Waterschap knapt duiker Zuiddijk bij Poortvliet op voor 175.000 gulden Resultaten Thoolse agrarische loonbedrijven staan onder druk mi Tholen hecht aan de hulp uit West-Brabant Afhankelijk van voldoende personeel en oogst Commissie ABW gaat akkoord met de nieuwe ambulance-overeenkomst Scheuren gedicht en stenen en voegen gerepareerd T\iinen minder bezocht, maar liefhebber komt Delta Noord krijgt geen cent Donderdag 29 juni 2000 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 15 Integratie gehandicapten Maag lever darm De duiker in de Zuiddijk in Poortvliet wordt grondig op geknapt. Het bouwwerk dateert uit 1844 en bestaat uit een gemetselde tunnel onder de dijk van de Nieuw Strij- ensepolder en de Poortvlietsepolder. Het is de enige van stenen gemaakte duiker in het disctrict Tholen van het waterschap Zeeuwse Eilanden. Door de tand des tijds zijn er stenen en voegen losgeraakt en vertoonde het bouwwerk in de dijk hier en daar scheuren. Het bouw werk bestaat voornamelijk uit gele ijsselsteentjes en hardstenen elementen. Het waterschap besloot de duiker te renoveren. Dat kost 175.000 gulden. Tholen heeft een sterke voorkeur voor handhaving van de bestaande achter- wacht uit West-Brabant op het gebied van brandweer- en ambulancehulpverlening. De staatssecretaris van bin nenlandse zaken wil de hulpverleningsregio samen laten vallen met de politiere gio en dat zou voor Tholen betekenen, dat de histori sche band met West-Bra bant moet worden doorge sneden. Anders Ondersteuning brandweer en ambulancepost Een toenemend aantal van de ruim vijftien Thoolse loon bedrijven is voor wat betreft de inkomsten afhankelijk van de opbrengst van de oogst, van de beschikbaarheid van personeel en van de invoer van Spaanse- en Franse agrarische producten. Samenwerking en het snel aanbie den van vacatures bij het bureau arbeidsvoorziening, kan het resultaat over het jaar 2000 nog goedmaken, zegt J.H. Zeverink, adjunct-directrice van Cumela Nederland, de vroegere bond voor agrarische loonbedrijven (Boval). Grotere pieken Merkwaardig Beunhazen Verkoop bedrijven Unaniem Prachtige aanzet Precedent De commissie algemeen bestuur en welzijn is unaniem akkoord gegaan met de overeenkomst die de gemeente Tholen wil afsluiten met de stichting Ambulancevervoer boven de Westerschelde. Daarin geeft de gemeente aan garant te willen staan voor tekorten die de ambulance dienst op Tholen lijdt, tot een maximum van 217.000 gulden per jaar. De vier tuinen die afgelopen week einde te bezichtigen waren in het ka der van de Thoolse Open Tuin Dagen hebben elk zo'n tweehonderd bezoe kers getrokken. Daarmee bleef het aantal geïnteresseerden achter bij de meeste van de vorige afleveringen. De niet bijster uitnodigende weers omstandigheden op vrijdag en zater dag waren zeker debet aan de matige opkomst. H. G. van Gurp aan het Stenepad in Sint-Maartensdijk sprak desondanks van een gezellige en geslaagde dag. „Als het wat kouder is, hou je enkel de echte liefhebbers over. Die bekij ken de tuinen toch wat anders." Van Gurp had er, net als de overige deelnemers aan de open-tuindagen, voor gezorgd dat alles er keurig bij lag. De landschapstuin aan het Ste nepad trok dan ook heel wat bewon derende blikken. De tuin in Smerdiek bestaat in feite uit twee delen. In het ene gedeelte wordt de toon gezet door gras, bospercelen en ouderwetse hoogstambomen. Rond het huis zijn het vooral gevarieerde bloemborders die het oog strelen. Van Gurp noteer de bezoek uit Dordrecht, Goeree- Overflakkee en België. Sommigen van hen waren speciaal voor de open tuinen naar Tholen gekomen. Het evenement wordt ook buiten het ei land steeds bekender, aldus Van Gurp. „In de tuinwereld is de mond- op-reclame belangrijk. Het is echt 'hoort, zegt het voort'. Daardoor