogte van garage Bal. Een tweede bord in Tholen komt er Qp de oude Postweg. Bij de ingang van de eerstvolgende grootste woon kernen Sint-Annaland en Sint-Maar- tensdijk wordt eveneens een Itawa- bord geplaatst. Vele glastuinders in Zeeland wachten op jou Grijp je kans en zie voor verdere informatie de advertentie elders in deze krant Advertentie I.M. UITZENDORGANISATIE Vele glastuinders in Zeeland wachten op jou Grijp je kans en zie voor verdere informatie de advertentie elders in deze krant Advertentie I,M. COLLEGE GROEN COLLEGE GOES I i Vele glastuinders in Zeeland wachten op jou Grijp je kans en zie voor verdere informatie de advertentie elders in deze krant A Advertentie I.M. Brandmeester P. Verwijs midden vooraan), braderiecommissielid W. Quak (2e van rechts) en drogist N.J.G. Jansen (rechts) overleggen over de te nemen actie nadat er gaslucht is waargenomen in de Schoolstraat. Omwonenden hadden donderdag en gooid met zand, maar er zijn nog vrijdag al gas geroken, maar toen W. Quak van de braderiecommissie za terdagmiddag het ook ter ore kwam, zocht hij contact met de brandweer. Even na vier uur ging hij naar de kraam van de jeugdbrandweer in de Voorstraat om te vragen of er brand weerlieden waren die poolshoogte konden nemen. Brandmeester P. Verwijs en Rien van Duuren van de blusgroep gingen sa men met Quak ter plekke ruiken. In de Schoolstraat zijn werkzaamheden aan het riool verricht. De straat lag op tweede pinksterdag nog open. Kinderen hadden in de sleuf ge speeld waarbij de huisaansluiting van de gasleiding los raakte en gas ontsnapte. Delta Nutsbedrijven dicht te het gat die avond nadat de brand weer alarm had geslagen. De straat is inmiddels weer dichtge- geen straatstenen gelegd. De straat was niet te gebruiken voor de brade rie die daardoor voor een deel uit week naar de Achterstraat. Drogist N.J.G. Jansen (van de braderiecom missie) wiens zaak aan de School straat ligt, voegde zich zaterdag bij de brandweerlieden en Quak op het zand van de rijweg. De gaslucht was soms duidelijk even te ruiken. Na overleg ter plekke be sloot Verwijs om alarm te slaan. Dat gebeurde vanuit de eigen kazerne, een paar honderd meter verderop, op de hoek Schoolstraat/Wilhelmina- straat. Ook Delta Nutsbedrijven werd op dat moment gewaarschuwd. Ter wijl de aanwezige brandweerlieden zich in hun pak hesen, wachtten ze tot er voldoende andere vrijwilligers waren om uit te kunnen rukken. Dat gebeurde binnen enkele minuten. De brandweerlieden gingen te voet naar de plek waar de gaslucht was waar genomen. En dat was dezelfde plaats als op tweede pinksterdag. Het be trof de huisaansluiting van het voor malige gemeentehuis. Met een apparaat werd ter plekke de concentratie gas gemeten. Verwijs: „De gasmeter gaf alarmfase aan. We wilden geen enkel risico nemen. Je weet niet hoe het zich verder ontwik kelt." Met lint werd de Schoolstraat - tussen de Kerkring en Oostdijk - af gesloten. Ondercommandant R. Weggemans was inmiddels ook gearriveerd. Hij kwam in uniform van de brandweer wedstrijden in Sint-Annaland. Vol gens hem is er geen acuut gevaar aanwezig als er op straat gas wordt geroken. „In zo'n geval waarschuw je Delta Nutsbedrijven. Als het een gaslek in een woning betreft, is het verantwoord dat de brandweer erbij komt." Volgens Weggemans was er ook geen explosiegevaar. „Als je de meter midden in het gas houdt, dan slaat hij uit natuurlijk. Maar zit je een meter hoger, dan meet je niks. Explosiegevaar was er niet. Dat heb je enkel in een gesloten ruimte. Op deze manier kun je mensen banger maken dan nodig is. Maar dit gedoe vloeit voort uit onachtzaamheid. Het is verschrikkelijk slordig hoe het werk wordt achtergelaten. De eerste keer konden de kinderen gewoon op de stroomdraden schommelen. Za terdag was het ook duidelijk dat het niet goed zat. De eerste keer heb ik ook de politie laten komen omdat ik het zeer onverantwoord vond. De zaak is toen 's avonds met lint afge zet. Maar of daar iets mee gedaan wordt weet ik niet." Een werknemer van Deltan groef de leiding op en constateerde dat de huisaansluiting niet goed vast zat op de koppeling naar de gasleiding. Hij verving het deel. Verwijs: „Het was duidelijk dat het de vorige keer niet goed gemaakt was. Er was een be hoorlijk lek. Ik vind dat we goed hebben gehandeld. Op zo'n moment moet je een afweging maken. De mensen zaten ermee. Die hebben goed gereageerd. Het is voor mij ook niet makkelijk om een goede in schatting te maken, maar we wilden geen enkel risico nemen." Het gaslek lijkt een kwestie te wor den; de vraag wie er verantwoor delijk is voor het werk was ook al onderwerp van discussie in de com missie gemeentelijke ontwikkeling en dat zou het weer wel eens kunnen worden. De PvdA hield als enige fractie de mogelijkheid open, dat er meerdere vestigingen komen. „Als het niet lukt binnen de 26 miljoen, is een depen dance nog steeds een optie. We den ken daarbij aan een deel van het amb- telijk apparaat dat zelfstandig zou kunnen functioneren, dan wel het handhaven van hét bestuurlijk/repre sentatief gedeelte in één van onze his torische gebouwen. Het woord .haal baarheid' in het voorstel zullen wij zeker letterlijk nemen", zei Van der Linde. Aangezien hij in meervoud sprak, laat de PvdA zowel het ge meentehuis in Sint-Maartensdijk als het stadhuis in de Hoogstraat te Tho len open voor raads- en commissie vergaderingen en trouwpartijen. Van der Linde kon zich voorstellen, dat het burgemeester Van der Munnik deugd deed met dit voorstel in zijn laatste gemeenteraadsvergadering af scheid te nemen. „Om in muziekter men te spreken, het stuk sluit af met een crescendo in de laatste maat. Toch moet ik een kanttekening ma ken. Hoewel wij ervan overtuigd zijn, dat we op de huidige plaats het ge meentehuis niet meer moeten gaan verbouwen, kijken wij met zorg tegen de financiële gevolgen van het nieuw te bouwen gemeentehuis aan. De jaarlijkse last van 1,6 miljoen gulden per jaar liegt er niet om. Die last zal hoe dan ook op de schouders van on ze burgers terecht komen, ook al zul len die kosten wat gemaskeerd wor den door te sparen en enkele meevallers voor het gemeentehuis te bestemmen." Het was voor de PvdA werkelijk de vraag, of voor 26 miljoen gulden 'een fatsoenlijk gemeentehuis' te bouwen is. „Al enkele keren is de term sober en doelmatig gebruikt, maar ik vraag me af wat daarmee bedoeld wordt. Wanneer je een gemeentehuis bouwt, behoort dat een gebouw te zijn waar het goed werken is en waar je als bur ger met plezier naar toe gaat." Als de kosten echter de pan uitrijzen, dan is Van der Linde voor gebruik van bestaande gebouwen, hoewel die op tie geen eerste keus is. „Voor een goe de huisvesting van het bestuurlijk ap paraat moeten we echter geld over hebben. We gaan er in eerste instantie van uit dat nieuwbouw lukt en dat we de kosten voor de burger binnen de perken weten te houden, anders moe ten we opnieuw rond de tafel", zei de PvdA-fractievoorzitter. De VVD ging niet in op het geld, maar op de plaats. „Nu Sint-Philips land erbij gekomen is, ligt Sint-Maar tensdijk niet meer centraal", zei mevr. E. Frigge-Hogesteeger. Goede par- keermogelijkheden en busverbindin gen waren voor haar belangrijk voor de vestigingsplaats van het nieuwe gemeentehuis." Het bestaande pand uitbreiden, noemde ze een lapmiddel en de VVD had dan ook altijd tegen uitbreiding gestemd. De liberalen wil den een extern onderzoek naar de huisvestiging van het gemeentelijk apparaat. Dat is zo ook in het college programma opgenomen. „Nu steeds meer taken van het rijk naar de ge meente overgaan en klantgerichtheid een vereiste is, is een goed onderko men van het gemeentelijk