blij ven mensen van elders komen." Behalve de familie Van Gurp konden bloemen- en plantenvrienden terecht aan het Zuidplantsoen in Poortvliet bij initiatiefnemer J. Balk. Ook de tuinen van de familie C.A. van der Zwan van de Schelphoekhoeve en de familie L.D. Kok aan de Langeweg in Scherpenisse waren open. De toe gang was gratis. Wel werd een vrij willige bijdrage gevraagd, ten bate van het goede doel. Ditmaal was ge kozen voor het Nationaal Fonds voor het Gehandicapte Kind. De collecte voor de Ango (integratie gehandicapten) heeft in Sint-Phi- lipsland ƒ1175,- opgebracht. Een kwart van dit bedrag is bestemd voor gezinsvervangend tehuis de Annewas te Sint-Annaland. De collecte voor de maag lever darm stichting heeft in Sint-Anna land ƒ1421,15 opgebracht en in Sta- venisse ƒ769,15. Gevers en collectanten hartelijk bedankt. De duiker heeft nog steeds een wa- terkerende functie. In geval van nood (als de stormvloedkering uit zou vallen en het Oosterscheldewa- ter zou stijgen tot 3.70 meter boven NAP gaan de sluisdeuren in de dui ker dicht. „Dan praat je over een alarmpeil. Het is een kleine kans. Normaal gesproken sluit de kering bij 3 me ter plus NAP. Maar ook bij een dijkval of oeverval in de zeedijk gaan de deuren dicht om de achter liggende polders droog te houden. Het is een afsluitmiddel en maakt deel uit van de waterlopen in ons gebied," zegt opzichter beheer en onderhoud M. Vroegop van het wa terschap. Om in de tunnel te kunnen werken zijn in de watergang aan beide zij den van de duiker damwanden ge slagen. Het water werd met een pomp weggemalen. Op die manier konden de metselaars de scheuren in de muren herstellen, maar ook de sluisvloer bekijken. In het ge welf zijn deuren aangebracht van hardhout om de tunnel te kunnen sluiten. Die zijn verwijderd om op geknapt te worden. Vooral de zijmuren zijn aangetast. De rollaag aan de noordkant is ge heel opnieuw gemetseld. De stenen in de rondingen aan de buitenzijden van de tunnel zijn deels vervangen. Het opknappen is specialistisch werk. De kleine ijsselstenen (ge bakken langs de Hollandse IJssel zijn kleiner van formaat dan de Waalstenen) moeten soms om maat worden gezaagd om ze passend te maken. Drie metselaars van de Koninklijke van Drunen, een onderdeel van aan nemingsbedrijf Heijmans uit Ro smalen, zijn al weken aan de duiker bezig. Het bedrijf is gespecialieerd in renovatie van sluizen en kademu ren. Een van de metselaars werkte 26 jaar lang aan het herstel van de kademuur van de Dieze in Den Bosch. De metselaars rijden dage lijks vanuit Schijndel en Sint-Mi chielsgestel naar het stille hoekje van Tholen, vlakbij de boerderij van C.M. Heijboer aan de Lange Zandweg. Aan de zuidkant van de duiker is een gedenksteen aangebracht waar op met enige moeite het jaar 1844 staat te lezen en de namen van het toenmalige waterschapsbestuur. Vroegop: „De duiker blijft in origi nele staat. Het is een beeldbepalend element dat het waterschap graag behouden wilde zien, maar ook omdat het gewoon nog altijd zijn werk doet." De duiker is ook opgenomen in de onlangs gepresenteerde Waterland route van het platform leefbaar platteland Tholen. Een bewegwij- zerde fietsroute van 30 kilometer. Het element staat als nummer zes tien op de kaart en wordt samen met de coupure genoemd in de dijk van de Klaas van Steelandpolder. B. en w. zien alle bruggen in de Oes ter-, Philips- en de Grevelingendam al openstaan, waardoor bij grote cala miteiten brandweerwagens en ambu lances uit de Bevelanden of uit Schouwen-Duiveland te laat op Tho len zouden aankomen. Het college verwacht de nodige operationele pro blemen als Tholen qua brandweer, centrale post ambulancevervoer en ambulance-ondersteuning op overig Zeeland aangewezen wordt. Die knelpunten zijn er bij de