apparaat echter noodzakelijk", aldus de VVD- fractievoorzitter. „Ik wil u niet irriteren in uw laatste raadsvergadering", zei J. van den Donker, die dit keer niet concreet in ging op de vestigingsplaats, hoewel hij een vorige keer Tholen had ge noemd. „Het moet wel op goedkope grond (industriegrond, geen grond voor woningbouw) en daar moet ook goed openbaar vervoer zijn, zonder dat de passagiers hoeven over te stap pen. Dat verdient een hele sterke prio riteit, maar die voorwaarden beperken de mogelijke vestigingsplaatsen. Om nieuwbouw financieel beperkt te hou den, zou het project met derden ge combineerd moeten worden", zei het D66-raadslid. Hij pleitte voor snel heid. „Stel prioriteiten, want elk jaar dat erbij komt, kost de bouw van een nieuw gemeentehuis meer geld", al dus Van den Donker. Ook R van Belzen wilde voor dit pro ject een dusdanig tempo hanteren, dat de gemeenteraad niet verrast wordt door aanpassing van het prijspeil. Ci terend uit een gedicht van Marsman achtte de fractievoorzitter van de Christen Unie het belangrijk, dat de stem van de burger in het nieuwe ge meentehuis heel goed wordt gehoord. M.A. van Beek wenste de burgemees ter geluk met dit voorstel. „U hebt hierbij immers een niet onbelangrijke rol gespeeld omdat u tijdens de nieuwjaarsbijeenkomst van januari 1999 al mijmerde over nieuwbouw." M. Dijke zei het voorstel heel nuchter en serieus te bekijken. „Niet emotio neel en ook niet met schoten voor de boeg. Verbouwing van het bestaande gemeentehuis is niet verantwoord en daarom hebben wij een lichte voor keur voor nieuwbouw, maar met een maximum van 26 miljoen gulden, prijspeil 2000. Bereikbaarheid en par keergelegenheid spelen voor ons een grote rol", aldus de SGP'er. ZIE VERDER PAGINA 3 Boek 'Van Goedegebuure tot ome Wim' voor jubilerende leider knapenvereniging Bestuurslid Quak legt eerste steen voor verbouwing dorpshuis de Wimpel Jubilerende meester Baaijens in Scherpenisse door leerlingen op de proef gesteld Na 33 jaar mocht brandweer man Gilles Akershoek niet met stille trom vertrekken Na drie jaar voorbereiding ligt landschapscamping Kuytenburg als een juweeltje Zeventigjarige bakkerij Van Oost wil klant altijd wat extra's bieden Waterschap knapt duiker Zuiddijk bij Poortvliet op Resultaten Thoolse agrarische loonbedrijven staan onder druk Thoolse verjaardagskalender met aquarellen Wilma Hartog Herenteam Jacoba van Beieren kampioen, Oud-Vossemeer heeft beste tennisjeugd GROTE TALENTEN ZIJN ALS GROTE ONROERENDE GOEDEREN: ZE ZIJN NIET OP ELK WILLEKEURIG TIJDSTIP NAAR HUN WAARDE TE GELDE TE MAKEN Dit nummer bestaat uit 20 pagina's „Uit het hele land krijgen we al re acties", zegt bestuurslid mevr. W. Nelisse van streekmuseum de Meestoof. Ze verwacht zaterdag van elf tot vier uur veel belangstel ling voor de taxatiedag van het be roemde Engelse veilinghuis Chris tie's. Specialisten taxeren gratis toegepaste kunst uit de 20ste eeuw, waaronder keramiek, glas, porse lein, sieraden en meubels. Van grote objecten kunnen foto's meegebracht worden. Ook klokken en beelden zijn welkom. Men kan voorwerpen eventueel meteen meegeven om door Christie's te laten veilen in Amsterdam, waar steeds grotere be dragen voor gebruiksvoorwerpen uit de periode 1880-1940 worden geboden, als de kwaliteit maar goed is. Tegelijk met de taxatiedag loopt nog steeds de tentoonstelling van Chris Lanooy, die ook een trekpleis ter vormt voor liefhebbers van aar dewerk. De bekende Nederlandse groep De Dijk staat morgenavond (vrijdag) op het podium in gemeenschapscentrum Meulvliet in Tholen. De Dijk speelt in de vertrouwde bezetting, aangevuld met de Hot Haarlemmer Dijkhoms. In het voorprogramma staat de Thool se formatie Stikkie Djoo. Kaarten (al ruim 1000 verkocht) zijn onder meer in Meulvliet te koop. De zaal gaat om 19.30 uur open. Advertentie