historisch gegroeide samenwerking met West- Brabant niet, aldus b. en w. De gemeente Tholen behartigt ook liever haar belangen in een samen werkingsverband van zeven (West- Brabant) dan van zeventien (Zeeland) gemeenten. „Hierdoor vermindert de lokale invloed", vreest het college. Het kabinet acht het onwenselijk dat in één politieregio meer dan één re gionale brandweer, GGD of Ghor (grote ongevallen en rampen) func tioneren. De raad van het openbaar bestuur is daarentegen van mening, dat historische gegroeide samenwer kingsverbanden niet verontachtzaamd mag worden. Het provinciaal bestuur van Zeeland is er voorstander van om Tholen met alle hulpverleningsinstanties onder de politieregio te brengen. Temeer nu de ambulancedienst de Bevelanden sinds kort de dienstverlening op Tho len erbij heeft gekregen. Tijdens een ingelaste vergadering van de commissie algemeen bestuur en welzijn schaarden alle fracties zich achter het standpunt van b. en w. „We kunnen meer sturing geven aan en hebben meer invloed in West-Bra bant. Bovendien krijgt Tholen vanuit Brabant een kwalitatief sterke hulp verlening", zei PvdA-raadslid mevr. M. Velthuis. „Ik moet er niet aan denken dat de brandweer met gillende sirenes uit Goes moet komen. Dat kan toch niet!", zei mevr. E. Frigge-Hogestee- ger (VVD). „Tholen zit anders in el kaar dan de staatssecretaris en het provinciaal bestuur van Zeeland den ken. Handhaving van de bestaande hulpverlening ruikt heel nauw. Het loopt goed met West-Brabant en Het aantal vacatures in de agrari sche- en grondwerkloonbedrijven loopt in de honderden, schat Cu mela. „Hoeveel precies kan ik niet zeggen", zegt Zeverink. „We vra gen elk loonbedrijf de vacatures op te geven bij Arbeidsvoorziening. Er zijn voldoende werkgelegen heidsprojecten van waaruit mensen in de loonbedrijven kunnen instro men", denkt ze zelf. Zeverink praat over werkgelegenheidsprojecten in de veeteelt en wijst op het conve nant dat door MKB-Nederland met de overheid is gesloten. Dat behelst het inzetten van 20.000 allochto nen in het Nederlandse arbeidspro ces. „Een deel daarvan kan direct worden ingezet bij loonbedrijven. Dat voorkomt dat dure machines in de schuur blijven staan", zegt Ze verink. Bij haar vereniging zijn ruim 2000 bedrijven aangesloten. Ze hebben allemaal een omzet van meer dan 150.000 gulden. „In 1998 ging het slecht met onze bedrijf stak. De extreme regenval zorgde ervoor dat de loonbedrijven niet op het land konden. De verwachtingen voor 1999, waarvan de resultaten nog niet bekend zijn, zijn positie ver. Zij het met grote onderlinge verschillen." Cumela Nederland is sedert 1993 bezig met een onderzoek naar de ontwikkelingen binnen de loonbe drijfsector. Geprobeerd wordt in zicht te krijgen in de voortgang in de mate van werkgelegenheid en de kwaliteit ervan, in de omzet en in de uiteindelijke bedrijfsresulta ten. Met de uitkomst, die eind van dit jaar wordt verwacht, kunnen de leden hun voordeel doen als het gaat om plannen te maken voor de toekomst. Cumela houdt zich bezig met loonbedrijven in de akker bouw, veeteelt, gemengd bedrijf en grondverzetbedrijven. In de akkerbouw hebben de loon bedrijven het 't moeilijkst, consta teert Zeverink nu reeds. De oor zaak is de investering in kostbare machines, steeds grotere pieken in het seizoen en het steeds meer doen van heel veel werk in een heel korte tijd. „Dat geeft enorme druk op de arbeidsmarkt." Ze ziet vooral perspectief in het sa menvoegen van bedrijven. Dat ge beurde enkele jaren geleden al met het bedrijf van C.A. van de Klun- dert uit Oud-Vossemeer. Hij nam de onderneming over van Mertens uit Halsteren. „Nee. Dat was geen economische noodzaak. Mertens hield er, mee op en ik heb het be drijf overgenomen", aldus Van de Klundert die inmiddels met vijftien man personeel werkt en geen vaca tures heeft. Hij heeft zich de laatste jaren vooral gericht op het grond werk en in mindere mate op de ag rarische sector. „We rijden geen mest uit en doen geen maïs. Verder zijn we voor alles in", zegt de Vos- semeerder. Van de Klundert ziet dat de prijzen in de agrarische sec tor laag zijn, maar verwacht een prijsstijging in de loop van het jaar als hij de late aardappels gaat rooi- De meest merkwaardige reactie op vragen over personeelstekort en bedrijfsresultaten kwam van L.A. Bijl uit Scherpenisse. „Ja, ik sta wel in het telefoonboek als loonbe drijf en ik kan het wel, maar ik doe het niet." Dat ligt anders voor J. Elenbaas uit Poortvliet. Ook hij doet veel in grondwerk en laat de agrarische sector een beetje links liggen. „Vroeger deden we juist veel agra risch werk. Tegenwoordig niet meer, vanwege de prijzen. En in het grondwerk heb je ook nog eens het hele jaar door werk." Elenbaas werkt met drie personeelsleden en zit zelf de hele dag op een kraan. „Tien jaar geleden hadden we de hele week werk bij de boeren. Nu moet je blij zijn als er één keer in de week wat te doen is. De boeren op Tholen sparen werk uit. De aardappelen brengen niks op, dus hebben ze weinig geld om ze te la ten rooien." Elenbaas heeft drie kranen in bedrijf. Ze vergden een investering van circa 250.000 gul den per stuk. Piet Hage, medevennoot in C&P Hage uit Scherpenisse, heeft even min last met het krijgen van perso neel. Bij hem staat om die reden geen enkele machine in de schuur. „We werken zonder personeel. Twee broers en twee neven runnen het be drijf. We doen veel grondverzetwerk en soms een beetje aardappels rooi en en een beetje frezen. Met het grondverzet hebben we het gehele jaar door werk. In de agrarische sec tor is het toch meest seizoenwerk." De woordvoerster van het loonbe drijf M.M. Hage uit Poortvliet, maakt melding van gunstige resul taten dit jaar. Het bedrijf heeft twaalf medewerkers in dienst en richt zich vooral op de agrarische sector. Deze periode zijn de aard appels aan de beurt. Die leveren niet veel op, weten ze bij Ha^e. Het bedrijf werkt met een giote rooier. Die rooiresultaten worden In het agrarisch loonbedrijf is het moeilijk om nog een goed belegde boterham te verdienen. in een kipkar geladen en de eige naar van de piepers sorteert deze thuis. Het bedrijf Hage is blij dat het naast de aardappels ook maaiwerk te doen heeft. Groen langs dijken, wegen en sluizen in Tholen en de rest van Zeeland levert een hoop werk op. Het bedrijf bestaat intus sen veertig jaar en is een echt fa miliebedrijf. „Van vader op zoon." Dat neemt niet weg dat de be drijfsresultaten sterk afhankelijk zijn van die van de boer. En daar is iets mis mee. „De boeren 'ma ken' weinig voor hun producten. Dan is ons werk al snel te duur. Als het kostenplaatje stijgt, is het moeilijk om zelf een goede prijs voor het werk te krijgen. Kijk eens naar de prijs van de gasolie. Die loopt de spuigaten uit. Ook de loonkosten nemen toe. Er zijn al boeren waar de inkomsten lager zijn dan de uitgaven." Hage zoekt zijn heil ook in het rooien van bieten en cichorei. Met dat laatste product is intussen 500 hectare in Tholen beplant en de resultaten van de oogst zijn bevre digend. Jammer is daarbij wel dat de loonsector in toenemende mate te maken krijgt met beunhazen. Dan gaat het vooral om kleine ag rarische ondernemingen waarvan de eigenaren het boeren eraan hebben gegeven en 650.000 tot 700.000 gulden hebben geïnves teerd in een oogstmachine. Die werken volgens de woordvoerster van Hage onder de prijs en kunnen het sommige loonbedrijven het le ven aardig zuur maken. Dat de aardappelprijzen zo laag zijn, wijt de woordvoerster van Hage ook aan de veiling in St.