I.M. verkeer. Bij de familie Bijl bleef ech ter in de voortuin een echte kippenren staan met levende have. Ook verschillende andere straten in Sint-Annaland hebben bij de aankle ding ingespeeld op de naam, zoals de Zuidstraat, waar het zonnetje volop schijnt. De bewoners van De Casem- brootstraat hebben de naam van de ambachtsvrouwe vrij geïnterpreteerd door er een kaas- en broodstraat van te maken met de bijbehorende levens middelen. Er staan in die omgeving ook vele borden met spreuken, zoals in de 's Gravenkreek bij de familie De Witte: ,De heksen vliegen in het rond, een ooievaar staat op de grond, een kraai vliegt langs de huizen, daarom eten wij blauwe muizen', zo wordt op de recente gezinsuitbreiding inge speeld. In de 's Gravenkreek staat ook het recept aangegeven voor een hek- sendrankje. Bij de ingang van het dorp, vlakbij de veiling, staat de eerste poort in de Langeweg. Daarbij wordt ingehaakt op het eilandrijmpje ,Setalland is un toaverkot.' Dat thema komt diverse keren terug in de grotere en kleine heksen. Langs de Stoofweg - het Spookwegje in de volksmond - wordt met een aantal witte lakens in de bo men aan dat aspect aandacht besteed. De Cureestraat valt op met wasgoed over straat. In de Tuinstraat etaan een paar kleine torens met een4voot wa penschild van Sint-Annaland in de Bewoners van de Hoenderweg kwa men zaterdagmiddag bij de poort voorbij de Wellevaete bijeen om hun straat met een bijzonder tintje te her openen als Kippestraat. Een aantal kinderen knipten een lint door, waar na een groot aantal ballonnen in de Sint-Annalandse kleuren geel en blauw de lucht ingingen. De hele straat is voorzien van houten, witte kippen en de poorten zijn getooid met twee hanen. Fraaie werkstukken met gaas en stro en ook hier vormen geel en blauw de achtergrondkleuren. Na mens de bewoners uitte L. Hage zijn waardering voor vijf mensen die de kar getrokken hadden bij het vervaar digen van de poorten en de straatver siering. A. van Ast onderstreepte dat met een geschenk, dat geheel in de stijl van de Hoenderweg, bestond uit een echte kip voor het vijftal. On danks het feit dat de straat in wethou der K.A. Heijboer al een lid van het dagelijks gemeentebestuur rijk is, riep Van Ast voor deze gelegenheid Hage op ludieke wijze uit tot burgemeester. „Nu schiet mijn gemoed vol", zei Hage. „De eerste versierde straat die officieel geopend wordt, verdient een eigen burgemeester", vond Van Ast en hij ontkurkte een fles champagne. Ondanks het alcoholverbod op straat in het kader van het veiligheidsbeleid in Sint-Annaland deed wijkagent A. Weijler een oogje dicht, want hij is tenslotte ook zelf Hoenderweg-bewo- ner. De kippen werden teruggezet en- de met een politiewagen afgesloter4 straat werd weer opengesteld voor het Vijf Hoenderweg-bewoners die zich extra ingezet hebben voor de straatversiering, zoals deze poort, kregen een kip aangeboden, v.l.n.r. Bart Keur, Witte van Oudenaarde, Arie de Witte, Ina van Schetsen en Kees Fase. kleuren geel-blauw. De Schoolstraat doet zijn naam eer aan met het leesplankje. De Anna van Bourgondiëstraat heeft flink uitgc^ pakt. Niet alleen met de poort .AlliTJ bet groeiende', maar ook met ruiters en bloemen en banieren aan de lan taarnpalen, die overigens afkomstig blijken te zijn van de krabbenfoor uit Bergen op Zoom. Ook op de Molen dijk vlaggetjes en in de Bierensstraat een lang lint groene versiering met strikken van jutezakken. En overal komen de wapenschilden van Sint- Annaland terug, zoals ook in de Huy- gensstraat, die zowel aan het begin als heleinde voor twee prachtige poorten heeft gezorgd. De Voorstraat valt op met gele en blauwe vlaggetjes en een aantal winkels heeft de etalages al aangepast met het oog op het 525-ja- rig bestaan. ii ZIE VERDER PAGINA 3

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 1