- Annaland. „Het aantal kopers daar is veel te klein. Die houden de prijzen laag", is haar overtuiging. Haar mening wordt voor een deel gedeeld door Piet Fase. Hij is me defirmant van agrarisch loonbe drijf Fase in Poortvliet. Het be drijf heeft twaalf man personeel en momenteel zijn er geep vacatu res. Fase verricht ook grondwerk en vindt dat de resultaten in het agrarisch loonbedrijf tegenvallen. „Ik heb vier zoons die een goede opleiding hebben gehad. Die moe ten hun geld in het bedrijf verdie nen. Dat lukt momenteel niet erg. De boeren maken weinig. En zo slecht als het momenteel in de aardappels is, is het nog nooit ge weest. Het is echt heel slecht en het kost de boeren veel geld. Poot- goed kostte vorig jaar tussen de ƒ1,30 en ƒ1,40 per kilo. Boeren zijn flexibel, maar dit kost ze een vermogen." Dat heeft zijn weerslag op de loonbedrijven. Fase: „Kijk eens naar de brandstofprijzen. Dat scheelt in een jaar tijd twee kwart jes op een liter. Aan wie kunnen we dat doorberekenen?" Fase con stateert dat de boeren hem minder werk laten doen. „Ze telen an ders. Ze telen gewassen die ze zelf kunnen oogsten. Ons laten ze de bieten doen. Zelf doen ze de knol selderij en de uien." Fase is niet bang voor de toekomst, maar ziet wel problemen. Hij heeft de iSf druk dat de rijksoverheid door al lerlei fiscale maatregelen het fa miliebedrijf probeert uit te ban nen. „Veel potentiële opvolgers willen bij nader inzien toch maar liever niet. De kosten zijn te hoog en het vele werk brengt amper wat op." Fase ziet dat niet alleen matig tot slecht renderende bedrijven te koop worden aangeboden. Ook prima winstgevende ondernemin gen wisselen van eigenaar. Voor hem is dat een veeg teken. Hij wijst op Oud-Vossemeer waar twee broers hun bedrijf willen verkopen. De vraagprijs is tussen de 70.000 en 100.000 gulden per hectare. „Ze krijgen het nog niet verkocht, maar wachten geduldig af. Tot iemand uit Amsterdam die daar met een zak geld is uitge kocht, het in Tholen wil probe ren." Gelukkig, zegt Fase, heeft hij zelf veel grond in eigendom. Zoveel dat zijn vier jongens nog wel toe komst in het agrarische bedrijf hebben. „Je mOet wel zorgen dat je een heel goed gewas hebt. Bij de aardappels moet momenteel geld bij." daarom moeten we het zo houden." J. van den Donker plaatste nog een kanttekening, al ging hij in hoofdlij nen akkoord. „Wat me irriteert is, dat in grensgebieden de samenwerking niet logisch plaatsvindt. Als er cala miteiten dichterbij Reimerswaal dan bij West-Brabant gebeuren, dan moet dat beter geregeld worden", vond het D66-raadslid, die doelde op de Oes- terdam. P. van Belzen onderstreepte, dat de opstelling van b. en w. gebaseerd is op de praktijk. „Indeling van hulp verleningsinstanties per politieregio is het normatieve, ipaar dat is wel van theoretisch gehalte." Het raadslid van de Christen Unie vroeg zich wel af, of de plaats van het Zeeuwse veilig heidshuis nog een rol kan spelen bij de keuze voor Zeeland. Aan de ande re kant was hij blij met de inzet van de medisch leider vanuit West-Bra bant omdat die Tholen kent. „Heeft zijn Zeeuwse collega wel evenveel topografische kennis?" M.A. van Beek stelde vast, dat West- Brabant al een groot aantal jaren maatwerk levert op het gebied van de brandweer en centrale post ambulan cevervoer. „Er is sprake van een in tensieve en goede samenwerking. Wanneer we als commissie unaniem zijn in ons advies, geeft dat de pro vincie en de staatssecretaris geen ruimte om de zaak om zeep te hel pen", zei het CDA-raadslid. M. Dijke herinnerde eraan, dat in de tachtiger jaren het gezond verstand in deze kwestie heeft overwonnen. „Dat zal het nu ook weer doen", zo was de overtuiging van het SGP-raadslid. „Ik dank u zeer voor de steun", zei burgemeester Van der Munnik. „We staan sterk om met deze prachtige aanzet de discussie met de provincie en de staatssecretaris aan te gaan. Er is een vrij unieke situatie hier op Tholen. We hebben onlosmakelijke banden met West-Brabant en de dienstverlening functioneert prima. Alleen de wet kan een einde maken - in 2003 - aan de huidige overeen komst, maar wij klampen ons vast aan de bestaande situatie." Hij voelde niets voor een indeling bij overig Zeeland. „Wij hebben toenemende moeite met de veiligheidsrisico's voor de inwoners van Tholen die dan ontstaan door bruggen en dammen. Dat aspect voert bij ons de boven toon", zei Van der Munnik. Van Belzen kwam nog even terug op het Ghor, dat onder de GGD Zeeland valt. Hij wilde dat ook maar delege ren aan West-Brabant omdat het praktischer is, zoals bijvoorbeeld voor de medisch leider. Toen die uit Zeeland moest komen voor een cala miteit in Sint-Philipsland reed die naar Stavenisse omdat hij de weg niet goed kende, zo herinnerde de burge meester zich nog. Maar voorlopig wilde hij de bestaande afspraak maar handhaven tussen de GGD Zeeland en Brabant, dat in voorkomende ge vallen de medisch leider uit West- Brabant op Tholen de taken zal waar nemen, zo lang zijn Zeeuwse collega nog niet ter plaatse is. Voorafgaande aan de inhoudelijke discussie werd erover gesproken, of dit voorstel maandagmiddag wel be handeld kon worden. De agenda van deze ingelaste vergadering was niet publiceerd in Tholenderwijs. „Het is dus niet volgens ons reglement van orde, dus er moeten zwaarwegende redenen zijn om er nu toch over te praten", zei commissie-voorzitter M.A.J. van der Linde. „Inhoud gaat voor de vorm", zei R van Belzen en hij kreeg VVD en CDA direct achter zich. De PvdA was benieuwd naar de gevolgen nu deze vergadering niet aangekondigd was. „We scheppen een precedent", waarschuwde de SGP. „Krijgen we geen problemen met burgers?" Behalve dat de com missievergadering niet gepubliceerd was, bleek de oproep ook niet cor rect, signaleerde M. Dijke. In plaats van de ondertekening door voorzitter Van der Linde had het college nu de vergadering uitgeschreven. „Het SGP-raadslid vond, dat zo'n zwaar wichtig en bijzonder onderwerp tijdi- ger aangekaart had moeten worden. Dinsdagavond 20 juni had de com missie nog vergaderd en toen is er niets van gezegd, benadrukte Dijke. J. van den Donker wees er ook op, dat het voorstel 14 juni gedateerd was, dus volgens het D66-raadslid had de publicatie tijdig kunnen ge beuren. „Veertien juni hebben b. en w. het stuk behandeld en daarna gaat het naar de typekamer, maar dan duurt het 7 tot 8 dagen voordat het klaar is", antwoordde de burgemees ter. Hij wilde de commissie maandag dolgraag laten adviseren omdat de zaak bij het rijk en de provincie in een stroomversnelling terecht is ge komen. „Voor half juli wil de staats secretaris advies, anders moeten de brandweer- en politiewet gewijzigd worden en daar zit niemand op te wachten." Van der Munnik zei ver der, dat het onderwerp op zich al ja ren bekend is. „Wij krijgen daarom ook geen gedoe met burgers, on danks dat het niet gepubliceerd is. Als er instanties op reageren, kunnen we daarop inspelen." De burgemees ter vertelde nog, dat geprobeerd was in samenwerking met West-Brabant argumenten te verzamelen en dat had ook tijd gevergd. „Maar op zich pro pageren we die punten al jaren. Het is algemeen bekend. Als de commissie nu adviseert, hebben we volop gele genheid om onze verdediging rich ting provincie en staatssecretaris te verzorgen", aldus Van der Munnik. SGP, PvdA en D66 legden zich daar ook bij neer. „Maar dit verdient niet de schoonheidsprijs. Zoiets moet een hoge uitzondering blijven", conclu deerde commissie-voorzitter Van der Linde. Volgens wethouder I.C. Moerland (welzijn) is met de nieuwe overeen komst geen vuiltje aan de lucht. Een eerdere bepaling, die uitging van een looptijd van vijf jaar, is ge schrapt. „Als we willen, kunnen we op elk moment zonder problemen terug." Ondanks die toezegging plaatsten diverse commissieleden kritische kanttekeningen. Namens de SGP hield M.J. Klippel vast aan Sint- Maartensdijk als standplaats voor de ambulance. In de nieuwe over eenkomst wordt de standplaats open gelaten. „Voor onze fractie is Sint- Maartensdijk als standplaats een voorwaarde om akkoord te gaan met subsidiëring." Klippel vond ook de procedures rond eventuele exploitatietekorten niet duidelijk genoeg. Alleen een rapport van een register-accountant is onvoldoende, betoogde Klippel. „We willen dan ook graag de oor zaak weten en niet alleen cijfers. Springen we niet te makkelijk om met exploitatietekorten?" VVD-er P. Stouten vreesde dat Tho len ging betalen voor een vorm van schijnveiligheid. Volgens Stouten wordt de in de gemeente gestatio neerde ambulance te vaak wegge roepen om in West-Brabant assis tentie te verlenen. Vanuit Zuid-Be veland schuift er bij dat soort gevallen een ziekenwagen naar Tholen door, aldus wethouder Moerland. De veiligheid op Tholen komt dan niet op het spel te staan en evenmin leidt dit volgens de wet houder tot hogere kosten voor de gemeente. „De aanrijtijd van 15 mi nuten blijft ook dan gehandhaafd." P. van Belzen (ChristenUnie) stelde dat de maximaal toegestane aanrij tijd van een kwartier in 95% van al le gevallen door de Stichting Ambu lance vervoer boven de Wester schelde wordt gegarandeerd. Meer zit er niet in, meende Van Belzen. „Honderd procent is een utopie." CDA-er M. van Beek drukte de ge meente op het hart om toch vooral de juridische consequenties bij het opzeggen van de overeenkomst goed onder de loep te nemen. Wet houder Moerland ontkende ander maal dat er consequenties zijn. Hij benadrukte dat Tholen niet toetreedt tot de Stichting Ambulancevervoer boven de Westerschelde. „Het gaat om een vervoerscontract. Niets meer, niets minder." Delta Noord krijgt geen cent van de gemeente Tholen voor de periode dat men hier actief was voor de uit voering van de ambulancehulpver lening. De inmiddels failliete dienst had daarom gevraagd omdat Tholen nu wel meebetaalt aan de ambulan cedienst de Bevelanden. Volgens b. en w. heeft Delta Noord echter nooit een geldige vergunning gehad en de Bevelanden nu wel. Door zonder die vergunning te blijven rijden, heeft Delta Noord het risico aan vaard dat de ziektekostenverzeke raars minder zouden betalen. Bo vendien was de vorming van Delta Noord al tegen de wens van' de ge munte en de provincie in. De voor de fusie van Delta Noord hier ope rerende ambulancedienst Tholen kreeg wel 14.000 gulden van de ge meente in verband met niet door de tarieven gedekte administratiekos ten, maar die wilde Delta Noord niet hebben. Men vond dat de ver goeding van de ziektekostenverze- kaars zodanig moest zijn, dat de ambulancedienst op Tholen goed kon draaien. J. van den Donker, altijd warm voorstander van Delta Noord, zei maandagmiddag in de gemeente raad niet achteraf met geld over de brug te willen komen. Maar zijn weigering was op andere gronden gebaseerd dan die van het college. E. Frigge-Hogesteeger zei destijds niet voor de fusie van Tholen met Goeree-Overflakkee te zijn ge weest, dus tegen Delta Noord en daarom was ze ook niet voor het ge ven van geld. Ze had echter wel y aarde ring voor de mensen dii^zich op Tholen voor de ambulancehulp verlening ingezet hadden. De duiker in de Zuiddijk stgat in de steigers. Veehouder en akkerbouwer C.M. Heijboer (links) woont vlakbij de duiker en neemt een kijkje bij de mestelaars die herstelwerkzaamheden uitvoeren.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2000 | | pagina 15